OZNSDAG 14 OCTOBER 1931 TWEEDE BLAD PAG. 5 BINNENLAND. HET WETSONTWERP-DONNER HET BLIJFT NIET RUSTEN. Naar aanleiding van geruchten, welke wij ook dezer dagen bespraken, dat de Regee- ring voornemens zon zijn om het wetsont werp van Minister Donner inzake Godslas tering verder te laten rusten, is de parle mentaire redacteur van De Standaard op informatie uitgegaan. Als resultaat daarvan deelt hij mee, dat er van een voornemen bij de Regeering, om het wetsontwerp-Donner verder te laten rusten, in het geheel geen sprake is. De Memorie van Antwoord zal dan ook binnen niet te langen tijd verschijnen. Dat zij er nog niet is, behoeft allerminst als iets bijzonders te gelden. De materie is stellig geen gemakkelijke en in het lijvige Voorl. Verslag zijn er zeer uileenloopende beschouwingen aan gewijd; gezette overwe ging daarom was eisch. Practisch had de beantwoording van het Voorl. Verslag op korten termijn daarom bovendien ook weinig zin, wijl het uitgesloten moest worden ge acht, dat de Kamer het ontwerp nog vóór •Kerstmis zou kunnen en zou willen behan delen. De agenda vóór dien tijd is reeds meer dan gevuld. Komt het ontwerp nu in het voorjaar op de Kameragenda, dan ligt de indiening der Memorie van Antwoord nog niet zoover ach ter don rug en is er bovendien meer kans op de rustige sfeer, waarin een ontwerp als dit toch stellig bij voorkeur dient behandeld te .worden. TWEEDE KAMER Dr. J. SEVERIJN BEDANKT Bij de Tweede Kamer is een schrijven in gekomen van Dr. J. Se v e r ij n, waarin hij mededeelt, dat hij in verband met zijn be noeming tot het hoogleeraarsambt te Utrecht op 20 October as. zal ophouden lid der Ka mer te zijn en als zoodanig bedankt. Opvolger van Dr. Severijn op de lijst is de beer II. Am el ink, secretaris van het Chr. Nationaal Vakverbond, die vroeger korten tijd lid yan de Eerste Kajmer is geweest. VRAGEN VAN KAMERLEDEN NOODTOESTAND IN WEST-FRIESLAND. De heer Kortenhorst heeft aan den Minister van Binnenlandsche Zaken ge vraagd, of hem bekend is, dat in die tuin bouwstreek van West-Friesland sinds gerui- men tijd een noodtoestand is ingetreden ten gevolge van de mislukking van den aard appeloogst en van het feit, dat de bloemkool ingevolge van handelspolitieke maatregelen in Duitschland voor het grootste dleel onver koopbaar is geworden. Hij verzoekt den Minister maatregelen tot Verbetering van den toestand te willen ne men, bijv. door te trachten het thans afge sloten afzetgebied in het buitenland her opend te krijgen. DE OPIUM-CONFERENTIE ONZE AFGEVAARDIGDE Benoemd zijn tot afgevaardigde van onze reo-eering ter Opium-Conferentie, die op 9 Nov. tus. te Bangkok wordt gehouden, de heeren W. G. van Wettum, regeeringsadvi- seur in internationale opiumzaiken, als eer ste afgevaardigde; mr. C. Ph. C. E. Stein- metz, hoofdinspecteur, hoofd van den Dienst der opiumregie in Nederlandsch-Indië. mr. II. Holtkamp, administrateur bij het Depar tement van Financiën in Nederlandsch- Indië, als afgevaardigden, en P. G. G. J. Lubbers, dienstdoend inspecteur bij den dienst der opiumregie in Ned.-Inclië, als secretaris. KAMER VAN KOOPHANDEL TE AMSTERDAM REDE VAN DEN HEER E. HELDRING. In de openbare zitting van de Kamer van Koophandel te Amsterdam heeft de voorzit ter, de heer E. Heldring, een rede gehou den over de huidige crisis. Spr. zeide o. m., dat de laatste schok die de economische wereldstructuur te verduren kreeg, werd toegebracht door het loslaten van den gouden standaard in Engeland, dat bovendien onze reeds sterk lijdende export bedrijven en scheepvaart op zorgwekkende wijze benadeelt en voor de geheele wereld een nieuwe handels- en credietbelemmering vormt. Het eerst noodige is de stabilisatie van het internationale verrekenmiddel, dat het Pond is. Daarvoor is voorwaarde een ge zonde economische en financieele politiek in Engeland. Dan moet de Duitsche betalings balans definitief gesaneerd worden. Zoowel voor het een als voor het ander is de kwijt