REORGANISATIE VAN DE REGEERING-BRUNING r WOENSDAG 7 OCTOBER 1931 EERSTE BLAD PAG. 2 BUITENLAND ZWENKING NAAR RECHTS DE NIEUWE NOODVERORDENING GEPUBLICEERD De persoonlijke vrijheid tijdelijk beknot Toeneming van den invloed van de recht- eclie partijen en groepen in het Duitsche politieke 'leven en gelijktijdige afbrokkeling van de socjaal-democratie, welke het inwi- derhedd&Uahinet-Briini'nig, «te „heit minste van twee kwaden" steunde, stelt den Duit- schen premier thans voor een beslissende keuze. Binunenkort immers zal het Kabinet, dat nu reeds vele maanden aohtereen vnj man daat heeft gehad om met noodverordenin gen te regeercn, voor dan Rijkedag moeten komen en in verband met de genoemde af brokkeling van de sociaal-democratische partij ten gunste van de extremistische op positie, wordt het steeds minder zeker, dat Brüning's regeering nog een behoorlijke meerderheid zal blijken te hebben. Hij moet dus maatregelen treffen, die er toe strekken een nieuwe, steviger basis te vinden en voor de hand ligt, dat hij die nu zoekt aan de rechterzijde. Allerlei geruchten doen daarover reeds de ronde, maar slechts weinige zekere con clusies zijn daaruit te trekken. Vast staat wel, dat Brünong, teneinde zijn kabinet aanvaardbaar te maken voor meer reohts-gerichte Rijkedagledien, Curtius moet laten vallen. De minister van buitenlandsche zaken heeft trouwens zijn ontslag reeds ge vraagd. Wellicht zullen nog enkele andere ministens hun portefeuille moeten opgeven Genoemd worden Wirth, Von Guerard en Treviranus. Maar aangaande de personen welke (te opengevallen plaatsen zullen bezetten gaan nog slechts .geruchten, die om strijd worden Of Brüning zijn kabinet zal reconstrueeren of dat bij het ontslag van heit heele kabinet zal aanbieden .om daarna een nieuw te voi men, staat nog niet vast. Als zeker wordt echter aangenomen, dot hij een kleine zwenking naar rechts zal maken, die in de benoeming van de nieuw# functionarissen zal uitkomen. Men verwaidht, dat de groot-industrie in het kabinet vertegenwoordigd zal worden op de een of andere wijze. Daardoor zouden dan de nationalisten meer vertrouwen in het kabinet krijgen, want voor de sociaal democraten zal het dam wel geheel onmo geil ijk worden om de (regeerimg te steunen De nieuw® noodverordening. Terwijl wij dit schrijven komt juist het telegram binnen, meldende den inhoud van de nieuwe noodverordening, die het laatste wrk van het Kabinet in zijn huidigen vorm is geweest. Rijkspresident Von Hindenburg heeft deze verordening Dinsdag geteekend. Haar strekking is beveiliging van het economische leven en bestrijding van poli tieke uitspattingen. f De noodverordening beslaat 30 pagina s van het Reichs Gesetz Blatt en bestaat be halve de slotbepalingen uit zeven deelen. Het eerste deel behandelt de wijzigingen in de verordeningen van 1 December 1930 en 5 Juni 1931 inzake tabaksbelasting, salaris sen en loonen, rijksbemoeiingen, verlaging der sociale lasten der gemeenten en de fi- nancieele gelijkstelling. Het tweede deel behandelt werkloosheid en crisisregelingen. Het derde deel regelt de begrootingen en schulden van landen en gemeenten, beamb- tensalarissen, pensioenkorting en de opstel ling der begrootingen. Het vierde deel regelt den woningbouw en het vestigen van kolonies (werkverschaf fing in den landbouw) in de voorsteden eIHetlijfde deel bevat maatregelen betref- fcf.de de handels- en financieele politiek, spaarbanken en giro-instellingen,- de ge meentelijke credietinstellingen, de vermin dering van kapitaal, verlaging van over matig hooge rente-standaard-garantie-lee- ningen en machtigingen tot het sluiten van leeningen, vergemakkelijking van den ver