::===- mmw £na*cljt vïoumiu BINNENLAND. Gemengd Nieuws. ABONNEMENT: &S. él ADVEBTENTIEN Voor het Buitenland bij Weke- n« lijksche zending 6.- Elk8 reSeI meer°'K Bij dagelijksche zending 7.— 3 Cf 0 I H KS verschijnend Nieuwsblad voor Leiden en Omstreken B« co,*™, Alles bij vooruitbetaling v°°r het t bureau Losse nummers 5 cent Bureau: Breestraat 123 Telefoon 2710 (na 6 uur 3166) Postbox 20 Postgiro 58936 wordt berekend 0.10 zonaagstrraCr^TerUban, NO. 3479 MAANDAG 12 OCTOBER 1931 12e Jaargang Dit nummer bestaat uit VIER bladen EERSTE BLAD. DESNOODS. Vooral in onze dagen kan men van dag tot dag waarnemen, welkè noodlottige gevol gen het heeft, wanneer de voorschriften der Overheid worden miskend. Natuurlijk moeten de wetten des lands worden nageleefd door ieder burger, maar in de eerste plaats zijn daartoe toch wel geroe pen zij, die in dienst staan van de Overheid. Zij vooral hebben te betoonen eerbied voor de wet, want als door hen de wettelijke voor schriften eenigermate worden veronacht zaamd, moet dit zeker een min gunstigen invloed hebben op zoovele anderen, die niet door dezen nauwen band aan de Overheid gebonden zijn. Hoewel deze waarheid van algemeene be kendheid mag worden geacht, lijkt het niet geheel overbodig haar nog eens in het licht te stellen. Zulks vooral met het oog op de velen, die het Christelijk onderwijs gram zijn en met leede oogen een juiste toepassing zien van de bepalingen der huidige Lager Onderwijs wet Dit kwam dezer dagen weer eens te 'Almelo uit. Daar had het Bestuur der Vereeniging Ivoor Chr. Volksonderwijs tot den Raad het verzoek gericht om medewerking te willen verleenen, op grond van het bepaalde bij art. 72 der wet, tot de stichting van een bij zondere lagere school. En wat zegt nu de Inspecteur van het L. O. in zijn adres? Dat aan alle bij de wet gestelde eischen is voldaan, zoodat hij ten slotte adviseert „des noods de inwilliging van deze aanvrage te willen bevorderen". Desnoods! Terwijl eveneens B. en W. moeten verkla ren, dat het aantal leerlingen, dat de school zal bezoeken, ruim voldoende is om te be antwoorden aan liet in de wet gestelde mi nimum en de aanvrage ook overigens aan de eischen der wet voldoet. Nu kennen wij niet allerlei bijzondere om standigheden, die op dit geval betrekking hebben, doch dit alles is van geen beteeke- nis als het gaat om het toetsen eener aan vrage krachtens de Lageronderwijswet. En dit geldt zeker en in bijzondere mate voor het adres van den Inspecteur, waarbij uitsluitend met overwegingen van wettelij- ken aard rekening moet worden gehouden. Hoe men persoonlijk staat tegenover het stelsel der huidige wet, is daarbij van nul en geener beteekenis. Best mogelijk, dat men bezwaren heeft tegen de wet en met leede oogen aanziet, hoe hier en daar versnippering plaats heeft, die onnoodig is te achten. Best mogelijk ook, dat men wellicht de gansche pacificatiegedachte verwerpt en in wendig haakt naar de tijden van weleer, toen het Christelijk volksdeel met een fooi werd afgescheept. Dit alles is best mogelijk, maar is van geen beteekenis als een ambtenaar wordt geroe pen tot toepassing van wetsvoorschriften, door de Overheid in het leven geroepen. Wie dan zegt, hoewel erkennende dat aan alle eischen der wet is voldaan, dat de aan vrage desnoods kan worden ingewilligd, is op bedenkelijke wijze van het goede pad. Want als dit de houding is, die een ambte naar zich tegenover de wet veroorlooft, hoe zal dan aan anderen eerbied voor de voor schriften der Overheid worden ingeprent? GEEN RECHTSGROND? Welke duistere machten zijn er toch op het Departement van Defensie nu reeds meer dan twaalf jaar aan het werk om een behoorlijke