LAVAL IN AMERIKA VRIJDAG 23 OCTOBER 1931 EERSTE BLAD PAG. 2 HIJ BEGINT MET DE VEILIG- HEIDSEISCH Amerikaansche en Fransche opvatting- over den aard der besprekingen DE ONTVANGST HARTELIJK LAVAL IN AMERIKA Het eerste woord, dat de Fransche mi- «tlsteir in Amerika gesproken heeft is ge weest „velHgheid". Dot klopt dus met de verwachting daar omtrent Amerika heeft kort voor Laval'6 aankomst «venwel gtszegd, dat het bij de voorgenomen beeprekimgen niets met het Fransche veilig- lïeidsstokpaaruje te maken wil hebben. Wat voor La val dus een der hoofdzaken is voor zijn bezoek, zal in elk geval niet als zoodanig door lloover worden aanvaard. De vraag rijst of de Fromschen, die voor al als diplomaten komen, en de Amerika nen, die in de eenste plaats economen wil len zijn, elkander zullen kunnen verstaan, wat een eerste voorwaarde is om met elkan der zaken te kunnen doen. De tegengestelde opvatting omtrent La val's bezoek komt al duidelijker uit in het gesprek, dat Laval en Stiinson in den trein van New York naar Washington hebben ge had over da aanstaande onderhandelingen. Pertinax meldt daaromtrent uit Washing ton aan de Daily Telegraph, dat Stimson dan Franschen minister-preöident heeft ge vraagd of hij ermee accoord ging, dat de vereohillende vraagstukken, die gedurende het verblijf van Laval te Washington ter aprake zouden komen, in gemeenschappelij ke vergaderingen van Fmnsche en Ameri- kaansohe deskundigen behandeld «ouden worden. Laval heeft hierop geantwoord, dat hij eT de voorkeur aan zou geven indien de des kundigen slechts aJs adviseurs van hun regeering zouden optreden, aangezien men do bespreking niet inag beschouwen als een gewichtige diplomatieke conferentie. Laval li oef t daarna Stameooi het Fransche •tandpunt inzake veiligheid en ontwapening uiteengezet, op den grondslag van het Fransohe memorandum van Jund j.l. De Fnajische minister-president had na aankomst te Washington verklaard, dat hij von zijm bespreking met Stimson een goe den indruk had gekregen. Deee laatste alinea van Pertinax' mede- deelingen kunnen we, als zijnde een beleefd- heidefraze, veronachtzamen. Letten we tca- ter op de bedoeling der Amerikanen om de deskundigen het voornaamste werk te laten doen en die van Laval om zoomaar wat Joejes met elkaar te praten, alleen deskun dig voorgelicht op de punten waarvan men .dit noodig zou aahten, dan begrijpen we wed, .waar de Fronschen heenwillen. Hoover wil klaarblijkelijk spijkers met koppen 6laan. Hij stelt zich ernstig voor de wereldcrisis op te lessen, teirwijl Laval de typische Franedhe houding schijnt aan te riemen, die voortvloeit uit da alleebeheer- eohen-de gedachte aan zelfbehoud Frankrijk en daarbij in den regel met eon eigenaardige kortzichtigheid gepaard gaat, waai- ze meestal voorbijriet, dat hot belang van Frankrijk 61-eChts kan samengaan met het belang van de andere 6taten. De begroeting van Laval te NewYork We laten hier nu de aanwezige berichten over Laval's aankomst en verblijf te New- .York volgen. Precies op den vastgestlden tijd Donder dagochtend stoomde de Rijkelijk met Fran sche en Amerikaansche vlaggen gepavoi- seerde statie-barkas van de stad New-York „Macon" naar het quarantaine-station op Ellis-Ieland, om Laval cn zijn gezelschap van boord van de „Ile de France" te halen. De kotter werd door een groot aantal vlieg- tuigen van leger en vloot geëscorteerd. Alle in de haven gelegen stoomschepen begroet ten het vaartuig met sirenengeloei, terwijl de batterij op het gouverueureiland 19 sa luutschoten loste. Aan boord van de „Macon" bevond zich de New-Yorksche commissie van ontvangst, onder leiding van den president van do Chase National Bank, Wiggin, en verder een groot aantal journalisten en persfoto grafen. In verband met het vroege och tenduur bevond zich slechts een betrekke lijk klein aantal belangstellenden bij de Batterij, waar de barkas, nadat 't gezelschap joch aan boord had begeven, zou landen. Te acht uur in den morgen (2.20 uur Amet. tijd) betrad Laval met zijn gezel schap den vasten waL In het Battery-Park werd hil officieel begroet door den Staats- gecretrais Stimson, waarna langs Broadway naar de City Hall werd eereden. Een