Een gelukkige combinatie J. MONSTER Tel. 151 LAND- EN TUINBOUW No. 100 Verschijnt eiken Donderdag TUlNBOUWGEREEDSCHAPPEN K. R. H. de beste Fa UB IIHBURC, Konselcrsdijk, Tel. 259 ffiiLliii Nu zooveel ammoniak gekocht is, moet bijzonder op Slakkenmeel gelet worden. DONDERDAG 22 OCT OR ER 1031 C.VAN VEEN Gzn Zijd j 71-73, Boskoop HANDEL iN 1U NBOUWJlNOUOHJD .EQEh Onderstaand artikel, dat \vij vanwege de belangrijke inhoud zoo vrij zijn op te nemen wordt thans op ruime wijze onder de land en tuinbouwers verspreid. Ze kunnen er huD nut mee doen. Doordat de groote stikstofproducenten in 1931 niet tot een overeenstemming konden komen, ontstond in ons land tusschen hen een scherps concurrentie, tengevolge v van speciaal de zwavelzure ammoniak zóó geweldig in prijs is gedaald, dat het verre weg de goedkoopste stikstofmest is en dit tot minstens het volgend jaar wel zal blijven ook. Er zijn van deze meststof buitengewoon groote hoeveelheden gekocht, zoodat het wel zeker is, dat er voor oogst 1932 I' ammoniakstikstof zal worden gebruikt Dat zulks bij de tegenwoordige prijzen der producten mogelijk is geworden, mag voor onzen land en tuinbouw wel een zeer ge luklcig verschijnsel worden genoemd. Im mers, al zijn de omstandigheden thans heel andera dan vroeger, toen het voordeclig was de oogsten zeer hoog op te voeren, toch goüdt ook nu nog, dat lage opbrengsten een ramp zijn voor den grondgebruiker. En dat zal ook wel zoo blijven, omdat de z.g. vaste -kosten (pacht, lasten, minimum arbeidsloon e.d.) door lage opbrengsten soms niet eens kunnen worden opgebracht De buitengewoon goedkoope ammoniak stikstof is thans dubbel welkom! Nu zou het echter heel onjuist zijn het oog te sluiten voor enkele gevaren, die aan onoordeelkun dig gebruik van den goedkoopen zwavelzu ren ammoniak verbonden zijn. In de eerste plaats dan zail men zich er altijd zeer terdege rekenschap van moeten geven, dat zwavelzure ammoniak alléén 6tikstofmest is en dus geen andere planten- voedingsstoffen bevat. Daarom is het ge bruik van alléén zwavelzuren ammoniak zeer éénzijdig! Dat zou alléén dan zonder bezwaar bedreven kunnen worden, wanneer men er geheel zeker van is, dat de grond ook voor den door de stikstofbemesting te ver wachten grooteren oogst voldoende fosfor- zuur en kali bevat Is dat niet het p dan heeft de stikstof iimmers een onvofl- doende uitwerking en dan wordt goedkoop daardoor duurkoop! Om van de goedkoope stikstof ten volle te profiteeren, zal dus als regel wel voor een behoorlijke bemesting met fosforzuur en in vele gevallen ook met kali moeten worden gezorgd en natuurlijk te eerder, wanneer bijv. in het vorige jaar op de bemesting met fosforzuur en/of kali is gespaard. Het tweede gevaar, dat onder de oogen moet worden gezien, ligt in het bijzondere karakter van den zwavelzuren ammoniak. Deze is zonder twijfel een uitstekende stik stofmest met enkele zelfs zeer aantrekke lijke eigenschappen, waaronder vooral zijn langdurige en geleidelijke werking de aan dacht verdient, maar daarnaast mag vooral niet worden vergeten, dat zwavelzure am moniak zuur is en derhalve hooge eischen stelt aan den kalktoestand. Het is zelfs de vraag, of het ook bij den huidigen lagen prijs wel aanbevolen mag worden den zwavelzuren ammoniak op alle gronden te gebruiken. Zijn ontkalkende werking zal in elk geval ook op de nog tamelijk kalk- lioudende gronden aanleiding moeten zijn steeds op kalktoevoer bedacht te blijven. Daarom juist ook zal thans de keuze van de fosforzuurmest op alle grondsoorten nog méér dan