J J VRIJDAG 30 OCTOBER 1931 TWEEDE BLAD PAG. 5 DE BANK OF ENGLAND III (Slot) Uit de voorgaande beschouwingen hebben wij in het kort de organisatie van de Bank of England besproken. Wij dienen onze opmerkingen nog iets aan te vullen. De taak van de Bank of England komt dus hierop neer: a. De bank is de kassier der Engel- sche Regeering. b. Zij bewaart de saldi der andere banken en wordt daardoor dus grooten- deels banker's bank. Deze saldi worden door de particuliere banken als contant geld beschouwd, waarop deze een groot gedeelte van het crediet opbouwen. Hier treedt het fundamenteele ver schil tusschen ons centrale bankwezen en dat van Engeland naar voren. Bij ons bestaat geen intensief chequever keer; de meeste betalingen worden middels bankpapier vereffend, al begin nen de moderne verreken-methoden (giroverkeer) meer en meer ingang te vinden. De banken kunnen de behoefte aan crediet dus slechts grootendeels met bankbiljetten bevredigen het is dus uiteindelijk de Nederlandsche Bank die hoofdzakelijk het crediet schept. In Engeland daarentegen zijn de cheques het 'voornaamste middel voor verrekening. Bankbiljetten vormen daarbij slechts een aanvulling. De Bank of England schept dus het crediet niet voor het grootste gedeelte, maar het zijn de particuliere instellingen, die door hun cheques deze functie tot zich getrokken hebben. De centrale instel ling is daardoor met recht geworden een laatste bolwerk, waarop men kan terugvallen, wanneer de nood dit biedt. Maar juist dan kan zij niet in vol doende mate ter hulp snellen, omdat haar ongedekte circulatie aan grenzen is gebonden. Vandaar dat in die grens gevallen de Regeering oogenblikkelijt klaar staat om haar wettelijke sanctie aan vergrootipg dier circulatie te ver- leenen. Stokt het vertrouwen in de cheques der groot-banken een dergelijk pro ces heeft zich nog niet voorgedaan ten opzichte van het geheele stelsel _dan worden. Bij groote vraag naar het edele metaal kon de Bank of England haar verkoopprijs verhoogen. Onlangs werd de Bank of England van haar verkoop-verplichting onthe ven toen het buitenland door abnormale omstandigheden zijn tegoed in goud op vroeg. Men stond toen voor het alter natief, öf opnieuw de hulp van het buitenland aan nemen met alle daaraan verbonden consequenties als zwaardere rentelast, grootere aflossingen en wel licht het verleenen van politieke con cessies öf den band tusschen het Pond en het goud doorsnijden. Snowden koos het laatste. De Bank of England moet dus door blijven gaan met het opkoopcn van het goud, wanneer het haar wordt aangeboden, doch wie geeft haar het dure goud tegen afgifte van papieren Ponden, die slechts om en bij de f 9.50 waard zijn? Deze bepaling is momen teel dus illusoir en zoodra zij effectief zou gaan worden, zoodat de Bank tot aankoop zou worden verplicht, welnu dan zal de Regeering ook deze bepaling tijdelijk buiten werking stellen. De vraag naar Ponden is over het algemeen groot. Immers de depreciatie van het Engelsche ruilmiddel werkt als een export-premie, benevens als kost prijsverlaging. De vergroote uitvoer veroorzaakt vraag naar Ponden wanneer de invoer in Engeland gaat stagneeren, zal het beschikbare_Ponden- materiaal geringer worden, zelfs al economen, die venvachten, dat het niveau vanzelf tot de oude hoogte zal opklimmen, waardoor de goud- inkoopverplichting van de Bank of England weer effectief zou worden. Wij gelooven, dat dit niet zoo spoedig het geval zal zijn. Immers een dergelijk proces is van langen adem en het blijft de vraag, of Engeland het lang zonder verdere biljetten-uitgifte kan stellen, met andere woorden