wondt U morqen iets bekend qemaakt door Lenst ds Annonce ven Morgenavond WOENSDAG 7 OCTOBER 1931 TWEEDE BLAD PAG. 6 Hier begint het I VoorkomGorgel droog """Wybert STADSNIEUWS VAN HET STADHUIS HINDERWET. B. ert W. van Leiden brengen ter alge meene kennis, dat door hen vergunning is verleend aan: aP. Th. Verhoef en rechtver krijgenden tot het oprichten van een slagerij in het perceel Haarlemmerstraat no. 13; sectie H no. 2702; b. de fa. W. A. F. Marijt pn rechtverkrijgenden, tot het opriahten van een bewaarplaats en drogerij van wol en zouterij van huiden in het perceel 2e Looierstraat No. 73-75, Seotie C. No. 1891; c. C. J. de Goede en redhtverkrijgenden tot het oprichten van een wasohinrichting in het perceel Heerensingel No. 27 g. Sectei K. No. 1768; P. P J. van Remundt en recht' verkrijgenden tot het oprichten van een stoonvweasoh- en strijkinrichting in liet per ceel Zijlsingel No. 2. Sectie K. No. 809; e. J Marijk en rechtverkrijgenden, tot het op richten van een zouterij van huiden, dro gerij en opslagplaats van wol in het perceel 2e Looierstraat No. 9b. Sectie C. No. 1635. A. VAN DE SANDE BAKHUI.TZEN, Burgemeester. VAN STRYEN. Secretaris. Leiden, 7 October 1931. VOLKENBOND EN ONTWAPENING In de goed bezette, groote zaal van het Nutsgebouw trad gisteravond als vierde spreker voor de afdeeling Leiden van liet Nationaal Jongerenverbond op het Tweede Kamerlid de heer Th. F. M. Schaepman. Nadat de voorzitter, de lieer De Vries, de afgevaardigden der verschillende vereeni- gingen en in het bijzonder de jonge studen ten had welkom geheeten. werd voor de aanwezige onbekenden van het doel der vereeniging een uiteenzetting gegeven van het reglement en de doelstelling van het Verbond. In zijn rede over het onderwerp „Volken bond en Ontwapening" wees de lieer Schaep man allereerst op -het merkwaardige feit, dat de belangrijkheid van den Volkenbond ten volle uitbeeldt, n.1. dat in den tegen- woordigen nood eigenlijk een economi sch en oorlog aller oogen gericht zijn op Genève. In den Volkenbond moeten alle leden, wil dit instituut door de oplossing van de militaire en economische problemen zijn bestaansnoodzakelijkheid bewijzen, be zield zijn met hetzelfde ideaal: de algemec- ne ontwapening; terwijl alle krachten hier op geconcentreerd dienen te zijn. Van groo te beteekenis is de inschikkelijkheid, die de landen betoonen en de bereidwilligheid, waarmede zij zich onderwerpen aan arbi trale uitspraken en dergelijke. Dit zou men de groote winst van den Volkenbond be haald gedurende de twaalf jaren van zijn bestaan kunnen noemen. Nederland en Nederlanclsche gedelegeer den hebben medegewerkt en vaak leiding gegeven aan de verschillende werkzaamhe den. Van de prominente Nederlanders noem de spr. vervolgens Dr. Rutgers, Jhr. Bee- laerts van Blokland, Jhr. Loudon, en Prof. Rutgers. Wil het ideaal de algemecne ontwapening bereikt worden, dan dienen de verschillende leden een onbeperkt ver trouwen in elkaar te krijgen. Vervolgens ging de heer Schaepman de verschillende pogingen in den loop der ja ren gedaan om te komen tot beperking der bewapening en ontwapening na. In 't einde der vorige eeuw kwam het streven naar beperking der bewapening als een reactie op de voortdurend toenemende en daardoor stijgende kans op oorlog tot uiting. In 1899 en 1907 werden de eerste ontwapeningscon ferenties gehouden, die echter mislukten. Tijdens den oorlog waarschuwde Paus Be- nedictus per rondschrijven tegen de voort- Kaande bewapening en eenigen tijd later kwam de Amerikaan Wilson metzijn be kende 14 punten. Hoewel in het reglement van den Volkenbond een artikel opgenomen is, waarin de erkenning van de instandhou ding van den vrede geèischt wordt door de beperking der bewapening tot een peil, juist voldoende om de binnenlandsohe veiligheid te bestendigen en te voldoen aan de ver plichtingen tegenover tien Volkenbond zelf (gezamenlijke actief, is tot nu toe nog niets positiefs bereikt. Wel werd de Voorberei dende Commissie opgericht onder voorzit terschap van Jhr. Loudon, kwamen het ver drag van Locarno en het pact van den Vol kenbond tot stand, doch