Jltrttarr ^riïisrijr (üourant N.V. HOUTHANDEL J. VAN SCHIJNDEL C« ABONNEMENT: Per kwartaal 3.25 (Beschikkingskosten 0.15.) Per week °-25 Voor het Buitenland bij Weke- lijksche zending a 6.— Bij dagelijksche zending Alles bij vooruitbetaling Losse nummers 5 cent met Zondagsblad 7Vi cent Zondagsblad niet afzonderlijk verkrijgbaar Dagelijks verschijnend Nieuwsblad voor Leiden en Omstreken Bureau: Breestraat 123 Telefoon 2710 (na 6 uur 3166) Postbox 20 Postgiro 58936 ZATERDAG 10 OCTOBER 1931 No. 3478 ADVERTENTIEN Van 1 tot 5 regels...-1.17V* 022Yi van 15 regels m 2-30 Elke regel meer0.45 Bij contract belangrijke korting. Voor het bevragen aan 1 bureau wordt berekend 0.10 12e Jaargang Dit nummer bestaat uit VIER bladen EERSTE BLAD. HET GROOTE GEVAAR De daling der geestelijke waarden Thans bedreigen ons groote gevaren. Het communisme is er één van; en de revolutie ook. Doch geen van beide is het groote gevaar. Want zij komen van buiten af. We zien ze naderen en kun nen ons althans verweren. Misschien wordt het een strijd op leven en dood, wij weten het niet, God weet het, maar verzet is mogelijk. Het groote gevaar werkt van binnen naar buiten. Zoo is het immer geweest, van Kaïns broedermoord af tot nu toe. Het groote gevaar is, dat de stof heerscht over den geest; dat ons hart hangt aan en zich zet op het materieele, en dat wij de waardij der geestelijke goederen gemakkelijker uit het oog ver liezen dan de koersdaling der effecten. Dat gevaar dreigt altijd en immer; het komt thans met ongewone kracht op ons af. De verklaring ligt voor de hand. we hebben de laatste jaren geklaagd over politieke malaise. Vooral, zoo meenden wij te moeten constateeren, werd in onze kringen de heilige bezieling ge mist, welke een kwarteeuw en langer geleden ons Christenvolk had aange- We bespreken noch het feit zelf, noch de oorzakenwe stellen slechts vast, dat er lauwheid en matheid, gebrek aa^ meeleven, tekort aan arbeid was. En we duchten geen tegenspraak. Doch plotseling herleeft daar de poli tieke actie. Er is weer groote belarv stelling voor wat de regeering doe4^ en wat de Kamers besluiten. Jtet spanning wordt uitgezien -*a»r-de -fcehaodeling van wetsontwerpen; heel aw 'bik stxmd, m zoo te zeggen, bfi te Ridder zaal te wachten om te w^ten, wat de Troonrede bracht; de Jectuur over de vaak dorre millioemota, welke anders ongelezen bleef, verd nu verslonden. Heerlijk verschijnsel van politieke ontwaking, r.vtwaar? Gelogenstraft is plotselinr ue opvatting, dat de mafea ]r;au blijft voor de politiek, en met be- &ft, dat Staatkunde op aller bela lg» j stelling recht heeft. En ook dat deel <jfr pers, dat speculeerde op de tegenin vfn het publiek voor politieke vraag stukken en deswege dapper schold 0p partijpolitiek en baantjesi^êrij ock die kranten- vo'ïgen plotseling j net groote aandacht 'net regeeringsbeleid. Cccft dat alles geen reden tot verheu ging? Ach, onze vreugde is slechts zeer matig. Want die plotseling ontwakende politieke belangstelling concentreert zich nagenoeg geheel om de materieele dingen, om de stoffelijke en vooral per soonlijke belangen. Het is veelszins be- lang en/politiek. En meen nu niet, dat zulks slechts voor een enkele groep geldt; al zal ipen thans onmiddellijk en allereerst denken aan het salarisvraagstuk, dat zeker in het centrum der belangstelling staat. In geenen deele. Dat hier thans belan- genpolitiek aan het woord is, valt niet te ontkennen; doch elders is het niet anders. Van alle kanten wendt men zich tot de regeering, alle groepen doen aan politiek; maar men verdedigt en zoekt uitsluitend eigen belang. Hulp wordt gevraagd voor bieten en granen, voor fruit en