anders op het Thomasslakkenmeel moeten vallen, dat, zooals thans wel alge meen wordt erkend, zich voor practisch alle grondsoorten leent. Zelfs op kalkhoudende zeekleigronden wordt het steeds meer als i'osforzuurmeststof in den land- en tuinbouw gebruikt. Dat behoeft niet te verwonderen, want het fosforzuur in slakkenmeel is voor o planten direct en gemakkelijk opneem- Van zeer groote beteekenis is bovendien juist nu, dat het slakkenmeel verbeterend werkt op den kalktoestand. Dat is te dan ken aan zijn gehalte van 50 eveneens zeer gemakkelijke opneembare kalk. De kalk van slakkenmeel is zeer werkzaam en heeft blijkens ervaring op grasland zelfs grooter effect dan een gelijke hoeveelheid gewone kalkmest» Meer dan ooit Is daarom thans het Thomas slakkenmeel de aangewezen fosforzuurmest- stof! En temeer, wanneer men bedenkt, dat het Thomasslakkenmeel bovendien zeer goed koop is. Het was, als bekend, ook reeds vóór den oorlog altijd een zeer goedkoope mest stof, maar thans is het slakkenmeel goed- kooper dan ooit te voren! Bij de beoordeeling van den prijs van het slakkenmeel wordt meestal alléén op het fosforzuur gelet en wordt met de waarde van de kalk geen rekening gehouden. Dat dit voor de meeste gronden en vooral nu niet juist is, behoeft geen betoog. Bij de tegen woordige prijsverhoudingen is, ook al ver waarloost men de groote waarde van d" kalk, slakkenmeel verreweg de goedkoopste fosforzuurmest! Zeer goedkoope zwavelzure ammoniak en eveneens zeer goedkoop slakkenmeel vor men, omdat zij elkaar zoo goed aanvullen, dus een buitengewoon goede combinatie en daarom mag den land- en tuinbouwer met aandrang worden geadviseerd, daar ruim gebruik van te maken. Een kleine waarschuwing moet hier nog volgen. Zwavelzure ammoniak en slakken meel mogen namelijk niet worden gemengd. Anders treedt ammoniak verlies op. Ook is het niet goed, ze tegelijk of kort na elkander uit te strooien. Weer gelukkigerwijze is dat ook best te vermijden. Men geve het slak kenmeel in dezen herfst of winter en den zwavelzuren ammoniak vroeg in het voor jaar. Slakkenmeel kan evenwel ook nog heel goed in het voorjaar worden gestrooid zelfs nog wel als overbemesting. Dit is vooral voor hen, die voor het wintergraan de slakkenmccóbemesting niet voldoende toepasten, van belang. Men zorge er echter voor, dat in het alge meen er niet minder dan ongeveer een maand tijdsverschil blijft tusschen de aan wending van Thomasslakkenmeel en zwa velzuren ammoniak. Iubileum- Rozententoonstelling 15—17 Juli 1932 te Utrecht. In het „Rosarium", orgaan van de Ver- eeniging ter bevordering der Rozenteelt, vin den we het volgende: Het besluit van de algem. vergadering dd. 28/9 j.l. stelt ons voor een moeilijke- maar dankbare taak, nl.: de viering van het 40-j. bestaan van „N.J.R." met een groote rozenten toonstelling van 1517 Juli 1932 in de Jaar beursgebouwen II en III te Utrecht. Bij zijn advies aan de algem. vergadering heeft het bestuur zich op het standpunt ge steld, dat 't niet in het belang van de cul turen is: ons te laten afschrikken door de minder gunstigen economischen toestand, en ten volle vertrouwt op medewerking en steun van de rozenkweekers (zoowel kas- als huiten-culturen) en van allen die bij die culturen belang hebben, alsmede van de ro zenliefhebbers, die wij te meer behoeven, nu het geldt: cene groote tentoonstelling te or ganiseeren in de stad Utrecht, den sta- tutairen zetel der Vereeniging, en wel ter viering van haar 40-j. bestaan. De algem. vergadering heeft het optimis me van het bestuur