lange rij automobielen, aan den kop de auto'9 van de Franscho gasten en de Amerikaansche regeerings vertegenwoordi gers, reed langs Broadway, waar een en thousiaste menigte het gezelschap toejuichte, en serpentines en confetti rijkelijk op de gasten gestrooid werden. Bij de daarop volgende ontvangst ten Raadhuize prak Laval jegens burgemeester Wal ker zijn bewondering uit over de stad New York. waarna hij nader op zijn bezoek in- ïring, dat via Ixinden en Berlijn plaats heeft. Laval verklaarde daarbij steeds op het oog te hebben gehad hij te dragen tot de ophef fing van de wereldcrisis. Frankrijk, eldus Laval, is vredelievend en de bewering dat het streeft naar de hege monie in Europa is onjuist. De goschiedenii zondere waarde toe te kennen aan zijn v e i- Jigheid. Deze veiligheid mnsr evenwel niet alleen in woorden tot uitdrukking ko men, maar moet programmatisch worden georganiseerd. Amerika heeft, de internationale eendracht ©T> grootsche wijee gediend. Zijn ontwikke ling evenwel is net als die van de andere Volken door een ernstige crisis onderbroken. „In een door wanhoop verscheurde we reld moeten onze beide groote democratiën gemeenschappelijk zoeken naar methoden, welke de rust en het evenwicht herstel'en en moeten dus methoden energiek worden toegepast. Met gerustheid en vertrouwen wensch ik In enger contact te komen met het Ameri- icaansche volk. Ik ken zijn enthousiasme en weet, dat het in Ptaat is tot crootmoo- dige handelingen. Met zijn werkelijk heidszin en zijn edel Idealisme «al het, in dien het noodrakeliik is. den roen beant woorden welke van de oude wereld klinkt Ik spreek uit naam van een land dat wel besloten is zijn bemoeiingen met die van Frankrijk te verbinden, teneinde het hoofd te bieden aan de gevaren, welke onze cul tuur bedreigen". Om halftwaalf plaatselijkon tijd zette Laval de reis naar Washington In den trein had hij een onderhoud met Stimson over de aanstaande onderhands Lngen. Boven deelden wij reeds, met eenig commentaar, mede wat men over die voor bereidende gesprekken heeft willen loslaten. Te Washington heeft Laval opnieuw de pei-svertegenwoor digers ontvangen. De Fransche premier ver zocht hun niet door geruchten over beslui ten welke genomen zullen worden de wereld in opwinding te brengen wanneer feitelijk nog geen beslissingen zijn genomen. Laval verklaarde voornemens te zijn met Hoover openlijk alle kwesties te hespreken welke momenteel de publieke opinie beheerschen. Vervolgens trok Laval zich met Stimson in diens privé-vertrekken terug, waar dan een aanvang werd gemaakt met de Ameri- kaansch-Fransche besprekingen. Een verklarinq van Laval In de Commisr.'.e van Buiten- landsche Zaken. Gemeld wordt dat de Minister-president Laval zich op uitnoodiging van twee sena toren bereid verklaard heeft op 26 October voor de commissie van Buitenlandsche Za ken van den Amerikaanschen Senaat een verklaring over de Fransche buitenlandsche politiek af te leggen. In een interview heeft de Italiaansche Minister van Buitenlandsche Zaken Grandi zijn meening te kennen gegeven over zijn a.s. reis naar Berlijn en naar Washington. Hij is van meening, dat deze ontmoetingen niet alleen de internationale samenwerking bevorderen maar ook zullen hijdragen tot het overwinnen van de wereldcrisis. ..Bii mijn ontmoeting met den eminenten Rijkskanselier Dr. Brüning" verklaarde Grandi woordelijk, „zullen de algemeene problemen van het oogenblik behandeld worden in het vertrouwen dat de Duitsch- Ïtaliaansche bijeenkomst verdere nuttige ge volgen zal hebben voor de vreedzame inter nationale samenwerking". Italië volgt met veel belangstelling en sympathie het bezoek van Minister-Presi dent Laval te Washington, voor het succes waarvan men in Italië de beste wenschen koestert De beteekenis van deze bijeen komst wordt in Italië hoog aangeslagen. De Fransch-Amerikaansche besprokingen kun nen een beslissenden stap beteekenenen op don weg van deze politiek en Grandi ver klaarde verheugd te zullen zijn wanneer hij hij zijn aankomst in Amerika de ge lukkige resultaten ervan zal kunnen con- stateeren. Zooals bekend is zal Grandi Vrijdagavond uit Rome vertrekken in gezelschap van