llirtutir jTrihsrijr Courant EERSTE BLAD. ABONNEMENT: Per kwartaal 3.25 (Beschikkingskosten 0 15.) Per week 0.25 Voor het Buitenland bij Weke- lijksche zend.ng 6.— Bij dagclijksche zending 7.— Alles bij vooruitbetaling Losse nummers 5 cent met Zondagsblad 7% cent Znndaeshlnd niet afzonderlijk verkrijgbaar Dagelijks verschijnend Nieuwsblad voor Leiden en Omstreker lureau: Breestraat 123 Telefoon 2710 (na 6 uur 3166) Postbox 20 Postgiro 58936 No. 3488 DONDERDAG 22 OCTOBER 1931 ADVERTENTIEN Ved 1 tot 5 repels 1 11'Vs 0O2Y, Dit nummer bestaat uit DRIE bladen V tot bezinning gekomen. Men heeft onlangs kunnen lezen hoe Remarque, de bekende schrijver van „lm Westen nichts Neues" alle ijdele pacifisten uit de hand is gevallen. Men had gedacht, dat iemand, die de oorlogsellende zóó helder zag en zoo fel beschreef, wel tot de dienst weigeraars zou behooren. Doch de schrijver verklaarde voor eenigen tijd zonder zich te bedenken: als het Vaderland mij noodig heeft, snel ik weer naar de grenzen. De uitspraak was een wreede teleurstelling voor de ontwapenaars, die naar recht noch bescherming van het aangevallen volk vragen. We hebben er onlangs op gewezen, dat sommige jongeren in onzen kring steeds nauwer aanraking zoeken met hen, die hun i onbeteugelde spot laten gaan over het Christendom, omdat naar hun inzien de j Kerk behoort te leeren: gij zu.t nooit een zwaard opheffen. En we hebben de hoop uitgesproken, dat wat meer levenservaring wel tot ander inzicht zou brengen. Men heeft ons dat zeer kwalijk genomen, en om ons duidelijk te maken, dat geloovi- gen en ongeloovigen wel broederlijk samen kunnen werken in één tijdschrift tegen den oorlog, verschenen in Oorlog of Vrede smalende liedjes op ons „vrome" blad, dat moord- en doodslag verdedigt Daarop gingen we natuurlijk niet in. Men moet spotters en schimpers zonder omzien kunnen passeeren. Echter zouden we de vraag opnieuw kunnen stellen: Voelen _de Christusbelijders zich nu zoo op hun gemak in die kring? Naar aanleiding van het feit, dat „in Enge land de decoraties der gesneuvelden voor de ramen werden- uitgestald, met vermel ding van tijd en. plaats waar de held voor God en Vaderland viel", kan men nu o.m. deze schimpscheut op de legerpredikanten POSTERIJEN EN TELEGRAFIE. Bij Kon. besl. zijn benoemd tot referen daris 2de klasse der posterijen, telegrafie en telefonie j. P. van Megchelen en L. j. M. Tervooren, thans adjunct-referendaris der posterijen, telegrafie en' telefonie; is aan de commies bij den post-, telegraaf- en tele foondienst mej. A. W. F. L. Aalders. direc trice van het post-, telegraaf- en telefoon kantoor te Neede, eervol ontslag verleend; is benoemd tot referendaris der posterijen, telegrafie en telefoon R. de Boer. thans refe rendaris 2de klasse; is benoemd tot hoofd ingenieur der telegrafie en telefonie ir. A. li- de Voogt, thans ingenieur der telegrafie en telefonie. H. M. de Koningin-Moede» is voornemens op heden 22 October te vertrekken naar Varese en op de terugreis nog een paar da gen te Stuttgart te vertoeven. H. M wordt Oct. hier te lande terugverwacht. TWEEDE KAMER DE VACATURE Dr. J. SEVERIJN. De voorzitter- van 't Centraal Stembureau bedoeld in art. 141 der Kieswet; heeft in de vacature Dr. J. Severijn benoemd verklaard tot lid der Tweede Kamer den heer H. Anie link te De Bilt' (Utrecht). WERKVERSCHAFFING OP GROOTE SCHAAL Dinsdag werd door een zevental gemeen ten, die bptrokken zijn bij het groote plan tot normalisatie der beken in Noord-Lim burg. waarbij provincie en R'jk steun ver- leenen in den vorm van subsidie voor werk verschaffing, een vergadering gehouden. Al le gemeenteraden, te weten Ven'rav. Waus- sum, Sevenum, Meerlo, Tienray, Maashees Helden zijn op de voorstellen