de gehouden con ferenties zijn nog steeds geheel of ten deele mislukt. Duidelijk werd evenwel in den loop der jaren, dat het komen tot algemeene ontwapening niet zoo eenvoudig is als in den beginne werd gedacht. Zoo' bestaat er verschil van meening tusschen de verschil lende landen over het begrip .bewapening", worden de defensie-begrootingen der ver schillende landen niet op denzelfden basis ingediend en is nog geen overeenstemming bereikt 'tusschen de groote maritieme mo gendheden. Uit het feit, dat onlangs de z.g. hawapeningsvacantie niet tot stand kon worden gebracht, «blijkt duidelijk, dat de verschillende landen nog niet voldoende vertrouwen in elkaar hebben, een factor zonder welke, gelijk reeds is gezegd, alge meene ontwapening niet tot stand kan ko men. Alle hoop is thans gevestigd op de te gen 2 Februari 1932 bijeengeroepen groote ontwapeningesconferentie. De hoop uitspre kend, dat volgens het Volkenbonds-devies „Recht boven Macht" deze conferentie moge slagen, besloot Spr. zijn aandachtig beluis terde rede. Van de gelegenheid tot het. stellen van vragen werd eey druk gebruik gemaakt, terwijl de gestelde vragen door den spreker tot genoegen van de stellers werden beant woord. MILITARIA Met ingang van 1 November is benoemd tot luitenant-kolonel bij het 4e regiment infan terie en commandant van het korps politie- troepen, majoor J. T. Heins, van het 10e regiment, gedetacheerd bij het korps politie- troepen; en met ingang van denzelfden datum tot luitenant-kolonel van het 4e regi ment infanterie majoor Jhr. D. de Brauw van het 19e regiment infanterie. echtetriesche IIB4IHEERENBAAI 20 50 ci per om U wolken van OUD LEIDEN REPRODUCTIE VAN OUDE TEEKENINGEN Oud-Dordrecht, Oud-Rotterdam, Oud-Den Haag, Oud-Utrecht, Oud-Leiden! Er is in die combinatie iets, dat ons onmiddellijk ver plaatst in een sfeer van romantiek. Men hooit het stille neuriën van den tijd langs oude beschaduwde grachten, waar deftige burgers in gegalloneerden rok, en even def tige burgeressen in crinoline of sierlijke sleepjapon in rustige waardigheid en erntfeste deugdzaamheid' statig voortschrij den. Een enkele maal mocht men even ter zijde wijken voor een statiekaros of nederi ger voertuig, men kende nog niet de zege ningen van het legioen claxons die thans toi diep in den nacht de stilte vaneen rijten, niet het gieren en bellen van trams en heel die nijdige cacophonie van toeters, bellen, sirenes en alles wat verder het straatrumoer in waanzinnig tempo opvoert. Er was rust. en er was sclioonh')d; er was tijd tent bezin ning en overpeinzing in 't leven. Er was droomen en er was stilte, er was stijl in 't Wij zijn geenszins blind voor de schoon heid, die ook het moderne leven kan geven; wij zijn van oordeel, dat hij <lie wil, ernstig wil, zell's nog rust voor de bewogen ziel kan vinden, maar wij hebben den stijl voor 't moderne leven nog niet gevonden. De menschheid/, die zich de nieuwe schoonheid moet scheppen uit den chaos, heelt altijd heimwee naar wat zij verloren heeft, al zou zij het verlorene om verschillende redenen niet gaarne in zijn oude vormen terug heb ben. Het voorbijgegane vormt, zij het veelal onbewust, den «grondslag van ons aesthe- tisch en eveneens van ons ethisch oordeel. Het laatste willen we thans buiten beschou wing laten. Maar ons aesthetisch oordeel komt bij de beschouwing van het plaatwerk, waarvan de titel hier boven staat, in 't geding. Even breng ik in herinnering, dat het plaatwerk „Oud-Leiden" bestaat uit 14 reproducties van oude teekeningen, uitgezocht door Mr. Dm. J. W. Verburgt, de archivaris van Leiden, en uitgegeven door de Vereeniging „Oud-Lei den"; verder dat de Vereeniging tot de uit gave in staat is gesteld door een legaat van wijlen Mr. Dr. J. C. Overvoorde, de vorige archivaris der stad, onvermoeid werker, ge leerde van zeldzaam rijke kunsthistorische en archivarische kennis, wiens nagedachte nis wij hier nog eerbiedige hulde brengen. De platen „Oud-Leiden" hebben die sfeer van romantiek, die sfeer, van stilte en droom, waarvan wij hierboven spraken, en die altijd weer opvalt wanneer we in oude gravures