mmmmmmi BINNENLAND. Schoolnieuws. VRIJDAG 30 OCTOBER 1931 EERSTE BLAD PAG. 2 BUITENLAND NA WASHINGTON De bekende leider der Morgan-Bank Tho mas Lamont, verklaarde in een bespreking over de Duitsche Herstelbetalingen, dat de Rijksregeering zich bij de jongste financieele crisis in Duitschland niet tot den voornaam- sten Duitschen schuldeischer, Frankrijk, maar tot Engeland heeft gewend. De Franschen zijn echter klaarblijkelijk het volk, waarmee Duitschland zoowel finan cieel als politiek tot overeenstemming moet trachten te komen. Daardoor kan zoowel de groei van.de Duitsche industrie als van den Duitschen financieelen toestand bevorderd worden. tend door leeningen uit de Vereenigde Sta ten mogelijk waren. Deze practijk kan on mogelijk blijven voortgaan. Beter zou het zijn het herstelvraagstuk op te lossen door overeenstemming tusschen Duitschland en Frankrijk op een stevigen grondslag. Lamont voegde hieraan toe, dat totnogtoe citeit op een millioen mark per jaar, doch laat de mogelijkheid open, dat dit cijfer misschien niet juist is. Verder wijst Lamont erop, dat Duitsch land onder het Youngplan het recht heeft een moratorium af te kondigen. Duitschland zou echter verstandiger doen, ook omdat er reeds een moratorium bestaat, niet den in het Youngplan opengelaten weg te volgen, doch zich zoo spoedig mogelijk tot Frankrijk te wenden om tot overeenstemming te ko men. Ten slotte wijst Lamont er'nog op, dat de regeering der Vereenigde Staten 'elke voor gestelde oplossing van het schuldenvraag- stuk zonder vooroordeel zal onderzoeken. De verklaringen van Lamont hebben in Amerika groot opzien gebaard aangezien Lamont nog Maandag j.l. een langdurig on derhoud met den Franschen minister-presi dent Laval heeft gehad. Tiet beroep van Laval op Duitschland, een wijziging van het plan der oorlogsschuld betaling door onmiddellijke onderhandelin gen met Frankrijk te entameeren, wordt te Washington met zeer groote voldoening op genomen. De regeeringskringen zien in de verkla ring van Lamont, den deelgenoot in de fir ma Morgan, de onbeperkte goedkeuring van Wallstreet ten aanzien van het Hoover- en Lavalplan. Daarentegen heeft de eisch van Laval no pens wijziging van de Amerikaansche dou- anepolitiek de officieele Amerikaansche kringen ernstig beroerd. Verklaard wordt, dat de regeering de tarieven niet zal verla gen, zoolang de Tarievencommissie een der gelijke tarievenverlaging niet nadrukkelijk aanbeveelt. Duitschland wacht at. De z.g. 'heivk'leommis9ie van het Rijks kabinet is, volgens een bericht in de D. A. Z., gisteravond bijeengekomen onder zoorzit- terschap van den rijkskanselier, teneinde de herstelpolitieke problemen te bespreken, die door d'e gebeurtenissen van den laatsten tijd, in het bijzonder door de conferentie Hoover- Laval, urgent zijn geworden. Een beslissing over te nemen stappen zal vooreerst nog niet genomen worden, daar men van Fransche zijde nog niet officieel in kennis is gesteld van het resultaat der be sprekingen. Voorloopig zal men afwachten, wat minister-president Laval den gezant von Hoesch over dit resultaat en de voornemens zijner regeering heeft mede te d'eelen. De herstelpolitieke betalingen zullen in het Rijkskabinet eerst de volgende Week worden behandeld. Voordien vermijdt men het officieel stelling te neme® tot afzonder lijke kwesties. Dit betreft ook de uitlatingen van Lamont Von Hoesch is te Berlijn aangekomen om instructies te ontvangen om bij den terug keer van Laval uit Amerika direct met hem in contact te kunnen treden. Het gaat hierbij in de eerste plaats om de bespreking inzake de in Frankrijk ge- wenschte bijeenroeping van de deskundigen commissie voor de Oorlogsbetalingen. Laval Maandagmiddag te