ziin vrouw den directeur-generaal van het Mi nisterie van buitenl. zaken Guariglia ziin perschef Rocco en zijn particulieren secre taris Nonis. DE MUITERIJ TE LENINGRAD Als eerste schip, aan boord waarvan te Leningrad onder de bemanning een muiterij was ontstaan, is Woensdagmiddag om kwart over drie te Holtenau het stoomschip „As- ta" uit Hamburg binnengeloopen. Het po- litievaartuig „Greif" was de „Asta" tege moet gevaren. Met de politiebeambten begaf zich ook een ambtenaar van het O.M. aan boord ten einde den kapitein en de offi cieren aan een verhoor te onderwerpen. De muiters werden door de politie van boord gehaald. Een kwartier later kwam het stoomschip „Rose", eveneens uit Hamburg, aan. Nog in den loop van den dag zouden 14 Duit- sche schepen volgen. Negen andere schepen volgen. Negen andere schepen worden in de komende dag verwacht. Het betreft sche pen uit Hamburg, Bremen, Flensburg, Stet tin, Rostock en Keulen. De beklaagden zullen allen voor den „snel rechter" verschijnen. Waarschijnlijk zal deze gedurende vijf dagen zitting houden. In het Haltenauer loodshuis stonden reeds vijf beklaagden, stokers van de „Asta", te recht, op grond van paragraaf 101 van de zeemansverordening (gemeenschappelijke gehoorzaamheidsweigering) tot 2 maanden gevangenisstraf elk en de kosten van het proces veroordeeld. De stokers werden in hechtenis gehouden, aangezien, vooral met het oog op een mogelijke Russische onder steuning, vrees bestaat voor ontvluchting. Uit het verhoor van deze 5 beklaagden en der getuigen bleek, dat de stokers en twee matrozen van de „Asta" op 6 October deelgenomen hebben aan een vergadering in het zeemanshuis te Leningrad. Hier werd door de ongeveer 300 aanwezigen met 231 stemmen voor en 10 stemmen tegen tot staking besloten. Op 7 October des morgens staakten de 5 stokers van de „Asta". De matrozen hervatten het werk weer. Op 8 October werden de matrozen en een stoker, die werkten, door een patrouille der stakers met geweld van boord gehaald en naar een stakingslokaal gebracht. Hierbij werd de stoker geslagen en mishandeld. De kapitein vroeg tevergeefs politie-assistentie. Een agent riep hem zelfs toe geen geweld te gebruiken, aangezien hij anders door de Russen zou worden gearresteerd. Toen het schip op 11 October gereed was met de lading, weigerden de stokers te werken. Er kwamen opnieuw stakingspatrouilles aan boord die de vuren doofden onder de ketels en ten slotte een post aan boord plaatsten, die het uitvaren moest verhinderen. De zitting werd verdaagd. DE AANSLAGEN VAN MATUSCHKA Duitschland vraagt uitlevering Uit Boedapest wordt gemeld: Bij het onderzoek op de. plaats van den aanslag bij Bia Torbagy door de politie is gebleken, dat de opgaven van Matuschka over de omgeving van het viaduct, volko men klopten. Hij heeft de omgeving vóór den uanslag nauwkeurig bestudeerd. In de nabijheid van het viaduct werd ook de door Matuschka aangegeven hut gevonden. Hij heeft daarin drie dagen en drie nachten doorgebracht om den aanslag zorgvuldig voor te bereiden. De eigenaar van den wijn berg verklaarde, dat hij destijds stroo en hooi in de hut gevonden heeft. Matuschka had dit daarin gebracht om te kunnen sla pen. Van de hut uit heeft hij de vreeselijke uitwerking van zijn aanslag waargenomen De rechter van instructie hij de recht bank te Potsdam heeft tegen Matuschka een vooronderzoek geopend wegens aanslag op de spoorwegen met poging tot moord en overtreding van de vuurwapenwet. Er is een hevel fot gevangenneming uitg-vaar- digd. Zijn uitlevering zal worden gevraagd. HET CONFLICT JAPAN-CHINA ONTWERP VOLKENBONDS RESOLUTIE HEDEN BESPREKING DAAKVAN. In de Donderdagavond gehouden openbare zitting van den Volkenbondsraad heeft Briand een ontwerpresolutie ingediend, waarin alle punten van de richtlijnen der definitieve rege ling van het Japansch-Chineesche conflict zijn vastgelegd en waarbij de Vclkenbondsraad per 16 November voor een nieuwe conferentie wordt bijeengeroepen. De hoofdpunten zyn: De Japansche regeering wordt verzocht veiwyld de terugtrekking der troepen in de spoorwegzone aan te vangen en vóór de vol gende bijeehkomst van den Volkenbondsraad volkomen door te