koop van den aardappeloogst, controle op bedrijven in openabre dienst Het zesde deel bevat maatregelen en richt lijnen, voor vereenvoudiging en bezuiniging. Het zevende deel bevat uitsluitend bepa lingen tot bestrijding van politieke excessen. De slotbepalingen brengen <de buitenge woon belangrijke buitenwerkingstelling van deel 2 van art. 48 der Rijks Grondwet, dat een aantal rechten bevat, die thans voor den duur der noodverordening buiten werking zullen treden: de art. 114, onschendbaarheid der persoonlijke vrijheid; art. 115 onschend baarheid der woning; art. 117 onschendbaar heid van het briefgeheim; art. 118 het recht van vrije meeningsuiting door middel van woord, geschrift, drukwerk of boek; art. 123 het recht van vergadering zonder vergun ning; art. 124, het recht van vereeniging en vergadering, en art. 153: liet waarborgen van het eigendom door de wet Heden aftreding van het kabinet? In de avondbladen wordt uitvoerig het al treden en bloc van het Rijkskabinet bespro ken. Veelal is men van meening dat dit ge zamenlijke aftreden Woensdag zal plaats hebben. Omtrent de nieuwe functionarissen is men evenwel in het onzekere. Volgens „Vorwaerts" zullen aftreden Cur tius, Wirth, v. Guerard en Treviranus, voort- de staatssecretaris der kanselarij Pucnder en de perschef Zechlin. Treviranus zou tot Rijks-huisvestingscommissaris worden be noemd. Het verluidt dat Geheimraad Schmitz (van de I. G. Farben) en prof. Warm bold, die als nieuw-e ministers werden genoemd, van een benoeming hebben afgezien. Voor het ministerie van binnenlandsche zaken wordt thans de naam van Dr. Dingeldey, de leider der Duitsche Volkspartij genoemd. Wat Dr. Curtius betreft, meent de „Vossi- sche Zeitung" te weten, dat de Rijkskanse lier hem verzocht heeft de leiding op zich te nemen der Duitsche delegatie ter Ontwa peningsconferentie, terwijl voorts Dr. Cur tius een belangrijke rol zal spelen in do DuVjsch-Fransche studie commissie. De sociaal-democraten genegeerd. De „Vonwaerts schrijft o.a.: Bruning speelt een riskant spel. Hij ziet af van een contact- houden met de sociaal-democratie en inder daad gaat het de soc. dem. niet zoozeer om de personen als om de jiolitiek, die gevoerd wordt. De groote vraag is echter, of de mo gelijkheid bestaat, of niet een nieuwe oriën teering van het kabinet door verandering van personen geheel uit den aard der zaak zijn politieke lijn zoo moet veranderen, dat een verder tolereeren door de soc.-democra- tie onmogelijk wordt. Dat zullen wij in de naaste toekomst met de grootste zorgvuldig heid moeten onderzoeken en wanneer dit onderzoek gedaan wordt met een krachti ger wantrouwen, dan kan de rijkskanselier dit toeschrijven aan het feit. dat hij het niet noodig geoordeeld heeft de partij, van wie toch ten slotte in hoogen mate zijn be staan afhangt, van zijn voornemens op de hoogte te brengen. De „Lokalanzeiger" spreekt van ver ring in het regeeringskamp. Het blad legt er den nadruk op, dat de burgerlijke cen trumpartijen in het. geheel niet op de ho >g- te waren gebracht van Brünings plannen. Het aftreden van den Rijkskanselier van Buitenlandsche Zaken, Dr. Curtius, is to laat te Parijs bekend geworden om de bla den gelegenheid lot uitvoerige commentaar te geven. De „Temps" is van meening, dat Dr. Cur tius het werk van -zijn voorganger te sterk heeft gecompromitteerd dan dat hfj nog langer in functie zou kunnen blijven. Zijn aftreden was 'te voorzien geweest en heeft Frankrijk geenszins verrast. Wat de toestand in Duitschland betreft, is men zich hier de moeilijkheden aldaar welbewust. De „Intransigeant" \erklaart dat de chaos welke thans in Du\?chland heerscht. te ongelooflijk is. De