en platen de wondere bekoring van het Oud-Hollandsche stedenschoon zien ver tolkt, Daar zijn de singelgrachten met hun verdedigingswerken, hun forsche poorten en ranke bruggen, gesteund door palissaden, die spiegelen in de gracht in trillende zig zaglijnen; daar zijn de flauw gebogen grach ten binnen de stad met even een kleijrig ge woel bij de aanlegplaats der trekschuiten: daar kartelen en trillen de trap- en tuit- geveltjes in vibreerende silhouetten tegen de lucht; daar heffen zich boven uit de slan ke molens met hun zwaaiend wiekenkruis en de burchten van het Christelijk geloof, de oude Gothische kerken, waarvan de hoo- ge spitsboogramen zijn als in gebed ver steende vingeren, daar heft zich de forsche koepel van de Marekerk boven de fijne we meling van topgeveltjes. En het is juist zoo merkwaardig, dat die trap- en tuitgeveltjes geen van alle volkomen gehjk zjjn.Binnen de algemeene structuur, binnen net alge meene stijlgevoel bleef gelegenheid en ruim te te over om aan elk dier huizen een indi vidueel karakter te geven. Gemeenschappe lijke burgerzin en persoonlijke onafhanke lijkheidszin zagen kans zich in de houw kunst der Hollandsche renaissance op 't al- lervoordeeligst te uiten. Men bleef zich zelf en bleef toch binnen 't algemeene schema. Uit dit oogDunt hebben de platen „Oud- Leiden" meer beteekenis dan voor Leiden alleen. Al wordt het typische karakter van het oude Leiden der 17de en 18de eeuw er door gekarakteriseerd, de aspecten van an dere oud-Hollandsche steden waren er mee verwant. Het zou toejuiching verdienen, als er in meerdere steden dergelijke uitgaven verschenen. We willen thans even iets van de platen afzonderlijk zeggen. De eerste is teen teekening van de voor malige Blauwpoort, die voor 1610 stond aan den ingang der Haarlemmerstraat en toen voor de vierde groote uitlegging van de stad moest verdwijnen, 't Is een vlotte schets van Esaias van de Velde, 'n broer van den be kenden zeeschilder Willem van de Velde, 't Is een wintergezicht met een aantal schaat senrijders suggestief aangeduid op den voor grond terwijl zich op den achtergrond de lange houten brug, met de klapbrug tus schen de hoofden over de gracht spant. No. 2 „De Rhijnsburgerpoort", door J. E. la Fargue, toont u links de krachtige renais- sanoe-architectuur van het poortgebouw, waarbij de steile walmuren aansluiten. U ziet weer de brug die van de buitenzijde toe gang geeft tot de poort over de Singelgracht, die thans ter plaatse heel wat smaller is. Vanaf oude tijden zijn de Leidenaars liefheb bers van peuren en van spelevaren geweest, twee amusante bezigheden die zich bij tijd en wijle genoeglijk lieten vereenigen. Is het wonder, dat La Fargue de gracht heeft ge stoffeerd met een paar rustig drijvende schuitjes? Ze behooren bij Leiden, zooals de hutspot hij 3 October. Mooi valt op dez«e zon nige plaat het licht door het geboomte van den buitensingel, waarover een paar wan delaars genieten van den vollen zomer, ter wijl een statiekoets komt aanrijden. De ach tergrond wordt geaccentueerd door de sil houetten van drie mooie molens. No. 3 is een studieblad, waarop het oude Raadhuis, tot voor meer dan twee en een half jaar de glorie der stad. Deze mooie tee kening in O.-I. inkt is niet in alle deelen ge heel afgewerkt doch is vooral karakteristiek voor het bordes, waarvan de trappen zich vroeger naar de straat' toebogen. Deze teekening is van Christiaan Hagen, wiens groote gravure van den plattegrond, omringd door de voornaamste gebouwen dei- stad uit 1670 bekend is. Van hem is ook Plaat 4, een accurate teekening van de aca demie met den „Kruythoff" of hortus bota nicus. Op het dak der academie ziet u nog de Sterrenwacht, die natuurlijk toen minder omvangrijk en minder goed geoutilleerd was dan thans. Jammer dat thans het mooie academiepoortje van de prent niet meer aan wezig is. No. 5 is de „Waag te Leiden". Ter weers zijden van dit stoere gebouw in den klassicis tischen stijl van Pieter Post ontdekken we een weelde van Hollandsche renaissance. Welk een fijn picturaal aspect geeft ons hier de Stille Rijn, ter weerszijden gedecoreerd