|Mmme Xrihsrlir (Courant Dagelijks verschijnend Nieuwsblad voor Leiden en Omstreken EERSTE BLAD. BINNENLAND. ABONNEMENT: Per Kwartaal 3.2s (Beschikklngskosten 0.15.) Per week 0.25 Voor het Buitenland bij Weke* lijksche zending 6.— By dagelijksche zending7.—. Alles by vooruitbetaling Losse nummers 5 cent met Zondagsblad 7Vi cent Zondagsblad niet afzonderlijk verkrijgbaar Bureau: Breestraat 123 Telefoon 2710 (na 6 uur 3166) Postbox 20 Postgiro 58936 NO. 3480 DINSDAG 13 OCTOBER 1931 ADVERTENTIEN Van 1 tot 5 regels..... L17VS 0A2VS van 1—5 regels Z30 Elke regel meerm 0.45 Bij contract belangrijke korting. Voor het bevragen aan *t bureau wordt berekend 0.10 12e Jaargang Dit nummer bestaat uit DRIE bladen J»* CRITIEK OP ZELFCRITIEK. Het verzet tegen het insluipen van vreem de wborden in onze taal is niet pas van dezen tijd, ook vorige geslachten maakten zich op tot het zuiver bewaren van onze moedertaal. Maar zoo vaak als dit streven opkwam en 1 men voor deze goede zaak ijverde, leerde de èrvaring, dat men in vele gevallen trachtte uit te werpen wat men zelf met eigen hand burgerrecht verleende. Niet onaardig wordt dit venschijnsel vast- igelegd in het grapje betreffende de ijveraars voor taalzuivering, die zich „puristen* zou den noemen! Op een merkwaardig voorval dat leert, hoe öe natuur weieens gaat boven de leer, stuit ten wij dezer dagen bij het raadplegen onzer parlementaire geschiedenis. Toen in 1857 was ingediend een voorstel van den heer Van Nispen van Seven,aer tot afschaffing van den accijns op het geslacht, kwam naar het voorschrift van het regle ment van orde vóór de eigenlijke behande ling ter sprake de vraag, óf het voorstel wel in overweging zou worden genomen. De behandeling dezer voorafgaande vraag werd met een Fransche uitdrukking ge naamd „prise en considération." Tot hen, die zich ten aanzien van het aan- tangige voorstel uitspraken vóór een nader onderzoek behoorde de heer Mackay, die te- yens bij deze gelegenheid zich verzette tegen Üe Fransche benaming. „Ik stem", aldus sprak deze afgevaardigde, „niet voor de prise en considération, dat een Fransche uitdrukking is, maar voor het in overweging nemen, het voorloopig onderzoe ken, en ik hoop dat die Hollandsche uitdruk king ook de legale term in deze Kamer zal blijven". In het vuur van den strijd tegen den term prise en considération" ontglipte het woord „legaal" blijkbaar aan den mond des sprekers! Merkwaardig Is,# Hoe bij 'dit woord in de Handelingen wordt verwezen naar den voet der bladzijde, waar aangeteekénd staat: Lees: „wettelijke". Van wien is deze noot aan den voet af- Van den samensteller der Handelingen, die den spreker op zijn overtreding betrapte en hetzij uit plaagzucht, hetzij meenende in den geest van den redenaar te handelen, de aan- teekening plaatste? Of van den spreker zelf, die bij liet nazien Van het stenogram zijn fout bespeurde en die aldus trachtte te herstellen? Maar dan rijst de vraag, waarom niet even een kleine verandering werd aangebracht in het stenogram zelf, zooals nog wel gebeurt Hiertegen ware mogelijk aan te voeren, dat de spreker van het laatste werd weertiouden door uiterst correcte opvattingen omtrent weergave van zijn rede in de Handelingen en geen andere wijziging geoorloofd achtte dan door middel van een den voet. Was hier critiek of zelfcritiek? op de normale arbeidsdag geen abnormaal avondwerk volgen. In hoofdzaak en als regel zijn we het du3 met den ons schrijvenden lezer eens, al wil len we de mogelijkheid voor speciale geval len openhouden. Trouwens, we gelooven, dat we tegenwoor dig meer in de goede richting gaan dan vroeger.