Brüning's regeeringsverklaring WOENSDAG 14 OCTOBER 1931 EERSTE BLAD PAG. 2 Een indrukwekkende rede De partijen voor een historische verantwoordelijkheid „Doorzetten, totdat door internatio nale samenwerking daigene komt wat komen moet, wil niet de ge- heele wereld in nood ondergaan." De belangstelling voor tie eerste zitting van den Duitschen Rijksdag na het zomer reces en na de door politieke oorzaken ge volgde verdaging was buitengewoon groot Tegen kwart vóór drie was de zittingzaal bijna geheel gevuld. De publieke en gereser veerde tribunes waren tot de laatste plaats bezet. In de diplomaten-loges zag men verschei dene vertegenwoordigers van cfe buitenland- sc-he mogendheden. Na de opening door president Loebe, te drie uur precies, nadat een communis tisch voorstel van orde om het Rijksdagge bouw eerst van politie te zuiveren, was ver worpen, was, overeenkomstig de agenda, het woord aan den Rijkskanselier Dr. Brüning. Hij begon met zijn nieuwe regeering voor te stellen. De leiding van ligt in één hand. Meer dan ooit tevoren is in den huidigen noodtoestand een samenvatting van alle machtsmiddelen van den staat noo- dig, vooral nu op grond van de noodveror dening de Rijkspresidtent verschillende machtsbevoegd'heden heeft toegekend tegen de gevaren en stroomingen, die den staat trachten te bedreigen. De veiligheid van het Rijk is voorwaarde voor de vestiging van het vertrouwen naar binnen en naar huiten, en voor het politiek- en economisch herstel, waaraan alle positieve krachten moeten mee .werken. aldus dr. Brüning zal in mijn hand lig gen. Ik zal de politiek die tot uiting is geko men in de besprekingen van de laatste maan den en speciaal bij de jongste Duitsch- Fransche besprekingen te Berlijn, voortzet ten. De Duitscho regeering verwacht niet alleen heil van de internationale onderhan delingen, doch ook van buitenlandsche hulp voor Duitschland. Aan eigen lijf heeft men gevoeld d*at de onopgeloste politieke vraag stukken der geheele wereld den binnenland schen nood hebben opgedreven tot aan de grens van het dragelijke, waardoor alle la gen der bevolking met wanhoop zijn ver vuld. Daarom heeft Duitsohland het recht een beroep op de volkeren der wereld te doen om de pogingen om tot solidaire sa menwerking te komen, eindelijk in een prac- tische daad om te zctteit. Ik geloof aldus do Rijkskanselier dat deze gezindheid in de afgeloopan maan dien een zekeren vooruit gang heeft geboekt. Alle volken moeten inmiddels duidelijk voor oogen zien, dat meer dan ooit in het verleden in hiet huidige tijdsgewricht Geen staat kan op den duur eenig werkelijk voordeel uit den nood van een ander land verwachten. De verderfelijke gevolgen van de politieke betalingen zonder economische tegenpres taties hebben de geheele wereld zonder uit zondering in een op het oogenblik nog on afzienbare crisis geleid. Het vooruitziende initiatief van den president dór Vereenigde Staten van Amerika, heeft helaas slechts een tijdelijke verlichting gebracht Hoe groot de beteekenis ervan ook was en hoe dank baar het Duitsohe volk er door gestemd was, reeds de onzekerheid inzake de kwestie der politieke betalingen, oefent een voortdurende verlammende werking op het internationaal economische financieele verkeer. Directe en openlijke gedachtenwisseling moet den weg naar daadwerkelijke solidariteit effenen, want de mogelijkheid moet gevonden worden om een duidelijke en eerlijke stemming tus- schen de nabuurstaten te scheppen. Met alle begrip voor de levensnoodzake lijkheden der nabuurstaten en rekening daar mee houdende, eischt Duitschland de ver wezenlijking van de grondslagen van De Rijkskanselier waarschuwde tegen op lossingen voor het oogenblik, onder den druk van den dringenden materieelen nood. Op den duur zullen zij ernstiger gevolgen hebben dan de huidige toestand. De diepgaande ontreddering van het cre- dietwezen der geheele wereld heeft do Rijks- regeering van week tot week voor nieuwe opgaven gesteld. Wat maanden lang bij de beoordeeling van de economische en finan cieele positie van een land juist was, werd na korten tijd door de uitwerking van de de crisis in andere landen achterhaald. Het was de taak der Rijksregeering en het zal de taak der nieuwe regeering zijn, alle ro- geeringsmaatregelen zóó elastisch te maken, dat zij zich bij de optredende verschijnselen van de wereldcrisis kunnen aanpassen. De Rijksregeering beschouwt het voor