Parijs. PARIJS, 30 Oct. De „Ile de Franoe" zal Zondagavond te Havre aankomen. Laval zal echter eerst Maandagochtend aan land gaan en per extra-trein naar Parijs reizen, waar hij tegen den middag wordt verwacht. Dinsdagochtend zal op het Elysée een Ministerraad plaats hebben onder presidium van Doumer, waarin Laval rapport zal uit brengen over zijn besprekingen te Washing ton. Kou hij het Kind wordt het best uit wendig behandeld. Wrijf slechts Vicks VapoRub tegen bedtijd op keel en borst Het bederft de maag niet, zooals NA DE ENGELSCHE VERKIEZINGEN 'T CONFLICT IN MANDSJOERIJE RUSLAND AFZIJDIG Terwijl Rusland Japan heeft laten weten, dat verdere Japansche acties in Noord Mands- joerije en in het bijzonder in het gebied van der< Ohineeschen Oosterspoorweg tot een ver scherping van den politieken toestand leiden, heeft Japan te Moskou stappen gedaan tegen de concentratie van Russische troepen op de Mandsjoerijsche grens. De Sovjet-regee ring heeft daarop geantwoord, dat de Japan sche verklaring slechts op provoceerende ge ruchten berust. De Russische regeering voert een politiek van strikte afzijdigheid, zonder er aandacht aan te schenken of deze politiek een: der beide partijen aangenaam of niet aange naam is. Deze politiek van afzijdigheid wordt in acht genomen, omdat de Russische regeerinE de internationale verdragen, gesloten met China, eerbiedigt en de souvereiniteit en onaf hankelijkheid der andere staten respecteert en van meening is, dat een politiek van militaire bezetting, zelfs in den vorm van voorgewende hulp niet vereenigbaar is met de vreedzame politiek van Sovjet Rusland en riet het belang van den wereldvrede. De verklaring eindigt met de hoop uit te spreken van de Russische regeering, dat dit antwoord voldoende moge zijn voor alle kwes ties, opgeworpen door de verklaring van Japan. Van Fransche zijde wordt te Genève het gerucht verspreid, dat Henderson, in verband met den verkiezingsuitslag, zal bedanken voor het voorzitterschap der Ontwapeningsconfe rentie. Henderson is voor deze functie nooit populair bij de Franschen geweest. Kort geleden' heeft Henderson nog verklaard dat hy als persoon en niet als minister geko zen is. Het is echter mogelijk, dat hij, ten gevolge van de verkiezingsnederlaag, vindt niet meer voldoende prestige te hebben voor de vervulling van de hoogstbelangryke functie. K3RTE TROONREDE VERWACHT. De troonrede, die op 10 Nov. a.s. bij de opening van het parlement door den koning zal worden voorgelezen, zal waarschijnlijk slechts kort zijn en constateeren, dat het de faak der regeering is, de handelsbalans weer in evenwicht te brengen, nadat, de begroo ting in evenwicht is gebracht. Men verwacht dat het parlement eind November zal wor den verdaagd tot Januari-FebruarL Het nieuwe kabinet. Al de ministers hebben hun portefeuille ter beschikking van Mac Donald gesteld, zoo dat deze de vrije band heeft bij de vorming van het nieuwe Kabinet Verschillende bla den nemen aan, dat Snowden, die den titel van Viscount krijgt, de functie van Lord Privy Seal zal krijgen. De ,J[)aily Telegraph" acht het niet uitge sloten, dat Lord Reading uit luet Kabinet zal treden. Neville Chamberlain wordt genoemd voor den post van Lordkanselier of minister van Financiën. Voor het laatste ambt wordt ook de naam van Runcinan genoemd, die daar toe evenwel zijn relatie met de Royal Mail Stoomvaartmaatschappij jal moeten, verbre ken. Er doen cerucbten de ronde volgens welke ook Churchill in aanmerking zou komen voor een ministerportefeuille. Parlementaire usances eisc.ben dat ook Sir John Simon als leider van de belangrijke groep der Liberale Nationalisten iu het Kabinet zal worden op genomen. Als men de vier gekozen Lloyd