•Ob V ZATERDAG 17 OCTOBER 1931 TWEEDE BLAD PAG. 6 STADSNIEUWS 'gemeentelijke dienst voor sociale zaken JAARVERSLAG OVER 1930 Verschenen is het versla# van de Gemeen telijke Dienst voor Sociale Zaken over '30. Daaraan is het volgende ontleend:: Werkverschaffing. De werkverschaffing 'de aanleg van den Leidschen Hbutr, die. den 17en September 1928 aanving en waarbij het aantal tewerk- gestelden op 31 December 1929 47 bedroeg, werd het geheele jaar 1930 voortgezet, dank zij de gemeente- en rijkssubsidie in de loonen der arbeiders. Den 13en Juni, toen langzamerhand het groote graafwerk aan sloten en vijvers was geëindigd, moest het' aantal tewerkgestel den worden ingekrompen. Een 12-tal, meest landarbeiders, Vond direct werk in het vrije bedrijf, de overigen echter bleven werk loos. De laatsten werden in Augustus nog eenmaal in den Hout herplaatst. Drie arbeiders werden ontslagen, omdat zij zich aan drankmisbruik schuldig maak- 'ten. In totaal waren op 31 December 1930 op den Hout tewerk gestéld 93 arbeiders, waarvan óp dién ctófünx öóg' 21 werkzaam .waren. Aan Werk- en waalvloon, regenverzulm, tiitkeering op Christelijke feestdagen, uit- kcering op den 3en October zuim vóór Maart 1930 werd gekeerd 38012.18. Het aantal verstrekte bons voor 1 KL. parelcokes bedroeg 335 terwijl de Kerst- gave een bedrag groot 102 vorderde. Van 1 Maart 1930 af den datum van het inwer kingtreden der Ziektewet waren de tewerk- gestelden verzekerd bij de Tuinboirwonder- linge. Aan 11 zieken werd over 578 clagen uitgekeerd 1533.83. Het uurloon voor den minst geschoolden arbeider bedroeg 0.40. Flinke werkers kon den in tarief 0.42—0.55 per uur ver dienen. Na het beëindigen van het graaf werk werd in zoogenaamd taakwerk ge werkt. Het hoogste uurloon dat voor taak werk mocht worden betaald bedroeg 0.45. Arbeidswet. Het aantal op '31 December '1930 geldige arbeidskaarten afgegeven door of namens den Burgemeester van Leiden, bedroeg: Jeugdige mannelijke arbeiders: 14 jaar 292, 15 jaar 406. 16 jaar 482, 17 jaar 515. .Totaal 1695. Ongehuwde jeugdige vrouwelijke arbei ders: 14 jaar 285, 15 jaar 311, 16 jaar 370, 17 jaar 412. Totaal 1378. Gehuwde vrouwelijke arbeiders: 330. In *1930 werden 2 steenhouwerskaarten af gegeven, beide geldig voor 1 jaar. Plet aantal geldige steenhouwerskaarten bedroeg op 31 December 1930 11 voor per sonen van 18 jaar en ouder. Arbeidsgeschillen, waarbij de Rijksbemid delaar moest optreden, kwamen niet voor. Stennverleening. Evenals vorige jaren geschiedde ook in 1930 de uitbetaling der steunbedragen aan uitgetrokken werkloozen door tusschen- itomst van de organisaties. Aan steun werd in totaal via 'de organi saties uitgekeerd 87.802.97 waaronder be grepen 933.87 als huurtoeslag. 981.30 als Kerstuitkeering aan uitgetrokkènen en 529.63 als Kerstuitkeering aan die gehuw den, kostwinners en alleenstaande personen- die op Zaterdag 20 December 1930 trekkend waren van hun werkloozenkas en reeds van 1 December 1930 af onafgebroken werkloos zijn geweest, voor zoover deze werkloozen na uitgetrokken te zijn, voor steunuitkee- ring in aanmerking zouden komen. Aan diverse steunbedragen, bestaande uit aanschaffing kleeding schoeisel, enz., ver goeding van of tegemoetkoming in verhuis kosten enz. werd uitgegeven 1703.72. Hier van werd terugbetaald 226.74, blijft 1476.98. Aan steuntrekkenden, die, na langen tijd werkloos te zijn geweest, werk buiten de gemeente vonden, werd voor één of meer weken vergoeding van reiskosten verleend. In totaal werd aan reisgeld uitgegeven 255.30. De verstrekking van bons .waarop bij de Stedelijke Lichtfabrieken 1 H.L. parelcokes kon worden in ontvangst genomen geschied de van 1 Januari—31 Maart en van 1 No vember—31 December 19300. In totaal werden 3975 brandstoffenbons verstrekt, hetgeen een uitgave vorderde van 3045.20. Werkloosheids volkering. Met ingang van den 30en Juni 1930 werd de afd. Leiden van den Ned. Bond van Mannelijke en Vrouwelijke Arbeiders in J~ Kledingindustrie e.a.v. toegelaten "tot Rijksregeling, neergelegd