zich Zelf als een succes, dat zij ti'dig en als eerste in de rij van groote mogendheden met doel treffende bezuinigingsmaatregel en voor de openbare uitgaven en met de verlaging der productiekosten is begonnen. Alleen hier- aan is te danken Zijn gebleven. Het voorbeeld der Rijksregee ring heeft in de geheele wereld navolging gevonden. Men heeft erkend, dat zij zich moedig heeft aangepast aan een moeilijke toekomst. De Rijksregeering was door beslui ten, die hard en impopulair waren in staat juist in deze tijd tot redding van het parti culiere bedrijfsleven voor bijna drie honderd- millioen mark aan vlottende schulden terug te betalen. De val van het Engelsche Pond heeft de Rijksregeering en de Rijksbank voor een nieuwe taak geplaatst. Nog sterker dan in de afgeloopen maanden is een aanpassing van economische, financieele en sociale po litiek aan elkaar en een aanpassing van pro ductiekosten en prijsniveau aan de economi sche ontwikkeling noodzakelijk. In overleg met den Rijkspresident heeft de Rijksregeering besloten een Adviseerenden Economischen Raad te benoemen, die haar terzijde zal staan. In overleg met dezen Raad zal zoo spoedig mo gelijk een economisch program voor de ko mende maanden worden uitgewerkt. Als eerste voorwaarden zal dit program hebben de handhaving van dóstabiliteit van de valuta, waaraan onder geen enkele omstandigheid getornd mag worden. Van beslissend belang is de uitvoering van een plan tot delging van de schulden op korten termijn en ecu definitieve rege ling van het herstelvraagstuk. Overblijfselen uit het verleden in den eco nomischen opbouw van Duitschland! moeten sneller dan tot nog toe worden opgeruimd. De huidige maatregelen hebben er toe ge leid, de zelf kosten der industrie te vermin deren, de openbare uitgaven te verlagen en de aan de verkeerde beleggingen van kapi taal verbonden gevaren voor d'e toekomst te beperken. De credietverschaffing, juist voor den mid den stand, de kleine en de middelindustrie, moet ook bij de bankpolitiek inde toekomst een der voornaamste opgaven zijn. Landbouw, grondbezit en industrie lijden onder te hooge productiekosten verminde ring daarvan is eveneens een middel tot verlaging der productiekosten en zal noodzakelijk zijn indien men niet tot een geheele ineenstorting van het bedrijfsleven wil komen. Slechts in dit complete kader zal het mogelijk zijn te voorkomen, dat het Duit- sche volk te gronde gaat aan zijn sociale politiek; de sociale politiek moet zich aan passen aan de economische en financieele noodzakelijkheid. Daarbij kan men het grondwettig vastgestelde medezeggenschaps- recht der arbeiders niet voorbijgaan. Dit geldt vooral voor het denkbeeld van tarie ven dat op zichzelf gezond is en behouden moet worden, doch dat een grootere elas ticiteit in zijn toepassing noodig heeft De tarieven iqoeten sneller aan de veranderde verhoudingen worden aangepast. De grondgedachte van een goede sociale politiek moet juist in den huidigen nood toestand arbeidoers en werkgevers den plicht doen erkennen, hun aangelegenheden gemeenschappelijk en onder zoo groot mo gelijke eigen verantwoordelijkheid met zoo gering mogelijke inmenging van den staat, te regelen. Hand in hand hiermee moet de behande ling van het kartelvraagstuk gaan, aange zien de prijsvorming snel moet worden aan gepast aan de wisselende economische om standigheden en de gedaalde koopkracht in het binnenland. Aflossing en delging van de commercieele schulden van het volk is niet mogelijk, wanneer de wereldmarkt in steeds grooter mate wordt-afgesloten voor Duitsche waren. Dat leidt tot ontreddering der wereldeconomie De Rijksregeering is bereid stappen te doen om aan een dergelijke politiek tegemoet te komen. Evenzeer is zij er echter van over tuigd, dat de beteekenis van de binnen- landsche markt in don komenden tijd ster ker op den voorgrond zal treden. Ook de plannen tot bevordering en bespoediging van de vestiging on het land en In de voor steden houden verband hiermede. Alle voor handen zijnde productiemogelijkheden moe ten tot het uiterste worden uitgebuit, zoodra de noodzakelijkheid bestaat om met de de viezenvoorraad zuinig om te springen. waar de binnenlandsche productie, speciaal de landbouw, in voldoende mate en tegen behoorlijke prijzen aan de behoeften kan De weg ligt duidelijk voor ons. Hij is lang en zwaar en kan slechts tot het einde worden afgelegd wanneer het volk de over