of Engeland nier •geleidelijk in de richting van inflatie zal worden gedrongen. Inflatie betee- kent echter waarde-daling van het ruilmiddel. Bij stijging bovendien van den wissel-koers op Londen zou het weer voordeelig worden om de bevroren goud-saldi, die tegen f 12.0012.10 zijn verkregen, te verkoopen en de circula tiebanken, die over groote bedragen ponden beschikken zouden daartoe onvermijdelijk overgaan. Alvorens die ONDERSCHEIDINGEN. Bij Kon. besluit zijn benoemd: tot ridder in de Orde van den Ned. Leeuw kolonel G. J. D. Bauduin. inspecteur van de mare chaussee; tot officier in die Orde van Oranje- Nassau, met de zwaarden (bij bevordering), luit.-kolonel H. van Dam, commandant van het korps politietroepen. AUDIËNTIE. De eerstvolgende audiëntie van den Minis ter van Defensie zal worden gehouden op Maandag 9 November a.s. aanvangende te 2 uur. RIJKSWATERSTAAT. Bij Kon. besluit is aan den opzichter van den Rijkswaterstaat le kl. J. A. van Dalsen, te Maastricht, op verzoek eervol ontslag ver leend. RIJKSVERZEKERINGSBANK. Bij Kon. besluit is aan J. F. van der Meer, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als controleerend geneesheer bij de Rijksver zekeringsbank. ARBEIDSINSPECTIE. Bij Kon. besluit is benoemd tot controleur van den arbeid P. Ytsma, te Eindhoven. STANDAARD-UITREIKING DOOR H.M. DE KONINGN Door H.M. de Koningin werd gisteren de standaard aan het korps koninklijke mare- ehaussee's op het Loo uitgereikt. Bij deze plechtige standaarduitreiking hee[t kolonel G. J. D. Bauduin afscheid genomen van het korps. H.K.H. Prinses Juliana was bij deze DRANKWET MEMORIE VAN ANTWOORD Verschenen is de memorie van antwoord op het voorluopig verslag der Eerste Kamer over het nieuwe ont\'erp-drankY\et. - Tegenover dc meening -vaii de leden, die plechtigheid ook aanwezig. Deze foto werd genomen l.jdens een onderhond van de van oordeel zijn, dat de partij-politiek een Koningin met Minister Donner. Op den achtergrond het koninklijk paleis. al te gewichtige factor is geworden bij de 1 vpniviuc UI1VCXI11IJUCI1J W uvcigaau. -fii y v/l •.h.j zou de circulatie van de Bank of Eng- j gepasseerd zal zijn, is hopelijk het land op fantastische wijze dienen worden vergroot. Dan eerst zou men bemerken, welke onlogische basis de Peel-act eigenlijk is. Toch is het cheque principe in normale tijden doeltreffen der, want men heeft tusschen het be drijfsleven derde schakel inge- lascht, n.l. de credietscheppende parti culiere bank. c. Zij zorgt binnen de grens van haar kunnen, dat het prijsniveau sta biel blijft, trouwens dat is de taak van elke goedgeleide circulatiebank. Zij heeft als hulpmiddelen daartoe het in grijpen in de open-markt en de discon to-schroef. Wij zouden ons te ver op het terrein van het circulatie-bankwezen begeven wanneer wij op deze functies nader ingingen. d. De Bank of PJngland bewaart den centralen goud-voorraad en beinvloedt de goudbeweging. Voor 19 September 1931 moest de Bank of England haar biljetten tegen baargoud inwisselen, terwijl deze ver plichting haar ook was opgelegd ten op zichte van alle andere wettelijke betaal middelen. Zij moest al het aangeboden gouö tegen een vasten prijs aankoopen, ter wijl zij 't monopolie had voor het slaan van gouden munt; de munt was dus met andere woorden voor particulieren gesloten. Bovendien bezat zij het recht van eiken houder van goud, te eischen het gele metaal aan haar af te staan, tenzij dit goud moest worden benut voor onmiddelijken uitvoer dan wel voor iudustrieele doeleinden. De koopprijs was bepaald op 3.17.9 per ons standaard haar verkoopprijs was bepaald op 3.17.101/j het