KING De daling van het Pond GOEDE 1 VRIJDAG 9 OCTOBER 1931 TWEEDE BLAD PAG. 5 ECONOMISCHE. WERELDPROBLEMEN ioe ver gaat het beginsel der goede trouw? Er zijn perioden, dat het economisch leven zoo genoeglijk voortrolt, dat er zich vrijwel geen vraagstukken ter op lossing voordoen. Alles wijst zich van zelf uit, geschillen ontstaan vrijwel niet en voorzoover er oneenigheid rijst, zijn partijen al spoedig te vinden om door onderling overleg een regeling te tref fen. Scherpe tegenstellingen bestaan er niet. Maar daartegenover zijn er momen ten, dat de economische wateren zoo zeer worden opgezweept, dat niemand in de algeheele ontreddering meer raad weet. Er zijn wel vele profeten, maar slechts weinige weten raad te verschaf- fen. Het is duidelijk, dat bij een dergelij ke economische revolutie niet alleen de economen, maar ook de juristen hun deel ontvangen om voor de oplossing der daardoor in het leven geroepen vragen zorg te dragen. Immers uit de geweldige vermogenswisselingen en plotselinge wijzigingen in de maat schappelijke verhoudingen vloeien voor handel en industrie toestanden voort, die men niet heeft kunnen voorzien. En terecht komt dan de vraag op, of men bij zulke gewijzigde omstandigheden, die niet te voorzien, waren, nog wel ge houden is een verplichting na te komen of een overeenkomst uit te voeren? Kan zoo iets wel in billijkheid van de betrok kenen worden gevergd? Ook in de oor logsdagen werd herhaaldelijk voor den Hechter een beroep gedaan op het in de wet neergelegde beginsel, dat over eenkomsten te goeder trouw moeten worden ten uitvoer gelegd. Een beroep op de goede trouw. En nu op 21 September j.l. Engeland den gouden standaard buiten werking heeft gesteld, tengevolge waarvan het pond aanzienlijk in waarde is gedaald, zijn er vele juristen, die van oordeel zijn, dat ook thans een beroep op de goede trouw den gedupeerden exporteur redding kan brengen. Inderdaad, door het loslaten van den gouden standaard op 21 September j.l. is het Pond van zijn anker losgeslagen en op drift gegaan. Het resultaat hier van is, dat al diegenen, die tegen beta ling van Ponden goederén hebben ver kocht, of verplichtingen op zich hebben genomen, plotseling voor het feit wor den geplaatst, dat zij een veel geringere waarde ontvangen dan oorspronkelijk tusschen partijen is vastgesteld. Is de handel nu verplicht het hoofd maar weer in de schoot te leggen en rustig dit verlies te dragen? Zooals gezegd, er zijn rechtsgeleer den, die deze lijdelijkheid uit den booze achten. Volgens hen is hier geen sprake van een vermindering van koopkracht van het Pond, maar van een plotselinge verandering der .valuta, in het leven geroepen door het besluit van de „Bank of England" om geen goud meer be schikbaar te stellen. Ware het Pond langzamerhand in waarde gedaald, de zaak zou anders zijn. Belanghebbenden toch zouden hier van op de hoogte zijn geweest en zou den dit risico willens en wetens hebben aanvaard. Maar hier had het Pond door de goud dekking een vaste waarde. Niemand heeft kunnen vermoeden, dat zoo plotse ling deze goudbasis zou worden prijs gegeven en de benadeelden hebben er recht op, dat zij voor de door hen ge sloten transacties het volle Pond terug ontvangen. ff" Veel, dat bekoort. Er zit ongetwijfeld in deze redenee ring veel, dat bekoort. Het rechtsgevoel komt in opstand tegen een berusting in het plotselinge verlies, dat b\j alle reeds bestaande moeilijkheden nu weer door handel en industrie wordt geleden. Maar toch gelooven wij, dat in het mee- rendeel der gevallen een ingestelde actie zonder succes