llkttiw gTriitórijr (gourant HET CRISIS-KABINET abonnement: Per kwartaal 3.2b (Beschikkingskosten 0.15.) Per week Voor het Buitenland bij Weke- lijksche zending Bij dagelijkséhe zending Alles bij vooruitbetaling Losse nummers 5 cent met Zondagsblad 7J/2 cent Zondagsblad niet afzonderlijk verkrijgbaar Dit nummer bestaat uit DRIE bladen EERSTE BLAD. Op weg naar een Kabinets-crisis? Het is een eigenaardig genot in de laatste weken de persorganen van de linkervleugel der R.K. Staatspartij te volgen en de beschouwingen over het zittend kabinet. Er zit gang en systeem in; er loopt een roode draad door. Aanvankelijk was het zóó, dat minis ter De Geer de kwaje man was: Ruys en Verschuur wilden wel aan de roode wenschen van de roomsche vakvereeni- gingsmenschen tegemoet komen; maar alles stuitte af op de onwil van den minister van Financiën We hebben dit praatje krachtig tegen gesproken, omdat het voos is in zich zelf. Het was een onbillijke beschuldi ging van minister De Geer en een bla mage voor de andere ministers, die zulke sulletjes zouden zijn, dat ze on voorwaardelijk het hoofd bogen van den tiran. De roode pers sloot zich bij onze be schouwing aan en tartte meteen de roomsche „democraten" om tot verzet tegen het geheele kabinet over te gaan. En zoo geschiedde het. De rood- roomsche pers (bij wijze van spreken) ging steeds verder. Hoopt nog, dat mi nister Verschuur de „bedrijfsorganisa tie" zal brengen, doch verwacht verder niet veel meer en begrijpt goed, dat de bezuinigingsmaatregelen van het gehee le kabinet uitgaan. Er valt dus niet meer te stoken en nu moet het geheele kabinet het ontgelden. De critiek, welke op sommige maatre gelen of voorschriften wordt uitge oefend, gaat op die van felgebeten poli tieke tegenstanders lijken. Het anti-dumpingsontwerp b.v. van Dagelijks verschijnend Nieuwsblad voor Leiden en Omstreken Bureau: Breestraat 123 Telefoon 2710 (na 6 uur 3166) Postbox 20 Postgiro 58936 NO. 3481 WOENSDAG 14 OCTOBER 1931 advertentien Van 1 tot 5 regels korting is, mag misschien zeggen: het ligt niet op onze weg andere middelen aan te wijzenzoo staat een Kamer fractie er niet voor. Gaat zij tegen de regeering in, dan behoort ze bij de cri tiek de belofte te voeger.: als gij heen gaat, zullen wij het opknappen; hier is ons program. Het maakt daarom een treurige en tevens stumperige indruk, als een „roomsche democraat", onze collega, mitsgaders kamerlid, Max van Poll in een openbare vergadering durft zeg gen: Zóó is de betreurenwaardige politieke situatie nu eenmaal. Zooals we onlangs schreven: het Kabinet hangt rustig tusschen de par tijen. Moge het aan die positie geen vrijbrief ontleenen om het „gemeen overleg" met de volksvertegenwoordi ging tot een doode letter te makenEn leere het opposanten bescheidenheid! BINNENLAND. :t anti-üumpmgöuin.,,^.^ den bevrienden minister van Arbeid werd niet becritiseerd, maar gehoond. Ook werden berichten gelanceerd over „vermoeidheid" van minister De Geer en daaruit volgen weer andere geruchten over zijn vervanging door Dr. Colijn. En zoo zweven om het crisis-kabinet thans allerlei crisisgeruchten. Hebben ze eer.ige beteekenis? Na tuurlijk. Want het is niet tegen te spre ken, dat heel de pers door zich tegen zin openbaart tegen één of meer maat regelen, welke de Regeering denkt te nemen. Zelfs staat het vast, dat er voor alle voorgestelde maatregelen om de be grooting sluitend te maken geen meer derheid in de Kamer