ciy s heeft haar hoogtepunt bereikt. Zelfs de te ver wachten nieuwe regeeringsmaatregelen heb ben thans slechts weinig belang omdat de geheele aandacht thans gevestigd is op de nieuwe regeering. Het bericht van het aftreden van Dr. Curtius is in Londensche politieke kringen en ook op de beurs rustig ontvangen. Af gezien naar waarschijnlijk is Dr. Bruening ook na de reconstructie van het kabinet, Rijkskanselier zal blijveti, neemt men aan dat er gene principieele wijziging zal wor den gebracht in de Duitsche buitenlandsche politiek. Aan de beurs waren de Duitsche aandeelen evenwel iets lager genoteerd. HET KABINET-BRUENING VRAAGT ONTSLAG BERLIJN, 7 Oct. Na het beëindigen der werkzaamheden inzake de nieuwe nood- erordeniing vergaderde het Rijkekabinet onder presidium van Brüning. Nadat de besprekingen over de zitting te Genève waren beëindigd, k.vem de politieke toestand ter sprake. 'Met het oóg óp de ont slagaanvrage van Dr. Curtius, besloot het Rijkskafoi.net, op voorstel] van den Rijks kanselier, aan Hindenburg te verzoeken aan het heele kabinet ontslag te willen ver- lieenen. De rijkslkameeü'ieir dankte mede namens de andere ministers Dr. Curtius voor den moeizamen, opofferenden arbeid im de alge- loop en anderhalf jaar verricht. Vervolgens begaf de Rijkskanselier zich naar President Hindenburg, ten einde hem het ontslag der Rijksregeering aan te bieden HET CATAPULTVLIEGTUIG VAN DE ..BREMEN" VERONGELUKT Het catapult-postvliegtuig „New York" van den Lloydstoomer „Bremen" heeft Maandag tegen middernacht met de mail voor New York aan boord de vlieghaven Sydney op Nieuw Schotland verlaten. Toen liet vliegtuig niet op tijd aankwam, zijn tal van reddingschepen op onderzoek uitgegaan. Men dacht nl. dat een der groote mistbanken, die dikwijls aan de kust van Nieuw Schotland voorkomen, het vliegtuig tot daling had genoodzaakt. Een der booten vond echter weldra in de buurt van Noel, aan de kust van Nieuw Schotland, een draagvlak, dat klaarblijkelijk van de „New York" was. Aangenomen wordt daarom, dat de beide inzittenden van het vliegtuig, de piloot Simon en de mecanicien Wagenknecht, ver dronken zijn. De vijf postzakken, die aan boord van het vliegtuig waren, worden even eens als verloren beschouwd. DE ANTI-FASCISTISCHE PROPA- GANDAVLUCHT BOVEN ROME Bij de politie te Nice meldden zich gisteren twee Duitschers uit Munchen, Hans Bueming en Max Reiner, die mededeelden aan een Engelschman, Murris genaamd, met wien zij in Munchen kennis hadden gemaakt, Zaterdag een Klemm-vliegtuig D. 1783 te hebben ver kocht. Als eenige conditie had de Engelsch man geëischt, dat de overdracht der machine te Marseille zou geschieden. Hy verklaarde, dat het zijn bedoeling was, er mee naar Bar celona te vliegen. Eerst te Nice vernamen de Duitschers uit een brief van Murris, dat hij naar Rome wilde vliegen om daar anti-fascis tische pamfletten uit te werpen. Vandaar wilde hij probeeren Corsica te bereiken. De Duitschers, die op deze wijze tegen hun wil in een netelige affaire betrokken waren, acht ten het hun plicht de politie te waarschuwen. Zy spraken het vermoeden uit, dat Murris misschien boven de Middellandsche Zee tenge volge van benzinegebrek zou zijn veronge lukt, aangezien het klein model Klemm-vlieg tuig geen benzinevoorraad voor een vlucht Marseille-Rome-Corsica kon innemen. Naspo ringen op Corsica zijn tot nog toe zonder resultaat, gebleven. Inmiddels is vastgesteld, dat de raadsel achtige vlieger niet de Engelschman Murris, maar de Italiaan Lauro di Bosis is. Deze heeft zich tegenover de Duitsche eigenaars van het vliegtuig uitgegeven voor Engelschman, ten einde geen argwaan te wekken. De familie van di