in het Werklc heidsbesluit 1917. Aan het eind van 1930 waren te Leiden 5895 arbeiders, behoorende tot 65 werkloozen kassen, tegen werkloosheid verzekerd. Op 31 December 1929 was het aantal verzeker den 5519. Het ledental vermeerderde dus in 1930 met 376. Gedurende het jaar 1930 werd door de kassen aan bijdragen ontvangen een bedrag van 69342.66 waarop door Rijk en Ge meente ieder 50 pCt. subsidie werd ver strekt. Aan dc landarbeidersbonden werd een extra subsidie van 25 pCt. toegekend. Het aandeel van de Gemeente in deze sub sidie zal vermoedelijk pl.m. 34.000 bedra gen. Het juiste bedrag wordt dóór den Rijksdienst der Werkloosheidsverzekering en Arbeidsbemiddeling vastgesteld. In 1929 werd door {ie gemeente Leiden een subsidie verstrekt tot 'n bedrag v. 33.182.60. In 1930 bedroegen de ontvangsten ver moedelijk 138.915.32 (contributie en sub sidie) terwijl aan uitkeeringen 157.659.23 werd uitgegeven. Over 1929 waren deze be dragen respectievelijk f 156.751.54 131.274.01. Onrechtmatige uitkeeringen. I)e door 'den Dienst uitgeoefende controle op de gedane uitkeeringen was aanleiding •dat B. en W. van Leiden in 76 gevallen bezwaar maakten wegens het verstrekken van uitkeeringen in strijd mot de bepalin gen der kasneglcmenten. In totaal werd teruggevorderd een bedrag van 1073.10. In één geval dat door den Dienst ter ken nis van Burgemeester en Wethouders werc' gebracht besliste dit College dat de uit keeringen terecht waren verstrekt zoodat geen bezwaar kon worden gemaakt. Bezwaar werd gemaakt in: 15 gevallen wegens het over meer dagen uitkeeren dan reglementair geoorloofd was: 17 gevallen wegens werkloosheid door eigen schuld; 1 geval wegens te hooge uitkeering; 1 geval wegens onjuiste opgaven; 1 geval wegens dronken.scban; 10 gevallen wegens verstrek king van uitkeering over feestdagen terwijl tevens vergoeding voor loonderving was ontvangen: 1 geval wegens bet werkzaam zijn en toch werkloos melden; 7 gevallen wegens het niet als werkzoekende inge rekening houden met wachtdagen; 5 ge- vallen wegens het verstrekken van uitkee ring aan niet rechthebbenden. Arbeidsbemiddeling. De in het vorig jaarverslag gememoreer de gunstige toestand op cle arbeidsmarkt heeft zich niet kunnen handhaven. Uit den minder goeden economischen toestand in cle eerste maanden van het jaar ontwikkelde zich een geweldige crisis. Ook te Leiden heeft de algemeene econo mische depressie zoo goed als geen enkelen tak van nijverheid onaangetast gelaten, met als gevolg grooter aanbod van werknemers en mindere vraag van werkgevers. Waren de getallen van vraag een aanbod in 1929 afwisselend, in 1930 was er weinig afwisseling te bemerken bijna alleen ver meerdering van aanbod viel te constateeren. De telken jare terugkeei'ende .verminde ring van aanbod in hel midden van het jaar kwam clan ook in 1930 in veel ge ringere mate voor dan in het vorige iaar. Wanneer men de cijfers vergelijkt met 1929 (waarbij liet aantal vorst-werkloozen buiten beschouwing werd gelaten) dan ziet men, dat het verschil tusschen het hoogste en het laagste inschrijvingscijfer 363 be draagt over 1930. tegen 824 over 1929. Het totale aanbod van mannen en vrou wen bedroeg 11479 in 1930, tegenover 8937 in 1929, een vermeerdering van 2542 of 28 pCL Het cijfer der aaijvragen voor de afdee- ling mannen geeft een vermindering aan van 115, voor de afdeeling vrouwen eveu- wel een vermeerdering van 178; over het geheel is dus een vermeerdering te consta teeren van 61 aanvragen. Niettegenstaande cle slechte arbeidsmarkt, bleef cle, bemiddeling zich in stijgende lijn bewegen, daar het algemeen plaatsings cijfer een vermeerdering aangeeft van 24% waarvan het grootste deel (180) op reke ning komt van de afdeeling vrouwen. Hoewel deze stijging lager is dan in 1929 (471) mag hieruit geconcludeerd worden, dat het resultaat van de bemoeiingen der Arbeidsbeurs over 1930 niet onbevredigend kan worden genoemd, terwijl mag worden aangenomen, dat bij eén beteren economi schen toestand het plaatsingscijfer