bloemen, voor lederindus trie en wollenstoffenfabrikatievoor nooden hier en zorgen daar; tegen drei gende werkloosheid en voor uitgeputte steunkassen. En daarom zegge niemand, dat ande ren schuldig staan en hij zelf niet. Hier gaat niemand vrij uit. Wat? is hier sprake van schuld; is er plaats voor het oordeel, voor veroordee ling wellicht? Is het dan af te keuren als wy opkomen, met al onze kracht zelfs, voor onze stoffelijke belangen? Schuilt dan het kwaad in de stof en niet in het hart des menschen Ongetwijfeld en daar gaat het dan ook juist om. Onzer is noch de Dooper- sche mijding, noch de ascese van den kloosterlingen we onderschrijven ook als Christenen het juiste beginsel van het Burgerlijk Wetboek, dat de man, als hoofd der huwelijksgemeenschap het beheer over de goederen moet voe ren als een goed huisvader en dus wa ken moet met alle macht voor het ma terieele welzijn van het gezin. Doch, wanneer we nu naast elkaar stellen de plotseling opgekomen belang stelling in en de vraag naar „welvaarts politiek" (in diverse genres!) en daar naast de plicht om te waken voor de stoffelijke verzorging van ons en de onzen; dan moeten wij daartusschen plaats vragen voor de vermaning van Jezus, dat wy ons hart niet zullen zetten op deze dingen, doch dat ons zoeken zal uitgaan naar het Koninkrijk Gods. Zelfs de gedegen en gehouwen taal van onze Statenvertaling is niet steeds bij machte het fijne onderscheid aan te geven, dat Jezus legde tusschen onbe zorgd zijn er zorgeloosheid; tusschen ijverig arbeiden voor 't dagelijksch brood èn Hem volgen om den broode; tusschen het zoeken, zooals de heide nen, van de stoffelijke dingen èn het zoeken van het Koninkrijk Gods. Het is hier niet de plaats om een exegetisch betoog te houden, maar in t algemeen en nu weer overgebracht op de politiek kunnen we het wel zoo zeggenconcentreert onze politieke actie zich enkel op de materieele belan gen, dan moet zelfonderzoek ons tot zelfbeschuldiging leiden, want dan gaat het geestelijke niet voorop, maar het stoffelijke; dan voeren wij, in welke schoone vorm ook belangenpolitiek. Het komt dus, om het nog anders te zeggen, alleen op de gesteldheid van ons hart aan; met vrijmoedigheid mo gen we ijveren voor de vervulling van allen maatschappelijken nooddoch we zullen wèl bedenken, dat we in tijden als deze er zoo licht toe komen om accoord te gaan met de daling der geestelijke waarden en toe te laten, dat het geestelijke door het stoffelijke over- heerscht wordt. En zoodra zulks het geval is, dan worden we veroordeeld door het woord van Jezus: al deze din gen zoeken de heidenen; met al hun kracht en alsof dit het allerhoogste is. Dreigt dit gevaar? Wanneer niet voor tegenspra. vat baar is, wat wij in de aanvang .ehre- ven, (en het wordt naar meenen, voetsto +0pfTe dai. dreigt dit g .aar l reeds aanwezig. I h< gccu oiu ele politiek be- Moi k was er etnige kortzichtig heid k overdrijving in 't spel, doch de ee. .idige plattelandsvrouw voelde het aan toen zij schreefLaat mannen als Dr. Colijn toch niet al hun kracht aan den arbeid in Genève geven, want in die kring handelt men alleen over stoffelijke dingen, het geestelijke raakt gansch en al op den achtergrond, en naar Gods gebod wordt niet gevraagd. Goed, "iet is mogelijk niet geheel juist ge. :n, maar de bedoeling is gaaf en de strekking zuiver. Ons bedreigt het groote gevaar van dezen tyd: ae conct ntratie om het materieele. Praktisch komt dat ook in de politiek tot uitiiig. Het kabinet-Ruys, rechts in origine en gevormd door mannen van Christel ij ken huize, concentreert al zijn aandacht op de crisis en werd crisisministerie zonder meer. Vrede mogen wij daar