Bosis heeft, uit ongerust heid over zyn lot, de zaak uitgebracht, ten einde opsporing van den vermiste te ver krijgen. DE TOESTAND VAN EDISON. Het eind® nadert. De toestand van Edison is verergerd. De groote uitvinder is reeds bewusteloos. Volgens de meening der doctoren is zijn overlijden slechts een kwestie van enkele dagen. HOOVER EN DE WERELDCRISIS EEN CONSTRUCTIEF PROGRAM Uit Washington werd Dinsdag gemeld: De President der Vereenigde Staten Hoo ver heeft in 'n persconferentie 't doel der besprekingen van gisteravond uiteengezet. President Hoover verklaarde, dat het de bedoeling is een constructief program tot bestrijding van de werelddepressie op te stellen. De president voegde hieraan toe dat in hoofdzaak Noord-Amerikaansche pro blemen onderwerp van bespreking zullen zijn, doch dat aan den anderen kant ook kwesties van internationaal karakter zullen worden besproken. Hoover weigerde na drukkelijk bijzonderheden over dit plan me de te deelen. In het bijzonder weigert hij nadere inlichtingen te geven op het bericht als zou hij een verlenging van het schul- denmoratorium voorstellen. Woensdagmiddag zal in het Witte Huis een nieuwe bespreking plaats hebben van Hoover met de vooraanstande bankiers en financiers. Amerlkaansche voorwaarden voor gen verlenging van schuldenmo ratorium? Naar uit New-York wordt, gemeld wacht men met groote belangstelling het resul taat der besprekingen af, welke Hoover met de Congresleiders voert. Men gelooft dat hierbij een pirgram tot stand zal ko men tot stabiliseering der markten en tot herstel van het vertrouwen in de wereld. Voorts wordt gemeld, dat Amerika bereid is tot een verlenging van heit Hoover moratorium en een fundamenteele herzie ning van het internationale sohuldenvraag- stuk, ingeval Europa in de kwestie der ont wapening een overeenkomstige vergaande tegemoetkomendheid zou toon en. Amerika zou de volgende voorwaarden verbinden aan een verlenging van het mo ratorium: 1. De samenwerking tusschen Frankrijk en Duitschland moet hechter worda 2. Frankrijk moet Duitschland financieel bijstaan. 3. Duitschland moet zijn actie tegen den Poolschen corridor staken. 4. Duitschland moet zijn agitatie voor het program van pantserbouw opgeven. 5. Duitschland moet er zorg voor dra gen dat. optochten van organisaties als de Stahlhelm worden gestaakt 6. Duitschland zal moeten bewijzen dat evcntueele credietien slechts voor produc tieve mdernemingen zullen worden benut en niet voor bewapingen en publieke maat regelen zullen worden verbruikt 7. Er zullen stappen worden ondernomen om tot een werkelijke bewapeningsvacantie te komen. 8. De uitgaven op de defensióbegrootingen zuilen worden verlaagd ten einde op deze wijze hef internationale wantrouwen te ver minderen. De president van het American Institutie of Finance, James Bancroft, heeft in een open brief aan president Hoover de drin gende oproep gedaan zonder verwijl het initiatief te nemen tot een rigoureuse ver mindering van de herstel- en internationale schuldemregeling benevens herziening van de douanetarieven. Slechts deze maatregelen zijn in staat het bankroet van het kapita lisme te verhoeden- DE CONFERENTIE IN HET WITTE HUIS. WASHINGTON, 7 Oct. Een toestand veel gelijkende op die in de oorlogsdagen heerschte hier Dinsdagavond, toen Hoover met meer dan 20 congresleiders in conferen tie ging, aan wie hij de voorstellen voor legde voor een wetgeving welke beoogt den emstigen financieelen toestand niet nog er ger te doen worden. Tot hen, die met Hoo ver confereerden, behoorden senatoren en af gevaardigden van beide partijen, o. a. Borah, Bingham, Watson* Robinson en Glass. BOMAANSLAGEN AAN DE GRIEKSCH- SERVISCHE