^ Als gevolg van de „Ambtenarenwet 1929" moesten in verschillende gemeenten, waar zulks nog niet geschied was, amhte- oaren- en werklieden-reglementen vastge steld worden voor 1 September van dit jaar. Dit is gebeurd of men is er nog mee bezig. 'En in vele van die reglementen, welke trou wens onderling veel overeenkomst vertoo- nen, zijn strenge, soms zeer strenge bepalin gen opgenomen om „bijbaantjes" af te schaf fen of onmogelijk te maken. Dat hier werkelijk van een kwaad gespro ken kon worden, blijkt wel uit het feit, dat in sommige gemeenten een overgangstermijn van eenige jaren noodig werd geacht, opdat de ambtenaren zich bij de nieuwe voorschrit ten zouden kunnen aansluiten. Doch ook daar, waar men uitzonderingen wilde toe staan, vaak ter beoordeeling van Burgemees ter en Wethouders, soms ook van den Raad zelf, werd er nadrukkelijk op gewezen, dat het de werkloosheid zou beperken als de vergunning om bijbetrekkingen te bekleeden, werd ingetrokken. Wij meenen, dat zulks met beleid en voor zichtigheid moet geschieden, maar tegen het principe valt niets in te brengen. OFFJCIEELE BERICHTEN VOOGDIJRAAD. Bij Kon. besluit is benoemd tot lid van tien Voogdijraad te Winschoten, J. Siderius, bur gemeester der gemeente Termunten. ONDERSCHEIDINGEN. Bij K. B. is toegekend de aan de Orde van Oranje-Nassau verbonden 'eeremedaille, in brons aan G D. Kolen, te Tilburg; de aan de Orde van Oranje-Nassau verbonden eere medaille, in goud, aan J. V. Plas, te Velp; is benoemd tot ridder in de Orde van Oranje Nassau P. G. Cremer, te Nieuwolda. RIJKSWERF Bij Kon. besluit is de baas dei* èlectri- ciens bij de Rijkswerf te Willemsoord, B. van Alfen, bevorderd tot baas 1ste klasse der electriciens. OCTROOIRAAD Bij Kon. besl. zijn benoemd tot ingenieur bij den Octrooiraad, de heeren dr. H. P. Teu nissen en dr. jr. W. de Visser, thans reeds tijdelijk als zoodanig werkzaam. BRIEVEN UIT DE HOOFDSTAD M. A. I. BIJBAANTJES. -/■ Een lezer schrijft ons, Hat de voorgenomen salarisverlaging bij vele niet-ambtenaren minder instemming zou vinden, wanneer men ophield vele goedbezoldigde rijks- en gemeente-ambtenaren bovendien nog best- betaalde bijbaantjes te geven. We laten deze meening voor rekening van den schrijver; al willen we geenszins ont kennen, dat het vervullen van bijbetrekkin gen door ambtenaren anderen, die tever geefs naar werk zoeken, steekt Echter dur ven we ook niet beweren, dat het nooit of te nimmer geoorloofd zou mogen zijn. Immers, de salarieering d'er ambtenaren is in den regel niet zoo, dat het gezin er in de meest ongunstige periode goed van komen kan. Afgezien nog .van ziekte of andere tegenslag. Daarom schijnt het ons è.1 te straf om elke mogelijkheid van eenige bijverdienste te ma ken, totaal af te snijden. De gevallen komen in de praktijk voor, dat een absoluut verbod wreed zou zijn. Maar het moeten uitzonderingen blijven en geen gewoonte worden. De regel moet zoo zijn, dat de ambtenaar van zijn salaris be hoorlijk kan leven en daarom ook geen vrij heid krijgt om bijbetrekkingen te vervullen. Want daarin steekt een dubbel nadeel. In de eerste plaats vergroot bet de werk loosheid. En men doet er dus een sociaal kwaad mee. Op de plaats, waar de man met de bijbetrekking zit, zou allicht een ander, die nu werkloos rondloopt, kunnen zitten. Maar voorts moet men bedenken, dat hel kwaad der bijbaantjes zoo gemakkelijk door vreet. En dan ziet men gebeuren, dat de ambtenaar zich moewerkt ib zijn bijbetrek kingen en maar een half mensch is, waar hii zijn volle kracht moet geven. De verkorte arbeidsdag is een zegen voor den werknemer, doch