liirnwr ^Trthsrljr (figurant EEN MOEDIG PRAEADVIES BINNENLAND. N.V. HOUTHANDEL v.H. j. VAN SCHIJNDEL C« ABONNEMENT: Per kwartaal 3-25 (B-schikkingskoston I 0 15.) Per week n 0-25 Voor het Buitenland bij Weke- lijksclie zuiid.llg a 8-"" Bij dagclijksrlie zending 7.— Alles bij vooruitbetaling Losse nummers 5 cent met Zondagsblad 7Va cent Znndnesblnrl niet afzonderlijk verkrijebaar Dagelijks verschijnend Nieuwsblad voor Leiden en Omstreker bureau: Breestraat 123 Telefoon 2710 (na 6 uur 3166) Postbox 20 Postgiro 58936 ZATERDAG 24 OCTOBER 1931 NO. 3490 ADVERTENTIEN Van 1 tot 5 regels1.1'Va F.lke r.'sel meer tU2Vr Ir.gez Mededeelingea van 1—5 regels 2.30 Elke regel meer0.45 Bij contract belangrijke korting. Voor het bevragen aan 't bureau wordt berekend 0.10 12e Jaargang flit nummer bestaat uit VIER blader EERSTE BLAD. Ontslag van de gehuwde vrouw in gemeentedienst Naar alle waarschijnlijkheid zal de Haagsche raad a.s. Maandag eindelijk- in behandeling nemen het voorstel van B. en W. inzake ontslag uit gemeente dienst van de gehuwde vrouw; een onderwerp, dat reeds eenige keeren op de agenda stond, doch tot heden niet. aan de orde kwam. Dit meerderheids voorstel houdt in om geen gehuwde vrouwen in gemeente dienst te nemen, öf, indien ze tijdelijk in dienst zijn, niet opnieuw te benoe men; ongehuwde vrouwen bij huwelijk te ontslaaneen uitzondering te maken voor werkvrouwen en voor haar, die reeds in dienst zijn en voorts B. er. W. te machtigen om in bizondere gevallen van deze regeling af te wijken. Dat wil dus zeggen: principieel zoo ver mogelijk gaan met deze veelbespro ken zaak. doch de mogelijkheid openla ten om in buitengewone gevallen geen menschen aan harde wetsbepalingen op te offeren. t Dit is al aanstonds een schoon getui genis van een moedig voorstel. Maar het is te verwachter, dat- dit weldoor dachte en voorzichtige praeadvies zal worden verworpen. Er is wel een meer derheid in het college van B. en W., doch in de adviseerende commissies van bijstand, die van onderwijs en arbeids zaken was de meerderheid tegen het voorstel gekant. Volgens de liberale Avondpost zal hei een droeve vertooning worden. Met bij kans tergende juistheid heeft het blao slag op slag betoogd, dat de liljeralen, die hier de doorslag kunnen geven, de moed zullen missen om vóór te stem men. In hun hart zullen ze het voorstel toejuichen, doch in 't openbaar zullen ze zich gedragen als politieke pantoffel helden: ze zullen deemoedig het hoofd buigen voor de felle feministen, die meenen, dat de gehuwde vrouw slechts een deel van de haar toekomende zelf standigheid, vrije wilsbeschikking en volle vrouwenrechten bezit, als ze niet overal ongestoord concurreeren kan met den man, al of niet harer keuze. Het is een hard vonnis, dat het libe rale blad over de liberale fractie strijkt; en zelfs zij, die het er niet mee eens zijn, zullen eerbied hebben voor de eerlijkheid der overtuiging; maar het is jammer, dat het blad zoo weinig me destanders heeft omdat de meerderheid der liberalen ook van deze zaak een dogma heeft gemaakt, zoo verstard, dat er niets goeds uit groeien kan; zelfs niet in abnormale tijden. Dat laatste is van belang. Immers, de R. K.