J. MONSTER Tel. 151 4 i - fr i =t LAND- EN 7UlNBOtW.No 107(Verschijnt eiken Donderdag) Wees nauwkeurig! Uw boekhouding moet tip-top zijnl Uw administratie zij keurig in orde I Laat mij er vooi zorgen en gij kunt Uw tijd geheel aan Uw zaak wijden I Graag kom ik er over spreken met U! Administratie- en Assurantiekantoor P. BAKKER Bleekersingei 29 GOUDA Telel. 544 DONDERDAG 8 OCTOBER J93t C.VAN VEEN Gzn., Zijde 71-73, Boskoop HANDEL IN TU1NBOUW8ENOODI6DHEDEN Levert uit voorraad: Nico I Nlcolrook. Rookdood. Zw.ive? CaJIf'orniaciie pap. Bordeausche pap. Nicotine extract. Par|Js- r°enRaffla, Puiverlsateurs.' Handspuiten. Levering van late kwal. artikelen Ons land- en tuinbouwonderwijs Volgens het dezer dagen verschenen Ver slag no. 3 van de Directie van den Land bouw, namen aan de algemeene land- en tuinbouwcursussen deel, respectievelijk 9754 en 5592 personen. Dit zijn cijfers die aan geven het aantal deelnemers bij het begiD der cursus. Daar de praktijk leert dat een betrekkelijk groot percentage der deelnemers binnen korter of langer tijd de lessen niet meer volgen, kunnen we zonder vrees dat we het aantal jongelui dat op de cursussen onderwijs ontving te laag nemen, zeggen, dat op de landbouwcursugsen 9000 en op de tuinbouwcursussen 5000 personen onderwijs genoten. Nu gaf het Rijk aan deze landbouwcur- sussen f 242.365.9S subsidie; zoodat alleen door het Rijk voor eiken leerling van die cursussen uitgegeven wordt plm. 27 gld. per jaar. Voor de tuinbouwcursussen diie samen f 145.423.35 subsidie ontvingen is het bedrag per leerling ruim 29 gld. Hier komen nog bij de toelage, die de land- en tuinbouw- onderwijzers ontvangen en de pensioenbij drage voor het personeel der cursussen, do kosten van opleiding enz. die totaal ook nog zoo'n slordige 1 y2 ton bedragen, zoodat we dus de kosten van iedere leerling van een cursus op ongeveer 40 gld. kunnen stellen. Verder komen nog toelagen die meestal provincie- en soms ook gemeentebesturen geven. De lagere landbouwscholen kostten het Rijk in 1930 ruim 257.000 gld. Daarvan pro fiteerden volgens hetzelfde verslag 46 lagere land- en tuinbouwscholen met in totaal, over 4 leerjaren verdeeld, ruim 2500 leer lingen. Iedere leerling van de lagere land- of tuinbouwschool kost het Rijk dus ruim 100 gld. per jaar. Waar het Rijk zich dus vrij groote offers getroost ten bate van de toekomstige land en tuinbouwers, daar heeft het ons ver baasd, dat er nog zooveel lagere land- en tuinbouwscholen zijn waarvoor, blijkens het aantal leerlingen van de lagere klassen, ver geleken met dat in de hoogere, het enthou siasme begint te kwijnen. Er zijn er die in het derde leerjaar 22, 26, 26, 20, 23, 18, 15, 12 en 18 leerlingen hebben, terwijl er in het eerste slechts (in dezelfde volgorde): 10, 12, 11, 8, 14, 3, 9, 0 en 0 zitten. Er zijn er gelukkig ook waar het eenigs- zins anders is, maar bij het nazien der cijfers treedt toch sterk de vernjinderde trek naar deze nuttige instellingen de aandacht. De scholen hebben totaal 698 in de 3e klas en slechts 621 in de le klas, terwijl deze cijfers nog grooter contrast vormen als men bedenkt dat er slechts 39 scholen zijn met een derde klas en 46 die een eerste klas hebben of konden hebben. Warme voorstanders als we zijn van het land- en tuinbouwonderwijs, omdat we hier in een krachtig middel zien voor onze1 land en tuinbouw om staande te blijven, veront