ver schil ad. 11/2 met den inkoopprijs vertegenwoordigde- ongeveer het rente verlies, dat bij aanmunting zou geleden II stond in ons blad van 28 October. monetaire vraagstuk al in geheel ande re banen geleid. Wanneer wij Londen als het clearing house der natiën gaan bespreken, zullen wij gelegenheid hebben op de structuur van het particuliere bankwezen te wil- zen, want de outillage van het Engel sche bankwezen heeft geleid tot de krachtige internationale financieeie positie, die Londen de laatste eeuwen heeft ingenomen; zij hebben zich slechts gericht'op het international, handelsverkeer, terwijl de industrie ol met familie-kapitaal of op de open markt haar financieeie behoeften had te bevredigen. In Duitschland werd een geheel andere werkwijze gevolgd; daar werd de band tusschen banken en nij verheid inniger, hetgeen de bank liquiditeit niet bevorderde. IDIOTEN EN ACHTERLIJKE KINDEREN 41e Jaarvergadering te Utrecht CIJFERS DER STICHTINGEN Opening. gen, dat de politieke geschillen op het gebied der drankwetgeving aan invloed verloren hebben. Tegenover het toenemend gevaar van drankmisbruik is een krachtige drank bestrijding gewenscht en kan ook de regee ring niet lijdelijk toezien. Hierbij spelen overwegingen van partij-apolitiek geen rol. Het voorstel van den minister beoogt niet strijd tegen alle matig gebruik. Was dat zijn toeleg geweest, dan had hij vermoede lijk anders gestaan tegenover de plaatselijke keuze. De bedoeling is slechts een rem aan te leggen aan de zich sterk ontwikkelende opnvekking van behoefte aan alcoholhou- denden drank. De minister herhaalt zijn afwijzend stand punt tegenover de plaatselijke keuze cn betoogt, dat deze in een steeds dichter bevolkt wordend land practiscli niet is door te voeren. Beperking van het aantal verloven A. Kan niet als dwang worden beschouwd. Op ruime schaal blijft het gebruik, dat men zich meent te mogen veroorloven, mogelijk. Het ligt inderdaad m de bedoeling, de eischcn voor vennootschappelijke verkeers vergunningen zwaarder te stellen dan die voor verkeersvergunfiin- gen voor natuurlijke personen. De minis ter kan nog niet meedeelen, hoe de tekst der aangekondigde maatregelen zai luiden De minister schetst voorts den onge- wenschten toestand, ontstaan door de ver pachting en bestrijdt ten slotte het stelsel der commissie-V. d. Lande. De mi- Uit de vers agen van secretaris en pen- nister erkent, dat deze wet niet gemakke- ningmeester stippen wij het volgende Mn lijk leesbaar is. Dit is een gevolg van de I» do samenstelling van het Restaur ingewikkeldheid der regeling, die veroor- J kwam in 1J30 geen.vei andermg Kaakt wordt door de veelheid van be- j Op 1 April 1930 trad do heer H._Drikk r, lansen arts, als geneesheer der Stichting sHeeren- I .loo in functie en werd in de Bestuursverga- dering van 16 April 1931 door den Voorzit- ONS PAVILJOEN TE VINCENNES tIrKge!cidW,!,kom Beheo"iI1 en tot zii" pa at tttt maar T>T*N haag? dames P. C. Bronder en P. Runia GAAT HET NAAR DEN HAAG? mochten gedenken hun 25-jarig ambtsjubi- Eert 2-tal personen uit het personeel ont vielen ons door den dood, n.l. J. Groene,- weg. timmerman-verpleger en Mej. A. E Bui tink werkzaam in de apotheek. Ook in de samenstelling van den Pen Bestuursverkiezing. Aan de beurt van aftreding waren de hee- ren W. J. Noteboom te de Bilt en Ds. F(, E. van Arkel te Utrecht, terwijl er een vaca ture was wegens het overlijden van den heer J. J. Hagenbeek. De beide aftredende heeren werden her kozen, terwijl in de vacature Hagenbeek werd benoemd de heer J. C. Weisz te Am sterdam. Inrichting PaedoL Instituut. Het voorstel tot het verleenen