-fractie, die met het voorstel kwam, ging niet vóór alles van princi- pieele overwegingen uit, doch bezigde alleen het argument der werkloosheid. Echter hebben B. en W., o. i. volkomen terecht, de zaak onmiddellijk op bree der plan gesteld en in ''t geding ge bracht a. de taak, welke de gehuwde vrouw in haar gezin heeft te vervullen b. de nadeelen, welke voor de gemeen te voortvloeien uit het vervullen eener dubbele functie door de gehuwde vrouw c. het dubbele inkomen, hetwelk in een gezin genoten wordt, terwijl andere gezinnen lijden onder de gevolgen der werkloosheid. Dit is eerlijke politiek, doch het was ook een royaal gebaar tegenover de tegenstanders. Echter is juist daar door aan 't licht getreden hoe ongeloof lijk zwak de argumentatie is van hen. die, dogma-gedwee, het voorstel afwij zen. Met volle gerustheid mag men aan nemen, da+ het praeadvies de argumen ten der minderheid in B. en W.t die dus tegen ontslag is, volkomen objectie] weergeeft. Doch. wat blijkt daar dan uit? Dat het zelfbeschikkingsrecht dei- vrouw dat prachtwoord der femi nisten genoemd noch verdedigd wordt en drt heel het betoog tot wei nig meer kan leiden dan tot de con cessie van B. en W. aan de praktijk, dat in buitengewone gevallen van de regeling kan worden afgeweken. Over de wcnschelijkhnd, dat de ge huwde vrouw haar ambtelijke werk kring verlaat. heerscM vrij wel een stemmigheid; doch, aldus de minder heid, het mag geen regel der Perzen en Meden zijn. En daarom acht zy „het principieel onjuist de gehuwde vrouw onder alle omstandigheden de gelegen heid te ontnemen ambtelijk werkzaam te zijn". Wanneer men nu het woordske „prin cipieel" liet vervallen dat hier trouwens toch weinig meer is dan epitheton ornans (zin-versiering), dan ware overeenstemming zeer gemakkelijk te verkrijgen. Wij zeggen: de gehuwde vrouw be hoort geheel en onvoorwaardelijk aan het gezin en elke loonarbeid achten wij verkeerd doch we moeten er, helaas, direct aan toevoegen: de omstandig heden kunnen het noodzakelijk maken, dat de gehuwde vrouw door loonarbeid het gezinsinkomen verhoogt of verzorgt Hier behoeft men niet in bizonder- heden te tredenwe kennen ze allemaal de zieke of werklooze man; het lage loon; veel ziekte in het gezin; het zijn altemaal droeve omstandigheden, dat menige vrouw de deur uit moet; hoe zeer het te betreuren valt. Laat men dus niet de onwaarheid ver teller., dat anderen de gehuwde vrouw onder alle omstandigheden uit elke bui- tenhuiselijke werkkring willen weren; het voorstel van B. en W. van Den Haag is zoo soepel mogelijk en mist alle exclu sivisme. Uitermate zwak is ook het betoog, dat het zoo weinig beteekent voor de werk loosheid of de weinige gehuwde vrou wen ontslagen worden, 't Is zoq'n klein getal in het groote Den Haag. Van de 1096 onderwijzeressen waren er op l Jan. 1931 slechts 176 gehuwd en van de 854 vrouwelijke ambtenaren maar 53. Van de 543 vrouwelijke werklieden wa ren er 175 gehuwd. Het percentage is bij het Onderwijs, gelijk men ziet, vrij groot; bij de ambte naren veel geringer; terwijl tot de der de groep de werkvrouwen behooren, voor wie B. er. W. juist een uitzondering willen maken. Het is dus waar, dat ontslag der ge huwde vrouw geen beduidende invloed op de werkloosheid zou hebben. Maar twee dingen moeten hier vooral niet vergeten worden. Eerstens, dat een paar honderd werk- loozen meer of minder, zelfs voor een groote stad, geen zaak is óm er noncha lant tegenover te staanwaarom stuurt men anders ploegen van honderd man en minder naar een werkverschaffing? Doch, tweedens, lette men hier meer op de psychologische beteekenis dan op het cijfer. Men maakt een zeer groote fout, wanneer men hiermee geen reke ning houdt. De werklooze kan het niet hebben, dat hij van een steunpenning moet leven, terwijl zijn buren een dub bel inkomen bemachtigen. Men staat eenvoudig verstomd, dat zij, die nogal eens met hun sociaal gevoel te koop loo- pen, dit sociale onrecht niet zien of niet willen zien; en elke poging om het rechtsbewustzijn van grooter massa dan men denkt, te