zal blijven, omdat r)owel de practische als theoretische >zwaren tegen het hierboven vermelde /andpunt te groot zijn. Allereerst, is inderdaad het oude Pond verdwenen en door een nieuwe munt vervangen, die toevallig ook Pond wordt genoemd? Deze voorstelling van zaken is toch wel wat eenzijdig. Want waarom had in het buitenland vóór 21 September het Pond een vaste waarde? Omdat, zelfs al was de Engelsche beta lingsbalans ongunstig, d. w. z. al moest in totaal door Engeland meer aan het buitenland worden betaald dan uit het buitenland werd verdiend, het verschil werd bijgepast door goudafgiften van de „Bank of England". Maar het behoeft toch geen verder betoog, dat dergelijke goudafgiften niet altijd kunnen duren? Evenals een par ticuliere huishouding, waar de uitgaven op een te hoog niveau zijn gesteld, ten slotte moet vastloopen, zoo ook de volks huishouding. Op een gegeven moment raakt ook het goud op en is handhaving der goudwaarde verder onmogelijk. Het is dan ook moeilijk vol te houden dat de Pondendaling als een donderslag uit helderen hemel kwam. Reeds maan den lang stonden de couranten vol met onrustbarende berichten over de finan- cieele positie van Engeland, de goud transporten stegen onrustbarend en de toestand was zelfs begin September zoo precair, dat het Pond op termijn reeds was gezakt tot beneden de f 12. De voornaamste oorzaak. Het besluit tot staking van de goud afgiften is dan ook niets anders dan de consekwentie van een toestand, die langzamerhand is ontstaan en zijn voor naamste oorzaak vindt in de passieve betalingsbalans van de laatste jaren. Het is derhalve wel wat naïef het voor te stellen, alsof op een goeden dag de Engelsche autoriteiten het beter von den om het Pond maar eens door een andere munt van lagere waarde te ver vangen. Al heeft men natuurlijk den gang van zaken niet volledig kunnen voor spellen, men. had toch door de omstan digheden gewaarschuwd kunnen zijn en tijdig, evenals in vroegere jaren zich tegen het risico van valutadaling kun nen dekken. Er is trouwens meer. Toepassing van het beginsel der goede trouw heeft een goede, maar ook een gevaarlijke zijde. Zoo licht komt men er toe het te han- teeren, zoodra er moeilijkheden rijzen. Er wordt dan niet meer gezocht naai den rechtsgrond der beslissing en de goede trouw wordt het panacee van alle mogelijke kwalen en wrijvingen, die nu eenmaal in onze Maatschappij onver mijdelijk zijn. Op deze wijze raakt de rechtszekerheid ten eenenmale zoek en wordt een situatie geschapen, waarbij alles afhankelijk wordt gesteld van het toch altijd gebrekkig inzicht van den Rechter. Het beginsel der goede trouw mag dan ook alleen maar in geval van uiter ste noodzaak worden toegepast. En op zijn zachtst gesproken is het toch dubieus, of de waardedaling van het Pond daartoe kan worden gerekend. Wordt niet een koopman, die op rui me schaal tarwe heeft gekocht en plot seling een zwaar verlies lijdt b.v. door een ingetreden prijsverlaging tenge volge van een niet te verwachten ruim aanbod van Russische zijde, door het zelfde lot getroffen? Ten slotte nog een juridisch argu ment. Voor geldleening wordt in art. 1793- B. W. het risico van valutadepre ciatie gelegd op den geldschieter. Nog onlangs heeft de Hooge Raad uitge maakt, dat.het beginsel der goede trouw geen inbreuk mag maken op deze uit drukkelijke wetsbepaling. Het vermoe den ligt dan ook voor de hand, dat ons hoogste rechtscollege voor andere over eenkomsten evenmin een uitzondering zal maken en naar analogie van de be paling bij geldleening hetzelfde begin sel ook