KAPITEIN KLAKKEBOS OP DE LEEUWENJACHT WOENSDAG 7 OCTOBER 1931 DERDE BLAD PAG. 9 V Kerknieuws. NED. HERV. KERK. B-e roepen: Te Schraard, cand. P. Bouw. hulppred. te Utrecht. Te Workum, G. Ger- brandy te Nieuw-Vennep. Aanigenomen: Naar Klaaswaal (toez.), G. W. IC H'Ugenholtz te GEREF. KERKEN. Beroepen: Te Zuilichem, cand. A. 3. van Dijk. te Rotterdam. CANDIDATEN TOT DEN H. DIENST Cand. L. S. den Boer te Apeldoorn is door dc Classis Utreoht der Chr. Gerei Kerk na peremptoir-examen met algemeene stemmen toegelaten tot de bediening des Woords en der Sacramenten. Zijn intrede als predikant te Leerdam is bepaald op Zondag 25 October a.s., na bevestiging door Prof. G. Wisse, van Apeldoorn. AFSCHEID, INTREDE, BEVESTIGING Ds. W. K roe se, Ned. Herv. predikant te IJmuiden-Oost denkt wegens vertrek naar Oosterhout (Gld.) a.s- Zondag van zijn te genwoordige gemeente afscheid te nemen, des middags om twee uur. Ds. C. R i e m e r s nam Zondagavond afscheid van de Evang. Luth Gemeente te Wildervank-Veendam, om te vertrekken naar Naarden-Bussum, waar hij 18 October zijn intrede hoopt te doen. Voor zijn af- scheidspredikatie had hij tot tekst gekozen 1 Cor. 16 13 en 14. Hij werd toegesproken door Ds. J. G. Vermaat, Ned. Herv. predi kant te Ommelanderwijk, door den heer de Wit van Stadskanaal, den heer Zaadhof van Winschoten en namens den kerkeraad door de heer K. Bos v .1 Wildervank. HULPPREDIKERS De heer F. Strikwerda, theol. cand. te Lollum (Fr.), die een benoeming als hulp prediker bij de Geref. Kerk van Haren (Gr.) aannam, zal half October zijn arbeid aanvangen. Er zal dan voor gemelde kerk des Zondags viermaal dienst zijn, n.l. des morgens te 9 en te 11 uur en des namid dags te 2 en te 5 uur. NIEUWE PREDIKANTSPLAATSEN De besluiten van het Classicaal Bestuur van Den Haag om bij de Ned. Herv. Gemeen te te Den Haag een 18e en 19e predikants plaats te vestigen en bij de Gemeente Wassenaar een 2e predikantsplaats, zijn door het Pro.v. Kerkbestuur van Zuid-Hol land goedgekeurd. De liggers van het trac- temenit voor de standplaatsen werden even ■eens goedgekeurd. De predikantsplaatsen in de Residientie worden gevestigd met ingang yan 15 Oct. a.s. en die te Wassenaar met ingang van 1 Jan. a.s. Te Huizen (N.-H.) hebben leden der Ned. Hervormde Gemeente voor de stichting van een derde predikantsplaats 5800 aan jaarlijksche bijdragen toegezegd, zoodat het beroepingswerk voortgang zal kunnen heb ben. HERDENKING Te Ouderkerk a. d. Amstel wa; het gisteren 50 jaar geleden dat de Geref. Kerk werd geïnstitueerd. Tegen morgen is een herdenkingsdienst belegd, waarin zal spreken Dr. 3. C. Rullmann, Geref. predi kant te Wassenaar. OUDERLINGENCONFERENTIES Kerk en Sociale verhouding. Vandaag is te Utrecht in het Gebouw voor Chr. Sociale Belangen de zevende Utrechtsche Provinciale Ouderlingenconfe rentie der Geref. Kerken gehouden, onder leiding, van den voorzitter, den heer J. Ver sloot, van Harmeien. Na de gebruikelijke opening en de afdoening van huishoudelijke werkzaamheden, werd het woord gevoerd door den heer G. Post. ex-ouderling van Utrecht, die refereerde over het onderwerp: „De taak der opzieners ten aanzien van de hedendaagsche sociale verhoudingen en stroomingen". Referent ontwikkelde zes stellingen, waarvan de 2 laatste luidden. V. Onze hedendaagsche tijd blijkt een tijdsgewricht te zijn, waarin het inzonder heid de minder juiste sociale verhoudingen zijn die oorzaken vormen tot de inwerking van die stroomingen welke in strijd zijn met Gods Woord, waardoor de materialistische inslag getuigt van een zich losmaken van de verantwoordelijkheid t.o. God en Zijn Dienst. Iets van zoo belangrijke betcekenis, dat de He f'ers en Opzieners zich bijzonder hebben voor te bereiden om onder aanroe ping van de hulp des Heeren, die verderfe lijke invloed, door meerdere aandacht aan de sociale strekking van des Christens roe ping te wijden, trachten te keeren of tegen te gaan. VI. Ond'er de in stelling V genoemde om standigheden is het noodzakelijk dat de Kerk van Christus in de bediening van de ambten, er rekening mede