George- liberalen rekent tot de oppositie en dit zal men moeten doen wanneer men de ge kozen nationale regeering als een protectie- kabinet beschouwt. dan is de uitslag van de Engelsche algemeene verkiezingen thans r>53 regeeringsgetrouwen tegen 59 tegenstan ders. De Labourpartij heeft dan 52 van die 59 zetels bezet. Overigens zijn er nog drie uitslagen (de gecombineerde universiteiten) onbekend. De „Times" drukt het volgende staatje af: Nationale regeringspartijen: Conservatieven 470 Libcralen-Simon 35 Liberalen-Samuel 83 Nationale arbeiderspartij 13 Onafhankelijke socialisten 2 Oppositie: Arbeiderspartij 52 Liberalen-Lloyd George4 Onafhankelijken 3 Totaal612 Kleine wijzigingen kunnen natuurlijk ook nu nog mogelijk zijn. Henderson over het debacle van Labour. Arthur Henderson, leider d'er Labour-partij die den zetel in het Lagerhuis verloor, ver klaarde dat de Labour ongetwijfeld een ge voelige nederlaag had geleden, doch dat zij daarom noch vernietigd, noch ontmoedigd is. Het nieuwe parlement zal slechts een cari- catuur zijn van een democratisch parlemen taire volksvertegenwoordiging en slechts een gevaar en ramp voor het volk zijn, want de ervaring had geleerd dat het gebrek aan een actieve en tegen haar taak opgewassen oppositie, het geloof aan het parlementaire stelsel ondermijnt De Labourpartij als het eenige bolwerk tegen reactie en revolutie, was niet vernietigd, doch sléchts in het hui dige parlement verzwakt. Zij zal haar werk voortzetten en sterker, tot beter werk in staat, terugkeeren. Rusland en de Engelsche verkie- De openbare meening in Rusland is zeer ontstemd over den uitslag der Engelsche parlementsverkiezingen. Afgezien van het feit dat de Communistische Partij geen en kele candidaat in het Lagerhuis kon bren gen, wordt de overwinning der conservatie ven beschouwd als een bedreiging der Rus- sisch-Engelsche betrekkingen, aangezien de conservatieve partij er alles op zal zetten om de betrekkingen langzamerhand te verbre ken. PARIJS, 30 Oct. Het resultaat van de Engelsche verkiezingen is aan boord van de „Ile de France", waarmee Laval uit Washing ton terugkeert, met groote voldoening ont vangen. Uit de telegrammen van de speciale verslaggevers van de groote Parijsche bla den, die zich aan boord van het schip be vinden, blijkt duidelijk dat Laval zelf in ver band met de Fransche buitenlanidsche poli tiek groote voordeelen verwacht van het feit dat in Engeland een nationale regeering aan het bewind is. Algemeen is men van mee ning, dat de relaties tusschen de Fransche regeering en de conservatieve partij in Enge land altijd van den meest vriendschappe- lijken aard zijn geweest. De nederlaag van de Labour acht men in 't algemeen veroor zaakt door den val van het Engelsche pond en het loslaten van den gouden standaard. Eerste zitting. In liet paleis van den Rijkspresident is Donderdag- de eerste, zitting van den Econo- mischen Raad gehouden. Ook de Rijkskan selier en het Rijkskabinet, de president der Rijksbank en de directeur-generaal der Spoorwegen waren aanwezig. Hindenburg ontving de leden in de groote zaal van het paleis en hield een korte rede, 'aarin hij o.m. zeide, dat de Rijksregeering zich zal laten bezielen door den onbuigza- men wil om, wat ook de wereldontwikke ling moge zijn, uit Duitschlands eigen kracht alle nooden af te wenden. Slechts op deze wijze zal men een basLs scheppen voor de noodzakelijke internationale bemoeiingen en tot oplossing van do wereldcrisis. Slechts het bewustzijn van een dergelijke plichtsver vulling en uiterste krachtsinspanning, zal het volk bevredigen en met nationale waar digheid doen dragen, wat het lot onafwend baar maakt. Vervolgens nam Brüning het woord, die uitvoerige economische