elders zal toepassen. Geen absoluut oordeel. Resumeerend kunnen we zeggen, dat het zeer twijfelachtig is, of in het mee- rendeel der gevallen de gedupeerde han delaar met de goede trouw kan worden geholpen. Natuurlijk is dit slechts een algemeen oordeel en moet met verschil lende nuanceeringen worden rekening gehouden. Zoo is er b.v. iets voor te zeggen om bij langdurige termijncontracten in Ponden een andere houding aan te nemen teneinde niet ook voor de toe komst het geheele verlies af te wentelen op den Nederlandschen exporteur, te meer, waar absoluut niet is vast te stel len, hoever het Pond nog in waarde zal dalen. Hetzelfde geldt, indien de prijs alleen krachtens gewoonte in Ponden is vast gesteld, zooals o. a. in de scheepvaart gebruikelijk is. Indien b.v. bij een hout transport van Rusland naar Holland de vrachtprijs in Ponden is gefixeerd, omdat zulks nu eenmaal in deze branche gewoonte is, is een afwijkend oordeel alleszins gemotiveerd. In zulk een geval is er geen sprake van een transactie met 't land, welks valuta gedeprecieerd is, maar is door een toevallige omstan digheid het Pond als basis genomen, terwijl even goed een andere valuta had kunnen zijn aanvaard. Bovendien, terwijl aanvaarding der goudclausule bij uitvoer naar Engeland voor den Engelschen importeur bezwa rend is, omdat deze om aan zijn oor spronkelijke verplichting op goudbasis te kunnen voldoen aanzienlijk meer Ponden zal moeten betalen dan aanvan kelijk tusschen partijen is overeengeko men en het zeer te bezien is, of hij zijn uit het buitenland betrokken goederen thans voor zulk een hoogeren prijs in Engeland kwijt kan, geldt dit niet voor Pondentransacties tusschen landen, die geen van beide het Pond als munt eenheid hebben. Een absoluut oordeel is derhalve moeilijk te geven. Alleen kan worden gezegd, dat, terwijl in het normale geval de kansen om wijziging te verkrijgen, uiterst gering zijn, bijzondere omstan digheden de schaal naar de andere zijde kunnen doen overhellen. Mr. H. BAVINCK. Kerknieuws. VRIJE EVANG. GEMEENTEN. Aangenomen: Naar Ierseke, cand. I. J. Vasseur, aldaar. NED. HERV. KERK. Beroepen: Te Holijsloot (bij Amster dam), Dr. ,N. D. van Leeuwen te Leeuwarden, laatstelijk predikant bij de Geref. Kerk in Hersteld Verband aldaar. GEREF. GEMEENTEN. Bedankt: Voor Den Haag, R. Kok te AFSCHEID, BEVESTIGING, INTREDE. Cand. N. de Jong, van Vlaardingen, beroepen predikant te Rijnsburg, is gisteren door de Classis 's-Gravenhage te Leiden ge ëxamineerd en met algemeene stemmen toe gelaten tot de bediening des Woords en der Sacramenten. De bevestiging bij de Chr. Geref. Kerk te Rijnsburg heeft plaats op Zondag 25 October door Ds. J. V. van van Barendrecht. De intrede heeft des avonds plaats. Cand. I. J. Va s s e u r te Ierseke, die het beroep als predikant bij de Vrije Evang. Gemeente aldaar aannam, hoopt a.s. Zondag middag te 2 uur als dienaar des Woords geordend en bevestigd te worden door Ds. M. van der Vis, van Goes. Ds. C. Vlasblom hoopt Zondag 25 October a.s. te Oude Tonge afscheid te pree- ken en Zondag 1 No-vember d.a.v. bij de Ned. Hervormde Gemeente te Wapenveld intrede te doen, na bevestiging door Ds. G. J. Kol- dewijn, van Hattem. KERKINSTITUEERING? Te Leen 'zal de Geref. Kehk 15 Oct. a.s. een nieuw kerkgebouw, aan de Kruis weg, in gebruik nemen. Misschien is dit het begin van de inslitueering van een eigen gemeente aldaar. Het is ook mogelijk, dat men thans eerst zal overgaan tot het aanstel len van een hulpprediker. GEREFORMEERDE BOND Te Utrecht zal, naar we reeds meldden Donderdag 15 October a.s. de 