aanmer kelijk hoogcr zou zijn geweest. Vele bedrijven toch. welke geregeld werk krachten van cle Arbeidsbeurs betrokken, vroegen in tegenstelling met 1929, minder of geen personeel aan. De meerdere waardeering en belangstel ling zoowel van de zijde der werkgevers als werknemers in cle bemoeiingen def Ar beidsbeurs. doen ons vertrouwen, dat in de toekomst bij verbeterden economischen toe stand, ome werkzaamheden gunstige resul taten zullen blijven opleveren. HAARLEMMERSTRAAT Een vroolijk feest. In 'de' Concertzaal „Concordia", aan de Steenstraat, is ook dit jaar weer de jaar- Iijksche feestavond gehouden ter huldiging van de jubilarissen bij de N. Z. PI. T. M., die het complex Leiden gedurende het afgeloo- pen jaar heeft geleverd. Het waren er, zoo als we reeds eerder meldden, ditmaal ne die met hun familie op de eerste rijen hadden plaats genomen, n.l. de heeren A Heyboer, Leiden; A. H. Meinderts, Leiden: H. de Kloet, Rijnsbung; D. van Velzen, Hille- gom; J. Th. Zandvliet, Hillegom; PI. D. Sigle, Voorburg; J. Hoogland, Voorburg, allen zil veren jubilarissen en de (heeren P. Hoogen- doorn. Voorburg (intussehen gepensien- neerd) en W. H. G. Deen, Hillegom. die hun 40-jarig jubileum bij de Maatschappij heb ben gevierd. De eigenlijke huldiging van de ze trammannen heeft reeds plaats gehad op den dag van hun jubileum. Toen zijn de toespraken gehouden en de geschenken aan geboden. Deze feestavond bedoelde dus slechts nog eens een huldiging en bloc en tevens een vroolijke avqnd voor al de leden van bet jubileumfonds met hun familie. Nadat de muzietovereeniging van de N. Z H T. M. eenige vroolijke marschen had la ten hooren, sprak de voorzitter van de feestcommissie, de heer J. IJzendijk, een hartelijk woord van welkom tot alle aan wezigen, speciaal tot den directeur van del N. Z. H. T. M., Ir. Bungersdijk. tot de afge vaardigden van het complex Haarlem en tot de afgevaardigden van de vakvereem-l ging van de N. Z. PI. T. M. Spr. feliciteerde] de jubilarissen en wenschte allen een ge noeglijken avond. Daarna sprak de -voorzitter van het jubi- leumfoncls, die lief en leed van het fonds uiteenzette en ook nog eens de jubilarissen en bloc feliciteerde. Ook de directeur, Ir. Burgersdijk, snrnk eenige woorden van gelukwensch, tenvijJ tenslotte nog het woord werd gevoerd door de afgevaardigde van het complex Haarlem, die eveneens zijn felicitaties overbracht. De avond was verder geheel aan de vreug de gewijd. Als conferencier trad op de heer Lucien, een oude bekende uit Leiden, dip spoedig de harten had veroverd met zijn praatjes en liedjes. Henry Nolles deed de zaal verstomd staan door een serie mees terlijke goocheltoeren, -terwijl hij later op den avond ook nog optrad als buikspreker en voorts een serie meestelijke handschn- dwwbeelden op het witte doek bracht. Alex Arends deed wonderlijke toeren op even won derlijke fietsen. En tussehen al deze bedrij ven door oogstte de jasz-band Aufgepaslmet, .oude en nieuwe schlagers veel succes. Het was al met al een vroolijke en gezellige avond. dak naar omlaag gestort EEN MAN GEWOND. Hedenmorgen te ongeveer 10 uur is van' het huis op den hoek van de Korevaarstfant en het Levenclaal, waarin gelijkvloerscli ge vestigd is het café van K. F. Friczema, het dak gedeeltelijk weggeschoven en op straat gestort. De 66-jarige v. d. R., die juist pas seerde, wercl door de vallende dakpannen getroffen en liep een vrij ernstige hoofd wonde op, zoodat hij door den E. II. D. naar het Acad. Ziekenhuis moest worden ge bracht Door de politie werden dadelijk maatregelen genomen om verdere onheilen te voorkomen. Het verkeer werd om dë puin hoop heengeleid. Het tramverkeer werd over enkel spoor geleid. De oorzaak van de verschuiving is waar schijnlijk het dreunen vin 'het verkeer dooi de straat, terwijl het dak ook gedeeltelijk vergaan was. Het huis is ovex-igens nog in uitstekende conditie. De bovcnvei'dieping wordt bewoond door de fam. H. M„ die dus. hoewel een woning hebbende, dakloos is geworden. Waarschijnlijk