gewaardeerd, blijkens het besluit, met algemeene stemmen geno men, maar nu mogen wij ook verwachten, dat allen, die de vergadering niet hebben bijgewoond, mede een deel van de verant woordelijkheid, ons opgelegd, zullen willen dragen, ten einde „N. J. R." een grootsch en schoon Rozenfeest te waarborgen. Bij voorbaat rekenen wij op den moreelen steun van vak- en dagbladpers; alsmede op de belangstelling van het publiek, vooral uit stad en provincie Utrecht, nu „N.J.R." haar 8ste lustrum in het centrum des lands komt vieren, naar wij hopen, op eene de „Koningin der bloemen" waardige wijze! Wij zouden het zeer op prijs stellen, nu reeds van rozenkweekers en bloemisten te mogen vernemen, dat zij in beginsel bereid zijn door inzendingen tot het welslagen van onze onderneming mede te werken, waarbij wij o.m. aandacht vragen voor inzending van pot-rozen, resp. van bindwerk, al dan niet in verband van interieurs, alsmede van hen die belang stellen in den arbeid van „N.J.R." ten behoeve van onze nationale rozenculturen, toezeggingen te motren ont vangen omtrent bijdragen voor bet te vor- waarborgfonds, resp. schenkingen van prijzen. Het bestuur van „N.J.R." Ihr P. P DF, BEAUFORT, Voorz. E. J. LUDDING, Secr.-Penningm. Kunstmest voor KAMERPLANTEN Ver<rijgba r in de Rloem- en Zaad winkel a 40 cent per fhsch (vo.doende voor 401 groote planten). Ook voor Afgssneden Bloemen H. P. BENDIEN - Maarden POSTnEKl NING 55454. J^alkammonsalpefer in de praktijk Wij hebben al eens eerder gewezen op het mooie groene goedje, de kalkammonsalpeter, dat zoo mooi korrelvormig is, net jachthagel, een lust om het uit te strooien dunkt me. Maar.de landbouwers hadden een wel eenigszins verklaarbare neiging om gewel dig te bezuinigen on meststoffen. En daar onder vielen de stikstofmeststoffen ook. Wij hebben meermalen tegen d-eze averechtsche bezuiniging gewaarschuwd. Noch op stikstof, noch op fosforzuur mag onoordeelkundig bezuinigd worden, en op vele gronden op kali evenmin. Gelukkig, dat er een kentering komt. We lazen toch in de „Mededeelingen" van het Centraal bureau, dat hét totale beeld van het stikstofverbruik er gunstiger uitziet dan het vorig jaar. Maar jammer is, dat dit komt door de abnormaal groote hoeveelhe den Zwavelzure Ammoniak, die aangekocht zijn, niet omdat do landbouwers overtuigd waren, dat ze deze noodig hadden, doch om dat zegoedkoop was. Dat is al een heele zonderlinge beweegreden. 't Komt ons voor, dat de andere meststof fen wat meer in d'e belangstelling der boe ren moest rijzen. Daar hebt ge nu de kalkammonsalpeter. 'k Las daarvan in de beschrijving van een weideproef te Gilze (N.-Br.). Een weideproef, die al sedert 1929, dus al drie jaar loopende is, bij den heer Adr. Klijs van Poppel. Een stuk van 9 bunder, dat vroeger één geheel was, is thans in 7 perceelen ver deeld, en ontving 500 K.G. Thomasslakken meel en 350 K.G. Kalizout 40 pet. per H.A. Naast deze bemesting werd Stikstof gege ven in den vorm van Kalkammonsalpeter, I terwijl twee perceelen een gedeelte van dp J stikstof in den vorm van Ureum, het andere j deel als Kalkammon ontvingen. Vier van de perceelen kregen een zware stikstofbemes- I ting en drie een lichtere. Deze laatsteri kre- I gen enkri 100 K.G. kalkammqn. Meer als genoeg, zal de een of andere boer zeggen, die meent dat één baal al welletjes I is. Zulke landbouwers zijn er nog genoeg j hoor. Of ze gelijk hebben zal het vervolg I i leeren en leeren ook andere proeven wel. We hebben wel eens vaker over de bewei- dings- of bemestingsproeven geschreven. I De