met dte fijne gratie dor trapgeveltjes. Deze plaat is van Jean de Beyer evenals de volgende, een kleurteek'ening van de „Vischmarkt met de fontein". Men betreurt het dat de achtergrond van de huizen aan den Nieuwen Rijn thans zoo wanhopig ver knoeid is. Oude gevels werden in de 19de eeuw vervangen door opgesmukte dingen in hutsportardbitectuur en door wezenlooze bouwsels, terwijl somtijds van het oude het meest karakteristieke werd weggebroken om HET NIEUWE STADHUIS NIEUW VOORSTEL VAN B. EN W. Zooals reeds gemeld zal Maandag 19 dezer in de gemeenteraad in behandeling komen een nieuw voorstel van B. en W. betreffende de houw van een nieuw Stadhuis. Naar wij vernemen luidt het voorstel aldus dat B. en W. den Raad in overweging geven het nieuwe stadhuis te doen verrijzen op de plaats van het oude met behoud van de oude gevel en zoonood'ig met uitbreiding tot aan de Korenbrugsteeg. Het voorstel houdt verder in enkele architecten uit te noodi- gen tot het maken van een ontwerp. Vandaag zal het voorstel in de commissie van fabricage worden behandeld. POSTAGENTSCHAP 7 October wordt een brievenbus geplaatst in de Hoogerbeetsstraat hoek Johan de Witt- sraat 40, waarin de zaak is gevestigd van den heer A. ten Cate. In dat pand wordt tevens het ingang vi 12 October gevestigd een postagentschap annex telegraafstation. Ilct agentschap is op werkdagen openge steld van: 8 tot 19 voor zegelverkoop, aanne ming en uitreiking van aangeteekenden, aanneming van postpaketten en expresse- stukken. 8,30 tot 15 uur den postwissel-, post Cheque- en giro- en quitantiedienst, uitbeta ling van invaliditeits en ouderdomsrenten en dienst der ongevallenwetten voor zoover betreft aangifte van bedrijfsstakings- en on gcvalsaangiften en in ontvangst nemen vi loonlijsten. 8 tot 18 voor belastingbetaling. 9 tot 19 voor spaarbankzaken. 8 tot 19 voor telegraaf. Op Zon- en feestdagen voor alle diensten gesloten. Postcheques kunnen op de agentschappen mede Morden uitbetaald. Aanbevolen wordt op de cheque en het advies den naarA van het agentschap te vermelden, zijnde resp. Leiden: Stationsweg, Leiden: Heerenstraat, Leiden: Haven, Leiden: Hoogewoerd, Lei den: Hooge Rijndijk, en Leiden: Johan de Wittslraat. OPENLUCHT FILMVOORSTELLING OP DE KALVERMARKT Nogmaals wordt bij dezen er de aandacht op gevestigd dat hedenavond de filmvoor stelling opnieuw op de Kalvermarkt zal worden gegeven. Door onvoorziene omstandigheden is het echter niet mogelijk de film te vertoonen van de Jlataafsche Petroleum Maatschappij, maar zal opnieuw de film van Volkenbond en Vrede Morden gegeven. Gezien het buitengewone succes gisteren met deze voorstelling verkregen is een her haling dezer film trouwens zeer gewenscht. Op Donderdag en Vrijdag worden de voor stellingen weer op de Kaasmarkt gegeven. N.Z.H.T.M. De vervoersopljrengsten van de N.Z.H.T.M hebben gedurende de maand September be dragen, wat betreft de lijn Scheveningen Leiden—Katwyk-Noordwjjk (inclusief stads- lyn Leiden f 121.874 en wat betreft de lyn LeidenHeemstede f78.93. DAMMEN CHR. LEIDSCHE DAM VEREENIGING. De uitslagen van de gisteravond voor dé bekerwedstrijd gespeelde partijen luiden: Eerste klas: v. d. BosdhKI eer afgebr. MeinemaGastelaar afgebr. Teunissenv. Zwieten Jr. afgebr. Molenaarv. d. Mey 20 De Jeu'V. d. Stel 02 v. Zwieten Sr.Optendrees 02 SiragOudshoam 02 De afgebroken partij v. d. MeyDe Jeu won dezen. Tweede klas: v. <L Bosch—Godpa 0—2 Vis—J. H. v. d. Wijngaard 0—2 J. B. v. <L WijngaardKaraten 2—0 KwaadgrasHanekamp 2—0 Ta lengl>e Graaf 02 DreefVan Egmond 0'a Volgende week spelen: Eerste klas: Van Zwieten Jr.Mcinema, v. d. Meyv. <L Bosch, v. d, StelMolenaar, v. d. WijngaardDe Jeu, GastelaarVan Zwieten Sr., Optendrees—Sirag. Tweede klas: HanekampTi leng, Kari- sten—Kwaadgras, J. H. v. d. Wijngaard J. B. v. d. Wijngaard, ColpaVis, v. Eg- mon'dv. d. Bosch, De GraafDreef. plaats te maken voor een kroonlijst. Zoo werd de landseigen renaissance onthoofd om op het lijk een nagemaakte Grieksche hoed te zetten. De plaat geeft den ouden toestand vol poëzie en pittoreske schoonheid. Platen van hetzelfde karakter teekende ook P. C la Fargue: No. 8 „De Korte Mare met de Ma re poorten No. 9 „De Korte Mare met de Mare en de Marekerk", beide platen, die de rust, de innigheid en de picturale schoonheid van een oud stadsbeeld uitne mend vertolken. Heel mooi is ook van denzëlfden teekenaar No. 7, een teekening in O.