gaat hóuden dat het besiister op den voorgrond stellen van het bevorderen van alle Christelijke Sociale Actie een taak is die door den geest des tijds wordt opgedrongen en een belangrijk onderdeel is van de roeping die in Gods onfeilbaar Woord is te onderkennen, waar voor bovendien in overeenstemming met de verantwoordelijkheid van het ambt, tot naarstige studie van de vele vragen mag, neen moet worden aangespoord, opdat iedere Opziener er zich wel van bewust zij, welke taak hem is toevertrouwd, zoo hij geroepen wordt de geesten uit den afgrond te proe- ^Tn <fe middagvergadering hiel'd Ds. P. Ch. v. d Vliet, pred. der Geref. Kerk van Utrecht een referaat over het onderwerp: „Ouder ling en Jongeling". a>1 We komen morgen nader op dit referaat en voorts over het verdere verloop dezer conferentie nader terug. JEUGDDIENSTEN Te L'an d smeer werd Zondag onder leiding van Ds. J. C. Koningsberger J-idienst gehoi Te Zwolle zal men in de groote Kerk 'dezen winter, behalve in morgensamenkom sten ook des avonds jeugddiensten doen houden. RUSTHUIZEN Te Gouda is in de laatstgehouden ver gadering van den Kerkeraad der Ned Herv.. Gemeente besloten tot instelling van een commissie uit den Kerkeraad, aangevuld met eenige leden der Gemeente, om het noodige voorbereidende werk te verrichten voor de eventueele stichting en instand houding van een tehuis voor ouden van dagen. Deze commissie zal allereerst deze zaak in studie nemen, om daarna den Ker keraad van haar bevindingen te rappor teeren. GEREFORMEERD THEOL. TIJDSCHRIFT De September-aflevering van het Gerefor meerd Theologisch Tijdschrift bevat aller eerst een zeer gedocumenteerd en helder ar tikel van Prof. Dr. F. W. Grosheide over de beteekenis van de overlevering voor de tot standkoming van den canon van het Nieuwe Testament. De heer E. D. J. de Jongh Jr. van Kampen schrijft over verbetering van ons kerkgezancr, waarbij hij aansluit aan zijn artikelen 21 en 28 Nov. 1930 in De Bazuin over Isorhytmisehe Psalmen, en waarin hij nogmaals, enkele critische opmerkingen die daartegen waren gemaakt, besprekende, aan dringt op het zingen van Psalmen met moei lijk zingbare wijzen op cte wijze van „be kende Psalmen" die hetzelfde rhythme heb ben. Hij ontving op zijn artikelen begrijpe lijk zeer veel bewijzen van Instemming. De Kroniek van Ds. P. van Dijk behan delt o.m. de houding van Het Zoeklicht te genover de artikelen van Prof. Aalders over Chiliasme in de Reformatie. Het nummer eindigt met boekbesprekingen. FINANCIEELE OFFERS. In de eerste jaren der Afscheiding zijn door vele predikanten financieele offers gebracht. Ds. J. W. Gunst, die in de „Leidsche Kerk bode" interessante „Van Velziana" geeft, schrijft: „En wat hebben de getrouwe predikanten veel moeten opofferen in het financieele! Van Velzen verhaalt: Door de eerste alge- eene vergadering van de Christelijke Gere formeerde Gemeenten uit de Provinciën Gro ningen, Friesland en Drenthe, die den 8sten April 1835 te Groningen werd gehouden, Ds. De Cock een jaarlijksch traktement zevenhonderd gulden beschikt niet een vrye woning, de plaats naar verkiezing. Het traktement is later verhoogd en in 1837 tot duizend gulden gebracht. Wanneer De Cock in het Hervormd Kerkge nootschap gebleven was, had zijn traktement op kunnen loopen tot vijf of zesduizend gul den. Dit hing af van de verhuring der lande rijen, uit welke opbrengst het traktement werd betaald. Totnogtoe had hy tweeduizend Ds. Scholten ontving na zijn afscheiding geen salaris. Ook Ds. Brummelkamp ontving niets als traktement van de gemeenten, die hy bediende. Ds. Van Velzen is, na zijn scheiding weldra door al de gemeenten in Friesland tot haar herder en leeraar beroepen, gelijk wy vernomen hebben, en hem een jaarlijks inko- 850 gulden toegelegd. Zyn verblijf was toen in Leeuwarden, waar hem een ge huurde woning werd beschikt. En welk een som is er niet aan boeten be taald moeten worden, waarbij wij dan in aan merking hebben te nemen het groote verschiL in de waarde van het geld, tusschen toen en nu We zijn in staat hier een lijs t den lezer oor te leggen van de boeten door Van Velzen betaald op onderscheidene tijden; wij vonden deze opgave aldus bij zijn paperassen: f42.30, f42.71, f67.60 f 17.76, f229.77, f 103.78, f 101.24, f 106.50, f 115.78, f 103.54, f 126.90, f 114.90, f 102.50, f 104.