dient ook tot gevolg te hebben, dal liet werk degelijker en met méér energie verricht wordt. Maar dan moet Wat beteekenen deze letters? Wie het niet weet zal 'het niet licht raden. Wij hebben den laatsten tijd zooveel van die geheim zinnige namen gekregen, dat wel een heelè klapper noodig is, om zich te vergewissen wat er eigenlijk mee wordt bedoeld. Een vorig geslacht deed dat anders. Daar was licht in de Bijbelsche historie iemand wiens persoon of arbeid als aangewezen was om uitdrukking te geven aan het doel en streven der nieuwe vereeniging. Zoo kre-1 gen wij onze Maria's "em Martha's, onze Da vids en Jonathans en nog heel veel ande ren. Niet altijd' was de keuze gelukkig en niet steeds was duidelijk wat men met die naam geving bedoelde. Maar eenmaal ingeburgerd wist men op de klank van den naam reeds wat men bedoelde. Wij kiezen lange namen, om toch maar precies uit te drukken wie wij zijn en wat wij ons voorstellen te doen. Dit is niet af te keuren. Maar omdat wij zulke lange namen toch in het d'agelijksch gebruik niet kunnen hanteeren, zoeken wij ons gemak door alleen maar de eerste letters der woorden te ge bruiken. Wij krijgen dan namen die niet al len tot ons spreken maar die soms een heele tonggymmastiek eischen om ze uit te spre ken. Namen die ons aan Rusland doen herinneren door een opeenstapeling van deklinkers. Zoo is het gelukkig niet met M.AJ. Dat kan uitgesproken worden en daaraan kan men op den klank af allerlei liefelijke lente- herinneringen aan vast knoopen. M.A.I. is het Maatschappelijk Advies en Inlichtingen-bureau, gevestigd in de groote hall van het Amsterdamsche Centraal station, een instelling, die om een geijkte term te gebruiken in een behoefte voorziet en dezer dagen de eerste verjaardag heeft gevierd. Over het werk van dit bureau schreven wij vroeger reeds. Tijdens de Olympische spelen is er van christelijke zijde een der gelijk bureau geweest aan d"e Prins Hendrik kade en de ervaringen toen opgedaan, lieten zien van hoe groote beteekenis een perma nent bureau zou zijn. Het heeft eenigen tijd geduurd eer men er toe over kon gaan een proef te nemen. Er moest geld zijn en een geschikte plaats en natuurlijk ook eenig personeel. Maar in 1930 was men zoover dat een be hoorlijke proef kon worden gewaagd. De vraag mocht nu rijzen, of het vermoe den bevestigd was, of ook buiten bijzondere omstandigheden als d!e Olympische spelen een bureau als dit een nuttig effect heeft, of de baten, nu uitsluitend moreel gezien, opwegen tegen de materieele lasten. De indruk is wel juist gebleken in het jaar dat achter ons ligt. Amsterdam heeft aan een dergelijk bureau behoefte, voor vele vreemdelingen, zoowel buitenlanders als pro vincialen kan het bureau nuttig zijn. Natuurlijk betreft de verleende hulp alleen het ad'viseeren en wegwijzen. Allerlei veree- nigingen in Amsterdam bedoelen practisch hulp te bieden aan hen die om wat oorzaak dan ook, hulp en steun behoeven. M.A.I.-bu- rcau bedoelde nimmer die taak over te ne men, doch wilde slechts gids cn wegwijzer zijn. Welnu in meer dan 2400 gevallen heeft men hulp verleend. Heeft men personen die in moeite vérkeeren terecht geholpen, heeft men ze niet van het kastje naar den muur gezonden, maar daarheen waar hulp en succes te vinden was. Men achtte dit werk nog ni'et van weinig beteekenis. Daar komen jonge vrouwen, meisjes, die een betrekking hebben via een advertentie of bemiddelingsbureau en die niet weten waar ze terecht komen. Jongemannen, die de slad niet kennen en die een kosthuis moeten hebben en nu graag een goed en betrouwbaar adres willen weten Menschen die vreemd