-I. inkt van den Zoeterwoudschen Singel tusschen de Jan van Houtbrug en Van Disselbrug. Aan de overzijde zien we op den wal de stoere koren molen, de „Oranjeboom", die in 1905 werd afgebroken, zeer tot schade van het stads beeld ter plaatse. Jabes Heenck gaf een voorstelling van ijsvermaak op het Galgewater: de volle maan straalt door onder een bewogen wol kenlucht. Men merkt aan deze plaat hoe de karakteristieke gevel van de, timmerwerf van Lieven de Key naast zich andere in den zelfden trant heeft, terwijl er thans onder bouwkundig opzicht een rammelig zoodje We noemen verder nog een forsche teeke ning van het Zuidertranaept van de Hoog- landsche kerk door JeLgerhuys Rienks en twee heel fijne schetsteekeningen van H. P. Schouten: de Pieterskerk en de Hoogland- sche Kerkgracht met het Weeshuis en de Hooglandsche kerk. Beide zijn heel fijn van lijn, terwijl 'er overal door den teekenaar op deze studiebladen aanteekeningen zijn ge krabbeld. Deze hinderen in 't minst niet, doch geven ons een idee, hoe serieus de kunstenaar zijn taak opvatte. No. 14 is een aquarel uit het laatst der 19de eeuM- van het hoofdgedeelte van 't Stad huis door J. P. C Grolman. Met de uiterste nauwgezetheid heeft de heer Verburgt deze teekeningen uitgezocht uit den grooten voorraad welke men vindt in de prentverzameling van het stedelijk ar chief, van 't museum de Lakenhal, in musea van andere plaatsen en uit particulier bezit. De keuze valt in alle opzichten te loven. ITet bezichtigen van zoo'n prentverzame ling leert ons meer dan allerlei zeer verdien stelijke beschouwingen. Daarom beachouwe men dit artikel ook alleen als een aanbeve ling om de platen zelf te zien. POLAK-VETH-DIXI Dixi komt in het Octobemummer van „Pu blieke Werken" met een «nieuw artikel over het Leidsohe Stadhuisvraagstuk en wel naar aanleiding van hetgeen Cornells Veth schreef van den aanval van „Publieke Wer ken" op Henri Polak. Hij schrijft als volgt. „Onze kroniek over hert Leidsche Raad huis en Henri Polak heeft de aandacht ge trokken in de pers. Wij hopen nog steeds, dat die aandacht zich ook zal uitstrekken tot de Leidsche pers, die wel tot het plaat sen van een artikel van Henri Polak over ging, doch geen aandacht schonk aan de be strijding daarvan" .(Dixi slaat hier de plank 1 eel ijk mis want zoowel de Leidsche Grt. als wij schonken wel degelijk aandacht aan zijn artikel. Hij had beter moeten opletten alvo rens zulke dingen neer te schrijven. Red. N. L. CrL). In het „Handelsblad" van Zaterdag 12 September neemt Comelis Veth Henri Polak in bescherming. Hij betoogt, dat ik de argu menten van Polak, nl. dat een stadhuis niet behoort te gelijken op een M*arenhuis, een fabriek of een bioscoop en dat een kubus senstapel niet de eendge passende bouwma- nier voor onzen tijd is, niet bestreed, terwijl hij voorts de beurs van Berlage niet verge lijkbaar acht met Dudoks werk. Met name zijn de torens weliswaar beide vierkant, doch van een geheel anderen aara v: vierkantiigheidi. Overigens ligt er een en ui verschil tusschen het principe, dat Beauage volgde en dat, hetwelk men thans wil invoeren. Berlage toonde eerlijk de constructie, ter- Mijl de tegenwoordige richting alles opof fert aan den vorm. Daarom is het verzet van hen, die de beurs bewonderden, begrij pelijk. Het richt zich tegen snobisme en de cadentie. In het „Handelsblad" van Zondag 20 Sep tember ben ik teruggekomen op deze be- schomvingen van Comelis Veth. Ik heb be toogd, dat ik de argumenten van Comelis Veth niet bestreden heb, omdat het geen ar gumenten tegen Dudoks werk zijn. Overi- g«ens moet hij «het onderscheidingsvermogen van de Leidenaars niet hoog aanslaan om hun zulke enorme waarheden voor te hou- A1 moge dan Serfage's beurstoren op andere wijze vierkant zijn dan die van Du doks Raadthuis, vierkant zijn ze