tuiging heeft dat de lasten gelijkelijk zijn verdeeld en anneer de gerechtigheid en verantwoordelijkheidsbewustzijn, hersteld zijn. Reeds lang heeft het Duitsche Volk de zwaarste offers gedragen. Juist omdat het volk bereid is de zwaarste offers te brengen, indien het slechts een einde ziet, is het de plicht der Rijksregeering om elke poging tot uitbuiting van den noodtoestand van staat en bedrijfsleven door onwaarachtige agitatie te voor komen. De publieke opinie moet de zekerheid heb ben dat excessen in den politieken strijd met kracht zullen worden onderdrukt en dat de staat besloten is de grondslagen van rust en orde te beveiligen. Daarvoor zijn door verschillende noodverordeningen scher pe maatregelen getroffen. De Rijksregeering is zich er van bewust dat noodverordeningen en politiemaatrege len alleen niet voldoende zijn doch slechts den weg kunnen vrijmaken. Zij heeft daar bij de toegewijde hulp van een tot offers bereid en onder moeilijke omstandigheden plichtsgetrouw ambtenarencorps noodig. Van overwegend belang is de ethische wil tot nationaal zelfbehoud tot vriiheid, doc'n ook tot zelfbedwang en offerliefde voor het vaderland. Het dekken van dezen wil acht de Rijksregeering haar voornaamste taak- voor de invloeden van vernieling en ver vuld worden met een geest van vaderlands liefde en offervaardigheid- De Rijksregee ring zal al haar krachten in dienst stellen van deze haar voornaamste taak tot red ding van het vaderland- De Rijkskanselier gaf daarna nog in een toelichtende rede opheldering over eenige gebeurtenissen van den laatsten tijd. Buitengewone toestanden aldus dr. Brüning eischen buitengewone maat regelen. Wij hebben ons aldus de Rijks kanselier sneller aan den toestand aan gepast dan andere landen. De Duitsche re- goering heeft zich wel is waar eerder im populair gemaakt dan andere regeeringen, doch zij heeft het volk daardoor bespaard, dat het onverwachts voor geheel revolution- neerende maatregelen kwam te staan. Men heeft gezegd dat ik geaarzeld heb maar ik vraag U waar ons volk thans had gestaan, wanneer ik in den zomer had toegegeven en een moratorium óf een uitstel van be taling had aangekondigd (bijval). „Ik laat mii liever eiken dag voor land verrader uitschelden dan dat ik mijn bezin ning verlies" en afwijk van den weg dien ik heb ingeslagen. Op den dag waarop de Riiksdag rlnt. van mij eischt zai ik terstond aftredon (bijval). In dezen moeilijken tijd zou het een na tionaal belang zijn dat een regeering van alle van hun verantwoordelijkheid bewuste partijen gevormd, zou kunnen worden. „Helaas is de vorming van zulk een regee ring uitgesloten". In de moeilijkste tijden zijn onze partijen niet tot samenwerking be reid, doch richten zij zich liever tegen el kaar inplaats van in eenvoudige plichts vervulling voor geheel Duitschland naast elkaar te staan. Daarom heb ik besloten een regeering te vormen, die nog onafhankelij ker van partijen en fractiebesluiten is dan de vorige. Het volk is in dezen moeilijken tijd niet gediend van de vormen van politieken strijd, die zich op het congres te Harzburg hebben getoond en die ook niet de kans van slagen van een andere Rijksregeering kun nen waarborgen. „Wanneer men een paniekstemming ver oorzaakt, over den toestand van de Rijks bank dan vernietigt men ook den grondslag van een komende regeering (bijval). Ik wijs alle uitlatingen af die het geloof van het volk in zijn valulta kunnen doen wan kelen". De Duitsche Rijksbank heeft niets te ver bergen- Het zou verleidelijk voor de regee ring zijn de eischen van rechts te volgen, wanneer zij zich populair wilde maken- Een regeering die dd markt afhankelijk maakt van de ontwikkeling van het Engelsche pond heeft geen noodverordeningen noodig (ccn interruptie van de communisten1 .Maak de mark liever afhankelijk van de Sovjet-Roebel", veroorzaakt groote vroolijk- heid)- Bij hei aanvaarden van het ambt van Rijkskanselier, aldus gaat Dr. Bruening voort heb ik tot een economisch deskun dige gelegd: „Ik weet dat de taak, die ik thans op mij neem voor 90 pCt. verloren is". Dat was niet de schuld van het kabi net Herman Müller, doch schuld waren de touton. die de openbare lichamen en een deel van het particuliere bedrijfsleven heb ben gemaakt. Er is een credietinflatie uit het buitenland ingetreden, die het gezonde mepsch en verstand heeft beneveld en een sluier over alle dingen heeft gespreid. Op een interruptie