van mach tiging aan liet Bestuur om voor koopsom eerste inrichting van een gebouw voor het Paedologisch Instituut te Amsterdam een De Vereeniging tot Opvoeding en Verple- j leening aan tp gaan van hoogstens f 250.000 ging van lidioten en Achterlijke kinderen kwam Donderdag in jaarvergadering bij een in het Jaarbeursgebouw te Utrecht De voorzitter. Prof. Dr. G. Ch. Aalders, heette alle aanwezigen van harte welkom, liet zingen Ps. 84 4 en bepaalde de ver gadering hij een gedeelte van Exodus 14. daarbij wijzende op den cisch Gods: Zeg den kinderen Israels dat zij voorttrekken. Ook onze vereeniging gaat een nieuwe periode tegemoet. Vele en groote plannen zijn in voorbereiding. Ook ons wordt toe geroepen voort te trekken in den naam des Heeren, onder biddend opzien tot Hem, die ons tot al die dingen hevvaamt Jaarverslagen. Wij vernemen, dat het gemeentebestuur van 's-Gravénhage de mogelijkheid van de overbrenging van het Nedeflaridsch pavil joen op de koloniale tentoonstelling te Pa rijs naar 's-Gravenhage overweegt en met het Nedorlandsch comité hieromtrent over leg pleegt. Een beslissing is echter nog niet genomen en zal uit den aard der zaak lc zijner tijd aan den gemeenteraad moe ten worden voorgelegd. daarvoor hypothecair verband te geven, werd, nadat Prof. Dr. Waterink eenige toe lichting had gegeven, door de vergadering aangenomen. Na rondvraag en dankgebed door ProL Waterink werd de jaarvergadering door den Voorzitter gesloten. ROFFEL-RIJMEN BEN JE DAAR? Ben je daar, m'n beste Herfst je? Mensch, wat ga je weer te keer! Je gerammel aan m'n ramen Hindert en verstoort me zeer. Zeg, we hadden afgesproken: 'k Was tevreden met je goud Dat je strooide langs m'n grachten Maar, zóó zijn we niet getrouwd! Afspraak was toch: netjes blijven, Niet buiten je boekje gaan; Dat is niks voor nette Herfstcn Om zoo'n stormtoon aan te slaan! 'k Lust je peren en je appels En je druiven en je slacht; Daarom kon ik van je houên En heb ik je hooggeacht; Maar je regens en je stormen En de modder die je maakt Maken, dat het met ons beiên Uit, versta je? uit geraakt! Maak je wéér zoo'n spook spektakel, Zoo'n geweld, zoo'n modderpan, Waarlijk, op m'n woord als rijmer, Kijk ik je nooit, nóóit meer an. Hou je nou aan onze afspraak: Goud en peertjes enzoomeer, En da?i verder alle dagen Lekker malsch mooi frisch droog weer, (Nadruk verboden.) LEO LENS, HARDLIJVIGHEID al sedert 20 Jaar verdreven Een jong geloerde les. Niemand kan meer ondervinding 'hardlijvigheid hebben dan deze man. Zijn methode om het euvel te verhelpen zeker iedereen helpen die aan een soortge lijke kwaal leed. „Ik ben nu bijna 49 jaar en gebruik Krusc-hen Salts reeds vele jaren. Als jongen en jonge man leed ik vaak hevige pijn door hardlijvigheid. Soms werd dit een beetje verlicht door een speciale pil, samengesteld volgens een speciaal recept, maar die had dikwijls een verzwakkende uitwerking. Op iemand's aanraden probeerde ik -een flacon Kruschen en sindsdien dat is nu wel een 20 jaar geleden heb ik nooit iets anders gebruikt Mijn dagelijksche dosis neem ik 's morgens om kwart voor acht op een glas warm water." E. A. D. De zes zouten in Kruschen Salts zijn het recept van de natuur zelf om dc afvocrorga- n'en goed te laten werken om eiken dag zachtjes maar zeker, alle vergiftige afval- BINNENLAND. OFFICIEELE BERICHTEN RECHTERLIJKE MACHT. Bij Kon. besluit is aan mr. J. C. Maris, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als plaatsverv. griffier van den Raad van Be roep (O.) te Arnhem cn kantonrechter- plaatsverv. in het kanton Eist VOOGDIJRADEN. Bij Kon. besluit is benoemd tot lid van den Voogdijraad te Utrecht mr. J. N. Brem- uier, directeur der Onesiforus-Bank, wonen de te De Bilt NOTARIAAT. Bij Kon. besluit is aan J. A. van Iterson, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend uit zijn betrekking van notaris te Rhenen. BURGEMEESTERSBENOEMING. Bij Kon. besluit is benoemd tot burgemees ter der gemeente Ellewoutsdijk P. M. Smal- legange. 