beide, en vergeleken met een zeventdende-eeuwschen toren zijn ze naaste familieleden. Gorneflis Veth tioont absoluut niert aan, dat Ber lage's beurs wel en flhet Leidsche Raadhuis van Dudok niet in hert oude stadsbeeld De zaak is echter deze, dart aan Henri Polak en Comelis Veth het werk van een jongere generatie tegenstaat, omdat het niet beantwoordt aan hun waarschijnlijk verouderde theorieën. Doch dat rechtvaardigt nog niet hun po ging om te trachten de opdracht aan ar chitect Dudok te doen intrekken, en te doen opdragen aan een architect van hun keuze. En daartegen ging mijn verzet. Overigens betreurde ik het, dat Comelis Veth een uiterst consciëntieus architect en een degelijk vakman op niet te verdedigen wijze in zijn vakmanschap aantast. In een naschrift betoogt Comelis Veth, dat logische constructie een modem ge bouw wèl in een oud stadsbeeld doet pas sen. Overigens meent hij camouflage te zien in het Hilversumsche Raadhuis, om dat daar rijen vensters zijn samen gegroe peerd, die niet strooken met de inwendige ruimten, omdat de hoofdingang is wegge stopt, omdat de baksteenen binnenmuren zijn weggepleisterd en omdat de baksteen van de buitenmuren een niet natuurlijk eigen effenheid vertoont, waardoor het ka rakter zoek gemaakt wordt Ten slotte spreekt het zijn eigen funq- tie niet uit. Voorts meent hij, dat bij de Rottendamsche Bijenkorf tours de force zijn uitgehaald. Ik heb daaraan slechts toe te voegen, dat Comelis Veth de architectuur beoordeelt van af zijn theoretisch standpunt. Omdat de moderne architectuur niet beantwoordt aan die verouderde theorieën omtrent het ratianeele in de architectuur, deugt zij niet Hij ziet volmaakt over het hoofd, dat die oude renaissance-architect uur, waar- tusschen het rationalisme wel zou passen, en de jongere architectuur niet, allerminst rationeel was. Comelis Veth moet eens een renaissance-tbren aandachtig beschou wen. Ze zijn uit het oogpunt van rationa lisme eenvoudig paskwillen. De klasisneke architectuur in hert oude stadsbeeld kwistig toegepast, bekommert zioh nooirt om de vraag, of de regelmatige vensrterrijen uitdrukking geven aan d«e in wendige «ruimte- Doch tyranniek eisoht Cor nells Veth dat rationalisme wel op voor de moderne architectuur, die in dat irratio- neele oude stadsbeeld wordt geplaatst. Zoo gaat het met theoretici. Daarvoor moet Dudok sneuvelen en een zuiver-op-de- graartsche rationalist van het eenigszins beschimmelde 60ort, het Leidsche Raad huis houwen. Theorieën en evolueeren. Een man van de wetenschap blijft geen geleerde, wanneer hij die evoluties niet medemaakrt. Een kunstenaar blijft, geen kunstenaar, als hij zich niet ontworstelt aan verstarde theorieën. K. VAN K. RIJNLAND WIJZIGING. 6 Oct S. Bodegraven. Nieuw koop, Dorpstraat A 345, graanhandel en maalderij. De handelszaak is d.d. 1 Juni 1931 overgegaan aan de N.V. „Baconia", te Rotterdam. Coöp. Boerenleenbank, Nieuwkoop B. No. 92, Uittr. Bestuursl. J. Groenendijk, Nieuw koop. N. Bestuurslid: A. J. van Smoorenburg Zevenhoven. Maatschappij tot vervaardiging van hoorn- producten „Arlith" Leiderdorp Zijl weg 28. De Commissarissen A. Tresfon en B. Hus, treden op als waarnemend directeur. OPHEFFING. 6 Oct. J. L. Creyghton, Lei den. Rijnsburgerweg 149, koperslagerij, win kel in verliohtings- en hutéh. artikelen. AANBESTEDING. Door den gsamizoens-commandant is he denmiddag oj) het garnizoensbureau alhier aanbesteed de levering van aardappelen, be rroodigd voor de s:«ldatenmenages over de tijdvakken 31 Nov. 1931 tot en met 31 Maart 1932 en 1 November 1931 tot en met 31 Mei 1932. Ingeschreven was als volgt: fa. Den Heeten en Zn., Leiden eerste tijdvak kloi- aardappelen f 4.88 per 100 kg., tweede tijd vak klei-aardappelen f 5.36 per 100 kg.; fa. Van der Vlist, Leiden, eerste tijdvak klei- aadappelen f 5.49 per 100 kg., zamd-aard- appelen f 5.39 per 100 kg.; fa. P. Kempe naars, Leiden, eerste tijdvak klei-aardappe- len f 5.64 j>er 100 kg., zamd-aardappelen f 3.98 per 100 kg., tweede tij cl/vak klei-aardappe- len f 5.74 per 100 kg., zamd-aardappelen f 4.08 per 100 kg. De levering werd gegund aan d«e