BiOCiTiN ;pirin BINNENLAND. Land- en Tuinbouw. VRIJDAG 9 OCTOBER 1931 EERSTE BLAD PAG. 2 BUITENLAND DE FRANSCH-AMERIKAAN- SCHE BESPREKINGEN ENGELAND ER IN BETROKKEN? LAVAL'S REIS NAAR AMERIKA WASHINGTON 9 October. Laval .zal 22 October in de Vereen. Staten aankomen en op 27 October weer vertrekken. Hij zal op het Witte Huis logeeren. De Parijsche correspondent van de „Daily Mail" nieldt, dat men in politieke kringen te Parijs heeft voorgesteld. Engeland te be trekken bij de besprekingen tusschen Laval en Hoover te Washington. Dit voorstel heeft nog geen officieelen vorm aangezien de eerste stop tot een uitnoodiging in dien zin natuurlijk van Amerika moet uitgaan. DE GELDCRISIS EN DE WENSCHEN VAN FRANKRIJK Het voornemen van President Hoover om met den Franschen Minister-President La- val speciaal het probleem der herstelbeta lingen cn der inter-geallieerde schulden te bespreken, is oorzaak, dat zich in de Fran- sche pers en in sommige financieele krin gen, reeds een soort eenheidsfront heeft ge vormd, dat zich ertegen verzet dat ook het niet-beschermde deel der herstelbetalingen bij een eventueele verlenging van het mo ratorium betrokken wordt. In de „Echo de Paris" schrijft Pertinax, dat Hoover gelooft twee derde van de Duitsche herstelbetalingen te kunnen schrappen omdat dit juist de tegenwaarde van de intergealliecrde schulden aan Ame rika is, hij heeft echter niet het recht over liet niet beschermde deel der herstelbeta lingen t« beschikken. Pertinax verklaart ook niet te kunnen begrijpen, dat door het op brengen van dit „minimale bedrag" de eco nomische toestand van Duitschland of van de wereld slechter wordt. Ten aanzien van de ontwapening is Pertinax van meening, dat iedereen zal moeten toegeven dat het Fransche leger de steunpilaar van de Euro- peesche orde is. Amerikaansch financier tegen pogingen tot verhindering der verlenging. Tijdens de zitting van den Amerikaan- schen bankiersbond te Atlantic-City keerde de directeur van de Bankers Trust Company te New York, Fred Kent zich in zeer scher pe bewoordingen tegen de politieke pogin gen tot verhindering van een verlenging van het schuldenmoratorium. Hij verklaarde, dat een succes van die pogingen een cata strophe in het wereldzakenleven ten ge volge zou hebben. „Verder initiatief inzake de schuldenkwestie moet van Europa komen", zegt Hoover. De Washingtonsche Correspondent van de „Times" meldt, dat President Hoover heeft verklaard, dat hij niet meer kan doen dan hij gedaan hoeft en dat een verder initiatief inzake de schuldenkwestie thans van Euro pa moet uitgaan, en wel in den vorm van een Commissie, die opnieuw een onderzoek zou moeten instellen naar de betalings capaciteiten of in den vorm van een nieuw moratorium. Hoover zal echter niets meer doen voordat het Congres gelegenheid heeft gehad te spreken over het Moratorium van 20 Juni j.l. Vele congresleden houden vast aan het idee, dat Europa op het gebied der ontwapening belangrijke concessies zou moeten doen. De voorzitter van de American Federation of Labour Green heeft te Vancouver een rede gehouden, waarin hij zich uitsprak voor een directe verjenging van het moratorium, herziening der oorlogsschulden en verlaging van douanetarieven. HOOVER TEGEN DE LEENINGSPOLITTEK President Hoover heeft Donderdag te Washington ter gelegenheid van de opening der Pan-Amerikaansche economische confe rentie een redevoering gehouden waarin hij de gedurende de laatste jaren gevoerde leeningspolitiek afkeurde. Hoover ging daar bij zoo ver dat hij de Amerikaansche bankiers mede schuldig noemde aan de huidige wereld de press ie. Allo volken en regeeringen aldus presi dent Hoover moeten het zich tot taak stel len noch leeningen te verstrekken noch lee ningen op te nemen. Het is de plicht der legeeringen haar burgers te waarschuwen voor leeningen die voor onproductieve doel einden zullen dienen. In het bijzonder