ingdgaan. WIJZIGING VAN WONING BESLUIT OVERDRACHT VAN EIGENDOH. Bouwvoorschotten. In het Staatsblad is verschenen een Kon. besluit tot aanvulling en- nadere wijziging van het Woningbesluit, waaraan wij volgende ontleenen: Aan. art. 7 wordt een nieuw lid toege voegd, luidende als volgt: „Indien in de statuten of in de akte aan het bestuur der vereeniging, vennootschap of stichting de bevoegdheid is voorbehouden, één of meei wuningen in eigendom over te dragen, kan die overdracht alleen plaats vinden aan be woners van de over te dragen woningen cn onder door onzen Minister vam Arbeid goedgekeurde bepalingen" Betreffende het verstrekken van bouw voorschotten worden na het derde lid van art. 17 twee nieuwe leden ingevoegd, welke als volgt luiden: „Voorschotten voor den bouw van wonin gen kunnen worden, gegeven: a. voorzoovef die bouw strekt tot voorziening in woning behoefte. die ontstaat door het opruimen van krotten; b. tot voorziening in de behoefte aan eenvoudige arbeiderswoningen, voorzoover aannemelijk is, dat het particulier bouwbe drijf niet in die behoefte voorziet; c. voor den bouw van eenvoudige arbei derswoningen. bestemd om door opschui ving krotopruimiug te verkrijgen, indien aannemelijk is, dat het particulier bouwbe drijf de woningen niet bouwt. Voor de toepassing van dit en het voi- j gende artikel kunnen met krotten gelijk worden gesteld noodwoningen, keten, woon- I wagens, woonschepen, plaggenhutten en der gelijke". Dat Rijk en Provincie zich bereid klaarden, voor een zoo hoog hedrag zich voor deze normalisatie van den waterloop te interecseeren. is hieruit te verklaren het hier een nuttiee arbeid betreft, welke vele handen werk zal verschaffen, wat in dezen* tijd van groot belang moet wor- Ik weet niet waar ik sterven zal En of ik toch nog bij geVal Na 't roemrijk sneven Verzaligd in de maneschyq Ervaar in liefjes raamkozijn. Waar 'k ben gebleven? of Dat is zoo d'e taak van Oorlo V red e, het orgaan, waaraan personen "van alle richtingen zouden mëewerkèn, doch waar de redactie-plaats voor de Chr. Dem- Unie sedert enkele weken open staat Is dat tengevolge van juister inzicht? Voelt men, dat men zulke taal toch niet Voor het Christelijk gezin mag aanbevelen, ook al" blijft men overigens op het stand punt staan, dat weerloosheid geboden is? Wij hopen het en ook, dat velen iets zullen leeren van het getuigenis, dat de bekend'e predikant le Roy onlangs gaf in zijn gemeenteblaadje van Sloten (N.H.), welke vurige strijder een merkwaardige verandering zij zich ontdekte. Vóór twintig jaar,, zegt hij, was hij zoo fel tegen den oorlog, dat hij ,geen soldaat of officier kon zien. Hij is nog tegen den oorlog, natuurlijk, dat is elk verstandig mensch; maar... hij voelt dat er iets in hem is verschoven. We geven hem zelf het woord: „De verandering schuilt hier, dat ik waande, dat 't Rijk des Vredes met haast en met kracht komen zou, komen moest, zoo alle menschen, maar mijn overtuiging vvaren toegedaan. En dat nu heb ik finaal losgelaten. Het leven heeft 't mij uit de J handen geslagen. Ik heb sindsdien, dieper in 't menschenhart, dat is dieper in eigen hart gekeken. Een mensch is een wezen, dat van af gunst vergeelt en van hebzucht vertaant. Zooals honden elkaar verscheuren als zij honger hebben, om een stuk worst, zoo Verscheuren volken elkaar om een stuk land', als de honger hen grijpt. Zooals beesten tegen elkaar grommen en brommen en bijten om 't kleine plekje zon te behouden, zoo grommen en brommen en bijten in de kou van 't leven, de menschen tegen elkaar. De mensch is geen liefhebbend wezen, maar een wezen, dat geneigd is, o zoo geneigd is, om met zijn haat door 't leven te gaan. Zoo'n vreeselijk wezen is de mensch, dat hij rus tig kan