MAANDAG 26 OCTOBER 1931 EERSTE BLAD PAG. 2 BUITENLAND HET RESULTAAT VAN WASHINGTON FFN WEINIG ZEGGENDE VERKLARING De gouden standaard moet gehandhaafd Uit Washington werd Zondag geseind: oflicieele communique belrellcniie <!e gön 'gecn rekcnlng'houït' L-innon lueecnpn nrooi[lent ÜOOVer en 23 uur M.E.T. JAPAN TOT ONTRUIMING VERPLICHT GEEN JURIDISCHE VERPLICHTING Urenlang hebben Zaterdag in den Volken- bondsraad met de heiligheid van ci'ie verdra- over de vraag onder welke voorwaarden Japan tot ontruiming van Mandsjoerije be reid is. Yoshisawa weigerde echter dienaangaan de ophelderingen te geven. Hij wees maar op de verdragen met China, waar China zich aan heeft te houden en zeide, dat de Volkcn- bodsraadf met de heiligheid van die verdra- besprekingen tusschen president Huover en Robert Ce=, wces' er daartegenove. Laval is hedenavond gepubliceerd. De gemeenschappelijke verklaring legt er uitdrukkelijk nadruk op, dat het niet het doel is geweest van de besprekingen om voor bekic regeeringen bindende verplich tingen aan te gaan, maar door de ontwik keling der feiten ieder land de mogelijk heid te bieden met meer resultaat op eigen terrein te kunnen werken. De oorlogsschuldenkwestie werd in een buitengewoon voorzichtig geformuleerden zin aangeroerd. Beide partijeh, aldus de verklaring erkennen, dat voor het einde van het Hoovermoratorium een overeen komst betreffende de regeeringsschuldcn misschien noodig zou kunnen zijn. Beide regeeringon maken echter alle reserves be treffende de bepalingen van dergelijke nieuwe overeenkomsten- Het initiatief in deze aangelegenheid behoort in het kader van de In Juli 1931 gesloten overeenkomsten op een vroeg tijdstip door voornamelijk ge ïnteresseerde Europeesche regeeringen ge nomen worden. Wat de ontwapeningskwestie betreft, is de gemeenschappelijke bedoeling van beide volkeren er naar te streven, dat de aan staande ontwapeningsconferentie niet in ge breke zal blijven de zich biedende mogelijk heid uit te buiten, opdat zij haar zending vervulle, welke daarin bestaat, dat zij den grondslag moet leveren voor een duurza- ihen vrede. Vervolgens wordt gezegd, dat de hand having van den gouden standaard in Frank rijde en de Vereenigde Staten van den groot sten invloed is op het herstellen van het economische evenwicht en het terugkeeren van het algemeene vertrouwen. In den aanvang van de verklaring wordt nog gewezen op de traditioneele vriend schap tusschen Frankrijk en Amerika, op het niet-voorhanden-zijn van punten van oaeenigheid en op de gemeenschappelijke pogingen om den wereldvrede te vestigen, welke eerst kort geleden zijn uitdrukking heeft gevonden in het aannemen van het Kellog-Briand-pact Dit alles heeft het voor de vertegenwoordigers van beide landen wenschelijk gemaakt de talrijke actueple Sroblemen eens te bespreken, daar beiden ierbij zijn betrokken, want hot is de plicht der staatslieden geen middel onbeproefd te laten om tot practische samenwerking te komen in het belang van het algemeen welzijn. De op wederzijdsch vertrouwen berustende betrekkingen tusschen de beide regeeringen zijn van de grootste beteekenis voor de bespoediging der door beide landen nage streefde saneering. „Wij hebben deze taak met volle vrijmoedigheid op ons genomen. Wij hebben essentieele vorderingen ge maakt". Vervolgens worden de problemen genoemd die tijdens de gedachtenwisselingen bespro ken zijn: De economische wereldtoestand, de internationale betrekkingen voorzoover zij van invloed zijn op den economischen toestand, de a.s. ontwapeningsconferentie, de uitwerking van de politieke schuldbe talingen op het economische loven, de sta bilisatie van de internationale valuta's en andere financieele en economische proble men. Aan het slot van de gemeenschappelijke verklaring van Hoover en Laval wordt nog gezegd: Het is ons voornemen de methoden tot behoud van de internationale valuta, stabiliteit ook ln de toekomst te verbeteren Ofschoon het in den korten tijd, die te onzer beschikking stond niet mogelijk is geweest, definitieve programmen op te stel len, stellen wij toch vast dat wij den aard der financieele en economische kwesties in hetzelfde licht zien en dat dit daartoe die nen moet den weg te effenen voor een hulp