bevredigen, hardnekkig tegenstaan. Zoo voedt men de wrevel! De feministische vrouwen hebben in kortzichtigheid de kreet aangeheven: ontslag der gehuwde vrouw krenkt het rechtsgevoel en verhelpt niets aan de werkloosheid; maar het is wel merk waardig, dat uit Zaandam (nomen est omen!) een telegram van het nieuw fe ministisch secretariaat kwam met deze onweerlegbare inhoud „Talrijke moeders zien hoe haar zoons zoeken naar werk. Talrijke moeders zien haar dochters oud worden in afwach ting van een betrekking harer verloof den om te kunnen trouwen. Namens deze duizenden vrouwen en mannen spreken wij onze volle sympathie uit met voorstel ontslag der gehuwde amb tenares. De tegenstanders buiten hier het vrijheidsbeginsel op onheilzame wijze uit en vergeten, dat het vrijheids principe niet steeds de eerste voorwaar de mag zijn, waaraan de wetgever zich mag storen of het individu voor zich mag opeischen als hoogste levensvoor waarde. De verdediging van de gehuw de ambtenares is propaganda voor het ongezonde huwelijk, voor het eenkinder- systeem, het kreupele gezinsleven, de vernietiging van onze volkskracht en volkswelvaart." Vooral lat laatste ziin hamerslagen op het bevroren dogma, dat men niet raken mag aan het „beschikkingsrecht" der gehuwde vrouw. Dat beschikkingsrecht is immers tot volle ontplooiing gekomen by het huwe lijk en het is ongeloof dijk inconsekwent om heden te zeggen: myn taak ligt in het gezin en morgen te beweren: ik eisch een plaats op het bureau of voor de klas. Aan de rechten der gehuwde vrouw wil niemand tornen, allerminst de over heid; maar met welk recht vraagt zii bevoorrechting0 Heeft de overheid wèl het recht om \an iederen een genees kundige keuring te eischen, doch moet de gehuwde vrouw, die dubbel zooveel verzuimt (behoudens de maandenlange extra moederschp osverlov.nals de ongehuwde, in een uitzonderingspositie gezet worden? Heeft de gehuwde vrouw rechten, en het gezin, de maatschappij, de gemeenre niet? De argumenten, welke B. er. W. tegen deze dwaze stelling aanvoeren, zyn werkelijk steekhoudend; we laten ze verder onbesproken. Het is eigenlijk niets anders dan een strijd tusschen dogma en gezonde prak tijk; een versteend dogma, dat vooral nu, een steen des aanstoots is voor ve len, die zich terecht ergeren aan het dubbele inkomen in het bijna kinder- looze gezin; omdat de gehuwde vrouw, geheel in tegenspraak met haar aard en roeping, een functie vervult die door een werklooze, niet alleen even goed, maar zelfs nog beter kan worden waar genomen. OFFICIEELE BERICHTEN BURGEMEESTERSBENOEMING. Bij Kon. besluit is benoemd tot burgejnees- ter der gemeenten Kamperveen en Zalk en Veecaten J. A. Hardenberg. ONTVANGER ACCIJNZEN. Bij Kon. besluit is aan M. van der Linde, ontvanger der accijnzen te Rotterdam, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend uit 's Rijks dienst en is benoemd tot ridder in de Orde van Oranje-Nassau M. van ier ONDERSCHEIDINGEN. Bij Kon. besluit is benoemd tot ridder in de Orde van Oranje-Nassau (met de zwaar den) de reservc-lste-luitenant dr. B. H. de VREEMD EERETEEKEN. Bij Kon. besluit is aan A. W. Sijthoff, te 's-Gravenhage, verlof verleend tot het aan nemen van zijn benoeming tot ridder in de lste klasse der Orde van St. Olav van Noor wegen AUDIËNTIES De gewone audiëntie Van den Minister van Defensie zal in plaats van Maandag 26 October worden gehouden op Woensdag 28 October a.s., te 2 uur nam. Inschrijving voor deze audiëntie kan plaats hebben lot Woensdag 28 Oct. 12 uur. HOFBERICHTEN PRINS HENDRIK Px-ins Hendrik is voornemens hedenavond het Mengelberg-concert te Den Haag bij te wonen. DE