'JULIANA VAN STOLBERGSCHOOL. DEN HAAG GRENSWIJZIGING De invoering van de gedwongen amen werking in de gewijzigde Ge meentewet had, zoo lezen we in de pas verschenen tweede druk van ,.Het Raads- mede ten doel grenswijziging of annexatie van gemeenten zooveel mogeliik te beperken. Door samenwerking, desnoods met dwang, kan nu in veel gevallen ver kregen worden, wat vroeger alleen door annexatie kon worden bereikt. Het spreekt van zelf. dat hierdoor de tot nog toe zoo vaak gevoelde noodzakelijk heid van grenswijziging of annexatie groo tendeels op de achtergrond is gekomen. PROV. STATEN VAN N.-BRABANT GEEN VERHOOGING VAN OPCENTEN. Naar van ambtelijke zijde wordt medege deeld. zullen Ged. Staten van Noord-Brabant eerstdaags aan de Staten aanbieden de be groeting der provincie voor het iaar 1932 Niettegenstaande bij de samenstelling daar van rekening gehouden moest worden met oen aanmerkelijke d'aling van de opbrengst der rijksbelastingen, kon die be-grooting toch sluitend worden gemaakt zonder verhooging van het aantal provinciale opcenten. Dit re sultaat is mede verkregen doordat nog be schikt kon worden over een gedeelte van het batig slot over 1929. „HET RAADSLID" Den 3en November zal H.K.H. Prinses Juliana tegenwoordig zijn bij de officieele opening van de Juliana van Stolbergschool, aan de Doarn- en Frankenstraat te Den Haag. Een foto van het exterieur van deze nieuwe. Chr. Meisjesschool Zoudt U namaak koopen? Stellig niet, vooral waar het eert geneesmiddel betreft. U weett Slechts wat goed is wordt nage maakt, zonder dat de zoogenaamde .Ersatz" de deugdelijkheid van hel origineele product evenaart. Ook de over de geheele wereld vermaarde Aspirin-Tabletten worden steeds weer vervalscht, waardoor dikwijls groote schade ten nadeele van de gezondheid der verbruikers ontstaat. De ervaren verbruiker zal er derhalve steeds op letten, dal hij uitsluitend de origineele ver- Eakking en tabletten met hetBAYER- ruis, het kenteeken van echte Aspirin, ontvangt. Buitendien is elke ^«-■«^origineele verpakking van den oranje-band voorzien. cember 1930 bedroeg f340.552.93. Hiervan belegd in Effecten f158.950 potheken f 131.600. In 1930 overleed 1 pensioexitrekkende,Hollandsche verpakking daarentegen iwerden twee pensioenen toe- j hcid gekend aan weduwenAK De pas gewijzigde Gemeentewet maakte een herdruk en herziening noodig van het boek „Het Raadslid", dat samengesteld door de heeren A. van Ek en O. Jonker bij de N.V. Heerenveenschc Boekhandel wordt uitgegeven. De eerste uitgaaf is uit- verkocht, doch is door de belangrijke wij zigingen in de wet ook onbruikbaar ge- Zij, die de eerste uitgaaf bezitten, zullen daarom goed doen een nieuw exemplaar aan te schaffen. De uitgaaf is niet alleen een herziene, maar ook een meer uitge breide. Behalve de behandeling of bespre king der wet, is thans ook de geheele ge meentewet opgenomen, zoodat het raads lid zelf dc wet in huis heeft en de artike len kan nazien. In de behandeling is daar om meestal naar de desbetreffende artike len venvezen. We haasten ons. dit voortreffelijke werk aan te kondigen, omdat de maand Septem her vele nieuwe raads'eden bracht en deze, willen ze hun taak behoorlijk ver vullen. het niet zonder voorlichting over dc Gemeentewet kunnen