verzorging der mobilisatie-slacht offers te verhinderen? Wij kunnen er maar niet bij. De Regee ring heeft in 1920 beloofd om de motie-Staal man loyaal uit te voeren en het is sinds dien niets dan ellende geweest. Telkens weer heeft de Kamer unaniem aan de Re geering gezegd: het geld hiervoor noodig, moet er komen, want ons volk heeft een eereschuldaan hen, die in de mobilisa tiejaren trouw op post stonden, alsook aan bun nabestaanden; en even vaak kwam de Regeering met absoluut onvoldoende rege lingen. Ten slotte Werd het zoo erg, dat de minis ter moest toestemmen in de instelling van een gansch onpartijdige en deskundige commissie, benoemd door de Regeering zelt en waarin ook zitting had een geneeskun dige militaire autoriteit, om het vraagstuk te onderzoeken. Onder de leiding van den oud-minister Aalberse arbeidde deze commissie ruim een jaar en kwam toen met een rapport en een afgerond voorstel bij den minister. Ge durende dien tijd waren vele verzoeken om steun terzijde gelegd; de aanvragers moesten hun verzoek maar eens herhalen als het wetsontwerp er was. Op audiënties werd, naar men ons meld de, hetzelfde gezegd; doch men moest be denken, dat de minister niet verder kon gaan dan de gelden, door de Staten-Gene- raal toegestaan, zouden veroorloven. Een en ander gaf hoop, dat er nu eens waarlijk recht gedaan zou worden. Maar het resultaat is bitter teleurstellend. Het rappcrt-Aalberse wordt niet gepu bliceerd en de voorstellen dezer commissie worden niet overgenomen: De rechtsgrond ontbreekt; en 't zou ook te veel geld kosten; wel drie millioen. Deze mededeelingen zijn verbluffend. Is er geen rechtsgrond te construeeren om slechtoffers van de mobilisatie of hun nabestaanden te vergoeden, wat zij leden? Is er door der tijden druk geen geld voor? Dat was er toch vroeger wel en in een zaak als deze, mag het geld geen hoofdrol spelen. Hier is reeds te veel leed geleden. De houding der Regeering stelt ons in hooge mate teleur. Nog steeds schijnt dezelf de geest op het departement te heerschen, die ziekgeworden geniobiliseerden vrijheid gaf om naar huis te gaan, mits ze maar teeken den, dat ze van alle rechten afstand deden. Het wetsontwerp staat op de Kameragenda voor morgen. Zal de minister elk amende ment, dat in de Kamer instemming vindt, onaannemelijk verklaren en dreigen met in trekking van het wetsvoorstel? Tegenwoordig kan feitelijk alles en met deze zaak is alles mogelijk; doch het zou ons leed doen om de slachtoffers èn om dezen ons zoo sympathieken minister. OFFICIEELE BERICHTEN ONDERSCHEIDINGEN Bij Kon. besluit is aan A. van Nielen, kos*er van de Gereformeerde Kerk te Wad- dinxveen, verleend de eeremedaL'e verbon den aan de Orde van Oranje-Nassau, in is de bronzen eeremedaille, verbonden aan de Orde van Oranje Nassau, toegekend aan W. Jansen, te Bloemendaal. VOOGDIJRAAD Bij Kon. besluit is aan mr. A. M. J. de Jager, lid van den Voogdijraad te Assen, op zijn verzoek eervol ontslag verleend. P. T. T. Bij beschikking van den directeur-generaal dei- Posterijen, Telegrafie en Telefonie is is met ingang van 1 December 1931 aange wezen als directeur van het Post-, Telegraaf en Telefoondienst N. W. Enserinck, te 's Gravenhage (hoofdbestuur). Benoemd is tot directeur van het Post kantoor te Nunspeet de heer N. W. Ense rinck te Dén Haag. CONSULAIRE DIENST. De Nederlandsche consul te Guatemala de heer J. J. C. Pi eters, houdt spreekuur in het Departement van Buitenlandsche Zaken, Vrijdagmiddag a.s. van 14.3017 uur. Mr. C. H. J. Schuller tot Peursum, Nederlandsch zaakgelastigde te Havana, houdt terzelfde plaatse spreekuur op Donder dag van 10—12 en 14—16 uur. CONFERENTIE VOOR