vier zwaar bemeste perceelen ontvin-1 gen In het voorjaar 250 K.G. kalkammon salpeter I.G. en gedurende het weideseizoen nog drie keer per H.A. 50 K.G. Ureum B.A.S.F. op twee perceelen of nog drie keer per H.A. 113 K.G. Kalkammonsalpeter I.G. op de twee andere. Tot dit eenigszins vreemd aandoende getal 113 kwam men, omdat men op de zwaar be meste perceeien in totaal 100 K.G. stikstof per H.A. meer dan op de licht bemeste ge deelten wilde geven. Deze laatste ontvingen ruim 20 K.G. stik stof in die 100 K.G. Kalkammonsalpeter, de eerste ontvingen in het voorjaar reeds ruim 50 K.G. en later nog ongeveer 70 K.G. stik stof. De groote voordeelen van deze zware gif ten kwamen uit in het grooter aantal dagen dat de koeien op deze perceelen konden weiden. Dit kon natuurlijk uitgedrukt wor den in de hoeveelheid melk, die ze in dien tijd gaven, zoodat de meerdere opbrengst van de zwaardere stikstofbemesting uitge drukt kan worden in het grooter aantal liters melk, dat de proefnemer op drie per ceelen ontving. Daar een gedeelte ook be nut wordt voor hooi en het beweiden met droog vee is het nog niet eens een goede vergelijking, omdat het aantal weidedagen voor droog vee en de hoeveelheid hooi op de zwaar bemeste gedeelten ook nog groo ter is dan op de licht-bemcste. Maar laat ons nu a'leen de resultaten in melkopbrengst maar nemen als zuivere winst. De meerdere kosten aan het meer uitstrooien van de kunstmest en het meer melken verbonden kunnen dan weggerekend worden tegen het meerdere hooi en de meer dere droog-vee weidedagen. In 1929 leverden de zwaarbemeste percee len per H.A. 5718 L. melk en de lichtbemes- te slechts 3682 L., zoodat de 100 K.G. stik stof die de H.A. meer kreeg terugbetaald werd met 2036 L. rnelk. Als men voor 1 V2 baal kalkammonsalpeter en iy2 baal Ureum ruim 2000 L. melk terug krijgt is dat nog niet zoo kwaad. In 1930 liep het zoo gunstig niet af, doch de 100 K.G. stikstof gaf toch nog 972 Liter melk meer. Dat is ook nog te doen. En van 1931 is de berekening tot 5 Augus tus 1.1. nog slechts bekend, doch die geeft eveneens een goede voorsprong voor de zwaar met stikstof bemeste perceelen. Tot dien datum was de meer opbrengst van de 100 K.G. stikstof reeds 938 L. melk. Dat lijkt wel goed. Er is met een doelmatige bemesting nog wel voordeel te behalen, of, waar tegenwoor dig veel met verlies gewerkt wordt, zouden wij zóó kunnen zeggen: Er is bij doelmatige bemesting, waarhij de goedkoopere luchtstikstofmeststoffen (zoo als Kalkammonsalpeter er een is en waar toe ook de reed's zeer bek'ende kalksalpeter behoort) aangewend worden en phosphor- zuur, kali benevens kalk niet vergeten wor den, een goede kans, dat onze verliezen ver kleind worden en zelfs in bedrijfswinst ver anderen. Grijp die kans aan, als een bedrijfsleven je lief is. Zelf helpen is zekerder en ook eerbaarder dan op steun van andere zijde te rekenen. De RASSENLIJST Zooals wij in een vorig nummer reeds me dedeelden is de 8ste beschrijvende rassen- lijst van het „Instituut voor planten verede ling' te Wageningen, waarvan Frof. L)r. C. Broekema de energieke leider is, bij de nn- aia LeiterNypels te Maastricht verschenen We wezen reeds op de belangrijkheid van deze uitgave, die vooral thans, nu meer dan ooit de Nederlandsohe landbouwer van alles wat hij verbouwt, de voor zijn bedrijf de meest geschikte rassen moet nemen om het cm zoo hoogst mogelijke rendement (als er van rendement nog gesproken mag worden) te verkrijgen. We meenden goed te doen de inleiding, die Prof. Broekema voor deze Rassenlijst