26ste jaarver gadering worden gehouden van den Geref. Bond tot verbreiding van de Waarheid in de Ned. Herv. (Geref.) Kerk. In de voor alle leden der Kerk toegankelijke morgenvergadering zal Ds. J. J. Timmer, van Ermelo, een referaat houden over: „Recht- vaardigmaking". In de uitsluitend voor leden toegankelijke middagvergadering moet voorzien worden in vier Bestuursvacatures. Aftredend zijn Ds. M van Grieken te Rotterdam en J. G. Kruys- bergen te Barneveld, die beiden herkiesbaar zijn. Met hen zijn op dubbeltal geplaatst Ds. J. D. van Hof, van Rotterdam (Delfshaven), en de heer A, van Loo, van Oldebroek. Vóórts moet voorzien worden in de vacaturen ontstaan door het overlijden van Ds. M. .Tongebreur en het om gezondheidsredenen, bedanken van Ds N. van der Snoek. Op de twee dubbeltallen zijn geplaatst: Ds. J. H. F. Remme te Am sterdam met Ds. G. J. Koolhaas te Rotterdam (Charlois) en Ds. J. G. Woelderink te Vrees wijk met Ds. J. A, van Nie te Hoogeveen. Vervolgens kwamen de jaarverslagen aan de orde. Door een misverstand zijn de voorstellen, die door de afd. Rotterdam, Haarlem en Alk maar ter behandeling op de middagvergade ring zijn ingediend, niet op de agenda in het orgaan van den Rond, de „Waarheidsvriend" afgedrukt. We kunnen die hier nog mede- deelen. De afd. Rotterdam stelt voor de Paasch- collecte voor het Studiefonds in die Gemeente waar de Kerkeraden deze inzameling niet kunnen of willen houden, landelijk te rege len, opdat er meer „plaatselijke inzamelin gen" zullen gehouden worden en vraagt aan het Hoofdbestuur een circulaire met inschrij- vingsbiljet te willen opstellen en verkrijgbaar te stellen voor alle plaatselijke commissies. In de tweede plaats wil de afdeeling Rotterdam de aandacht vestigen op de stich ting van een Kweeksöhool ter opleiding van onderwijzers en onderwijzeressen, uitgaande van de Hervormd-Gereformeerden. Dan is er een derde voorstel, waarin 'de afd. Haarlem ere Alkmaar met Rotterdam overeenstemt, namelijk om meer aandacht te schenken aan het Evangelisatiewerk in Noord Holland. GODSDIENSTONDERWIJS. De heer M. Vroon, godsdienstonderwijzer te Barendrecht, heeft de benoeming tot evan gelist bij de Ned. Herv. Evangelisatie „Bidt en Werkt" te Tolbert (Gr.) aangenomen en zal D.V. Zondag 15 November a.s. aldaar zijn intrede doen. „DESKUNDIGE" VOORLICHTING? De Vereeniging „Kerk en Vrede" bedoelt, gelijk men weet, de Kerken meer mobiel te maken voor den vrede, door bewustwording van wat deze vereeniging ziet als de speciale taak van de Kerk in dezen. De wijze waarop ze echter poogt de Kerk zich meer van haar roeping bewust te maken, is soms allerzon derlingst. Zoo wil de afdeeling Rotterdam zich dezen winter in een cursus over het koloniale vraagstuk laten voorlichten door een Vryz.- democraat en een lid der S.D.A.P. Hoe hier nog eenig verband kan zyn met de eigenlijke bedoeling van de „Kerk en Vrede"-actie, ont gaat ons ten eenenmale. gewoonten vormen den grondslag voor een pret tig, regelmatig leven. Voor alle mènschen zijn deze niet gelijk. Voor iedereen echter vormt het geregeld gebruik van King Pepermunt een zeer goede gewoonte. Want zou niet iedereen willen genieten van den fijnen smaak en zou niet iedereen de heilzame werking ervan willen i ondervinden? Niet zoo s nu en dan, maar geregeld \PEPERMUNT RHEUMATIEK,~r .pit Ischias, jicht «riep. hoofd., kies- e ienuwpljn wordl volgen» 6000 W rN O a :rB%dn k^dolw^'rn1: TOGAL ZENDING. Geref. Zendingsbond. Op de leden vergadering van den Geref. Zendingsbond zyn herkozen en gekozen: in het Bestuur: Ds. F. Kyftenbelt, Ds. I. van