van den Duitsch Na- tionalen afgevaardigde Dr. Quaatz, ant woordt de Rijkskanselier: „Indien U in het jaar 1927 zoudt geholpen hebben zouden in dertijd de bezoldigingsverordeningen niet tot stand zijn gekomen", (tegenwerpingen van Dr. Quaatz). De Kanselier legt er voorts den nadruk op dat de fouten der publieke instanties gemakkelijker worden goed gemaakt dan die 'n het particuliere bedrijf. Daarom wil de Rijksregeering „er met noodverordening naar streven het particuliere bedrijf weer on gezonde basis te brengen". Gebeurtenis sen als bij de Favag en de Nordwolle mogen niet weer voorkomen (instemming). Door controle op de banken en zekere inmenging in het cartelwezen heeft de Regeering eenige aanvallen te verduren gehad. Het is even wel juist het belang van het bedrijfsleven bij hot volk nietjrten indruk te doen post vatten dat het* particuliere bedrijfsleven zich niet langer kan handhaven. Wanneer door eenige organen der rechterzijde de schuld aan de bankcrisis zelfs op de regee ring wordt geladen, zou ik hierop willen antwoorden: „Weest voorzichtig, want an ders zou ik van deze tribune af wel eens zeer duidelijke taal kunnen spreken". (In terruptie der Commifnisten: Wat hebt u dan voor geheimen met de rechterzijde?) Wanneer de rechterzijde tegen de Noodver ordening storm loopt aldus vervolgt Dr Brüning zou het mij van politiek stand punt bezien zeer interessant voorkomen te aanschouwen, hoe de Nationaal Socialisten een verwerping der Noodverordeningsbepa lingen inzake» de bankccmtrole of de ver laging der hooge pensioenen zouden willen verantwoorden- Aan den anderen kant moet ik, ter eere van de Duitsche banken verklaren, dat men niet haar organisaties of haar bedrijf ver antwoordelijk kan stellen voo de bankcri sis- Wanneer in een tijd van buitengewo nen nood een algemeene run op de banken begint, dan is zelfs het gezondste instituu daar niet tegen opgewassen. ,Ter saneering van het bedrijfsleven is een werkgemeenschap noodzakelijk van werk gevers en werknemers. Beide groepen moe ten haar program daarvoor indienen. Het is zeer zeker niet wenschelijk, wanneer het bedrijfsleven aan haar plan een program verbindt, dat er toe zou kunnen leiden dat de werknemers zich daartegen in een een heidsfront vereenigen. Het gaat niet aan, dat men slechts en uitsluitend een sanee ring verwacht van steeds verdere loonsver lagingen. Het is thans zoo, dat mijn taak niet meer voor 90 pCt. verloren is, maar dat de verhouding van slagen en falen reeds 50 tegen 50 is. De partijen moeten zich eenmaal, slecht? voor enkele maanden met elkaar verstaan, tot door een internationale oplossing een kalmeering is ingetreden. Indien dat niet mogelijk zal zijn, is de regeering besloten haar politiek te verdedigen en wel niet meer dan eij haar in de afgeloopen winter maanden heeft moeten verdedigen. Met verheugenis kan de Rijksregeering zeggen, dat de volgende winter onder allo omstandigheden zal kunnen worden door gekomen. Het bedrijfsleven is in haar we zen gezond. Voor de financiën zijn voor zorgen getroffen en het zou wel merkwaar dig moeten loopen, indien het volk dezen winter niet zou doorkomen. Wij zijn besloten de dingen door te zet ten tot het oogenblik, waarop door een in ternationale samenwerking datgene komt, wat komen moet, wanneer niet de geheele wereld in den nood zal ondergaan. Door critiek, verwijten en kwaadsprekerij aldus besluit de Rijkskanselier laat ik mij niet van de wijs brongen. Ik sta voor u, ik heb u mijn program uiteengezet, Gij, de partijen, draagt thans de verant woordelijkheid voor wat komen zal. (Le vendige bijval ibij de partijen van het mid den. De Communisten roepen in koor'. Rood Front). De president van den Rijksdag schorst een Communistische afgevaardigde voor twee dagen. Vervolgens werden de beraadslagingen ver daagd tot Woensdagmiddag 12 uur. Dan zullen de debatten aanvangen over de Re geeringsverklaring. Kleine meerderheid verwacht. De belangrijkste Berlijnsche bladen spre ken ervan, dat Brünings rede een diepen indruk heeft gemaakt in den Rijksdag, De sociaal-democraten hebben reeds beslo- ten de tegen het kabinet ingediende mo ties van wantrouwen te verwerpen. Verwacht wordt dat de rogeering een kleine meerderheid zal krijgen. Tijdens de zitting van Dinsdag hadden de Duitsch-nationalen en de Nationaal-so- cialisten slechts hun waarnemers in de zaal President von Hindenburg voor zitter hij de