heeft geschreven, letterlijk weer te geven We hopen dat al onze lezers vijftien (zegge 15) centen zullen zenden om in het bezit van dit boekje te komen. De inleiding luidt: De hierbij verschijnende achtste editie van de Rassenlijst is bijgewerkt met bohulp van een aantal vrijwillige medewerkers, waarvan ditmaal, naast de houders van ras- seniuinen en correspondenten van het 1. v. P., in het bijzonder verdienen te worden genoemd de houders van observatiestations van nieuwe rassen. Aan alle medewerkers betuig ik vriendelijk dank! Voortdurend houd ik me aanbevolen voor mededeelingen van ondervindingen, die bij den verbouw van verschillende rassen in de practijk oi op proefvelden worden opgedaan; door me- dedeeling hiervan bewijst men wellicht aan underen een dienst. üe grassen, die het vorig jaar als afzon derlijk supplement werden uitgegeven, zijn thans in de algemeene editie opgenomen, terwijl deze ook nog verdere uitbi eidingen heeft ondergaan, waardoor het boekje lijvi ger is geworden. De prijs is daardoor óók al om het meerdere porio eenigszins verhoogd moeten worden. Doch ik wensch toch hulde te brengen aan de N.V. Leiter- Nijpels, die het voor dezen lagen prijs (f U.15) beschikbaar stelt. Dank zij het ruimere standpunt, dat door het Instituut voor Suikerbietenteelt wordt ingenomen, was het mogelijk thans ook de voornaamste suikerhietenselecties in deze lijst te vermelden. Ik heb getracht den inhoud dezer lijst te verrijken met een overzicht van de rassen- verspreiding op dit oogenblik. De bedoeling is een beeld te geven van de beteekenis, die verschillende rassen in de aangegeven land bouwdistricten hebben, en, door jaarlijk- sche herziening dezer statistiek, levens vast te leggen hoe en in welk tempo nieuwe rassen zich verspreiden en oude van het tooneel verdwijnen. De verbreiding van een ras geeft m. i. de beste aanwijzing van de waardeering, die het in de practijk geniet. Voorzoover blijkt, dat bepaalde rassen zich in enkele streken wel, in andere streken niet uitbreiden, zal dit tot nadenken stemmen. De ihans gegeven cijfers zijn schattingen, die geen aanspraak maken op groote nauw keurigheid. Alle begin is moeilijk en zoo ook hier. Ik heb echter gemeend, dai het beter is een begin te hebben dan heelemaal niets, en vlei me met de hoop, dat door veler medewerking de betroitwbaarheid dezer gegevens steeds beter zal worden. In de beschrijving van de aardappelrassen in tabelvorm is een nieuwe regel geopend waarin getracht is de geschiktheid van con sumptieaardappels voor export tot uituruk- king te brengen. Hierbij zij in het algemeen het volgende opgemerkt: Export heeft zoowel plaats voor consuntp tie ais voor poters. Laatstgenoemde export neemt hand over hand toe, ze steeg van 2 nnllioen kg in 1923 tot 75 millioen Kg in 1930 en nog steeds beslaat de mogelijkheid voor zeer groote uitbreiding van dezen tak van uitvoer, ook naar overzeesche gewes ten. De cijïera geven echter slechts de ge schiktheid der rassen voor consumptie- export weer. In 't algemeen kan men aan nemen, dat, overal waar een bepaald ras voor consumptie gevraagd wordt, ook de mogelijkheid bestaat er poters heen te expor teeren. Het zou te ver gaan de uilzonde ringen op dezen regel hier te behandelen. Bij de gegeven cijfers gelieve men in aan merking te nemen, dat niet alleen het ras. maar ook de qualiteit en sor.eering in hooge mate invloed hebben op de waardee- ring in het buitenland. Holle, zieke, krin- gerige, schurftige knollen zijn steeds zeer ongewenscht, doch ook onvoldoende en te