stellen. We geven |het werk onze beste wenschen mee. óverleden amb- j tenaren. Ingesteld werd een Raad van Beroep. waarvoor een Huishoudelijk Reglement j werd vastgesteld. Ook kwamen in de be- staande pensioenregeling enkele wijzi gingen. Aan giften en legaten ontving de Vereeni ging in het afgeloopcn jaar een bedrag van f 18.138.73 plus f 1000.welke reeds in liet vorig jaarverslag als schenking was vermeld, doch in dit jaar werd ontvangen. Uit de opbrengst der Weldadigheidsze gels ontving de Vereeniging over 1930 een bedrag van f 7798.66. Het Suppletiefonds kon ook wederom m het afgeloopcn jaar vele on- en minver mogende oudei's van ongelukkige kinae ren steun bieden. Het aantal contribuanten bedroeg 31 Dcc. 1930 in totaal 6320. Aan contributie's. giften, collecten enKt. werd ontvangen f 11.348.73. Gesuppleerd werd op verpleegkosten van 41 kinderen f 11.182.93. Nadeclig saldo 1 Januari 1930 bedroeg f 41591. Zoodat het boekjaar afsluit met een nadeelig slot van f 250.11. De Exploit a tiecijfers der Stichtingen wa ren als volgt: Ontvangsten: 's Heerenloo f 442.056.83, Lo- zenoord f 179 296.72, Groot Emaus f 236.105.65, v. d. Bergh-Stichting f 193.013.50, te samen f 1.050.472.75, Vereeniging f 190.652.70 to taal f 1.241.125.40. Uitga/ven: 's Heerenloo f 424.794.63. Lo- zenoord f 166.531.06, Groot Emaus f 218.639.89, v. d. Bergh-Stichting f 183.013 50, te samen f 992.979.08, Vereeniging f 14S.371.79, totaal f 1.141.350.87. Beschikbaar voor nieuwbouw f 99.774 53. De Balans der Vereeniging sloot met een bedrag van f 2.101.889.54. Het aantal kinderen in de stichtingen verpleegd bedroeg op 31 Dec. 1930 1360, ver- decltj als volgt: in 's Heerenloo 589 kinde ren, in I.n:«'noord 247 kinderen, in Gr. Emaus 306 kinderen, Dr. Mr. W. v. d. Bergn- stichting 218 kinderen. Het personeel bestond op dien datum uit 60 mannen en 304 vrouwen, maakt een to taal van 1724 personen. In dien loop van 1930 werd de oprichting van het Paedologisch Instituut te Aim ter- dam voorbereid. Dit Instituut werd op 16 Januari 1931 ge opend en telt thans een aantal van 22 ver pleegden. Kruschen Salts is uitsluitend verkrijgbaar in Hy- j bij alie apothekers en drogisten k 0.90 en 1.60 per flacon. vaarborgt echt- (adv.) De Commissie van Controle, bestaande uit dc heeren A. J. Bok te Barneveld, J. H. Kok te Kampen en Mr. J. H. Scheurer te Amers foort bracht schriftelijk verslag uit van ha re bevindingen op Dinsdag 29 Sept. 1931. Zij constateerde dat de administratie in goede orde werd bevonden en sprak hare waardeering uit over de wijze waarop de boekhouding werd verzorgd. De penningmeesters werden hierna onder dank voor het door hun gevoerde behee gedechargeerd. KONINKL. MARECHAUSSEE STANDAARD UITGEREIKT. De Koningin heeft gistermorgen op eer. terrein bij het Kon. Paleis Het Loo, de plechtige uitreiking verricht van een stan daard aan het Wapen van de Koninklijke Marechaussee. Daarbij heeft de Koningin een toespraak gehouden, waarin zij zeide: Officieren, onderofficieren en marechaus- e's. Het is mij een voorrecht u dezen standaard persoonlijk uit te reiken, welke voortaan, al bestaat uw taak niet in ge meenschappelijk optreden, het 6ymbool van uw saamhoorigheid zal zijn. De wijze, waarop de u opgedragen, dik wijls moeilijke taak door u wordt vervuld, uit trouw en plichtsbetrachting rechtvaar digen in mijn oogen ten volle de eer, wel ke uw korps ten deel valt, den standaard in uw gelederen te zien intreden. In de verwachting, dat deze uitreikin? den goeden korpsgeest, die u bezielt nog zal bevorderen en in het volle vertrouwen, dat gij ten allen tijde bereid zult zijn. als dienst