rijke actie van den kant van onze beide regeeringen Commentaar uit Amerika- Uit New York wordt heden geseind: Het toegeven van Amerika aan het Fran sche standpunt dat de verdere behandeling van het herstel vraagstuk thans moet ge schieden binnen het kader van het Young- plan en het constateeren van het feit. dat noch Frankrijk noch Amerika den gouden standaard wenschen op te geven, zijn de eenige zichtbare resultaten van het bezoek van Laval aan Hoover. Afgezien hiervan zouden Hoover en Laval overeenstemming hebben bereikt omtrent andere, niet ge noemde vraagstukken. Indien de Commissie van de Bank van Internationale Betalingen, die na het afkon digen van een moratorium door Duitsch- land zelfstandig bijeen kan komen, het ge brek aan betalingscapaciteit constateert en herziening van het Youngplan zou aanbe velen. zou Hoover het Congres voorstellen, de oorlogsschuldcn-commissio weer in het leven te roepen. Het zou dan de taak dezer commissie zijn. de betalingsrapaciteit der debiteurstaten opnieuw te onderzoeken en een vermindering der intergealneerde «rhulden aan te geven. op, dat de Volkenbond deze verdragen on mogelijk kan beoordeelen, maar dat de ont ruiming zonder verwijl moet worden door gevoerd, aangezien China bereid is veilig heidsgaranties tc geven. Briand maakte er nadrukkelijk opmerk zaam op, dat Japan volgens artikel II van het Kelloggpact verplicht is het conflict uit sluitend met vreedzame middelen te rege len. De openbare meening kan een militai re bezetting nooit als vreedzaam middel er kennen. Hij stelde voor, dat Japan zijn voor stel zou aanvaarden onder voorbehoud der door China te geven veiligheidsgaranties daar geen regeering verplicht kan worden iets onmogelijks ten uitvoer te brengen. Yoshisawa handhaafde echter zijn weige rende houding. Hij wees op een Spaansch verzoeningsvoorstel, waarbij de beide re geeringen zich zouden moeten verplichten op den dag na het besluit tot ontruiming de onderhandelingen op te nemen over de nog hangende kwesties. De ondcrhandclingsmogelijkheden waren daarmee voor den Raad uitgeput en men is daarom tot stemming overgegaan. Met de slem van Japan tegen nam de Vol- keabondsraad het besluit aan, waarin de Japansche regeering verplicht wordt tot het terugtrekken van haar troepen voor 16 No vember en dtt raad tot dit tijdstip wordt ver- De Japansche afgevaardigde verklaarde nog uit naam van zijn regeering, dat Japan de pogingen van den Volkenbondsraad om het conflict bij te leggen ten zeerste waar deert en ze nooit vergeten zal. Japan voelt zich nog steeds gebonden door den geest en den inhoud1 van het Volkenbondspact. De Japansche regeering is echter gedwongen rekening te houden met de feiten en de ver antwoordelijkheid voor haar onderdanen in Mandsjoerije zelf op zich te nemen. Zij ziet zich dan ook gedwongen het voorstel an Briand op zich te nemen. Het besluit werd voor de eerste maal in de geschiedenis van den Volkenbond geno men met handopsteken. De vertegenwoordiger van de Japansche regeering nam natuurlijk geen deel aan de stemming. In een lange slotverklaring poog de Briand den ontstanen, buitengewoon ern- stigen toestand in een iets gunstiger daglicht te stellen, door er op te wijzen, dat Japan niet voornemens is oorlog te voeren, niet streeft naar vermeerdering van gebied en b-e loofcï heeft zijn troepen terug te trekken, zoodra de geëischte veiligheidsvoorwaarden zijn vervuld. Het aannemen van het voorstel Briand door den Volkenbondsraad geeft geen juridi sche verplichtingen, daar voor alle raadsbe sluiten en vooral voor die op grond van .arti kel li van het Volkenbondspact eenstemmig heid vereischt is voor het geven van bin dende kracht. Een materieel resultaat is door den Vol kenbondsraad dus niet bereikt De raad hoopt alleen dat Japan onder den moreelen druk van dit besluit vrijwillig zal overgaan tot volledige ontruiming van het bezette gebied. Geen Japansche bombardements- Van het grootste belang is Laval's toe zegging een eind te maken aan de goud onttrekking der Fransche banken aan Amerika. Naar wordt vernomen, is een ten allen tijde opvorderbaar bedrag van 250 milliocn dollar, dat op Fransche rekening te New York gedeponeerd is. als gevolg van de overeenstemming te, Washington