kleine sorteering bederven vaak den handel De buitenlanders nuttigen de aardappels vaak op andere wijze dan wij, hebben dien tengevolge een andere smaakbeoordeeling. Dikwijls worden kruimige aardappels min der gewaardeerd dan stijf kokende, ja, niet zelden wordt op den vorm meer gelet dan op den smaak. In het algemeen zijn groote, gladde, ovale knollen (pl.m. 100 gram en daar boven), als die van Bintje, het meest gewild, Ook Industrie vindt in Duitschland zoowel als in België en Noord-Frankrijk waardeering, daarentegen is de Eigenhei mer, behalve in het gebied der Middelland- sche Zee, nergens recht in trek. In t alge meen zijn witvleezige aardappels aan 't vei- liezen tegen de (licht) geelvleezige, slechts in Engeland en in sommige streken van België (Ardennen) en Zwitserland, Oost en Zuid Frankrijk en (Zuid) Duitschland zijn witte nog het meest gewild, hoewel b.v. En geland ook Eerstelingen en Bintjes koopt. Verder worden gewoonlijk kleiaardappels geprefereerd boven die van het zand, er zijn echter ook gevallen (o.a. in Duitschland) waar het omgekeerd is. Bijna altijd worden blanke aardappels gevraagd, ook van zand en dalgronden. Slechts enkele streken koo- pen gaarne zwarte aardappels van humeu- zen grond. De vraag naar roodschillige soor ten is veel beperkter dan die naar onge kleurde, hoewel het kan voorkomen, dat plaatselijk een sterke vraag naar roodschl» lige bestaat VOOR KAMER EN TUIN Bloembollen in de kamer Als ik thans weer over bloembollen ga schrijven, en dan wel over bloembollen voor de kamer, dan zou ik alweer kunnen begin nen met er op te wijzen, dat van 3e kwah- teitsbollen geen le kwaliteitsbloemen te verwachten iijn. Zelfs niet, wanneer deze een eerste klas behandeling hebben genoten En hoe vaak krijgen ze dat van particulie ren! O neen. ik bedoel U niet, geachte lezer of lezeres, die dit leest, ik bedoel uw buurman of buurdame, die dit niet leest In den regel, als ik iemand op zijn fouten moet wijzen bedoel ik een ander dan de lezers. Dat is dus in orde. En nu terug tot mijn Ik bedoel dat men niet het minst met bollen voor de kamer voor prima-prima waar moet zorgen. Dat kan door te koopen uij een vertrouwd adres, 'k Moet hierbij iets goedmaken, 'k Heb onbedoeld een categorie menschen onrecht gedaan. Er zijn markt kooplieden, die jaar in jaar uit, alle weken hun vaste plaatsen op bepaalde markten hebben. Waarom zou het van die lui niet goed koopen zijn? Ook die hebben hun naam te verliezen, en bij die heb ik meermalen prachtwaar gezien. Mijn bedoeling was in dertijd alleen om de ongeregelde verkoopers cie zooals ik het zei: de eene week met bloembollen, de volgende met fruit, daarna met pekelharing enz. komen. Dat is dus weer in het reine. En nu over de bloembollen in de kamer Leuk zoo'n pot, zoo n bakje, zoo n schaal, zoo n kom, (alles, waar maar wat in kan, leent er zich voor) met bloeiende bolgewas sen in de kamer te hebben Voor deze bloembollentrekkerij moet men de mooiste bollen nemen. De mooiste bollen van tulpen, hyacinthen, narcissen, crocus- jes. 