WOENSDAG 28 OCTOBER 1931 TWEEDE BLAD PAG. 5 ECONOMISCHE WERELDPROBLEMEN DE BANK OF ENGLAND Wij geven hieronder de verkorte ba lans der beide afdeeliqgen van de Bank of England op 21 October 1931: Issue Department notes issued (uitgegeven bankbiljetten) in circulatie bij het publiek 355.230.909 bij het Banking Department 55.443.460 omloop zijnde currency-notes (deze wa ren verplichtingen der Regeering) tot bank-biljetten werden verheven, tevens een eenvoudiger procedure werd toege staan om het ongedekte maximum dér Bank of Engeland te verhoogen. Men zal daartoe slechts schoorvoetend over gaan, doch de mogelijkheid is desalniet temin geschapen. Wij hebben tot dusverre de linker zijde der balans besproken. Aan de rech 410.674.369 (de eigenlijke circulatiebank). government debt11.015.100 (schuld van Engeland) other government securities 240.5S4.043 (regeerings-obligatiën) other securities 19.370.302 (waarden van anderen) silver-coin (zilvergeld)4.030.555 amount of fiduciary issue 275.000.000 (ongedekte biljetten) gold coin and bullion135.674.369 (goudgeld en baren) 410.674.369 Wij vestigen er de aandacht op, dat in de Engelsche balansen de bezittingen 9 aan den rechterkant en de schulden aan de linkerzijde worden gezet, juist het tegenovergestelde van bij ons. De verplichtingen van het Issue-de partment zien wij dus op de linkerzijde staan; zij omvatten slechts de uitgege ven bankbiljetten, die echter niet alle bij het publiek circuleeren, doch gedeel telijk in de kas van 't Banking-Depart ment zijn opgeborgen- (f 55.443.460). Als contra-posten vinden wij aan de rechterzijde eerst: a. de government-debt ad 11.015.100 zijnde een onvervreemdbare schuld vordering van de Bank of England op den Staat. Voor dit bedrag zijn geen fondsen gedeponeerd en de hiertegenover uitgegevèn biljetten zijn dus in den waren zin van het woord ongedekt. b. other government securities ad 240.584.043, waaronder verstaan wordt obligaties door de Regeering in onderpand gegeven of door de Bank gekocht. De Regeering vindt dus bij de Bank of England een niet onaardigen financieelen steun voor haar geld-behoeften. c. other securities ad 19.370.302, zijnde waarden (wissels etc.) van banken, openbare lichamen en parti culieren. Deze drie posten geven, tezamen met den voorraad zilver, de fiduciaire uit gifte aan (dus de niet door goud ge dekte bankbiljetten); dit bedrag mag volgens de laatste wettelijke verhooging niet meer dan 275 millioen bedragen. Een deel van deze waarden wordt door het Banking-Department gefourneerd, want het Banking-Department krijgt grooténdeels de door het Issue-depart ment te emitteeren biljetten in kas. Slechts de goud-mutaties gaan recht streeks via het Issue-department. terzijde staan de bezittingen van het Banking-Department a. de government securitieshet be drag, dat de Bank of England bezit aan consols (Engelsche staatsfond sen), andere Britsche staatslenin gen, schatkistpromessen en -biljet- ten, benevens andere staatsverplich- tingen op korten termijn. b. de „other securities", gesplitst in discounts and advances (discontee ringen en debetsaldi in rekening courant) en securities (alle andere beleggingen). Hiertoe behooren ook de verplichtingen van banken, open bare lichamen en particulieren. c. de bankbiljetten (notes) van het Issue-Department. Deze notes vor men de zoogenaamde „reserve" de uitzettingskracht der Bank. Zakt dit bedrag, dan is er kans voor ver hooging van het disconto ter beveili ging