schelding van oorlogsschulden en herstel betalingen vereischt, want niet alleen leg gen deze een te zware last aan Europa op, maar zij vicieeren, verergerd door de kort zichtige handelspolitiek der crediteurlanden, sedert jaren dê zuivere werking van econo mische factoren en voeden in ons wereld deel de politieke onrust. Men kan trachten, de economische wetten te forceercn, maar dat geschiedt slechts ten koste van de verstoring der verhouding van geld tot goederen en leidt gemakkelijk langs het hellend' vlak tot de ruïne. Gezien de krachtige goudpositie der Nederlandsche Bank behoeft men hier te lande deze vrees niet te koesteren, indien althans de volks vertegenwoordiging en regeering samenwer ken om de beginselen van uiterste zuinig heid toe te passen. Geheel tegen deze opvatting handelen som mige gemeenten, waar men wel eenige moei lijkheden ondervindt, maar meent, dat die geen aanleiding behoeven te wezen om het programma te wijzigen. Daar Staat en ge meenschap sterk bij de gevolgen van zulk een gemeentepolitiek betrokken zijn, moge het instellen van een afdoende controle op de gemeentefinancienën een punt van ern stig onderzoek uitmaken. Spr. besloot met zijn instemming erover uit te spreken, dat de Regeering overeenkomstig de wenschen van deze en andere Kamers beoogt, in de behartiging der economische belangen de zoo noodige 'eenheid en .verbetering gaat brengen. i NEDERLANDSCH INDIE ORGAAN DER VADERLANDSCHE CLUB. De heeren Fruin en Hamer, reap, ivoorzitter en vice-voorzitter van de Vader- Jandsche Cluib in Indië, schrijiven in een artikel over het optreden der „Inlandsche j Meerderheid" in den Volksraad, dat „de Regeering in deze haartrekken thuis krijgt'". „De door haar zoo hartstochtelijk verde- 'dlgde Inlandsche meerderheid, welke niet paste voor een Volksraad met wetgevende, dus beslissende bevoegdheid, dreigt thans reds uit 'te loopen en een debacle. Wat wij vier jaren geleden voorspelden len waarvoor wij waarschuwden is thans reeds uitgekomen, een voortdurend conflict tusschen Regeering en Volksraad, eenwaar- sohuwing destijds geuit in de overtuiging, dat geen Regeering op den duur met con- Slioten kan regeeren". Men weet, dat over deze aangelegenheid In de Tweede Kamer heel wat te doen ge weest is. Daarom releveeren wij het even. NED. BOND IN DUITSCHLAND BELANGRIJKE GIFT. De Koningin heeft een belangrijk bedrag beschikbaar gesteld voor den Nederland- sclien Bond in Duitschland, ten behoeve van behoeftige Nederlandsche kinderen in Duitschland. ONS PAVILJOEN TE VINCENNES NOGHiAAljii: B£ BRAND, Onrust bij autoriteiten. Wij hebben in Parijsche politiekringen eens nadere inlichtingen ingewonnen om trent de verschillende gevallen van over- khmming in de Nederlandsche afdeeling te Vincennes, aldus schnjit men aan het „Hdbl.", en kwamen daarbij tot de overtui ging, dat de Fransche politie nog niet weel wat van deze geschiedenissen te denken. Maar het merkwaardige is dat dezer da gen. juist vóór de overklimming in bet Nederlandsche paviljoen een anonieme brief werd ontvangen, waarin werd aangekon digd, dat het Nederlandsche gebouw tus schen middernacht en 's morgens vroeg in brand zou worden gestoken door ontslagen werkvolk. Brief, die opnieuw aanleiding werd om, na bespreking met de leiders van den Nederlandschen bewakingsdienst, de consignes te veranderen en o.a. de oranje toegangskaarten der arbeiders te vervan gen door blauwe. In sommige bladen óók In Nederland is een protest gepubliceerd in verband met den brand in het Nederlandsch paviljoen in Juni j.l.; een protest dat niet uitging van het Nederlandsche of Indische comité, doch van de heeren P. de Roo de la Faille, C. C. Krieger, Prol. N. J. Krom, Th. B. Lelyveld, J. W. van Nouhuys, H. E. E. Vis ser en prof. Dr. J. Ph. VogeL In dat protest trof mij één zinsnede en wel deze: een protest tegen het feit, dat geen onderzoek heeft plaats gehad door niet bij de zaak betrokken personen naar de omstandigheden