't Andere kleingoed, als scilla, sneeuw klokje, zou ik liever niet nemen, dat valt nogal eens tegen en is bovendien meestal zoo opvallend mooi niet Narcissen en crocusjes zet men in kom men en schalen, jardinieres en ook wel in potten. Hyacinthen en tulpen wel in potten (één hyacinth in een gewone geraniumpot, of drie tulpen). Als men meerdere planten bijeen plant moet men zorgen, dat de bollen ekaar niet raken. Zet ze dus pl.m. een vingerbreedte van elkaar. De bodem van de potten, pannen enz., be dekt men met een laag potscherven ol steentjes, daarop doet men goede aarde, voor bollen geschikt Goede tuinaarde met wat zand en turfmolm gemengd, als ze wal zwaar en pakkerig is tenminste. Men plant de bollen niet in den grond, doch vult het te gebruiken materiaal ten deele met aarde, plaatst daarop de bollen (let op, dat ze elkaar niet raken) en vult de ruimten aan met aarde, (bij narcissen en crocusscn doet men het ook met grint, wat een goed effect geeft). Men drukt alles goed aan, vult nog wat aarde (of grint) bij en zorgt, dat de neus van de bol juist nog te voorschijn komt Bij tulpen en hyacinthen plaatst men ze ook wel iets dieper, n.l. de neus even onder de aarde. Ziezoo, nu met het heele gevalletje naar de volstrekte duis ternis. 't Beste is, dat ge een gat ln den tuin Lange jas 8.75 Jekker 5.75 Oliebroek 4.25 Pijpen, per paar 3.50 Laat U niet natregenen BESTEL NOG HEDEN, bij: Md D|f DJAfTCI de bssta producten I als zu.vel en vleesch Nadere irlichtingen bij: N.V. BONDA LEIDEN ENKHUIZER ZAADWINKEL Noordplein 35 Rotterdam TELEF. 43164. lODiZIID BLOtMBOtUH. BLOtMUAD uit eigen telerUen tn Enkhulzen D. SNAATHORST - Overschie Werkplaats: Kleinpolderkade 5 en 13 Woonhuis: Parallelsiraat 39b II Telefoon 43738 Autogene Lasch- en Snij inrichting Het aangewezen adres voor Overschie en omstreken voor het uitvoeren van lasch- en brandwerkhet vervaa digen van alle soorten smeed- en plaatwerk voor auto's, schepen, huizen, enz. TUINBOUWARTIKELEN van gewapend Beton D. P. KAPTEIJN Bermweg - CAPELLE a d. IJSSEL in ruime keuze heeft: Vraagt priji model'en der betonnbben. Thans licht en doelmatig! Als alle Boerenzoons iranr besluiten er niet toe. om het i echter NU, want het verplicht U tot PRAKTISCH REKENEN In verband m« Oppervlakte- en Inhoudsberekenlng. Iets over effecten. Hypotheek op vas Benevens: Tnnl, Aardrijk*kunde en SU LA.NUUOlboekhouden. Een een Behandeld worder Bet Fallllssementswet enz. VOORDEELEN VAN ONZE CURSUSSEN, en LnndbuunondertvUzer zlln op het platK goeden afloop een prachtig E.N.P.C._dli>l«n 7. Laag lesgeld. 8. Jong en oud, allen ku WAT MOET GE DOEN ln de lange winte droomen of U verder ontwikkelen? Het Vraag daarom onmiddellijk l van den Eeralen NederL Plattel. Zeer velen leien de advertentie. uw^enVeeteelt. Behandeld worden: jerekenlng. Bruto, tarra en netto, ren. Boerenleenbank. Assurantie. en rechtgeldlge methode. Door :ontract, Vereenlglngen. Borgtocht. BOER, Dir. E.N.P.C. Goudswaard A 159 (Z H.) graaft, 'n 30 C.M. diep, daarin plaatst ge de beplante potten enz. legt er een stuk kippen gaas over, waarop een laagje stroo of bla deren komt en daarop weer aarde tot het gevuld is. Bij te verwachten vorst houdt ge deze plaats vorstvrii door er stroo, blade ren, zakken enz over te doen. Daar laat ge alles in volstrekte rust tot ongeveer een week of zes zijn verloopen, eercler niet Ze worden dan, netjes schoongemaakt, dat is begrijpelijk, in een donkere kast ge plaatst. Zoo mogelijk eerst een poosje in een koude kamer en daarna in een warme. Ze blijven zoo lang mogelijk in het donker, op dat de bloemknop zich ontwikkelt. In het licht blijft deze achter en groeien de blade ren te veel uit Zoodra men bij tulpen en narcissen de bloemknop voelen kan en bij hyacinthen en crocusscn de bloem zichtbaar is, zet men ze in het volle licht, en geniet na een week of drie van de schoone bloemen. Heeft men geen tuin dan plaatst men ze de eerste zes weken in een koude kast. niet in de huiskamer dus. Zorg ervoor, dut deze kast zoo weinig mogelijk opeu gaat. Handel