Economische bespre kingen. Rijkspresident von Hindenlburg 'teeft Dinsdag een schrijven gezonden aan den Rijkskanselier waarin hij zich bereid ver klaart het voorzitterschap op zich te nemen hij de gemeenschapelijke besprekingen der Rijksregeering en de vertegenwoordigers uit het bedrijfsleven, voor zoover daarbij alge meene principieele kwesties in behandelina zullen komen. Rijkskanselier Dr. Brüning heeft presi dent von Hindenburg per schrijven bedankt om dat hij „het groote vertrouwen dat zijn( HET SKLAREK-PROCES Voor de Strafkamer van het Berlijnsche Landsgerecht, die op grond van de nieuwe noodverordening in belangrijke processen vonnis kan wijzen, is gistermorgen het se dert lang verwach.e proces tegen de gebroe ders Sklarek begonnen, waarvan het einde voorloopig nog niet te zien is. Met uitzon dering van Max Sklarek, die zóó ernstig ziek is, dat hij nog slechts maanden of zelfs maar weken heeft te leven, zijn alle be klaagden verschenen. De gebroeders Max, Leo en Willy Sklarek worden beschuldigd van gemeenschappelijk bedrog, valschheid in geschrifte, het berokkenen van schade aan de Dresdener Bank en de Oostbank, aan een deel der leveranciers van de Ber lijnsche Inkoopccntrale en aan de stad Ber lijn. De aanklacht bevat nog verschillende andere beschuldigingen, o.a. het vervalschen van balansen en poging tot eorrputie. Ver der zijn wegens medeplichtigheid in staat van beschuldiging gesteld de boekhouders Siegbert Tuch en Friedrlch Lohmann, die zich bovendien nog te verantwoorden heb ben wegens valschheid in geschrifte ten nadeele van de Berlijnsche Siadsbank. Be schuldigd van passieve corruptie zijn de directeuren van de Stadsbank Franz Schmitt en Emil Hofmann, de oud-burge meesters Robert Kohl en Franz Schneider, de weihouders Sakolofski Otto Gaebel en Gustav Degcrier, en de koopman Lüding. Als verdedigers der gebroeders Sklarek treden op de advocaten Dr. Julius Meyer, Dr. Nuebel en Dr. Pindar. Het O. M. wordt waargenomop door den Oberstaatsanwalt Frellierr von Steinaecker, Dr. Weissenberg en assessor Jaegor. Bij het verhoor bleek, dat de gebroeders Sklarek komen uit een gezin, waarvan de vader coupeur bij een Berlijnsche confectle- firma was en zijn kinderen geen vermogen kon nalaten. Op veertienjarigen leeftijd zijn de drie zoons allen in de textielbranche gegaan Leo Sklarek ontkende velerlei be schuldigingen, waarvoor hij dan zijn zieken broeder Max verantwoordelijk stelde. Hij verklaarde zelfs, dat hij nooit op de be klaagdenbank zou hebben gezeten, indien zijn broer Max niet in de firma zou zijn opgenomen. Vervolgens komt uitvoerig het optreden van de gebroeders Sklarek tijdens den oor log aan de orde. Hierbij ontstaat 'n scherp incident met den directeur van de Berlijn sche Stadsbank Hofmann, die ontkent ooit goed met de Sklarek's bevriend te zijn geweest. Wel heeft hij Leo Sklarek als cliënt altijd vriendelijk ontvangen, doch diens urenlange bezoeken hebben hem dik wijls verveeld; Leo Sklarek windt zich hierover op. Hij verklaart, dat hij in zeker opzicht *n dwaze idealist was en dat Hofmann een lafaard is. Alle bankdirecteuren en hoogste amb tenaren van de Magistraat, die nu doen alsof zij de Sklarek's nauwelijks kennen, waren maar al te blij als ze met een hun ner uit mochten. Op vragen over den toestand van hun zaken verwijzen Leo en Willy steeds weer naar hun broer Max, zoodat steeds weer de indruk gewekt wordt, dat zij seohts een werktuig in zijn hand woren. DE TWEEDE DAG VAN HET CALMETTE-PROCES. Tijdens het verhoor gaf Dr. Aktstaedt 'n uitvoerig overzicht van de literatuur vóór en tegen de Calmette-behandeling. Hij meen de het. met ZÜP plicht als „arts te kunnen verantwoorden, voor te stellen in Lübèck de Calmette-behandeling toe te passen. De stemmen, die zioh tegen deze behandeling hadden uitgesproken, dateerden uit hel jaar 1927. In dien tijd was het onderzoek in Duitschland nog niet zoo ver voortge schreden. Zelfs in de vergadering van de Hygiënische Commissie van den Volkenbond waren geenerlei bezwaren gerezen tegen toepassing van de Calmette-behandeling. Bi] het Rijksbureau voor Gezondheid had men geen inlichtingen gevraagd. HITLER EN KONOWALEC. Naar het Poolsch correspondentiebureau ons meldt, publiceert de pers te Warschau een sensationeel bericht betreffende een be spreking tusscben Hitier en Konowalec, de leider der Oekrajensche militaire organisatie, betreffende steunverleening van