llieuure grihscije (iïéuraut BINNENLAND. ABONNEMENT: Per kwartaal 3-25 (B"schikkingskosten f 015.) Per week n 0.25 Voor hel Ruitonland bij Weke- lijksche zending 6.— Rij dagelijksche zending n 7.— Allfi9 bij vooruitbetaling Losse nummers 5 cent met Zondagsblad 7V2 cent Zondagsblad niet Hf7ondPrlijk verkrijgbaar Dagelijks verschijnend Nieuwsblad voor Leiden en Omstreker Bureau: Breestraat 123 Telefoon 2710 (na 6 uur 3166) Postbox 20 Postgiro 58936 No. 3487 WOENSDAG 21 OCTOBER 1931 ADVSRTENT1EN Van 1 tot 5 regelst.l'Vi Flke reept meer - 0.i2Vt van 1—5 regpls 2.30 Elke regel meer3.45 Bij contract belangrijke korting. Voor het bevragen aan "t bureau wordt berekend f 0.10 12e Jaargang Dit nummer bestaat uit VIER bladen waaronder een RALiO-nummer EERSTE BLAD. EN REI Enkele opmerkingen naar aanleiding van het V.V. Wie het Voorloopig Verslag, dat de Tweede Kamer uitbracht over het be leid en de voornemens der Regeering nauwkeurig leest, stuit op diepgaande meeningsverschillen, doch ziet ook een streven naar samenwerking om met vereende kracht en noodzakelijke eens gezindheid door de moeilijkheden heen te komen. Bij diepgaand principieel verschil, dat feitelijk zonder discussie geconsta teerd kan worden, is er ook een een parig zoeken naar de middelen welke baat kunnen brengenal zouden we niet gaarne voorspellen, dat er eenstemmig heid bij het vinden zal zijn. Wat het beginselverschil betreft, kan men duidelijk drie hoofdstroomingen in het V. V. onderkennendie van de S.D.A.P., van het liberalisme en van de rechterzijde als geheel; daarnaast duikt dan nog zoo hier en daar de opinie van een dissidente groep op of van een eenling, die blijkbaar alleen voor zich zelf spreekt. Vooral in het hoofdstuk, dat over de crisis handelt, komen de principieele verschillen naar voren. De S.D.A.P., haar sensatie-congres getrouw, spreeki daarbij de grootste woorden; al is de taal wat meer bezonken, dan toen de man der dreiging voorzong om stem ming te maken Nu zou men den aard van de sociaal- democratie niet moeten kennen om er zich over te verwonderen, dat zij van de troebele tijden gebruik maakt om tot machtsversterking te komen. Al te veel hebben roode voormannen zich ver zoend verklaard met de verhoudingen in deze „kapitalistische" maatschappij om thans niet met gróotë gretigheid cl.° gelegenheid aan te grijpen althans meT woorden hun afkeer van deze verfoei lijke maatschappij te kennen te geven. Veel indruk kan dat niet maken, want zelfs op een sensatiecongres wordt de kwestie van omruiling dezer maat schappij voor een ander „stelsel" niet met ernst behandeld en geven de den kers toe, dat het met een armömzwaai niet zal gaan. Daar zit meer aan vast. En daarom beteekent het ook zoo weinig deze maatschappij schuldig te verklaren en te veroordeelentot depor tatie en inruiling komt het toch niet a la minute; het zal noodig zijn binnen het raam van deze maatschappij vorm, desnoods hier en daar wat uitgezet, verbéteringen aan te brengen en hinder lijke uitwassen uit te snijden. Van liberale zijde wees men de schuld van het kapitalistische stelsel af. Niet in het V. V., althans niet in zoo klare bewoordingen, doch op vergaderingen is het gezegdWanneer het liberalisme maar aan de regeering was geweest ln de laatste jaren, dan zou thans de cri sis minder ernstig zijn; want liberalen zjjn verstandige lieden: zij hadden her wel voorzien en zij zouden