voeren. De Chineesche regee ring wordt verzocht onverwijld alle maatrege len te nemen tot bescherming van de veilig heid der Japansche onderdanen met mede werking van vertegenwoordigers van andere mogendheden, welke zullen moeten toezien op de uitvoering. Beiden regeeringen wordt aanbevolen direct vertegenwoordigers te benoemen tot doorvoe ring van de ontruiming en overname der ont ruimde gebieden. Hierbij wordt voorgesteld, dat China er Japan na de ontruiming alle hangende kwes ties in rechtstreeksche onderhandelingen re gelen en te dien einde een arbitrage commis sie instellen. De vertegenwoordigers der Japansche er Chineesche regeering verzochten een dag bedenktijd. Tydens de debatten las de Japansche am bassadeur Yoshisawa een verklaring voor, volgens weike Japan zyn bezwaren tegen de toelating der Amerikaansche regeering bij de Raadsbesprekingen terugneemt. Briand gaf een kort overzicht van de recente onderhandelingen. De ingediende ont werpresolutie is reeds goedgekeurd door alle mogendheden met uitzondering van Japan er De vertegenwoordiger der Chineesche regee ring verklaarde vervolgens dat de resolutie ir alle opzichten rekening houdt met de Chinee sche eischen. De Japansche ambassadeur las een buiten gewoon scherpe verklaring voor, waarin er de nadruk op wordt gelegd dat Japan onder geen beding zyn troepen tegen een vastgc- stelden datum zou kunnen terugtrekken, aan gezien de toestand in Mantsjoerije zeer moei lijk is. Voorloopig is een onvoorwaardelijke garantie voor de volkomen veiligheid der Japansche belangen in Mantsjoerije eersto vereischte. De botsing ten noorden van Moekden. Uit Londen wordt gemeld over de botsing in Zuid-Mandsjoerye: Aan den Zuid-Mandsjoeryeschen spoorweg op ongeveer 50 K.M. ten Noorden van Moek den is het tot een bloedige botsing gekomen tusschen Japansche troepen en ongeveer 2000 afgedankte Chineesche soldaten, die de spocr- Lyn in de lucht hadden laten vliegen en de telefoon- en telegraaflijnen hadden doorge sneden. In totaal zijn aan beide zijden meer dan 100 soldaten gedood en een groot aantal gewond. Volgens een bericht van het tele- grsafagentschap Shimbun Kengo werd een Japansche pantsertrein door Chineezen opge blazen, waarbij drie pantserwagens volkomen werden vernield; vijf Japanners werden dood en zes zwaar gewond. Volgens een mededeeling van het Japan sche telegraafagentschap Shimbun Rengo is Donderdag te Amoy een bomaanslag gepleegd op het japansche consulaat generaal. Onbe kende daders hebben een bom geworpen in het gebouw, waardoor de Chineesche concierge van het consulaat gedood en 3 Japanners gewond werden. MOSKOU, 23 October. Uit Tokio wordt ge meld, dat de Japansche Minister van Bui tenlandsche Zaken Shidehara den Japan- schen vertegenwoordiger te Genève instruc tie heeft gezonden om de in de Volken- bondsresolutie van gisteren vervatte punten te aanvaarden, onder het voonbehoud dat Japan in geen enkel geval een nauwkeurig vostgestelden termijn van ontruiming kan aanvaarden. De principieele goedkeuring van het voorstel van dén Volkenbondsraad zal uitdrukkelijk afhankelijk worden ge steld van de voorwaarde, dat de ontrui mingstermijn zal moeten worden vastgesteld in directe onderhandelingen met China, Voor c In verband met de gebeurtenissen in Brunswijk schrijft het Centrumblad „Germania" o.a. dat het in dezen winter van nood en politieke verscherping niet duld baar is dat in de straten van onze steden gevechten bij wijze van burgeroorlog plaats vinden. Wanneer men dit verhinderen wil de staat moet dat willen is het noodzake lijk, dat van rijkswege daarvoor gezorgd wordt, d'at in den eerstvolgenden tijd die groote optochten van politieke strijdhonden worden verboden en met alle beschikbare middelen worden tegengegaan. DE SCHATTEN VAN DE „EGYPT'" Door menschelijke oogen weer aanschouwd Donderdagmorgen is men er in geslaagd de goudschatten, die zich aan boord bevin- len van het wrak van het in 1922 gezonken i.s. „Egypt", te bereiken. De duikers van het Italiaansche schip „Artiglio" dat thans reeds gedurende twee jaren pogingen in het werk stelt de schatten te lichten, vertelden, toen zij heden weer boven kwamen, dat zij thans