GRENS. Alle Grieksche ochtendbladen bevatten het bericht uit Saloniki van een voorgenomen bom lag op den Simplon-express te Gevgholi aan de Servisch-Grieksche grens. Ongeveer kwartier voordat de Simplon-express passeerde, werd de bom ontdekt en onschade lijk gemaakt. Eenigen tijd later ontploften op Joego-Sla- visch gebied, op ongeveer 500 Meter afstand de Grieksche grens, 25 bommen, waardoor twee Serven gedood werden en drie gewond. Tengevolge van een bomontploffing te Gevgheli scheurde de muur van een kazerne, waarbij een soldaat werd gedood en eenige soldaten gewond werden. In de nabijheid van het station Skolpje richtten twee bommen groote schade aan. De spoorwegverbinding Nisch-Skolpje werd door de ontploffing vernield. De angstige bewoners uit Skolpje vluchtten naar het Grieksche grensstation Idonimi. De aanslagen worden toegeschreven aan de Komitadzji's en men vreest nieuwe aansla- Tabaksverbond Turkije, Griekenland, Bulgarije De Turksche ministers zyn van Athene naar Boedapest vertrokken. Voor het vertrek werd een gemeenschappe lijk communiqué verstrekt, waarin wordt ge constateerd, dat in de onderhandelingen van de beide regeeringen over alle hangende kwes ties, in het byzonder over de toekomstige eco nomische samenwerking volledige overeen stemming is bereikt. Tijdens de onderhande lingen is ook de instelling besproken van een „drievoudig tabaksverbond" tusschen Turkye, Griekenland en Bulgarye, met het doel betere pryzen te verkrijgen, een gemeenschappelijke regeling van aanplant en afzetproblemen tot stand te brengen en de concurrentie uit te schakelen. MOEILIJKHEDEN DER DUITSCHE HIMALAY A-EXPEDITIE. De „Münchener Neueste Nachrichten" publi eeert een telegram van den leider der nieuwe Duitsche Himalaya-expeditie Paul Bauer. Deze expeditie stelt zich ten doel de Kants- jenshinga te bestijgen, het telegram dat ge dateerd is 28 September luidt: „Onze bestij ging van den top van de 8580 Meter hooge Kantsjenchinga moest op een hoogte van 7925 Metei' gestaakt worden, aangezien wij op een geheel onverwachte plaats voor een loodrceh- te 150 Meter hooge wand, met een lawine bedding kwam te staan. Het is onmogelijk en levensgevaarlijk hierlangs verder te willen ONTBINDING VAN HET ENGELSCHE PARLEMENT VERKIEZINGEN OP 27 OCTOBER Beroep van de nationale regeering; op de kiezers Het Engelsche parlement wordt vandaag ontbonden. De verkiezingen zyn vastgesteld op 27 October. De regeering zal niet aftre den, doch een reconstructie van het kabinet zal na de verkiezingen plaats hebben. Uit Londen wordt gemeld: Kort voor middernacht, na afloop van een ziting van het kabinet, die twee uur geduurd heeft, werd bekend, dat volledige overeen stemming was bereikt over de politiek, onder welke de nationale regeering den strijd voor önmiddelly'ke verkieingen zal voeren. Vernomen wordt, dat een beroep Op het land zal worden gedaan in een manifest, breed opgezet en te publiceeren door den eer- 6len Minister als hoofd van de nationale re geering. Hy zal de kiezers de bevoegdheid vragen alle maatregelen te mogen nemen, welke de regeering noodig acht in verband met de toestand. Daar in het manifest 'geen bijzondere maatregelen van welke soort ook zullen wor den aangegeven, zal Ihet ministerie waar schijnlijk niet aftreden. MacDonald bij den Koning Gistermorgen vroeg heeft de eerste Minis ter een bezoek gebracht aan het Bucking ham Palace. Hij bleef een half uur by den Koning. MacDonald heeft aan den koning het programma voorgelegd voor de ontbinding van het parlement en besprak met den ko ning de data voor de algemeene verkiezin gen en het bijeenkomen van het nieuwe par lement. Het huidige parlement zal, naar