uiteenzettingen gaf over de mogelijkheden tot verbetering m den toestand sprak. Verder sprak nog de Rijksmi nister voor Economische Zaken en Dr. Luther. Daarna begon de algemeene discus- die 's middags om 5 uur werd voortge zet. Hedenmiddag zouden de beraadslagin gen weer worden voortgezet. De practische taak van den Raad zal volgens het tot nu toe opgestelde program in drie commissies vorden vervuld en wel voor de kwesties van prijs- en loonsverlaging, belastingverlaging en de overige problemen. PROT. NEDERLANDERS IN DUITSCHLAND ARBEID DER VER. „VADERLAND" De vereeniging „Vaderland" beoogt het behartigen, van allerlei belangen, zoowel geestelijke als stoffelijke, van protestant- sche Nederlandscbe werklieden in Westelijk Duitschland. Zij zoekt daarbij samenwer king met Kerkelijke en andere corporaties, die zich bekommeren over het lot onzer landgenooten over de Oostgrenzen. Al~ de jaren van haar bestaan heeft zij arbeiders in verbinding gebracht met de Nederlandscbe Arbeidsbeurs te Oberhausen, en hen geholpen bij het zoeken van ge schikte kosthuizen, daar deze, vooral voor jonge menschen van beiderlei kunne, zoo vaak groot gevaar opleveren. De vereeniging belegt ook samenkom sten, en tracht door lectuur geestelijken en zedelijken invloed uit te oefenen; alsmede het nationaliteitsbewustzijn te ontwikke len en te verhoogen. Kortom zij verricht Christelijk-Socialcn arbeid in ruimen zin, ten behoeve van onze landgenooten in den vreemde. Na den oorlog is de arbeid der vereeni ging bezwaard .en bemoeilijkt door de ont zettende werkloosheid die dra in Duitsch land begon te heerschen. en thans aller- ontzettendst is. Daar de Nederlandsche Regeering, om zeer begrijpelijke redenen, er prijs op stelt, dat. hulpbehoevende Neder landers in Duitschland blijven, vraagt dit van onze vereeniging al grootere offers. Het geringe Rijkssubsidie van f 500. wegens noodzakelijke bezuiniging, tot f 400 verlaagd. Jaarlijks hejft de vereeniging met tekorten te worstelen. Door de genoem de feiten is de toestand er niet rooskleu riger on geworden. Op Kerstdag heeft Bij jaar op jaar ook hun kinderen een eenvoudige Kerstfeest- samenkomst kunnen bereiden, waarin Kerstgeschenkjes werden uitgereikt (vooral Hollandsche lelctuur, waardoor het geeste lijk en nationaal bewustzijn en de Vader landsliefde gewekt en gevoed wordt) en als de stoffelijke steun daartoe instaat stelde, ook gelden werden uitgekeerd aan de ouders, die hiervoor in aanmerking kwamen, voor hunne kinderen. Een kleine tractatie ging hier steeds bij gepaard. Het aantal kinderen neemt by het jaar zeer beduidend toe, en daardoor is het ten hoogste gewcnscht, dat de giften al milder en ruimer toevloeien. De Vereeniging vertrouwt, dat niet slechts particulieren, doch ook corporaties, welke met deze zaak symipathiseeren, en dan niet te vergeten de diakonieën, flinken steun zullen bieden, opdat dit mooie werk van nationale saarnhoorigheid en christe lijke naastenliefde krachtig in stand moge worden gehouden. Gaven daartoe kan men zenden aan C. L. F. van Schelven te Rijsenburg-Driéberpen; Mr. A. Baron Van Heeckeren van Keil te meentepersoneel. Het eerste int, vaak tegen lage bezoldiging, de fondsbelasting, waar de betere salarissen van het gemeente- personeel betaald worden. Dat steekt, zegt de schrijver. Dan wijst hij er op, dat vele rijksambfe- iren zelfs onder de gunstigste omstandig heden, slechts sober van hun laag salaris ïen leven. En dat het groote publiek vergeet: 4 en 8 pet. standplaatsaftrek en daarna 8y2 pet pensioenkorting, 3 pet. vrij gezellenbelasting en de salarisvermindering in 1924. Allemaal juist, maar dit, zoowel als het vorige, hebben we meermalen in 't licht ge steld en in ingezonden