zal het dak voor- loopig met zeil gerepareerd worden. K. van k. rijnland HANDELSREGISTER Wijzigingen: Eerste Noordwijksche Stoom, Wasch- en Strijkinrichting „Thijswijk", Pickéstraat 35a Nooniwijk. Bovengenoemde handelszaak is omgezet in een naamlooze vennootschap onder den naam: Naamlooze Vennootschap Stoomwasch- Strijk- en Badinrichting en Inrichting voor Chemisch Reinigen „Thijs wijk". (Ned. Staatscrt. van 17 Aug. 1931, Bijvoegsel No. 2190). Directeuren: J. J. Chr. A. Thijssen, Noox-dwijk-Binnen, en L. van Wjjk, Noordwijk aan Zee. Maatschappelijk kapitaal: 50.000 geheel geplaatst en *ge- stórt. R.-K. Coöp. Bakkex-ij en Verbruiksvereen. „Eendracht" U.A., Korevaarstraat 13, Leiden. Uittredend 2e penningmeester: J, C. van Britsum, Leiden; Uittredend 2e Secx-etaris: K. W. P. Krom, Leiden; Nieuwe 2e SeCr.: van Britsum, Leiden; Nieuw 2e pen ningmeester: B. C. Klein Leiden. Wed. W. G. A. WeyermdnCarlier, Rijns- burgerweg 128, Leiden, Octrooihouderes. De zaak is verplaatst naar Rotterdam, Rochus- senstx-aat 327a. Nieuwe i n s c li r ij v i n g e n; Stalhoudex-ij de Jong, Hoogewoerd 164, Leiden. Eigenaar L. P. de Jong, Leiden." Garage Gebr. de Jong, verhuurinrichting, stalling, reparation, handel in auto's, Hooge woerd 164 Leiden. Venn.: P. B. Th. de Jong, Leiden en A. J. de Jong, Leiden. burgerlijke stand DE TRAMHALTE DER H. T. M- AAN HET STATION. 'Aan de Directie der H. T. M. te Wassenaar is een schrijven gericht door een groot aan tal trampassagiers, in welk schrijven gewe zen wordt op den gevaarlijken toestand bij liet instappen te Leiden op het Stationsplein voor de richting Wassenaar. Zooals bekend moest men tot nog toe instappen vanaf den rijweg, waarop het gewone verkeer doorging. De Directie heeft naar men mededeelt, ge antwoord, dat de vluchtheuvel ook niet steeds een ï-ustige plaats zou zijn, omdat er tusschen de wagensbakken van de H.T.M. en de in de tegenovergestelde ï'ichting rij dende rijtuigen van de N. Z. II. T. M. slechts 1.40 M. afstand is. Het leek daarom de direc tie niet onmogelijk, dat ook bij links instap pen klachten over onveiligheid zouden voor komen. Toch wil zij dit links instappen voor loopig bij wijze van proef invoeren. De niei we regeling lijkt inderdaad een verbetering In elk geval is men nu niet meer genooc zaakt, om vanaf het trottoir voor Zomei-zorg op hot laatste oogenblik over te steken, ot wel om, na te hebben gewacht op don vlucht heuvel, voor om de gele tram heen te loopen met kans, door een voorbij jakkerende auto of fiets te worden aangereden. boerhaave op zijn voetstuk geplaatst De oude Boerhaave, netjes opgeknapt en gerestaureerd, is vanmorgen te half twaalf wegens net niet ais werKzoeaeixue uiKo- onder groote belangstelling van het Leidsche schreven zijn bij de Arbeidsbeurs; 6 geval- publiek opgetakeld en weer op zijn voetstuk len wegens bet verstrekken van kostwin- geplaatst, waar hij thans rustig de tijd zal nersuitkeering aan leden die ge-n kostwin- hebben zijn nieuwe omgeving in öogen- ners waren; 12 gevallen wegens het niet schouw te nemon< 'an der Plaa en G J J W van Slogtei Kllsabeth Sofia Johanna d i A M J van Loon: Gerhai T Schutte: Maria d va C Chr Versteeg: Johann Heijden l Houten; John Meel; Gerdi C Lantrek OVERLEDEN: Th. jaar; J Roelands. 3 Hoffma Louise d Uit den Omtrek alkemaoe GEMEENTERAAD. Dc Raad dezer gemeente vergaderde Woensdagmiddag ten 2 uur. Voorzitter de Burgemeester. Tegenwoordig alle leden. Na opening der vergadering met het ge bruikelijke gebed worden de notulen van ,de vorige vergadering gelezen en onveranderd vastgesteld. Aan de orde de agenda. De Voorzitter doet voorlezing van het rap port der commissie tot nazien van de ge- meente-begrooting, waai-bij de commissie met genoegen kan constateeren dat B. on W. lot een sluitende begrooting hebben kunnen geraken niettegenstaande het feit, dat het nadeelige saldo van Hoofdstuk VIII par. 7 „Bijzonder Lager Onderwijs" een veel hoo gcr cijfer n.l. f 12.000 meer aangeeft dan ten vorigen jare geraamd. Voorts