rust ons dit verschijnsel wel eenigermate. Er moeten veel meer jongeren naar de land- en tuinbouwscholen. Er moeten veel meer cursisten komen. Alleen van hem, die een zuiver inzicht in zijn bedrijven heeft kan men verwachten dat hij misschien in den tijdstroom het hoofd boven water zal kunnen houden. eieren afzetten, tegen de stammen moeten opkruipen. Door bet leggen van lijmringen rondom de stammen kan men dit verhinderen. In het begin van October wordt op een i vlak gedeelte op plm. 1 M. boven den grond rondom den stam een strook perkament I papier stevig met twee touwtjes bevestigd en op die strook wordt rupsenlijm, een lijm soort, die maandenlang haar kleefkracht be houdt, uitgesmeerd. De vrouwelijke vlinders worden op den lijmband gevangen of zij worden door de belemmering tegengehouden Zij leggen dan ook wel de eitjes" beneden den lijmband, het is daarom gewenscht het gedeelte van den stam beneden den band in Maart mot 10 pet. vruchtboomcarbolineum te bespuiten. Nadere gegevens over de wintervllnders en hare bestrijding vindt men in Mededee- ling No. 3 van den Plantenziektenkundigen Dienst „De Trekmade". Door lijmbanden wordt niet de worm stekigheid der vruchten voorkomen, daar deze door een andere rupssoort wordt ver oorzaakt. Daarvoor dienen andere middelen, welke op dit oogenblik niet kunnen worden toegepast. Men raadplege hiervoor mededee- ling no. 20 van den Plantenziektenkundigen Dienst „Wl jrmstekighea'd bij appel en peer". Alle gewemschte inlichtingen over de be strijding kunnen gratis verkregen werden bij den Plantenziektenkundigen Dienst te Wageningen en bij de op verschillende plaatsen gestationeerde ambtenaren van den Dienst \\7ereldproductie van tarwe en rogge Het Internationaal Landbouw-Instituut te Rome had op 14 September JJ. gegevens ontvangen over de tarwe en roggepr.oductae in een aantal landen, welke verleden jaar tezamen ongeveer 90 pet van de totale op brengst op het noordelijk halfrond (met uit zondering van Sovjet-Rusland) hebben op geleverd. In Europa is het seizoen beslist ongunstig geweest voor de graamteelt in een aantal der in het centrum en het zuid-oosten gelegen landen, waar in sterke mate droogte ge- heerscht heeft en waar de warmte buiten gewoon geweest is tijdens de voor den groei belangrijkste periode. De streken, welke het meest do,ar dien toestand geleden (hebben, zijn gedeelten van Polen, Tsjecho-Slovakije. Oostenrijk, Hongarije en een deel van Italië en van Roemenië. Daarentegen is door bui tengewoon regenachtig weer de opbrengst eenigszins verminderd in gedeelten van Frankrijk, Duitschland, Engeland en van de Baltische en Scandinavische landen. On danks deze omstandigheden en in verband met de goede toitale opbrengsten in Italië, Duitschland en Zuid-Slavië, alsmede met het feit, dat de productie in Frankrijk hooger belooft te worden dan die van verleden jaar, kan de Europeesche oogst dit jaar be groot worden op 37.500.000 ton. Deze hoe veelheid is ongeveer gelijk aan de totale op brengst van 1930, maar overtreft de gemid delde productie der vijf voorafgegane jaren met ongeveer 1.000.000 ton. Daarentegen is de Europeesche raggeoogst beslist slecht. Het gewas heeft geringe op brengsten gegeven in de belangrijkste teelt- gebieden Duitschland, Polen, Tsjecho-Slo- wakije). De geheele productie kan op onge veer 19.500.000 ton worden begroot, hetgeen circa 4.000.000 ton