waaronder de ramp te Vincennes lieeft plaats gehad"enz. Maar een dergelijk onderzoek heeft w 1 plaats gehad en het heeft mij steeds ver wonderd, dat nooit een der bladen daar van melding maaktel Er bestaat een rapport ter zake dat berust o.a. bij den hoofdcommissaris van politie te s-Gravenhage, doch niet bij het Neder landsche comité. De oorzaak der catastrophe was wel degelijk een zusje van kortslui ting: oververhitting van het geheele net, door overbelasting. Zeker is hier, naar men mij verzekerde en naar in het rapport zou zijn vastgelegd, sprake van nonchalance der met den aanleg van de electrische instal latie belaste ingenieurs. In deze kwestie treft mijns inziens den heer Moojen, den gedelegeerde van het Ne derlandsche comité te Vincennes, geen 6cliuld. Hij moest uit den aard der zaak vertrouwen op den ingenieur, die als zijn adviseur optrad. Het schijnt, dat er in de historie van de zen brand wel steeds dingen zullen blijven bestaan, die niet volkomen kunnen worden opgehelderd. Maar toch dringt de vraag zich op: waarom heeft men bijv. door pu blicatie van het rapport, waarop hier wordt gezinspeeld, niet meer openbaarheid gege ven aan een zaak, die zoo de volle belang stelling van heel ons volk heeft? KAASDAG TE BODEGRAVEN Door het Bestuur van de Vereeniging van Kaashandelaren te Bodegraven en van de atfdeeling der Holl, Maatschappij van Landbouw aldaar, werd gisteren in het Beurs gebouw een kaasdag gehouden, waarvoor de, boetren groote belangstelling toonden. NED. HERV. KERK Drietal: Te Rotterdam (vac.-J, C. H. Scholten), G. J. Waardenburg te Haarlem, W. H. Kelder Jr. te Ellewoutsdijk en I. J. van Schaik te Soest. Te Leeuwarden (vac.- T. Kloosterman), D. M. Blankhart te Hille- gersberg, G. Gerbrandy te Nieuw-Vennep en Dr. G. P. van Itterzon te Alblasserdam. Beroepen: Te Rotterdam (vac.-J. L. de Heer), A. R. Rutgers te Usselo. Te Leeuwarden (vac.-T. Kloosterman), D. |M. Blankhart te Hillegersberg. Te Krimpen a. d. Lek, J. Vermaas te Ter Aa (U.)> Te Ridderkerk en te Putten (G.), J. C. Wolthers te Onstwedde. Te Urmond, G. Teensma te De Wilp (Gr.). Bedankt: Voor Dussen, J A. ten Bokkel Huinink te Numansdorp. Voor Benschop, W. Deur te Schoonhoven. Voor Axel, I. G. Rnottnerus te Varsseveld. GEREF. KERKEN Tweetal:" Te Schevemngen ('5de pred.pl.) C. W. Keur te Oudewater en D. Scheele te Middelburg. Beroepen: Te Nunspeet, J. Tijmes te Westerlee (Gr.). NIEUWE PREDIKANTSPLAATSEN Te Arnhem besloot de kerkeraad der Geref. Kerk met ingang van 1 Jan. 1932 eer. hulpprediker te benoemen, voor den tijd van een jaar, daar men met ingang van 1 Jan. 1933 hoopt over te gaan tot het beroepen van een derde predikant. AFSCHEID, BEVESTIGING, INTREDE. Ds. G. J. v. d. Burgt nam wegens vertrek naar Sellingen Zondag afscheid van de Ned. Herv. Gemeente te Giethoorn, met een predikatie over Efeze 5 15 en 16. De ver trekkende predikant werd toegesproken door Ds. N. Oosterveen van Wanneperveen, namens gemeente en kerkeraad, en door Ds. J. P. van Leusden van Steenwijk namens den ring en namens het Herv. Zondagsblad in de ring. Vervolgens werd door het zangkoor gezongen „God zij met U'\ Mede waren aanwezig Ds. J. C. Jörg van Steenwijk, Ds. B. Dijkstra van Steenwijkerwold, Ds. H. H. Schipper van Wil lemsoord en zendeling D. C. A. Bout uit Steen wijk. Cand. J. B. Groenewegen te De Bilt, die het beroep aannam naar de Ned. Herv. Gemeente te Welsum, denkt aldaar Zondag 22 Nov. a.s. intrede te doen. Als bevestiger hoopt op te treden Ds. J. M. Snethlage te Appelscha. P. KOSTER De heer P. Koster, oefenaar bij de Geref. Kerk van Valthermond, denkt 1 Maart a,s. zijn arbeid als zoodanig neer te leggen. Hij is dan 80 jaar oud en heeft meer dan 50 jaren in dienst der Kerken gearbeid. In 1852 te Middelburg geboren, is hij 14 Juni 1880 zijn arbeid onder de Joden begon nen en daarmee zeven jaren voortgegaan. Op 20 Nov. 1887 werd hij voorganger (leerend ouderling) bij de Geref. Kerk van Zoeter- meer-Zegwaart .En sinds 11 Augustus 1912 is hij als zoodanig aan de Geref. Kerk van Val thermond verbonden. Vorig jaar vierde hij onder veel belangstelling zijn gouden feest. De heer Koster heeft immer bijzonder trouw en ijverig gearbeid. Ook de Chr. School te Valthermond is in 1915 onder zijn leiding tot stand gekomen. Van de Geref. Zondags- schoolvereeniging „Jachin" in Nederland is hy lid van het Hoofdbestuur en penning meester. Onderscheiden malen maakte de heer Koster deel uit van een Generale Synode der Geref. Kerken. Ds. D. KUILMAN Ds. D. Kuilman, predikant der Ned. Herv. Gemeente te Leiden, die uit het Diaconessen- huis terugkeerde en van zijn operatie herstel de, mocht Zondag jl. weer voor zijn Gemeente optreden en hield bij deze gelegenheid een predikatie over 2 Cor. 12 810. JUBILEA. Dr. O. N. O o ster hof, Geref. predikant te Marrum (Fr.), viert Woensdag 28 October a.s. zijn zilveren ambtsjubileum. Dr. Oosterhof werd 14 Mei 1881 te Lop- persum geboren. Hij bezocht daar de Lagere School. Na gymnasiale voorbereiding studeer de hij aan de Theologische School te Kampen en aan de Vrije Universiteit te Amsterdam, waar hij 16 December 1904 met goed gevolg zy'n candidaatsexamen aflegde. Op 28 October 1906 deed Dr. Oosterhof intrede in zijn eerste Gemeente, de Geref. Kerk van Westerbork. In 1911 werd deze plaats verwisseld voor een dorpje onder de rook van Leeuwarden, Hijlaard. Van Hijlaard trok Dr. Oosterhof in 1917 naar Borger, om in 1922 weer naar Friesland terug te keeren en daar de Gemeente van Marrum te gaan dienen. Tijdens zijn verblijf te Hijlaard, n.l. in 1913, promoveerde Dr. Oosterhof aan de Vrije KWESTIE Ds. J. L. JASPERS De classis Arnhem der Geref. Kerken heeft zich vereenigd met het besluit der Geref. Kerken te Lunteren, Ede en Bennekom tot schorsing van Ds. J. L. Jaspers, em.-predikant van Lunteren. Verder vernemen we, dat binnen enkele dagen van den Kerkeraad te Lunteren een antwoord zal verschijnen op de brochure „Maranatha", die dezer dagen door Ds. J. L. jaspers werd gepubliceerd. PREDIKANTSWONINGEN Te B e d u m heeft de Kerkeraad der Geref. Kerk het huis van den geneesheer R. J. Vink aangekocht, om dit te bestemmen als pastorie voor den tweeden predikant. INDISCHE KERK Het Kerkbestuur der Indische kerk heeft bepaald, dat de nieuw-uitgekomen predikant Ds. W. Volger wordt belast met het dienst werk ter hoofdplaats Ambon, terwijl de tegen woordige stadspredikant, Ds. H. H. van Her werden, wordt ter beschikking gesteld van den predikant-voorzitter. Verder worden ter diens beschikking gesteld de deze week uitkomende nieuwe hulppredikers W. H. Tutuarima, jB. v. d. Wallen en E. Zöllner, teneinde te worden ingeleid in hun dienstwerk alvorens zij naar hun definitieve standplaats doorreizen. De gelijktijdig verwachte hulpprediker M. H. de Rooy wordt, in afwachting der aanwii- zing zijner bestemming ter beschikking gesteld van het Kerkbestuur. De Hulppredikersconferentie te Ambon be sloot tot invoering eener algemeene liturgie in het ressort der Molukken. Dit zal zijn de z.g. kleine liturgie. De groote liturgie komt het volgend jaar in behandeling. Voor de titulatuur van ,;Zendeling-leeraar" vereenigde de vergadering zich met de bena ming „predikant bij de Inheemsche Gemeenten" NED. HERV. VERBOND TOT KERKHERSTEL TWEEDE ALG. VERGADERING Referaten van Ds. A. J. W. van Ingen en Ds. M. Groenenberg In het gebouw van de Handelsbeurs aan de Mariaplaats te Utrecht werd heden ge houden de tweede algemeene vergadering van het Ned. Herv. Verbond tot Kerkher- stel. De morgenvergadering was gewijd aan de behandeling van huishoudelijke zaken. De middagvergadering werd geopend door den Voorzitter van het Verbond, Prof. Dr Th. L. Haitjema, van Groningen, met een rede over „De kerkelijke toestand van het oogenblik". In ons blad van morgen hopen we van deze rede verslag te geven. Hierna trad op Ds. A. J. W. van Ingen. van Dordrecht, met het onderwerp Bouwen op het fondament. Spr. begon