hebben B. en W. do post „werkverschaffing" met f 4000 verhoogd en gebracht op f 5000, terwijl dc totale belastingopbrengst f 20.000 lager is dan in 1931. De algemeene Indruk is dan nok dat de financieelc toestand van deze ge meente nog niet zorgelijk kan genoemd wor den. De gemeente beschikt bovendien nog over een resex-ve van f 35.000. Lang heeft de commissie stilgestaan bij de vraag of deze gemeente op het vooi-beeld van de Regeering over zou moeten gaan tot een algemeene ver laging der salarissen der ambtenaren en be ambten in dienst dezer gemeente. De com missie meent deze vraag voox-alsnog ontken nend te moeten beantwoorden. Toch stelt de commissie voor de jaarwedden van de wet houders, zulks met het oog op de wedden Ier wethouders in andere gemeenten van ingevcer gelijk zielental te verlagen en wel an f 1140 op f 1300. De heer Verweij wijdt enkele beschou wingen aan het standpunt wat het College van B. cd VV. als college tegenover den Raad moet aannemen. Spr. xneent dat het College niet siaat boven den Raad, maar dit college is slechts een werktuig van den Raad en maant aan dit steeds in het oog te houden. Komende tot de begrooting en het verslag der commissie van de begrooting, uit spr. zijn bevreemding dat in deze malaisetijd met zijn steeds knellende belastingdruk, en W. en cle commissie niet zijn gekomen met bezuiniging door in den geest van het overheidspersoneel de salarissen te verlagen der ambtenai-en. Spr. acht salarisverlaging onvermijdelijk, niettegenstaande het feit dat salarisverlaging pijnlijk aandoet, doch spr. acht zich niet vex-antwoox-d om hier in deze vergadering niet de vinger op de wond te leggen. Dc heer de Koning vraagt den Voorzit ter om bij de post- straatvex-lichting een en ander in het .midden te mogen brengen, doch wenscht van B. en W. de vraag beant woord te zien, hoe groot de bezuiniging is geweest in de maanden dat de straatverlich ting niet heeft gebrand. Na het ophalen vfxn -het secretarieregistcr blijkt dat de totale be zuiniging slechts f 112 heeft bedragen. Na eenige bespreking brengt de Voorzitter ïn stexnming het voorstel van B. en W. om niet over te gaan. tot salarisverlaging do ambtenaren. Over dit vooi-stel staken de stemmen. Voor het voorstel van B. en W stemden de heeren C. Bontje, P. C. G. van Dooren, W. Rietbi-oek, G. H. Rotteveel, P. de Jong en J. N. Los. Tegen stemden de heeren J. Verweij, T. J. de Koning, P. J. Heemskerk, J. P. I-Ibgenboom, J. S. Pennings en J. Cle mens. Terwijl de heer S. Strijk zich van stemmen onthield. Op voox-stel van'den Voorzitter wordt be sloten de volgnummers betrekking hebben de op de jaarwedden der ambtenaren en be ambten in dienst dezer gemeente en de pen sioensbijdragen te behandelen in de eerst volgende vergadering. Rij het punt onderhoud der lantaarns en verdere kosten der verlichting stelt de heer de Koning voor, gezien de geringe bezui niging en het groote ongerief, dat de m sclien bij niet ontbx-anden der lantaarns cle twee zomermaanden hebben ondervonden de lantaarns gedui-encle liet geheele jaar te ontsteken. Dit voorstel, hetwelk wordt onder steund door de heei-on I-logenboom, Riet bi-oek en van Dooren, wordt hiei-na in stem ming gebracht en aangenomen met 7 tegen 6 stemmen. Tegen de hoeren Bontje, Heems kerk, Pennings, Clemens, Rotteveel en Los. Voor de heeren Vcxweij, van Dooren, de Ko ning, Rietbroek, I-Iogenboom, Strijk cn de Joiig. De heer Heemskerk verzoekt bij het gemeentebestuur van Leiden erop aan te di'ingen om, in verband met do verlaging van de vee- en vleeschprijzen over te gaan tot vci-laging der keurloonen. De heer Hogen boom vraagt eenige in lichtingen omtrent toelage veearts. De Voor zitter antwoordt, dat in verband met den j^-htmibouw het gcwcnscht is, dat alhier een veearts is gestationneerd. De inkomsten uit de praktijk zijn echter van dien aard, dat zonder toelage van Provincie en gemeente deze gemeente moeilijk een veearts kan krij gen. Dg heer d-e Jong, wethouder, wil naar Ghiïleitling van de debatten over de salax-is- Verjaging nog even mededeelen, dat hij op de secretarie heeft doen nagaan, hoeveel sinds 1922 op de secretari'.