—, f 103.37, f 109.27, f 10l.92r', f 114.36, f 104.42, f 57.22, f 110.74, f 104.38, f 121.48, f 54.21 en f 56.23 Dit maakt te zamen een som uit van f 2416.73*. Aan welke plagerijen, onwettige onrechtmatige behandelingen heeft Van Velzen blootgestaan! Waarlijk: hij heeft veel geleden. En wy hebben hier niet alles ge noemd", CONTACT MET RUSSISCHE CHRISTENEN IN ONS LAND Op >t oogenblik houden in ons land verblijf Pastor Robert Fetler, Zendingsinpecteur en Miss Natalia Grushenkova, Zendelinge van het Russisch Zendingsgenootschap (British Ame- Mission), dat werkt in Sowjet-Rusland, Oekraine, Siberië, Polen, Letland, Roemenië onder de uitgewekenen in Boelgarije, Zwit serland en Frankrijk. Juist werd er Zondag 27 "er een eyangeliesatielokaal in Parys geopend, voor het werk onder de 80.000 Rus sische uitgewekenen, die daar verblijf houden. De vorige week waren er iederen avond spe ciale Evangelisatieby eenkomsten. Pastor Ro bert Fetler en Miss Grushenkova komen daar juist vandaan, Ds. Robert Fetler heeft een veelbewogen le- in achter zich. Als predikant in Petersburg werd hij onder het Czaristische regime naar Siberië verbannen. De revolutie bracht hem ongedacht weer naar Rusland terug. Toen on dernam hy echter vrijwillig den tocht naar Siberië om daar het Evangelie te brengen. Twee jaar was hy er werkzaam en in dien tyd verscheen de eerste Siberische Christelijke krant. Daarna werd Ds. Fetlers' weg naar Wla diwostok geleid, waar hy een kerk diende, tot hem dit door de komst der bolsjewieken onmo gelijk werd gemaakt. (Met veel zegen heeft hy toen in een Russische gemeente in China ge werkt en in 1924 ging hij naar Riga. Hier is hij predikant van een Letlandsche gemeente en tevens Zendingsinspecteur van het Rus sisch Zendingsgenootschap, dat in Riga zyn hoofdzetel heeft. Miss Grushenkova was voor eenige jaren docente aan de Universiteit te Petrograd, maar ging voor verdere studie naar de Uni versiteit in Londen. In Engeland kwam zij tot bekeering. Zij wilde toen haar heele leven dienst van den Heiland besteden en ontving een opleiding als zendelinge aan Ridgelands' College in Londen. Daar de weg naar Rus land voor zendelingen -gesloten was voelde zy zich geroepen voor haar volk" té werken buiten Rusland. Twee jaar werkte zij in Letland en daarna heeft ze belangrijken arbeid kunnen doen door in Groot-Brittinië en Ierland contact te zoeken met Christenen, die het Russische volk in hun gebedsleven en den kring van hun belangstelling wilden op nemen. Verleden jaar trad Miss Grushenkova in Engeland op in kerken, samenkomsten besloten bijeenkomsten. Nu worden uitnoodigingen voor, of ver zoeken om inlichtingen aangaande spreek beurten voor Pastor Robert Fetler en Miss Grushenkova graag in ontvangst genomen door mej. A. M. Ubbink, Hoflaan 16, Dieren, esse voor Nederland v/h Russisch Zen- dings Genootschap, die tevens aan belangstel lenden de „Zendings-Echo" wil zenden, het maandelijks uitgegeven Nederlandsche orgaan van het Russische Zendings-Genootschap. IEDER EEN POND Als een soort curiosum vermelden we een plan van de Evangelisch Gereformeerde Ge meente te Hannover, om in den nood van haar anne leden te voorzien. Ieder die daar toe in staat is, wordt verzocht elke veertien dagen een pond levensmiddelen te bezor gen aan een daartoe aangewezen adres van waar ze naar een centraal punt worden gebracht, om van daar uit te worden ver deeld aan hen die er behoefte aan hebben. Schoolnieuws. PROF. F. LENGKEEK Prof. F. Lengkeek, hpogleeraar aan do Theol. School te Apel doorn viert heden zijn 60 sten verjaar dag. De jubilaris, die eerst het Chr. onder wijs diende, is op later leeftijd Theolo gie gaan studeeren en werd in 1902 candidaat. Hij stond nis predikant te Harlingen, daarna te Enschedé en te Am sterdam. Reeds verscheiden jaren is hij hoogleeraar