moet gewaarschuwd worden „tegen leeningen, •die worden opgenomen door regeeringen om de staatsbegrooting in evenwicht te brengen wanneer deze begrootingstekorten ontstaan zijn door bewapeningsuitgaven of onproduc tieve openbare werken. De president der Ver. Staten legde er voorts den nadruk op dat de moeilijkheden waarvoor de wereld thans etaat, zeker ge ringer zouden zijn geweest indien de vol keren dit principe, in hel bijzonder in de laatste vijf jaren, hadden gehuldigd. De toepassing van deze grondstelling is er .vóór alles geschikt toe om nieuwe oor logen te verhinderen. President Hoover verklaarde vervolgens: „financieele transacties zullen de afzonder lijke volken moeten doen berusten op het principe dat de getransfereerde gelden moe ten dienen voor productieve doeleinden". Iedere andere leening zal moeten voeren tot de verarming van het leeningopnemende volk. De president zag er van af kwesties betreffende de douane-politiek te bespreken, hoewel deze het belangrijkste onderwerp zijn der conferentie. President Hoover ver klaarde slechts op het standpunt te staan dat alle volkeren wederzijds economisch afhankelijk zijn NEW-YORK. 9 Oct. De New-Yorksche ban kiers hebben het algemeene plan uitgewerkt tot uitvoering van het voorstel van Presi dent Hoover tot het maken van een orga nisatie beschikkende over een bedrag van een half milliard dollar voor dc discontec- ring van de aaotiva van banken, waarvan herdisconto op dc Federal Reserve Bank niet wenschelijk voorkomt. ARGENTINIË VERHOOGT DE INVOER RECHTEN BTJENOS-AYRES, 9 ,Oct. Bij officieel de creet is met ingang van heden een verhoo- ging van 10 pet. ad valorem aangekondigd op de invoerrechten, BALDWIN'S VERKIEZINGSMANIFEST „Beschermend tarief middel om anderen te dwingen tot tariefsverlaging" Ondanks het feit, dat de Labourgroep ^8n Mac Donald, de conservatieven en de libera len van plan zijn een nieuwe nationale re geering te vormen als de kiezers zich heb ben uitgesproken, gaan de verschillende partijen toch rrwet een eigen programma in zee. Zij kunnen nauwelijks anders, willen zij hun zelfstandigheid als partij in de toe komst behouden, maar niettemin zal dit den Engelsehen kiezer niet bepaald gemakkelijk maken zijn keus ditmaal te bepalen. Om iets van groot belang te noemen, her inneren we eraan, dat de conservatieven vóór en de liberalen tegen een beschermend tarief zijn en dat dit feit de grootste moeite heeft gegeven bij de voorbereiding van dc verkiezingen. Ten slotte heeft men maar be sloten, dat het regeeringsmanifest een z.g. doktersmandaat zou vragen, terwijl de libe ralen zich hebben gedekt door bekend te maken, dat zij alleen in de hoogste nood zakelijkheid, wanneer n.l. de stand van de handelsbalans dit zou vereischen, zich mis schien zouden laten overhalen tot toestem ming in bescherming. Principieel blijven ze dus tegen beschermende tarieven. De conservatieven zijn niet van plan om zich op dit punt in te toornen terwille van de nationale eenheid. Zij blijven in tarieven zien het groote middel om het dreigend staatsbankroet te voorkomen. In het manifest, dat Baldwin als leider van de conservatieven aan alle kiesvereni gingen heeft gericht, komt die houding voor- al naar voren. Baldwin zegt in dit manifest, dat na de beveiliging van het betaalmiddel het herstel van de positieve handelsbalans in zijn gevol gen nog belangrijker zal zijn, want alle in ternationale kwesties, de herstelbetalingen, de ongelijke verdeeling van de goudvoor raden, de ontwapening, zij alle hangen in laatste instantie samen met het herstel van het vertrouwen hetwelk feitelijk synoniem is met herstel van handel en welvaart. De invoer moet daartoe verminderd en de uitvoer vergroot. Wel is door het verlaten van de gouden standaard de toestand sterk gewijzigd, maar deze verandering is toch niet ingrijpend ge noeg om de invoering van een bescheiroend tarief