te vinden is indien alle leden zich eenvoudig lieten leiden door hun opinie over de gekozen middelen. En toch blijven we er bij, dat de Kamer, zij het tegen heug en meug, de crisispillen zal slikken, omdat men van twee kwaden het minste zal kiezen. Dat de roode pers ten deze onze mee ting als juist prijst, is natuurlijk zeer vleiend voor ons; maar het is minder aangenaam, dat men een andere uit drukking precies uitlegt, zooals het niet strookt met onze gedachtengang. We schreven n.l., dat een crisiskabi net altijd een „conservatieve" inslag zal hebben en voegden er aan toewe gebruiken deze uitdrukking kortheids halve, op gevaar af van verkeerd ver staan te worden. Natuurlijk deed de roode pers dat. En ze wilde niet begrijpen, dat wij overigens duidelijk genoeg, en om het maar weer kort te zeggen bedoel den: een crisiskabinet moet wel met maatregelen komen, die tegenzin wek ken; het moet in menig opzicht eenige passen terug doen. Dat is de zaak en er zullen daarom in de Kamer velen zijn, waarschijnlijk geheele partijen, die de getroffen maat regelen onsympathiek vinden, doch het onverantwoordelijk achten om een kabi netscrisis te forceeren. Sommige partijen sturen daarop aan. S.D.A.P. en V.D., om van C.P. maar niet te reppen, zullen geen oogenblik aarzelen om het kabinet-Ruys tot aftre den te dwingen. En over wat er dan moet gebeuren, maken zij zich geen zorg; terwijl ze tegelijkertijd de linker vleugel der Roomsche fractie prikkelen om met hen te gaan en te doen als zij. Deze schijnt daartoe niet ongeneigd; maar van het grootste deel der R.K. en van zoo goed als heel de A.R., C.H. en V.B.-fracties mag verwacht worden, dai ZÜ om grooter onheil te voorkomen met de Regeering mee zullen gaan. Zij voelen verantwoordelijkheid. Een vakorganisatie, welke tegen de salaris- „ïk waarschuw tegen de legende, dat dit kabinet niet te vervangen zou zijn. Wat zal moeten gebeuren, indien straks dit kabinet ten val wordt ge bracht, kan op dit oogenblik moeilijk gezegd worden. Een dergelijk voor- uitloopen op gebeurtenissen, welke we op dit oogenblik niet kunnen over zien, heeft geen doel." Herinnert deze opposant zich geen enkel parlementair feit meer, dat men ook „op hoop van zegen" een kabinet naar huis stuurde en welk een „deuk major" het parlemert juist daardoor gekregen heeft? Hij denke dan slechts aan 11 November 1925 Trouwens, een kabinetscrisis is er nog maar zoo niet. De benzinebelasting wordt met alge meene stemmen (of nagenoeg) aange nomen. De verhooging der invoerrechten krijgt ook wel een meerderheid. Rest slechts de verlaging der salaris een. Hiervoor is. o.i. zakelijk geen meerderheid in de Kamer. Maar over dit punt kan slechts beslist worden, als de Kamer met een motie van afkeuring komt. Want zelfs, indien de Kamer alle posten, welke daarvoor in aanmerking komen, ging verhoogen, zou de Regee ring niet verplicht zijn om de loonen op hetzelfde peil te houden Indien de minister, wat wtf niet hopen, dus onverzettelijk blijft, kan de Kamer niets anders doen, dan bij motie uit te spreken, dat zij de salarisverla ging afkeurt. Daarop kan minister De Geer dan weer antwoorden, gelijk hij reeds eerder gedaan heeft, dat de Regeering niet de typiste van de Kamer is; m.a.w.dat hij de motie rustig naast zich laat lig gen. OFFICIEELE BERICHTEN onde rscheidin gen^ Bij Kon. besluit is toegekend aan de Orde van Oranje-Nassau verbonden eere medaille in zilver aan mej. J. M. van Veghel