stukken laten stellen. Inzenders voornaamste doel schijnt ons echter te zijn om „de legende" tegen te gaan, dat het rijkspersoneel zulke goedh»- zoldigde „bijbaantjes" zou 'bekleeden. Er zijn uitzonderingen, zegt hij, vooral in „hoo- gere sferen", maar met name de 'belasting ambtenaren zijn sinds jaar en dag aan handen en voeten gebonden, 't Staat duide lijk in het amibtenarenbesluit: art. 165: „Ambtenaren mogen geen bezoldigde bij betrekkingen aanvaarden of tegen beloo- ning werkzaamheden verrichten ten behoe ve van derden. Voorts is het den ambtena ren verboden een nering of handel te drij ven of te doen drijven of toe te laten dat dit in hun woning geschiedt door leden van het gezin, enz. enz. Ook art. 318 der Alge meene Wet van 1822 zegt reeds, dat de amb tenaren zich moeten vergenoegen met de inkomsten welke voor hen, door Ons zijn, of zullen worden bepaald, enz enz. Zelfs het aanvaarden van een onbezoldigd e bestuursfunctie van een coöp. vereen., waar voor per jaar f 30 vergoeding werd gege ven, kon de Minister niet toestaan (recent geval). Ten tijde van Minister Colijn mocht men eelfs, of straffe v^n ontslag, geen si gaar of kop koffie aannemen". We laten dit laatste voor rekening Van den schrijver. Hij kan gelijk hebben, doch in onze herinnering zweeft vaag een verkla ring in de Kamer afgelegd: Strenge bepa lingen zijn noodig om corruptie door het aannemen van geschenken te weren; doch niemand zal den ambtenaar kwalijk nemen, als hij op zijn zwerftocht een sigaar of een kop koffie een burgerlijke vriendelijk heid accepteert Wat de zaak zelf betreft, willen we slechts opmerken, dal niemand in onze driestar kon lezen: alle ambtenaren vervullen bij baantjes; wel bleek duidelijk, dat we niet in de eerste plaats aan rijksambtenaren dachten. Alleen zouden we den inzender willen vragen: beperkt gij u niet al te zeer tot uw eigen groep? Hierin stemmen we voorts volkomen met elkaar overeen: bijbaantjes eijn als regel uit den booze; het is goed, dat in vele ge meenten de ambtenaren-reglementen hierop ingericht worden. WEGENVERBETERING Men meldt ons uit Baarn: Van vele zijden is geklaagd over den toe stand van den straatweg LarenEemnes Bui tenEemnes Binnen naar Baarn. De klachten luiden, dat reeds voor de openstelling var nieuwen rijksweg AmsterdamAmersfoort de toestand niet al te best was. Sedert die open stelling wordt er aan het onderhoud niets ge daan, zoodat de weg op 't oogenblik in haast| onberijdbaren toestand zoude verkeeren. Al hoewel het doorgaand verkeer zich uitsluitend op den nieuwen Rijksweg concentreert, heeft de oude weg toch nog voldoende beteekenis voor het locale verkeer en wordt bij vochtig weer ook door een deel van het doorgaand ver keer van dezen klinkerweg gebruik gemaakt. De B.B.N. heeft den Rijkswaterstaat te Haar lem en Utrecht verzocht, medewerking te wil len verleenen tot het treffen van maatregelen, die een spoedige verbetering zouden kunnen bevorderen. ONVERSCHILLIG GEWORDEN KINDEREN Ze zyn helaas geen groote zeldzaamheid eer, de onverschillig geworden kinderen. On der invloed van zeker soort vrienden geko men, willen ze niet meer ter kerk gaan en voor de godsdienst voelen ze weinig of niets Hoe moeten ouders met zulke kinderen han delen? aldus wordt door een lezer aan de re dactie van het Evangelisaticblad ,JDe Goede Tijding" gevraagd. Ds. P. Nomes, van Den Haag, deze vraag behandelend, wyst er op, dat zij niet zoo ge makkelijk te beantwoorden is, omdat men een kind eenigszins moet kennen en met de om standigheden op de hoogte moet zijn, om te weten wat in een bepaald geval het beste schijnt te zijn. „Er zijn ouders, die in groote moeilijkheden geraakten en alle stuur en macht verloren, doordat