- is bezuinigd geworden. Spr. constateert dan, dat de post jaarwedden ambtenaren ter secretarie f 4000 lager is dan in 1922 werd uitgegeven. Na nog eenige bespreking stelt cle Voor zitter voor om 5 pet. pensioensbijdragen te verhalen boven een bedrag van f 1200. De heer Rotteveel is hier tegen en stelt voor 5 pet. te verhalen boven f 1000. Dit voorstel wordt in stemming gebracht nadat cle heer Heemskerk zijn voorstel tot 5 pet. salarisverlaging heeft ingetx-okken, welk vooi'stel met algemeene stemmen wordt aan genomen. Teruggekeerd wordt naar de behandeling van do jaarwedden van de wethouders. De Voorzitter voert een warm pleidooi om niet over te gaan tot verlaging van de wethou- 3rssalarissen. De heer Heemskerk twijfelt niet aan de goede bedoeling van den Vooi-zitter, doch nu alle salai'issen omlaag gaan stelt spr. voor om 5 pet. korting op cle jaaxwedden an de wethoudex-s toe te passen. Dit voor stel wordt aangenomen met 9 tegen 3 stem- i. Tegen de heeren Van Dooren, De Ko ning en Rietbroek. De heer De Jong onthield zich van mode stemmen. De begrooting zal a.s. Maandag, nadat de I Commissie voor Georganiseerd Overleg in de gelegenheid is gesteld om haar meening kenbaar te maken over het besluit van den Raad om 5 pet. pensioenbijdragen te vcr- halen boven een bedrag van f 1000 nader xn de oixle worden gesteld. Vaststelling van do vergoeding per leer ling, als bedoeld bij artikel 101, le lid der L. O. wet 1920. Na voorlezing van het pi-ae- advies van B. en W. wordt de vergoeding over het dienstjaar 1929 vastgesteld op f 13.54 per leerling, waaronder is begrepen f 0.50 voor administratiekosten. In behandeling wordt genomen het ver zoek van de Vereeniging voor Chr. Nat. Schoolonderwijs te Oudewetering om op grond- van art. 72 der L. O. wet gelden be schikbaar te stellen voor de aanschaffing an sanitaire artikelen, alsmede voqr den aanleg van waterleiding en de in verband daarmede noodig aan te brengen verande ringen en herstellingen. Hiet voorstel van B. cn W. om dit verzoek niet toe te staan, wordt met 12 tegen 1 aan genomen. Tegen de lieer Verwey. Op de verzoeken van het R.K. Schoolbe stuur van Rijpwetering en Roelofarendsveen eveneens gelden beschikbaar te stellen r den aanleg van een drinkwaterleiding de schoolgebouwen wordt eveneens af wijzend beschikt een korte ï-ondvra&g wordt de vergade ring gesloten. alphen aan den rijn „ZONNEGLOREN." Dondei-dagavond heeft de afd. Alphen van de Vereen. „Zonnegloren" in het Vereen, gp- bouw een ledenvergadering gehouden. Ge zien het mooie pixxgramma ware een grooter bezoek wel aangenaam geweest Over Zonne gloren, het sanatorium voor longlijders nabij Amersfoort, uitgaande van de Ned. Herv. Kerk in Nederland is door den voorzitter Ds. J. G. L. Brouwer op ondei'lioudende wijze verteld. In het bijzonder bracht Ds. Brouwer naar voren het werk van don geneesheer directeur Jhr. Roël en het werk van een der eerste gcnecsheeren Dr. Zwalmen. Daar Ds Brouwer de opening van „Zonnegloren" heeft bijgewoond was ook de vertelling over de opening maar tevens het geheel wel zoo interessant, dat de uiteenzetting voor een groote volle zaal aanbeveling verdient. De ertelling werd verduidelijkt met projectie door den heer L. de Graaf. Het bestuur dei- afdeel ing is als volgt: Ds. J. G. L. Brouwer, voorzitter, de heer W. Boot, secretaris er heer J. van Bruinmen, penningmeester. AGENDA Maandag 19 Oct. Gebouw Prediker: Spre ker Ds. Pop, van Monster, voor den Gei'ef. Bond, De Zondagsdienst der huisartsen wordt morgen waargenomen door de doctoren: De Graaff, Kist, Nieuwzwaag, De Jager en Tim- De geneeskundige Zondagsdienst te Oegstgeest wordt waargenomen door Dr. Varekamp, Telef. 1916. De avond-, nacht- en Zondagsdienst der potheken wordt van- Maandag 19 tot en met Zondag 25 Oct. a.s. waargenomen door artotheek M. Boekwijt, Vischmarkt 8, Telef. 