in geen ge» val toegelaten hebben, dat het maat schappelijk leven door allerlei overheids bemoeiing en staatssocialisme verstikt ware. Het is dezelfde stem, welke we ook in ons laatste hoofdartikel beluisterd hebbende mensch wordt vergetenhet materialisme speelt de hoofdrol. Tegenover dit slaan in de lucht staat de positieve erkenning van de rechter zijde, dat het wereldwee het rechtvaar dig, maar ook het logisch gevolg is van de zonde der wereld; niet in die zin dat het aan ons zou staan om tot een groepsgewijze veroordeeling te komen, maar wel zoo, dat we Gods straffende hand zien, die thans het menschdom be zoekt. Wij denken er dan ook niet aan hei kapitalisme in staat van beschuldiging te stellen Reeds daarom niet, omdat iedereen onder kapitalistische maat schappij iets anders verstaat dan een ander. Wij kunnen van het kapitalisme in goede, doch ook in kwade beteekenis spreken en daarom blijft het schermen met woorden en zonder nut. Bovendien, iedereen geeft toe, dat deze maatschappij vorm niet pasklaar over ons maatschappelijk leven is gezet, doch dat er groei en ontwikkeling was waaruit echter met logische consekwen- tie volgt, drt wij deze maatschappe^ke ordening niet kannen verlaten, zooals de vlinder uit de cocon naar buiten treedt. En evenzeer ligt er in opgeslo ten, dat Christenen zouden beweren: het blijft, zooals het is. Want zij weten dat Gods werk groeit en tot ontwikke ling komt. Daarom zal niemand onzer ontken nen, dat er wellicht maatschappelijke verschuivingen zullen plaats vinden of dat het raam der maatschappij ver andering zal ondergaan; maar wel wordt verworpen de gedachte, dat maatregelen, welke misschien wijziging brengen, de noodzakelijke inleiding toi een socialistische ordening zullen zijn. „De huidige productiewijze behoeft allerminst plaats te maken voor de socialistische, indien de beperkende macht van de overheid wordt aange wend tot beteugeling van de mensche- lijke zonde, die zich in elk stelsel zal openbaren. Niet alleen economisch her stel, ook geestelijk en zedelijk herstel is noodig." Doch daarom kan de rechterzijde ook niet meegaan met het liberalisme, dat overheidsbemoeiing met staatssocialis me verwart en vereenzelvigt. Dat laatste was in het V. V. weer op veel plaatsen aan bod. De Overheid moet met een welomlijnd plan komen: de overheid heeft het schijnbaar maar voor het zeggen, hoe het in de maai- schappij zal gaan; de overheid kan blijkbaar met één forsch optreden heel de crisis bezweren Dat is eigenlijk toch kinderpraat. De rechterzijde moge critiek oefenen op de houding en de maatregelen der regeering; zij moge erkennen, dat de regeeringen der groote mogendheden tot de huidige crisis veel hebben bijge dragen zij denkt er niet aan om onze overheid te belasten met de crisis schuld. Immers, zij weet, dat Neder land. zoo kwetsbaar op handelsgebied, onder de druk der wereldwanorde moet geraken en dat geen regeering bij machte is, dat te voorkomen. De S.D.A.P. is in deze dingen toch hopeloos inkonsekwent. Ze waant zich de internationale partij bij uitnemend heid en zij is, om zoo te zeggen, in de laatste jaren nationalistischer dan ooit. Ze drijft in elk land een eigen, een één zijdige politiek; en begaat hierbij de onbillijkheid om de regeering te verwij ten wat buiten haar schuld gebeurt. Van heel het internationale verband ziet ze blijkbaar niets meer. Dit is ook een gevolg