bijna geslaagd zijn. Zij hebben een gedeelte van de zoldering van de schatkamer van de „Egypt" weten te verwijderen, zoodat zij do houten kisten met de zilveren en gouden staven konden zien. Zij zijn voornemens hun werk te hervatten wanneer de op het oogen blik heerschende ind weer eenigszins is gaan liggen. „Wij hebben de schatten" zei- uen zij „Het is nu nog maar een kwestie van het naar boven brengen daarvan, waa- het weer wat beter wordt". Drie arbeiders gedood Gistermorgen zijn in de Beiersche stik- stoffabriek te Trostdorf in Ober-Bayern drie arbeiders door gasverstikking om het leven gekomen. Zij daalden af in een kalkbunker en vielen een voor een bewusteloos neer. De vierde arbeider, die eveneens in den bunker wilde afdalen, merkte tijdig het ge vaar en alarmeerde de reddingsbrigade. De pogingen om de levensgeesten van de slacht offers op te wekken, faalden. HIJ KON NIET LEZEN DOOR INDIGESTIE „Sterretjes" voor zijn oogen. „Eenige jaren voor 1922 leed ik aan indi gestie; ik had' hoofdpijnen en zag duizenden sterretjes voor mijn oogen, zoodat ik niet kon lezen. Ik besloot Kruschen Salts eens te proheeren. Dat was in Augustus 1922 en sindsdien heb ik steeds een beetje 's mor gens in mijn eersten kop thee genomen. Ik eet. nu alles en ben absoluut bevrijd van indigestie en „sterretjes". F. C. We kunnen nu wel meteen zeggen, dat wat Kruschen voor hem deed het voor ieder een doet, die net als hij aan indigestie lijdt. Het is nl. een feit dat „de kleine, dugelijk- sche dosis" eerst de maag tot geregelden toevoer van sap aanspoort om de spijsver tering te helpen, en U daarna iederen dag een volledige en geregelde verwijdering van alle afvalstoffen verzekert Spoedig nadat U inet Kruschen bent be gonnen zult U de weldadige uitwerking reeds voelen. U zult tot Üw groote voldoe ning bemerken dat U van Uw voedsel kunt genieten zonder onaangename gevolgen. En, zooals U zult bemerken, de verlichting die Kruschen Salts brengt is een b 1ij v e n d e. Kruschen Salts is uitsluitend verkrijgbaar bij alle apothekers en drogisten a 0.90 en 1.60 per flacon: I-Iollandsche verpakking waarborgt echt heid. (Adv.) Weerbericht. 7<ntcrdagr 2-1 October. HUIZEN (1875 M.) KRO. S—9.16 Morgencon- cert. IC11.30 Concert 11.3012 Godscile-nsug halfuurtje. 12 TUdseln. 12—13 15 Politieberich ten. 12.15—1.45 Lunchconcert. 1.45—2.30 Gra- I mofoon. 2.304 Kinderuurtje. 14 15 Verzorglne I van den zender. 4.15—6.40 Dlnorconcert. 6 40 7.10 Cursus In Esperanto (IV). 7.10—7.30 Spreker 7.307 45 Politieberichten. 7.-158 Sportpraotjo. 8—9 Populair concert 9—9.30 Aanfluiting met Dortmund (1 mltschland) voor uitzending van dr viering van hei Tien-jarig bestaan van dei Nederlandschen Bond in Duitschland. 9.30—!'.. Meuwsherlchten van Vaz DIas. 9.4510.25 Mu ziek. 10.25—10 45 Zang. 10.45—11 Orkest. 11— 11.20 Zang. 11.2012 Gramofoon. HILVERSUM (298.8 M.) VA'RA. 6.45—7 en 7 30—7.45 Llch'iamsoefonlngen. 8 Tijdsein. 8.01 Gramofoon. Vl'RO. 10 Morgenwijding. VARA. 10.15 Uitzending voor arbeiders in de Continu bedrijven. 12 TUdseln. 12.0i Concert 1.45 Onder breking voor verzorging van den zender, t Kwnrtiertje voor het Instituut van Arbeiders ontwikkeling. 2.15 Gramofoon. 2.30 Voordracht 3 Kamermuziek. 4.30 SDAP.-KwartiortJe. 4.1. Booefening der huismuziek. 5.40 Berichten van -gblad Het Volk. 5.45 - -- angdei sein 8.0 Tooneel. ÜHSH1S B£ Variar. 10 Vervolg Concert 10.20 Persberichten van Vaz Dlos en Voetbalmededeellngen. 10.30 Vervolg en slot Concert. 11 Muziek. 12 TUdsein OPSTAND OP CYPRUS TEGEN HET ENGELSCHE GEZAG Donderdag is in de Fngelsohe kroonkolo nie Cyprus een opstand uitgebroken. Een groote menschenmenigte deed een aanval op de gebouwen der regeering, welke zij in brand stak. De gebouwen werden geheel in asch gelegd. De politie zag zich genood zaakt van de vuurwapenen gebruik te ma ken, waardoor 11 personen werden ver wond. Een van hen is aan de gevolgen overleden. De Britsehe gouverneur heeft den gouverneur van Malta verzocht oor logsschepen te zenden. Het ministerie van koloniën deelde Donderdagmiddag mede dat de Britseheautoriteiten den toestand meester zijn. Nader wordt gemeld, dat de onlusten het gevolg zijn van het