van hot vaderland u roept, ov handig ik thans aan uw inspecteur het toegedachte zinnebeeld van Vaderland Koningin. Leve het Vaderland! Voor Hotel De Keizerskroon te Apeldoorn had later een défilé plaats voor kolonel G. J. Bauduin. waarna deze en meer ge noemde autoriteiten zich naar de mare chaussee-kazerne aldaar begaven en kolo nel Bauduin afscheid van het wapen heeft genomen als inspecteur cn het commando heeft overgedragen aan luit-ikolonel J. C. C. Kappelhoff, die met ingang van 1 Nov. a.s. tot kolonel is bevorderd. TENTOONSTELLING VAN BETER DRUKWERK TE ARNHEM DRUK BEZOEK. De tentoonstelling heeft zich den eersten dag. dat zij voor het publiek open was, in een groote. belangstelling mogen verheu gen. Niet minder dan 685 personen pas seerden de controle. Gezien de aard van het tentoongestelde kan men dit bezoek L schouwen als een blijk van belangstelling in het mooie en betere drukwerk en in de machines, die dat vervaardigen. Geen won der, de zaal ziet er niettegenstaande haar uitgestrektheid intiem en gezellig uit, dank rij de bloémcn- en groen versiering door de firma Besseling <1 de schitterende verlich ting door dp firma Kurth aangebracht. Indien de belangstelling 700 nv.v Hiiv-n -dan kan de Feder'ti? «Ier Werkeevorsorga nisatiën in het Boekdrukkershedrijf vol daan zijn over haar initiatief om deze tentoonstelling in Arnhem te houden. BOND VAN J.V. OP G.G. On den n.s D^nk-'ag 7.A te Hoornveen de jaarvergadering nls^s hebben van d. Afdeeling Drente van den Bond van Jon- De jaarvergadering wordt s uioi p.-ns ge houden, terwijl 's middags in de Geref. kerk zullen optreden de heeren F.. K i e f t, hoofd der school te Moppel over het on derwerp: „Het kwaad in onzen tijd" en J. A. d e Wilde over: „De economi sche moeilijkheden en ons geloof." Des avonds zal nog optreden D«. D. A. os van Assen met als onderwerp: „Ha- assa, de dochter van Abigail". Uit Oost-!ndie NEDERLAND S CREDIET AAN INDIE. BATAVIA, 29 Oct. (Aneta). Van liet aan Nederland voor 1931 gevraagde crediet van 200 millioen behoefde in verband met he consolidatie van vlottende schul 1 door lec- 11 ng niet meer dan f 117 millioen te wor den gebruikt voor 1932 zal bet aangevraag de crediet belangrijk de f 200 millioen over schrijden, daar liet jaar naar schatting be gint met een debet van f 140 millioen en er omtrent een leening nog niets vaststaat De aanvraag is reeds uitgegaan. BANDJIRS OP SUMATRA. Erns'.ige schade aangericht. PADANG, 29 Oct. (Aneta). Zware band jirs teisterden het Korintjische. Er gingen geen menschenletens verloren. Zes huizen, veel koeien en alle kleinvee werden dooi den stroom meegesleurd. SO pet. der beplan te sawahs werd vernield. VERSLAG GEZONDHEIDSDIENST. Pestgevallcn. BANDOENG, 29 Oct. (Aneta) Het ver slag over de Gozondheidstoes'nnd in Ban doeng en Soemedang over het 3e kwartaal 1931 vermeldt 100 sterfgevallen aan pest, waarvan 97 inlanders en drie Chineezen. Uit West-Indië. ONLUSTEN TE PARAMARIBO DE TOESTAND ONZEKER. PARAMARIBO, 29 Oct. Aneta). De «f- geloopen nacht is betrekkelijk kalm ver» loopen. Intuss<-hen hebben de rel etjesma» kers getracht brand te stichten Deze po ging is mislukt. Een rumoerige bende heeft een winkel opengebroken en dc voorraden geplunderd. Eenige bruggen werden afge broken en hedenmorgen werden overvallen gedaan op nielkkarren. De werklieden van de centrale zijn in stakin? cecaan. De toe stand Mijft nog steeds onzeker. Op dc h©. denochtend gehouden markt hebben plun deringen plaats gehad. DE „BANCKERT" De „Banckeri' wordt op 17 Dec. a.s. uit West-Indië te Willemsoord terugverwacht*

Nieuwe Leidsche Courant | 1931 | | pagina 5