van haar staats socialisme, waartegen we ons, met de liberalen verzetten. Doch waarbij we niet uit het oog verliezen, dat dit niet hetzelfde is als overheidsbemoeiing. Deze kan hier te ver gaan en daar te kort schieten, dat spreekt van zelf; maar ze is noodzakelijk. Die Overheidsbemoeiing verwacht de rechterzijde ook nu van de regeering. Niet, zooals sommigen wenschen, die betoogen, dat de regeering een alge meen plan aan de Kamer moet voorleg gen; ook niet, als anderen willen, die gaarne zouden zien, dat er rigoureuse maatregelen werden genomen ten op zichte van werkloozen en ondersteun den doch zoo, dat de regeering ingrijpt, waar dat mogelijk en wenschelijk is, en die maatregelen neemt, welke er toe kunnen meewerken, om ons zonder te groote bedrijfsschokken door de crisis heen te helpen. Die zoo oordeelen spreken daarom ook niet van een reactionair kabinet. En begrijpen ook niet, dat dit „in het bijzonder tot uiting komt in zijn exclu sivisme tegenover de socialisten, die- toch een vierde der bevolking vertegen woordigen." Het wordt een akelige vertooning als de partij der opruierij nu ook nog een martelaarshouding gaat aannemen. Wat wij verwachten van het kabinet is, dat,het overeenkomstig de Christe lijke beginselen krachtig zal optreden tegen elke revolutionaire actie; die offers zal vragen van het Nederland- sche volk, welke noodig zijn om wie onder crisisleed gebukt gaat, te steu nen; en voorts zoodanige maatregelen zal beramen en voorstellen, welke de stoornissen in het maatschappelijke le ven kunnen verhelpen of temperen. ONDERSCHEIDING Bij Kon. besluit is toegekend de aan de Orde van Oranje-Nassau verbonden eere medaille in zilver aan: J. J. van der Lely, meesterknecht bij de firma gebrs. J. en P. Slot te Maassluis. BUITENLANDSCHE ONDERSCHEIDING Bij K. B. is aan Dr. W. H. Keesom, hoog leeraar aan de Rijksuniversiteit te Leiden vergunning verleend tot het aannemen van de versierselen van ridder van de Poolster van Zweden. RIJKSVERZEKERINGSBANK Bij Kon. besluit is respectievelijk met in gang van 1 November 1931 en met ingang van 1 Jan. 1932 aan W. C. van Spanje en aan R. Enderló op hun verzoek eervol ont slag verleend als adjunct-commies bij de Rijksverzekeringsbank; COMMISSARIS VAN POLITIE Bij Kon. besluit is op zijn verzoek met 16 October 1931 eervol ontslagen met dank E. J. Pateer als commissaris van politie te Amsterd'am. WATERSCHAPPEN Bij Kon. besl. zijn benoemd: 1. in de provincie Zeeland1; a. met ingang van 10 October 1931 tot dijk graaf van den Kreekrakpolder, W. Kovïg te Rilland Bath, uiterlijk tot het einde van het zittingsjaar, waarin hij zpventig jaar zal zijn geworden; b. met ingang van 23 November 1931 tot dijkgraaf van 't waterschap St. Maartensdijk W. M. Kloet te St. Maartensdijk; c. met ingang van 1 Nevember 1931 tot lid van het bestuur der waterleiding van het ca- lamiteuze waterschap Scherpenisse, M. Rijs- tenbil Azn. te Scherpenisse, uiterlijk tot het einde van het zittingsjaar, waarin hij ze ventig jaar zal zijn geworden; d. tot lid van het bestuur der waterkeerïng van de calamiteuze polders Onrust, Jacoba en Anna Friso, C. de Kan, te Wissekerke; 2. in de provincie Noord-Brabant met in gang van 1 Januari 1932, tot heemraad we gens de bijdragende landerijen in h^t vierde district van het heemraadschap aan den Roosendaalschen en Steenbergschen Vliet P. M. Sneep te Dinteloord. Bij Kon. besluit