te Waspik; in brons aan G. de Lorijn te Wamel en aan B. J. van Noort te Naarden. commissaris der koningin in drente. Bij Kon. besluit is aan mr. J. T. Linthorst Bij Kon. besluit is aan mr. j. i. Limnorsi ue overanjviiig tuium Homan, Commissaris der Koningin in de fcul-iijk het j.er boven den mensijh stelt, provincie Drenthe, op zijn verzoek, met in-1 «.ooals blijkt uit o.u uitdiukkmg ais aezu. van 1 November 1931, op de meest eer-1 ..nog steeds trekt de hond en nog siccus ni» cromoiH omht ontsla? ver I zitten do kerels oo dt kar". ambt ontslag ver L burgemeestersbenoeming. Bij Kon. besluit is henoemd tot burgemees ter der gemeente Uithuizermeeden D. Brons, met toekenning van gelijktijdig eervol ont slag als burgemeester der gemeente Opper does. P. T.T. Bij Kon. besluit is benoemd tot referen daris der posterijen E. ter Brugge; zijn in vasten dienst benoemd tot adjunct-commies A. Visser, J. de Lang, A. W. Helwig en M. C. H. Heukeroth. rijksverzekeringsbank. Bij Kon. besluit is aan dr. M. H. Tromp en dr. C. Becker, op verzoek, eervol ontslag verleend als controleerend geneeskundige bij de Rijksverzekeringsbank. Wil de K$mer dan nog verder gaan, dan moet zij een motie aannemen waarin zij het beleid van den minister afkeurt. Mocht dat gebeuren, dan gaat minister De Geer heen en naar ons. inzien het geheele kabinet. Doch, is te verwachten, dat zoo'n motie een meerderheid zal krijgen? Bij eer. zeer trouwe opkomst van de voor standers zou het bij verrassing moge lijk zijn. Vaste voorstemmers zijn de 24 sociaal-democraten, de 7 vrijz.-demo- c raten en de 2 communistensamen 33 VLIEGVELD VOOR FLAKKEE VOOR NOODGEVALLEN. Door den Minister van Waterstaat is goed gekeurd eon terrein gelegen onder de ge meente Dirksland om dienst te doen voor vliegveld. De bedoeling is dat in tijden van nood en isolement (zooals twee jaar geleden met de strenge vorst) gebruik kan worden gemaakt van de vliegtuigen der K. L. M. om verbinding te krijgen met den vasten wal. Vooral voor ernstige gevallen van ziekten en spoedoperaties, is dit een ware uitkomst. Het terrein behoort in eigendom aan den heer Kroese van Overschie. BRUTALE BANKROOF TE AMSTERDAM GEMASKERDE BANDIETEN DREIGEN OP KLAARLICHTEN DAG MET REVOLVERS DE BUIT GEEING van 15 regels Elke regel meer°-45 Bij contract belangrijke korting. Voor het bevragen aan 't bureau wordt berekend .m.................. 0.10 12e Jaargang Voornaamste Nieuws. (blz. 1). Drie gemaskerde bandieten overvallen een bank te Amsterdam; ze nemen een bedrag uit de brandkast en ontkomen in een auto. (blz. 2.) De rede van Dr. Brüning in der Rijksdag maakt den indruk van doorzicht en vast beslotenheid. Een kleine meerderheid voor zijn regeering wordt verwacht Hindenburg zelf voorzitter van den Eco- □omischen Raad. ANTI-TREKHONDENBOND naar aanleiding van het laatste jaarverslag. In de overdrijving staan we tegenover de Anti-Trekhondenbond; in de critiek op de mishandeling van vaak ziekzwakke slecht verzorgde en schandelijk verwaarloosde trekhonden sluiten we ons gaarne bij de Bond aan. (Adres: Oude Molstraat 23, den Haag). De overdrijving schuilt daarin, dat men VERHOOGING VAN INVOER RECHTEN een manifest Uitgaande van de Nederlandsche Ver. voor Vrijhandel en mede onderteekend door een aantal vooraanstaande personen op het gebied van economie, handel, iüdustnè, nij verheid en landbouw is een manifest ver spreid tegen de voorgestelde verhooging van ons tarief van