niet op gevoerd en zal gebruikt worden voor de verzilvering van accepten. Te Washington is dit met een gevoel van verlichting be groet. Laval en Borah knnnen bet niet eens worden. Laval heeft Zaterdagavond ten huize van Stimson een gesprek met senator Borah g<Tevóren had Laval een hartelijken brief aan Borah gericht waarin hij mededeelde, dat hij het misverstand betreurde dat ont staan zou zijn door een onjuist weergegeven interview. Na het onderhoud evenwel verklaarde Borah, dat hij en Laval nog even ver van elkaar afstonden als tevoren. Naar het onderhoud verluidt,.zouden de beido sta"i GRANDI TE BERLIJN ITALIË VOOR GELIJKBERECHTIGING De Italiaansche minister van Buitenland- sche Zaken, Grandi, is Zondagmorgen vroeg te Berlijn aangekomen, ten einde het bezoek der Duitsche ministers aan Rome te beant woorden. De aankomst aan het Anhalter Bahnhof, welke was vastgesteld op 9 u. 19, doch v.ird vertraagd in verband met de ver wisseling van locomotief had eerst plaats om 9 uur 37. Op het perron waren ter begroeting aan wezig: Rijkskanselier Dr. Brüning, in zijn kwaliteit van minister van Buitenlandsche Zaken, met cü.n staatssecretaris von Bulow en ministerial director Koepke van het mi nisterie van Buitenlandsche Zaken, de chef van het protocol graaf Tattenbach, de Duit sche ambassadeur te Rome, von Schubert met zijn echtgenoote, en vele andere heeren van Buitenlandsche Zaken. De Italiaansche ambassadeur Orsini Baroni en het geheele personeel der ambassade, zoomede dat van het Italiaansche consulaat en vooraanstaan de leden der Italiaansche kolonie, waren eveneens ter verwelkoming aanwezig. Rijkskanselier Dr. Brüning ontving den Italiaanschen minister van Buitenlanèüche Zaken bij het verlaten van zijn rijtuig en begroette hem en zijn echtgenoote, zoomede de heeren van zijn gevolg op zeer hartelijke wijze. Bij de verwelkoming overhandigde Dr. Brüning mevrouw Grandi een groole tuil roode rozen. Het perron was door de politie afgezet Slechts persvertegenwoordigers en photografen werden toegelaten. Overigens waren ook verschenen de politie president Greszinsky en vice- pres. Weiss. Op het spoor er naast was een leege trein gerangeerd waarvoor eveneens politieposten waren opgesteld. Ook de afzettingen vóór het station werden uiterst streng doorgevoerd. In de ontvang kamer van het station werden de heeren wederzijds aan elkaar voorgesteld. Daarbij sprak minister Grandi eenige woorden van welkom voor een microfoon. Tijdens de tocht der Italiaansche gasten door de straten kwam het nergens tot inci- uLnten. De Italiaansche kolonie kreeg in een nauwe straat gelegenheid „Grandi evvival" te roepen. Bij hotel „Esplanade" werden de toejui chingen herhaald. Grandi dankte voor het venster met den fascistengroet. Verschillende officieele bezoeken werden afgelegd. Tusschen Dr. Brüning en Grandi hadden reeds dadelijk politieke besprekingen plaats. Gisteravond werd een officieel diner bij den Rijkskanselier gehouden, waarbij Brü ning en Grandi ieder een tafelrede hielden. Brüning sprak hierin zijn vreugde uit over het eveneens aangekondigde bezoek van Mussolini. Nooit, zeide hij, is een dergelijke directe gedUchtenwisseling tusschen verant woordelijke dragers der Internationale po litiek noodzakelijker geweest dan thans, nu wij voor de ernstige en moeilijkste proble men staan, die slechts door de gemeenschap pelijke inspanning van de betrokken regee ringen en volken opgelost kunnen worden. Spr. wees op den onbuigzamen wil om te leven, die in het Italiaansche volk heerscht, hetgeen de Duitschers doet hopen aan gene zijde van de Alpen het volle begrip te vinden voor zijn strijd tegen den economischen nood en zijn streven naar vrijheid en ge lijkberechtigdheid. Grandl's tafelrede. Grandi bracht de hartelijke groeten van het hoofd der Italiaansche regeering over en zeide o.a.: Vrij van elk vooroordeel is het Italiaan sche volk ervan overtuigd dat d«e grondsla gen van een vreedzame en vruchtbare inter nationale samenwerking te vinden zijn in gerechtigheid en gelijkheid van recht, in we- derzijdsch vertrouwen en begrip vcor de we- vliegtuigen meer in Mandsjoerije. j derzijdsche nooden en in een harmonische j ontwikkeling van de belangrijkste levens- De Japansche