Dorp, Ds. K. J, van den Berg en Ds. J. H. F. Remme; in de Propaganda-commissie: Ds. J. van Amstel; in de Regelingscommissie: Ds. .T. C. Klomp, Ds. A. J. W. van Ingen, P. C. v. Es en Enters; in de Redactie van „Alle den Volcke Ds. P. van Toorn. Winst uit beproeving. Het Zen dingsbureau te Oegstgeest meldt ons: Op Oost-Nieuw-Guinea is ongeveer in het midden van Juni plotseling een eigenaardi ge ziekte uitgebroken, die merkwaardig ge noeg, alleen Papoea's en geen andere Ooster- sche vreemdelingen of Europeanen aantast te. Het gaat gepaard met influenza-verschijn selen, maar loopt bij velen na korter of langer ziekte-periode uit op een soort nek kramp, die in korten tijd een doodelijken afloop heeft. Binnen veertien dagen waren er in Sentani en aan de Humboldtsbaai meer dan 200 menschen gestorven. De ziekte heeft zich daarna ook naar Sarmi verbreid, maar met minder gevolgen, mede ook door het uitreiken van geneesmiddelen door den zen deling. Door dit lanaste wlordt het vertrouwen ver groot, dat hij bij de menschen heeft, en komt hij in aanraking met velen, die zich tot nog toe verre van hem hielden, maar die nu zijn hulp komen zoeken. Gelukkig luiden de laatste berichten gunstiger, de ziekte neemt at Schoolnieuws. Prof. Dr. P. EHRENFEST. Prof. Dr. P. Ehrenfest te Leiden is door de „Voltastichting" uitgenoodigd het van 11 tot IS dezer te Rome te houden congres over „Atoomkernen en electronen", als gast by te wonen. Deze uitnoodiging werd door hem aanvaard. Prof. E. J. VOSSNACK. Prof. E. J. Vossnack zal naar aanleiding van zyn zilveren jubileum als hoogleeraar aan de Technische Hoogeschool te Delft a.s. Zaterdagmiddag ten zijnen huize in intiemen kring worden gehuldigd. RIJKSUNIVERSITEIT TE LEIDEN. In het Groot Auditorium van het academie gebouw aan het Rapenburg heeft Prof. Mr. H. A. Idema, benoemd tot hoogleeraar in de faculteit der rechtsgeleerdheid aan de Rijks universiteit te Leiden, om als opvolger van Prof. Mr. G. André de la Porte onderwijs te geven in het strafrecht, de strafvordering en het privaatrecht van Nederlandsch Indië, gistermiddag zijn ambt aanvaard met een rede getiteld: „Hoe spant gij den boog?" Na het uitspreken dezer rede volgden de gebruikelijke toespraken tot curatoren, hoog- jeeraren, lectoren en studenten. In 't bijzon der richtte Prof. Idema zich tot den heer Hillen, in wiens persoon hij alle bestuurders van West-Java toesprak. GEM. UNIVERSITEIT TE AMSTERDAM. Men meldt ons: Voor de tweede maal is binnen korten tijd een professor van een Zuid-Afrikaansche Universiteit gepromoveerd aan een Nederlandsche Universiteit. Ditmaal is het Prof. T. J. H a a r h o f fdie klassieke letteren doceert aan de Universiteit van den Witwatersrand te Johannesburg. Prof. Haarhoff is in Paarl geboren. Hij studeerde klassièke letteren in Berlijn en Oxford en van zijn hand verschenen ver schillende publicaties. Nog onlangs zag het licht de dichtbundel „Tria Corda", waarin vele klassieke gedichten in het Afrikaansch zijn overgebracht. Prof. Haarhoff's groote liefde voor de klassieken, zijn kennis en belezenheid hiervan en ook zyn dichterlijke bekwaamheid worden overal in Zuid-Afrika erkend en gewaardeerd. Frof. Haarhoff promoveert op een proef schrift getiteld: „Vergil in the experience of South-Africa". De promotie had heden plaats in de aula van de Universiteit, Oudemanhuispoort. S. S. R. Op 5 en 6 November a-s. hoopt de afdeeling Leiden der Societas Studiosorum Reforma- torum, onder de zinspreuk „Scientiae Caput Reverentia Est Dei" haar 6e lustrum te vieren. Ter gelegenheid van dit feest