met een herinnering aan het Schriftwoord: Niemand kan een ander fon dament leggen, dat hetgeen gelegd is, het welk is Jezus Christus. Eigenlijk is het niet eens noodig, dat nog te zeggen. Ook Prof. Brouwer heeft het in de ledenverga dering van „Kerkopbouw" gezegd. Voor wie dat ontwijfelbaar vaststaat, blijft het apostolische woord: Een iegelijk zie toe, hoe hij daarop bouwt. Daarop. Niet kort er bij. Ook niet er vlak naast. Als we niet op het fondament bouwen, verzakt het huis en wij zelf loopen gevaar ermee te gronde te gaan. Alles beslissend is voor de Kerk in haar uitwendige openbaring ook de vraag: „Wat dunkt u van den Christus?" D e Christus, dat is de van God gegevene, de eenige. al- genoegzame Zaligmaker, buiten wien er geen gemeenschap is met God. Als wij het eens zijn in die erkentenis, moeten wij het ook met elkaar willen uit spreken. Het gaat in onzen strijd voorkerk- herstel allereerst en allermeest om de be lijdenis van Christus. En dan heeft de Kerk, die op dat fondament is göbouwd, recht er op, dat haar leden doen wat hun hand vindt om te doen. opdat de Kerk er niet af- glijde en zij in haar geheel tot een lof en eer van Sions Koning mag zijn. Die Kerk mogen we vergelijken met Je ruzalem uit den tijd des Ouden Verbonds. Is de Kerk onder ons een stichting van God of is zij het niet? Was -znj het in den tijd onzer vaderen, wanneer hield eij op het te zijn? Het woelt en wroet binnen ons Jeruza lem. Het wordt geschud; de geschonden mu ren brokkelen af. Het gelijkt op het Jeru zalem uit Nehemia's tijd. Maar als deze man van Jeruzalems ellende heeft gehoord, is het gebed ervoor geboren en is hij gekomen, om wat goeds te zoeken voor die stad. Ondanks de ongunst der tijden is er gebouwd met vereenigde krachten, met een verwonder lijke harmonie, op verschillende plekken tegelijk, maar aan den éénen muur. Nehemia 3 heeft ons veel te zeggen. Met de dienaren des heiligdoms voorop zijn allerlei menschen aan het werk geto gen; menschen. 9'e veel konden doen en die maar weinig konden. Er is gearbeid onder teleurstelling, als er van de vooraanstaan den niet meededen; ook vrouwen bleven niet achter. Verscheidden deden het tegenover hun eigen huis. Ook wij wonen in ons Jeruzalem niet al len aan denzelfden kant. Het uitzicht kan heel verschillend zijn en wat ge dagelijks voor oogen hebt, heeft invloed op uw heele persoonlijkheid. Maar aan alle kanten moe ten Jeruzalems muren worden hersteld. En nu kunt ge bij het optrekken der geschonden muren wel eens wat van uw uitzicht verlie zen. Uw huis kan wel eens heelemaal ach ter den muur komen te staan. Maar hoofd zaak i®, dat de muur opgebouwd wordt en dat de stad niet langer een spot en aanflui ting is voor de wereld daarbuiten. Maar het ga in het bouwen steeds, om dat t6 doen op het fondament Daarvoor moeten puin en stof worden weggeruimd. Oude en nieuwe steenen kunnen dienen. Het cement, dat de steenen aaneenhecht is het geloof, dat Nehemia deed zegggen: „God van den hemel zal het ons doen gelukken". Dat geloof grijpt de sterkte des Heeren Dat geloof zal het meeste vermogen, als het in ware verootmoediging Davids bede uit den boetpsalm bij uitnemendheid tot het zijne maakt: .Doe wel bij Sion naar Uw welbe hagen. Bouw de muren van Jeruzalem op De Kerk ln haar nood. Waar is de Kerk in nood? In Rusland, waar ®e wordt vervolgd, of bij ons, waar de massa langs haar heen leeft: het proleta riaat, dat niet bereikt wordt door een lezing over het sociale vraagstuk, de mondaine wereld, waar men leeft van de nieuwste dans en de nieuwste religie en waar we geen vat op krijgen door een lezing over ,De Klop op de deur". De Kerk wordt gedrongen naar de zijkant van het leven. Hier ligt een groot stuk eigen schuld der Kerk. al mogen we niet verge ten. dat de Kerk het lichaam van Christus is, dat altijd weer gekruisigd zal worden in de wereld. Wee ons, indien we de Kerk gaan redden onder dat Kruis vandaan. Van de nood van het kruis