nu onnoodig te achten. Misschien is Gwilym Lloyd George, de zoon van den bekenden staatsman, heeft een brief aan Mac Donald gericht, waarin hij zijn functie als parlementair secretaris van het ministe rie van handel neerlegt Hij zegt, dat hij niet de verantwoordelijkheid wenscht te dra gen het land te storten in den maalstroom van algemeene verkiezingen, waarvan de eenige reden is het verzekeren van een par lementaire meerderheid voor de conserva tieve partij en haar programma van be- sohermende rechten. Men beschouwt het besluit van den jon gen Lloyd George als een aanwijzing van vijandschap van zijn vader ten aanzien van de nationale regeering. Wat de komende oorlog zou doen In een rede voor de universiteit te Shef field heeft generaal Smuts gezegd, dat wij, als er niet inderdaad <loor middel van ont wapening paal en perk wordt gestield aan den huidige» gewapenden vrede, een groote ramp tegemoet gaan, waarin gifgassen en gevaarlijke ziektekiemen de groote steden en heele landen zuilen overdekken. De ko mende oorlog zou ternauwernood aandacht schenken aan legers en vloten, maar zich rechtstreeks richten tot de bevolkingen. De eenige ontkoming is gelegen in ontwape ning. De vrede, zooals die in den Volken bond is georganiseerd, heeft een werrassen- den voortgang gemaakt en Smuts is er van overtuigd, dat de komende conferentie een flinken stap zal nemen in de richting van de ontwapening. Volgens de voorloopige mededeelingen der verschillende arbeidsbeurzen bedroeg het aantal werkloozen in Duitschland per 30 September j.l. 4.355.000. Dit is meer dan 31.000 meer dan per 15 September. In Frankrijk zijn ongeveer 40.000 werk loozen. Het aantal breidt daar echter wel uit. Opgemerkt wordt ook, dat verleden week 12.972 buitcnlandsche arbeiders emigreerd zijn, wat een recordcijfer is. MENGGEBOD IN DUITSCHLAND Aardappelmeel in tarwemeel Ter aanvulling van de maatregelen tot steun voor den aardappeloogst is bij nood- verordening van 6 October jl. bepaald dat het tarwemeel voor het bakkersbedrijf ver mengd moet worden met 5 aardappelmeel en wel voorloopig tot 15 April 1932. De prijs van aardappelmeel voor fabrieks- gebruik wordt door den Rijksminister v. d. voedselvoorziening in overleg met de belang hebbenden in de aardappelmeel verwerkende industrie vastgesteld. EEN DOMINEE WORDT COMMUNIST. De religieus-socialistische ds. Eekert te Mannheim is lid van de Duitsche communisti sche partij geworden. Dit is het eerste geval van dien aard in Duitschland. In een rede heeft hij gezegd, dat het besluit om toe te tre den tot de comm. party hem om een aantal redenen niet gemakkelijk is gevallen, w hij als de voor hem belangrijkste noemde de aan de communisten verweten onverdraag zaamheid inzake wereldbeschouwing. Hij zal niet in zijn beroep als dominee in de commu nistische partij werkzaam zijn en deze zal hem ook wel geen ambten opdragen, doch hy zal slechts als revolutionair Marxist in de gelede ren der communisten treden. Zyn toetreden tot de comm. partij is er niet afhankelijk •van gemaakt of hy zyn wereldbeschouwing of zijn predikantenfunctie zou laten vallen. De afgrondelijke haat van de proletariërs tegen de kerk komt slechts hieruit voort, dat het proletariaat sedert tientallen jaren zich door de kerk verlaten en verraden heeft gevoeld. De kerk moet het contact met het kapitalisme loslaten. De oude vorm van de kerk moet wor den gebroken om plaats te maken voor het le ven van een broederlijke gemeenschap, LORD READING UIT PARIJS VERTROKKEN NIETS ZEGGENDE VERKLARINGEN OVER ZIJN BESPREKINGEN De Britsche minister van buitenlandsche zaken, Lord Reading is hedenavond uit Parijs naar Londen vertrokken, na de be ëindiging zijner besprekingen met de Fran sche ministers. In het verstrekte communique wordt ver klaard, dat een volledige, openhartige ge- dachtenwisseling heeft plaats gehad over den huidigen toestand en de