minder is dan in 1930 en 2.500.000 minder dan de gemiddelde op brengst. Van de belangrijkste productie-landen buiten Europa kan worden gemeld, dat Ca nada en de Vereenigde Staten van Amerika een totale tarweproductie hebben gehad van 31.500.000 ton tegen 34.300.000 ton verleden jaar en gemiddeld 34.100.000 ton in de vijf voorafgegane jaren. De vermindering is ver oorzaakt door de groote droogte, welke de zamertarwe heeft geteisterd. Indië heeft 9.450.000 ton tarwe geoogst, of 1.200.000 ton minder dan in 1930, maar 800.000 ton meer dan de gemiddelde productie. In totaal kan de oogst op het noordelijk halfrond (met uitzondering van SovjetrRus- land) geschat worden op 83.500.000 ton tarwe en ongeveer 20.500.000 ton rogge, hetgeen 3.500.000 ton tarwe en 4.500.000 ton rogge min der is dan verleden jaar en resp. 1.000.000 en 3.000.000 ton beneden het gemiddelde der vijf voorafgegane jaren. Ten aanzien van Sovjet-Rusland ontbreken juiste gegevens, maar hetgeen bekend is om trent den loop van het seizoen doet verwach ten, dat de productie van tarwe en rogge daar te lande vermoedelijk lager zal zijn dan verleden jaar. Ook de tarweoogst van het zuidelijk half rond kan geacht worden beneden dien van verleden jaar te zijn, in verband met de vermindering der beteelde oppervlakte in Argentinië en Australië. (Mededeeling van de directie van den Landbouw). productie van gerst en haver Het rd'eimationaal Landbouw-Instituut te Rome meent, dat mag worden aangenomen, dat de opbrengst van gerst en haver op het noordelijk halfrond dit jaar laag zal zijn op grond van de ter zake ontvangen gegevens, welke betrekking hebben op een aantal Ian_- den, die verleden jaar gezamenlijk voor S3 pet, hebben bijgedragen tot de met de des betreffende gewassen beteelde oppervlakte van het noordelijk halfrond (Sovjet-Rusland uitgezonderd), waarbij tevens rekening is gehouden met inlichtingen over den loop van het seizoen en over den stand van het gewas in de landen, waar nog geen oogstra- ming tot stand is gekomen. De gerstproductie bedraagt dit Jaar naar schatting ongeveer 2S.000.000 ton of bijna 5.800.000 minder dan in 1930 en circa S.000.000 ton minder dan de gemiddelde to tale opbrengst der voorafgegane vijf jaren. De haveroogst wordt op ongeveer 48.500.000 ton begroot, hetgeen 3.500.000 ton minder ia dan verleden Jaar en 4.000.000 ton beneden het gemiddelde. De voornaamste oorzaak van dezen slech ten oogst is het ongunstige seizoen in Noord Amerika geweest, waar de zomergewassen geleden hebben door voortdurende droogte. De productie van Canada, en de Vereenigdt» Staten van Amerika (6.200.000 ton gerst en 22.100.000 ton haver) is met bijna 4.000.000 ton gerst en meer dan 4.000.000 ton haver beneden den oogst van 1930 gebleven en met resp. 2.000.000 en 3.100.000 ton beneden het gemiddelde der voorafgegane vijf jaren. Ook in Europa is de gerstoogst (naar schatting ongeveer 15.000.000 ton) 1.500.000 ton beneden dien van verleden jaar en nOO.OOO ton beneden het gemiddelde. De om standigheden zijn bijzonder slecht geweest in Roemenië, Hongarije, Tsj echo Slowakije en Spanje. Daarentegen heeft de haver naar schatting ongeveer 26.000.000 ton opgebracht tegen 25.100.000 ton in 1930, terwijl de gemid delde productie 26.800.000 ton bedraagt (Mededeelinig van, de directie van den Landbouw) Ctand van het fruit en de warmoezerijgewassen Het onderstaand