invoerrechten. In dit ma nifest wordt gezegd dat verhooging van het normale percentage van invoerrechten van 8 op 10 zooals de regeering heeft voorge steld, uitermate bedenkelijk en volkomen verwerpelijk is. Het thans voorgestelde zal bovendien een prijsstijging teweeg brengen die de volkswelvaart duurzaam zal schaden. Het manifest besluit met de meening uit te spreken dat de voorgestelde verhooging niet tot eenige verlichting, doch stellig tot verzwaring van de economische moeilijk heden zal lijden. zitten de kerels op du kar". Deze propaganda.en weten blijkbaar niet, dat er immer kleine burgers z;jn geweest, cie met trouwe zorg eer hun stevige trek hond waakten, doch ir ooV volstrekt geen kwaad in zagen om het dier te gcnruikcn bij hun arbeid. Men kan het na wel prachtig mooi vinden dat een mevrouw voor een groenteboer een ponnie kocht, en dat de drie trekhonden nu voortaan een vriendelijk tehuis vonden „waar zij, kar- en kettingvrij hun honden bestaan rustig kunnen voortzetten"; 'doch zonder ponnie en zonder geld gaat dat nu eenmaal niet. En er zijn hondenhouders die geen ponnie kunnen koopen. Evenwel, als de Anti-Trekhondenhonds mannen het land doortrekken, misstanden signaleeren, aanbrengen bij de politie, of verhinderen; dan juichen we dat hartelijk toe. En we zouden het laatste jaarverslag met de droevige mededeelingen en de plaat jes van vaak schandelijke mishandeling wel onder de oogen van heel het Nederlandsche volk en vooral van de politie willen duwen met de opmerking: Zie toch eens wat in vele deelen van ons land gebeurt Zieke, zwakke, doorgezakte, vermagerde, vervuilde, met forcé-halsbanden gepijnigde honden loopen onder luxe-brood- en vuilniskarren; worden afgebeuld en afgejakkerd; krijgen slaag in plaats van brood; leiden een hon denleven, zooals een mensch geen enkel dier mag aandoen. Dat mag niet, dat is zonde. Dat is dom ook. Wie wel eens een lijdende hond ge holpen heeft, weet, dat de dankbaarheid van zoo'n dier geen grenzen kent. Men heeft er de beste vriend aan! Dat een sterke, flinke hond eens wat werk moet doen, is niets erg; dat de mensch hem daarvoor beloont met verwaarloozing, hon ger, dorst en pijn is ergerlijk. Schande over dezulken en hulde aan de Trekhondenbond als hij dergelijke misstanden krachtig be strijdt. Meer dan een dozijn ontevreden roomsch-katholieken zullen zich hier niet bijvoegen en dissidenten in andere fracties zien we ook nog niet. Al met al vinden we 45 voorstemmers al heel veel. Maar dat is, bij trouwe opkomst, 6 te weinig en we kunnen daarom voorshands niet aannemen, dat de neer slag van de crisisnevel een kabinets crisis zal worden. Evenwel, Dr. Nolens is dood; en sommigen onder zijn volgelingen schij nen te denken, dat de „uiterste nood zaak" nu heel wat dichter bü gekomen is. Zij meenen, dat er voor een echt democratisch Kabinet wel een meerder heid in de Kamer is te vinden. Echt democratisch! Toen men dezer dagen den heer Krishnamurti vroeg, wat hij dacht van politiek als werktuig van hervormingsarbeid, antwoordde hij heel gevat: Och, politici willen door gaans alles en iedereen hervormen behalve zichzelf!" Doch, wij willen alle mogelijkheden eens op elkaar stapelen. Er komt een kabinetscrisis; Ruys Co gaan heen; er komt een democratisch kabinet. Dan moet zoo'n kabinet ook nog een program hebben. Alles van later zorg, zeggen staats lieden als Max van Poll c.s. Maar zoo staat het niet! We hebben vóór alle dingen