VERKEER EN DOORVOER ONZE AFGEVAARDIGDE. Naar wij vernemen, is benoemd als afge vaardigde der Nederlandsche Regeering ter vierde algemeene Conferentie voor Verkeer en Doorvoer, die op 12 October 1931 te Ge- nève zal bijeenkomen: de heer F. J. H Geraets, referendaris bij het Departement van Arbeid, lid en secretaris der Nationale Commissie inzake Kalenderhervorming, zulks ter vervanging van prof. dr. A. A. Nijland, die wegens ongesteldheid verhin derd is aan bovengenoemde conferentie deel te nemen. GEMEENTEFONDSBELASTING In verband met de vervanging van de ge meentelijke inkomstenbelasting door de ge- meêntcfondsbelasting, is in de negende af levering van het Maandschrift van het Cen traal Bureau voor de Statistiek melding gemaakt voor de gemeenten boven 20.000 in woners van het nummer der klasse, waarin deze gemeenten zich voor deze belasting hebben gerangschikt en het aantal opcenten, dat ten behoeve van elk dier gemeenten voor het belastingjaar 1931/1932 op deze belasting wordt geheven. Meer uitvoerige gegevens, ook voor alle gemeenten beneden 20.000 inwoners zullen worden opgenomen in het in bewerking zijnde „Overzicht belastingdruk 1931/1932". DE HAAGSCHE ANNEXATIE KAN THANS NIET DOORGAAN. Aan onze opmerkingen, dat nd de stem ming in Den Haag de annexatie feitelijk van de baan is, teekent het Vader land aan: In 1926, toen de vorige poging tot annexa tie is gedaan, heeft de Raad zich met 29—5, de dubbele Raad zich met 13—10 vóór ver klaard. In totaal dus 4215 stemmen vóór of 74 pet. In 1930 is de Raad rtiet 2317 stemmen, de dubbele Raad met 29—16 stemmer* (wij hadden met de verschuiving van 1 Kath. stem nog geen rekening gehouden) vóór. I-n totaal dus 5733 stemmen vóór of 63 nci. In 1926 met 74 pet. der Haagsche stem men vóór hebben Gedep. Staten de annexa tie niet doorgezet. Zullen ze het in 1931 wèl doen, nu maar 63 pet. voor is? EEN OPEN BRIEF OVER DE ONDERHANDELINGEN MET BELGIE De heeren prof. W. E. Boerman, hoog leeraar aan de Handelshoogeschool te Rot terdam, en prof. L. van Vuuren, hoog leeraar aan de Rijksuniversiteit te Utrecht, hebben een open brief geschreven aan den Minister van Buitenlandsche Zaken over de onderhandelingen met België. Het heeft deze hoogleeraren getroffen, „dat eigenlijk in geen der officieele be scheiden, noch in de van andere zijde gepu bliceerde geschriften, voldoende de nadruk gevallen is op de sociaal- en economisch- geographische functie van de tusschenwate- ren ten aanzien van de maatschappelijke, economische en nationale saamhoorigheid van het gebied, dat zij doorsnijden, met het overige deel van Nederland". Die tusschenwateren bonden Zeeland aan de overige provincies, mede door de be kwaamheid van deNederlandsche Water bouwkundigen, ondanks alle moeilijkheden, bleven voldoen aan d<e nationaal-verkeers- geographische functie, die zij in ons Neder tandsche deltagebied te vervullen hadden, n.l. de verbinding van Zeeland met Midden- Nederland en in 'het bijzonder met den Zee- en Rijnhaven Rotterdam. Hieraan is bij de onderhandelingen te weinig gedacht. Terwijl het toch buiten alle twijfel is, dat iedere verbinding van Ant werpen met het Hollandsch Diep in den vorm van een gesloten kanaal het verkeers- geographische belang dier nationale wate ren. dat voorwaarde en levenwekkend was voor de saamhoorigheid van Zeeuwsch- Vlaanderen en het overige Zeeland met het Rijk, ten eenenmale op den achtergrond doet schuiven. Daarnaast staat echter nog een ander ge vaar. Dit geldt het westelijk deel van Noord- Brabant, dat uitgegroeid is tot een bloeiend gewest en door een gesloten kanaal van de Antwerpsche dokken naar laatstgenoemd vaarwater in hooge mate in