is aan C. Mans—van Wijk wegens huwelijk eervol ontslag verleend als adjunct-commies bij den Postchèque- en Giro- ARBEIDER-CONTROLEUR Bij beschikking van den minister van Wa terstaat zijn met ingang van 1 November 1931 voor den tijd van vijf jaren opnieuw benoemd tot arbeider-controleur H. J. Jan sen, W. Stoffer on G. van Kruchten. GEEN SPREEKUUR De directeur-generaal der P. en T. is ver- EEN GOEDE STAAT VAN DIENST Bovenstaande foto werd genomen te Kampen: 't laatste putje wordt door den heer P. A. Pompert geledigd. Of dat dan iets bijzonders is? Ja, als men bedenkt, dat dit noodzakelijke en nuttige werk bijna een halve eeuw door hem werd verricht. In 1885 aangesteld, heeft hij dezer dagen zijn taak in dienst der gemeente beëindigd. Geen wonder, dat hij door directeur en wethouder waardeerend werd toegesproken. Bovendien is de heer Pompert ook op kerkelijk terrein een welbekende figuur, ln meer dan een opzicht mag hij terugzien op een goeden staat van dienst TWEEDE KAMER Bij de Tweede Kamer is ingekomen een schrijven, van mr. dr. R. H. Baron de Vos van Steenwijk, waarin hij verzocht hem met ingang van 1 Nevember eervol ontslag te verleenen als griffier van de Tweede Kamer in verband met zijn benoeming met ingang van dien datum tot Commissaris der Ko ningin in Drente. In dit schrijven zegt de heer de Vos van Steenwijk, 'dat het hem een behoefte is, van deze gelegenheid 'cbruik te maken om zijn oprechten dank te betuigen voor de vele be wijzen van welwillendheid, vriendschap en hulpvaardigheid, die hij in de waarneming van zijn betrekking uit de Kamer mocht ontvangen. DE VAC.KLEEREKOPER Bij de Tweede Kamer is ingekomen een schrijven van den voorzitter van het cen traal stembureau, houdende mededeeling, dat de heer J. L. Faber, benoemd tot lid van de Tweede Kamér, zijn benoeming heeft aan genomen. NEDERL.-BELGISCH OVERLEG DE HEER VAN CAUWELAERT OP BEZOEK TE 's-GRAVENHAGE Van Maandagochtend tot Dinsdagmiddag heeft mr. Van Cauwelaert, burgemeester van Antwerpen, lid van de Belgische Kamer en minister van fc'.aat, te 's-Gravenhage vertoefd, aldus schrijft R. in het „Handelsblad", en dat wei in gezelschap van de heer en baron Van Zuylen, Delmer, Brabant en Goris. Ben ik wel ingelicht, dan zijn de heeren niet op JBui- tenlandsche Zaken geweest. Intusschen mag men aannemen, dat het be zoek van dit gezelschap aan Den Haag niet zoozeer plaats vond, omdat men eens gaarne in de Nederlandsche residentie wilde ver- poozen, dan wel ómdat men er kwam, aange zien men er „zaken" te doen had. Anders uitgedrukt: het ligt voor de hand, dat de heer Van Cauwelaert met de heeren die hem ver gezelden te Den Haag met een of meer daartoe geautoriseerde personen besprekingen heeft gevoerd; dat het hier dus nader overleg cmtrent het Nederlandsch-Belgische v: betrof. WIJZIGING PCSTWET EN PAKKETPOSTWET RECLAMEDRUKWERK Uitreiking van aangeteekende stukken Bij art. 30 eerste lid sub 6° der Postwet is strafbaar gesteld het vervoeren of doen vervoeren van stukken, al dan niet tegen ge not van vracht, indien die stukken bestemd zijn om m het buitenland te worden ter post Bezorgd. Deze bepaling beoogde een eind te maken aan het destijds veelvuldig voorko mende vervoer van brieven over de grens met het doel deze ter verdere verzending in het buitenland ter post te bezorgen en aldus voordeel te trekken uit daar geldende lagere Het komt thans voor, dat