thans een homogeen kabinet noodig. En, ziet iemand hier ook maar de schemering van een program voor eens gezinde samenwerking? Wil men Albarda, of Marchant, of Van Schaik b.v. een doktersmandaat geven: schrijf maar crisispillen voor, wij zullen ze wel slikken. Die opdracht krijgen ze niet, en wan neer men hun al vrijheid van handelen gaf, dan zouden ze vergeefs naar een recept zoeken. Al met al gelooven wij, dat men juist daarom zoo hoog van de toren blaast, omdat men overtuigd is, dat men niet tot de regeeringsverantwoordelijkheid geroepen zal worden; DE OVERBRUGGING VAN HET HOLLANDSCH DIEP Amsterdam heeft thans ook zijn gemas kerde bandieten, die gewapend met revol vers, een inval doen in een bank, de bedien den in bedwang houden met hun vuurwa pens en liet geld uit de brandkast nemen, om daarna, voordat de politie kan ingrijpen met een auto snel weg te rijden. Tegen vier uur Dinsdagmiddag zijn drie mannen, met lange maskers voor. het kan toor binnengekomen van de Rank-Associa- tie op den hoek van den Koninginnewegen Amstelveenscheweg. Voor de ontstelde be dienden begrepen wat er gebeur le, waren drie revolvers op hen gericht, werd de deur nasat de loketten geopend en waren de ge- maskerden in de lokaliteit van de Bank. Toen werd gecommandeerd- Geef op geld! Vlug een beetje! Een van de drie liep vlug door het kantoor naar het privékantoor, "vaar de directeur van het bijkantoor aan- .vezig was en waar ook de brandkast staat. 3e zware deur van de kast die half geopend was. werd verder opengeduwd en in een geldtrommel werd een grvp gedaan. Een hand met bankpapier verdween in de zak van een der bandieten. Deee keerde toen naar zijn kameraden terug. On het oogen blik dat hij zich omdraaide nam de direc teur van het bijkantoor, de heer Van den Berg, een zware aschbak, die op tafel stond en keilde die door de ruiten van zijn kantoor naar buiten. Hij deer' dit om de aandacht van het publiek te trekken. Een van de be dienden heeft nog, toen de handieten in al lerijl vertrokken, den moed gehad een der kerels beet te pakken. Deze rukte zich ech ter los en sprong toen als laatste in een auto, die snel langs den Koninginneweg verdween. Het gebeurde had zich in minder dan rijf minuten afgespeeld. Uit een nader ingesteld onderzoek is gebleken, dat de greep in de brandkast voor de roovers geen goede is g-> weest Zij hebhen een aantal vreemde bank biljetten van lage waarde meegenomen. Hot was Fransch, Duüsch, Zwitsersch en Bel gisch geld, ter waarde van ongeveer twee honderd gulden. In de brandkast lag een zeer groot bedrag aan Nederlandsche bank biljetten. De politie heeft een nauwkeurig onder zoek ingesteld, maar zij heeft weinig gege vens. De bankbedienden kunnen geen of een heé! vaag signalement geven. Het ge laat van de mannen hebben ze niet gezien Alleen is het nummer van de auto, die ver moedelijk een Chevrolet is, opgenomen. Het was 15115. Dit nummer kan ook niet hel pen tot opsporing van de daders, want het is valsch. Het behoort aan een wagen buiten Amsterdam en de eigenaar heeft niets uit te staan met dezen roofaanval. Door de politie wordt een onderzoek ingesteld in verschillende garages. Het Japansch-Chineesch conflict in den Volkenbondsraad. Matuschka, de dader van den spoorweg aanslag bij Bia Torbagy wordt verdacht ook de aanslagen bij Juterbog en bij Anspach te hebben gepleegd. Het Calmette-proces voortgezet. Het Sklarek-proces begonnen. (bidt 3). Vergadering