overwicht betreffende den stand van het fruit en de warmoezerij- gewassen op 21 September 1931 is, onder medewerking der Rijkstuinbouwconsuien- ten, samengesteld naar gegevens, verstrekt door de correspondenten der Directie van den Landbouw. Het fruit In het bericht omtrent den stand van het fruit en de warmoezerijge wassen op 26 Augustus j.l., opgenomen in de Nederlandsche Staatscourant van 1 Sep tember, werd reeds te kennen gegeven, dat de dualiteit van de appels en peren dit jaar veel te wonschen zal overlaten. De thans verstrekte gegevens wijzen te dezen opzichte niet op verbetering. Vooral de niet hespoten boomen zullen veel kroet leveren. De druiven staan goed. De warmoezerijgewassen. De bloemkool en de verschillende koolsoorten hebben zich goed ontwikkeld. De stand is over het algemeen goed, behoudens van de roode kool, die vrij goed staat Ook van Bchorseneeren, prei en andijvie wordt de stand goed genoemd; van sla echter gemid deld nauwelijks vrij goed. Samenvatting. Leidt men uit de opgegeven cijfers, met inachtneming van den omvang der teelt in de verschillende streken, het cijfer af voor het geheele land, dan verkrijgt men het volgende resultaat, waarbij het cijfer in de tweede kolom aan geeft hoe de stand op 26 Aug. j.l. was. Stand op 22 Sept 26 Aug. Appelen 60 56 Peren 60 58 Druiven 72 72 Bloemkool 70 54 Witte kool 68 62 Roode kool 61 61 Savoyekool 68 61 Spruilkool 70 Boerenkool 71 Schorseneeren 67 74 Prei 70 60 Sla 59 Andijvie ,70 BERICHTEN VAN DEN P. D. ijmbanden om vruchtboomen Lijmbanden worden gebruikt om de z.g.n wimtervlinders te vangen, uit wier eieren zich de groene rupsen ontwikkelen (trekma- den genaamd) die in het voorjaar de blada ren en bloemknoppen van appels-, kerse en andere vruchtboomen meermalen zeei ernstig kunnen beschadigen. Vooral de bla deren van kersboomen kunnen er bij aan tasting door trekmaden door het groote aantal gaten, dat de rupsen er in gevreten hebben, als verhageld uitzien. De win tervlinders verschijnen in het na jaar, meestal eerst nadat het eenigszins ge vroren heeft. In den regel is dit niet voor het midden van October het geval. De vrouwelijke wïntervlinders bezitten geen vleugels, zoodat zij, om de knoppen der vruchtboomen te bereiken, waar zij hare ren. Er is evenwel nog een overschot van plm. f 14.500 uit de proces-kosten van aan- deelen-historie. Getracht zal nu worden deze gelden, die over zijn, terug te betalen, waar na de betrokken tuinders daarvan weer het nieuwe proces kunnen bekostigen. Maar, naar de voorzitter mededeelde, be staat toch nog eenige mogelijkheid, dat ook over de aamdeelen weer een nieuw proces door curatoren aanhangig gemaakt zal worden. Voor het „boonen-proces" werden ter na dere regeling in alle plaatsen van het West- land sub-commissies benoemd, die gegevens enz. zullen verzamelen. Degeeringssteun voor den landbouw In het „Alg. Handelsblad" stond een be richt, dat de regeering het voorstel van de Commissie-Lovink om 14 gld. per 1000 Kg. bieten te garandeeren van de hand had ge wezen. Het „Volk" echter schrijft over dc plannen, die de regeerimg heeft iinzaike steun aan den landbouw het volgende: Bietenstean. Wij hebben reden om aan te nemen, dat dit bericht voorbarig is. De zaak is, zoo hoor den we uit goede bron, nog niet in den Mi nisterraad geweest Slechts is nog gaande het onderhandelen tusschen de ministers Ruys en De Geer. Het