zijn ontwikke ling wordt bedreigd; een deel ervan wordt afgescheiden van het eigen achterland'; een ander deel verliest zijn verbinding met het elastische loozingsgebied, dat de Zeeuwsche wateren door de beweging van eb en vloed voor deze streek steeds vormen. Eindelijk zal met name voor Zeeuwsch- Vlaanderen de natuurlijke, verkeers-geogra- phische band met West-Brabant verloren gaan. Dit verband zou zond'er twijfel be houden blijven en zelfs versterkt kunnen worden door de Wester-Schelde in open ver binding te stellen met den ingang van het verbeterde tusschenwater, dat ter hoogte van Bath naar het Noorden zal worden ge graven. Daarom moet, zooals ook in de ontwerpen van de irs. Van Konijnenburg en Bongaerts geschiedt, het open Wester-Scheldevlak ge handhaafd, als noodzakelijke schakel in de verbinding van Zeeuwsch-Vlaanderen met West-Brabant en het Noorden. DE HAAGSCHE BESPREKINGEN OVERHEIDSHULP VOOR HANDEL EN INDUSTRIE? Dezer dagen heeft gelijk gemeld, de Mi nister van Binnenlandsche Zaken 'n onder houd gehad met een deputatie uit de Rijks commissie voor Werkverruiming. Ook Dr. Vos, het Vrijheidsbondsche Kamerlid, was daarbij tegenwoordig. In dit verband is het merkwaardig, dat Dr. Vos, sprekende te Amsterdam, o.a. een mededeeling heeft gedaan, die gespatieerd in het verslag, dat het „Handelsblad" van die vrgadering gaf, was opgenomen en als volgt geformuleerd was: „Met onze regeering worden door handel en industrie onderhandelingen gevoerd over de maatregelen, die genomen kunnen wor den, opdat onze export den schok, door de financieele crisis in Engeland ontstaan, kan De redactie van Het Volk heeft zich daarop tot den heer F. v. d. W a 11 e van het N. V. V. gewend en gevraagd, of in de bijeenkomst met den Minister deze zaak aan de orde is geweest. De, heer v. d. Walle antwoordde echter: „Ik weiger pertinent op die vraag te ant woorden. Ik wil over deze dingen absoluut met niemand van de pers spreken. Als over hetgeen behandeld is of wordt, iets te zeg gen zal zijn. zal dat officieel bij wijze van communiqué, geschieden. Ik zal er alleen in de besturende college's over spreken" Maar hoe komt het dan, dat Dr. Vos bij die bespreking tegenwoordig was? Daar weet ik niets van. Hij is nog al tijd lid van de commissie van werkverrui ming en in die kwaliteit zal hij er zijn ge weest. Ja, hij is lid van die Rijkscommissie (yeworden, toon hij wethouder van Amster dam was. Maar dat is een functie, die hij al sedert lang niet meer bekleedt. Wie of wat vertegenwoordigt hij in die commissie? Dat weet ik ook niet. Misschien verte genwoordigt hij den Vrijheidsbond. Maar nu zeg ik niets meer. Ik heb ook geen tijd en ben niet in de stemming om over deze din gen te praten". DE WESTLANDSCHE WEGEN VERBETERING BLIJT NOODIG. De oud-Minister van Waterstaat, de heer Ir. M. C. E. Bongaerts heeft dezer dagen, in gezelschap van dè heeren G. W. Kampschoer, Burgemeester van Monster en Lid van de Tweede Kamer, en jhr. ir. Roëll, Directeur der Westl. Stoomtram Mij. een bezoek ge bracht aan het Westland ter bezichtiging van de wegen aldaar. Dit bezoek betrof vooral den weg Den HaagPoeldijk, welke weg vrij smal is, mede doordat de tram langs den weg loopt, terwijl deze weg toch het drukst van alle Westlandsche wegen wordt bereden. Te Poeldijk bestaat voorts een gevaarlijke toestand, doordat de los- en laadgelegenheid der tram langs den openbaren weg is. Op het Rijkswegenplan is wel een nieuwe verbindingsweg aangegeven Poeldijk—Hon- sclersdijkMaasdijk, aansluitend op den nieuwen weg Rotterdam—Hoek van Holland doch deze weg loopt dan bij Poeldijk als in een trechter uit; y- KLEINHANDEL IN ALCOHOL HOUDENDE DRANKEN