harer positiestijgt deze, dan beschouwt men de financieele situatie van Londen als bemoedi gend. De post d. gouden en zilveren munt is betrek kelijk van ondergeschikt belang. In het slotartikel zullen wy over de werking van de Bank of England nog enkele opmerkingen maken. Wij ver- meenen, zeer in het kort, de afwijkende organisatie van de Engelsche circulatie bank te hebben geschetst; wij leggen nogmaals den nadruk op de gescheiden functies der onder-afdeelingen. Het .issue-department" bemoeit zich alleen met de emissie der bankbiljetten inge volge de wettelijke bepalingen, welke daarvoor géiden; het Banking-Depart ment werkt met de te harer beschikking nde biljetten als „crediet-bank". Al hoewel de Bank of England haar taak ATTICA-SIGARETTEN 20 st. 15 cent EENS GEPROBEERD STEEDS BEGEERD Kerknieuws. Banking-Department. propletor's capital (aan d eel en-kapitaal rest (reserves) public deposits (deposito's van de regeering) other deposits (particuliere deposito's) bankers 60.515.285 (banken) other accounts 52.776.935 (van anderen) 1 day's and other bills government securities ..v.^ 53.800.906 (reg. obligatiën) other securities, discounts and advances (andere waar den, disconto's en voorschot ten in R/Crt) 10.421.878 securities 29.047.208 (waarde papieren) 39.469.0S6 notes (bankbiljetten) 55.4-13.460 goud and silver coin1.360.S63 (gouden en zilveren munt) 150.074.315 De aandeelen van de Bank of Eng land zijn volgestort. De reserve is net als bij andere naam- looze vennootschappen opgespaarde winst. Dit bedrag verandert gedurende het jaar voortdurend, daar deze post per saldo niets anders is dan het saldo der winst- en verliesrekening, dat men zichtbaar wil maken. De eigenlijke winst- en verliesrekening wordt onder de „other accounts" geboekt; het be drag, dat aan dividend wordt uitge keerd, wordt eerst op de „rest" geboekt om daarna aan aandeelhouders te wor den betaald. Hetgeen met andere woor den wil zeggen, dat de werkelijk ge maakte winst een geheime post is, die het publiek uit de balansen niet kan cal- culeeren. De „public deposits" zyn de reke ning-courant saldi der Regeering; de other deposits die van banken en parti culieren. Tot voor kort specificeerde de Bank of England dit bedrag niet; nü echter vermeldt zy de verschillende be- Ötanddeelen, teneinde een beeld te geven van de geldruimte of de geldschaarschte In dit verband mag niet vergeten wor den, dat het Engelsche betalingsverkeer hoofdzakelijk door middel van chèques gaat in tegenstelling bij ons, waar de meeste transacties door betaling in bankpapier worden geliquideerd. Al neemt de clearing ook by ons toe, men mag deze toch nog niet bij de Engelsche Wijze van verrekening vergelijken. Zooveel mogelijk heeft het Banking- Department ervoor gezorgd om steeds 40 der „other deposits" door bank biljetten, gouden en zilveren munt ge dekt te hebbendeze dekking is slechts voldoende wanneer het chèque-verkeer normaal werkt, want komt daarin stag natie en eischt het publiek voor zijn saldi bankpapier, dan zou het Banking- department daaraan niet kunnen vol doen, wanneer de ongedekte circulatie van het Issue-department niet werd ver hoogd, .Vandaar, dat in 1926, toen de in steeds behoorlijk heeft vervuld en slechts in enkele gevallijen de clementie en de hulp van den wetgever heeft moe ten inroepen, kan de basis van haar be drijf geen bewondering verwekken. De structuur bijv. van de Nederlandsche Bank mag dan ook logischer en efficiën ter worden genoemd. I stond iq ons blad van 27 October. NED. HERV. KERK Beroepen: Te Rotterdam (vac.