als zc zijn, zoeken i naar een kring, een meisjesclub, een jonge I nfannenvereeniging, die helDen kan de een zaamheid uit hun leven weg te nemen. Daar komen ook werkzoekenden, die in rarre streken gehoord hebben van het .steinreiche Holland" en die het er op wa gen, maar al spoedig gedesillusioneerd zijn, bun enkele centen als zien wegsmelten en ftic zoeken naar een goedkoop cn toch net onderkomen. Daar is in a' deze menschen iets van den landverhuizer uit armoede, die niet weet wat er van hem terecht komt, die geneigd is ieder te wantrouwen, die opleeft als hij weet, hier kan ik niet alleen vragen wat ik HET GRONINGSCHE BIOSCOOP CONFLICT TEN EINDE Thans is besloten de bioscooptheaters te Groningen met ingang van Vrijdag a.s. weer te openen. De vermakelijkheidsbelasting zal tot 20 pCt, worden verlaagd. DIPLOMATIE ONZE GEZANT TE MADRID GAAT HEEN. Aan onzen Gezant te Madrid, den heer W. D. H. Baron van Asbeck is op diens verzoek 'eervol ontslag verleend. OVERBRUGGING HOLLANDSCH DIER SPOED VERZOCHT! Het hoofdbestuur der Nederlandscfie Mij. voor Nijverheid en Handel heeft naar aan leiding van de plannen betreffende den bruggenbouw over de groote rivieren, aan den Raad van Ministers een schrijven ge richt .waarin verzocht wordt een zoo spoe dig mogelijke totstandkoming van de ver binding van Zuid-Holland met Noord Bra bant en Zeeland te willen bevorderen, door overbrugging van het Hollandsch Diep. Ieder uitstel van het totstandkomen dezer verbinding doet het ten Zuiden van het Hollandsch Diep gelegen deel van ons land zich meer orienteeren op het buitenland. Het dichtbevolkte gebied langs de monding van de Maas en in het Westen van Holland heeft groote- behoefte aan een snellere en minder kostbare verbinding met Brabant. Het spoedig in uitvoering nemen van een dergelijk groot werk zou de werkgelegen heid in ons land vergrooten, terwijl de te genwoordige lage grondstoffenprijzen en de lage rente eveneens een grond opleveren om met deze uitvoering binnen den kortst mogelijken tijd een aanvang te maken. Het hoofdbestuur is van oordeel dat door een bespoediging van den bruggenbouw over het Hollandsch Diep de bouw der ver der voorziene bruggen geen aanzienlijke vertraging zal mogen ondervinden. GOEDERENVERVOER MET OOSTENRIJK GEEN REMBOURSEN MEER. Van de zijdie der Nederlandsche Spoor wegen deelt men ons mede, dat het Oosten- rij ksche Bondsministerie van Handel en Ver keer in verband met de nieuwe Oostenrijk- sche deviezenverordening bepaald heeft, dat zendingen naar Oostenrijk belast met een remboursement niet meer mogen worden aangenomen, evenmin mag door nadere aan wijzingen remboursement op dieze zendingen worden gelegd. moet weten maar hier kan ik ook zeggen wat mij op het hart ligt. Het is dus te begrijpen dat de organisa- ss die het M.A.I. in het leven riepen, toen ze de balans op maakten, eenstemmig oor deelden, dit bureau is noodSg en moet blijven En wij zijn voor die beslissing dankbaar, want hier is waarlijk noodzaak. Nu is dat wel eenvoudig gezegd, het bu reau moet blijven, maar er is nog een andere balans dan de moreele, en die sluit niet. Aan den eenen kant staat een uitgave, noo dig voor het blijven functioneeren van het bureau van minstens 3500.En daartegen over staat geen enkel bezit en zelfs geen toe zegging van een belangrijk deel dezer kosten Als het Amsterdamsche publiek niet bij springt, als er uit de burgerij geen giften komen, dan moet, hoezeer het de oprichters zou spijten, het bureau gesloten worden. En 3500 is een heel bedrag vooral nu alles op bezuiniging zint. Toch moet liet kunnen. 