heeft zich een eere-comité gevormd, bestaande uit de heeren: Mr. A. van de Sande Bakhuyzen, President-Curator der Leidsche Universiteit, Eerevoorzitter; Z.Exc. Mr. Dr. J. Donner, Reünist van S.C.R.E.D.; Mr. R. E. Briët, Curator der Leidsche Universiteit; Mr. A. J. L. van Beeck Calcoen, Chef der afdeeling Hooger Onderwijs aan het Ministerie van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen. Verder heeft zich een Reünisten-Lustrum commissie gevormd, waarin zitting hebben de heeren: Prof. Dr. A. Noordtzy, voorzitter; Mr. H. van der Vegte, Dr G. A. de Bruyne, Dr. N. van der Laan, Prof. Dr. G. J. Sizoo, Mr. F. H. van der Tas, secretaris. Vrydag 6 November zal D.V. een openbare evrgadering gehouden worden in de Aula der Rijksuniversiteit, waar Prof. Mr. A. Anema eer. rede hoopt uit te spreken. Voor nadere inlichtingen wende men zich tot de ab-actis der Unisten-lustrumcommissie me\ W. A. M. Fernhout, Gentschestraat 201, Scheveningen. EGYPTISCHE TENTOONSTELLING. Leiders van scholen (geen lagere scholen), die met hun leerlingen de tentoonstelling van antieke voorwerpen uit Egypte en Voor-Azië, welke gehouden wordt in het Rijksmuseum (ingang Hobbemastraat) te Amsterdam, wil len bezoeken, kunnen daartoe gelegenheid krygen, indien zy zich in verbinding stellen met den heer Bakker, chef van den Controle dienst in het Rijksmuseum. EINDEXAMEN H. B. S. In de „Stek" wordt een overzicht gepubli ceerd van den uitslag der dit jaar gehouden eindexamens H.B.S. 5 j c. Daaruit blijkt, dat in totaal 2000 manne lijke en 5S6 vrouwelijke camdidateii zich voor het eindexamen H.B.S. (B) hadden op gegeven, van wie er zich 15 en 6 terugtrok ken. Afgewezen werden 320 jongens en 89 meisjes, zoodat er 1665 en 491 slaagden. Over de verschillende scholen verdeeld waren bij de geslaagden 430 mannelijke en 115 vrouwelijke candidaten van Rijks H.B S.-en; 651 on 249 van gemeentelijke en 5S4 en 127 van bijzondere. Het totaal afgewezen bedroeg over deze categoriën resp. 140, 150 en 119. Voor het eindexamen H.B.S. (A) hadden zich 616 mannelijke en 224 vrouwelijke can- lidaten aangemeld, van wie er 1 mannelijke zich terugtrok en 69 en 24 zakten. In totaal slaagden derhalve 546 jongens en 200 meis jes. Daarbij waren 57 maain. en 4S vr. leer lingen van rijks- 299 en 8S van gemeentelijke VAN ALKMAAR BEGINT DE VICTORIE! Zooals elk jaar werd te Alkmaar ook gister 8 October feestelijk herdacht. In het Victorie park hield, de heer de Blauw een feestrede; op den achtergrond het Victorie-monument. en 190 en 64 van bijzondere scholen. Voor deze categoriën bedroeg het aantal afgewe zenen resp. 12, 56 en 25. ONDERWIJZERSBENOEMINGEN. 'Amsterdam (hoofd K. Speets), J. Overweel te Rotterdam. Aang. O u d-A I b 1 a s (hoofd A. J. Bouwman) J. de Vries te Zaandam. Schiedam (Oranje Nassauschool, hoofd G. W. de Lange), J. van der Steen te Rot terdam. NAAR SCHOOL PER AUTO. Op een ingevolge Art. 13 der Lager-Onder- wyswet gedaan verzoek van ouders van schoolgaande kinderen te Oldenzyl, heeft de Raad besloten om dezen kinderen gedurende de maanden November, December, Januari en Februari op gemeentekosten per auto van en naar de Geref. School te Uithuizermee- den te laten vervoeren. De daaraan verbon den kosten bedragen ongeveer f 212.50. 1 CHR. LANDBOUWSCHOOL TE ALPHEN. By het eindexamen aan de Chr. Lagere Landbouwschool te Alphen a. d. Rijn slaag den: W. v. d. Marei, I. van Geer, J. L. Nell, J. H. van Dieyen en M. Vergunst uit Bode graven; J. Burggraaf, B. W. Uijterlinde, J. Verburg, H. Verburg en G. van Dommelen uit Zegveld; D. van Straalen, Woubrugge; J. W. Groeneweg en D. van Leeuwen, Nieuwveer.; W. Brak, Alphen a. d. Rijn; T. Roest, Lei derdorp; J. D. de Wit en W. van Dan:, Hazerswoude (met uitgesteld diploma wegens ziekteverzuim), EXAMENS ACADEMISCHE EXAMENS MED. HANDELSHOOGESCHOOL TE ROTTER DAM. Geslaagd: Handelswetenschap, cand.