HET VERGUNNINGSRECHT Voorloopig verslag. Verschenen is het Voorloopig Verslag der Eerste Kamer over het wetsontwero tut regeling van den kleinhandel in alcohol houdende dranken, waaraan wij het vol gende ontleenen: Enkele leden zijn de overtuiging toege daan dat voor nog verder gaande beper king en bemoeilijking van een matig drank gebruik niet de minste reden bestaat. Andere leden waren van meening, lat het onderhavige wetsontwerp op tal van punten doeltreffende wijzigingen van de Drankwet bevat. Zoo is het een belangrijke verbetering, dat fictieve uitoefening van het vergunningsrecht zal worden tegengegaan, dat betere maatregelen zijn ontworpen tegen misbruik van hotelvergunningen en dat de overgang van een vergunning op den overlevenden echtgenoot van een overleden vergunninghouder verzekerd is. Eenige leden die het standpunt der drank bestrijders innamen, verklaarden, dat dit. wetsontwerp hen in een moeilijke positie brengt. Alhoewel het verscheidene, niet on belangrijke maatregelen bevat, waren z.ii van oordeel, dat het doen vervallen van hei -voorstel in zake plaatselijke keuze alle aau t.rekkelijkheid er aan heeft ontnomen. Evenals hadoen zij met leedwezen gecon stateerd, dat een verbod van verkoop van wijn en bier per flcseh in winkels, waarin nok in andere artikelen nering wordt ge dreven, in het ontwerp niet weer wordt aan getroffen. Verscheidene andere leden konden zich met dit standpunt niet vereenigen. Ofschoon groote sympathie gevoelende voor de drank bestrijding, waren zij geen voorstanders van plaatselijke keuze, waarmede weliswaar de Tweede Kamer indertijd haar instemming heeft getuigd, doch welke de Eerste Kamer reeds tweemaal heeft afgewezen)* Zij meen den, dat een dergelijk dwingend svsteenv gelet op het steeds minder wordende ge bruik van dank hier te lande, niet verde digbaar is en dat de invoering daarvan tot allerlei min gewenschte toestanden zou leiden. DE RIJN- EN SCHELDE- VERBINDING DE BELANGEN VAN WEST-BRABANT. De Kanaalcommissie van West-Brabant, en Zeeuwsch-Vlaanderen, waarin Kamerleden, Burgemeesters en Wethouders, leden van Provinciale Staten en andere vooraanstaan de personen zitting hebben, heeft zich met een adres tot den Ministerraad gewend. Hierin zeggen zij, dat zij met belangstel ling hebben gevolgd de ontwikkeling der plannen tot verbinding van Rijn en Schel de, daar deze van de belangen van West- Brabant en Zeeuwsch-Vlaanderen niet ge scheiden kunnen worden; dat hun getroffen heeft, dat het der regee ring als Eendrachtskanaal bekend project, voerende van den dam in het Kreekrak naar Dintelsas, aan alle eischen voldoet, die strooken met de vitale belangen van meer genoemde gewesten; dat toch door voornoemd kanaal: le ont staat een open verbinding van West-Bra bant met de Wester-Schelde en dieritenge volge de haven van Bergen op Zoom aan het diepe vaarwater wordt aangesloten; 2e. een behoorlijke verbinding met Zeeuwsch-Vlaanderen tot stand gebracht wordt, tengevolge waarvan dit Neder landsch territoir beter dan tot nu toe zich richten kan naar overig Nederland; 3e. verkregen wordt, doordat het op laag peil is ontworpen, de oplossing van het brandende vraagstuk der afwatering van West-Brabant; 4e. dank zij de geprojecteerde verbinding met Mark en Dintel, de afbouw van het ka- naalnet van Noord-Brabant kan worden voltooid, waardoor geheel Brabant te wa ter te bereiken is. Uit de opsomming van 't onder 1 tot t gestelde hopen adr. dat der regeering moge blijken, welke belangrijke nationale belan gen aklus gediend worden. Zij verzoeken daarom den ministerraad met den meesten aandrang bij een eventu- eele behandeling van de Rijn-Scheldever- binding