't Initiatief moge genomen zijn door ver- eenigingen van een bepaalde kleur de zaak is van algemeen belang en zal vertrouwen wij, ook in een breede kring steun vinden. 't Is trouwens ook een belang voor het pu bliek buiten Amsterdam. Zelfs voor hef! in de eerste plaats. Daarom heb ik vrijmoedigheid in dezen brief ook het adres te noemen, waarheen men giften kan zenden. Dat kan op de giro rekening van de A.M.V.J. dat is de Amster damsche Maatschappij voor Jonge Mannen No. 1831S. Men vergete dan echter niet uit drukkelijk te vermelden „Voor het M.A.I." Er zijn zeker onder onze lezers, vrienden van dezen arbeid, die zelf ook in hun leven de dagen van vreemdelingschap hebben ge kend. Zij zullen graag andere vreemdelingen voorthelpen. En ieder denkt aan het woord van den Meester: „Ik was een vreemdeling en gij hebt mij geherbergd". EERE-GERECHTSHOF VOOR JOURNALISTEN DE INSTALLATIE Ontvangst door de Regeering Zooals wij gisteren reeds met een enkel woord meldden, heeft te Den He plechtige installatie plaats gehad i Eere-Gerechtshof voor Journalisten. Onder de aanwezigen bevonden zich Prins Hendrik, leden van het Permanente Hof van Internationale Justitie, van het Corps Diplomatique, verschillende ministers andere bekende persoonlijkheden. De Nederlandsche Minister van Buiten- landsche Zaken Jhr. Mr. Beelaerts van Blokland, zeide in zijn installatie-rede, dat het een bemoedigende en troostrijke gedachte was in de moeilijke tijden, welke de wereld in onze dagen doormaakt, de boorte bij te wonen van een orgaan stemd om het aantal te vermeerderen die welke tot taak hebben niet slechts recht, maar ook de moraal te handhaven. De president van het Eere-Gerechtshof dr. Loder, oud-president van het Permanente Hof van Internationale Justitie, aanvaard de vervolgens het voorzitterschap met e rede. waarin hij den invloed schetste v de pers op de publieke meening, wat vens inhoudt een groote verantwoordelijk heid voor de journalisten. De Stichting van de Internationale Journalisten Federatie be wijst, dat zij zich van deze verantwoorde lijkheid bewust zijn. De federatie wenscht dat de journalisten hun werk doen in maakte eerlijkheid en zij hebben dit rechtshof gesticht om afwijkingen daarvau te voorkomen. Het Gerechtshof heeft alleen hen aan te wijzen, die de beroepseer heb ben aangetast, en hen uit de kringen der Federatie te doen verdwijnen. Vervolgens werd nog het woord gevoerd door de heeren Richardson voorzitter van de Internationale Federatie en de beide le den van het Eere Gerechtshof Bourdon uit Parijs, Dr. Feder uit Berlijn en Von Kar- dorff, vice-president van den Duitschen Rijksdag. De ontvangst door de Regeering. Op üe soïrée, door de Nederlandsche Re geering aangeboden, werden de gasten, ruim 200 in getal begroet door den Minister- Eresident jhr. mr. Ruys de Be rouck, terwijl ook nog aanwezig „uk de ministers Dr. Deckers en Mr. Donner. Na minister Ruys de Beeren- b r o u c k werd nog het woord gevoerd door den secretaris van de Int. Journalistenfede ratie den heer S. Va lot, die Nederland prees als een land, dat zijn vrijheid en on afhankelijkheid slechts na veel strijd ver worven had en wees op de schoone taak, weggelegd voor Den Haag, namelijk het bewaren van den vrede. Een strijkje zorgde voor muzikale afwis seling. HET HOF EN DE ECONOMISCHE -I-A NOOD BEZUINIGING OP FEESTEN! Naar wij vernemen heeft de Konfngm besloten, in verband met de heerschende economische omstandigheden, de officieele avondfeesten en diners in het komende win terseizoen niet te doen plaats hebben. WERKLOOZENZORG WAT HET KOST! De Minister van Binnenlandsche Zaken heeft eenige gegevens verstrekt over kosten van de werkloozcnzorg in 1930. De bijdragen aan werkloozenkassen be droegen f 3.010.000 van het Rijk en f 2.SOO.OOO van de gemeenten. Voor wachtgeldregeling werd door het f 21.500 en door de gemeenten f 34.000; voor kosten voor verplaatsing van arbeidskrachten resp. f 13.800 en f 12.200. Door de gemeenten werd f 9.227.522.58 be taald aan kosten van steunverleening, ter wijl het Rijk betaalde f 4.006.110.