handelszaken hier te lande haar reclame-drukwerken uit het buitenland naar Nederland doen verzen den teneinde op die wijze Ln het bijzonder ce aandacht van de geadresseerde 1 op deze drukwerken te vestigen. Deze drukwerken zullen meestal hier te land"e worden ver vaardigd en dus, om ze van uit het buiten land naar de geadresseerden hier te lande te kunnen doen verzenden, eerst van uit ons '•Uid moeten worden verzonden. Het Staatsbedrijf der P.T.T. ondervindt hiervan dus geen nadeel, maar aangezien een zoodanige handeling met art. 30 eerste lid 6° der Postwet formeel in strijd is wordt voorgesteld dit zoodanig te wijzigen, cfat het daar bedoelde vervoer alleen strafbaar wordt gesteld, indien uit de ter postbezorging in het buitenland nadeel- voor den staat kan ontstaan. Met het oog op het ten huize van geadres seerden uiti'eiken van aangeteekende stuk ken wordt het wenschelijk geacht, te bepa len, cïat deze, mits niet voorzien van aan gegeven geldswaarde, ook zonder speciale machtiging aan huisgenooten van de go adresseerde mogen worden uitgereikt. Vervolgens wordt voorgesteld een alge- meene vrijstelling van zegelrecht met be trekking tot door den Postdienst te bezigen bescheiden. Tenslotte wordt het wenschelijk geacht de mogelijkheid open te stellen om in de daarvoor in aanmerking komende gevallen de gelegenheid te kunnen geven iiet port voor postpakketten alsmede het recht we gens verrekening, niet bij de ter postbezor ging te voldoen. FRIESCH VERBAND DE SCHOOL EN DE TOEKOMST In de Zaterdag te Leeuwarden gehouden vergadering van het anti-rev. „Friesch Ver band", zijn Lehalve eenige huishoudelijke zaken twee belangrijke onderwerpen ter sprake gekomen. De voorgestelde bezuinigingeji op onder wijs kondm in de gekozen vorm wei nig bevrediging wekken. De uniforme 45- leerlingen-schaal is een ramp voor het plat teland, dat in 't gedrang komt, het zevende leerjaar wel kan missen, doch in zijn kleine scholen geen 45 leerlingen per on 'er wijzer kan hehhen, vooral niet in één- en tweemans-scholen. De praktische vraag werd gesteld of men niet te veel dure U.L.O.-Scholen heeft en het verstandige besluit werd genomen om een vergadering uit te schrijven van Prov. Comité en Schoolbesturen ter overweging van de mogelijkheid om twee en drie U.L.O.- schoolties samen te smelten. Tegen de 45-leeriingenschaal zal oppositie gevoerd worden. Na de school kwam de toekomst. De heer M. S. Visser refereerde over het onderwerp: „Friesland en hot Rijk". Hij zag de toekomst rond de provincie donder in, vooral ten gevolge van de rentralisa'ie- geest, die de vri'e ontwikkeling de?dt. De decentraljsaMeopdaoMo. waarvan het ar. urogram spreekt blijft te veel een do ido le'tor. Fries'and h.v. heMt pop agrarische pot;ti«Tc nondi? v"»nt ieder is. direet of !n direct bii landb-uv po vpe*polt betrokken De ontwikkelde denkbeelden lokten een ernstige discussie uit; VOOR WERKVERSCHAFFING VERHOOGING VAN DIVERSE POSTEN De regeering heef. een suppletoire be grooting voor Binnenlandsche Zaken voor 1931 ingediend, waarbij de gewone dienst wordt verhoogd inet f 7.008.154 en mitsdien gebracht op f 29.916.254. Allereerst blijkt het noodig, den post werkverschaffing en steunverleening van f 3.755.236 te brengen op f 10000.000. Deze verhooging is noodzakelijk in verLand met het feit, dat de regeering dit jaar weder heeft moeten overgaan tot het subsidieeren van steunregelingen