552. dende keuringsstempel van de gemeente Alphpn a.d. Rijn was voorzien. Te dier zake erdachte verbaliseerd. Genoemde keur meester, zoomede "genoemde agent van po- tie, alsmede de slagersknecht van de ge meente slachtplaats en de slager R. H. wer den in deze als gptuigen gehoord terwijl als verdediger voor B. opti'ad Mr. A. K. Het geheele verweer van B. kwam feitelijk hierop eer d'at verdachte zich er op beriep dat het 'leesch wel was gekeurd doch door den keurmeester was vergeten te stempelen. Door genoemden ambtenaar werd dit echter ont kend, deze gaf wel toe dat het op 22 Juli daarvoor ter keuring aangeboden Vleesch was vergeten te stempelen doch later of vrij wel onmiddellijk na deze ontdekking door den slagersknecht der gemeentelijke slacht plaats hij verdachte in den winkel hangende in een ijskast is gestempeld. Het voox*ts op- geworpen verweer dat wel meer vleesch werd vergeten te ctempelen kwam uit de ge- tuigcnverklarjngen niet juist vast. te staan, el dat men wel eens wat te zuinig was geweest met het aantal stempels. Na een zeer uitvoerig requisitoir eischte de ambte naar een geldboete van 30 subs. 10 d'. De verdediger hield eveneens een zeer uitvoe rig pleidooi. Na re- en dupliek van ambte naar en verdediger werd het schriftelijk vonnis door den kantonrechter bepaald op P M Vergeei M de Ridder—Pennings d OVERLEDEN: J J Vermeuler arstens 55 j; SM Dikken vrou' nererhout 75 .1.: J Veltmnn T" GEHUWD: P Hogeweg 29 ZENDING. Voor het Zendingscomité der Ned. Herv. Kerk hoopt de heer IJdens alhier, die vele jaren op Sumatra in het schoolleven werkte, voor genoemd comité een drietal voordrach ten te houden over: de Zending in de Batak- landen. Voor de Chr. Vrouwenbond afd. Al phen heeft de IJdens een lezing gehouden over „De vrouw in de Zending" in de plaats van moj. Leijnse, die plotseling verhinderd was. We hebben den heer IJdiens hierover hooren spreken en de onderhoudende wijze als wel het ter zake kundig zijn, zullen wel mede oorzaak zijn dat deze voordrachten door velen zullen bijgewoond worden. De eerste voordracht wordt gehouden D.V. Vrij dag 23 October a.s., in de Chr. H. B. 8 uur. VOOR DE KNAPEN. De conversatie-avonden voor knapen zul len evenals het vorig jaar gehouden v. >rdcn eiken Zaterdagavond in 't zaaltje van. Kemp. Naast lectuur vinden de knapen er gelegen heid tot dammen, sjoelen, enz. GIFT. Voor de diaconie dier Geref. Kerk alhier ontving Ds. J. H. A. Bosch een gift van f 50. ZIEKENZORG Het comité Ziekenzorg der Geref. Kerk heeft in het tijd'vak Juli 1930 tot Augustus 1931 in behoeftige gezinnen aan zieken en zwak ken verstrekt: 2084 liter melk; 806 eieren vleesch, wijn, fruit en sanatogen tot drag van 428. POSTKANTOOR Terug ontvangen in de le helft der maand October 1931 brieven binnenland: mej. Baars Schiedam (straatnaam onbekend) en P. de Ruiter, Scheveningen (adres onbekend). GEREF. MANNENVER. „CALVIJN" De vergaderingen der Geref. Mannenver. „Calvijn" welke alleen gedurende de winter maanden gehouden worden zullen aanvan gen Maandag 19 Oct. De heer T. Los zal in d'e eerste vergadering inleiden: „Over de be- lijdenisschx-iften". VAARTUIG GEKAPSEISD Op de Gouwe nabij Halveraak is Donder dagmiddag een achter een motorboot slee- pende vlet, geladen met telefoonpalen en bouwmaterialen door onverklaarbare wijze onverwacht gekapseisd, zoodat de kiel van het vaartuig boven kwam. Na 'n tuimeling ging hot water overstag om daarna in de diepte te verdwijnen. De opvarenden spron gen bijtijds ovei-boord en wisten zich zwem mende te redden, waarbij een der opvaren den aan 't been werd verwond. Direct na 't ongeval werd de plaats van zinken afgeba kend, doch voor het scheepvaartverkeer zijn er geen gevaren. Door het personeel der mo torboot werd terstond gevischt naar het stei- germateriaal dat in de Gouwe dreef. Waax*- schijnlijk was de vlet te d'iep geladen. A.R. KIESVEREEN. Het winterprogramma voor de A.R. Kies- vereeniging „Nederland en Oranje" is als volgt vastgesteld: 22 October, „Het Bolsje wisme" door den heer M. Oudhof f; 21 Nov. „Werkloosheid