— wegens kosten van werkverschaffing en steunverlee ning. Ten slotte werd voor werkverschaffing betaald door de gemeente f 4.469.165.85 en door de provincies f 177.843.52. DE MOBILISATIESLACHTOFFERS AMENDEMENTEN INGEDIEND. Door den heer K. ter Laan zijn op het wetsontwerp tot steun aan de Mobilisatie slachtoffers eenige amendementen ingediend o. m. met de bedoeling de wet in werking te doen treden met ingang van 1 Januari 1931. Ook de heer T i 1 a n u s heeft een tweetal amendementen ingediend. Het eerste daarvan wil doen uitkomen, dat aanspraak op jaarlijksche uitkeering slechts bestaat, wanneer aannemelijk is, dat de invaliditeit een gevolg is van of verband houdt met verrichtingen of vermoeienissen, aan de uitoefening van den militairen dienst verbonden of van bijzondere omstandigheden of toestanden, die zich bij de uitoefening van den militairen dier.st hebben voorge- daan. Een tweede amendement dient om aan de weduwen cn weezen van de oud-gemobili- seerden die voor een uitkeering in aanmer king komen en die na 1 Januari 1920 zijn overleden, eveneens een termijn in te stellen van vijf jaren om een verzoek om steun in te dienen. DE VOORMALIGE DUITSCHE KEIZER BEZOEKT AMSTERDAM. De voormalige Duitsehe Keizer heeft te Amsterdam een bezoek gebracht aan de ten toonstelling van Egyptische en Voor-Aziati sche kunst. Hij werd rondgeleid door de heeren W. A. an Leer, Prof. Dr. D. Cohen, Prof. Dr. F. M. Tb. Böhl en den heer F. Lugt te Maartens dijk terwijl tevens de Voorzitter van het Kon. Oudheidkundig Genootschap Prof. Dr. F. \V. Mudwig en de Hoofddirecteur van het ARE "VAN AMST.L I hCtr ScwuiJ.-D-gencr VRAGEN VAN KAMERLEDEN INVOER VAN DEENSCH VLEESCH. De heer B r a a t heeft aan den Minister van Binnenlandsche Zaken enkele vragen gesteld betreffende den invoer van Deensch vleesch in ons land, en den invloed daarvan op onz< eigen veeteelt. DE KERK EN DE VREDE. De heer iMarchant heeft aan den Minis ter van Defensie gevraagd: Kan de minister bevestigeh, dat hij op dracht heeft gegeven aan den leger- en vloot- predikant in algemeenen dienst om den doops gezinden predikant te Den Helder ds. P. J. Smidts met zyn kerkeraad uit te noodigen-tot een onderhoud op 1 October 1.1., waarbij zou tegenwoordig zijn de heer A. van Hengel, hoofd der Ille afd. A Personeel Zeemacht van het dep. van Defensie, naar aanleiding van een ingezonden stuk in de „Heldersche Cou rant" van 29 Aug. 1931, mede onderteekend door den predikant namens „Kerk en Vrede", •*- welk stuk de lezers werd aangemaand om groote parade te gaan zien, „om de af schuwelijkheid van den achtergrond er van goed tot zich te laten doordringen"? Voorts dat deze predikant daarop heeft ge antwoord, dat hy en zyn Kerkeraad op 1 Oc tober waren verhinderd, doch nader namens den Kerkeraad zou berichten? En dat de Kerkeraad dd. 5 Oct. heeft be richt: De Kerkeraad is eenstemmig van oor deel, dat hy in principe niet treden kan in besprekingen, welke „in opdracht" van den minister van Defensie worden verzocht; de Kerkeraad wil u, als collega, niet weigeren te ontvangen; de Kerkeraad staat eenstemmig op het standpunt, dat by die besprekingen niemand aanwezig heeft te zijn, wiens taak en