ernstig rekening te willen houden met de hierboven in nationalen zin gefor muleerde belangen door aan West-Brabant de zoozeer verlangde verbindingen met open en diep vaarwater te geven en Zeeuwsch- Vlaanderen nauwer aan te sluiten aan Bra bants vasten wal. EERE-GERECHTSHOF VOOR JOURNALISTEN HEDEN PLECHTIG GEÏNSTALLEERD. Hedenmorgen had de plechtige installatie plaats van het Eere-gerechtshof voor Jour nalisten. Als eerste president treedt op Dr. J. Loder, tot voor korten tijd rechter in het Permanent Hof voor Internationale Jus titie. Het lag in de bedoeling, dat de Fran- schic minister van Buitenlandsche Zaken, de heer Aristide Briand den president zou installeeren; doch deze was helaas verhin derd. In zijn plaats trad daarvoor op onze minister van Buitenlandsche Zaken. Na diens installatie-rede verkroeg Dr. Loder het woord om uiteen te zetten, hoe hij zich zijn taak denkt en te verklaren, dat hij het presidentschap gaarne aanvaardt. HUWELIJKSVERMOGENSRECHT HET OORDEEL VAN Mr. TH. HEEMSKERK OVER HET WETSONTWERP. De uitgeversmaatschappij Gebrs. Zo mer en Keuning te Wageningen, was zoo gelukkig Mr. Th. Heemskerk be reid te vinden zijn oordeel te geven over het wetsontwerp van Minister Donnar be treffende het „Huwelijksvermogensrecht''. De brochure draagt tot titel: Enkele vragen van huwelijksrecht en huwelijks vermogensrecht. Reeds merkten we elders op, dat Mr. Heemskerk ernstige bezwaren heeft tegen ongewijzigde aanneming van dit wets ontwerp; waarin hij veel goeds vindt, doch ook enkele dingen, welke z. i. noodzakelijk gewijzigd moeten worden. Op een paar vestigen wij de aandacht. Het ontwerp laat de beginselen van het huwelijksrecht, zooals die in de art. 158 en v.v. van het B. W. omschreven zijn, in hoofdzaak ongewijzigd, doch de Minister heeft de zin geschrapt: „De vrouw is haar man gehoorzaamheid verschuldigd"; want aldus heet het in de Toelichting: deze be paling is slechts voorschrift, waarop men geen rechtsvordering kan bouwen; in de uitspraak omtrent het „hoofdschap der echtvereeniging is alles gegeven wat uit rechtsoogpunt wordt vereischt". Mr. Heemskerk geeft dit tot op zekere hoogte toe, doch had de bepaling liever be houden; ook omdat in dit wetsontwerp met het huwelijks-, maar het huwelijksvermo gensrecht geregeld wordt. „Zoo men, aldus de oud-minister, de be ginselen van het huwelijksrecht opnieuw wilde formuleeren, zou er eenige aanleiding zijn om een formule te zoeken, waardoor de bepaling werd aangevuld b.v., dat de man de vrouw met onderscheiding moet behan delen. Maar dat is geen reden om de bepa ling te schrappen en daardoor tevens af te zien van de aanvulling die met de bestaan de bepaling een harmonisch geheel zou vormen". Ten opzichte van de vraag, waar ae woon plaats der gehuwde vrouw zal zijn, is „het wetsontwerp zwaar te verstaan",zegt Mr. Heemskerk. En, „het is volstrekt noodzakelijk, dat de zaak tot klaarheid worde gebracht in het overleg tusschen Minister en Kamer. Ik bepaal mij hier slechts tot deze stel ling: De gemeenschappelijke woonplaats door den man bepaald moet regel blijven. Een onafhankelijk domicilie van de vrouw is daarmede in tegenspraak. Uitzonderingen op den regel met het oog op bepaalde om standigheden, die inderdaad in het leven kunnen voorkomen, dienen in de wet te worden aangeduid". Op grond van verschillende bepalingen in het wetsontwerp meent Mr. Heemskerk, dat de Minister eigenlijk niet aan „een tweede huwelijk" gedacht heeft en hij acht, dat hier eenige aanvullingen noodig zijn; dooh hij heeft onoverkomelijk bezwaar te gen het nieuwe art 183 B. W., waarin ge zegd wordt, dat de vrouw het recht heeft vun den man rekenschap te