ambassadeur te Washington factoren en de belangen van een ieder. Het deelt mede dat zich op het oogenblik geen 1 Italiaansche volk reikt daarom een ied"er die bombardementsvliegtuigen meer in Mand- I van dezelfde gevoelens bezield is -en een- «•-'„oerijc bevinden. De „bommen" waarmede drachtig wil medewerken om dit hooge doel 'oensdag Chineesche troepen zouden zijn i te bereiken, in vriendschappelijken geest bestookt, zouden handgranaten zijn geweest j de hand. die door Japansche verkenningsvliegtuigen De beteekenis van deze uitingen van zouden zijn uitgeworpen, nadat zij zelf door Grandi wordt nog versterkt door cte rede die DE INTERNATIONALE KAMER VAN KOOPHANDEL DE VOORZITTER OVER DE CRISIS. Hoe de wanorde verholpen kan worden. Gemengd Nieuws. Weerbericht VIER MANNEN ONDER EEN MUUR. Twee ernstig gewonden. Te Eindhoven is bij de in aanbouw zijnde De tc Parijs bijeenkomende bestuursraad i woning van den heer Kerkhof, hoek Rage- van de Internationale Kamer van Koophan- kampeg-Iioogstraat, een zijsteiger en een jstuk van den muur naar beneuen komen •allen. De aannemer Wageman en drie op perlieden, G. Tebaats, van Vonk en J. Toeks, werden onder het puin bedolven. Twee van hen moesten naar liet ziekenhuis ervoerd worden. Ze hadden een scnouder- fractuur en ernstige hoofd- en beenwonden. De aannemer W. kon, na verbondon te zijn, naar zijn woning worden vervoerd. Ook de vierde werkman kon naar zijn woning te rugkeeren. De oorzaak \an liet ongeval is waarschijnlijk te wijten aan het feit, dat niet volgens de bouvv-verordemng was gebouwd COMMISSIONNAIR IN EFFECTEN GEARRESTEERD. Te Arnhem is door de politie aangehouden de heer v. d. W., commissionair in effecten. De heer v. d. W. is op vermoeden van verduis tering in het Huis van Bewaring te Arnhem opgesloten. De aangehoudene was leider van de fa. H. v. d. Broek en Co., commissionnairs in effecten te Arnhem. Onlangs is deze firma op eigen aanvrage failliet verklaard. del heeft in plaats van den om gezondheids redenen verhinderden voorzitter Franz v i Mondclssolin den plaatsvervangenden voor zitter van de Duitsche delegatie, Frowein tot voorzitter van de huidige zi Uig gekozen. Betreffende den algemeer.en toestand ver klaarde Frowein o. a. dat de crisis sedert Juli dermate is verscherpt, dat men vele malen getwijfeld heeft aan de weerstands capaciteit. van het bedrijfsleven. Dergelijke overdrijvingen zijn niet gerechtvaardigd. Do Int K. v. K. die veeleer de algemeene belangen der volkeren vertegenwoordigt dan de afzonderlijke belangen der eigenlijke eco nomische kringen, moet thans bewijzen, hoe de door den oorlog cn den na-oorlogstijd in de productie ontstane wanorde verholpen kan worden. Men vergeet, dat het z.g. kapitalistische systeem berust op saldi en schulden en dat tegenover alle waarden schulden staan in den vorm van hypotheken, obligaties of va lutaschulden. Men laat dus den grondslag van het 'systeem der goederenproductie en verdeeling varen, wanneer men poogt alle waarden in goud of promessen op goud om te zetten. Dat gaat tegen het systeem in en heeft oen tendentie tot het verscherpen van de crisis. Maar ook do volkeren handelen in strijd met het systeem, wanneer zij niet willen erkennen, dat de regeling van betalingen tusschen schuldeischemde en schuld maar*- statcn slechts kan geschieden door middel van goederen of crcdieten. Wanneer de schuldeischende staten nu da renten van hunne vordering en deze vorde ring zelf in anderen vorm pogen te innen dan door goederen in betaling te nemen oi nieuwe credieten te geven, dan begaan zij dezelfde fouten als particulieren, die al hun waarden pogen om te zetten in goud qf pro messen op goud. Voor ecnigc dagen heeft de Duitsche eco noom Stolper verklaard: „Oorlog en re volutie hebben een wereld van vrijheid omgezet in een wereld van d w a n g". Dat is de diepste en meest omvattende oorzaak van de crisis. Deze cri sis kan worden overwonnen door de wereld opnieuw van een wereld van den dwang te maken tot een wereld van vrijheid. Deze principieele gedachte moet over de geheele wereld verbreid worden en bij het -inzicht van wat juist is moeten daden vol gen. Chineesche troepen beschoten. buitenlandsche Volgens een bericht van het Indo pacifi que