-ex.. mej. M. S. Houtman en de heeren K W. van Vugt, Z. M. v. d. Zant en F. P. Voors. D. N. DalI Lugt. Rotterdam: J. W. G. baron Sloot van Old- ruitenborgh, Stad Vollenhove: G. A. Treop, Den Haag; D. H. van dor Werf, Velsen; W. C. van Mierlo, Delft. Wcrktuigk. ing., propaed. ex., de heeren W. J. ten Dam Ham, Den Haag; H. t. S. Elink Schuurman, Utrec.ht; J. W. Filz, Nieuw-Helvoet, C. J. Judels, Delft. Stdieepsbouwk. Ing.. propaed. ex., de heer G. Scheik. ing.. propaed. ex.. de heeren H. M. P. C. Coebergh. Rotterdam; P. L. Kooijmm. Rotterdam; P. Pols. Maassluis; G. B. Smit. Rot- ROF F EL-RIJ MEN. IN POLITIEK Er ivas es een politieman Die bij z'n eigen dacht: 'k Wou wel es wetenhoe het is Als je wordt opgebracht; 'k Wil ondervinding hebben van De zwarte kant van 't vak, En weten wat het zeggen wil Te brommen in de bak. Nou zijn er honderd weggetjes Die voeren naar dat doel; De meesten echter streden met Z'n mannelijk gevoel. Hij peinsde het register door, Waar zooal straf op stond, Toen hij een lumineus vergrijp Politieivaardig vond: Hij pleegde dus, in politiek, Een kraakje op 't stadhuis, Nam honderdvijfentwintig pop Mee uit de raadhuiskluis Hij werd gepakt, zooals dat past, En hij viel door de mand, En toen mocht hij de celdeur zien Aan de verkeerde kant. 't ÏFas een Oprechte Haarlemmer Want hij bekende, maar Hij had ze toch niet allemaal Behoorlijk bij elkaar. (Nadruk verboden.) LEO LENS Kou in het Hoofd wordt spoedig ver holpen door Vicks VapoRub in heet water te smelten en in te ademen. Doe ook een weinig in de neusgaten. V/ICKS, V VapoRub N. J. Buuma, Delft. RIJKSUNIVERSITEIT TE UTRECHT. Gesl.ï Rechtswetenschap, cand.-ex.. de heeren J. N. van Woerkom en H. L. de Haas; Doet.-ex.. de heeren A. K. H. S. Haltsma Muiiet en G. A. Vos R.-K. UNIVERSITEIT TE NIJMEGEN. GesLT Ned; Taal- en Letterkunde, cand.-ex., mej. U. Bankl en C. J. N. v. d. Werf. EXAMENS-WISKUNDE DEN HAAG. 8 Oct Akte KI. Opgeroepen en opgekomen 2 candidaten. Geslaagd de heer W. P. F. A. Theunisseu te Roermond. EXAMENS-WISKUNDE DEN HAAG, 8 Oct. Art. 86. Opgeroepen en opgekomen 3 candidaten. Geslaagd de heer A. Augustijn ta Utrecht, De Bilt; en E. J. de Roeper. De Bilt. EXAMENS-G YMN ASTIEK EXAMENS-MACHINIST DEN HAAG. Geslaagd voor diploma B. de leer J. W. Herdigem. Den Haag. EXAMENS-STUURMAN Geslaagd voor 2den stuurman art de heer J. Ewouds en voor 1 de heer D. Schot- Kunst en Letteren. NOBELPRIJS VOOR LETTERKUNDE. Toegekend aan een Zweedsch dichter. Uit Stockholm wordt bericht, dat de Zweed- sehe Academie de Nobelprijs voor letterkunde heeft toegekend aan den onlangs overleden permanenten secretaris der academie, den Zweedschen dichter Erik A. Karlfeldt. Het is de eerste maal in de geschiedenis van de Nobelprijzen, dat een prijs is toege kend aan een persoon, die niet meer in leven is. De statuten van de stichting laten echter toe, dat de prys wordt toegekend aan een persoon, die in den loop van liet jaar daar voor is voorgesteld, doch intusschen over- OP 'T STRAND GELOOPEN De Scheveningcr logger Sell. ISO „Jacob" is wegens ccn motordefect bij Terheuden het strand geloopen. Door de reddingboot van Terhegden werd de equipage aan gebrachtDe logger behoort toe aan. de reederij van 'der Toom en Den Duik

Nieuwe Leidsche Courant | 1931 | | pagina 5