meest geschik te maatregelen ter verbetering van de be staande situatie. Laval en Briand hebben de resultaten van hun reis naar Berlijn uiteengezet en ken den aan het a.s. bezoek aan Washington beteekenis toe welke in de huidige om standigheden ten volle erkend wordt. De ministers waren het er over eens dat hun regeeringen een nauw contact moeten handhaven en hun vriendschappelijke sa- rtienwerking moeten voortzetten in het be lang van den vrede en het herstel van de «reldwelvaart. In een verklaring van Lord Reading aan de journalisten heeft hij gezegd dat de te Berlijn gevonden oplossing van een Fransch-Duitsche studiecommissie piet al leen door hem zelf maar door de geheele Britsche regeering en de Engelsche open bare meening met bijzondere genoegdoening is opgenomen. Daarin ziet men het begin van een nieuwe aera voor de betrekkingen der Europeesche landen. De Britsche regee ring hoopt dat het streven der beide lan den in het belang van den vrede in Europa en het herstel van den Economischen toe stand in Europa zal worden voortgezet De Engelsche regeering verklaart zich met ge noegen bereid aan deze bemoeiingen mede te werken. Zij juicht voorts de reis Washington van Laval toe en hoopt dat deze reis met succes zal worden bekroond. In een verklaring van den Franschen mi nister-president Laval aan de pers wordt aan het bovenstaande Igeen enkele inlich ting toegevoegd. Men ziet dat over de eigenlijke besprekin gen te Parijs dus niets positiefs wordt mede gedeeld. Dat zal men eerst later uit bepaalde fei ten kunnen opmaken. Intusschen kan men reeds uit geruchten dienaangaande distilleeren datFrankrijk inzake de ontwapening op zijn oude stand punt is blijven staan dat er eerst toezegging van wederzijdsche hulpverleening moet zijn en dat hetzelfde kan worden gezegd van de Fransche houding in het herstelvraagstuk n.l. dat aan een definitieve regeling eerst te denken is bij een strenge scheiding tus schen herstelschulden en intergeallieerde schulden m.a.w. dat Duitschland in elk w val de oorlogsschatting aan Frankrijk zal moeten opbrengen ook al worden aan Frank rijk de geleende milliarden kwijtgescholden, de aanleiding eenigszins veranderd. Betee- kende bescherming twee maanden geleden nog het eenige nog onbeproefde middel onze industrie te helpen, thans beteekent het eveneens een «middel om onze concurrenten opde wereldmarkt te dwingen ook hun tariefmu te verlagen. Wanneer slechts dit resul taat bereikt zou worden, zou het Engelsche tarief zijn taak voor het belangrijkste deel reeds hebben vervuld. Na in dit verband den slechten toestand van den landbouw te hebben besproken, wijst Baldwin nog op de saamhoorigheid van de onderscheidene deelen des rijks en liij eindigt met een oproep om de nationale re geering bij haar grootsche nationale taak met alle kracht te steunen. PRESIDENTSVERKIEZING IN OOSTENRIJK DOOR DE BONDS VERGADERING De Oosteprijksche Nationale Raad kwam Donderdagmiddag in vergadering bijeen ter behandeling van de agenda, die als eerste punt bevatte het voorstel tot wijziging van de Grondwet in dien zin, dat de Bonds president gekozeoi kan word'en door de Bonds vergadering. Na een korte discussie werd het voorstel met de benoodigde twee-derde meerderheid van stemmen in tweede en derde lezing aangenomen. Alleen het Hei- matblok stemde tegen. Tot verrassing van de meeste leden stel de de Oostenrijksdhe regeering in de zitting van Donderdag van den Nationalen Raad aan de orde het ontwerp van een machti gingswet ter bescherming van de valuta en ihet credietwezen. Dit qnttwerp zal, tot wet geworden, de regeering machtigen met in stemming van de eerste commissie van den Nationalen Raad buitengewone maatrege len te nemen en verordeningen uit te vaar digen voor den duur van de internationale economische crisis, ter bescherming vajn de valuta, het crediet- en geldwezen en van het bedrijfsleven. In