Agentschap uit Peking hebben de mili taire leiders der Noord Chineesche provin cies eenstemmig verklaard de Voorstellen van Nankink inzake de invoering van den algemeenen militairen dienstplicht onvoor waardelijk aan te nemen. Deze maatregel zou mogelijk maken dat direct 10 millioen soldaten kunnen worden ingelijfd. ontwapening hebben besproken. Laval moet daarbij verklaard hebben, dat de politiek van zijn regeering voldoende veiligheid voor den vrede in Europa eischt als voorwaarde voor een bespreking der onderhavige pun- en. Borah en Reed, ten. Borah en Reed, zoo heet -het verder, konden hierop niet in gaan omdat Amerika's traditioneele poli tiek verbiedt, dat men ingaat op voorwaar den tot waarborging van den status quo of den vrede in Europa. Senator Börah heeft den vertegenwoordi ger van een Fransch persagentschap heden een interview toegestaan waarin hij o.a. zeide: .Gezien de huidige opvattingen on der het Amerikaansche volk kan er geen sprake van zijn dat Amerika toetreedt tot een soort veiligheidspact. Ons land moet dit steeds weer onomwonden accentueeren, nn Frankrijk zou er volkomen verkeerd aan doen, indien het den indruk zou wekken, dat het tegendeel het geval is. Wat het her stel aangaat kan jk slechts herhalen wat ik reeds gezegd heb, nl. dat Duitschland de direct-aangorichte schade vergoeden moet. Het ontbreekt ons echter aan nauw keurige opgaven en daarom ben ik van plan Laval aan te bevelen na te gaan of de tot «dusver betaalde bedraden voldoende zijn om Frankrijks uitgaven voor den op bouw in het gevechtsterrein volkomen te dekken. Indien dit niet het geval is moet Duitschland zijn betalingen natuurlijk voortzetten." Zijn Borah en Hoover het eens? Een Duitsch journalist vernoemt van Borah zeer nastaande zijde, dat Borah na een langdurig onderhoud met president Hoover verklaard heeft, dat Hoover het met hem eens is dat de huidige toestand van den Poolschen corridor onhoudbaar is en veranderd moet worden, en tevens dat de Duitsche reparatiêbetalingen zoo spoedig mogelijk aanzienlijk moeten worden ver- LAVAL UIT WASHINGTON VERTROKKEN WASHINGTON. 26 Oct. Laval is in den nacht om één uur (6.20 u. Amst. tijd) den. in wier gezelschap zich ujt Washington vertrokken. Hedenmiddag d bevond, o.a- de kwestie i zal hij zich te New-York aan boord van de 'denPciolschen corridor en die van de „He de France" begeven. Mussolini heeft gistermiddag te Napels een rede gehouden, waarin hij kort samenvatte, wat het fascistisch regime in den loop der negen jaren van zijn bestaan heeft gepres teerd, en verklaarde, dat meer gedaan had kunnen worden wanneer niet aan het eind van 1929 plotseling de storm der wereld crisis losgebarsten zou zijn, welke een ver langzaming der activiteit eischte, Vervolgens gaf Mussolini de richtlijnen aan voor de fascistische buitenlandsche po litiek en zeide o.a.: „Negen jaren is het geleden, dat het fas cistisch Italië in Londen de kwestie c?er her herstelbetalingen en schulden ter sprake bracht op een wijze, zooals die op het oogen blik aan de orde is. Maar wij vragen ons af moeten werkelijk zestig lange jaren voor bijgaan voor wij aan het einde komen van dt tragische berekening van debet en credit ten koste van eenige generaties, en kan men zeggen dat er gelijkheid tusschen de volken bestaat zoolang aan den eenen kant zich die genen bevinden, die tot aan d«e tanden ge wapend zijn, en aan den anderen kant die genen, die tot weerloosheid gedoemd zijn, en hoe kan men spreken van wederopbouw, wanneer niet eenige clausules in eenige vre desverdragen worden veranderd, die de we reld gebracht hebben in een afgrond van in eenstorting en vertwijfeling? Hoelang nog kan het duren voor men ervan overtuigd is, dat er iets niet in orde is met het econo misch anparaat?" Mussolini voegde hier nog aan toe, dat men slechts dan den waren vrede kan die nen, wanneer men dezen niet scheidt van rechtvaardigheid, aangezien anders haat en vergelding het gevolg zijn. SNEEUWVAL IN HET KANAAL. LONDEN, 26 Oct. In het Kanaal is de eer ste sneeuw, die gepaard ging met Noorde- wind, gevallen, zoodat de scheepvaart groo te vertraging ondervond. Ook uit pl"at?en in Noord-Engeland en Schotland wordt een vrij groote sneeuwval gemeld. SNEEUWVAL IN MIDDEN-DUITSCHLAND MUNCHEN. 