niet mee heb ben. We kunnen er mee accoord gaan, dat allerlei lieve partijwenschen en vol komen oorbare verlangens naar achte ren geschoven worden; maar dat elke principieele politiek zou moeten wijken, mogen wij niet toegeven. Van minister Donner liggen er thans twee belangrijke wetsontwerpen, met welke het Christelijk beginsel ten zeerste gemoeid is. Het eene, dat tegen de godslastering gericht is, kreeg juist in de laatste we ken nieuwe actualiteit. Het communis tische dagblad veroorloofde zich een blasphemie, zoo satanisch, dat de lezing u deed sidderen. Heel de Nederlandsche pers, zonder één uitzondering, had er geen zachter woord voor dan „ploertig". Een breede rij van Amsterdamsche predikanten adresseerde aan den Minister om aan te dringen op beteugeling van zoo schandelijke godslastering als in ons land waarschijnlijk nog nimmer in 't publiek gezegd is. Doch, wat verluidt? Dat de minister, gezien de oppositie, welke tegen het wetsontwerp gerezen is en de moeilijkheid der materie, zoodat een bevredigende formuleering haast niet te vinden is, blijkbaar het voor stel in de archieven zal begraven. We kunnen het haast niet gelooven, doch het gaat er wel op lijken. Want er zit geen schot in. Ook ligt op behandeling te wachten een wetsontwerp betreffende het Hu welijksvermogensrecht. Dit komt al licht in 't midden der belangstelling te staan, nu niemand minder dan Mr. Th. Heemskerk er een brochure over deed verschijnen en ernstige bezwaren tegen ongewijzigde aanneming te berde bracht. Zal ook dit wetsvoorstel blyver. rusten, omdat de crisis beslag legt op alle parlementaire tijd en kracht? Of, oordeelt de Regeering, dat het nu geen tyd is om met principieele wetsont werpen te komen? Meent zij Vellicht, dat niet teverj°cfs een beroep op de saamhoorigheid van ons volk is ge daan en dat alle partijen zich zullen scharen om de „nationale regeering"? Dit. kan zij niet hopen. Gelukkig, niet in alle niet-rechtsche partijen is men doof voor de vermaning om over party - muren heen te zien, maar van de S.D. A.P. is niet, is het tegendeel te ver wachten. Deze voert een partijpolitiek van zeer bedenkelijk allooi. Men vraagt zich eigenlijk met verba zing af, hoe een leiding, die toch een kwart der kiezers achter zich heeft, de leus durft opheffen: „voor alles sen satie"! Want dat wil niet zeggen: wij komen voor de stoffelijke belangen der bevolking op, zooals wij dat zien; neen, het is veel ergerwij gaan visschen in troebel water, wij sturen op destructie, op een chaos aan. En, komt het zoover, is de massa niet meer te houden en dreigt de ellende der maatschappelijke wanorde, dan hopen wij maar, dat ande ren de ineenstorting zullen kunnen voorkomen. Het is waar, de S.D.A.P. moest ver standiger zijn; zy moest inzien, dat ze speelt met vuurdoch verbazen kan het ons nietze blyft haar verleden ge trouw. Des te meer is het onze plicht om het groote gevaar te zien: het lang niet denkbeeldige gevaar, dat onze actie af schuift van de geestelijke basis, waarop ze alleen veilig staat. Zonder zorg mogen we niet zyn; en wie weet, hoe spoedig onze geloofs kracht op de proef wordt gesteld. ONRUST WEKKEN Niet alleen revolutionairen zijn onrust verwekkers. Ook van gansch andere zijde geheurt het. Zooals b.v. door het bestuur van een der grootste banken in ons land. In „Mercurius", het orgaan der „neutrale' kantoorbedienden lazen we althans een ge deelte van de circulaire, waarin de directie aan het personeel meedeelt, d'at de salaris sen "eerst met 5 en straks met 10 pet. ver minderd zullen worden. We treden niet in de al of niet nood- zakelijkheidi of ook in de wenschelijkheid van deze salarisverlaging, hoewel