zij te goeder tijd verzuimden alle middelen te gebruiken en tegen de gevaren te waken. Wanneer men zijn kinderen op te jeug digen leeftyd groote vrijheid schenkt en zich niet inlaat met den omgang, dien zij hebben, dan aldus schrijft de redacteur wordt daardoor gewoonlijk de deur reeds opengezet naar een terrein, waarop wij bij nader be schouwen, onze kinderen liever niet zien le- In vele gevallen bekommert men zich ei niet om in welken kring de kinderen verkee ren, met wie z\i dagelijks moeten omgaan. Soms is hierbij hoogmoed in het spel en acht men zich geeërd, dat de kinderen vriend schap sloten een beetje boven hun stand. Dan weer ziet men op het loon, dat uitbetaald wordt, zonder te letten op moreele en dienstige gevaren die er dreigen. En dan moeten wy nooit vergeten, dat de macht ten kwade zoo grooten invloed heeft en onze kinderen veel gemakkelijker van en Zyn dienst zich laten aftrekken, dan dat zij daarvoor gewonnen worden. Dat ligt de natuurlijke boosheid van het menschelijk hart opgesloten. Natuurlijk hebt U als vader den plicht Uw kind te vermanen; daarvan worden wij niet ontslagen, wanneer onze kinderen ouder den. Alleen moet U bedenken, dat men met een grooten zoon niet kan handelen als met een kleinen. Leeftyd, karakter en ontwikke ling bepalen mede, op welke wijze U het best kunt optreden. Laat er allereerst liefde zijn en doe dat ook uitkomen in Uw vermaning. Ik bedoel niet „lieve woorden", maar een liefderijke behan deling, waardoor Uw kind niet wordt afge- stooten. Zeg bijv. nooit tegen Uw jongen: als je dit of dat niet doet, mag je niet mei huis komen. Want zulk spreken is voldoende om hem weg te jagen en van U te vervreem- „Preek" ook niet voortdurend tegen hem, maar laat hem Uw goede werken zien om hem voor Christus te winnen. Bid veel voor hem en wijs met ernst op het ééne noodige. Dat alles vordert veel geduld en zelfverloo chening. Maar dat is immers de weg, t langs de kinderen Gods in dit leven moeten 'ran «port van lijst 10 34.402.07 Vduard 116.50 Kloosterburen 116.60 Instwedder-Mussel 41.— t Zandt (Gron.) 170.75 ;T. ANNA PAROCHIE REVOLUTIE IN PERNAMBUCO Te Pernambuco is gisteren een revolutie uitgebroken. Uit de stad worden hevige gevech ten gemeld, en groote verliezen der bevolking. Ondanks de scherpe oensuur komen' berichten binnen, dat de opstandelingen na een kort ge vecht dat aan beide zijden dooden en gewonden eischte, Pernambuco hebben bezet. Het bericht van de „Daily Herald", als zou den een Fransche kruiser en twee Fransche onderzee-booten aan de Indische kust zyn ver gaan, wordt van Fransche zijde tegengesproken DE STERFTE AAN T.B.C. LAAGSTE CIJFER VOOR DEN HAAG Het sterftecijfer voor het Rijk, aldus bet verslag van den hoofdinspecteur van de Volksgezondheid, in bet bizonder voor de tuberculosebestrijding, vertoonde in verge lijking met het vorige jaar een aanmerke lijke daling. Het bedroeg namelijk 7.43 per 10.000 inwoners, tegen 8.56 in 1929. Tevens was dit cijfer het laagste tot dusverre be reikt. Bij het 10-jarig bestaan der Inspectie geeft hij een staatje van de sterfte aan tu berculose (alle vormen) per 10.000 inwo ners, waaruit blijkt welke resultaten sedert 1920 bereikt zijn: 1921 12.70 1922:11.37. 1923 10.46, 1924 10.64. 1925 9.89, 1926 9.66, 1927 9.44, 1928 9.37, 1929 8.56 en 1930 7.43. Wat nog vroegere perioden sedert het begin dezer eeuw (betreft, was de tubercu- losesterfte in: 1901/1905 19.60, 1906/1910 16.80, 1911/1915 14.53, 1916/1920 17.44. Per 100 sterfgevallen bedroeg de sterfte aan tuberculose: in 1924 11.1, 1925 9.9, 1926 9,8. 