voorstel zou, zoo zei men ons, tusschen de 15 en de 20 millioen vergen. Dit bedrag moet De Geer voorloopig te hoog vinden, waarom nog gezocht wordt naar een tusschenweg. Deze tusschenweg ls wellicht een herhaling van de regeling, die dit jaar heeft gegolden. Ook wordt overwo gen de f 14 terug te brengen tot f 13. In elk geval staat vast dat nog geenszins een afwij zende beslissing is genomen. De diverse bu reaux werken dag aan dag om te zorgen, dat de regeering niet met ledige handen voor de Kamers behoeft te verschijnen. Fabrieksaardappelen. Wat de vlascultuur aangaat, wordt ons uit de regeering, door bemiddeling van zijn re- geeringscommissaris het plan dier teelt, aan de belanghebbenden in de Veenkoloniën voorgelegd. Dit plan komt hierop neer, dai een bedrag van vier millioen van regeerings wege zal worden uitgetrokken al dan niet rentedragend, dat is ons niet beken» welk bedrag, als de prijzen van het aardap pelmeel stijgen, terugbetaald moet worden Het schijnt, dat de belanghebbenden dit voorstel hebben afgewezen, omdat zij oor deelden, dat zij daarmede niet voldoende geholpen zijn. Ook hier worden de onder handelingen voortgezet. De vlascultuur. Wat de vlascutuur aangaat, wordt ons uit het zuiden des lands gemeld, dat een comité ran vlassers en burgemeesters eenige malen in Den Haag met den minister van Land bouw en zijn adviseurs, mr. Frederiks, sec retaris-generaal, Meijer de Vries, secretaris van de Permanente Ambtelijke Vlascommis sie, heeft vergaderd, doch slechts vage toe zeggingen ontving, terwijl den vragers met nadruk werd voorgehouden, dat de Staat, er financieel slecht voorstaat T"Ve Corverin in het Westland Een nieuw proces. Het was in de oorlogsjaren, dat in hei Westland werd opgericht de verduurzaam- inrichting Coverin, waarvan vele tuinders aandeelhouder waren. Zij leverden hun pro ducten aan de fabriek. Maar de zaak liep mis, de zaak failleerde Daarna ontstonden processen met de aan deelhouders, die door de tuinders werden gewonnen. Dezer dagen ontvingen nu plm. 400 tuin ders in het Westland een schrijven, om groote® deels het geld dat zij hadden ontvan gen voor hun producten, voornamelijk de bonnen, terug te betalen aan curatoren, Nu kwam de vraag naar voren, of men opnieuw zal gaan procedeeren. In verband hiermede kwamen Vrijdagmid dag een groot aantal tuinders uit het West land te Naaldwijk in een vergadering bij In deze vergadering herinnerde de voorzit ter, de heer P. Kerbert, van Poeldijk eraan, dat, plm. 11 jaar geleden men ook bijeen kwam, voor bespreking over het aandeel proces. Curatoren in dat proces hadden de verbalen van een groot aantal tuinders toenmaals doen ophouden, hetgeen hen f 80.000 heeft gekost aan het rijk. Thans vol gen zij daarom een anderen weg en is de tuinder W. v. d. Wel te De Lier als eerste tot. betaling gedagvaard. En na dc beslissing zullen vermoedelijk de dagvaardingen voor de verdere tuinden* in het Westland volgen. De rechtskundigen hebben medegedeeld, dat in deze zaak de kansen voor de tuinders gunstig ziin, en gevraagd wordt nu of men gezamenlijk zal gaan procudeeren. Wat de proceskosten betreft, wordt voorgesteld om 7 pet te heffen van hetgeen iedere kweekei zou moeten betalen. Nadat hierover eenige besprekingen waren gevoerd, werd besloten om de betrokken zaak van den tuinder volledig te precedee- Keuring van dekhengsten Bij beschikking van den