mag ze niet verlost worden. De nood der Kerk is altijd weer de schuld der Kerk. En die is daar, waar ze den Naam van Christus niet belijdt. Om de schuld der Kerk mogen we ons niet verre houden van de Kerk. Als we oordeelen over de Kerk. is er het woord van Christus: „Wie van u zonder zonde is, werpe de eerste steen op Onder de schuld der Kerk hebben we ons te buigen: het is onze schuld. Zoo gaat het lichaam van Christus nog steeds zondedia- gend door de wereld. De Kerk heeft, het heil van het Evangelie onder de korenmaat der reglementen gezet. Als de menschen tot haar komen in hun eeuwigheidsnood, zegt ze: ja en neen. Ze is een zoeker onder de zoekenden en heeft geen antwoord. De Kerk is in nood, omdat ze niet meer is Kerk van Christus, maar instituut der religie, niet de mogelijkheid Gods om Zijn Woord te spreken, maar mogelijkheid var» oen mensch om zich religieus uit te leven. Dat is niet de schuld van één groep in de Kerk, maar ons aller schuld. Waar is de weg uit dezen nood? Dat is de. weg van het berouw en die ziet het Ver bond alleen loopen via reorganisatie en leer tucht. Is dat niet een gevaarlijke weg, waar op de Kerk alleen maar versplinteren zal' De Kerk is immers ziek en heett rust noodig. En vreedzaam samen wonen is daarom immers heter den reorganisatie? We stuiten hier op Kerkonbouw. Maar ondanks het vele aantrekkelijke, kunnen we niet meegaan, omdat naar onze meening dan juist de zonde van onze Kerk scherp to* uiting komt: individualisme en daarom hoogmoed. Men acht de Kerk niet meer ln staat iets meer te doen. Alleen een klein groepje menschen kan dat. Uitverkiezing door menschen en niet door God eccle- siola in ecclesia. O ja, we zien wel de be krompenheid van .vele ouderlingen, evenals HERFST-STEMMING Lustloos zinkt het stervend loover Op de vochte lakken neer, En geen zonlicht glijdt er over. En geen wind beweegt het meer. Dijzig in de doffe stille Valt het blad op de aarde neer, En den wandlaar doet de kille Van dat stille sterven zeer. we zien de majesteitelijke onaantastbaar heid waarin vele predikanten zich hullen. Maar wat het Verbond wil is, dat we kerke lijk ons verootmoedigen samen. Als we ons aan dat alles 6tooten, moeten we den ken aan het woord van Barth, dat we zoo wel eens ergeren konden aan de nede righeid van Christus. De Kerk is ziek. Maar ze ligt in een ouder- wetsche bedstede met gesloten deuren. Re organisatie is het openzetten van die deu ren, waarachter de Kerk verstikt Wat helpt het of de Kerk over allerlei daden spreekt, als ze niet doet waartoe ze geroepen is: Spreken van de groote Daad Gods, Jezus Christus. Als ze dat doet, zijn we er dan? Er Is al tijd gevaar Ook de weg der Kerk is de smalle weg. Als ze deze gaat, vindt ze mis schien geen oplossing van allerlei vragen, maar wat ze wel kan en dan ook moet, is die nooden dragen achter Christus aan. Het slotwoord werd gesproken door Ds. H. C. J. van D e e 1 e n, van Oostenneer (Fr.). Morgen komen we op het verder verloop dezer vergadering nader terug. GEEN „VRIJ BEHEER" MEER. Uit Leer sum (U.) wordt ons gemeld: Na een samenkomst van meerderjarige lid maten der Ned. Hervormde Gemeente, waarin de consulent, Ds. S. Ybema, van Doom, de Gemeente had ingelicht, hoe de financieele toestand was, werd hem tevens aangezegd dat op Vrijdag 9 October een stemming zou worden gehouden over aansluiting by het Provinciaal College van toezicht op het beheer van goederen en fondsen van de Ned. Herv. Kerk te Leersum. Na oproeping aan 441 meerderjarige lid maten der Gemeente, werden uitgebracht 374 stemmen, waarvan 245 vóór en 12S tegen aan sluiting, zoodat met een meerderheid van 117 stemmen een tegenstand van meer dan acht jaar is gebroken. De Kerkvoogdij heeft das haar positie verloren. ZONDAGSHEILIGING. Te Almelo heeft de Kerkeraad der Geref Kerk als zijn meening uitgesproken, dat met het oog op de Zondagsheiliging het wensche- lijk is het gebruik van fiets en auto, anders dan in den