jarenlange streven oer overwegend Griekschc bevolking van het eiland om het eiland met Griekenland to vereenigen. De onmiddellijke aanleiding schijnt te zijn de proclamatie van den Grieksch Katholieken aartsbisschop van Cyprus, waarin de \ereeniging van het eiland met Griekenland werd uitgeroepen De Engelsche Admiraliteit deelt mede, dat ter onderdrukking van den opstand op het eiland Cyprus de beide kruisers „Lon den" en „Shropshire", zoomede twee mo derne torpedojagers uit Engeland naar Cyprus zijn gezonden. Volgens de laatste berichten uit Nicosia zijn ter versterking van het garnizoen reeds 50 man per vliegtuig, naar het schijnt van een vliegtuigmoederschip, aangekomen. Verdere versterkingen zullen Vrijdagmor gen per vliegtuig uit Alexandrie worden Cyprus, dat sedert 1870 onder Britsch ge zag stopd met nominale souvereinitcjt van den Sultan van Turkije, is in 1925 officieel door Engeland geannexeerd. Verleden jaar verzocht de steeds sterker wordende eco nomische partij de Engelsche regeering om zelfbestuur, maar de Engelsche regeering verklaarde het land daar toen niet rijp \voor. Volgens bericht uit Cairo waait de revolu tiestorm over heel Cyprus. Niet alleen de hoofdstad Nicosia is in opstand maar ook Famagusta en Larnaca, terwijl te Limassal, Paphos en Kirenia do toestand gespannen is. Nadere bijzonderheden. LONDEN. 23 October. Uit Nicosia, de hoofdstad van Cyprus, wordt gemeld, dat de onlusten op het eiland zijn ontstaan na een massa-vergadering waar verscheidene leden van de uit inheemschen bestaande wetgevende vergadering het woord hadden gevoerd en hadden opgewekt aansluiting bij Griekenland te eischen. Na afloop der vergadering trok de menig te naar het paleis van den Engelschen Gouverneur, wien de afgevaardigden een brief wilden overhandigen, waarin zij hun ontslag aankondigden als lid der wetgeven de vergadering. De eliders van do betooging koDden de menigte niet in bedwang houden. De wacht werd opzij gedrongen en het paleis in brand gestoken. Alle eigendom men van den gouverneur w.o. een kost bare schilderij en verzameling, werden door het vuur vernield. De gouverneur van Cyprus sir Ronald Storrs. is dadelijk naa*" Londen vertrokken. Inmiddels hebben de onlusten zich ook naar andere steden op het eiland uitge breid. De Grieksch-orthodoxe aartsbisschop van Cyprus en ook andere geestelijken en leden van de wetgevende vergadering zetten de bevolking tot opstand togen de Engelschen op. Te Cairo zijn zes transportvliegtuigen gereed gemaakt, om direct na zonsopgang met een compagnie infanterie als eerste af- deeling naar Cyprus te vertrekken. Andere troepentransporten zijn gistermiddag per trein naar Port Said vertrokken, om over zee naar Cyprus te worden vervoerd. Het garnizoen van Cyprus bp.staat slechts uit een enkele compagnie infanterie. PRUISISCHE LANDDAG Motie van wantrouwen verworpen De Pruifeisöhe Landdag heeft een Duitech- Natioroale en een communistische motie van wantrouwen tegen de Pruisische staats- re-geering met 225 stemmen der regeerings- partijen tegen 195 stemmen der oppositie verworpen. LAVAL'S OPERATIES TE WASHINGTON WASHINGTON, 23 Oct. Een nieuw pro grampunt van Laval voor de besprekingen te Washington eohijnt, voor zoover men kan nagaan, te zijn de vorming van een Fransoh Amerikaansche economische commissi'-, aar het Berlijnsohe vooihecld. Wordt zulk en voorstel gedaan, dan zal dit denkelijk van Amerikaansche zijde niet op verzet etui ten. Laval opereert tot nog toe uiteret voor zichtig. Hij heeft om zoo te zeggen de lei ding genomen. NEW-YORK, 23 Oct. In tegenstelling met bijna alle overige verslaggever, verklaart Pertinax in het bericht uit Washington, dat do ontvangst van Laval doo>- New-York's bevolking geheel andere wes dan de meeste verslaggevers seinden. De bevolking was zeer terughoudend. Van eenige hartelijkheid was niets te merken. BOTSING TUSSCHEN AUTO EN TREIN Twee gewonden Toen de trein van Leeuwarden in de rich ting van Stiens den onbewaakten overw g bij Jelsum passeerde, werd hij op zij aan gereden door een auto van de zuivelfabriek te Jelsum, bestuurd door S. Koldijk uit Briteum. De trein reed door na de auto op zij te hebben geworpen. De