van aandeelhouders der Hol land-Amen ka Lijn. Interim-dividend Unilever i (onver anderd). De weekstaat van de Nederlandsche bank laat geen belangrijke wijzigingen zien. (bit 5.) Dr. Severijn bedankt als lid der Tweede Kamer. Het wetsontwerp betreffende de mobilisa tie-slachtoffers in de Tweede Kamer. In de Kamer van Koophandel te Amster dam wordt controle op de gemeente-finan- ciën bepleit Tweede al ge meene vergadering van he( Neó. Herv. Verbond tot KerkhersteL adres van de ned. mij. voor nijverheid en handel De Nederlandsche Maatschappij voor Nij verheid en Handel heeft een adres gezonden aan den Raad van Ministers naar aanlei ding van de overbrugging van net hoi- landsch Diep. Adressanite verzoekt een zoo spoedig mo gelijke totstandkoming van de verbinding van Zuid-Holland met Noord-Holland en Zeeland door overbrugging van het Hoi- landsch Diep te willen bevorderen. Adr. is van oordeel, dat door een bespoe diging van den bruggenbouw over het Hol- landsch Diep de bouw der verder voorziene bruggen geen aanzienlijke vertraging -al mogen ondervinden. CIJFERS EN FEITEN gids voor het politiek en sociale leven. Frisch en helder en up to date is het tijdschrift, dat bij „de Graafschap1 te Aalten verschijnt Het geeft cijfers en feiten. Soms ongelooflijke feiten. Doch met den zegsman er bij. B.v. dit, ontleend aan „de GiJLe*n der bestuurders onzer vakbonden was vorige week in een plaatsje in Noord- Holland, teneinde daar een afdeeling van zijn bond op te richten, wat gelukte. Dar werd hem echter medegedeeld dat een christelijk arbeider, die als candidaat voor den gemeenteraad daar ter plaatse op de lijst der c'nristelijk-Historische Unie voor kwam, lid was van den „modernen" vak- bond. In welk een zonderlinge positie bevindt zulk een christelijk arbeider zich toch. Hij zelf is politiek georganiseerd in de Christe lijk Historische Unie. Maar zijn eigen vak bond raadt hem en zijn medeleden te stem men op de lijst van de S.D.A.P. Zonderlinge merifcehen die daarmede ge noegen nemen". We dachten, dat dit „kik vorsch en ge slacht" niet meer in ons land gevonden werd. Doch, welke krant leest men daar? DE INDIE POSTVLUCHTEN wijziging der route. Naar het „Handelsblad" verneemt, ligt het in de bedoeling der K. L. M.-directie met in gang van 29 October a.s. de route van den Indic-vliegdienst boven Europa radicaal te wijzigen. In plaats via Neurenberg—Boeda pest en Belgrado naar Athene te vliegen, zooals nu geschiedt, zal men in 't vervolg over MarseilleRome en Brindisi Athene beroken. De nieuwe route is ongeveer 500 K.M. lan ger dan de bestaande. De reden van deze koerswijziging is, dat op de MarseilleRome route tijdens de wintermaanden aanmerke lijk beter weer te verwachten is dan boven Centraal Europa, dat wekenlang „dicht" kan zitten. Van Amsterdam wordt direct naar Mar seille gevlogen, waar het vliegveld Ma- rignane voor vele K. L. M. lang geen onbe kend terrein is. Na Marseille gaat het vrij wel recht over de Middellandsche Zee naar Rome. Dit lijkt heel wat, doch men moet daarbij bedenken, dat de eilanden Corsia en Elba in den koers liggen, zoodat niet het ge heele traject over zee gevlogen wordt De betrouwbare driemotorige Fokkers kunnen ingeval van motorstoring immers op twee motoren het meest nabijzijnde land bereiken. Van Rome gaat het dan via Brindisi naar Athene, van waar de bestaande route weer gevolgd wordt De Italiaansche regeering heeft, evenals de Fransche, haar