men aan neemt morgen worden ontbonden. In beide huizen van het parlement zal een korte boodschap van den koning, waarin mededee- lingen van de ontbinding wordt 'gedaan, worden voorgelezen. Mac Donald zal opnieuw candidaat wor den gesteld te Seaham Harbour (Durham). Ondanks het feit dat de resolutie van de plaatselijke commissie van de Labour Partij met een stem meerderheid was aangeno men, waarbij zijn actie als leieder van de nationale regeering werd afgekeurd, werd hij opnieuw tot candidaat benoemd. Mac Donald heeft de candidatuur aanvaard. Mac Donald is ook door andere districten aange- De premier (heeft heden verklaard: Ik blijf Labourlid en zal als Labourcandidaat strij den. In welk district ik ook gesteld zal wor den. zal ik steeds de Labourkleuren verde- I nde volgende drie weken zal Mac Do nald behalve in zijn eigen district in ver schillende kiesdistricten het woord voeren o.m. in dat van zijn zoon Malcolm en in dat van JH. Thomas, den minister voor de Dominions, die ondanks de houding der plaatselijke Laboerleiders te Derby candi daat zal stellen. Vrijdag zal Baldwin de conservatieven te Birmingham toespreken. ODe premier Mac Donald hoopt in de ko mende drie weken contact te kunnen hou den met de Rónde Tafelconferentie. Hij zal nog enkele dagen te Londen blijven. JE STAATSRAAD BIJEEN. De koning heeft den geheimen staatsraad op heden bijeengereoepen. Tijdens de zitting zal de formeele en officieele toestemming worden gegeven tot Ihet ontbinden van het parlement en het uitschrijven van nieuwe verkiezingen. JAPAN EN CHINA NIEUWE VERSCHERPING VAN VAN HET CONFLICT Buitengewone zitting van den Volkerenbondsraad?, De Chineesche regeering, welke tot nu toe reeds 40 telegrammen heeft gezonden aan den secretaris-generaal van den Volkenbond, deelt Dmsdag in een telegram mede dat de Japan- sche troepen nog steeds Moekden en Kirin bezet houden, dat nieuwe Japansche verster kingen in Mandsjoerije worden verwacht en dat de onafhankelijkheidsbeweging in Mands joerije door de Japanners wordt gesteund. Daartegenover wyst de Japansche regeering in een telegram op dat in Mandsjoerije het bendewezen steeds grooter vormen aanneemt en dat de algemeene onveiligheid steeds grooter wordt. In verband met deze situatie heeft men het in vooraanstaande Volkenbondskringen abso luut noodzakelijk geacht dat de Volkenbonds- raad per 14 October a.s. in buitengewone zit ting zal bijeenkomen teneinde opnieuw met ernst de situatie onder de oogen te zien, na te gaan welke maatregelen genomen zouden kunnen worden om een verdere verscherping den toestand te voorkomen en het uitbre ken van vijandelijkheden te vermijden. De „Daily Telegraph" meldt, dat gister avond te Nanking een zitting werd gehouden door de Chineesche Commissie voor buitenland sche zaken, waarby o.a. tegenwoordig waren de Oud-ministerpresident Yen en ae Oud minister van Buitenlandsche Zaken Dr. Wel lington Koo. Na afloop hebben beiden zich naar Peking begeven om naar het heet een onderzoek in te stellen naar de houding die maarschalk Tsjang Hsue Liang zal aannemen Ingeval van oorlog. De steun van Tsjang Hsue Liang is door de met hulp van Japan io Mandsjoerije ontstane beweging voor autono mie zeer twijfelachtig geworden. Hoewel noch Yen, noch Koo voor hun vertrek naar Peking hun officieele verklaring wilden geven heefl hun reis naar het Noorden nieuw voedsel ge- n aan de geruchten, dat ministerpresident Tsjang Kal Sjek in principe reeds tot oorlog 'U hebben besloten. Van beteekenis voor de ontwikkeling van het conflict in het Oosten is een uit Japansche bron komend bericht, dat Generaal Tsjang Hsue Liang zich tot de Japansche regeering gewend zou