vragen van den stand der goederen en van het ge voerde beheer". Het eerste zou nog gaan, het laatste is onmogelijk: „het berust op een ver keerd beginsel en is eenzijdig tegen den man gericht; eenige soortgelijke bepalingen tegen de vrouw, als zij beheert, ontbreken". Mr. Heemskerk hoopt, dat Minister Don- ner zijn wetsontwerp in veilige haven moge brengen, doch in ieder geval zonder het voorgestelde artikel 183 B. W. ERNSTIG AUTO-ONGELUK OP DEN STRANDBOULEVARD TE SCHEVENINGEN Een vrouw op een bank gedood en twee vrouwen gewond Zondag is op de strandboulevard te Soheveningen, waar het zeer druk was, een ernstig ongeluk met doodelijken af loop gebeurd. Aan het einde der boulevard (Strand weg) waren op een bankje een drietal dames, benevens een kind gezeten. In de nabijheid van dit bankje was een stilstaan de auto geparkeerd. Van de Kurhaus-zijde naderde een auto, bestuurd door een dame, welke ter plaatste de bocht moest maken. Inplaats van de stilstaande auto links te passeeren, wilde de bestuurster rechts voorbij rijden. Daarbij reed zij het trottoir op tegen het bankje, waarop genoemde personen gezeten waren, met het gevolg, dat do bank omviel en de drie dames ernstig gekwetst werden. Het kind bekwam geen letsel. Twee der dames, mevrouw Hemmes, wo nende aan de Lange Vijverberg 3 en mevr. Fredcrikus, Pastoorsstraat 115, werden naar het Ziekenhhuis aan den Zuidwal vervoerd. De derde dame, de ruim 60-jarige mevrouw van der Zwet, wonende Claes de Vrieselaau te Rotterdam, die er het ergste aan toe was, werd naar het Roode Kruisziekenhuis aan de Segibroeklaan overgebracht, waar zij kort na aankomst aan de hekomen verwondingen is overleden. De politie heeft de auto in beslag genomen en stelt een onderzoek in. De toestand van de beide andere dames was Zondagavond te acht uur bevredigend. EEN VLIEGMACHINE RAAKT EEN BOOM Een waaghals ongedeerd Te Aerdenhout (N. H.) geven eenige Beiersche vliegers vliegvertooningen en parachute-sprongen. Toen Zondagmiddag de vertooningen bij na waren afgeloopen, gebeurde er een on geluk. De vlieger Erwin Aishcle zou nog eenige toeren vertoonen. Zijn toestel was juist los van den grond, toen de vlieger een omheining van prikkeldraad wilde ontwijken. Hij maakte een zwenking, doch hierbij raakte de rechtervleugel een boom en brak af. Het vliegtuig stortte neer, waar bij de motor ongeveer 10 Meter verder in den grond sloeg. Voordat hulp aanwezig was zag men de vlieger uit de overblijfse len van zijn toestel stappen. Het bleek, dat hij slechts eenige onbeteekenende schram men in het gezicht gekregen had. DOODELIJK MOTORONGELUK. Bij Zwolle week de handelsreiziger H. J. Bijkinga uit Amsterdam met zijn motor op den weg naar Zwolle uit voor een vracht auto. Hierbij kwam hij in dc tramrails terecht Hij slipte, de motor sloeg over den kop en R. werd over den weg geslingerd. H. kwam zoodanig met zijn hoofd op de steencn terecht, (Int hij een levensgevaarlijke schedelbreuk opliep- In het ziekenhuis te Zwolle is hij overleden. Voornaamste Nieuws. (blz. 1). Open brief van prof. Boerman en Prof. v. Vuuren over de onderhandelingen met Ernstig auto-ongeluk op tie strandboule vard te Soheveningen. (blz. 2.) Bijeenkomst te Bazel van presidenten \an circulatiebanken. Indrukwekkende manifestatie van het Duitsch-nationalifitische eenheidsfront te Bad Harzburg. Nota's van China en Japan aan den Vol kenbond. Japan bombardeert een spoorweg- kruispunt. Amerika en de wereldcrisis. Ook Grandi naar Washington genoodigd. De vermoedelijke hoofddader van den spoorwegaanslag te Bia Torbagy in Weenen gearresteerd. (hldz. 3). Patrimoniums sociaal program. (blz. 5.) De gouden Standaard II. Eerste