aan de Theol. School. Behalve enkele Hollandsche vakken doceert hij exegese van het Oude en Nieuwe Testa ment, Hermencritiek en Isagogiek. Zijn col leges worden zeer gewaardeerd. In nog ongebroken kracht mag hij dage lijks aan de Theol. School arbeiden, alsook op menig ander chr. terrein. Zoo is hij o.a. voorzitter ran de vereen, voor Chr. M.U.L.O te Apeldoorn. Van zijn hand verschenen eenige theol. geschriften. TECHN. HOOGESCHOOL TE DELFT Dr. Ir. J. J. Koch, benoemd tot lector in de afd. der werktuig- en soheepsbouwkunde aan de T.H., tot het geven van onderwijs in de toegepaste mechanica, heeft gister middag zijn lessen aangevangen met het houden van een openbare voordracht in het gebouw voor werktuig- en scheepsbouvv- kunde aan de Nieuwelaan te Delft. Dezer dagen had de officieele ingebruik name plaats van de nieuwe proefinstallatie voor papierfabricage, opgesteld in een bij bouw van het laboratorium voor Technische Botanie. Tegenwoordig waren het college van Curatoren, vele hoogleeraren, de rector- magnificus Prof. Ir. H. Ter Meulen, de schen kers van de installatie, studenten en belang stellenden. Met ingang van 1 October is benoemd tot tijdelijk-vast-assistent aan de -Landyuw- hoogeschool te Wageningen Ir. P. Schoorl, te Bennekom. N. C. S. V. Dr. H. C. Rutgers, secretaris van de N. C. S. V., is 30 September j.l. naar het buiten land vertrokken en zal eerst 9 November weer op „Hardenbroek" te Driebergen terug- keeren. In den loop van den zomer zijn de fun deeringen voor het nieuwe gebouw van de Ned. Christen-Studenben-Vereeniging Zeist voltooid. Thans is men bezig met het metselen van de muren en men hoopt nog Vóór den winter het gebouw ondier do kap te hebben. CHR. HUISHOUDONDERWIJS. Te Leeuwarden is opgericht een ver- eeniging voor Chr. Nijverheidsonderwijs, die bedoelt de oprichting en instandhouding van een Chr. Industrie- en Huishoudschool al daar. Het ledental bedraagt aanvankelijk 125. Aan giften werd in zeer korten tijd reeds toegezegd f 2000. In het dagelijksch be stuur hebben zitting de heeren J. E. Buuren, dir. Chr. Kweekschool te Leeuwar den, Mr. R. J. Mulder en de heer P. Sie- besma. Men heeft een groote propaganda- actie opgezet. RIJKSLANDBOUWSCHOOL TE LISSE Voor het tijdvak van 1 dezer tot 1 October 1932 is benoemd tot leeraar aan de Rijks tuinbouwschool te Lisse de heer D. de Vries te Amsterdam. ONDERWIJZERSBENOEMINGEN. Meerkerk (hoofd J. Notting), S. Horjus te Veenendaal. El burg (hoofd J. de Jong), P. Vercoute- ren te Sassenheim. Aangenomen. Oldeboorn (hoofd G. R. Fennema), voor tijdelijk Snel te Eefde (Gld.). Amsterdam-West (Herv. Bentinck- school, hoofd A. Huisman), met ing. van I Febr. a.s. P. C. Hoek, onderw. te Valkenburg J bij Leiden. H a r d e r w ij k (School Israëlstraat, hoofd H. Veenhof), voor tijdelijk, mej. N. A. C. Ver beek te Utrecht. Arnhem Johannastichting voor buiten gewoon onderw. aan lich. gebrekkigen, hoofa E. van Beynum), D. Grolleman te Ooster- ;ek. Gameren (hoofd H. Heide), W. J. de Veer te Leerdam. „..geham (Geref. School, hoofd G. Hoeksma), mej. T. van Diggelen te Ferwerd, voor tijdelijk. NAAR INDIE. heer Ph. hL Kranenburg, Chr. onderw. te Gelder-malden, is als zoodanig benoemd aan de Holl.-Chin. School te iBangil op Java, hoofd de heer A. Derksen. NIEUWE CHR. SCHOLEN. Te Schiphol (Haarlemmermeer) is in aanwezigheid van verschillende officieele personen en autoriteiten, aan de Burgemees ter Amersfoordtlaan een nieuwe Chr. school geopend-, waarbij verschillende sprekers het woord voerden. SCHOOLGEBOUWEN Te Alp hen a. d. Rijn wordt de Ko ningin Emmaschool voor Chr. Buitengewoon Lager Onderwijs Woensdag 14 October a.s. •bruik genomen. Te Heemstede is door het Bestuur der Bijz. Prot School aan den Raad Haarlem medewerking gevraagd voor de stichting van een school voor 162 leerlingen n.l. 7 klasse- en 1 gymnastieklokaal. B. en W. praeadviseeren de medewerking te ver- lecnen en vragen daarvoor f 124.500 aan. Te Leeuwarden nadert het tweede schoolgebouw van de Vereeniging voor Chr. Volksonderwijs, dat aan de Leeuwerikstr. aldaar