26 Oct. Vanmorgen was do stad München in een dichte, witte vacht gehuld. Ook in de Algan viel reeds 20 c.M. sneeuw, zoodat het verkeer ernstig werd belemmerd LOONPOLITIEK IN RUSLAND. Verhooging om de prednetie cp te voeren. MOSKOU. 26 Oct. De sovjet beeft besloten met ingang van 1 Nov. a.s de loonen met 15 pet te verhoogon, teneinde op deze wijze de productie op te voeren. NIEUWE ONLUSTEN TE CYPRUS. Naar aanleiding van den opstand op Cy prus heeft de Britsche gouverneur den Gricksch-orthodoxen bisschop van Larnaka tezamen met vijf der raddraaiers gearres teerd en aan boord laten brongen van den kruiser „London". De gearresteerden, die'verantwoordelijk worden gesteld voor de onlusten, zullen wor den verbannen. De arrestatie van den bisschop gaf Zater dag opnieuw aanleiding tot plaatselijke on lusten, zoodat de «politie gedwongen was op de menigte te schieten. Drie personen wer den gewond. De toestand is in de overige deelen van het eiland rustig. Volgens een bericht van Malta heeft de kruiser „Colom bo", die zich op het oogenblik te Kreta no- vindt, bevel gekregen naar Cyprus koerste zetten. VECHTPARTIJ NAZI'S EN COMMUNISTEN Te Hartmannsdorf bij Burgstadt zijn Vrij dagavond laat op verschillende plaatsen lie vige vechtpartijen ontstaan tusschen nat- soc. en communisten. Hierbij werden o.a ijzeren buizen, tafelpooten en latten als wa pens benut Ongeveer 100 personen nam-o aan de botsingen deel. Ongeveer 20 werden zwaar gewond. De politie herstelde de orde. naca, op Cyprus, DE DOCHTER VAN DEN TSAAR. De bekende z.g. dochter van aen Tsaa» Anastasia Tsjaikowsky, die na haar verblijf in Amerika voor verdwenen gehouden werd. bevindt zich op het oogenblik, sedert 28 Augustus te Ilten bij Hannover. Zij is in het bezit van den pas ten name van Anna Anderson, welke haar verlof geeft een half iaar in Duitschland te verblijven. Zij wordt begeleid door een Finsclie, die zich uitgaf voor eieken-verpleegster en die juffrouw Anderson een half jaar lang beweerde te hebben verpleegd in een particuliere zenuw Inrichting bij New-York. Juffrouw Anderson, die een. zeer timiden indruk maakte, ver telde den tweeden dag. dat zij Mevrouw Tsjaikowsky was, geboren grootvorstin Anas tasia Nikolewna Rjmanow. Uit haar verha len, die zij staaft met een groot aantal do cumenten, blijkt, dat zij in het afgeloopen iaar tegen haar wil in een zenuwinrichting is opgenonfien en voordien nrie maanden in een particulier huis vrijwel als gevangene vas behandeld. ONDERZEEËR GERAMD. Heel de bemanning gered. Het Duitsche s.s. „Gratia" heeft een Rus- ilsche duikboot geramd. De duikboot zonk, doch heel de bemanning, bestaande uit 50 koppen, is gered kunnen worden. De „Gra tia" is te Kroonstadt binnengeloopen mei een groot lek in het voorschip. SANCHEZ CERRO PRESIDENT VAN PERU De revolutie-leider van verleden Jaar. Bij de verkiezingen voor het president schap van Peru zijn 113.249 stemmen uitge bracht op Sanchez Cerro, die verleden jaar de revolutie leidde, welke president Leguio ten val bracht, maar die daarna zelf door een nieuwen opstand werd verdreven. Op Cerro's tegencandidèat De la Haye werden 85.538 stemmen uitgebracht. Cerro voldoet aan alle wettelijke vereischten om gekozen te worden. Te Parijs verluidt, dat de leider van de financieele afdeeling van de Parijseh-Rus sische handelsver'egenwoordiging. Scheles- niak, geweigerd zou hebben oen bevel to1 DE DOODELIJKE DAMP. De vrouw overleden, de man bewusteloos. Te Santpoort veimoegde zich aan de woning ran den heer V. een dame, die echter na her haaldelijk bellen geen gehoor kreeg. Dit be vreemde haar, temeer daar de gordijnen neer gelaten waren. Zij waarschuwde omwonenden en met assistentie van een rijwielhersteller opende men de voordeur. In de woonkamer ond men mevr. V. dood op een stoel bij de kachel zitten. Het bleek, dat zij tengevolge van kolendampvergiftiging was overleden. In de slaapkamer lag de heer V. bewusteloos te bed Mei}, slaagde er echter in na eenigen tijd de levensgeesten weer op te wekken. EEN DRONKEN AUTOBESTUURDER. Eenige jongelui uit Wildervank hadden zich per auto naar Assen begeven ter bijwoning van een voetbalwedstrijd aldaar. Op den terug weg reed de chauffeur, die naar later bleek, onder