arbeid niet onmiddellijk in het Kerkelijk leven ligt, zoodat de aanwezigheid van den heer A. van Hengel bezwaar zou uitmaken om de bespreking te doen doorgaan". Tenslotte dat aan de vyf adelborsten, die deelnamen aan de catechisatie van ds. Smidts door hun commandant is verboden, „hangende het verschil van inzicht" by dien predikant ter catechisatie te gaan? Indien het antwoord op deze vragen beves tigend mocht luiden, waaraan ontleent de mi nister het recht, om door middel van een aan hem ondergeschikten militairen predikant zich te mengen in aangelegenheden van een kerk genootschap en een zijner bedienaren, waar mede hy ambtelijk niets heeft te maken, en om aan adelborsten te doen verbieden, de ca techisatie te volgen van een predikant van het kerkgenootschap, waartoe zy behooren? Voornaamste Nieuws. (blz. 1). van het e-gerechtshof ALG. NEDERL. VERBOND De groep Nederland van het 'Alg. Ned. Verbond heeft te 's-Gravenhage zijn alge- meene vergadering gehouden onder presi dium van den heer P^ttist De begroo ting van den penningmeester werd goedge keurd. De aftredende bestuursleden, de heeren W. van Es en F. Revsenbach werden herkozen. In den namiddag werd d'e vergadering voortgezet onder leiding van den ondervoor zitter Prof. Dr. Sneller, en werd de kwestie der Verbonds-propaganda onder Ue oogen gezien. (blz. 2.) Het conflict in het Verre Oosten. Heden voor den Volkenbondsraad, wiens actie door Amerika gesteund wordt. Besprekineen te Tokio. Voorbereiding van de Rijksdagzitting. De gearresteerde wegens den spoorwegaan slag bij Bia Torbagy bekent gedeeltelijk. Het Bulgaarsche kabinet gereorganiseerd. (hldz. 3). Het goud stroomt weg uit New York (Ame- rikaansche brief). (blz. 5.)' De goud-wissel standaard. (blz. 9) Het communisme in de practijk. Liefdesdrama te Amsterdam. DE N.C.S.P. VERBOND VAN KOLONIALE VEREENIGINGEN OPGERICHT TE DEN HAAG Te 's-Gravenhage is dezer dagen opge richt het Nedeirlandsch Verhond van Kolo niale Vereenigingen. dat zich ten doel stelt belangstelling te wekken voor onze over- zeesche gebieden, kennis te verbreiden om trent de koloniën van andere mogendheden, de belangen te behartigen van allen. dra de koloniën werkzaam zijn of geweest zijn. De leiding berust momenteel bij den heer Zuyderhoff, voorzitter van de Ver eeniging Oost en West. VISSCHEN MET DEN HENGEL NIEUWE BEPALINGEN. De Minister van Binnenlandsche Zaken heeft bepaald, dat van 1 November a.s. tot den gesloten tijd voor snoek de minimum- maat voor visch, te gebruiken als hengel aas, wordt vastgesteld op 13 c.M. MIDDERNACHTZENDING ALG. VERGADERING TE HAARLEM Woensdag houdt de Ned. Middernacht zending Ver. te Haarlem haar 43ste alge- meene vergadering, onder presidium van T. J. Lammerts van Bueren. In behandeling zal o.m. komen: het orga- niseeren van een Conferentie ter bespreking van urgente zedelijkheidsvraagstukkcn; uit gave en verspreiding van doelmatige ge schriften, en de vraag, welke stappen ge daan kunnen worden om een spoedige aan neming te bevorderen van het wetsontwerp tot vereenvoudiging der procedure betref fende het onderzoek naar het vaderschap 's Namiddags zal Prof. Dr. B. J. K o u w e spreken over „Geboortebeperking als bedre ging der volkskracht". AMSTERDAM ACTIE TEGEN SALARISVERLAGING Druk bezochte protestvergadering „Bellevue ijk comité van perse ergaderlnp belegd. De he ters. Immers, het is aan de orde van den dag om het met letters inplaats van met woorden te zeggen. Een kind weet, wat Ie Avro is, en ook niet-zelfbewuste arbei ders hebben wel van de Vara gehoord. In 't voorbijgaan: onze Christelijke orga nisaties zijn meestal niet