auto, met melk gela den. werd zwaar beschadigd, terwijl de la ding verloren ging. De chauffeur en het naa6t hem zittend 10-jarig jongetje J. v. d. Meer. werd met ernstige vleeschwonden aan den kant van den weg gevonden, en naar een arts te Britsum gebracht. Bij onderzoek bleek, dat de wonden van dien aard waren, dat er alle kans bestaat hen in het leven te houden. Het zicht op den overweg Is ruim, zoodet het ongeval aan onoplettendheid van den chauffeur moet worden geweten. De doorrijdende sneltrein ondervond geen vertraging. ERNSTIGE ONGELUKKEN DOOR ONVOORZICHTIGHEID. Mej van D. te Hilversum werd met haar fiets op den Hilversumschen weg by het oversteken van den weg door een haar ach- teroorijdenden motorrijder aangereden. Met ernstige inwendige kneuzingen werd zy per auto naar Hilversum overgebracht. Volgens ooggetuigen had mej. van D. te laat aange geven welke richting zij v/ilde uitgaan. Des avonds had op den Rijksstraatweg tus schen Bussum en Laren een derge'ijk geval plaats. Omstreeks half zes reed daar de heer Grootendorst uit Laren met ziin rijwiel op het rijwielpad. Zonder uit te kyken stak G. plotseling den weg over. Op dat moment naderde uit de richting Amersfoort een auto. Gdezen op het laatste moment nog bemer kende, wilde weder terue-keeren, doch doordat de auto reeds naar links had uitgeweken, werd G. gegrepen en tegen den grond geslin gerd. Hii bleef bewusteloos liggen. Door het harde remmen sloeg de auto over den kop. Du bestuurder H. en zijn echtrenoote en dochtertje kwamen met den schrik vrij. G. die eenige ribben en een pols gebroken had, werd naar het St. Jans Ziekenhuis te Laren overgebraohlDo auto werd in beslag genomen. DOODELIJK AUTO-ONGELUK Te Bentveld by Zandvoort werd de be jaarde wielrijder Keur op een overweg door eeu vrachtauto overreden en gedood. DOOR COMMUNISTEN BEDREIGD Te Amsterdam werden de ambtenaren van het bureau voor maatschappelyken steun door eer. bende communisten bedreigd. De politie wist echter bijtijds de bende uiteen te slaan, waarna onder gewapend begeleide chef en be dienden naar huis werden gebracht. ERNSTIG MOTORONGELUK Te Oosterbeek reed de motorrijder M., foto graaf te Arnhem met ziin motorrijwiel met aanhangwagen, waarin zyn moeder, mevrouw M. was gezeten, tegen de kruideniersauto van G. met het gevolg, dat de aanhangwagen ge heel in elkaar werd gedrukt en het rechter been van mevr. M. werd verbrijzeld. M. blééf ongedeerd, terwiil de auto licht werd bescha digd. Mevrouw M. is naar het ziekenhuis te Arnhem overgebracht. Het ongeluk is toe te schrijven aan de ra zende snelheid, waarmee M. over den Utrecht schen Straatweg reed, waardoor hy zijn vaart niet kon verminderen, toen de voor hem rij dende auto de Beukenlaan wilde inrijden, waarna de botsing geschiedde. DROEVE ONTDEKKING Nadat aan de politie te Amsterdam kennis was gegeven, dat een bejaarde dame, die aan de Prinsengracht woont, eenige dagen haar woning gesloten had gehouden en het vermoe den werd uitgesproken, dat haar een ongeluk was overkomen, heeft een rechercheur een onderzoek ingesteld. Nadat de deur was opengemaakt en de politieman zich naar boven had begeven, vond hy op de derde verdieping bedoelde vrouw be wusteloos op den grond liggen. Zij had een bloedende wonde aan het hoofd. Haar toe stand bleek zoo slecht te zyn, dat zy op last van een ontboden arts niet mocht worden vervoerd. EEN WITTE MUSCH. Te Goedereede is een witte musch opge- 1 merkt. OUDE VROUW IN BRAND GERAAKT. Op de tweede étage van een perceel aan de Kuysdaelkade te Amsterdam is een 74-jarlge vrouw in brand geraakt. Het slachtoffer, dat. alleen woonde, is, gezeten op een stoel cn de voeten op een test met vuur rustende, ia slaap geraakt. Toen haar kleederen vlam vatten, schrikte zy wakker en is in haar angst U1 gekropen. Gelukkig bemerkten de buren bijtijds dat er iets gaande was. De brandweer werd gewaarschuwd. Deze heeft de vrouw, die zeer ernstige brandwonden had opgeloopen, per auto naar het ziekenhuis doen overbrengen. Een begin van brand in de bedstede kon sncidig worden gebluscht. Hoogste barometerstand te Isafjord 766.9. Laagste barometerstand te Vardö 741.3. Stand vanmorgen halftwaalf 