-J. C. H. Scholten), G. J. Waardenburg te Haarlem. Te Katwijk aan Zee (als hulppred.), cand. J. Bronsgeest te Leiden. Te 's-Grevelduin- Capelle, J. Vermaas te Ter Aa (U.). Aangenomen: Naar Urmond, G. Teens- ma te De Wilp (Gr.). Bedankt: Voor Breskens, I. P. van der Waal te Grypskerke (Z.). CHR. GEREF. KERK Beroepen: Te Schiedam, J. Drenth te GEREF. GEMEENTEN Drietal: Te Ierseke, J. D. Barth te Bors- sele, M. Hofman te Krabbendyke en G. H. Kersten to Rotterdam. AFSCHEID, BEVESTIGING. INTREDE Cand. W. F. Dankbaar, van Bloe mendal, werd Zondag bevestigd als predi kant bij de Ned. Herv. Gemeente te Kuin- re (U.) door Ds. J. C. van Dijk, van Bloe- mcndaal. dip tot tekst had gekozen Psalm 90 16a. Gezongen werd Gezang 216 3. Aan de handoplegging werd mede deelgenomen door den consulent Ds. A. J. Splinter, van Oldemarkt, en door Ds. E. Emmen, van Noordhom, vroeger te Kuinre. Des middags deed Ds. Dankbaar zijn intrede met een preek over 1 Cor. 13 12a. Hij werd toege sproken door Ds. S. van der Hoeven, van Vollenhove, namens de ring Vollenhove, door Ds. E. Emraén, de heer J. H. Jansen, namens het Theol. Gezelschap „Progredior", te Utrecht ouderling L. H. van Veis en Ds. Splinter. Toegezongen werd Gezang 215 4. D s. A. Keers, tevoren te Breskens, werd bevestigd als predikant bij de Ned. Herv. Gemeente te Roermond. Als bevesti ger trad op Prof. Dr. J. de Zwaan, van Leiden, die het Woord bediende uit Openb. 8 20: „Zie Ik sta aan de deur en Ik klop". Ds. Keers deed zijn intrede met een predi katie over Exodus 4 20 b: „En Mozes nam de staf Gods in zijn hand". Hij sprak ov< de moeilijkheid, de mogelijkheid en de heer lijkheid, Gods Gemeente te mogen leiden. De kerk was met palmen versierd. Beide malen was het kerkgebouw geheel bezet waren aanwezig burgemeester en secretaris van Roermond, en tal van Lim- burgsclie predikanten. Een Chr. Zangkoor zong enkele liederen. Ds. H. H. Schipper, overgekomen ui Willemsoord, werd Zondag door Ds. J. P. m Leusden van Steenwijk bevestigd als pre dikant van de Ned. Herv. Gemeente te Elim bij Hoogeveen (Holl. veld Zuid-Oost). Aldus werd de vacature, ontstaan door het vertrek Sept. 1929 van Ds. W. A. Dekker naar Schar- negoutum, weer vervuld, nadat 11 maal tever geefs een beroep was uitgebracht. De bevesti ger had tot tekst gekozen 2 Tim. 4 2a: „Pre dik het Woord".'Ds. Schipper Verbond zich aan zyn nieuwe Gemeëntë met een predikati* 1 Cor. 1 23. Toespraken werden gericht o.m. tot B. en W. van Hoogeveen, die "aanwezig ren, tot de Evangelisten Eppinga van Nieuw- lande, Zoer van Wyster en Hoekstra van Lan- gerak, en tot de aanwezige leden van de Ge meente te Willemsoord, waar Ds. Schipper 30 jaar predikant was. Namens de jeugdvereeni- gingen sprak de heer W. Gaastra, hoofd der Chr. School. Ds. J. Kooiman, van Hollandsche- veld, voerde het woord namens Classis en ring en als consulent. Hij liet toezingen Ps. 134 3. JUBILEA. Ds. S. O ui d kerk) predikant ibij de Ge reformeerde Kerk van KrAlingen, zal Zon dag 1 Nov. e.k. veertig jaren ih den ambte lijken dienst zijn werkzaam geweest, waar van hij er ruim 35 doorbracht in zijn tegenwoordige meente. waar hij nog steeds met op gewektheid zijn werk verricht. Samuël Oudkerk '-erd geboren den Tden Febr. 1867 te Landsmeer, zoodat 'ïij thans dus ruim 34 jaar oud is. Zijn vader was 'andbouwer, en hii zelf was aanvanke lijk bij dezen in het bedrijf werkzaam, daar