voor crisiswerkloozen en tengevolge van de uitbreiding der werk verschaffing. De nieuwe raming is slechts zeer globaal, daar niet bekend is, hoeveel aan de gemeen ten in de kosten harer steunregeling van Rijkswege zal moeten worden toegekend en omtrent den omvang der werkloosheid in de naaste toekomst niet de minste zeker heid bestaat. Daarnevens wordt voor ondersteuning enz. van buitenlands verblijvende of van daar in Nedfrlavd gekomen armen f 400 000 meer aangevraagd. Voor den bouw van een nieuw laborato rium voor plantkunde aan de Landbouw- hoogeschool te Wageningen, waarvan de kosten op f 175.000 worden geraamd, wordt een bedra-g van f 115.000 aangevraagd, a.un gezien voor de overige kosten de gelden beschikbaar zijn van de aanvanke'ijk ge dachte verbouwing van het hoofdgebouw. In verband met de heerschende werkloos heid is iiet noodig, dat uitgezien worut naar geschikte objecten voor werkverschaf fing. In de provincie Drente ligt on 1«»r Grollo, Eln en Schoonlo een comnlex heinc- gronden, dat zich, behoudens enkele kleine gedeelten, uitsluitend tot don aan'eg van bosch leent. De vorm van het terrein is uit technisch oogpunt zeer goed te noemen, terwij] de ligging gunstig is door de nabij heid van harde wegen en de tramlijn AssenCoevorden. Voor aankoop van cirea 1375 H.A. wordt een rost van f 1S5.000 op de begrooting gebracht. Een bedrag van f 43 000 wordt aangp vraagd als voorschot voor do bestriidioe van de koeten van het eontrn'oorend Pn nff. minie'relief pe,c"neel. noodig voor de it voorin? van de "Lcrwpnet enz Deze kosten zullen v-orden betna'd u't rle door de g gewestelijke tarweorganisaties verkregen ontvangsten. MINISTER RUYS' VERKLARING In de Tweede Kamer heeft de minister president, de heer Ruys de Beerenbrouck, naar men weet, in antwoord op de interpel latie-Van den Tempel o.a. medegedeeld, dat van de regcering een wetsontwerp te ver wachten is, dat verband houdt met de vraag stukken, die in den a'lerlaatsten tijd met be trekking tot den invoer zyn gerezen. Van zeer bevoegde zijde verneemt thans het „Handelsblad", dat het doel van het door minister Ruys genoemde wetsontwerp zal zijn de regeering een wapen in de hand te gever, bij buitengewone gebeurtenissen. Een wets ontwerp is in overweging, dat in de mogelijk heid voorziet bij wijze van noodmaatregel be- uaalde voorzieningen te treffen. Hierin ligt re-ids opgesloten, dat dergelijke voorzieningen steeds van tyrielyken aard zullen zijn. Uitdrukkelijk werd ons verzekerd, dat de regeering zich zal blijven houden aan haar liberale vrijhandelspolitiek, waaraan ze zich internationaal heeft gebonden. In dezen crisistijd moet het als hoogst wen schelijk worden beschouwd, dat men in Neder- 'and vasthoudt aan de tot dusver gevoerce handelspolitiek. Men zal dan ook van deze regeering geen wetsontwerpen, houdende invoerverboden of invoerbeperkingen, kunnen verwachten. Voornaamste Nieuws. (hlz 2.) Een officieus bericht over Lavals houding te Washington. Japan neemt een eenigszins verzoenlijker houding aan. Het zou directe onderhande lingen ve.-wachten van Eugere Tsjen, indien deze minister van buitenlandsohe zaken te Een sensationeel artikel van de Germania over de bedreigde betalingscapaciteit van Sovjet-Rusland. I Een wet ter bescherming van de Spaan- sche republiek. Het prae-advies van Prof. Mr. H. Frijda voor de Vereen, voor Staathuishoudkunde en Statistiek. (Md*. 