volle mede werking toegezegd, zoodat ter plaatse op elke gewenschte hulp gerekend kan worden. GRENSWIJZIGING OUD- EN NIEUW-BEIJERLAND nieuw advies verlangd. Over het ontwerp der aanhangige grens wijziging tusschen de gemeenten Oud-Beijer- land en Nieuw-Beijerland, waarover reeds in 1930 advies is uitgebracht door den raad en de commissie uit de ingezetenen, moet vol gens de zienswijze van het Departement van Binncnlandsche Zaken opnieuw advies wor den uitgebracht in verband met de op 15 April j.l. inwerking getreden gewijzigde be palingen der Gemeentewet De candidnatstelling voor de commissie uit de ingezetenen zal op 2 November a.s. P'.aats hebben en de stemming op 18 No vember d.a.v. De termijn voor de inzending der adviezen is door Gedeputeerde Staten bepaald op 1 Dei ember 1931. DE TALM A-STICHTINGEN ROTTERDAM LLOYD RAPIDE De firma Ruys Co., hoofdagenten der N. V. Rotterdamsche Lloyd meldt dat de boottrein van het m.s. „Patria", dat Donder dag 15 October a.s.. 's morgens 7 uur te Mar seille zal aankomen. Vrijdag 16 October te 7.16 te Roosendaal, 8.51 te Rotterdam D. P en te 9.28 te Den Haag (H. S. M.) zal arri veeren. De boottrein, aansluiting gevend op het s.s „Slamat", hetwelk 16 October a.s. van Mar seilie vertrekt, zal Donderdag 15 October te 13.16 van Den Haag (H. S. M.), te 14.15 van Rotterdam D. P. en te 15.15 van Roosendaal vertrekken. In het bestuur der Talma-Stichtingcn heeft eenige mutatie 'plaats gehad. Thans treedt als secretaris op Ds. H. P. M. G. de, usmuJI f,.-— Wal le, van Ocnkerk, en als penningmees- I lijke onmiddellijke vcuuiuw,.,^ ter Ds. A. Gruppen van Zwaagwesteinde. I wapeningen zal kunnen plaats hebben. INTERNATIONALE FEDERATIE VAN JOURNALISTEN politiek van samenwerking. In de vergadering van het Uitvoerend Comité van de Int. Federatie van Journalis ten is met algemecne stemmen de volgende motie, door het Bureau der Federatie voor gesteld. aangenomen: Het Uitvoerend Comité van de Internatio nale Federatie van Journalisten, vergaderd in Den Haag, spreekt den wensch uit, dat de regceringen en de volkeren de banden van solidariteit, welke hen verconigen, zul len versterken en dat zij door een politiek van uitgebreide samenwerking de tegen woordige moeilijkheden op allerlei gebied zullen ovenvinnen en vóór alles met hulp van de verplichte scheidsrechtspraak en wederz.ijdsrhe hulpverecniging het vertrou wen zullen herstellen. Het Uitvoerend Comité hoopt, dat de con ferentie voor beperking der bewapeningen, bijeengeroepen te Genëve, tot resultaat mag hebben, dat een algenneene bevrediging en zekerheid geschapen wordt, en een aanzien- indering der be- DE MAGISTRATUUR het octobernummer. F.en nummer als de vorige, dus mooi en keurig. Voorin een Zeeuwsehe boer in dege lijke kleedij. Doch ook met degelijke kwa liteiten: het is het lid der vereeniging: bur gemeester W a b e k e van Wemeldinge. En hij leeft op de foto. Dan de geregelde Rondblik; een artike. over Dr. Colijn, een beschouwing over „be waring van natuurschoon" en andere ar tikelen. Leerzaam voor de leien der vereeniging .Groen van Prinstere" envoor anderen! ZONDER BOORDJE Maar ook gebrek aan zeep. Zonder boordje, een paar klompen aan, in (over) hemdsmouwen en een schop ia de hand voel ik me soms erg gelukkig en tevreden. En het gaat mij dan niet als den luien boerenlummel, die tegen zijn vader zei: waarom zou ik nu die grond omspit ten; ze ligt mij best naar de zin. En wanneer men mij