hem de geleaenheid niet open stond om, gelijk hij begeerde, theo logie te gaan studeeren en predikant te NOG GOED AFGELOOPEN DE BELGISCHE BROOD-IMPORT In de wachtkamer Ie en 2e klasse van het station Beurs te Rotterdam stortte gister morgen een groot stuk van het plafond naar beneden, waardoor een 16-jarige jongen rvprd gewond. De grootste brokstukken kond en door twee man niet worden getild, de kleinere wogen minstens 10 K.G. Dit ongeval is nog goed ajgeloopen, als men bedenkt, dat 't in deze ivachtkamer soms mudvol kan zijn. worden. De omstandigheden wijzigden zich echter voor hem, en zoo kon hij weldra naar Kampen gaan om daar te worden in geschreven als student in de destijds be staande litterarische afdeeling van de Theo logische School aldaar. Na de voorbereiden de jaren volgde hij straks de theologische colleges, met het resultaat dat hij in 1891 het eindpunt bereikte en na afgelegd exa men beroepbaar werd verklaard. Den lsten Nov. van dat jaar werd hij ver bonden aan cle Geref. Kerk te Zalk, welke gemeente hij bijna drie jaar diende. Van de veile op hem uitgebrachte beroepen aan vaardde hij dat naar Maassluis B. waar hij 23 Sept. 1894 zijn intrede deed. Na ander half jaar werkzaam te zijn geweest, vertrok hij 15 Maart 1896 naar Kralingen. Vooral in Kralingen vond hij gelegenheid zijn talenten te ontplooiien. Hij vond er zijn levenswerk. Veel is er in de jaren die hij daar doorbracht, veranderd. Gedurende zijn verblijf aldaar heeft, de gemeente zich zeer uitgebreid. Toen hij er zijn intrede deed was hij er de eenige predikant, en thans werkt hij er samen met twee collega's. Het aantal kerkgebouwen werd met twee ver meerderd. In al die jaren is er een veels zins nauwe 'band gelogd tusschen predikant eri gemeente. Zijn leeftijd ia voor den jubilaris geen verhindering nog steeds met opgewektheid voor te gaan in den dienst des Woords, \<-aarbij hij op- de hem eigen wijze schare weet te boeien. Met bijzondere Voor liefde heeft hij steedis zich gewijd aan zijn pTeekarbeid. Preeken was en is zijn Lust en zijn leven, en eiken Zondag bewijst hij het weer, dat' een predikant na veertig jareD nog niet uitgepreekt behoeft te zijn. Door de -frischheid en de originaliteit waarmee hij het Woord bedient, weet hij nog steeds op de velen beslag te leggen. De gedenkdag zal zonder uiterlijk feest betoon worden gevierd, in verband met het droeve overlijden dezen zomer van zijn zoon, wijlen Mr. E. Oudkerk. Maandag 2 Nov. denkt Ds. Oudkerk in de Jemzalemkerk een gedachtenisrede uit te spreken. Da. A. DE BLOIS Naar w\j vernemen, hoopt Ds. A. de Blois, predikant der Geref. Gemeente te Dirksland, die eenigen tyd ongesteld geweest is, a.s. Zondag weer voor zyn Gemeente op te treden. DR. O. NOREL. Het bestuur van de Ned. Herv. Diaconessen- inrichting te Amsterdam heeft, naar het Tijdschrift van het Ned. Diakonaat meedeelt, voor Dr. O. Norel, die een benoeming tot di recteur van gemeldde inrichting aanvaardde, een verzoek aan den Kerkeraad der Ned. Her vormde Gemeente te Amsterdam gericht, om Dr. Norel als predikant dezer Gemeente te willen beroepen, zulks zonder dat hierdoor eenige financieele last op de Gemeente zal worden gelegd. Eerst dan zal het ideaal worden bereikt, dat bij een vorige generatie voorzat, toen 40 jaar geleden de Amsterdamsche Ker keraad een commissie benoemde om de op richting van een Diakonessenhuis te bevorde- Ds. A. RINGNALDA Ds. A. Ringnalda, predikant der Geref. Kerk te Soerabaja (Java), die