3). De dies natalis der Vrije Universiteit. De weekstaat van de Nederlandsche Bank. (bl* 5.) Een beeld der verschillende muntstelsels II De verdere behandeling in de Tweede Ka mer van de interpellatie-van den Tempel over de economische toestand. (bi* 9) Het Communisme in de Practijk. Van een gesjochte schoenmaker, die de wereld deed lachen. Van onzen Duitschen correspondent. DE ZUIDERZEEVISSCHERS OP ONDERZOEK UIT HOE LANG NOG ZUIDERZEE VISSCHERIJ? Dezer dagen bezochten de visschers, welke 'de Zuiderzee-visscherijbevolking ui den Zuiderzeevisscherijraad vertegenwoor digen, den Secretaris der Generale Com missie Zuider?eesteunwet te Amsterdam, teneinde op de hoogte te worden gesteld, hoe lang in do Zuiderzee de visscberij nog zal kunnen worden uitgeoefend. De gerinse kaus. dat de ansjovis-vangst nog behoorlijk zou kunnen worden uitgeoefend, wettigde naar men meende niet, dat alsnog noe menswaardige bedragen werden besteed voor aanschaffing of instandhouding van het vischtuig, benoodigd voor de ansjovis- visscherij. Men achtte het billijk, dat bij de bepa ling van de waardevermindering voor schepen en netten in aanmerking zouden worden genomen de kosten, welke rede lijkerwijze kunnen worden geacht noodig te zijn geweest voor de instandhouding van de bedrijfsmiddelen ten dienste van de uit oefening van de liaringvisscherij in het voorjaar van 1982. De Secretaris der Generale Commissie beeft hierop o.m. gean'woord, dat hij ver wachtte. dat de totstandkoming van de alge meene maatregelen van bestuur, waarin o.a. de waardevermindering wordt geregpld thans binnen enkele weken kan worden tegemoet gezien, terwijl hij nog meende to weten, dat onmiddellijk na die totstand koming de voorbereiding van de instelling der plastsftliike Commissies zou worden ter hand genomen. DE BRUG BIJ KEIZERSVEER OPENING OP 31 OCT. a.s. De Minister van Waterstaat brengt ter ken nis dat de nieuwe brug over de Bergsche Maas bij Keizersveer op Zaterdag 31 Oct. a.s. van 13.30 af voor het verkeer zal worden opengesteld en dat in verband daarmede de veerdienst over de Bergsche Maas te Kei zersveer word't opgeheven na afvaart van de veerboot die te 13.15 op voorgestelden datum van de Zuidelijke veerhaven tc Kei zersveer vertrekt. PENS10ENACTEN VOOR N.N. HIJ WENSCHTE VOOR ZICH ZELF GEEN PENSIOEN Minister de Geer treft het niet Terwijl hij bezig is uit alles en neg wat een slaatje te slaan om de bedreigde Schatkist ter hulp te snellen, wordt diezelfde schatkist door zijn ambtenaren leeggeplunderd met dui zenden tegelijk. Eerst was het vlak bij huis op de Kneu terdijk, waar een ambtenaar vele jaren gelegenheid had mandaten ten eigen be hoeve klaar te maken en zoo ver boven zijn stand te leven, dat men nu van fan tastische bedragen spreekt, welke verduis terd zijn. Thans liep een goocheme meneer bij den Pensioenraad er in, omdat hij een reQu-tje afgaf, dat liever niet onder de oogen van de Rekenkamer moest komen. Hier schat men het verlies op 10 f 2OO00. Eerlijk gezegd, snap ik deze dingen n:et. Als Financiën zijn belastingambtenaren uitzendt, dan schijnt het parool te zijn: begin, met niemand te gelooven. En, de ergerlijkste staaltjes worden daarvan soms verteld. Ik heb er ook wel eens enkele meegedeeld: al voegde ik er telkens aan toe, dat ik het corns 'niet wilde aanrekenen, wat enkelen misdeden. Hoe het zij: zelden wordt een belasting plichtige op