verder als boven. Als men BOLLEN OP GLAZEN wil hebben moet men de a!Ier-allerbeste bollen kiezen. Men vuile het glas met regen water, zóóver, dat de onderkant van de bol pl.m. y2 c.M. boven het water komt. De hol mag niet nat worden. De wortels schieten door de vochtige lucht uit. Het water voorzichtig uitgieten en bijvul- Ook deze glazen gaan naar de duisternis, totdat de wortels zich tot den bodem van het glas ontwikkelen. Eerst dan komt het glas voor het raam. Water bijvullen als het noodig is. en nooil ijskoud water geven, 't Moet eerst een poosje in de kamer „op temperatuur" komen. Geluk met uw kamer-bollen! PLUIMVEETEELT Het verlichten van de kippenhokken We gaan weer naar de korte dagen. Kachelstoken en licht verbruiken. Dit laatste geldt ook voor de kippen- hnuders. In de laatste jaren Is het steeds meer en meer en meer gewoonte geworden <>m voor onze hoenders, die met de zon naar de stok gaan, de-dag wat te verlengen. Eigenaardig is het dat wat nu tot sysleem is geworden reeds voor jaren bij een enkele werd toegepast Een veertig jaren geleden paste mijn va der het middel al toe, zonder uit de pluim- veeboeken, die toen nog niet bestonden "1 uit de pluimveebladen, die voor zoover ik weet er evenmin waren, deze wijsheid op gedaan te hebben. 't Waren gewone overwegingen, die uit de praktijk voortkwamen. Waarom vader er toe kwam, doet er niet toe, maar de wintereitjes die wij verkochten en waarmee we eenige reputatie hadden ver j kregen, brachten vrij wat meer in het laatjo dan de petroleum, die gebruikt werd en het meerdere voedsel, dat verstrekt werd, kostte. 'k Bracht de eities naar de liefhebbers, ontving naast de mooie bedragen menig compliment over de beste winterlegsters, die wij hadden. In den broedtijd verkocht va Ier veel bruedeieren daar liet algemeen bekend geworden was, dal onze kippen in den win ter zooveel eieren legden. Thans is het, zooals gezegd, wel algemeen bekend geworden, dat door het kunstmatig verlengen van den dag voor de kippen, deze meer voedsel tot zicli nemen en beter leggen dan wanneer ze van den vroegen avond tot den laten morgen op stok blijven. Wftut de geheele „aak van liet kunstlicht is feitelijk niet andera dan een meerdere voedselopname te bewerkstelligen over een langere tijdsduur verdeeld. Alleen verlichting doet het dus niet, doch verlichting en voedselveratrekking. Het is thans de tijd om met verlichting in de kippenhokken te beginnen. Men heelt er die des avonds de dieren in het lieht zetten, doch ook die beweren, dat het beier is des morgens het licht te ontsteken. Beide me thodes hebben luin verdedigers. Het lijkt ons dat de avomlverliclitiug het me st te verdedigen valt. Men krijgt daardoor «en betere venleeling van -de voedselomzetting over het gelieelo etmaal. Te ongeveer 9 uur zal de krop Inhoud van de kip verdwenen zijn en is het dus duide lijk dat het dan tijd is om de verlichting te ontsteken en voi d cl te geven. Dit moet dan graanvoedsel zijn, dat wel zon snel migi-lijk opgenomen mag worden. Het behoeft dus niet als overdag, wanneer men bez glieid wil verschaffen, door kat en stroo gestrooid te worden, doch kan in de bak toegediend wor den. De tijd noodig om de krop te vullen is ongeveer V2 #i 3j uur. Zoolang laat men dus het licht branden. Daarna gaat nn*n bet niet dadelijk geheel uitdooven, doch lant nog een kwartiertje schemerlicht, opdat de kippn gelegenheid hebben de stol» weer op t-> zoeken, die ze in donker niet of nut veel gescharrel kunnen vinden.

Nieuwe Leidsche Courant | 1931 | | pagina 9