de benoeming tot geestelijk verzorger van de stichting ^Veld wijk" te Ermelo (G.) aannam, hoopt, naar de „N.Pr.Gr.Ct," verneemt, met April 1932 in functie te treden en zal zoo mogelijk vóór dien tyd repatrieeren. Ds. J. H. SILLEVTS SMITT Naar wij vernemen, had Ds. J. H. Sillevis Smitt, predikant der Geref. Kerk te Sema- jang (Java), die met verlof hier te lande ver toefde, zyn verblijf te Hilversum reeds opge broken, om einde dezer week de terugreis naar Indië te aanvaarden. Een zyner kinderen heeft evenwel mazelen gekregen, waardoor het vertrek moest uitgesteld worden. Denke lijk zal nu Woensdag 25 November a.s. uit Amsterdam met de „Jloh. van Oldenbarne- veldt" worden afgereisd. Ds. W. G. VAN DER VLIET. Door Ds. W. G. van der Vliet te Malang is aan het Kerkbestuur der Prot. Kerk in Ncd.- Indiö meegedeeld, dat hy met ingang van 1 Juni '32 ontslag heeft aangevraagd. Hy heeft in Indië, sinds 1931, de Prot. Kerken van Madioen, Makasser en Malang gediend. Vóór dien tijd stond hij hier te lande te Simons- haven (1912) en te Winssen (1913). DS. S. A. C. RIJNENBERG, f Te Warmond is op 63-jarigen leeftijd over leden Ds. S .A. C. Rijnenberg, sedert 1 De- sember 1926 emeritus-predikant der Ned. Her vormde predikant. Zijn eerste Gemeente was Buurmalsen, waar hij 9 April 1S93 in het ambt bevestigd werd. In 1S98 vertrok hij naar Burg- werd, in 1901 naar Wierden, in 1912 naar Hien en in 1920 naar Genderen, waar hij na zes jaren ap.n haar verbonden te zyn geweest en na een ambtelijken dienst van totaal ruim 33 jaren emeritaat verkreeg. De begrafenis is bepaald op morgen op de Ned. Hen-. Begraafplaats te Wassenaar. Ver trek van het sterfhuis Rijksstraatweg 274 te 11 uur. BEGRAFENIS-Ds. R. SMEDING Gisteren vond in allen eenvoud de begrafe nis van Ds. R. Smeding, in leven predikant der Geref. Kerk te Nijmegen, plaat6. In het sterfhuis werd een korte lijkdienst geleid door Ds. E. Douma van Arnhem, wear na de lezing van Rom. 8 25einde een toe spraak tot de familie en genoodigden ge houden werd. Voorts ging aan de eigenlijke begrafenis in het kerkgebouw der Geref. Kerk een rouwdienst vooraf, waarin voorging Dr. G. Keizer, predikant te Rheden-De Steeg. De kerk was zóó vol, dat zelfs alle staanplaat sen bezet waren. Nadat gezongen was Ps. 42 7, las Dr. Kei zer voor een gedeelte uit 2 Cor. 5 en uit Openb. 22. Hij sprak, daarna over het genade Icon, dat dengenen, die het Kruis van Christus in de wereld uitdragen, wacht in de eeuwigheid. Nadat deze bijeenkomst met dankgebed gesloten was, bestond voor de ge meenteleden nog gelegenheid een laatste blik te werpen op het stoffelijk oveirechot van Ds. Smeding, dat in de. consistorie kamer wais opgebaard. Aan de Gemeenteleden werd gelegenheid gegeven zich aan te sluiten aan de begra fenisstoet, waaraan het grootste deel der Gemeente gevolg gaf. Plet werd een schier vorstelijke 'begrafenis. In een zevental volgrijtuigen hadden plaats genomen de familie, afgevaardigden der Kerkeiraden van Nijmegen en IJssel- monde, mevr. de wed. Ds. Visser, de hulp prediker J. A. Tiemens, Ds. D. J. de Groot (Woudsend), Ds. H. D. Drenth (Heyplaat- Rotterdam), Ds. C. L. F. van Schelven (Rij senburg) en Ds. M. H. A. van der Valk (Hillegensberg). Naar den wensch van den overledene werd aan het grof niet gesproken. Alleen las Ds. Douma de Twaalf Artikelen des Ge loof voor, waarna hij een gebed uitsprak. Hij verzocht daarna de aanwezigen te rin gen Psalm 89 8: „Gij toch, Gij zijt him roem, de krocht van