1927 9.2, 1928 8.7, 1929 8 en 1930 8.2. Niet alleen voor het Rijk maar ook voor de provincies afzonderlijk (uitgezonderd Zeeland, dat in 1928 iets lager was) zijn nieuwe laagterecords bereikt. Het laagste cijfer vertoont, evenals vorige jaren. Friesland met 6.31, van nabij gevolgd door Groningen met 6.39. Het hoogste sterftecijfer geeft nog steeds Limburg met 9.36, ofsohoon ook hier ©en geregelde daling de resultaten van den steeds intensiever gevoerden strijd doet Van de grootste steden heeft ook dit jaar Den Haag het laagste sterftecijfer n.l. 6.34 (Amsterdam 7.15, Rotterdam 7.77). BIJBAANTJES RIJKS- EN GEMEENTEPERSONEEL. De heer A. R o s k a m, te Gouda, zendt ons een lang ingezonden stuk, waarin dingen gezegd worden, welke reeds herhaaldelijk gezegd zijn; doch waarin ook eenige op merkingen voorkomen, welke we gaarne onder de aandacht onzer lezers brengen. Wat het eerste betreft, wijst de schrijver op de wanverhouding tusschen rijks- en ge NATIONAAL CONGRES VOOR VAKOPLEIDINGSVRAAGSTUKKEN Te Den Haag zal van 2830 December a.s. in de Grafelijke Zalen op het Binnenhof een Nationaal Congres voor Vakopleidings vraagstukken worden gehouden. Gelijktijdig heeft een Internationale Ten toonstelling van Leermiddelen voor het Nij verheidsonderwijs plaats. Er is een zeer groot eere-comité gevormd, waarin als eere-voorzitters plaats genomen hebben de Ministers Mr. J. Terpstra, Jthr. Mr. D. J. de Geer, Mr. T. J. Verschuur en Dr- Ji Th. de Visser. iVan het uitvoerend comité is eere-voorzitter Ir. G. Hofstede, inspecteur-generaal van Nijverheidsonderwijs. Leden zijn onderscheiden autoriteiten, bedrijfshoofden en vertegenwoor digers van organisaties. De Congresleiding heeft het Hoofdbestuur van de Vereen, tot bevordering van de vakop leiding voor handwerkslieden in Nederland, waarvan het Eerste-iKamerlid Mr. H. Smeenge voorzitter is. In een propaganda-boekje voor het congres hebben de Ministers J. Terpstra en (Mr. T. J. Verschuur woorden van aanbeveling geschre ven. De oud-inspecteur H. J. de Groot e: oud-inspectrice mevr. M. E. LelimanBosch, zoowel als de inspecteur-generaal Ir. G. Hof stede en de Voorzitter der Verzamelcommissie, de heer H. Ellens, schreven bijdragen ter in troductie van het Congres en de Tentoon stelling. De onderwerpen, die op het Congres zullen worden behandeld, zijn: 1. Bekwaamheidseischen voor en opleiding van leerkrachten bij de vakopleiding. 2. Doel en aard van het Middelbaar Tech nisch Onderwijs. 3. Het aesthetisch element in de vakopleiding 4. Inrichting van het Avondnyverheidsonder- 6. Internationaal Instituut voor vakoplei- din gsvraagstukken. 6. Invloed van de vakorganisaties bij de vak opleiding. 7. Leermiddelencentrale. 8. Opleiding van machinisten ter koopvaardij 9. Opleiding by de binnenvaart. 10. Onderzoek van beroepsgeschiktheid bj opleiding in vakschool of bedrijf. 11. Ervaringen met en resultaten van de Ny verheidsonderwy swet. 12. Vakopleiding of beroepsonderwijs voor volwassenen. 13. Vakopleiding in het bedrijf volgens leer lingstelsel met aanvullend en aanpassend on derwijs. 14. Voorlichting bij de keuze van beroep en vakopleiding. 15. Vooropleiding in de vakschool met aan sluitende opleiding in het bedrijf. 16. Vraagpunten van vakopleiding en huis- houdonderwijs voor meisjes: a. de maatschappelijk-economische beteeke nis van het nijverheidsonderwijs voor meisjes. b. Moderne arbeidsmethode op huishoudelijk gebied, voor huisgezin en nyverheidsschoool. c. Voorbereidend ny verheidsonderwy s v verpleegsters. d. Vakopleiding voor huispersoneel. 