FRANSCHE GEZANT. De Koningin heeft gistermiddag ten Pa leize Het Loo in gehoor ontvangen den heer F. A. Kammerer, ter overhandiging van zijn terugroep!ngsbrieven als buitengewoon ge zant en gevolmachtigd minister' der Fran- sche Republiek bij Hr. Ms. Hof. TWEEDE KAMER VACATURE VAN KEMPEN. De voorzitter van het Centraal Stembureau heeft in de vacature—van Kempen benoemd verklaard tot lid van de Tweede Kamer Prof. B. D. Eerdmans te Leiden. AFSCHEID BARON DE VOS VAN STEENWIJK ALS GRIFFIER DER TWEEDE KAMER Merkwaardig eindverslag. Vóór den aanvang der zitting van de Tweede Kamer van gisteren, heeft de voor zitter. Mr. J. R. H. van Schaik. in tegen woordigheid van een groot aantal Kamer leden namens de leden der Kamer en het Bureau der griffie, aan den griffier, als her innering aan de betrekking, welke hij ging verlaten, een zilveren blad aangeboden, waarop het volgende, aan zijn arbeid in de Kamer herinnerende, inschrift: Tweede Kamer Staten-Generaal EINDVERSLAG. Algemeen was men van oordeel, dat ann den scheidenden griffier Mr. Dr. R. H. Ba ron de Vos van Steenwijk, dit blijk van waardeering behoorde te worden aange boden. De Griffier dankte in een geestige toe spraak, welke hij zelf zijn „maidenspeech en zwanen-zang tegelijk" noemde en we kt hij daarom in wat luider toon zou houden, dan men van hem in de Kamer gewoon is geweest. UIT HET COMMUNISTISCH ARCHIEF Moskou geeft jaarlijks 100.000 voor „De Tribune" VRAGEN VAN KAMERLEDEN FINANCIERING VAN WONINGBOUW. De heer A rn t z lid ven «Ie Eerste Kamer heeft aan den Minister v-» *rhoid gevraagd of hem-bekend is. dat er i '-"Rijkheden zijn ontstaan inzake de fin"ed ring van den woninglu .iw, en of de M'ip -'it bereid is, de noodige maatregelen te treffen, dat ernstige stagnatie in dit bedrijf wordt voorkomen. In „De Tijd" van gisteravond vinden wij een artikel over liet communistisch archiet, dat wij hieronder laten volgen. Dezer dagen heeft onze correspondent te I'trecht gewag gemaakt van het archief der Communistische Partij Holland, dat jn han den is gevallen van den Fascistenhond. De partij van Wijnkoop en Lou de Visser kan nng plezier beleven van dit voor hun partij onwelkome incident, nu het bestuur van „De Bezem" heeft besloten het archief, dat zes koffers beslaat, te publiceeren. Immers be vat het documenten, waaruit blijkt, dat du- jongste partij-conferentie nog geen 50 per cent arbeiders bevatte, maar een meerder heid van intellectueele revolutionnaire „arri visten". Het aanbevelingsformulier van prof Mannonry ligt tusschen dat van een aanhe- volene wegens gevangenisstraf en het rood paspoort van een deserteur. Een onzer medewerkers heeft een kijkje kunnen nemen in de stukken \an den meest uileenloopenden aard, welke het archief be vat. Het documenteert leiten van ontstellenden aard. Zoo blijkt, dat de communisten 6S0 be drijfscellen in fabripken en inrichtingen van Nederlandsche industrie hebben gebouwd. Die van de N. S. F. slaan onder een afzon derlijke leiding, evenals die van de metaal bedrijven, terwijl de Limburgsche Staats mijnen aan een spionnagestelsel van Duii- schen oorsprong zijn overgeleverd. Met de leiding van bepaalde intellectueele stroomingen schijnt zich naar de heer J. A Baars mededeelde dr. Rutgers te Amersfoort bezig te houden. Journalisten en leden van de zoogenaamde gestudeerde be roepen kunnen slechts met de grootste voor zichtigheid tot de organisatie der C. P. H. en na langdurigen proeftijd worden toege Laten. Er bestaat een school voor dc kadevor- raing van de cellen-leiders, inspecteurs en met d.p ophitsing belaste propagandisten. Dit instituut is gevestigd in