den invloed van sterken drank verkeerde tegen een boom. De naast hem zittende 26- iarige Klaassen vloog door den schok met z'n hoofd door de voorruit, waardoor hij bloe dend aan kin en voorhoofd gewond werd. H\j werd door een plaatselijk geneesheer verbon den en kon evenals de andere inzittenden met een andere auto huiswaarts keeren. Tegen den chauffeur is door de politie proces-verbaal op gemaakt. De auto werd beschadigd. DOODELIJK AUTO-ONGELUK. In d«en nacht van Zaterdag op Zondag om streeks half een is auto, komende uit Ede en gaande in de richting De Klomp, tegen een boom gereden. De bestuurder, de heer van P. uit Amsterdam, werd zwaar gewond naar het ziekenhuis te Arnhem overgebracht en is tij dens het transport overleden. De auto is totaal vernield. De echtgenoote van van P. die even eens in de auto zat, kwam met den schrik vrij OUDE VROUW VERBRAND. Te Amsterdam is een 82-jarige vrouw, die op de bel-etage van een perceel in de Rapen burgerstraat by de brandende kachel zat, in brand geraakt. Het ongeval is vermoedelijk geschied, doordat de vrouw tegen de kachel is gevallen, of, wat waarschijnlijker is, door dat er vuur uit het in slechten staat verkeerend meubel op haar kleercn is gevallen. De oude vrouw, die alleen thuis was, rende in angst de straat op, waar voorbijgangers haar bran dende kleeren doofden. Per auto van den G.G. en G.D. is het slachtoffer, dat zeer ernstige wonden had opgeloopen in zorgwekkenden toe stand naar het Ned. Isr. ziekenhuis vervoerd. Een begin van brand, ontstaan in het kamertje waarin de vrouw had gezeten, is door de brand weer gebluscht. OPSPORING VERZOCHT. Vrijdagmorgen is tusschen 10 en 11 uur ont vlucht uit het gesticht Endegeest te Oegst- geest de 20-jarige R. Middelkoop. Zijn signa lement luidt als volgt:, Hij ziet er u;t voor 17 k 18 jaar, tenger en bleek, gekleed waar schijnlijk in bruin Manchesterpak, blootshoofds en heeft waarschijnlijk sandalen aan. Inlich tingen te verstrekken aan zyn adres: Familie Middelkoop, Hooge Morschweg 11 te Leiden. TEGENWOORDIGHEID VAN GEEST BIJ EEN VAL. Te Veendam had een ernstig ongeluk plaats, waarvan de N. Pr. Gr. Crt. het vol gende meldt: Toen eenige bedienden van de firma Doornbosdh Co. bezig waren kisten eD pakken goederen op de derde verdieping van het perceel van genoemde firma tp hijschen, viel de bediende G. plotseling uil de deuropening van die verdieping. Tijdens zijn val had G. de tegenwoordigheid van geest om het touw van de takel te grijipen Aldus gleed hij pijlsnel naar beneden. Be neden gekomen bleek, dat de handen var> den ongelukkige door de snelle vaart ver brand waren en grootendeels ontveld. Da delijks werd geneeskundige hulp ingero? pen, die constateerde, dat G. overigens geen letsel had bekomen. DOODELIJK AUTO-ONGEVAL. Te Roermond wend op den Willem II- singel de 65-jarige A. Meeuwissen, uit Boo- kel, gemeente Swalmen, door een luxc-auo gegrepen en van zijn rijwiel geslingerd. Hij werd met een bloedende hoofdwonde een woning binnengebracht, waar bleek dat ie ongelukkige was overleden. KRAB GEEN PUISTJE OPEN! Te Ginneken (N.-Br.) krabde een 23-jarI- ge juffrouw zich een puistje in het gezich' open. Daardoor ontstond bloedvergiftiging, waaraan zij in het ziekenhuis te Bre ia overleden is. EEN MOOIE VANGST. Op Sohiermonlnkoog wisten zes jagers m de duinen in twee dagen lijds 520 konijnen en 60 fazanten te schieten. DE MOORD TE CULEMBORG EN EEN ERFENIS Naar 't „Hbl." meent te weten, heeft dezer notaris Schouten te Culemborg een Hoogste stand te Valencia 769.6. Laagste stand Reykjavik 741.7. Stand vanmorgen hal ft/waal f 768.6. WEERVERWACHTING. (Muucged. door 't Kon Ned Meteorologisch Instituut tp Dp Rilt) Meest zwakke noord-oostelijk tot noord westelijke wind, helder tot licht of half be wolkt, waarschijnlijk droog weer, matige nachtvorst, iets zachter over dag. BUITENLA NDSCH WEERBERICHT (Medegedeeld door het Kon. Ned. Met. Instituut te De Rilt) Over geheel west en midden-Europa is de barometer aanzienlijk gestegen. Eon rug van hooge drukking strekt zich van N.