zoo listig als die der wereld in hun geslacht; b.v. in N. C. R. V. zit veel minder poëzie dan in de andere be namingen. Doch goed: gij zijt letterwijs en kunt legio letterraadsels ontcijferen. Maar zeg mij nu eens, wat N. C. S. P. beteekent. Ned. Chr. Soc. Partij? Naar contant Staats Pensioen? Nieuwe coöp. Spaarders Partij? Niet slecht geraden; maar toch mis. Al thans voorloopig. Want ook die partijen ko men er. Doch de laatste heet: Ned. Corpo ratieve Staatspartij. Ziedaar de vev- klaring. En ziedaar de glorieuse naam van de allerjongste Staatspartij in ons land; welgeteld de honderddertiende sedert de in voering yan de evenredige .vertegenwoordi ging. U begrijpt, dat daarop juist het wachten was: Voor alles hebben we nog eenige nieu we Staatspartijen, versta wel: staats par tijen, noodig. Ik ben dan ook voornemens er alle aandacht aan te wijden. Jammer, dat de entourage van de oprichting veel te weinig indruk maakt. Eerst de vergaderzaal: men kwam bijeen in café Bagatelle; alsof het een bagatel is, om een nieuwe partij te stichten. De voorzitter heet Smit, doodeenvoudig Smit, niet Smidt of Schmidt of Schmitt of nog liever Schmidt van Sweden niets van dat alles. Doodgewoon: Smit. Dat is jammer, want ik vrees dat „partij der Smitten" geen geliefde naam zal worden. En dan de secretaris. Die meneer heet van Hengel. Alsof het stichten van een staats partij iets met hengelen te maken heeft. Daar denkt men natuurlijk niet aan. Zelfs niet aan fuiken, om kiezers te vangen. Het wordt trawlvisscherij met groote borden en stoomsloepen. Vischvangst op groote schaal. Hoor maar: De Nederl. Corp. Staatspartij is een gees telijke strijdbeweging, dus niet alleen een nieuwe politieke partij. De arbeidsplicht en -recht worden door de N. C. S. P. erkend. Arbeidsrecht heeft ieder" staatsburger van 16 tot 56 jaar. (Wanneer begint de plicht?). De staatsburger moet georganieerd zijn in zijn corporatie. Ouderdomspensioen wordt verzekerd na het 56ste jaar. De rol van het geld wordt zooveel moge lijk verkleind. Er staat nog veel meer moois In de be ginselverklaring. doch ge ziet, hoe het hier crescendo gaat Dit is een partij als geen andere: veel verhevener en grootscher: ieder Nederlan der is er ambtshalve lid van, dus propagan da is onnoodig en dan: het geld speelt geen rol meer; we gaan 's avonds naar huis met wat we gemaakt hebben; ik b.v. met een pak kranten en die ruilen we met onze bu ren tegen wat boter en kaas, een paar schep kolen, een liter melk en een stuk van een koe of varken. Wat fijn zal dat zijn. Opgelost de econo mische moeilijkheden. We zijn een corpo ratieve natie. Alleen is me nog niet duide lijk in welke vorm ik mijn staatspensioen bij minister de Geer kan halen. Want dóór blijft het geld een rol spelen; een leelijko rol soms deze feiten het eerst aan de orde voor v. I airing. ting-6 lT overgêh^ve|)dln',Un,r' tekomstenbelaj 'Ion' P« «meen n. hnv*r bij. oeten de rUksmnbteii'i laai ping spr. de v. n*- Spr. kwum tot d dat het logli 0P_de hooge Inkomen! ide verlagli t opcenten i zouden vele lopelljlc- p peil. ?rdam heeft hel doch het rijkspersoneel komt n het andere overheld-n 10 ft IS boven on... het» welva «'J Iljnjde! .rtspeil. di, V" -l""' góé.n behoorlijke ebben Wa wij niet lering-positie, doch wij lal ons bestaan, aldus spr. ar en stn'u* 11 "k n. hoe slecht de fInanoieale positie 1* dezen strijd niet win r lang geplukt worden leiikort In Den Hasp mede reu d-ie verlaging var het gesprokene werd .«men gevat om ter k«-ni volksvertegenwoordiging i l_n de motie wordt er op en korting worde afgei

Nieuwe Leidsche Courant | 1931 | | pagina 1