dienst des Heeren en in gevallen van noodzakelijkheid, op Zondag te vermijden. KERKGEBOUWEN Te Giethoorn is de grondig in- er uitwendig gerestaureerde kerk der Ned. Herv. Gemeente in gebruik genomen. De pastor loei, Ds. G. J. van den Burgt, hield een predika tie over 1 Cor. 3 9b: „Gods gebouw zijt gij". Ds. N. Oosterveen, van Wanneperveen, dank te namens den Kerkeraad en het College Kerkvoogden en Notabelen Ds. van den Burgt voor alles wat deze voor de restauratie had gedaan. Verder hebben het woord gevoerd: Ir. P. Wolffensperger namens de Synode; Ds. J. P. van Leusden, van Steenwijk, namens het Prov. Kerkbestuur van Overysel; Ds. C. Zeeman, van Vollenhove, namens het Class. Bestuur van Kampen; Ds. J. C. Jörg, van Steenwijk, namens den Ring Vollenhove; en Dr. P. J. W. van den Berg, van Nyeveen, namens de Gemeenten in den omtrek. Architect by de restauratie was de heer J. J. van den Burgt te Amsterdam. Te Heerlen is door Ds. F. Postma, predikant der Ned. Hervormde Gemeente, het hem door de directie der Oranje Nassau-mynen geschonken wykgebouw aan den Beersdalweg, een middelpunt der mynwerkersbevolking, ge opend. By deze gelegenheid sprak hy Psalm 100. Ook anderen hebben het woord gevoerd. Te L e e n s (Gron.) wordt morgen, Don derdagavond, het tweede kerkgebouw der Geref. Kerk in gebruik genomen. De kerk, die te Kruisweg staat, heeft 270 zitplaatsen en werd onder architectuur van den heer H. Stulp te Wehe gebouwd. EVANGELISATIE. Te Naaldwyk zal Woensdag 21 October a.s. vanwege het Verband van Evangelisatie- Commissies in het Vestland 'n Evangelisatie- uitzendavond worden gehouden in de Geref. kerk aldaar. De uitzending, die zal plaats hebben over de Huizer zender, vangt aan te ir met een openingswoord van Ds. G. J. Pontier, van Maasdijk, voorzitter van het gewestelijk verband. Na zang door de Chr. zangvereeniging te Naaldwijk houdt Ds. Pontier een toespraak over.- „De rank buiten den wijnstok". Vervolgens spreekt Ds. W. J. J. Velaers, van Rotterdam, over: „De rank in den wijnstok"; waarna Ds. J. Smelik, van Loosduinen, een rede houdt over: „De rank en haar vrucht". Te Oss (N.-B.) zal de Evangelisatiepostin de bediening dey JVoords door de Classis ROFFELRIJMEN STROP! 't Banditisme is in Holland Nog betrekkelijk beperkt; Tot op heden werd in 't roofvak Hier slechts „en detailgewerkt. Holland houdt niet van die drukte. En we varen wèl daarbij; Banken worden hier geplunderd, Ja, maar van de binnenzijj. Echte autobankbandicten Met een lang zwart masker voor, Met revolvers die echt schieten, Kwamen hier nog weinig voor. Amsterdam, ons groot Groot-Mokum Amsterdam, de wereldstad, Heeft nu op New Yorksche wijze Roovers op bezoek gehad: Drie revolvers en drie maskers Kwamen met een auto voor, Drongen, vier uur op de middag, Tot een bankkantoorsafe door, Joegen 't personeel de doodsschrik Op 't financieel gemoed, Grepen een bos bankbiljetten, Tuften weg, met geld en spoed Jammer voor de arme roovers IFas het buitenlandsch papier Dat bederft nu weer echt Holland Der bandieten roofplezier. 'k Wou dat ik die boeventronies Even om een hoekje zag, Als ze lezen wat een prachtbuit Naast de strop voor 't grijpen lag! (Nadruk verboden) LEO LENS. Arnhem der Geref. Kerken geholpen worden. De eerste beurt wordt Donderdag 22 Novem ber a.s. gehouden. ZENDING De feestviering op Lao si Momo. Nu de Indische dagbladen zijn ontvangen met uitvoerige berichten, mogen wy op deze feest viering by het 25-jarig bestaan nog even terugkomer». De belangstelling is bijzonder groot en hartelijk geweest. Behalve vele Ba takkers zelf waren er ook meer dan 70 leden der Europeesche bevolking van de Oostkust opgekomen en daaronder de vooraanstaanden op allerlei gebied. Gesproken is er door den heer H. J. Hemmers, voorzitter van het feest comité; door Gouverneur Ezerman, eere-voor zitter, die hulde bracht aan de oprichters; zendeling Van den Berg, die dan ook bij deze gelegenheid geridderd is; en ass.