dan zoo in la krant zet met het onderschrift: hoe genocn- lijk rolt enz.; dan denk ik bij me zëlf: er hebben wel eens grooter onwaarheden itt gestaan. Want waar is het. Zonder boordje kan men best gelukkig zijn. Ik ben blij, -lat een Belgisch professor dat met mij eens is. Hij schreef het in de roode pers, doch daar staat ook wel eens iets in dat waar ia De professor scharrelde zoo'n beetje door Rusland cn hij vond daar geen „bourgeois'', maar alle menschen waren als werklieden gekleed. Een „boordje" had baast niemand I om ('t gaat over Rusland, weet u; hier oe- teekent „als werkman gekleed" vo strekt niet, dat men geen boord draagt, zelfs oa zijn werk); maar de professor troostte zich met de overweging: „Ten slotte kan meu ook heel goed zonder boordjé leven Ge zijt mijn man. professor! Zoo dacht ik. Als het waar is, dat in Rusland „haast nie mand zich meer eenige weelde mag ver oorloven, maar ook haast niemand in ellende gedompeld zit"; dan heb ik m»t Dr. Wibaut alle respect voor de Russische cultuur. Want waarlijk: een boordje 14 geen onmisbaar kleediugstuk. Zonder stijfgestreken boord ging vroeger geen schoolmeester de straat op, sommiscn droegen zelfs een hooge hoed; thans dmagt Jan en alleman een slap dingetje om zün hals; zonder hoed in de hand, komt men door het gansche land; en dezer dagen reisde ik nog met iemand, wiens magere bloote beenen in open sandalen staken! Dat zal dus in Rusland het ongeluk nio* aanbrengen. Maar, niét alleen het boordje ontbreekt, doch ook de boter op het brood; ook vet en melk en zeep. 't Laatst moge voor echte Russen niet zoo erg zijn; de professor is wel zoo ■vijs om niet te zeegen: zonder reep kan ïen ook heel goed leven. En dan: petroleum levert Rusland genoeg: maar de vrouwen vragen er nog a! ec is tevergeefs naar en staan dan in de rij voor de distributie-winkels. Dat valt toch ook niet mee. Voorts voegt de professor er aan toe. dat hij alleen over de groote steden spreekt. „In andere steden en on 't platteland, voornamelijk langs de Vnlka, tussch-ui Nijni-Nowgorod en Saratov, kregen we dik wijls armoede, gore armoede te aanschou wen: ik zal niet makkelijk sommige ruice kerels vergeten, overdadig Breugeliaansch, in lappen van wreedgehavend zakkongoed gekleed, als ik dat zoo noemen magt" En dan vond hij overal ook een „zeer uitgebreide bureaucrati e". Zoodat ik ten slotte toch liever in Holland woon „niet een boordje om", dan in Rusland zonder boordje; hoe prettig het op zich zelf ook is. Geen boter, geen zeep. peen petroleum... erg weelderig klinkt dat alles niet Men 'ou haast zeggen, dat de Commu nistische samenleving precie« lijkt op ae ..kapitalistische maatschappij", maar dan één van 't slechtste soort, in lompen gehuld enzonder boordje. Uit Oost-lndie AMSTERDAM DE nieuwe gouverneur genfraal. Kennismaking met fractieleiders. GELUIDDF.MPF.NDE WEGREDFKKING BUITENZl ,|;r„ 0ct. (Anpta) Dc Cml. B. en W. stellen den Raad voor hen te verneui-Gcivi a il gaf i|n verlangen te ken machtigen uit buitengewone middelen vijf non oin arli*>-rolgens met alle fract:e- millioen gulden te besteden tot het van ge- leiders in non Volksraad in persoonlijk con- luiddemponde wegbedekking voorzien van stra tact te komen, in verband waarmede deze ten en pleinen boven de hiervoor bestemdewerden uit .■en.'odigd om beurten op audieii- som van tien millioen gulden, 1 tie te komen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1931 | | pagina 1