verrijst, zijn voltooiing. Reeds moest een der lokalen in gebruik worden genomen. Half December a.s. zal het imposante ge bouw eerst geheel in gebruik kunnen wor den genomen. M. VAN DEN BERG. t Zaterdag is te Harderwijk overleden de heer M. v. d. Berg, rustend hoofd dier chr. school te Zevenhoven, in den ouderdom van ruim 64 jaar. De heer van den Berg, van ge boorte een Israëliet, werd opgeleid aan de Chr. normaalschool op den Klokkenberg te Nijmegen, en was als onderwijzer werkzaam 5 jaar te Woerden, 1 jaar te Zutfen hoofd te Zevenhoven van 1891 tot 26 Sept. 1928, toen hij met pensioen het onderwijs verliet en zich te Harderwijk vestigde. Onder zijn leiding kwam de school te Zevenhoven tot grooten bloei. Hij genoot algemeen groot vertrouwen en de achting van iedereen. Mede heeft hij zich zeer verdienstelijk ge maakt voor de verbreiding der A.R. begin selen. Tal van jaren was hij hoofdredacteur van de Stichtsche Courant Menig artikel van zijn hand is daarin verschenen, waaruit kon blijken de diepgaande studie welke hij maakte van de werken der poli tieke voormannen. Tevens heeft hij als voor zitter der kiesvereeniging te Zevenhoven de Centrale de A.R. partij met zijn krachten gediend. De teraardebestelling vindt heden plaats te Harderwijk. LICHAMELIJKE OEFENING OP SCHOOL Te Sliedrecht besloot de Raad aan Gedep. Staten andermaal voor één jaar vrij- .stelling te vragen van invoering van het vak lichamelijke oefening op de lagere scholen. GRONDOVERDRACHT AAN BIJZONDERE SCHOLEN. Beperkende voorwaarden niet geoorloofd. Zooals bekend mag worden geacht, is het Gemeentebestuur, ingevolge art 80 der L. O. Wet 1920, verplicht om indien het grond be schikbaar stelt voor de stichting eener Bij zondere school, dien grond aan de betreffen de Instelling of Vereeniging in eigendom over to dragen. Hoewel de wet daartoe gee nerlei recht gaf, had de gemeente A m dam sedert jaren de gewoonte om aan dien overdracht allerlei beperkende voorwaarden te verbinden, zoowel betrekking hebbende op den grond zelf alsook op het school gebouw. O. a. werd ook als voorwaarde ge steld dat indien één of meer der aan het Schoolbestuur opgelegde verplichtingen niet werden nagekomen of één of meer der op gelegde verbodsbepalingen werden overtre den, de betreffende Vereeniging telkens (zonder uitdrukkelijke ingebrekestelling) een door B. en W. te bepalen boete van ten hoogste f 10.000 zou verbeuren, welke boete betaald zou moeten worden binnen 14 dagen na daartoe strekkende aanmaning van en W. De bond van Chr. Schoolvereenigingen te Amsterdam heeft onophoudelijk tie school besturen er op gewezen, dat het gemeente bestuur hiertoe geen recht heeft, en advi seerde daarom de gestelde voorwaarden niet te aanvaarden, hetgeen niet voorkomen heeft dat vele schoolbesturen ze toch hebben ge accepteerd. Niemand wilde de zaak in Hoo- ger Beroep laten uitmaken! In 1928 heeft echter één der Schoolbesturen eindelijk de koe bij de horens gevat en aan 't Gemeente bestuur bericht dat het de voorwaarden niet wenschto te accepteeren en de zaak in Hoo- ger Beroep wenschte te zien uitgemaakt Dit Schoolbestuur is onlangs op ongeveei alle punten in het gelijk gesteld. Het eenige wat een schoolbestuur nog moet gedoogen is dat aan het schoolgebouw, indien noodig, teunpunten voor electrische geleidingen door het Gemeentebestuur worden ange bracht. Hiertegen heeft natuurlijk niemand ecnig bezwaar! Voorts is uitgemaakt, dat dt Gemeente geen recht had tot het stellen der boete-bepaling! Aneta seint nader uit Batavia, dat wegens inkrimping van het onderwijs de uitzending van leerkrachten voor het lager en meer uitgebreid lager onderwijs geheel is stopge zet In November wordt te Batavia een con ferentie gehouden van de inspecteurs van onderwijs, waar een reeks bezuinigingsmaat regelen in bespreking komen. De herorde ning en overdracht van het onderwijs op de locale ressorten zullen eerst worden behan deld in de zitting van den Volksraad van 1932. NAAR DE SCHOOL MET DEN BIJBEL! De Unie „Een School met den Bijbel" vraagt de aandacht van besturen en hoofden