aanzien, hoe een ander die hem in den weg zit of staat, worstelende verdrinkt!" Leerzaam is die bekentenis. NiéuW is ze niet De oude Bijbel gaf die oude waarheid al voor eeuwen: „hatelijk zijnde en elkander hatende". En d.it geldt voor ieder: er is niemand, die goed doet, ook niet tot één toe. POSTCHEQUE- EN GIRODIENST VERSLAG OVER HET JAAR 1930 Uit bovengenoemd verslag blijkt, dat het aantal rekeninghouders op 31 Dec. 19f~ droeg 167.517 of 16.220 meer dan het vorig jaar. Er waren 1322 buitenlandsche bij. Het aantal boekingen op postrekeningen bedroeg ruim 44 000.000, ruim 7 millioen meer dan in 1929; de totale omzet bedroeg ruim 116U millipen of 500 millioen meer dan 't vorig. jaar. Op de postkantoren werd gestort 1442 millioen en uitbetaald 857 millioen. Uit de bijlagen blijkt, dat het aantal aan de rekeninghouders toegezonden afrekenin gen van 11.032.797 of 36.055 per werkdag in 1929 steeg tot 12.086.235 of 41.458 per werk dag in 1930. Het algemeen saldo tegoed bedroeg op 31 Dec. ruim 119 millioen; het hewoog zich ge durende het jaar tusschen 100 en 108 mil lioen. Per werkdag kunnen 713 opdrachten niet uitgevoerd worden omdat het saldo te laag is. De saldi worden in de regel toch laag gehouden, omdat er geen rente wordt ver goed. Het personeel bestond op 31 Dec. uit 959 pej-sonen; hierbij waren 502 ambtenaren (412 vr. en 90 m.) op arbeidscontract Vaste ambtenaren waren er 296, Met groote verbazing zal men kennis nemen van de mededeeling, dat zes rekening houders samen ruim 74000 schuldig zijn aan de Dienst; één heeft een 6chu)d van 22.378.47 en een ander van 51.483.46. Hoe was dat mogelijk? Is het misschien nog „cri sisschuld"? Een van de twee personen, die voor de heide laatstgenoemde posten aansprakelijk zijn, verkeert nog steeds in staat van fail lissement. Eenige uitkeering uit dit faillis sement 'werd nog niét ontvangen. Ten aan zien van den tweeden is van andere zijde aangeboden voor hem 5000 te betalen op voorwaarde, dat hem zijn schuld volledig zal worden kwijtgescholden. Een wetsontwerp om daartoe te geraken is bij de Staten- Generaal aanhangig. Het voordeelig saldo over 1031 bedraagt 2.382.734.—. DE VAART OP NED. INDIE EEN BEZUINIGINGSMAATREGEL De Stoomvaart-Mij.-Nederland en de Rct- ♦erd°msrhe T.lnvd heb^pn besloten met in enne van 1 Januari 1932 tot nader order de .kleinere mailschenpn te vervancren door de snellere niotor-vrarhtsrhenpn. welke de p«*t ro'len. vervoeren in denzelfden tïid als dit tot nu toe eeschiedde. Deze motor-vracht «rhenën zullen zoowel on de uit- als op de thuisreis Napels voor hpt innemen en ont schepen dpr mails aanloonen. Door het in dipnst stellen van de grootere nieuwe mo- forpnssaèierssrhenen is de vervoerscapaciteit in de laagste inren zoodanie ongevoprd. dat met dezen pewijzipden mai'dienst. gezien 't verminderd passagiersvervoer, kan worden volstaan. NEDERL. ANTHRACIET BINNENLAND. OFFICIEELE BERICHTEN onderscheidingen. Bij Kon. hesl. is benoemd tot ridder in de Or1" van Oranje. Nassau J. J. van Eupéii te Nijmegen LAND en zeemacht. Bij Kon. 1 «I. is aan den officier van ge zondheid 2de klasse J .A. Leegsma eer vol ontslag verleend. COMMISSIE TRAWLVISSCHERIJ- BEDRIJF Bij beschikking van den Minister van Bin- nenlandsche Zaken is de heer J. F. Klercq di recteur van de Vereen. Exploitatie Maat schappij te Haarlem in de plaats van wijlen den heer S. Koster benoemd tot lid der com missie aan welke woreft opgedragen een on derzoek in te stéllen naar de oorzaken van den ongunstigen toestand waarin het trawl- visscherij bedrijf .te IJmuiden verkeert. WEGEN IN DEN HAARLEMMER MEER In de vergadering van Hoofdingelanden van den Haariemmermeerpolder werd con form het voorster van Dijkgraaf en Heemra den na ampele bespreking