Hitier aan de nationalistische Oekrajiensche organisatie. Hitier zou zijn steun hebben toegezegd op voorwaarde dat de actie niet zou gericht zijn tegen de sovjets. DE VERKIEZINGEN IN ENGELAND Mac Donald en het verkiezingsionds der conservatieven De eerste minister en Lord Stonehaven, de voorzitter der Conservatieve Partij, hebben beiden heden tegengesproken dat de La- bourleden, die de nationale regeering steu nen, financieel® hulp zouden ontvangen uit de partijkas der conservatieven. De premier zeide dat het geld dat beschik baar is gesteld voor de nationale Labour Partij afkomstig is van welgestelde aanhan gers der Labourregeering en van persoon lijke vrienden. Hoewel deze fondsen niet groot zijn, zijn zij toch toereikend voor het doel. Er zijn thans 28 nationale Labourcandidaten. Drie gekozenen. Drie candidaten zijn tot lid van het Lager huis verkozen verklaard. I-Iet zijn de conservatieven John Buchan en Skelton en Cowan, nationaal liberaal, die Schotscho Universiteiten vertegenwoordigen. ERNSTIG AUTOBUS-ONGELUK. Drie dooden, 22 gewonden. MADRID, 14 Oct. Te Valencia kwam een volle autobus met groote vaart in botsing met een vrachtauto. Drie personen werden gedood en twee en twintig gewond, waar van velen ernstig. HET CONFLICT IN HET VERRE OOSTEN persoonlijkheid in alle lagen van het Duit sche volk geniet op het spel wil zetten voor een spoedige vruchtdragende afwikkeling der onderhandelinger". In een gisteravond gehouden vergadering der Nazi's heeft Goering. onder erkenning, dat de Rijkskanselier een zuiver geweten h ft, de meening uitgesproken, dat hij toch „een kanselier der dwalendcn is". Hij legde er den nadruk op, dat het niet gaat om her ziening van de herstelbetalingen, maar om den algemeenen aanval op het verdrag van Versailles, met het doel de gelijkberechtigd heid van Duitschland te herstellen. Tenslotte verklaarde Goering in uitdukke- lijke opdracht van Hitier. dat de partij de verantwoordelijkheid wenscht en bereid is die geheel op zich te nemen. Wanneer de Rijkspresident de nat.-snc. partij in over eenstemming met do grondwet roept, zal aan dezen oproep gevolg worden gegeven. Hierin moet niet de zucht naar ministers portefeuilles gezocht worden, maar de her in nering aan de offers, die de partij tot dusverre gebncht heeft en het gevoel van verantwoordelijkheid voor Duitschland. DE BEHANDELING IN DEN VOLKENBONDSRAAD DE TOESTAND BLIJFT GEVAARLIJK De Japansche ambassadeur to Washing ton Debuchi heeft onderstaatssecr. Castle op nieuw verzekerd dat de Japansche troepen uit Mantsjoerije zullen worden teruggetrok ken, zoodra de veiligheid voor leven en be zittingen der Japansche onderdanen verze kerd is. De ambassadeur sprak de hoop uit dat het mogelijk zal zijn het conflict door directe onderhandelingen op te lossen, ter wijl hij verklaarde, dat een Chineesch-Japan- sche oorlog uitgesloten is. Met dat al gaat Japan voort met het ver richten van onmiskenbare oorlogsdaden. Zoo hebben, naar het Sovjet-Russische te- legraafagentschap meldt, Maandag een veer tigtal Japansche bombardementsvliegtuigen het Chineesche Peiling, gelegen op het tra ject MoekdenPeking, gebombardeerd, tal rijke personen werden gedood. Ook hebben, volgens te Nanking gepubli ceerde berichten, Japansche vliegtuigen drie Chineesche treinen, waarmede troepen wer den vervoerd, gebombardeerd. Omtrent de verliezen is nog niets bekend. Dat de toestand met den dag gevaarlijker wordt blijkt niet alleen hieruit maar ook uit het bij d'e militaire attaché's te Peking ontvangen bericht, dat Chineesche troe pen in vrij groote formatie van het Yangt- sèdal in NoortTelijke richting opmarcheeren. De Japansche generaal Honjo heeft, vol gens een bericht uit Londen verklaard, dat bij er niet aan denkt zijn troepen uit Mants joerije terug to trekken. Daartegenover staat weer, dat de Japan sche Minister van Oorlog, mi een langduri ge kabinetszitting, heeft meegedeeld, dat de Japansche opperbevelhebber er niet aan denkt Gharbin te doen bezetten of maatre gelen te nemen, welke d'e belangen van den Chineeschen Oosterspoorweg zouden kunnen schaden. In Japansche kringen verluidt dat China meer dan 65.000 Chineezen in burgerklee- ding het bezette gebied heeft binnenge smokkeld. Hun taak zou zijn achter het Japansche front onrust te verwekken. Uit Moekden wordt voorts gemeld, dat Japan de Chineesche banken in Mantsjoerije scherp controleert en op kosten der