deze verordeningen zullen ook strafbepalingen opgenomen kun nen worden. Het wetsontwerp zal voorloopig geldig zijn tot 30 Juni 1932. Het voorstel kwam zoo onverwacht, dat de zitting geschorst moest worden opdat dfc verschillende commissies het zouden kunnen bestudeeren. In de commissies werd slechts de wijziging aangebracht, dat de nieuwe wet slechts zou gelden tot 31 Maart 1932, Aldus gewijzigd werd het voorstel met al gemeene 6temmen door den Nationalen Raad1 goedgekeurd. Na afloop der zitting, tegen twee uur kwam de Bondsraad weer bijeen teneinde te beraadslagen over de verkiezing van den Bondspresident en over de uitvoe ring van de nieuwe machtigingswet. Tegen vier uur kwam de Commissie uit dten Na tionalen Raad weer bijeen, teneinde de door de regeering op grond van de machtigings wet getroffen maatregelen te onderzoeken en goed te keuren. Vele dooden en gewonden Naar de „Lokalanzeiger" meldt is gister avond te Gdingen een pas-gebouwd' huizen blok, dat toebehoort aan de verzekerings instelling voor hoofdarbeiders, door een lichtgas-ontploffing gedeeltelijk in de lucht gevlogen. De gasaajileg was eerst kort gele den aangebracht. De ontploffing was bui tengewoon krachtig. De plaats des onheils biedt een troosteloos schouwspel van verwoesting. Uit de puin- hoopen zijn reeds verscheidene dooden en gewonden geborgen. De reddingsmanschap pen van de brandweer, de politie en een compagnie vaai de Poolsche oorlogsmarine zijn bij de berging aanwezig. Ongeveer 11 woningen zijn volkomen verwoest. Zeven personen zijn reeds zwaar gewond naar het ziekenhuis vervoerd. Het totaal aantal doo den en gewonden is nog niet beleend'. Uit Warschau wordt nog nader gemeld, dat men drie dood'en en twee zwaargewon den geborgen heeft en er nog tien personen onder het puin, moeten liggen; BRUNING'S KANSEN DALEN NOG GEEN NIEUW KABINET Rijksdagontbinding in overweging? Dr. Brüning, die gedacht heeft al heel spoedig met een nieuw kabinet gereed te zullen zijn, heeft gisternamiddag aan den Rijkspresident moeten meedeelen, dat hij nog niet heeft kunnen slagen. Hij is gestuit op politieke zoowel als per soonlijke moeilijkheden. Verschillende personen, die hij heeft aan gezocht hebben geweigerd. Tegen de benoeming van andere is verzet gekomen, zooals tegen Gessier, die beslist niet gewild wordt door de socialisten. Wat de politieke moeilijkheden betreft is zoowel met de socialisten als met de „libe ralen" (Duitsche Volkspartij) te rekenen. De eerstgenoemden worden door de on- eenigheid in eigen gelederen naar links ge dreven en in de Duitsche Volkspartij is er een afwijking naar rechts te constateeren, zooals blijkt uit het voornemen van een aan tal hunner, w.o. de bekende generaal Von Seeckt, om Zondag a.s. mee te doen aan de betooging der nationalisten te Harzbrug te gen het regime van Brüning. Blijkbaar is Dr. Brüning dus te optimis tisch geweest in zijn voornemen tot Kabi netsformatie. Er wordt reeds openlijk gesproken over de kans dat Hugenberg, de leidier der na tionale oppositie, als Kabinetsformateur zal worden aangewezen. Het is echter ook mogelijk, dat de Rijks president besluit tot Rijksdagontbinding en verzekerd wordt, dat hij dit dan aan Brü ning zou ond'ragen. Uitstel der nieuwe verkiezingen na de Rijksdagontbinding zou echter, volgens Wolff, niet in overweging zijn aangezien de Rijkspresident dit uit constitutioneelc over wegingen in geen geval zou toestaan. JAPAN EN CHINA JAPANSCHE VLIGTUIGEN BOMBAR DEEREN TSJENTSJAU. Uit Tokio wordt gemeld dat negen Japan- sche vliegtuigen zijn begonnen met hot bom bardement van de Mandsjoerijsche stad Tsjentsjau, waar de aanhangers van Maar schalk Tsjang Hsue Liang een voorloopige regeering hebben opgericht. De Chineesohe antwoordnota aan Japan inzake de in China uitgebroken anti-Japan- sche beweging is aan den Japanschen zaak gelastigde te Nanking overhandigd. De nota wijst alle