Scholen met den Bijbel voor het vol gende: Herhaaldelijk komt het voor, dat leerlin gen onzer Scholen met den Bijbel na verhui zing, niet of niet onmiddellijk geplaatst worden op de voor hen aangewezen School met den Bijbel in hun nieuwe woonplaats. In de meeste gevallen vindt dit zijn oor zaak in de omstandigheid, dat de ouders, in hun nieuwe omgeving vreemd, niet weten waar de door hen voor hun kinderen ge zochte school gevestigd is. Een betrouwbaar adres om te dezer zake inlichtingen in to winnen, is hun bovendien in den regel niet bekend. De kinderen moeten echter naar school, en zoo komt men er toe, voorloopig plaats te vragen op een willekeurige school in de nabijheid van de woning, totdat men grond van verkregen kennis der plaatselijke omstandigheden een definitieve keuze zal kunnen doen. De Unie „Een School met den Bijbel" achi dezen gang van zaken niet juist en meent dat verbetering hier zeer goed mogelijk is. Daartoe roept zij de médewerking in va alle besturen en hoofden van onze Scholen met den Bijbel. Het is den hoofden van de Scholen be kend, waarheen in voorkomende gevallen hun leerlingen verhuizen Laten alle hoofden dit even melden hun besturen. Laten alle besturen, die van een aanstaan de verhuizing kennis dragen, een korte me- dedeeling van den naam en het nie adres der ouders zenden aan het bestuur van de School met den Bijbel, in wier om geving zij zich vestigen. Is geen schoolatlas de plaats van vestiging bekend, dan kan het bureau der Unie (Svveelinckstraat 39, Gravenhage) daarover te allen tijde in lichtingen verstrekken. Laten alle besturen, die een dergelijke kennisgeving ontvangen, de ouders tijdig waarschuwen. De Unie „Een School met den Bijbel" wekt alle besturen en hoofden tot krachtige me dewerking op. Het is in het belang van onze scholen. Het is in 't belang van de ouders, die vooi hun kinderen Christelijk onderwijs zoeken. Het is bovenal in het belang van de kin deren, dat zij na verhuizing op de nieuwe schooi terugvinden de sfeer, die zij verlie ten, n.l. de sfeer van de School met den Bijbel. EXAMENS ACADEMISCHE EXAMENS irk. Ing., propaed. ex., C Kessmi i Lie TJoen Has, Temangigoeng. Radio Nieuws. Donderdag 8 October. HUIZEN (1875 M.) NCRV 10 Tijdsein. >.15 Gramofoon. 10.15—10 45 Korte ziekend!- lelden door D*. J. de Bruin. Chr. Geref. 1 Baarn. 10.45—11 Gramofoon. 2 Tijdsein. Cursus fraaie '.landwerken, te geven door Ably. Leerares Gootscbe Industrie en H Anken, Geref. Pred. Delft. Muzikale i door het In I. tc Utrecl t. 7.3C7.45 i Btofversieret halfuurtje. Tijdsein. 8—10.30 Uitzending vault de Zi iderker van de Contact-Commiss Geref. Grondslag. Spr- Aalders van Hilversui swoord. Mej. H. g. Eere-Presidente va In". Ds. P. Ca. lange baa: De Chr. C Zeist. Dire in J.V. op G.G. Ondei Medewerking verl i. Zangvereenlglng D. Zijlstra te Utrecht i-Orkest onder leiding van Piet Hurk, 10.3010.40 Persberichten van Vaz Dias. 10.4011.30 Gramofoon. KRO. 89.15 Morgenconcert. 1111.30 Gra- HILVERSUM (298.8 M.) AVRO. 8 Tijdsein. 8.0110 Gramofoon. 10 Tijdsein. 10.0110.15 enwödlng. ,10 15—10.30 Gramofoon. 10.80 Concert. 11.30—12 Spreker. 12 Ttjdsein. —2 Kwartet. 2—2.30 Verzorgen zender. 2.30 Gramofoon. 3—3.30 Lezing 3-304 Gra- on 45 Ziekequ^. 5—5.30 Gramofoon. 5.30—6 Orkest. 6—6.30 Sportpraatje. 6 308 Het leporkest 8 Tijdsein 8.01—8.10 Praatje. 8.10 5 Gramofoon. 8.1510.16 Muzl<V te A'dam. —10.30 Nieuwsberichten van Vaz Dias. 10.30 Orkest. 12 Sluiting. heik. Ing.. propaed. ex.. mej J. Brand. Rot- am: J. W Brocades Zaalberg. Den Haag: an Duyn. Rotterdam: A. J. Ensink._Kai H. Hoog. Amsterdam. W M. Klazlnga. p: J. J de Lange. Pladjoe: J- Hudlg. Rot- m; J. J. L Lutl. Rotterdam: mej. C. G. H. Soerabaja: mej. E J. Plion, Madloen: J. Mijning., propaed. ex.. J W Fennell, Velsen; C. F. Groenman. Haamstede RIJKSUNIVERSITEIT TE LEIDEN. Gesl.: Vis- en Natuurkunde, letter L. cand.ex., de heer M. Kraal. Rijswijk Istent. de dames W C. Be ui en H. W. v. d. Beid. HUlegom. GEM. UNIVERSITEIT TE AMSTERDAM, Gesl.: Geneeskunde, doet. ex., de heeren H. J. Welvaart, H. J Versteeg. C. E. Lindbergh en doet. ex.. de heer W. R. de Vaynes van Brakell RIJKSUNIVERSITEIT TE GRONINGEN. Gesl.: Wis- en Natuurkunde (F), cand exde heer J B. G. Hurenkamp: id. letter K. cand.ex.. de heer F. G. P. Nagel. EXAMENS LICHAMELIJKE OEFENING UTRECHT. Ex. vrije Gesl de heeren B. Bannlnk. West Veenstra, Roden (Dr.). Afgew. 