het Carl Lieb- knecht gebouw aan den Laagte Kadijk te Amsterdam De ondergrondsche organisatie lelf der Nederlandsche communisten zou men een proletarische vrijmetselarij kunnen noemen. Er behooren ook verscheiden beken dp leden der S I>. A. P. eri het N. V. V. en N. A. S. tot de ingewijden, o. a. da dienst bode van den heerA. B. Kleerekoper. Ook deze ingewijden echter worden weer be stuurd door hun onbekende leiders. Want d«* heeren dr. Koch te Amsterdam en het Ka rperlid Lou de Visser behooren wel tot de vertrouwenslieden in den Nederlandschen raad, maar op hun beurt staan zij onder dp Duitsche leiders Asschenmacher, Moritz en de inspecteurs der Executieve te Keulen. De laatstgenoemde heeren zijn het ook. die namens de Centrale te Moskou want daar wordt ten slotte aan de draadjes getrokken het Nederlandsche Sovjet-blad „De Tri bune" financieren. Volgens de ge-unden documenten blijkt, 4at deze steun in haar geld jaarlijks een ton gouds bedraagt. Daar een jaar of wat geleden de Keul- sche heeren persoonlijk gedurende vijf maanden de zaak hebben beheerd, en toen tot de ontdekking kwamen, dat van het geschonken geld de zak van sommige Hol- landsche communisten te rijkelijk werd ge spekt, iets wat volgens de archiefstukk -n thans nog met den strijkstok der coller tanten van de Roode Hulp gebeurt wordt elke vijf weken tienduizend gulden soms in Russisch of Duitsch geld naar Hol land overgebracht door de heeren Asschen- macher en Moritz. Men staat echter versteld over hetgeen door de heeren te Moskou voor hun ton gouds wordt vereischt door hun penne- slaven. die onder leiding van het Kamerlid De Visser worden verplicht „onlusten te verwekken", leger en vloot „onbetrouwbaar te maken" of op andere wijze Nederland te verraden. Wij laten hieronder den let terlijken inhoud volgen van de afschuwelijke voorwaarden d d. 31 Juli 1928 De Communistische Partij Holland kan met recht een filiaal-inrichting genoemd worden der U.S.S.R.. zij toch verkrijgt van uit Sovjet-Rusland niet alleen haar instruc ties. die via de Inspectie der Executieve der Communistische Internationale loopen. doch tevens een jaarlijksche geldelijke uit- keerirtg die omstreeks 100.000 bedraagt. Deze gelden worden niet ter vrije beschik king gesteld aan het Partijbestuur, daar voor eischt men: het regelmatig verschijnen van het dag blad: het oprichten van diverse schuilorganisa- ties der partij: het verwekken van onlusten op daartoe vastgestelde data; dit in overeenstemming met onlustverwekken in de andere landen van Europa: het propageeren der ideeën niet alleen onder ouderen doch in de eerste plaats hij de jeugd, welke aar gespoord moet worden tot rood-revolutionnaire daden: het sanoteeren van instellingen waarvan verwacht zou mogen worden dat zij iets zouden bijdragen, (werkverschaffingen, par ticuliere ondernemingen welks groei aan leiding zou kunnen zijn tot werkver ruiming!): het celcysteem tot het uiterste opvoeren in bedrijven, bonden, organisaties van aller lei aard om van binnen uit deze te ver nietigen. de kracht daarvan te breken, en zoodoende meer kneedbaar (ontevreden) materiaal te verkrijgen voor het doen in gang vinden der Communistische gedach- het aanwakkeren van den werkijver van functionarissen te bevorderen door een pre miestelsel hetzij door materieele of gelde lijke belooningen in uitzicht te stellen waardoor men eerder de massa in verzet zal kunnen brengen; het onbetrouwbaar maken van leger en vloot; het ondermijnen van het moreel over wicht hetwelk de leiders in vakbonden, be drijven en werkplaatsen hebben, alsmede het aankweeken van de gedachte dat slechts zij