hunne kracht!" Een Kerkeraadslid van IJsselmonde sprak nog een kort woord van herinnering en een neef van den overledene, de heer P. Miulder, van Rotterdam, dankte voor de betoonde belang stelling. Hiermede was de door haar een voud treffende begrafenis afgeloopen. Op het kerkhof was ook van buiten de eigen Geref. Kerk von Nijmegen groote be langstelling. Er waren o.m. ook Ds. J. H. Koers (Oosterbeek) en Ds. N. J. Trenning (Heteren-Randwijk), alsmede verscheiden leden van de Kerk van IJsselmonde. Een groote menschenmenigte woonde deze be grafenis bij. GEEN GEZANGEN! Te Nederhemert zijn eenige leden van den Kerkeraad der Ned. Hervormde Gemeente, naar de „N. R. Ct." bericht, voornemens on der de leden der Gemeente een lijst te doen circuleeren voor het krygen van de benoodigde gelden voor het beroepen van een predikant die geen Gezangen laat zingen. KERKGEBOUWEN Te Loosduinen is door den Kerkeraad :n commissie benoemd om hem voor te lichten in zake den eventueelen bouw van euwe kerk. Te DeMeern (U.) Is door de Ned. Hervormde Gemeente een nieuw vereenigings- gebouw in gebruik genomen. De heer G. H. den Broeke droeg het gebouw aan de Kerkvoogden over, waarna Ds. D. J. Peterse toespraak hield over Genesis 26 22. Voorts hebben nog onderscheiden anderen het woord gevoerd. Gisteren en heden zijn feest avonden voor de Gemeente georganiseerd. Het gebouw heeft twee groote zalen en biedt 'aats aan 225 personen. VEREENIGING VAN KERVOOGDIJEN Oprichting aid. Zd. Holland Gistermiddag is te Rotterdam in het gebouw Eltheto in de St. Laurensstr. opgericht een afdeeling (Zuid-Holland van de Vereeniging van Kerkvoogdijen in de Ned. Herv. Kerk. Mr. A. Dordrecht, opende de bijeen komst met gebed en sprak een kort woord vsd welkom. We bedoelen hier, eikaars samenwerking te zoeken, aldus ging spr. voort, om elkaar be hulpzaam te zijn inzake de vele kleine plaat selijke belangen, waarmede de kerkvoogdijen in aanraking komen. Daartoe is organisatie eigenlijk onmisbaar. De vereeniging van kerk voogdijen wil haar leden zooveel mogelijk dienen en om dit te beter te doen acht ze ge- wenscht de oprichting van provinciale afdee- lingen, waar men eikaars moeilijkheden beter kan begrijpen en men nauwer en minder offi- el en daarom meer vruchtbaar met elkaar conteet (li* iq j\rov. ROFFEL-RIJMEN DE ROEBELKNOET. 't Rommelt bij de Communisten, 't Is er wat je noemt zwaar weer; De fascisten gaven Moskou Onverwacnt een gave smeer Zes propvol gepropte koffers, Stukken uit 't geheim archief, Vielen in verkeerde handen Tot wanhopig ongerief Van de Communisten-Holland, Die Sovjetvazallen zijn En hun vaderland verraden Aan het revolutiezwijn. Met de stukken is gebleken: De Tribune wordt betaald Met het bloedgeld dat de Sovjet Uit zijn blanke slaven haalt; En de gansche agitatie, Hier en in het buitenland, Wordt gevoerd, gevoed, gerocheld Van de roode bovenkant. Alles kruipt en kuipt en kromt zich Onder Moskou's roebelknoet; Al de vrije volksbevrijders Vinden alles roerend goed. Holland! Hoog je eigen Hollandsch Leeuwenvrijheidsideaal! Sla de 'laffe landverraders In hun schande aan de paal! Houd je vrijgevochten bodem Vrij van elke slavernij, En verzet bijtijds de bakens Bij de was van het getij. (Nadruk verboden.) LEO LENX vergadering geschikt kunnen worden behan deld zyn bijv. de landpachten, de betaling van kerkelijk personeel, restauratie van kerkge bouwen, allerlei, dat met de hoofdelijke omslag samenhangt, orgelbouw enz. enz. Door orga nisatie wordt men ook sterker. Laten dan ook de kerkvoogdyen in Zuid- Holland tot heil van de Ned. Herv. Kerk elkander zoeken en elkaar steunen. Wat in de vergaderingen der prov. afdeelingen, die twee maal per jaar bijeenkomen, niet kan worden opgelost, kan men doorzenden naar het hoofd bestuur. Spr. betreurt dat van de 200 kerkvoogdijen in Z.