4 cand. EXAMENS-MACHINIST DEN HAAG. Gesl. voor dlpl. B. A. H. Theys- meijer, Haarlem: J van Buul, Dordrecht: Dj iJonker, Alkmaar; A. van den Buuse, Vlissingcn 95. „Nou jongens, daar gaat-ie!" fluisterde de kapitein. Hij gaf een vastberaden ruk aan. het touw; de dolk sneed het touw, waaraan de doorgehakte boom hing, door, en de zware boom viel met een slagprecies op de staarten van de leeuwen, zoodat ze alle vier gevangen zaten! Hoe ze ook rukten, ze konden met geen mogelijkheid loskomen, en het was 'n gebrul om er kippevel van te krijgen. 96. De kapitein liet zich van z'n verheven zitplaats zakken, liep naar de leeuwen toe, en hield hen, op 't eind van 'n tak, een doek met chloroform onder den neus. De anne dieren vielen met draaiende oogen en 'n weemoedige zucht machteloos neer. waarop ze stevig en afdoende gebonden werden. En toen ze 's avonds bijkwamen, zaten ze veilig en wel in een nieuwen wagen aclitera&n den (Wordt Vrijdag vervoU4^ DESTER VANHALALAT Een verhaal nit den tijd der Babylonische ballingschap (74 ,;Gij zijt goed, Atis. Uw vrooQójkheid en iok uw zachtmoedighedd, uw gezang en -ie deelnemende woorden uit uw mond hebben mij d'ilkwijle smart en angst doen vergeten ;Maiar waarom zijt gij -in de laatste dagen dön zoo vrees ed ijk treurig?" .,Ja., als gij mijn hart zoudt kunnen ver anderen! Lieve Atis ik kan thans niet vroo- ilijk zijn' „Ik weet wel waarom, Respha. De zoon ?e vorsten, Abiud, hij Droevig blikte Reepha haar vriendin aan. „Het zou imij zoo aangenaam geweest zijn. tenminste zijn zuster te mogen heeten. Nu ben ik ook dat niet meer. En zag ik hein tot nu toe een enkele meal in het vervolg 1 ik zijn gelaat wetllicht nooit meer aan schouwen!" Zij zweeg een oogenblik. Tranen vloeiden langs haar wangen. „Hier, neem deze kfleeren, Atis," sprak tij, „en die daar, en sluit ze in die kist! Oom kan eflk oogenblik komen. En dau moeten wij gaan!" Maai- Atis was verdwenen, voor Reepha uitgesproken had. Het meisje had het rui et bemerkt, wijl zij al sprekende naar een stoel fep, waarop enkele kleedin.gst ukkcn I Abiud zag ha a teekende. De Babylonische was vastbesloten, Abiud op te zoeken. Zij vond hem niet in huis. Maar het vlugge meisje bedacht zich niet 'lang. Haastig verliet zij het gebouw en ijdoe naar den stadsmuur. Daar moest zij den jongeling eteHilig vinden. Zij liep van de eene poort naar de andere, en ontdekte hem eindelijk bij een der torens, waar hij den werklieden enkeüe aanwijzingen gaf. Hier bleef zij wachten, tot Abiud naar beneden kwam. Het duurde lang voor hij haar bemerkte; zoozeer was hij in zijn weirk verdiept Einde lijk naderde een arbeider, die hem op heit meisje wees. Hermaiza zag Atis spoedig staan en kwam bij haar. „Atis, wat doet gij hier?" vroeg hij. er iets van belang gebeurd? Ik zag u hier anders nimmer!" „Vergeef mij, o heer, dat ik zoo vrij Maai' medelijden met de arme Ri dwong mij u op te zoéken." „Wat? Wat wilt gij zeggen?" vroeg de jongeling haastig. „Vandaag komt OphiaJ, haar oom, haar ophalen. Zij zal bij hem wonen." „Dat wist ik niet." „Zult gij haar laten vertrekken?" „Ophia.1 is de broeder haars vaders!' „Hij zaïl het hart der niicht breken!" „Hoe zoo? Wil zij liever bij mijn vader blijven? Ik dacht niet andeirs, of zij zou gaarne ons huis verlaten; want haar oog blikt zoo treurig ails dat van een vogeltje in een enge kooi!" ,Gij dwaalt! Zij treurt 'oemd aan. lagen. Toen zij geen antwoord ontving, zag Atis echter sprak verder: „Ik zie dat gij zij om on begreep inu wat Atis' zwijgen he-1 verwonderd zijt, o heer! Nog geen uur ge leden heb ik haar het geheim harer treurig beid ontlokt. Zij verzekerde mij toen, hoe blij zij was, u haar broed-er te mogen noe men. En reeds lang wist ik, dat zij u be minde, en dat de Liefde tot