leiding kunnen geven, en hen alleen alles toebehoort die arbeid verrichten en niet boven de proletarische massa daar mede uitkomen; het bestrijden van iedere idee of geest verwantschap waardoor een massa nijeen gehouden wordt en niet voor Communisti sche gedachten vatbaar zou zijn, (Gods dienstbestrijding!); het oogenblikkelijk optreden van de C.P.H. of haar schuilorganisaties wanneer in Nederland of Koloniën aanleiding daar toe mocht bestaan Wat Nederland betreft moet er onder scheid worden gemaakt tusschen het „Rijk in Europa", waar de parlementaire dicta tuur van de bourgeosie zich in den vorm van een extra-parlpmentair Kabinet aan den invloed van de politieke partijen heeft onttrokken (gepaard met afwezigheid van controle ever de politie ten aanzien van de Gemeenteraden en steeds toenemende be voegdheden der burgemeesters, de buiten gewone politie-truepen burgerwacht, enz.) en het „Rijk buiten Europa" (Indonesië); ten opzichte van Indonesië vertoont de Hollandsche bourgeois-dictatuur alle kenmer ken van fascistische overheersching over oen opstandige geheel rechtelooze bevol king, die de kenmerken zijn van de kolo niale overheersching. d.w.z. van de absolute willekeur Het is plicht om ook die bewegingen bij te staan. die. verre van onze beschouwingen verwijderd, eveneens in strijd zijn tegen ovcrheerschers. Door bijstand aan deze ver brokkeling zal onze strijd tegen het kapi talisme toch niet dien tegenstand onder vinden zooals wanneer in de overheersehte landen nog eenheid te vinden zal zijn. Spionnagedienst. Het is plicht gegevens te verzamelen over opslagplaatsen, hoeveelheid aanwezig male riaal. en beschermmaatregelen door over heerschers getroffen, waardoor wij de be schikking verkrijgen over een algeheel in zicht der zaken waarmee onlusten kans van slagen hebben en men terstond weert waai en tot wien zich te wenden ter verkrijging der middelen, benoodigd voor de proleta rische omwenteling „Het.is plicht er voor zorg te dragen dat iedere arbeiders-jongen in opstand komt tegen het bestaande en medewerkt aan den ondergang zijner kapitalistische leiders, dan zal het mogeli.jk zijn dat een juiste geesi verkregen wordt waarop de wereldrevolutie steunen kan". (Brief van de Jeugdleiding d.d. 28 Mei 1930) Tot zoover de voorwaarden door de ka pitalistische Sovjet-ondernemers gesteld aan den heer Joh. Visscher ex-redacteur van het pornografische weekblad „De Zwarte Kat", thans redacteur van „De Tribune" en zijn kameraden, die in loondienst door Moskou worden belast om vuile artikelen te schrijven over „het Kerstkind op don mesthoop", de „Nederlandsche Mien van Oranje" of „de smeerlapperij van den Apeldoornschen pastoor, die 'n ouwe wedu we heeft uitgebuit". Als bij de begrootingsdebatten straks de heeren Wijnkoop en De Visser weer met lef uitpakken tegen de „boursjwazie" en haar kapitalistische huichelarij, dan is het te hopen, dat een goede satyrist in de Tweede Kamer eens van deze propagandis ten der Sovjet het anti-nationale karakter onthult en de smerigheid van hun partij orgaan. geredigeerd door een ex-redacteur van „De Zwarte Kat". Reeds het enkele stuk. dat wij hierboven hebben gepubliceerd is voldoende om eindelijk dit anti-Neder- landsche en anti-godsdienstige volkje van de bierkaai bij den kraag te pakken! Voornaamste Nieuws. (bit o. Onthullingen uit 't Communistisch archief (hit 2.) Ds. R. Smeding, Geref. predikant te Nij megen, is overleden. De politieke kwesties zijn uitgeschakeld bij de Fransch-Amerikaansche besprekin- gen te Washington. China aanvaardt de Volkenbondsresolutie. De orde op Cyprus is hersteld. blz. 3 Nog meer fraude