in beginsel aan genomen een door den ingenieur van den polder ontworpen plan om gedeelten Ring dijk van een klinkerbestrating en een deel der wegen van een asphaltbedekking te voorzien, waarmee gemoeid zal zijn een be drag van hoogstens 570 duizend gulden. DAVID BIRNIE t Dezer dapen schrijvende over bevorde ring der Nederlandsche industrie maakten we melding van een discussie tusschen de Limb. Koerier en een kolenhandelaar te Amsterdam die in de Telegraaf ge schreven bad, dat de Ned. Kolenmijnen niet in staat ziin voldoende huisbrand- anthraciet van de beste kwaliteit te produ- reeren. Deze opvatting werd door het Lirn- hurgsche blad bestreden, al werd toegegc ven. dat er nog al veel bnitenlandsch geld •n de mijnen zit en dat deze. op dit oogen hl ik Nederland niet zouden kunnen voor zien van huisbrand, omdat er contracten open met het buitenland De Amsterdamsche schrijver, die thans hlijkt te zijn de heer L. J. L. Wittop Koning Jr. brengt ons nu onder de aan dacht. dat alle huishrandkolen geen anthra- ciet zijn, doch dat alle echte anthraciet alfiid huishrandkolen ziin. Want echte anthraci'pt moet een lager vluchtigheids gehalte bezitten_dan Spet. Semi-anthraciet, hoe goed ook. bevat méér dan 8 pet. gas- gehalte en zal dierrten ge voice niet zoo zuinig gloeien in haard af kachel. Men kan dus niet dezelfde heteekenis hechten nun het woord Anthraciet en aan het woord Huishrandkolen: het eerste is een zeer dui- déliik begrensd begrip, n.l. kolen van ca 4 pet. tot ca. hoogstens 8 pet. vluchtigheid, het laatste is een groote categorie onder dc kolen, n.l. kolen van ca. 4 pet. tot hoogstens 14 net. Bedoelt het publiek een laagvluchtige huisbrandkool, dan moet men naar echt anthraciet vragen. Slechts twee op Nederlandsch grondge bied gelegen miinen nroduceeren die speci fieke. werkeliike. echte anthraciet. n.l. de zuiver nationale Dominia'e miin (uitgezon derd haar kwaliteit „Wil'em", welke ca. 11 pet. vluchtigheid bevat) en de in buiten landsche handen zijnde „Wil'em-Sophia". Beide kwaliteiten bevatten ca. 7 8 pet. eas gehalte. Alle overige Limburgschc huis hrandmiinen produceeren semi-anthraciet met méér dan 8 pet. vluchtigheid. Het bliift dus zuiver de waarheid, dat de twee ech'e anthraciet-miinen in Limburg hij een veel grootere vraae niet aan de behoefte zouden kunnen vo'doen. terwijl een veel grootere vraag naar de semi-anthraciet wèl door Limburg gedekt kan worden. Wil men dus kwaliteit stoken, aldus de conclusie van den schrijver, dan kunnen naast de genoemde Wales-anthraeie» nok an dere buitenlandsche kolen niet gemist wnr- den. - ONDERNFMFRSRAAD VOOR NED.-INDIE DE VACATURE TRIP. Te Haarlem is overleden de heer D a-I Naar wii varnam,ni dp v id B i reit, een zeer bekende persoonlijk- staan d ,„r hpt „ftreden va„ mI.V"L"j A heid in Indische planterskrmgen. De heer nis voorzitter vin rwTJ U Birnie was de laatste jaren vertegemvpot- NedlZVrhVd orden vervuld. De COMMUNISTISCH ARCHIEF IN HANDEN VAN FASCISTEN Naar de Tijd verneemt, gaat de Fas- cistenbond aan de communisten een poets bakken. In een te Utrecht gehouden ver gadering van genoemden Bond, meer be kend als „De Bezpm", is namelijk door den lieer J. A. Baars meegedeeld, dat het vol ledig archief van de Communistische Partij Holland in handen van de fascisten vallen. De Utrechtsche correspondent var blad bericht, dat binnenkort een boek zal worden uitgegeven, waarin het archief vol ledig wordt gepubliceerd. Op de vergadering van „De Bezem" werden door den heer J. A. Baars reed? verschillende mededeelingen uit het archief gedaan tot groot en schrik van eenige communisten, die in de zaal het was een openbare vergadering aanwezig waren. Er werden o.a. brieven voorgelezen van prof. Mannoury. hoogleeraar