Minister van Staat, Minister van Binnenlandsche Zaken en Landbouw, is bepaald: a. dat de gewone keuringen van tot dek king bestemde hengsten in het najaar 1931, welke alleen door de Stamboekcommissiën Ui-en geschieden, zullen worden gehou den op: Zeeland: (alleen voor type trekpaard). Dinsdag 27 October te Middelburg en Zierik- zee; Woensdag 28 October te Kattendijke; Donderdag 29 October te Hulst en te Axel; Vrijdag 30 October te Oostburg. Noordbrabant: Maandag 2 November te Bergen op Zoom voor type trekpaard Dinsdag 3 November te Zevenbergen en te 's-Hertogenbosch voor type trekpaard; Woensdag 4 November te Haps en Eindho ven voor type trekpaard. Limburg: (alleen voor type trekpaard). Donderdag 5 November te Maastricht en Roermond; Vrijdag 6 November te Venlo; b. dat de gewone keuringen van tot dek king bestemde hengsten in het najaar 1931, welke zullen geschieden door de Rijkscom missie voor de keuring van trekpaarden en door de betrokken Stamboekcommissie, zul len worden gehouden op: Zeeland: Donderdag 29 October te Hulst te Axel; Vrijdag 30 October te Oostburg. F)e landbouw in Duitschland Onze Rijkslandbouwconsulent te Berlijn Ir. Joustra deelt hierover in Handelsberich ten mede: RunderhorzelbestriJ ding. In het begin van dit jaar werd ter gele genheid van een conferentie in zake 't run- derhorzelbestrijdlngsvraagstuk 'n bijzondere commissie benoemd, welke tot taak heeft de bestrijding van de runderhorzel in woord en beeld te propageeren. Deze commissie, weï- ,ke is samengesteld uit vertegenwoordigers van landbouw, slagerij, vleeschwarenindus- fcrie, veehandel en huiden- en lederindustrie, hield dezer dagen een vergadering onder voorzitterschap van Ministerialrat Ktirsch- ner van het Rijksministerie van Landbouw, waarin besloten werd om niet alleen aan dacht te schenken aan de propaganda, doch om bovendien tot directe bestrijding vain de runderhorze' in de bijzonder sterk bedreigde gebieden in Baven-Beieren en Sleeswijk-Hol- stein over te gaan. Door middel van vlug schriften, waarvoor de lederindustrie de kos ten op zich genomen heeft, zal op de nood zakelijkheid dezer bestrijding worden gewe zen. De keuze van de (bestrijdingsmethode zal aan de landbouwers en de veeartsen warden overgelaten. Bij de landbouwkamers zullen voor dit doel adviesbureaux worden opgericht, van waaruit de landbouwers o.a. ook practisch zullen worden voorgelicht. Naar in „Naohrichten über den Vieh- und Fledsohmark" wordt medegedeeld, ligt het in de bedoeling allereerst in de in aanmer king komende gemeenten van bovenge noemde gebieden na te gaan, welke dieren gedurende den afgeloopem zomer zijn ge weid. Deze dieren zullen dan door de van gemeentewege daartoe aan te stellen perso nen worden onderzocht en behandeld. De be treffende landsre geeringen zullen dienaan gaande voorschriften uitvaardigen. De ge meenten zullen in de kasten bijdragen, ech ter ten hoogste van een bedrag van 68 Mk. per dag en per persoon, die de bestrijding uitvoert De hiervoor benoodö'gde gelden rul len door het Rijksministerie van Landbouw en door belanghebbenden beschikbaar war den gesteld. De veeartsen zullen op de be- BENZO Rijwielen net vrU zicht, franco station BENZO RiJWIELFABRIEK VLAARDINGEN. Lange jas 8.75 Jekker 5.75 Oliebroek 4.25 Pijpen, per paar 3.50 Laat U niet natregenen BESTEL NOG HEDEN, bij: Me' BIERBOSTEL rantsoen. Nadere inlichtingen bij: N.V. BONDA LEIDEN D. SNAATHORST - Overschie Werkplaats: Kleinpolderkade 5 en 13 Woonhuis: Parallelsiraat 39b Telefoon 43738 Autogene Lasch- en Snij inrichting Het aangewezen adres voor Overschie en omstreken voor het uitvoeren van lasch- en brandwerkhet vervaai digen van alle soorten smeed- en plaatwerk voor auto's, schepen, ENKHUIZER ZAADWINKEL Noordplein 35 Rotterdam TELEF. 