en Avmenzorg" door den heer J. H. Belgraver; 6 Januari „God, Nederland en Oi'anje" door den heer G. Klok en in Febr. een inleiding van den heer T. Scheer. GEVONDEN VOORWERPEN Poi'temonnaie met 50 ct., een bigje, belas- tingmerk rijwiel, een hond, pak vermicelli. Inlichtingen Politiebureau. DEENSCH VLEESCH Voor het kantongerecht alhier stond te recht de slager D. J. B. die ten laste was gelegd overtreding van art. 35 der vleesch- keuringswet. Op 25 Juli jl. vm. 11 uur was de hulpkeurmeester v. K. en de agent van politie v. G. gebleken dat verdachte in een ijskast in zijn winkel 3 stukken vleesch z.g. Deensch vleesch van ongeveer 22^ Kg. had hangen dat dus was ingevoerd uit een an dere gemeente en niet van het vereischt wor- E N de Jong 31' Keeken 20 j.: D /eren 71 J en M Dekker 67 Jaar. G Ruia C Boot 21 j. boskoop JUBILEUM. Naar aanleiding van het 50-jarig n de vereeniging „Boom- en Plantenbeurs" i nog medegedeeld, dat de herdenking van dat feit, op een nader te bepalen tijd feeste lijk zal worden herdacht. WINKELWEEK. Voor de a.s. te houden winkelweek hebben de volgende heeren zitting genomen in het comité: A. Barendse, J. van Bergen, W. Kruiswijk, ,T. Koetsier, J. C. Vermeulen en A. J. A. Vlasman. BEVALLEN: N Rade OVERLEDEN: N van 'an L Strut)k. de Werken 53 J. katwijk aan zee CHR. VROUWENBOND. Gisteravond sprak voor de afd. Katwijk aan Zee van den Ghr. Vrouwenbond Ds. A. G. Barkey Wolff, van Den Haag, over het onderwerp- „Uit het leven en de werken van John Bunyan. Spr. merkte op, dat vooral de Nederlan der de muziek verstaat, welke in het boek van Bunyan aan den lezer tegenruischt. Spr. stond stil bij het leven van Bunyan, waarover in eijn Christenreis op elke blad zijde wordt gesproken, om vervolgens den strijd en de bepror/ing van Bunyan te schetsen, waarbij eetx serie mooie platen door Spr. werd getoond. Op 12 Nov. zal de tweede win terlezing worden ghouden. BlUlGF.RLI.nCE STAND. lisse BEGRAFENIS A. GULDEMOND Gisterenmiddag .te 2 uur had de teraarde bestelling plaats van het stoffelijk overschot van wijlen den heer A. Guldemond. De be langstelling van verschillende zijden was groot. Onder de aanwezigen werden, behalve de familieleden, zeer vele bekende figuren uit de bloemistenwereld opgemerkt. Aan de groeve werd het woord gevoerd door een zoon van den overledene en een zwager, welken hem schetsten als een zorg zaam vader voor zijn kinderen. Ir. K. VolkciH voerde het woord namens den Minister va:» Landbouw. Nijverheid en Handel en tevens als directeur van de Rijkstuin'bouwschool te Lisse, van welke school de overledene een der oprichters was. Spr. sprak waardeereud het vele werk door Spr. verricht Hier- AFSCHEID JUFFROUW FRANSSEN. Vrijdagmiddag nam juffr. Franssen af scheid van de schoolkinderen van de Geref. school, na bijna negen jaar in de eei-ste klas gestaan te hebben. Alle kinderen waren in twee lokalen ver*- eenigd, waar na het zingen van een Psalm vers achtex-eenvolgens cle heer De longe, hoofd der school, en de heeren R. H C. Tromp en J. P. Segers het woord voerden, ieder op zijn wijze, juffr. Fr. dank brengen de voor het gepresteerde en de beste wen- schen uitsprekende voor haar a.s. huwelijk. Namens alle leerlingen bood Jenny Segers, als oudste ULO-meisje, aan de scheiden ie Juffrouw een pracht schemerlamp aan; tevens kon nog van het gecollecteerde geld gegeven worden een plateel bloemvaas, waarin een toef Chrysanten met eikenblad. Juffrouw Franssen dankte, zichtbaar onder den indruk van het oogenblik en het gebodene in wel gekozen woorden, waarna haar de Zegenbede uit Ps. 121 werd toegezongen. Bij het verlaten der school werd aan alle kinderen een zakje hruidssuikers uit gedeeld en werden zelfs de zieke broex-tjea cn zusjes thuis niet vergeten. noordwijk binnen Reparatie-inrichting voor Luxe Auto's Carosseriebouw voor Bestel-, Vracht-Auto's en Autobussen. Levering van Bedden-Aileg-Machines. Firma Wed. H. VAN DER l00, VOORSTRAAT 6 NOORDWIJK-BINNEN Teleloon 91

Nieuwe Leidsche Courant | 1931 | | pagina 6