aan de Am- sterdamsche Universiteit, die in Maart 1930 uit de partij werd gezet en zich tegen zijn uitzetting verdedigde bij de Komintern aanklachten van dr. H. Koch, tegen Partijbestuur in Holland, dat beschuldigd werd van rechtsche afwijkingen bij de Partij-conferentie: het honorarium ad 1200 guldén 's jaars voor eenig vertaalwerk maal verricht door mr. de Leeuw (die on der den naam de Vries aan „De Tribune" medewerkt) terwijl de loopers van dit blad slechts van een derde tot de helft werd uitgekeerd van hun arbeidsloon; onthulling van Joh. Visscher, oud-redacteur van „De Zwarte Kat", thans redacteur van „De Tri bune". die in 1929 een internationalen spion en oplichter (M. v. d. Heul. villa Ons Huus- ke te Lunteren) engaeeerde om tijdens de Augustus-relletjes in 1929 zoowel figuurliil als letterlijk „kapot te maken"; onthulling der verbinding tusschen Rusland en Hol land—Indië. loopende over van Resema, leider van het Hollandsch Bureau van Ac tie te Moskou. Alimin, hoogleeraar aan de Lenin-school te Moskou. Moesso (de beide Iaatsten Javanen) die in Nederland can- didaat voor de Tweede Kamer was en op het oogenblik tracht via China, waar hij agent is voor de Comm. Internationale, naar Indië te geraken: en eindelijk mede deelingen over de communistische bedrijfs cellen in Nederland, die ingericht zijn door den Duitscher Moritz. die elke twee maan den als inspecteur van de Executieve der Internationale Nederland bezoekt. Tegen het einde van de vergadering tracht ten de communisten, als wier debater de heer van Soesbergen was opgetreden, con flicten uit te lokken, tengevolge waarvan er een vechtpartij ontstond, waarbij politie moest ingrijpen. In het V a d e r I a nd lazen we nog: Bij de bestuurderen van de C P. H. is. volgens den heer Baars, alles te koop. Zelfs het archief van de partij. De fascisten heb ben djt dan ook eenvoudig van de com munisten overgenomen. Stille werkers heb ben door een der eigen wapens der com munisten te gebruiken het celsvsteem de documenten weten te bemachtigen. In het archief der C. P. H. bevinden zich aanmeldingsformulieren, die thans bezit der fascisten zijn. Wat hierop als aanbeveling tot toelating vermeld staat is de moeite waard: Reeds al een lange ver oordeeling achter den rug! Met een rood paspoort uit den dienst ontslagen en der gelijke! En tusschen deze beide is nog het aanmeldingsformulier van prof. Mannoury (nu geroyeerd). Stukken over een partijconferentie too- nen aan, dat deze partij zich een arbeiders partij noemt, doch dat niet is. Immers pCt der aanwezigen waren arbeiders en van de werkloozen. wier belangen zij toch zoo graag willen behartigen was er slechts één tegenwoordig! Hier ver toont de CP.H. dezelfde absurde verschijn selen van de door haar zoo verafschuwde S.D.A.P. In zijn critiek op de leiding der C.P.H. zeide de heer Baars nog tegen de in de zaal aanwezige communisten dat hij het laag vond dat de leiders hun eigen partij- genooten op zoo'n gewetenlooze wijze op knoopten. Toen van fascistische zijde een aanbod werd gedaan voor overneming van het archief, was het eerste wat de betrok ken bestuurder deed een scheldpartij aan heffen op zijn partijgenooten. NEDERLAND EN BELGIE EEN MONSTERVERBOND WAT ZAL DAAR VAN GROEIEN? In de gemeente Krabbendijke, waar zeven raadsleden zijn, hebben de Chr. Hist leden en de S.G.P. een regeeringsbloc van vier leden gevormd. De burgemeester is C.H., één wethouder is C.H. en één wethouder is S.G.P. De twee a.r. en het eene vrijzinnige lid kun nen toekijken; ze mogen zelfs in geen com missie zitting hebben, hocvei de bekende anti revolutionair C. P. VojC'laar vele jaren zeker het bekwaamste raadslid was. De minderheid van drie leden heeft nu onlangs gezegd: „tellen wij niet mee, goed, dan stemmen we ook niet mee". Dat is niet zoo erg, dacht men. Maar... in stemming kwamen de posten der begrooting, welke inet assurantie en pensioenpremie in verband staan. De twee C.H. leden stemden natuur lijk voor; de twee S.G.P. krachtens beginsel tegen; de drie anderen stemden niet AIzoo: staking van stemmen, doch in een voltallige vergadering; weshalve... de posten verwor pen waren. De Voorzitter was er confuus van. Wat nu? Zoo'n begrooting, waarhij niets verze kerd is, waar geen enkel ambtenaar, krach tens de Pensioenwet verzekerd, premie betaalt en waar het niet voor hem betaald wordt, zoo'n begrooting wordt natuurlijk niet goedgekeurd Laat ons vrede sluiten, zei de Voorzitter En hij riep de raad weer bijeen. Laten we ons besluit herroepen en de betwiste pun- *"n weer op de begrooting brengen. Het plan had kans van slagen, want de S.G.P. wethouder was wegens ziekte afwezig. Indien dus de pensioenposten opnieuw in stemming mochten komen, zouden ze met twee tegen één stem worden aangenomen Doch daar liep de minderheid niet in. Zij stemden tegen herroeping van het vorig he van 1—5 regels m 2.30 Elke regel meer0.45 Bij contract belangrijke korting. Voor het bevragen aan t bureau wordt berekend o.io 12e Jaargang Voornaamste Nieuws. De correspondent van de N.R.C. te Brussel meldt: Na de Ajitwerpsche Métropole, brengt ook De Standaard, het hoofdorgaan der kath. Vla mingen, anderhalve kolom commentaar op de interpellatie-Savornin Lobman en den stand der Nederlandsch-Belgische betrekkingen. T Vlaamsche blad betoogt, dat in het Belgische project eener nieuwe verbinding te water tus schen Antwerpen en het Hollandsch Diep nimmer sprake is geweest van een „gesloten kanaal", maar dat, door middel van schut sluizen, verbindingen waren voorzien met de Westerschelde, te Bath, met de Oosterschelde kmR- te Bergen-op-Zoom, verder, Noordwaarts, met de Dintel en den Steer.bergschen Vliet ei eindelyk, met het Hollandsch Diep, te Wil lemstad „De oude verkeersweg over de Zeeuwsche stroomen, aldus De Standaard, blijft bestaan eD voor het lokale verkeer van Zeeuwsc'n- Vlaanderen en het overige Zeeland met het Nederlandsche Rjjk zal er weinig of niets ver anderd worden. Zal dit wel het geval zijn met de water verbindingen van Brabant? Ongetwijfeld, maar in den zin van een kortere, betere veiligere aansluiting op het Noorden en ook op het Zuiden. Wat is immers de hier in uitzicht gestelde oplossing? Het Nederlandsch kanaalvak loopt van Bath naar het Hollandsch Diep, op een peil, dat het mogelijk maakt het lastig pro bleem der waterloozingen oneindig gemakke lijker als dit thema het geval is op te lossen bij middel van talrijke suatiesluizen, niet enkel in het Noorden op de Zeeuwsche stroo men, maar ook op de Westerschelde, waar het getij deverschil beduidend grooter is. België verkrijgt vergunning zich op dit Nederlandsche vak aan te sluiten door door trekk'ng tot benoorden Bath van het lateraal Schelde-kanaal, dat op een hooger peil komt te liggen en dus noodzakelijk bij middel van een schutsluis van het Nederlandsch kanaal moet worden gescheiden gehouden. Hoe kan men dan redelijk staande houden, dat deze aansluiting het karakter van het Nederland sche vak (dat feitelijk tot Din tel sas met het project Vankonynenburg overeenstemt) danig verandert, dat dit laatste ineens groot gevaar zou opleveren voor He oecono- mische saamhoorigheid der Nederlandsche provinciën Als men een oogslag werpt op een kaart der betrokken gebieden, kan men niet aan den indruk ontkomen, dat door het geprojec teerde kanaal de verb'ndingen van Bergen-op Zoom en al de niivere industriesteden gelegen in het stroomgebied van Steenbergscbe Vliet Mark en Dintel, inniger