banken Japansche „adviseurs" in de leiding der banken doet opnemen. Ook in China buiten Mandsjoerije blijft de toestand zeer gespannen. Naar uit Nanking gemeld wordt, hebben de autoriteiten maatregelen genomen tegen anti-Japansche demonstraties. Iedereen ver wacht groote gebeurtenissen. Gedurende eén vuurgevecht tijdens een anti-Japansche demonstratie te Kanton wer den 14 personen gedood en 80 gewond. De bestuurders der autobussen en taxi's hebben toen onmiddellijk do staking afgekondigd Japan lioht Rusland in De ambassadeur van Japan te Moskou, Hirota, heeft den Volkscommissaris van bui tenlandsche zaken Litwinow bij wijze van informatie den tekst doen toekomen van het memorandum, dat de Japansche regeering op 10 October aan de Chineesche regeering heeft gezonden. Gister heeft Litwinow Hirota ontvangen en een langdurig onderhoud met hem gehad. Het conflict vooj den Raad. Ondertusschen is de Volkenbondsraad reeds bezig om te trachten dóór overreding het conflict tot een gelukkig einde te bren gen. Bij de gehouden debatten verwierp de ver tegenwoordiger der Chineesche regeering nadrukkelijk het Japansche voorstel tot rechtstreeksche onderhandelingen. China is voor een volledige terugtrekking der troepen en ontruiming der bezette gebieden niet in de gelegenheid in d'irecte onderhan delingen te treden met Japan. Het geheele Verre Oosten richt thans zijn blik op den Volkenbond en het Kelloggpact, die door het optreden van Japan hij het geding betrok ken worden. Mocht een regeling van het geschil door den Volkenbond niet mogelijk zijn dan zou de kwestie van er bij betrekken van de Sovjet-Unie als bondgenoot, opdui ken. In China kan reeds een krachtige pro paganda worden waargenomen voor bols jewisme en anarchie. De Japansche vertegenwoordiger betoog de daarentegen dat zonder voorafgaande on derhandelingen en zonder het sluiten van een voorloopig verdrag een terugtrekking 'der Japansche treoepen niet mogelijk zal zijn. De Japansche regeering wenscht dat om te beginnen overeenstemming op zekere principieele punten zal zijn verkregen. Overigens is het Japansche leger superieur aan het Chineesche. Daarom is zij gedwon gen de Chineesche troepenbewegingen nauw keurig gade te slaan. Te dien einde zijn de door de Chineesche regeering vermelde on- derzoekingsvluchten door Japansche vlieg tuigen gehouden. Deze hebben slechts in die gevallen met bommen geworpen, dat zij zelf door Chineesche troepen werden be schoten. De Chineesche regeeringsvertegenwoordi ger bestreed dit ten zeerste en verzocht den Japanschen ambassadeur om nauwkeurige opgaven der gevallen waarin dergelijke aan vallen zouden hebben plaats gehad. Lord Reading verzocht hierna don Japan schen ambassadeur den Volkenbondsraad nadere mededeelingen te willen verstrekken over de van Chineesche zijde gemelde bom bardementen op open steden door JapansclW vliegtuigen. De Japansche vertegenwoordiger zegde dit toe. De debatten werden afgesloten met een verklaring van eten voorzitter, Briand, die resumeerde, dat do Japansche .regeering bereid is over te gaan tot de ontruiming der bezette gebieden, onder voorbehoud dat voldoende zekerheid zal worden gegaran deerd voor het leven en de bezittingen der Japansche onderdanen, en dat de Chinee sche regeering zich verplicht geenerlei dwangmaatregelen te nemen tegen de Ja panners en alle maatregelen te treffen om vijandig optreden tegen Japanners te ver hinderen. Briand legdte er den nadruk op, dat voor den Volkenbondsraad voldoende mogelijk heid bestaat met de hem ter beschikking staande middelen den moeilijken strijd op vreedzame wijze te regelen. Briand verzocht de Japansche en Chineesche regeering tij (tens de Raadsbehandeling geen nieuwe in cidenten te verwekken, welke den toestand zouden kunnen verscherpen. Een nieuwe openbare Raadszitting zal eerst plaats hebben, indien de thans aan vangende vertrouwelijke besprekingen van de Commissie-van-Vijf, zoomede de bespre kingen van Bri"«d n.et de Japansche en Chiiiocsche re 'g He mogelijkheid van overeenstemming bieden. Weerbericht. Het dunne pijltje geeft deD vorigen stand aap Hoogste stand te Valentia 777.8. Laagste star.d te Vardö 745.S. Stand vanmorgen halftwaalf 772. WEERVERW ACHTING. (Medeged. door 't Kon Ned Meteorologisch Instituut te De Bilt) Matige tot zwakke noord-westelijke tot noordelijke wind, meest half bewolkt, weinig verandering in temperatuur. BUITENLANDSCH WEERBERICHT (Medegedeeld door het Kon. Ned. Met. Instituut te De Bilt) Geheel Scandinavië en Noord-Duitschland hebben buiig weer, met krachtige tot storm achtige, noord-westelijke winden, ondor in vloed van de aftrekkende depressie in N. Scandinavië en het sterk toegenomen hooge drukgebied over de Britfiche Eilanden, die ook hier te lande krachtige windstooten en een weinig regen brengt. De voortgaande uitbreiding in N.