zijn woord gploofd; als ik rentevragende schulden heb, dan moet ik precies opgeven hoeveel en bij wien. Die controle, mits ze niet in plagerij ont aardt, ,is een zegen. Gelijk ook ouderwet- sche leeraars in het administratie-recht, nog voor in ens land tijzondere „gaslucht" in de mode was, leerden, dat goedé, scherpe controle een weldaad voor den comptabelen ambtejiaar is. Aan Financiën schijnt men daar andere over te denken. Jarenlang laat men iemand met cheques omspringen naar vrij believen en de chefs, die zien. dat de man ver boven zijn stand leeft, komen maar niet op 'iet idee, dat narekenen heilzaam en een zegen voor den ambtenaar is. Misschien pleit het wel voor liun strikte eerlijkheid, zoodat /ij zier. niet kunnen vooretellen, dat anderen oneerlijk zijn; maar zij hooren toch wel eens wat van verduistering en diefstal; ze kunnen zich toch wel voorstellen, dat iemand in de verzoeking komt. Een rechter, die eens een kras vonnis uitsprak tegen een boekhouder, die geklopte cokes voor ongeklopte noteerde en het ver schil in zijn zak stak: sprak het harde woord: gij wordt gestraft voor uw schan delijke oneerlijkheid; maar het spijt mij, dat ik anderen niet straffen kan voor hun schandeliike slordigheid; gij zijt misdadi ger en slachtoffer tevens. We moeten op de kleintjes passen, zegt men aan Financiën; laat men ook eens op de groeten passen: wie weet, hoeveel er bespaard kon worden zonder dat iemand schade leed. Want controle is steun voor den eoed'.vtllenden ambtenaar! Deze man maakte .alsrhe pensioenaeten voor N.N., cm bet zelf on te strijken: maar daardoor verspeelde hij zijn eigen pensioen. brei ling van bet bestaande gebouw was reeds f 110 000 toegestaan. Thans wordt als eersten term<"n aangevraagd f 410.000 min f HO OOO is f 330.000. Ten cevolgL van de bij deze suppletoire heigroot ing voorgestelde wijzigingen wordt het eindcijfer van de gcheele begrooting vpvnnoed met f 7.603.300. Weet de Rpeeering nog wel, dat er in Delft een millineneneebouw renteloos leeg en te verworden staat? ZORG VOOR WERKLOOZEN DUUR GEBOUW OCTROOIRAAD Door de regeering is een suppletoire he- grouting van Arbeid ingediend. Ook hierop komen een paar belangrijke posten vuur, welke verband houden met de huidige werkloosheidscrisis. Art. 40 (bijdragen in den vorm van subsidiën aan werkloozen- kasscn ten bedrage van 100 pet. der bijdra gen van de leden over 1931 en afgesloten dienstioren) wordt namelijk verhoogd met f 300 000 en art. 41 (bijdragen in den vorm van su' s'diën aan werklozenkassen voor zooveel 7jj meer hedrnren dan 100 ><r1 van .de bijdragen der leden) met f 6375 000 j Voor's worden gelden .aangevraagd vnoi 1 een nieuw gebouw voor den OctrooiranJ. I dat in uitzicht gesteld was. Volgens raming Jzal het gebouw f 900.000 kosten. Voor uii-l Gemengd Nieuws. VERDRONKEN Te Tcrmunterzijl werd vermist de 79-jarige weduwe C. S. Holthe. Na geruimen tijd ge zocht te hebben, vond men haar ljjk drijvende in het Termunterzijldiep. Pogingen om de le vensfeesten weer on te wekken, faalden. Het is onbekend of het hier een ongeluk betreft, DE ONBEWAAKTE OVERWEG Een luvrt "uto. v*dpurd door den e'renrar J. M. de Wc te Mr -%'k-nrsl, werd bij den orb w-rk'cn ove -eg VaMhermond te Mussel- kanna' deer de locomotief van een juist pas- se renden trein gegrepen en totaal vernield. De bestuurder bleef ongedeerd.

Nieuwe Leidsche Courant | 1931 | | pagina 1