43164. IUINZAAD BlOtMBOLKN. BLOiMZAAD WOON in Uw EIGENHUIS en gij bespaart pl.m. 40 der huursom. Voor spaar rekeninghouders 85 Hypotheek 'ndividueel sparen met vaste rente en gegarandeerd eindbedrag (geen spaarkas, geen verzekering). Aanvragen te richten aan NIEUW EIGENHUIS, Jan Pzn. Coenstraat 21, 's GRAVENHAGE. Overal actieve vertegenwoordigers gevraagd, aangename werkkring, rnlme belooning. TUINBOUWARTIKELEN van gewapend Beton in ruime keuze heeft: Vraagt prijs en monsters van de nieuwe modellen der betonrlbben. Thans licht en doelmatig! D. P. KAPTEIJN Bermweg - CAPELLE a d. USSEL TUINBOUWGEREEDSCHAPPEN K. R. H. de beste Fa K. ijk. lel. 259 P. VAN DER K00IJ ZONEN ROTTERDAM TELEF. 31418 Turfstrooise! - Fourage en Paardenmest VRAAGT PRIJS. Clichéfabriek „Het Oosten" 11 Gedempte Slaak No. 120 1 11 Teleïooo No. 24425 1 H ROTTERDAM Kunstmest voor KAMERPLANTEN Verkrijgbaar in de Bloem- en Zaad winkels a 40 cent per flesch (voldoende voor 400 groote planten). Een beproefde mest voor Cactussen Waar nog niet verkrijgbaar, stuur ik U een flesch franco huis voor 55 cent. H. P. BENDIEN - Naarden POSTREKENING 55454. handeling controle uitoefenen. Aardappelmeelprijs. De „Interesse® gemeinsdhaft Deutsche^ Kar boffelstarke-Industirië®" te Berlijn heeft voor den tijd van 1. October 1931eind Maart 1932 nieuwe prijzen vioor aardappelmeet vastgesteld. Deze berusten op de grondno- teering van 27 Mk. per 100 Kg. De prijs voor superior-meel bedraagt bij 15 ton ladingen vrij spoor Berlijn 28 Mk. per 100 Kg. Vanaf Januari 1932 wordt de prijs elke maand 15 Pf. per 100 Kg. hooger. De prijs van den ouden oogst bedroeg de laatste maanden gemiddeld 27.50 Mk. Voor 50 Kg. fabrieksaardappelen werd op 24 Sep tember j.l. 514614 Pf. par pet. zetmeel be taald. Aizet van fruit Teneinde fabriekmatige verwerking van het Duitsche fruit zooveel mogelijk te be vorderen hebben de Duitsche Spoorwegen voor den tijd van 21 September30 Novem ber 1931 een uitaonderingstarief ingevoerd voor het vervoer van versche appelen ja peren naar de fabrieken De vrachtverlaging bedraagt 25 pet en geldt alleen bij losse veria ding. Verder heeft de Rijksminister van Land bouw gelden ter beschikking gesteld ter ver laging van de rente der voor den aankoop van fruit benoodigde credieten. Deze veria- ging bedraagt voor den duur van 36 maan den 4 pet. Ook ten behbeve van den wijnbouw, de tabak- e® hopteelt zijn middelen ter verla ging van de rente beschikbaar gesteld. De fllachtveemarkt. In verband met de daling der slachtvew prijzen i® den laatsten tijd heeft de Rijks minister van Landbouw een aantal gemeste runderen uit de vetvecinarkt te Husum ge nomen. Deze markt is het voornaamste cen trum van de in de herfst aangevoerde ge meste runderen. Daar de aanvoeren op dc binnenlandsche slachtveemarkten over het algemeen wegens de slechte koopkracht reeds thans slecht zijn onder te brengen, zou een grooter toevoer uit het mestgebieu in Noord-West-Duitschland den prijs nog meer drukken. gedrijfsuitkomsten in Friesland De Coöperatieve Centrale Landbouwboek houding in Friesland voerde in het boek jaar Mei 1930—Mei 1931, de boekhouding van 1028 bedrijven. De uitkomsten per H.A. vindt men in onderstaande tabel: Kleiweidestreek 265 8024 392.15 V'eenweidestr. 