-Holland nog slechts 73 zyn aangesloten by de landelijke vereeniging en wekt op niet langer slechts toe te zien, martr aan de samen werking mee te doen, ter 1 voering van een hechte eenheid, tegenwoordig zoo bijzon der noodig, tot heil van de Ned. Herv. Kerk. (applaus). Aan de hierna volgende bespreking namen deel de heeren J. Kooyman van Rhoon, P. J. Hartevelt, van Leiden. J. Vroeg- indewey van Middclharnis en D. B ij 1 s m a van Gouda, De verschillende vragen werden door den referent en door den heer B a r t e 1 s hoofdredacteur van het Maandblad, beant woord. Daarna ging men over tot stichting van de afdeeling Zuid-Holland, waartoe 29 ver tegenwoordigde kerkvoogdijen meewerkten. Be halve op deze vergadering hadden zich reeds verschillende college's schriftelijk als lid opge geven. Het voorloopig bestuur werd samengesteld uit de heeren A. A. E. S. v. V r e e s w ij k, kerkvoogd te Delf shaven, A. Pronk, kerk voogd te Scheveningen, P. H a a g s m a, kerk voogd te Vreewyk (Rotterdam), M. H. J. van der Pol, kerkvoogd te Stryen en A. S w ij - nenbnrg, kerkvoogd te Ottoland. Het adres voor correspondentie blijft voorloopig Mr. A. de Jong, Groenmarkt 11, Dordrecht. Medegedeeld werd dat de afdeeling twee maal per jaar zal vergaderen. Deze bijeen komst wordt dan beschouwd als de najaars vergadering. Omstreeks April zal de voorjaars vergadering worden gehouden, waar punten voor de agenda van de algemeene vergadering van de landelijke organisatie worden be sproken. De heer J. A. Bakker van Menaldnm, voorzitter der Vereeniging van Kerkvoogdijen, was door drukke bezigheden verhinderd de vergadering bij te wonen. EVANGELISATIE. De heer M. de Groot te Heerde schrijft, ons het volgende: Het bericht over de Evangelisatievereenlglng te Hattem-Heerde, ontleend aan de „Bazuin''» is niet juist. Drie leden van het bestuur zijn lid eener Geref. Kerk, en wel een te Heerde, en twee te Hattem. Verder bestaat het bestuur uit een predikant en een ouderling der Vrije Evang. Gemeente te Heerde, tevens een liri der Herv. Kerk, en te Hattem twee leden der Herv. Kerk. Dat myn persoon tot geen enkel Kerkgenoot schap behoort, is juist. Toch stel ik er prijs op te melden, dat we met ons gezin geregeld ker ken in de Geref. Kerk. Voorheen was ik Chr. Gereformeerd, maar met het oog op ons groote gezin was dit onhoudbaar, met altijd preekle- zen enz. Onze kinderen zouden een tegenzin in de dingen van Gods Koninkrijk krygen. Was hier een predikant geweest, dan zouden wo nóg Chr. Geref. zijn. Dat ik een y'verig „Zoeklicht"-man ben, Is, meen ik, geen schande. Het zoo gesmade „Zoek licht" is duizenden ten zegen, ook Gereformeer den en Chr. Gereformeerde broeders en zus ters. En dat de „Maranatha"-boodschap luid weerklinkt in dit blad, is eisch van Gods Woord. Onze Bruidegom is komende. Dat we allen, onder wat Kerkverband we dan ook zijn, onzen Heiland in bruidstooi mogen verwach ten. Maranatha! ZILVEREN JUBILEUM De heer F. Wilkeshuis, hoofd der C ver van Pritisterer-school Ie Overschie, di as. Vrijdag zijn 23-jarig jubileum als zoo anig hoopt te herdenken.

Nieuwe Leidsche Courant | 1931 | | pagina 5