dan ooit met elkan der zullen verbonden worden en ook met het Zuiden? Hoe kan men beweren, dat zulke afdoende verbetering in hooge mate de ont wikkeling van Noord-Brabant zóu bedreigen? Het wordt hoog tijd. dat er van Nederland sche zijde, waar men het goed meent ten op zichte van een voldoening gevende oplossing van de Bé'gisoh-Nederinndcche twistpunten krachtig gereeeeerd Worde te-en deze fantas tische voorstelling van zaken." DE KWESTIE AENGWIRDEN HEERENVEEN IN EEN GEMEENTE. Ged. Staten van Friesland hehhen aan de gemeentebesturen van Aengwirden. Srhoter- Innd en Hnskerland toegezonden de plan nen van vereenlging der gemeenten Aettg wirden en Sehoterland en wijziging van de grens dezer nieuwe gemeente in de ge meente Haskerland, met verzoek dit plan te onderwerpen aan het oordeel van de raden der drie gemeenten en van de Commissie van ingezetenen. Volgens dit plan zal He renveen in één gemeente komen te liggpr en een gedeelte van Schoterlnnd. ten \V van de Engelenvaart, bij Haskerland wor den gevoegd, waardoor Haskerland 10 000 inwoners krijgt. Communistisch archief in handen gevallen van fascisten. Snelle vrachtschepen op Indië, ter vervan ging van de mail booten. Amerika zal de economische saneering op den voorgrond stellen. Laval zou willen po gen een gematigd veiligheidspact te beko men, als voorwaarde van wapeningsbeper- Sovjet-Rusland bereid tot bewapenings- vacantie en tot algeheele ontwapening, als ook de anderen dit doen. De Volkenbondsraad zal vermoedelijk uit eengaan zonder een regeling te hebben ge troffen. De begrafenis van Edison. Dreigend conflict in de textielindustrie, blz. 3 Najaarsvergadering der Nederl. Zendings- vereeniging. In den Storm, door Wjerny. (blz. 5.) Een beeld in vogelvlucht van de verschil lende muntstelsels. De crisis-interpellatie in de Tweede Ka mer. Minister Ruys de Beerenbrouck aan het woord. TURKSCH-NEDERLANDSCH HANDELSVERDRAG ONTWERP VASTGESTELD Het ontwerp voor een Turksch-Neder landsch handelsverdrag is vastgesteld en door de delegaties van beide landen getee- kend. Het verdrag zal een maand na de ra tificatie in werking treden. F.n i DE BRAND TE VINCENNES HET „SPECIALE ONDERZOEK" Omtrent het speciale onderzoek, dat naar de oorzaak van den brand van het Neder landsche paviljoen moet zijn ingesteld, ver neemt het Hbl. dat dit eerst heeft plaats ge had nadat namens het comité verklaard is geworden dat men op deze hulp bij het op sporen naar de oorzaken van de ramp, prijs zou stellen. Uit de bij het speciale onderzoek plaats gevonden hebbende verhooren is gebleken: a. dat, toen het electrische net was aan gebracht, een onderzoek van de draden enz. in de kap van het gebouw door den betref- fenden controleerenden ingenieur, die nl. moest nagaan of alles in orde was. niet had plaats gevonden. Afdoende controle was hier achterwege gebleven. b. dat de electriciens die het net aanlegden dat slechts voor een bepaalde hoeveelheid lampen en lichtpunten berekend was (ge ringer dan voor hetgeen ten slotte werd aan gebracht) bemerkt hadden, dat nadat die meerdere lichtpunten -varen aangebracht de leiding warm liep. Zij hebben toen gewaar schuwd, waarop tot versterking van het net "'erd overgegaan. Doch ook daarna, aldus de getuigenverkla ringen, bleek de letding nog warm tc loopen zoodat er toen van de zijde der electriciens opnieuw gewaarschuwd werd, nu echter zonder verder resultaat. Men moet dus wel degelijk aannemen in stri'd net de aanvankelijk De Krant van gister heeft U op duidelijke wijze ge toond, dat wij ondanks de minder gunstige tijden de toekomst voor ons blad hoopvol inzien. Moge dat op het eerste gezicht wat#al te optimistisch schijnen, toch zijn wij ervan overtuigd, dat hier van geen overdrijving sprake