-Scandl- navië tot Ierland uit. Overal in dit gebied heerscht stralend weer, hoewel de matige tot zware nachtvorsten de ochtendtempera- laag hielden. Zoo was bijv. in Sarnö (Mid den-Zweden) de temperatuur 10 gr. C. bene den de normale waarde. Valencia (Ierland) was 11 gr. te koud. Een diepe depressie, die gisteren over Spanj elag, bracht aan de Ri viera en Zwitserland zware neerslag. (Zürich 12. München 27 m.M.). Ze verplaatst zich in O-richting, zoodat ook thans daar de vooruitzichten gunstiger worden. Op IJsland daalde de barometer en ver toont zich daar een vrij diep laag-druk ge bied, dat echter niet snel naar deze om- ïving schitnt door te dringen. De vooruitzichten voor morgen zijn onver deeld gunstig. Na een koude nacht zal waar schijnlijk een zonnige dag volgen, waarbij temperatuur iet zal stijgen. Regenkane zeer gering. TEMPERATUUR Stand vanmorgen halftwaalf 6.6 C. STORMWAAUwLHUV/TNGSDTENST Ontvangen 24 Oct. 8.30 nam. Attentiesein 0, d.i.: Weest op uw hoede! Ontvangen 25 Oct 9.55 v.m.: Neerhalen! 27 OCTOBER Zonsopgang 6.46 u.; Zonsondergang 4.41 u. Maansopgang 4.39 u.; Maansonderg. 7.49 u. Laatste kwartier 3 November 7.38 u. voorm. VOERTUIGEN MOETEN HUN LICHTEN OP HEBBEN Van 's avonds 6.11 u. tot 's morgens 6.18 u, WATERSTANDEN RIVIEREN Constanz Mannheim Hingen Cohlenz Keulen Duisburg. Ruhrort Maastricht Venlo l,8.i m, 0.2' m. 0.UU m. HOOGWATER NED. ZEEHAVENS 27 October Delfzijl 11.41 Hellevo' tal, 8,19 18,83 Ter-cheding 8.57 si.i2 Willeinsad, 4.15 i7.*l Har ingen y.«s UI,57 lirouwereh. 2,h 14,46 He der >e 4.i5 7,ly Z erlkzee 3.13 .6,11 Idem 2e 16 l Itf.'i Wemeidinge 3,31 i:«,40 IJ muiden 3.23 ii>,36 V.bsliigen 1,37 13.4J Ho land &32 14,4 Terneuzen 2.U3 1M4 acheveningen 2.42 Z,oa HaCaweert 3.UO lu,02 Rotterdam 4.42 1 >.36 Uit Oost-lndie terugkeer naar Moskou op te volgen. Dit i6ch.rUven gericht tot ..de erfgenamen van onverwachte besluit van den tot dusven hooggeplaatste Russische ambtenaar heeft ln Russische kringen aldaar groot opzien ge baard. AL CAPONE VEROORDEELD Tot 11 jaar gevangenisstraf De bekende onderwereldkoning Al Capo- ne, die er tot dusverre steee's in ges'aagd was zich aan de handen van de Amerikaan sche justitie te onttrekken, is Zaterdag in Chicago veroordeeld tot 11 iaar gevange nisstraf en een boete van 50.000 dollar we gens overtredingen van de belastingwetten. Zijn verdedigers zijn voornemens in hoo- gcr beroep te gaan ijlen Gerritje van Wiggen', zegd wordt, dat de weduwe Haverman een bedrag groot tweeduizend gulden onder zioh heeft, waarvan zij de herkomst niet weet Het vermoeden aldus de brief Is gerezen, dat deze gelden afkomstig zijn van de op zoo tragische wijze om het leven ge komen Gerritje cn Thomas van Wiggen. 'Je weduwe wil derhalve deae gelden in overleg met de justitie onder de erfgenamen ver deden. De notaris stelt den erfgenamen voor. dat dit bedrag wordt uitbetaald onder aftrek,, van tien procent, welk percentage ten goede j vajT'Sen komt aan de weduwe Haverman. Zij ver-1 intuj?sch< ►ogenblik standiglWen. 1 minst gegrond HOOG MILITAIR GERECHTSHOP Naar Aneta verneemt zal in de vacature van maritiem lid in het Hoog Militair Ge rechtshof van Nederl.-lndië, ontstaan door het per 31 December 1931 op verzoek ver leend eervol ontslag aan het lid van dat col lege den schout bij nacht-titulair jhr. S. de Ranitz, voorloopig niet worden voorzien. AMOKMAKER BATAVIA, 24 October (Aneta). In de ochtendschemering werd de benedenstad op geschrikt door talrijke geweerschoten in de woning van een algemeen geacht Chineescb ingezetene, den heer S. B. Lauw. De politie, die naar de woning snelde werd aldaar be- groet door geweervuur van den amokmaken- den huisjongen, waardoor een hoofdagent ern stig werd gewond. Nadat versterkingen wa ren aangerukt werd het huis omsingeld en ingenomen. Toen bleek, dat de krankzinnige een ontzettend bloedbad had aangericht. D» heer L. en zijn echtgenoote waren overleden; twee vrouwelijke huisgenooten waren zwaar gewond, terwijl de dader had gepoogd, zelf moord te plegen. Hij kon echter nog levend worden overmeesterd en naar het ziekenhuis overgebracht worden UIT HET SOCIALE LEVEN LOONSVERLAGING IN DE CICHOREI- NIJVERHEID De clohorlefabrleken te Ouddorp (Z.H.) heb ben gezamenlijk een loonsverlaging van 15 7» Ingevoerd. CHAUFFEURSSTAKING zijnde chauffeurs chauffeurs gegev heeft het hoofd taking aangevoerd motief aller-

Nieuwe Leidsche Courant | 1931 | | pagina 2