Japansche bezwaren op scherpe wijze af en verklaart, dat de normale ver houdingen tusschen Japan en China slechts heTsteld kunnen worden wanneer Japan zijn troepen uit China terugtrekt. Maatregelen tegen de anti-Japansche boycotbeweging kan de Chineesche regeering met den besten wil niet nemen. LONDEN, 9 Oct. Negentien Japansclie oor logsschepen hebben order gekregen naar Chi neesche havens te vertrekken, en wel vijf naar Shanghai, twee naar Hangkau en een naar Nanking, Port Arthur en verscheidene andere kuststeden. INTERVENTIE-VERZOEK VAN CHINA? Op grond van het Kellogg-pact De Daily Telegraph meldt, d'at de Reget ring te Nanking de groote mogendheden op grond van het Kellogg-pact heeft verzocht te intervenieeren. Tussohen deze mogendheden zouden daaromtrent momenteel besprekin gen worden gevoerd. DE TREINAANSLAG BIJ JUETERBOG Te Hohenseefeld nabij Jueterbog is de knecht Kurt Bartels verdacht van mede plichtigheid aan den treinaanslag nabij Jueterbog gearresteerd en ter beschikking van de justitie gesteld. Do gearresteerde naar Berlijn overgebracht Op voordracht van het Ministerie van Binnenlandsche Zaken heeft de Koning be noemd tot hoofdcommissaris van de Lon don Metropolitan Police Lord Trcnohard', maarschalk van de Royal Airforce, als op volger van den afgetreden hoofdcommissa ris Lord Byng. I heeft den critisdien blik gescherpt I en daarmede ook hoogere eischen I gesteld. Aangeboden artikelen neemt men niet gedachteloos aan i vooral geen geneesmiddelen. I Men onderzoekt, men vraagt naar I kwaliteit, naam en faam en kiest I het beproefde. Daarom blijven de lechte Aspirin-Tabletten, welke op leen meer dan 30-jarige weerga- I looze reputatie kunnen bogen, in I weerwil van de telkens weer op- I duikende namaak- en .Ersatz' I producten, de onovertroffen pijn— Isfillers bij rheumatische pijnen en lalle ziekten, welke op kouvatten I berusten. Bij' hoofd - kies en ze- Inuwpijn enz. zijn zij niet minder uitstekend. eenig op dg wereld fchöndën" verpakkingen held worden lngetlaanl Vroeg oud? Gauw uitgeput? Moe en zwak? Voedt Uw zenuwen bruikt 't volmaakte ze voedsel volgens voorschrift van Prof. Habero vervaardigd; neemt Verkrijgbaar bij Apothekers en Drogisten in tabletvorm a f 1.30 en ƒ2.30, in poeder- vorm a 2.50. Uitvoerig drukwerk en monster gratis. HermeiasEendrachts- weg 32.0, Botterdam. LAVAL'S REIS NAAR AMERIKA De oorlogsschulden en de ontwapening NEW-YORK, 9 October. In het mid'd-e!- pimt va-n de politieke balangsteiTiirog staat op het oogenbl.iik eiigenlijik alleen nog het a.6. bezoek van den Franschen minister president LavaJ aan de V. S. Te Washington ie men er op voorbereid, dat de Frainsche minister-president e en aanta.l voorsteillen zai doen, drie, naar het sbaatsdepartement verzekert, onbevooroordeeld in studie zullen worden genomen. De Amerikaansdhe regee- rznig zal zelfs bereid zijn het denkbedld van een consultatief pact, waarover in den laat- sten tijd weer veel wordt gesproken, aan een eventueele bespreking te onderwerpen. In dit verband legt men in regeeringski 'n- gen sterk de nadruk op het feit, dat men zich niet zal binden, vooral omdat men r - kenring moet houden met de gevoeligheid op dit punt van den senaat. Ongetwijfeld zal de kwestie der oarfogs- schuiden en de ontwapening dn het middel punt der besprekingen staan. Terwijl tot nog toe steeds 's verzekerd, dat de .Ameri kaansche regeerinig beide kwesties niet tegen elkaar wal uitspelen, wordt thans toegege ven, dat Amerika slechts bereid as op h t gebied der oorlogv schulden oonoessies aan Europa te doen, indien dn de eerste plaats Frankrijk ten aanzien van de ontwapeninge- kwesties tegeimoetkomendheid betoont. Aangezien Laval tegenover de Ameri- kaansohe wenschen nieuwe eisdhen van vei ligheid zal stellen, zal een discussie over een consultatief pact nauwelijks vermeden kunnen word'en. Stimson zou voorstander van een