is. Immers, onze lezers hebben ons nog nimmer in den steek gelaten, wanneer het er om ging, het abonnementenaantal op krachtige wijze uit te breiden. Juist in deze moeilijke tijden gevoelt men, dat er een band bestaat, welke ons Christelijk volksdeel nauwer verbindt. Ka juist het terrein van de pers leent zich zoo bijzonder goed voor die samenwerking. Daarom verwachten wij ook nu, dat allen zich met vernieuwde yver erop zullen werpen om te komen, tot het ideaal: Het Christelijk dagblad in het Christelijk gezin commissarissen van meerdere cultuurmaatschappijen in Ned.-Indiê. Hij presïrtium'wijtt was tevens commissaris der Kon. Ned. Indi- van den heer Trir. sohe Luchtvaart M«. 'van An^ Phi"?^™""" oorloopig niet j Nu moefpn Ged. Staten de staakten daarover de stemmen óVou"T. aanvn"Kel,,K Rrgeven voor i C4ntan .„.i. ""_!8!e!l,n* van zak(,n - dat dank zij het spe eifler uitmaken, riep de Voorzitter mis moedig uit Dat kan dus nog een interressante kwestie worden. ciale onderzoek gebleken is. dat "men hier met een overbelast net te doen had Of hier door de brand ontstaan is. kon niet moer worden uitgemaakt, maar de mogelijkheid is geenszins uitgesloten. VERPLEGING VAN LIJDERS AAN VALLENDE ZIEKTE ONGELOOFLIJK, MAAR WAARI Van de zijde der Chr. Vereeniging voor de verpleging van lijders aan vallende ziek ten schrijft men ons het volgende: Het uitvoerend comité voor de Stichtin gen van Toevallijders te Haarlem en Heem stede organiseert een groote Nationale col lecte, om straks bij het goutten feest der Stichtingen op 26 Januari a.s. een som van 100.000.— te kunnen overhandigen aan het bestuur dier Stichtingen om daarvoor te bouwen een nieuw paviljoen, waaraan al sedert zóó lang groote behoefte bestaat Hiertoe werd op groote schaal een circulaire verspreid met een girobiljet, als bede om hulp. Uit alle oorden van het vaderland kwamen de giften, maaromdat deze oproep juist samenviel met de beurscrisis op 19 September, was de opbrengst niet dat, wat men meende daarvan te mogen ver wachten. Wie schetst echter de verrassing, toen op Zaterdag 10 Octoober via de Boe renleenbank te Barsingerhorn eeji gift in kwam van 3000.— op het voor dit doel be stemde girobiljet, met duidelijke aanwijzing „Jubileumfonds" Maarop Donderdag 15 Octoober word de heer J. A. Hoekendijk te Heemstede op gebeld uit Barsingerhorn en werd hem door een kantoorjuffrouw eenvoudig, namens ge noemde Boerenleenbank de mededeeling ge daan, dat het een vergissing was van die 3000.— en of hij dit bedrag weder wilde afstaan. Daartoe vervoegden de Directeur en de kassier (fier bank zich ten kantore te Heemstede. Nadat hun onder het oog was gebracht dat men hier geen geld wilde behouden, waarop men geen recht had, maar dat de hee ren toch ook eens iets moesten gevoelen an de bittere ontnuchtering van het Comité zagen de heeren dat ook wel eenigszins in, maar waren toch nog te zeer onder den in druk van eventueele schade voor eigen zak. dan dat ze diep met anderen konden mee voelen. Met een ingevuld giro-overschrijvinga biljet voor het volle bedrag van 3000 ver lieten zij dankbaar en opgelucht het kan toor te Heemstede, belovende ook van hun kant wel iets te zullen doen om althans ecnigermate de teleurstelling goed te maken Nu is men tc Heemstede bezig met te ra den, wat de Boerenleenbank en wat de kas sier te Barsingerhorn zullen doen, nu zij zonder eenige af rek of moeite liet geld te rug kregen, en bovendien hoopt het Comité dat de lezers van dit Blad heter zullen in komen In het droeve gevoel van teleurstel ling en mogelijk een kleine of grootere scha devergoeding zullen willen storten op het Gironummer van het Comité: Heemstede, 34781 J. A. Hoekendijk.

Nieuwe Leidsche Courant | 1931 | | pagina 1