het on tegenzeggelijk op het personeel een slechte indruk moet maken, dat deze vermindering van boven af gedecreteerd wordt, zonder dat er ook maar met één woord over ge sproken is. Dat is niet de juiste manier van doen. Wat de zaak echter zoo bitter maakt, is het volgende. In dezelfde circulaire staat: deze verlaging geldt .niet voor directeu ren van bijkantoren en in 't algemeen niet voor hen, die tantièmes genieten. De redactie van „Mercurius" leest er uit, dat bed'oelde personén van salarisverlaging vrijgesteld worden en wijst er dan voorts op, dat de Bank in 1930 nog een winst v.— eenige millioenen maakte en dat één m lioen uitgekeerd werd aan tantièmes, te verdeelen onder vijftig bevoorrechte per sonen. Ook wij kunnen uit de mededeeling niet lezen, dat dit beter betaalde personeel groo- ter salariskorting dan 10 pet. zal ondergaan, maar vatten het zoo op, dat deze heeren hun traktement èn hun tantième zullen hou den. En dan verbaast men er zich over, niet alleen, dat een directie zoo handelt, doch evenzeer, dat men het onverbloemd, ja schier opzettelijk aan het gedupeerde per soneel meedeelt en zoo welbewust wrevel wekt. Dit is ook onrust wekken en 6pelen met vuur. BINNENLAND. OFFICIEELE BERICHTEN BURGEMEESTERS. Bij Kon. besluit is aan H. Pollema, op ver zoek eervol ontslag verleend als burgemees ter van Lemsterland, met dankbetuiging. ONDERSCHEIDINGEN. Bij Kon. besluit is vergunning verleend tot het aannemen van de versierselen van ridder Orde Legioen van Eer van Frankrijk aan S. A. Leopold te Goes en de benoeming tot „Officier de l'Instruction publique" aan Jac. Urlus; is benoemd, bij bevordering, tot grootkruis Orde Nederlandschen Leeuw mr. G. Visse ring, president van de Nederlandsche Bank, te Amsterdam; is toegekend de aan de Orde van Oranje- Nassau verbonden eeremedaille, in zilver, aan S. Kaper, te Zaandam, fabriekschef bij de N. V. Oliefabrieken „Het Hart en De Zwaan" te Koog aan de Zaan; is benoemd tot ridder in de orde Oranje Nassau P. G. Cremcr te Nieuwolda, waterbouwkundige van het waterschap Oldambt, STAATS VISSCHERSH A VENBEDRIJF. Bij Kon. besluit is A. Tol, thans 1ste afsla ger bij het bedrijf te IJmuiden, benoemd tot onderhalchef bij d'at bedrijf. RIJKSVERZEKERINGSBANK. Bij Kon. besluit, is aan mevr. C. Lintveli- Boode eervol ontslag verleend als adj.-com- mies bij de Rijksverzekeringsbank. POSTERIJEN. Bij Kon. besluit is aan den referendaris 2e kl. der posterijen M. P. J. Snijders, te Am sterdam, eervol ontslag verleend; is aan den referendaris ter directie van de Rijkspostspaarbank A. J. van Braband, op verzoek eervol ontslag verleend, onder dank betuiging. DE ITALIAANSCHE INVOER RECHTEN ONTHEFFING VOOR ENKELE ARTIKELEN Door de Italiaansch Nederlandsche Ka mer van Koophandel wordt er de aandacht op gevestigd, dat de Italiaansche tariefver- hooging niet betreft die artikelen, welke betrekking hebben op liet. tusschen Neder land en Italië bestaande tractaat van meestbegunstiginp. Bovendien werd van deze invoerrechtverhooging met 15 pCt., ont heffing verleend voor de artikelen tarwe, rogge, mais, tarwe-, rogge-, mais- en gries- meel, macaroni, biscuits, oliehoudende za den voor industrieele doeleinden, copra, dierlijke oliën en vetten, plantaardige oliën voor industrieele doeleinden, wolafval, ert sen, koopvaardijschepen, steenkolen ep brandstoffen onder bepaalde voorwaarden, kunstmeststoffen, zilver en. goud, lompen en niet oliehoudende zaden, waaronder ook bloembollen vallen. Hieruit blijkt dus tevens, dat de geruch ten omtrent de heffing van een recht op bloembollen onjuist zijn; deze waren van invoerrecht en hierin is geen wijziging gekomen. ZAKELIJKE BEDRIJFSBELASTING WORDT TE ALMELO AFGESCHAFT. De Gemeenteraad van Almelo heeft na langdurige discussie besloten met ingang van Januari 1932 de zakelijke bedrijfsbelas ting op te heffen. Dit besluit werd genomen met 15S stem men (S. D. A. P. en C. P.).