firma Kempeneens» .eei>IN<5WS WAARSCHUWING De Commissaris van Politie waarschuwt tegen zekeren Smit, een logementsgast, die op krukken loopt en die er een gewoonte van maakt onder allerlei voorwendsels horloges in reparatie te krijgen en deze te verduisteren BURGERLIJKE STAND ONDERTROUWD: V Kraan 28 j. en G Schou en 24 j. M van Reken 26 j en J A Pruim- >oom 19^ j. D van den Wijngaard 26 j. en J. Uit den Omtrek ALPHEN AAN DEN RIJN MAATSCHAPPIJ ZIEKENFONDS. Het Maatschappij Ziekenfonds „Alphen en Omstreken" heeft in het hotel „De Vergulde Wagen" een vrij goed bezochte vergadering gehouden. De leiding berustte bij den voor zitter Dr. A. S. Kater, welke in zijn ope ningswoord het doel van deze vergadering aangaf, n.l. om de verzekerden in te lich ten over mondverzorging. De eerste spreker, de heer J. Berkenbosch-Berends, van Arn hem, behandelde het onderwerp „De Tand- verzorging". Het tandbederf, aldus de spre ker, is wel de ergste ziekte der menschen. Velen laten nimmer hun geibit nazien en behandelen; dit aantal is zeker 95 pet. Daer gebit en voeding ten nauwste samen behoo ren, is het van zoo groot belang een goed onderhouden gebit. Ouders gaan b.v. wel met hun zwakke kinderen naar den dokter, maar niet met het slecht gebit hunner kin deren met hen naar den tandarts. In dit verband wijst de Spr. op het groote nut der schoolartsen. Verschillende ziekten, tuber culose b.v., hebben soms hun oorzaak in den slechten toestayd der tanden. Volledige verzorging moet bestaan in vul len, verwijderen van tandsteen en trekken. Dit zal per jaar ongeveer f 1 per persoon boven de vier jaar kosten. Het geheel werd toegelicht met lantaarnplaatjes, waarna den voorzitter den spr. dankt voor zijn uiteen zetting en enkele aanwezigen vragen stel- De heer A. Groeneveld, penningmeester, bestuurslid-vertegenwoordiger «van de ver zekerden, tweede spreker van dezen avond, uit zijn leedwezen over de slechte opkomst van gemeenteraadsleden, daar rij wel wa ren uitgenoodigd. Als de spreker verschil lende dingen tot invoering heeft verdedigd, o.a. buikbanden, zegt deze, dat zonder pre- mieverhooging de algeheele tandverzorging niet wel mogelijk is. Voor de tandheelkun dige verzorging zijp er echter verschillende mógelijkheden. De heer Groeneveld dringt aan op verhooging van de premie ftiet 2 et-, opdat zoodoende kome volledige tandheel kundige hulp. Dit voorstel iwerd aangeno men, maar voor vullen zal voorloopig f 1 moeten worden «bijbetaald. Voor een nieuw gebit zal de prijs zoo laag mogelijk gesteld Na de pauze voerden verschillende aan wezigen nog het woord, hoofdzakelijk over de uitvoering der plannen. TWEE KRASSE OUDJES. Dezer dagen herdenken onze plaatsgenoo- ten de heer C. Treur en diens echtgenoote D. Treur-v. d. Wel hun 50-jarige echtveree- niging. We schreven hierboven twee kras se oudjes, doch daar moet bij twee bekende oudjes. De heer Treur, die voor vele jaren werkzaam was aan den graanhandel van La Roy (daarvoor C. Nachtegaal), waar thans de Asphalteerfabriek is. heeft zijn be kendheid gekregen door zijn groenten- en fruitzaak in de Prins Hendrikstraat, waai' nu het pand van „De Zon" staat. Hoewel de heer Treur thans niet meer een zaak beheert vanwege zijn leeftijd, zijn er nu twee zijner zoons die alhier een zaak in groenten en fruit voeren. Bijzonder ver melding verdient wel dat de heer Treur 25 Oct. a.s. den leeftijd van 80 jaar hoopt te bereiken en bij deze hooge leeftijd zien we hem bij gunstig weer door onze straten wandelen, terwijl hij voor liefhebberij bij mooi weer gaarne eenig 'tuinwerk doet Voor waar een groot voorrecht. Met zijn 72-jarige echtgenoote ontbreekt het hun niet aan belangstel ling, en hoewei ze beiden zeer bescheiden zijn, willen we onze lezers (hun beeltenis niet onthouden. GNEPH0EK. Met de siersteenverharding van den M'eg bij de Gnephoek is dezer dagen een aan vang gemaakt. BOSKOOP DIEFSTAL VAN EENDEN Dezer dagen werd door den visscher J. Slappendel alhier, by de politie aangifte ge daan, dat ten zijne nadeele waren gestolen 13 eenden. In samenwerking met de Goud- sche politie is het de gemeente-politie van