bij de Pensioenraad. (blz. 5.) De Tweede Kamer heeft de begrootinga- spreektijd vastgesteld en is tot 3 November uiteengegaan. De kunstzijde-industrie te Ede. (blz. 9) Het Communisme in de Practijk. BIJ VERSTOPPING, spijsverteringsstorin- gen, maagbranden, congesties, algemeen ge voel van onwel zijn, neme men "s ochtends op rle nuchtere maag een glas natuurlijk „Franz-Josef'-bitterwater. Bij Apoth. verkr. Ook Uw Handen eischen verzorging en het eenige juiste middel daarvoor is Purol. Gewond, ruw of rood worden zij weer spoedig gaaf, zacht SEINEN VOOR DE ZEEVAART INTERNATIONALE OVEREENKOMST Het ministerie van Buitenlandsche Zaken maakt bekend, dat door Nederland is aan vaard de overeenkomst nopens seinen voor de zeevaart opgesteld door de Conferentie voor de Bebakening en Verlichting van de kusten, die van 6 tot 23 October 1930 te Lissabon heeft plaats gehad. Deze overeen- komst zal zoowel voor het Rijk in Europa als voor Nederl.-Indië in werking treden op 22 November 1931. Voorts is door Nederland aanvaaid de overeenkomst nopens bemande lichtschepen buiten hun station, welke eveneens door bovengenoemde Conferentie werd opgesteld Deze overeenkomst is voor Nederland in werking getreden op 21 Januari 1931. ter wijl zij vopr Nederl.-Indië op 22 Nov. 1931 in werking zal treden- GEBRUIK NEDERL. STEENKOOL DE PROPAGANDA. Bij gelegenheid van de interpellatie-v. d Tempel in de Tweede Kamer heeft de Mi nister van Binnenlandsche Zaken een metle- deeling gedaan over versterkte propaganda voor het gebruik van in ons land gewonnen brandstof. Teneinde contact te hebben tus schen het departement en de miinen, heb ben eenige heeren de opdracht gekregen, aan deze zaak geregeld hun aandacht te =chenken. Het zijn N. J. Veen, arij. directeur van het Verkoopkantoor der Staatsmijnen, Mever de Vries. Rijksinspecteur voor de Werkverschaffing, ir. G. F. Houben. en Mr G. W. Spitzen, chef van de afd. Binnen landsch Bestuur aan dit departement. VERZENDING LICHTONTVLAMBARE STOFFEN NAAR ENGELAND Blijkens mededeeling van den Engelschen postdienst worden aldaar meermalen uit Holland afkomstige monsters ontvangen, welke licht ontvlambare vloeistoffen bevat ten. De aandacht wordt erop gevestigd.dat de verzending van dergelijke stoffen per briefpost verboden is. Uit Oost-lndie PARTAI INDONESIA SOERABAJA. 22 Oct. (Aneta). Alhier werd de eerste openbare vergadering van de Partai Indonesia gehouden. Mr. Sartono con- stateeide, dat de swadesi (help u zelf)-bewe ging te Batavia voortdurend groeit. Het aan tal menschen dat zelf geweven goeri.ren draagt is aldaar reeds groot. Spreker hoopte dat Soerabaja dit voorbeeld zal volgen. Drie October is voor Leiden een dag, waarop de geheele bevolking zich één ge voelt, gebonden door de band in de historie gelegd. Maar het is helaas niet altijd drie October, of duidelijker gezegd, de eenheid is dikwijls ver te zoeken. Men zou echter verwachten, dat het Christelijk deel der Leidsche bevolking, zich zeker op het standpunt zou stellen, dat een- (heid in eigen kring het best be vorderd kan worden, door een drachtelijk de Christelijke pers te steunen en te schragen, omdat dat het machtige middel is, om elke Christelijke actie te bevor deren. Lezers, indien ge ze kent, die ons blad nog niet lezen, zend ons huu adres, wij zenden hen proefnum mers en Uw aanbeveling, gepaard aan de rijke inhoud van ons blad zal hen spoedig tot andere ge dachten brengen. Het Christelijk Dagblad in het Christelijk gezin!- flOOFDKANTOCR OPSLATPLA ATSfTN. 00ST2EE0IJK No 228. R'DAIVI ZAGERIJ EN SLBAVER1J NASSAUHAVEN B0ERENGAT

Nieuwe Leidsche Courant | 1931 | | pagina 1