-O. richting van de hooge drukking -elooft afnemende bewolking, voorloopig nog met lagere temperatuur dan de vorige dagen overdag. Op de Britsche eilanden zal onder invloed van een nieuwe depressie on den oceaan, die haar centrum bii IJsland heeft, de temperatuur weer gaan stijgen. In Z,-Frankrijk handhaaft zich het fraaie herfstweer. TEMPERATUUR. Stand vanmorgen halftwaalf 12.2 C. 15 OCTOBER Zonsopgang 6.25 u.j Zonsondergang 5.06 u, Maansopgang 0.17 u.; Maansonderg. 6.19 u. Eerste kwartier 18 October 9.40 uur voorm, VOERTUIGEN MOETEN HUN LICHTEN OP HERBEN Van 's avonds 5.36 u. tot 's morgens 5.57 u. WATERSTANDEN RIVIEREN 14 Oi tober Constanz i i i 2.32 m 0.10 m. val Huningen 0.89 m. 0.03 m, val Kuhl 2.41 m. 0.04 m. val Mannheim 2.8/ m. 0.'5 m. val Blngen i 1,78 m. 0.04 m val Caup 1,94 in, 0,00 m val Cohlenz 1,97 m, 0,03 m val Keulen 1,71 m, 0,06 ra val Duisburg, 0,15 m, 0.04 m. vhI Ruhrort O.u m, 0,01 ra- val Maastricht 1 59 m. 0.U4 m val Vènlo 10.96 ra 0.10 ra val HOOGWATER NED. ZEEHAVENS 15 October Delfzijl l."6 13,4k HellevO'tal.5,14 17,32 Ten-cheillng 10.59 23,22 Willeme ad 6,03 l*,2ï Har ingen 11.46 Hronwersh, 4,2ft 16,44 Heider ie 5.56 9,86 Zierikzee 4,59 17.W Idem 2e .B-iw 21,52 Wemeidinge 5,24 i7,34 Llrauiden 5.12 17,36 Vlbsiugen 3,21 i5.i2 H v Hoiland 4.23 16,43 Terneuzen 4.00 16,17 Rotterdam 6. 5 18,46 Hansweert 4,50 17.05 HONGARIJE VRAAGT UITLEVERING VAN MATUSCHKA Te Boedapest wordt de kwestie of Oosten rijk Matuschka, den dader van den aanslag te Bia Torbagy. zal uitleveren aan Honga rije of aan Duitschland druk besproken. Het Hongaarsche verzoek om uitlevering is reeds Dinsdag naar Weenen gezonden. Het verhoor van Matuschka is Dinsdag t» Weenen voortgezet. Hij handhaafde zijn ge deeltelijke bekentenis en deed nog eenige verklaringen die echter nog onduidelijk zijn De politie is zeer gereserveerd in hare me dedeelingen teneinde het onderzoek niet te storen. Dit onderzoek wordt thans ook uit gestrekt tot den aanslag, die op 31 Januari jl. bij Anzpach in Neder-Oostenrijk is ge pleegd. Daar waren zware blokken en bal ken op de rails gelegd. Matuschka heeft in de onmiddellijke nabijheid van de plaats van den aanslag gewoond, zoodat men re kening houdt met de mogelijkheid, dat ook deze aanslag voor zijn rekening is geweest. Nader wordt gemeld, dat vier getuigen van dien aanslag hem hebben herkend. Matuschka ontkent nog steeds de dader te zijn. Wat de aanslag bij Juterbog betreft is men reeds in het bezit van talrijke bezwa rende aanwijzingen tegen Matuschka. On middellijk na aankomst van Rennat zal het materiaal geordend worden. Men zal dan met nieuwe bewijzen bij Matuschka kunnen komen. Men hoopt dat dan een uitgebreide beken tenis zal kunnen worden verkregen. Men heeft Matuschka het bekende briefje voorgelegd, dat gevonden is op de plaats van de rarnp bij Bta Torbagy. Hij verklaar de, dat het briefje hem niet onbekend was en dat het ook wel zijn schrift zou kunnen zijn. Hij kan zich echter niet herinneren het geschreven te hebben. Wanneer het toch zoo mocht zijn, dan heeft hij het buiten bewust zijn gedaan en is het hem gedicteerd door anderen. ERNSTIG ONTPLOFFINGSONGELUK 2 dooden, 40 gewonden. Door een ernstige ontploffing in de spin nerij der firma Burnley Sons bij Leeds worden twee vrouwen gedood en veertig an deren min of meer ernstig gewond. Door de ontploffing stortten het glazen dak en de muren der werkplaats in, waarbij een groot aantal arbeiders en arbeidsters onder het puin werden bedolven, Er was spoedig hulp ter plaatse. OVERSTROOMING IN JAPAN. LONDEN, 14 Oct. Te Kyoesji in Japan werden groote oppervlakten landen onder water gezet tengevolge van een storm. Meer dan duizend woningen zouden gevaar loo pen en alle verbindingen met Kobe werden verbroken. Een visschersboot met tien opva renden wordt vermist. Een Japanech blad meldt, dat tengevolge .an overstroomingen in het Mye-district op het eiland ITondo ongeveer 200 menschen verdronken.

Nieuwe Leidsche Courant | 1931 | | pagina 2