u haar droevig stemde. Wilt gij haar dus uit uw oogen ver bannen, zoodat zij zelfs uw 6tem niet mag hooien?" „Kom mee, Atis!" sprak Abiud. Spoedig hadden zij het ouderlijk huis be reikt. Toen zij door de hooge poort liepen, zagen zij Ophiail en Respha uit de tegen overstaande deur komen. Het meisje ween de en Méld de handen voor liet geQaat. „Gij vvilt gaan, Respha?" vroeg Abiud op mikten toon. „Büjf nog een oogenbli'k!" Hij ging door dezelfde deur, waardoor Respha gekomen was, nair binnen. Nog een vertrek en hij was bij zijn vader. De vorst liep driftig de kamer op en neer. „Vader, veroorloof uw zoon een woord!" „Spreek, Abiud!" antwoordde de vonst „Tot op dit oogenblik heb ik steeds de gevoelens van mijn hart omtrent een doch ter Juda's voor u verborgen gehouden. Ik will u thans het geheim openbaren. Gij weet dat Reepha ons verhaat. Moet zij werkelijk voor aJtijd vertrekken?" „Wat? Begrijp ik u goed?" sprak de vorst. „Ja, mijn zoon, ik zag het lieve kind. dat helaas, zoo treurig wns, niet gaarne ons huis verlaten." „Wilt gij de oorzaak dier droefheid we ten? Atis kwam zooeven bij den stadsmuur om mij te zoeken. Zij sprak over dingen, waaraan ilk tot heden niet dacht. De oor zaak der treurigheid van liet meisje is is de liefde tot uw zoon, o vorst!" De vader werd niet toornig, gelijk Abiud had verwacht. Al-leeu een zekers yerruesiug sprak uit zijn blikken. „En mijn zoon, wat zegt uw hart?" „Sedert ik Respha bij den tempel van Belit zag, was zij mij als een zon, die de ziel vol glans en warmte goot, zooais ik nooit iets dergelijks ondervond." Abiud zweeg. Zerubbabel zog zijn zoon ernstig en toch vriendelijk aan. .„En wat verlangt gij nu van mij?" „Ik smeek u, vader, te beslissen, of gij haar waardig acht, eenmaail de vorstin Juda's te zijn." „Uw wensch worde vervuld! Het kind was met ons iin Babel aan tijden en kwel lingen onderworpen; moge zij in het vader land onze vreugde deelen!" Zerubbabel nam de hand zijns zoons en verliet met hem het vertrek. Ophiail, Atis en Reepha wachtten in de poort op Abiuds komst. Nu trad de vorst tot Ophiel en sprak: „Neem beide meisjes voorloopig tot u; maar Meng ze spoedig terug: wout Respha wl de vorstin Juda'6 zijn." „Gij verlnagt, dat zij terugkome1" vroeg de Egyptenaar verwonderd. „En zij zal de bruid uwe zoons zijn?" „Abiud zal u antwoorden!" En Abiud naderde het meisje en sprak, terwijl hij haar vriendeüijk in de oogen zag: „Dochter Joaribs, Abiud word door zijn vrienden verhinderd, uw leidsman te zijn op den dag, toen gij uw eerste schre den in de stad Babylon naar den Euphrant richtte. Mag hij im Salems straten aan uw zijde gaan?" Een enkel „Ja, Abiud!" was het antwoord. Haar blikken bevestigden, wat de mond HOOFDSTUK XLIV Het sterfbed van den profeet Ongeveer dertig jaren later trok een kleine karavaan naar Babyion. De vermoei de kameelen droegen een aontail personen, wier kleeding en hoofdbedekking hen als Joden deed kennen. Reeds lang hadden tij den „toren der lo ven lichten" voor oogen. Ook andere tempel gebouwen weuden zichtbaar. Maar was dat Babylon? Geen enkele muurtoren; ook geen hooge wallen te vinden. En meer en meer naderden zij de stad. Daar kwam hen i-amand tegemoet. „Goede mam," sprak de aauvoerder, „zeg mij, is dit Babylon?" „Meendot gij dan, dat het een andere stad „Maar waar zijn de geweldige muren? Waar de vele torens De stad ligt openl" „De heuvels, welke gij ziet liggen, be vatten nog groote brokken muur; de groot ste daar, naast de straat, wa6 vroeger een toren!" „Maar wat is er dan gebeurd?" „Vriend, don zijt gij stellig in geen tien jaren im Babyion geweest. Want zoove-4 jaren is het geleden, dat de koning dei- Perzen de muren liet omverwerpen!" Men trok verder. De „harwrende turnen" waren nog altijd aanwezig. Nu volgde de ontzaglijke koningsburg. Èen eigenaardiue glans blonk in de oogen des aanvoerders. Het moeeten geen onaangename herimn''- ringen zijn, wleke zijn geest bezie hielden. Zoo lang hij de muren voorbij trok, zag hij met welgevallen naar den burg. «üot VofeiJ

Nieuwe Leidsche Courant | 1931 | | pagina 9