dergelrijik pact zijn en reeds pogin gen in het werk hebben gesteld senator Borah er voor te winnen. DE LIJKENVERMINKING BIJ HELSINGFORS In totaal zijn op het kerkhof te Malm bij Helsingfors nu reeds 40 verminkte lijken op gegraven. De doodgraver Saarenheimo, die verdacht wordt van de lijkschendingen, bemoeide zich met z.g. „zwarte kunst". In zijn woning zijn boeken en geschriften gevonden over een ge neeswijze waarbij deelen van lijken gebruikt moesten worden. Hij moet met enkele vrien den feesten hebben georganiseerd in het lijken huis en men vermoedt, dat daarbij lijken geschonden werden. De verdachte is rustig en zingt voortdurend psalmen. Men acht waarschijnlijk, dat hij aan godsdienst waanzin lijdt. GROOTE KATOEN-OOGST IN AMERIKA WASHINGTON, 9 pet. Tgrwijl de katoen- pryzeiï tot het laagst niveau der laatste jaren gedaald zyn, deelt het dep. van Landbouw mede, dat de oogst 1931-'32 naar schatting 16.284.000 balen op een na de grootste oogst in de geschiedenis van het land zal bedragen, hetgeen 2.352.000 balen meer is dan de oogst van 1930. GEREF. JONGELINGSBLAD EEN MOOI PROPAGANDANUMMER. De Geref. Jon&elingsbond heeft den man- nelijkcn leeftijd van veeiitig jaar reeds lang overschreden, maar met de oude geestdrift blijft hij zijn doel nastreven. Dat blijkt op zijn bekende toogdagen, (Waar elk jaar de duizenden toestróómen; en dat blijkt nieit minder uit zijn orgaan, het „Gereformeerd Jongelingsblad", waaraan rusteloos gewerkt wordt om het naar inhoud en vorm op hoo- ger plan. te brengen. Vanmorgen verraste de <post ons door een keurig verzorgd' propaganda-nummer, dat ongetwijfeld aan 't gestelde doel zal beant woorden. Op de eerste pagina ls, bij een suggestie ve teekening. een citaat afgedrukt uit do bekende rede, die Dr. A. Kuyper Sr. op den Bondsdag van 1913 hield. Hoe trof ons weer de schoone, gespierde Kuyper-taal, door nie mand 'te overtreffen. Dan volgt een artikel ivan den Bonds voorzitter, den heer A. Zijlstra, over „De crisis en onze J. V.". Verder bewijst dp Bondsstichter, Ds. J. E. Vonkenberg, in een bijdrage getiteld „Versobering", dat hij nog immer beschikt over zijn oude zeggings kracht en vaak fijnen humor. Voorts zijn artikelen .«ppemmien van ZExc. A. W. F. Idenburg, Dr. B. Wielinga, Mr. J. A. de Wilcle, Ds. P. Ch. v. d. Vliet, Ds. S. W. Bos, Ds. J. G. Feenstra, Ds. N. Buffinga, G. Baas Kzn., Ds. C. N. Impeta, Dr. B. A. Knoppers, J. Klokman, E. Kieft, E. H. Tim merman, P. Krepel, N. Bos, Jac. G. van Oord. De meeste artikelen rijn versierd met do portretten van de schrijvers. Dit 24 pagina's tellende nummer is een kostelijk propagandamiddel, dat rijke vrucht zal kunnen opleveren. Wat wij van harte hopen. ONZE ZUIVELEXPORT NAAR FRANKRIJK Men wil repraisaillemaatregelen Haag deelt o.m. het volgende mede. Bü decreet van 30 September is door de Fransche Regeering een stelsel van contlngen- teerlng afgekondigd voor den invoer van ver- de laatste drie i i do eersto helfi n. Voor kaas- e;. 'oeflökl zün, daar de Weerbericht. Het dunne pijltje geeft den vorlgen Hoogste stand te Weenen 773.1. Laagste stand te Reykjavik 734.3. Stand vanmorgen half twaalf 767.7. WEER VERWACHTING. (Medeged. door 't Kon. Ned. Meteorologisch Instituut te De Bilt). Zwakke tot matige, later tijdelijke toene mende N. tot. W. wind half tot zwaar be wolkt of betrokken, later waarschijnlijk eenige regen, weinig verandering in tempe ratuur. BUITENLANDSCH WEERBERICHT Het gebied van hoogen luchtdruk, dat gister over Frankrijk was gelegen heeft zich in O. N. O. richting verplaatst. Over Frank rijk, Duitschland en onze omgeving is hot weer thans fraai met meest zwakke wind, nevelig des morgens en zonnig overdag. De depressie over IJsland nam in diepte en omvang toe. Over de Britsche eilanden bracht zij reeds zware regen, terwijl het over Ierland en Schotland krachtig waait uit Z. tot W. richtingen. De aanvoer van warme