-' 1 HET NIEUWE GEMAAL ..DE CREMER" j Bij de opening van het nieuwe boezem- iemaal „De Crcmer" van het Waterschap Old-ambt te Termunterzijl, dat officieel in ijverking werd gesteld door minister Rey- mer, waren o.a. aanweaig Gedeputeerde Sta ten van Gropingen, de hoofdingenieurs van Waterstaat van Groningen en Friesland, benevens het College van B. on W. van Termunten. In den herfst van 1929 werd met den bouw van het gemaal begonnen en in den herfst van 1931 kwam het geheele werk ge reed. Het geJrouw bevat twee Diesselmotoren van elk 500 P.K., direct gekoppeld aan 2 sohroefpompen van 2.20 meter diameter, in staat om elk bij normaal oncrevoerde hoogte 500 kub. M. per minuut in zee te wer pen. Verder bevat het gebouw de noocüge hulpmotoren. pet. van zijn gemiddelde binneulandsche productie, resp. van die zijner rechtsvoor- gangers, over de jaren 192S, 1929 en 1930. De garantie wordt verlaagd: a. in verband met den suikerprijs volgens een schaal, aanvangende bij een prijs van f 8.56 en <vndigende bij een prijs van f 12 36, en wel in dier voege, dat tot f 9.73 de ga rantie wordfr verlaagd met 7/10 van hetgeen de suikerprijs f 8.56 te boven gaat en bo ven f 9.73 voorts met 14/10 van hetgeen de suikerprijs f 9.73 te boven gaat; •b. met een half van hetgeen de gezamen lijke opbrengst van pulp en melasse de som an f 4 per 1000 KG. bieten te boven gaat. BIJ LIJDERS AAN MAAG-, DARM- EN STOFWISSELINGSZIEKTEN brengt het ge bruik van het natuurlijke „Franz-Josef- biiterwater de spijsverteringsorganen weer tot geregelde werking en vergemakkelijkt op die wijze, dat de gezonde voedingsstoffen in het bloed geraken. Bij Apoth. en Drog. verkr. STAMMUSEUM ALG. NEDERL. VERBOND De Zuid-Afrikaansche gezant, de heer D o Villi ers, heeft in het Stammuseum van het Algemeen Xederlandsch Verbond te Den Haag een tentoonstelling geopend van voor werpen, welke betrekking hebben op den tweeden Zuid-Afrikaanschen Vrijheidsoorlog, Behalve de heer De Villiers voerden ook de heer P. J. de Kanter, voorzitter van het Hoofdbestuur van het Alg. Ned. Ver bond, en de heer Oudschans Deuiz het woord. Er zijn 51 inzendingen bijeengebracht, waarvan sommige noode zijn afgestaan Maar voor het nageslacht zullen zij nu in een centrale plek in Zuid-Afrika bewaard worden. In het geheel telt de verzamelïug 9S9 nummers, waarvan één, die van den heer Robbé Groskamp, 523 nummers bevat, zoo dat er nog 466 van 50 anderen overblijven. Behalve penningen, foto's, pamfletten, boeken, proclamaties, telegrammen, oorlog» couranten, brieven, passen, papieren geld, permitten, teekeningen, oorlogsbordjes, ge dichten, dagboekeü, programma's, gedenk boeken en kaarten zijn ontvangen: artike len op commando gebruikt en artikelen, foto's en couranten in krijgsgevangenschap gemaakt en gebruikt op Ceylon, StT Helena, Britsch-Indic, Portugal. Van Boldingh, de Nederlandsche officier die naar Zuid-Afrika toog om mede te vech ten en daar sneuvelde, is veel verzameld Do foto's van de onthulling van de gedenk- steenen te Bloemfontein en Pretoria met de namen der Nederlanders en oud-Nederlan ders, vervult ons hart met droefheid. Merk waardig zijn de spoonvegkaartjes van Elandslaagte, het met bloed bevlekte briefje van Spionskop, de hulde aan de Holland sche ambulance, het Nieuwjaarsgedicht, de commandovuurhoutjesdoosjes, de oorspron kelijke handteekeningen van Kitchener en Botha, de granaatkwartetsen