-resident Westenberg; voorts door doktoren van den gouvernements-geneeskundigen dienst; door Ds. P. J. de Bruin te Medan, namens de Indi sche Kerk, en Ds. E. de Jong te Siantar, namens de Geref. Kerk, door stafkapitein Meyer namens het Leger des Heils; en later door zendeling Neumann namens het Ned. Zendeling Genootschap. Op de Oostkust zelf en op Java was een Oomité gevormd om een feestgave in te zame len. Het eerste had f 5700, het tweede f 350Ö bijeengebracht en dit mooie bedrag werd door den Voorzitter aan zendeling H. Vuurmans, den tegenwoordigen beheerder, aangeboden. Daar het deel van haar jubileum-gave door H.M. de Koningin-Moeder destijds voor Lao si Momo geschonken, ook nog aanwezig is, zal er voor deze som een ziekenzaal voor de ern stige patienterr worden gebouwd, waarvoor een firma te Medan als haar geschenk de ge heele electrische verlichting aanbood. Nadat zendeling Vuurmans in hun eigen taaï de Bataksche gasten had toegesproken heeft hy uit naam der patiënten bedankt. Dat ook voor deze patiënten er feestelijkheden waren, spreekt vanzelf. Zelfs volksspelen zijn er ge houden voor hen, wier toestand de deelneming daaran mogelijk maakte. De herdenking, met een dienst fn de Keric begonnen en op deze wijze voortgezet, heeft bij allen een diepen indruk nagelaten. Lao si Momo heeft nog eens weer in het centrum van veler aandacht gestaan. Dat daarby ook de naam van den heer H. G. van Eelen, die er zoovele jaren zijn beste krachten aan gaf, meermalen genoemd is, spreekt vanzelf. Eentonig, maar waar. Het Zending® bureau te Oegstgeest meldt ons: Nu er in het eerste tiental dagen van Octo ber f20.000 is binnengekomen, willen wy nog eens onze groote dankbaarheid uitspreken over dit in dezen tijd verrassende resultaat. De Zending heeft wel een groote plaats in veler hart, dat men zoo geregeld voortgaat haar te steunen. Maar op dat voortgaan blijven wij dan ook hopen. Het vorige jaar bracht deze maand ongeveer zestig duizend gulden op. Het moet dus in dit tempo van gemiddeld f 2000 per dag doorgaan om dat cijfer ook nu te bereiken. Endan is er eigenlijk nog f 1000 per dag te weinig en zou de achterstand door de Zendingsweelc in te halen weer met f 30.000 vermeerderd zyn! Het schijnt ondankbaar dat te zeggen, toch is het dat niet. Het is slechts de nuchtere waarheid, al blyft die eentonig. Zorgt dat er vaten zyn! Ds. J. C. Neeleman, Ned. Herv. predikant te Pernis, zendt one bet volgende schrijven: Wie Bijbelvast is, kent het verhaal van de profetenweduwe in de dagen van Elisa. Deze vrouw riep de hulp van den man Gods in, omdat de schuldheer dreigde haar kinderen tot knechten te nemen. En God schonk haar toen het wonder van de olie, die maar vloeien bleef, zoolang zy vaten had om die olie op te vangen. Toen er geen vat meer was. hield de olie op. Misschien is deze gesch:edenis meer als beeld gebruikt. Maar laten wy ze nu in 't bijzonder eens toepassen on de Zending. Welk een vrucht en zegen schenkt God in onze dagen niet. Juist in dezen benauwenden tyd wordt er allerwege in het heidendom een deur voor het Evc^e-ebe geopend. De olie vloeit. De Heer der Zending laat de olie var» het Évan gelie rijkelijk vloeien. Maar nu de vaten! Die zijn voor onze rekening, daar moet de Gemeente van Christus voor zorgen. Zorgt daarojn, dat er vaten genoeg zijn, want anders kon de olierook wel eens ophouden te vloeien. Laten wy er al'en aan medewerken met ons gebed onze toewijding, ons offer. Altiid. maar in 't bhzonder in de a.s. Zendingsweek van 1 tot 8 November. God schenkt riikon zegen. A-»n ons de uiter ste krachtsinsnsrnmg om i' te ln| Gods >ok li dam op te «■ertc gy kunt! Beseft gy het? Doet dan al wat (TfFTFN EN LEGATEN Te Dok k n m kwam Mf de Geref. Kerk een •ft van f 3000 in. wanrven f loon voor de haconie en f 500 voor de 7ending is T; werd in de Oref Kerk uiI de collecte voor de armen 1.1. 'ondag een gift aangetroffen van duizend gulden.

Nieuwe Leidsche Courant | 1931 | | pagina 5