lucht uit het Z.W. deed over Enge land, ons land en West-Duitschand de tem peratuur. Teugevol"? van de nachteliike uit straling daalde de temperatuur in Frank rijk. Men mag verwachten, dat de depressie zich langzai ierliand over onze omgeving zal uitbreid- n, aoo lat morgen op den dag de bewolking tocir sant en de regenkansen groo- ter worden. TEMPERATUUR. Stan.l vanmorgen halftwaalf 16.0 C. 10 OCTOBER Zonsopgang 6.16 u.; Zonsondergnag 5.17 Maansopgang 4.2" Nieuwe (Maan VOERTUIGEN MOETEN HUN LICHTEN OP HEBBEN Van 's avonds 5.47 u. tot 's morgens 5.48 u, WATERSTANDEN RIVIEREN 9 October Const&ne ï'iTlT 2.55 m 0.C0 m. onv Hanlngen t 1.14 m. 0.11 m. val Kehl 2.61 m. 0.00 m. onv Mannheim 3.13 m. Ü.02 m. val Bingen 1.Ü6 m. 0.01 m. val Canp iiiild 2,14 m, 0,04 m. val Coblenz 2,13 m, 0,02 m. vat Keulen 1,91 m, 0.03 m, val Duisburg» i 0,45 m. 0.04 m, val Ruhrort Maastricht 0.61 m, 0,03 m. val 158 m. 0,01 m. val 11.16 m, 0,03 m. val HOOGWATER NED. ZEEHAVENS Harlingen 8.17 20.46 Brouwersh, 0,49 13,14 He der le 2.<S 5,56 Zierikzee 1,28 13.42 Idem 2e 14.53 18,44 Wemeidinge 1,46 14,06 I.) muiden 1.43 14,07 Viissingen iv,03 H. v. Holland 048 13,17 Temeuzen 0,28 12.44 Botterdam 3.U4 15,07 Hansweert 1,16 13,26 VOORKOMT TANDBEDERF en poelst 's morgena en 's-avoncb met NI VA TANDPASTA 75 ct&.per Vitube. 25cb.p.'/4 tube. gediend zouden zün indien het verbruik van deze producten dat daar te lande laag in verhoogd kon worden. De invoer van deze producten is een volksbelang voor de Fran schen. En zU ls ook volkomen logisch, als men ziet dat Frankrijk in zün productie zich meer specialiseert in andere richting. Nederland voer de in 1930 naar Franlcrük uit voor een waarde van 11.5 mlllloen sulden aan boter, kaas en melkproducten. En ons land betrok in het zelfde jaar uit Franlcrük voor een waarde van 23.5 mlllloen gulden aan manufacturen, klee- rieren, pelterü'en en modewaren. Aan wün koch- i wü uit Franlcrük voor 3.5 mlllloen gulden. In Nederlandsche kringel agt zich j ken dan om den invoer van voor de geheele bevolking buitengewoon nuttige voedingsmid- —j gaan- ,jan reeds door ?rrechten het geval is. -.ntingenteerlngspolitlek smiddelen van eersten rang moeilijk de protesten die in Frankrijk ging. jede plaats gevoelt mei. derlandsche kringen ernstig bezwaard door de wüze waarop men ln Frankrük deze op zich zelf niet verdedigbare Invoerbeperking wil toe passen. De invoer gaat gewoon door totdat het contlngsnt is uitgeput, waarop de grens dicht gaat. Men krü&t dus eerst een wedstrüd onder de ln Frankrük importeerende landen om een zoo groot mogelük deel van het contingent ln to voeren waarna plotseling alle invoer voor de rest van de periode onmogellik wordt. Bij den aanvang van de nieuwe contingentperiode herhaalt zich dan telkens dit spelletje. Deze methode staat dus gelijk met een totale ont wrichting van den geheelen handel Noch de ln Frankrük importoerendo landen, noch do Fran- scho belangen zijn hiermede gediend. ln de kringen der Nederlandsche betrokkenen heeft men niet nagelaten om de regeering op deze tweo züden van het vraagstuk te wüzen tigen op de consequenties die dit Fransche in- grüpep met zich kan brengen ten aanzien van dc Nederlandsche houding tegenover den ln- Uit Oost-Indie ERNSTIGE FINANCIEELE TOESTAND BATAVIA, 8 October. (Aneta). In de ver gadering van gedelegeerden deelde de voor zitter mede, dat de regeering van plan is wederom een exposé te geven van den finan- cieelen ernstigen toestand en in verband daar mede noodzakelijke maatregelen. MINISTER REYNAUD TE BANDOENG BANDOENG, 8 October. (Aneta). De Fran sche Minister, de heer Reynaud, is alhier gistermiddag aangekomen en officieel ont vangen. In de studio van den Internationalen Telefoondienst voerde hij zeer duidelijke ge sprekken met maarschalk Lyautey te Parijs en Gouverneur-Generaal Pasquier te Saigon^

Nieuwe Leidsche Courant | 1931 | | pagina 2