van Colenso het rapport van het opblazen der bruggen in Natal, de documenten over de schadevergoo ding aan het spoorwegpersoneel dat was uitgezet, de verzameling van Jhr Sandberg, diens werk in Frankrijk voor de vrouwen kampen, de door een 7-jarig knaapje ge maakte plakboeken, het bij den vrede van Vereeniging afgegeven certificaat van dank betuiging en de teekeningen op den Eer sten Vrijheidsoorlog (1S77) betrekking heb bend. De tentoonstelling is open van 12 tot en met 17 October van 105 uur. BESTRATING MERWEDEDIJK EINDELIJK OPLOSSING IN ZICHT? Het zal er nu misschien spoedig van ko men dat .de Merwededijk zal worden be straat. Ofschoon nog niet vaststaat dat alle gemeentdbesturen met de kostenverdeeling zooals die thans is ontworpen, kunnen mee gaan en bovendien de gemeenteraden opk nog een woordje hebben mede te spreken, kan men toch eindelijk een oplossing tege moet zien. De totale kosten der bestrating worden geraamd op f730.000. Hierin wil de pro vincie f 200.000 bijdragen, terwijl het Hoog heemraadschap De Alblasserwaard vermee- delijk een bijdrage van f230.000 zal geven. De betrokken gemeenten zullen dus teza men nog f300.000 bijeen moeten brengen Verdeeling volgens de lengte van den dijk in de gemeenten bracht onbillijkheden met zich, voornamelijk voor de lange gemeente Hardinxveld. Ook het inwonerstal kon als maatstaf geen dienst doen, daar Gorinchem en Giessendam slechts gedeeltelijk aan den weg liggen. Tenslotte is deze verdeeling ontworpen: Papendrechit f 56.000, Sliedrecht f 124.000, Giessendam f33.200; Hardinxveld f62.200, Gorinchem f24.200. Wordt minder uitge geven dan f730.000 dan zou dit vei schil de- gemeenten ten goede komen. Reeds heeft de gemeenteraad van Gies sendam zich in principe met deze verdee- ling vereenigd. STEUN VOOR DE BIETEN CULTUUR REGELING VOOR KOMENDE CAMPAGNE. Er is thans een nota van wijziging inge diend op de begrooting van Binnenlandsche Zaken en Landbouw, waarbij een memorie- post wordt uitgetrokken voor steun aan de suikerbietverbouwers. Deze garantieregeling gaat niet verder dan die van 1931. De werking ervan zal ech ter gunstiger zijn dam het vorige jaar, om dat thans het wetsvoorstel ter zake zoo tij dig wordt ingediend, dat de landbouwers bij het opmaken van hun zaaiplan ruim schoots gelegenheid hebben, ieder voor zich rekening te houden met de vooruitzichten, welke de ontwerpregeling hun zal bieden. De regeering meent dan ook, dat een der belangrijkste factoren, welke hebben mede gewerkt tot het bereiken van een uitzaai van slechts 62 pet. van die in 1930, ten be hoeve van de campagne 1932 bij de totstand koming van de onderhavige regeling is ge ëlimineerd. De garantei zal worden verleend tot een bedrag, dat overeenkomt met ten hoogste f 4.50 per 1000 K.G. garantiebieten. Als ga rantiebieten wordt per bietenteler aange merkt een hoeveelheid, overeenkomende met NEDERL. PERIODIEKE PERS JAARVERGADERING TE UTRECHT. De Ver Nederlandsche Periodieke Pers heeft dezer dageji te Utrecht haar algemee- ne jaarvergadering gehouden, onder presi dium van den heer J. Th. Piek. Er had een bestuursverkiezing plaats met tot resultaat, dat de heer A. J. G. Stren g holt tot voorzitter werd benoemdMr. ThJ P. A. J. ten Hagen, secretaris; M. E. H. Wa rendorff, penningmeester; Th. J. A. M. van der Marck; J. M. Boom; J. Th. Ruygrok en Evert Smit. Adjunct-secretaris (geen be stuurslid) is Mr. A. Kluyver, Keizersgracht 333, Amsterdam. Verder werden er nog eenige onderwer pen van internen aard behandeld. BRAAT BLIJFT PARAAT! Dezer dagen vergaderde de Plattelanders- bond te Utrecht, ter bespreking der land bouwbelangen. Besloten werd daarvoor op nieuw bij