hier gelukt de daders, zekere R. en B., alhier woonachtig, in handen te krygen. De eenden konden te Gouda in beslag worden genomen. Na opgemaakt proces-verbaal zijn de daders voorloopig op vrije voeten gelaten. SCHUIT GEZONKEN Zeer waarschynlyk door overbelasting is een schuit, geladen met kisten boomen en planten, toebeh'oorende aan de firma Gebr. Boer, in de wetering langs den Reyerskoo- perweg, gezonken. Door de kraanwagen van f'Tt heer zÜn de zeer zware kisten ge- KATWIJK 'AAN DEN RIJN OPENING TUINBOUWCURSUS Gisteravond had de officieele opening plaats van de twee-jarige Tuinbouwcursus, georganiseerd door de plaatselijke afdeeling van Bloembollencultuur en de Tuinbouwver- eeniging „Katwijk en Omstreken." De heer Nic. Bos, voorzitter van Bloembol lencultuur, richtte allereerst een woord van welkom tot den vertegenwoordiger van het Rijkstoezicht, den heer K. Volkersz, Rykstuin- bouwconsulent te Lisse, tot den heer D. C. O. Boekhoven, afgevaardigde van het Gemeente bestuur, den heer P. Castenmiller, hoofd der R.K. School, de afgevaardigden van Bloem bollencultuur en de Tuinbouwvereeniging. Voorts stelde hy aan de cursisten de leeraren voor. Als hoofd van den cursus zal optreden de heer C. A. Allers; als medeleeraren de heeren C. van Klaveren en D. de Jong. Hierna verkreeg de heer C. A. Allers het woord. Spr. dankte de besturen van de ver- eenigingen, op wier initiatief deze cursus wordt gehouden, en zeide buitengewoon op prijs te stellen de vertegenwoordiging van het Rijkstoezicht en het Gemeentebestuur. Voorts gaf hij een overzicht van wat in deze twee jaar zal worden behandeld. Spr. zal het eerste jaar behandelen theoretische vakken, n.l. Scheikunde, Natuurkunde, Plant- en Dier kunde. In het tweede jaar Bemestingsleer, Plantenziekten en Kennis van den grond. Da heer C. van Klaveren zal les geven in Bollen teelt en de heer D. de Jong in Groententeelt. Aangedrongen werd om flink te werken, in de eerste plaats om den cursus te denken en andere dingen daaraan ondergeschikt te doen zyn. Dan alleen zal het mogelijk zyn om over twee jaar een diploma te venverven, niet in de eerste plaats om dat papier zelf, maar om de kennis, die verkregen is. Tweemaal per jaar zal een rapport worden uitgereikt. Spr. hoopt, dat de cursus een goed verloop zal hebben, zoeals we dat tot nogtoe in Katwijk gewend zyn. De heer K. Volkersz, hierna het woord ver krijgend zeide, dat, toen hy enkele jaren ge leden het voorrecht had de eerste tuinbouw cursus hier mocht openen, hij verwonderd was, dat toen pas te Katwijk een zoodanige cursus voor het eerst werd gehouden, omdat Katwyk een belangrijk centrum voor tuin bouw is. Hij wenschte de plaatselijke vereeni- gingen geluk met dezen 3den cursus en zege gaarne aan het verzoek om deze te willen openen, te willen voldoen. Allereerst sluit Spr. zich bij de beste wenschen van een voor spoedig herstel van Pastoor Schiphorst, doo? den voorzitter in zijn openingswoord gespro ken. Als hy ziet op de leeraren, dan twijfelt hy er niet aan, of de cursus zal een gunstig verloop hebben. Deze tuinbouwvakonderwyzers kennen het leven in de practijk. Zij hebben hun sporen meei dan verdiend. De cursisten zullen misschien wat verwonderd zyn nu zy hooren welke theoretische vakken onderwezen zullen worden. Al is dit misschien wat moei lijk. het is niettemin noodig zal het practisch tuinbouwonderwys tot. zyn recht komen. Het is thans een moeilijke tijd. Des te meer i? het noodig om zich toe te rusten het vak zoo goed mogelijk te leeren beoefenen, dat men de cultures M-eet te verzorgen, de beste pro ducten leert teelen, ziekten leert herkennen cn doelmatig weet te bestrijden. Als men in dezen tyd arbeidskrachten zal bedanken, dan zal de knecht, die het minst zyn geld waard is zeker het eerst daarvoor in aanmerking komen. Zorgt daarom, dat ge boven anderen uitsteekt. Thans is het de tyd om uw kennis te verrijken, om er later van te kunnen pro fiteered Met de beste wenschen voor he1, slagen van den cursus, verklaarde Spr. dezen voor geopend. Nadat nog de heer Boekhoven gesproken

Nieuwe Leidsche Courant | 1931 | | pagina 6