752.8. WEERVERW ACHTING. (Medeged. door 't Kon Nod Meteorologisch Instituut te De Bilt) Zwakke tot matige later wellicht toene mende O. tot Z. wind, zwaar bewolkt tot betrokken, aanvankelijk weinig of geen later toenemende kans op neerslag; vooral des oohtends zachter. BUITENLANDSCH WEERBERICHT (Medegedeeld door het Kon. Ned. Met. Instituut te De Bilt) De daling van den barometer over geheel Europa ging regelmatig door en is nog niet ten einde. Alleen ver in het N.W. stijgt luchtdruk. Terwijl de depressies in het Ni in beteekenis afnemen, wint die in het Z.W., die zich tot ver op den Oceaan uitstrekt, steeds meer veld. Onder invloed van deze luchtdrukverdeeling ligt geheel Scandinavië nog onder polaire koude en waaien van de Riviera tot Ierland weer warme winden, zoodat op korte afstand in groote verschillen in temperatuur worden gevonden. Waar schijnlijk zal de warme luchtstroom okh verder naar het N. en O. uitbreiden, met toenemende bewolking, zoodat de nachtvor sten zullen ophouden en wanner weder, aanvankelijk nog met weinig of geen neer slag, te waohten is. TEMPERATUUR. Stand vanmorgen halftwaalf 6.8 C. 24 OCTOBER Zonsopgang 6.41 u.; Zonsondergang 4.47 u. Maansopgang 4.07 u.; Maansonderg. 4.12 u. Volle maan 26 October 1.54 uur voorm. VOERTUIGEN MOETEN HUN LICHTEN OP HEBBEN Van 's avonds 5.17 u. tot 's morgens 6.13 o. WATERSTANDEN RIVIEREN Constant i i i i Huningen Kohl Mannheim Hingen Keulen 1,57 m. 0.02 m val Duisburg. 0.31 m. 001 m. v<l Ruhrurt 009 m, 0,02 m. was Maastricht 155 m, 0,06 m. val Venlo m 0.00 m. HOOGWATER NED. ZEEHAVENS 21 October Delfzijl 4 9.59 22,35 Hellevo- tsl,1,45 11,04 Tert-chelling 7.'0 19..9 Willeme ad 9,45 14, 5 Har.ingen 3.0/ au,2rf Brouwersh. 0,5/ 13,16 He der ie5,35 Z erlkzoe l,.-2 i3,39 Idem 2e 13 10 19,24 Wemeidinge .,53 i4,06 l.Jmuiden 1.54 h,0j V.l.-singen 0,13 12, iS H v. Ho land l.u4 13,27 Terneuzen 0,44 12.>2 Scheveningen 1.14 1,37 Hanaweert 1,23 13,24 Rotterdam 3.16 16.09 BRANDEN. Men meldt ons uit 's-Gravendeel: Donderdagavond omstivteks kwart voor 9 brak door onbekende oorzaak brand uit in de schuur van de boerenstelling van den heer Kr. Kooy in de Bevershoek. Het vuur greep snel om zich heen, zoodat de schuur met inhoud en het woonhuis spoedig een prooi der vlam men was. Alleen het voorste gedeelte van het •huie brandde van binnen uit. De spuit was er nu dezen keer niet zoo bijzonder vlug by! I>e vergadering van „Het Groene Kruis", die vlak in de nabijheid gehouden werd, was hierdoor ineens verstoord, terwijl de zaken in lange nog niet afgehandeld waren, en er om 9 uur opnieuw een vergadering stond gehou den te worden voor statutenwijziging. De Burgemeester, die ook op deze vergadering tegenwoordig was, was daardoor een der eersten, die op het terrein van den brand aanwezig waren. ZELF DE DIEF? Een schipper had bij de politie te Amster dam aaingifte gedaan dat uit zijn schip, lig gentle aan den IJdijk, ongeveer 1200 kg lijn zaad was ontvreemd. Het onderzoek in deze zaak heeft onverwacht een ietwat sensatio- neele wending aangenomen. De schipper die een koopman als verdacht had "gegeven is zelf door de politie aangehouden. Hij wordt er van verdacht een valsche aangifte te hebben gedaan, en de zakken lijnzaad zelf te hebben verduisterd. tragisch sterfgeval. Tydens een raadszitting is de heer Joh. v. d. Spek, wethouder van Maassluis, plotseling onwel geworden en overleden. groote brand. BUITENZORG, 22 October (Aneta). Een telegram van den Gouverneur van Celebes d.d. ^.1 October meldt, dat te Parepare door onbekende oorzaak 17 toko's en goedangs zijn afgebrand. De schade aan de gebouwen wordt geschat op i 32.000. De schade aan in boedels, geldswaarden en handelsgoederen op f 80.000. Van laatstgenoemd bedrag wordt f 30.000 door verzekering gedekt. Er waren bij den brand geen menschenlevens te be treuren. minimumloonen. MED AN, 22 Oct. (Aneta). De De i Crt meldt, dat de Tuljm bepaalde, dat de mini mum loonen voor mannen en vrouwen resp. 37 en 32 cent per dag zullen bedragen, ter^ wijJ de pnjs van de rijst werd vastgesteld op 7y2 c. per k.g. De Tuljm trok voorts de regeling voor overwerkgelden in

Nieuwe Leidsche Courant | 1931 | | pagina 2