158 4488 364.52 De Wouden 222 5670 366.81 Kleibouwstreek 383 13053 401.24 I 1 90.71 6.70 Uit de bijgevoegde toelichting nemen we het volgende over. Bij de opbrengsten is ook opgenomen, wat door de huishouding uit het bedrijf werd genoten. Geen bij- of afschrijving is toege past wegens stijging of daling van d» marktprijs. „Bruto opbrengst" is de totale opbrengst van alle producten samen. Onder „Arbeidsloon" is geen vergoeding voor den arbeid van den boer zelf opgenrv men. Loon voor in het bedrijf werkende meerderjarige, inwonende kinderen, is groo- tendeels in rekening gebracht naar den maatstaf van f 600 per jaar. Voor minder jarige kinderen werd geen loon berekend. Voor de kolommen „Zaaizaad en poot goed" en „Meststoffen" is in aanmerking ge nomen hetgeen werd aangekocht en niet wat door het bedrijf zelf werd voortge bracht. Dit geldt ook voor het veevoeder, met uitzondering echter van de voorraden van den oogst van het voorgaande jaar, die wel in aanmerking zijn genomen. De kolom „Andere onkosten" bevat alle onkosten, die niet in een der vorige kolom men werden opgenomen, n.l. kosten voor onderhoud van gebouwen en werktuigen aankoop van klein gereedschap, melkcon- trole, stamboek en dergelijke, benevens de afschrijving op wagens, machines, groote werktuigen en overname, van gemiddeld ongeveer 6 pCt. der boekwaarde. „Brutowinst" is het voordeelig verschil tusschen de bruto-opbrengst en de totale onkosten. Het is de winst, die, onder overi gens dezelfde omstandigheden, zou zijn ge maakt, indien alle betrekken boeren on hun eigen „plaats" woonden, geheel met eigen kapitaal werkten, en geen grondbelasting, waterschapslasten en wegenbelasting betaal U li 13 U if *i b§ s§ n 6.77 61.90 40.78 201.47 109.68 22.77 138.96 28.95 6.23 72.45 35 63 183.67 180 85 21.90 129.15 29.72 16.70 97.37 36.46 226.59 140.22 19.83 106.04 13.45 22.44 37.33 45.39 246.03 155.21 18.02 132.30 4.89 d'en. Bij het bepalen van deze winst is rekening gehouden met alle voordeelen, die de boer uit zijn bedrijf geniet, behalve het gonot van vrije woning. „Rente van het bedrijfskapitaal" is bere kend naar 5 pCt. der waarde van den begin inventaris. De cijfers in deze kolom zijn niet ontleend aan de uitgaafposten van de boek houdingen, doch berusten op schatting. Onder „Huur" is opgenomen do huur, die in de boekhoudingen als uitgaaf in reke ning werd gebracht, benevens de geschatte huurwaarde van het land, dat in eigen ge bruik werd geëxploiteerd. Het „Overschot (of „Verlies") voor den boer" is verkregen door de „Rente van het bedrijfskapitaal" en de „Huur" in minde ring te brengen van de „Brutowinst". Dit overschot is het bedrag, dat er overblijft als winst voor den boor-ondernemer, die geen grondbelasting, waterschapslasten en wegenbelasting betaalt. Aan dit overschot dient nog te worden toegevoegd de waarde van het genot van vrije woning. Ten overvloede wordt er nog aan herin nerd, dat de in de kolommen vermeld.» uit komsten gemiddelden zijn en daaruit slechts onder de grootst mogelijke reserve conclusies mogen worden getrokken voor b« paalde bedrijven.

Nieuwe Leidsche Courant | 1931 | | pagina 11