steenlegging van het nieuwe ge bouw der Gerei. Kweekschool te Rotterdam. (blz. 7) De eierhandel eu de val van het Engelsche Pond. (blz. 9) De merkwaardige secte, door Dr. M. H. A. van der Valk. Vandaag beginnen we met ons nieuwe feuilleton: De Citadel van Antwerpen. hipri|p||Q en overspannen, onruslig I1CIVCUO en slapeloos. Men gebruilce hiertegen de zenuwstillende en zenuwsterkende Mijnhardt's Zenuwtabletten Glazen Buisje 75 ct. Bij Apoth. en Drogisten. DE MODERNE VROUW EEN IETWAT VREEMD SCHEPSEL, VOLGENS MR. HEEMSKERK. Het volgende citaat is nu precies een sieraad voor dit hoekje. In zijn brochure „Enkele vragen van huwelijksrecht en hu welijksvermogensrecht", noemt de oud minister Mi-. Heemskerk de moderne vrouw een ietwat vreemd schepsel. De schrijver doet dat natuurlijk eenigszins eleganter dan ik -het hier vertaal, doch het komt op het zelfde neer. Het comité tot bevordering van herzie ning van het huwelijksrecht meent, dat dit inderdaad principieel veranderd moet wor den. En het redeneert daarbij in dezer „De moderne vrouw wil deze rechtsbe ginselen niet meer. Man en vrouw zijn ge lijk of behooren gelijk te zijn. Gemeenschap pelijke woonplaats behoort niet tot het we zen van het huwelijk. Om alle bezwaren te vermijden moet ieder zooveel mogelijk zijn eigen gang gaan. Welke dan de beteekenis van het huwe lijk, wat zijn wezen is, zijn vragen, waarop het antwoord hoe langer hoe meer twijfel achtig wordt. Het begrip ..moderne vrouw" is eenigs- zins duister. Het kan niet beteekenen: „be kwaam en goed onderwezen Want een vrouw kan beide zijn, zonder een moderne vrouw xe wezen, en zij kan, als haar gees tesrichting goed is, in het huwelijksleven een grooten invloed ten goede uitoefenen. Ook zullen er wel „moderne vrouwen" ge vonden worden, die niet bekwaam en goed onderwezen, maar ijdel en lichtzinnig zijn. Beteekent moderne vrouw dan: vrouw van den tegemvoordigen tijd" Maar er zijn vermoedelijk, ook in den tegenwoordigen tijd, zeer vele getroxrwde vrouwen, die deze benaming niet op zich vwnschen te zien toegepast, en die de ouderwetsche, klas sieke begrippen van het huwelijk aanhan gen, ter wille ook van de eer der vrouw. En evenmin als alle mannen zijn alle vrou wen gelijk". De fijne ironie is kostelijk. En menig man, die geen moderne heeft, zal zeggen: gelukkig, dat niet alle vrouwen gelijk zijn; nl zijn sommigen dan ook Minister van Binnenlandsche Zaken en Financiën te- EEN VROUW DOOR HAAR MAN DOODGESTOKEN Zaterdagavond te omstreeks kwart over elf ontmoette te Utrecht een 28-jarige man zijn vrouw, waarmede hij sinds een drietal maanden niet meer samenwoonde. F.r ont stond tusschen beiden twist, waarbij do man de vrouw een messteek in den rug toebracht. De vrouw /akte in elkaar en overleed kort daarop. Het lijk is door de politie in beslag genomen. De dader is aangehouden eu ter beschikking van dc justitie gesteld. BALDADIG ALARMEEREN VAN DE BRANDWEER. Dat te Amsterdam het aantal baldadige alarmeeringen van de brandweer, door het in werking stellen van brandmelders e.g., vernieling van ruitjes, nog betreurenswaar dig groot is, blijkt uit de mededeelingen van den commandant der brandweer over Sep tember. Niet minder dan 52 maal zijn voer tuigen van de brandweer in genoonule maand op baldadige alarmeeringen uitge rukt. Gelukkig is in geen enkel van deze gevallen voor brand in hetzelfde gebied ge alarmeerd. Elf personen zijn in September voor het plegen van dez<- t-uveldaden aan gehouden; in negen gevallen is proces-ver baal opgemaakt, terwijl één jeugdige delin quent door den Kinder- c.o Politierechter werd gestraft met een berisping.

Nieuwe Leidsche Courant | 1931 | | pagina 1