de a.s. verkiezing van leden der Tweede Kamer een eigen candidatenlijst samen te stellen. De heer Braat deelde mede, dat hij na besprekingen met velen zijner politieke vrienden op zijn besluit om zich uit de po litiek terug te trekken, terugkwam en zich bij de a.s. Kamerverkiezingen weer voorden Bond beschikbaar zal stellen. Ergo. Braat blijft paraat! Voornaamste Nieuws. De Engelsche controle heeft de methode- Bendien voor de onderkenning van kanker niet betrouwbaar bevonden. Advocaat te Amsterdam gearresteerd. Tegen den broedermoordenaar te Aal ten is tien jaar geêischt. (blz. 7) Amerika is bereid het moratorium te ver lengen, tenzij de schuldenaar-statcn kunnen betalen. Vermindering van de schulden zou overwogen worden indien de schuldenaars hun bewapening verminderen. De Volkenbondsraad komt 13 October bij-» een in verband met het dreigend oorlogs gevaar in het Verre Oosten. Japan stelt eischen op voor de „bijlegging van het con flict". Brünings tweede kabinet gevormd. Zelf buitenland-minister. Groener de rijksweer minister heeft tevens binnenlandsche zaken. Liberale en Labourmani festen aan de Engelsche kiezers. Lloyd George onderteekeüt het liberale manifest niet. Wetenschap. In aanvqlling op het bericht van eenige dagen geleden omtrent de negatieve uit komsten van het controleonderzoek van de methode-Bendien in het laboratorium voor kankeronderzoek van het Instituut voor Préventierve Geneeskunde te Leiden, kan worden medegedeeld, dat de uitkomsten, van de controle-onderzoekingen, die ia het Cancer Hospital te Londen, waarvan Dr. Piney directeur is. vei richt zijn onder de auspiciën van de „Investigation Committee* van de British Empire Cancer Campaign. Deze onderzoekingen zijn afgesloten en de voorzitter van de genoemde commissie heeft de uitkomsten gepubliceerd in den vorm van een korte mededeeling, die vanwege deze commissie aan de pers verstrekt is. Die me dedeeling herinnert aan de aanvankelijk bemoedigende uitkomsten, maar voegt er toe, dat. die bij nader onderzoek niet beves tigd zijn. De „Investigation Committee" van de British Empire Cancer Campaign is dan ook tot de slotsom gekomen, dat de diagnos tische methode Bendien voor de onderken ning van kanker niot als betrouwbaar mag worden beschouwd. UIT HET SOCIALE LEVEN HET GRONINGSCHE BIOSCOOP CONFLICT BEËINDIGD? Maandag zal het hoofdbestuur van den Nederlandschen Bioscoopbond te Amster dam een spoed-ledenvergadcring houden, teneinde de motie van den Groningschen Gemeenteraad te bespreken, waarin de wen schelijkheid werd uitgesproken de verma kelijkheidsbelasting tot 20 pet. te verlagen. Er bestaat alle kans, dat de bioscopen in Groningen op 16 October a.s. weer worden geopend. HAARLEM GEREF. JEUGDCENTRALE Het winterseizoen wordt Woensdag 14 Oct. geopend met een feestelijke jaarver gadering in „Dreefzicht". Van de vijf te houden cursus-vergaderingen, vermelden we 21 Oct. Mr. II. Bijleveld, die sproken zal over „Christendom en Ontwapening" en 10 Nov. Prof. F. W. Grosheide over „Het ont staan van de Schrift". DE STAKING AAN DE HAARDENFABRIEK „DE SCHELDE" OPGEHEVEN De staking b(j de Jiaai denfabrlek „De Schei- van het collet Naar°wtl verne Sol a-zll ver fabriek. Fe. M. J. Gerritsen te Zeist .heeft den arbeid neer gelegd naar aanleiding van oen ontslag op an de Moderne. Christelijke an Donderdag geproclameerd. Slee ,i ^<«der lio«.;h-rn 2:11 loi>pc" voor loonen van be neden de f 3b 81 en voor loonen boven do f JU - 10 Ce- Aanvankelijk lag het in h«C alle loonen 10 te verlagen. HOOFDKANTOOR. OPSLAG PLAATSEN. OOSTZEEDIJK No. 228, R'DAM ZAGERIJ EN SLHAVERU NASSAUHAVEN B0ERENGAX

Nieuwe Leidsche Courant | 1931 | | pagina 1