17. Vooropleiding van matrozen voor groote vaart. (Geref. Kerk) -.. WUnis Ouderkerk Amstel (Bovenkerk) a. d. Amstel V (Geref. Kerken) Weerbericht. Het dunne pijltje geeft den voilgen sta. Hoogste stand te Toulouse 770.9. Laagste stand te Wisby 747.4. Stand vanmorgen ihalftwaalf 759.8. WEERVERWACHTING, Krachtige tot matige N. tot W. wind, meest zwaar bewolkt., waarschijnlijk regenbuien, weinig verandering in temperatuur. BUITENLANDSCH WEERBERICHT (Medegedeeld door het Kon. Ned. Met. Instituut te De Bilt) Ten N. van Schotland verschenen gister middag barometerdalingen, die met groote snelheid in den loop van den nacht Z.O.- waarts over ons land trokken, daarbij zware regen brengen. Rond de kern van dit ge bied, dat thans ten Z.W. van Hamburg ligt, waait het krachtig tot stormaohtig uit Wes telijke en Noordelijke richtingen. De depres sie over Scandinavië verplaatste zich een weinig Oostwaarts. Op den oceaan verscheen een nieuw gebied van lagen luchtdruk. Over het algemeen veranderde de temperatuur weinig. In Noord-Frankrijk en West-Duitsch- land valt een geringe stijging, in Scandina vië een kleine daling op te merken. Over bijna geheel W.-Europa viel zware neerslag. Het weer is buiig en guur. Het laat zich aanzien, dat (hierin voor morgen nog weinig verandering zal komen. TEMPERATUUR. Stand vanmorgen half twaalf 8.4 C. I 31 OCTOBER Zonsopgang 6.54 u.; Zonsondergang 4.33 u. Maansopgang 6.58 u.; Maansonderg. 0.35 u. Laatste kwartier 3 November 7.38 u. voorm. VOERTUIGEN MOETEN HUN LICHTEN OP HEBBEN Van 's avonds 5.03 u. tot 's morgens 6.26 u. WATERSTANDEN RIVIEREN Constanz i i t l Hanlngen t 4 Kehl Mannheim t Bingen Ruhrort Maastricht S'. led recht Waddlnxveen Mefllskerka dljke (Geref. K N'louwendIJk (N.Br.) 275 Locale Comité1» Delfzfll I I 1.31 Terschelling 11.08 Harlingen 11.43 He der Je 6.35 Idem 2e 18.68 IJ muiden 6.30 r. Holland 4.43 ^....iveningen 4.53 Rotterdam i 6.40 LICHAMELIJKE OEFENING VOETBAL ROTT. CHR. VOETBALBOND Competitiestanden op 26 October 1931 Klasse I; doelp. O, Kesp. gow. gel. verf. pnt. iwart Wit 6 1 K. D. O. heeft zich dus f lebben. Zo heeft echter bi teil ite wachten la. Unicum, Ex© Wit bezetten d© middelste pLai •oorlooplg nop: .geen kami Olympla kom verder brengen. Ook de R.C.K. presteerde ti heden niet veeil en blijft zwak. D.V.V. en Zwa Wit hebben zich nog nleit weten los te werke Ze zullen voorloopig wel de onderste plaatst gesp. gew. gek veirl. pnt. Stormvogels Grot Wit 1 6—26 V.V.O. heeft hier voorloopig de SehJediaimmers verdrongen en prijkt thans bovenaan. H.B.S. en Z.W. liggen eohter op de loer en ook de Storm vogels zijn niet te versmaden concurrenten. W.T.A., V.V.S. en Zwaluwen staan in het mid den en zullen het de leidende clubs wel niet meer zoo lastig maken. B.V.A. en Odiveo be haalden tot nog toe hetzelfde, zij het eins mogei ■esultai i-lnatpun Wit 1 o spoedig Steeds Hooger 2 2 D. V. V. II 4 2 3 O. D. It I 5 4 1 Stormvogels II 6 4 1 Olympla II heeft nog steeds de leiding op c oet gevolgd door Excelsior II. Ze zullen eoh erdege moeten oppassen voor Steeds Hoog aa heel sterk lijkt. Ook T.T.B. blijft K.D.O., die zich d De tweede helft door D.V.V.. O.D.K. HOOGWATER NED. ZEEHAVENS 31 October 13,55 Hellevoetsl, l 23.22 Willems'ad 23,55 Brouwersh, 9,25 Zierikzee 21,29 Wemeidinge 17,44 Vlisaingen i 16,54 Terne uzen 5 17,38 S 1H.36 i 16,50 5 17,19 S 17,14 15,58 j 16.29 17,09 rel. verf. pn(t. -v S. II s. ,racht II S. II Oranje Wit II prijkt hopeloc ïslagen. W.I.A. III >1 gestreden l Oranje Wit. Zwa- VOETBAD ROTT. CHR. VOETBALBOND Het programma voor morgen ste klasse: Oranje Wit IOlympla I R.C.K.—K.D.O. I Zwart Wit—D.V.V. I Pro Patrla—Eendracht I V.V.O. I—Zwal D.V.V. II—O.D.K. I K.D.O. IISteeds Hooger Excelsior IIStormvogels II H.B.S. II—Be Ready I V.V.S. II—Oranje Wit II O.O.V. I—Pro Patrla II S.S.S.—Eendracht II Zwaluwen II—W.I.A. II KORFBAL BOTTERDAMSCHE COMPETITIE Aid. A: Hollandla II—T.O.P. II Rapldltas II—Quick II Blauw Wit I—Spechten I D.I.O. I—Blauw Wit

Nieuwe Leidsche Courant | 1931 | | pagina 2