hebben met het verzoek, onafhan kei ijk van Nanking met Japan tot een over eenkomst te geraken. Hoewel naar men zegt Japan er prijs op stelt, tot een regeling te kernen met de Nankingregeering zelf, zou hc-t, voor het geval dat Nanking een politiek gaat voeren om de zaak sleepende te houden, beieid zyn plaatselijke kwesties met de Mands joerijsche regeering te regelen. NEW-YORK, 7 October. Volgens hier ont- rngen berichten zyn de Japansche oorlogs schepen gemobiliseerd voor een aanval op de Chineesche havens. Dit houdt verband met de wisseling van scherpe nota's tusschen Japan en China over den toestand in Mandsjoerye. Een troepenmacht van 400 marine-soldaten is uit Japan naar Shanghai vertrokken, waar de toestand zeer gespannen is. LONDEN, 7 October. Uit Tokio wordt ge meld, dat het Japansche departement van ma rine aan de eskaders te Kure en Sassibo heeft bevolen, zich gereed te houden voor vertrek. Dit staat in verband met den toestand in China, waar de anti-Japansche stemming steeds toeneemt. Japansche berichten uit Pekin beweren, dat de Russen Mantsjoerye zyn binnengetrokken, doch van Chineesche zyde wordt dit tegenge sproken. VOLKSENTSCHEID IN BRUNSWIJK. Het door de communisten georganiseerde volksentscheid van den Brunswijkschen Land dag is thans vastgesteld op 15 November a.s. UIT OOST-INDIE BESTUURSOVERDRACHT Zon, warmte en drukte Te Priok Te Batavia Plech tigheid in den Volksraad De nienwe komt, de oude gaat. Men schrijft ons uit Batavia: Heel vroeg Zaterdagochtend den 12en Sept was het in sommige gedeelten van Batavia en Priok reeds een drukte ter voorbereiding. Soldaten, ambtenaren, politie, hoogwaardig- heidsbekleed'ens, het maakte zich al in het morgengrauwen gereed voor den grooten dag der bestuursoverdracht. Nauwelijks is de zon haar snellen, loop naar het zenith begonnen, te even zes uur dus, of de wachl kamer van de Rotterdamsche Lloyd aan de tweede binnenhaven te Tandjong-Priok vult zich met de deputatie van ingezetenen, die tot taak heeft de heer De Jonge bij het voet zetten aan Java's wal te verwelkomen. Vliegtuigen van land- en zeemacht bege leidden de boot en cirkelden boven de ha ven. In het Zuiden stegen de nevelen op van de Salak en de Gedeh, zooctat hun toppen zich verhelderden tegen de blauwe strak gespannen morgenlucht. Drie schuiten kwamen in zicht: de Patria begeleid door de torpedojagers De Ruyter en Kortenaer, en terwijl zij de oorlogssche pen in de haven naderden, donderden de kanonnen en joelde de bemanning op deze oorlogsbodems. Het gouvemeunsechtpaar met zijn twee dochters en één zoon zag en hoorde van het bruggendek alles aan. Toen de boot aan wal was gelegd en de loopbrug aangerold, bracht de afvaardiging aan boord de gelukwenschen van den G.G met de behouden aankomst over. Dan zette de G. G. zijn voet op de loopbrug, het Wil- huimus klonk, de kanonnen donderden, het op eenigen afstand gehouden publiek juichte Terwijl de trein met het gezelschap zich in beweging zette, speelde het muziekkorps en wat juist het eerste trof was de groote lengte van den nieuwen bewindsman: „Adieu mein kleiner Gardeoffizier, adieu"! Ook des middags te één uur had de warmte blijkbaar den humor van dit corps nog niet doen smelten, want bij het vertrek van den ouden G. G„ die niet veel in lengte voor zijn opvolger onderdoet, speelde het weer dit schoone lied van afscheid aan een kleinen officier! Weer donderde het geschut, bij aankomst te Batavia-Weltevreden, waar wederom een deputatie aanwezig was, op het station. Het eerste bezoek werd gebracht aan het paleis van den G. G. waar Jhr. De Graaff zijn op volger ontving, om vervolgens, voor een ge deelte langs denzelfden weg naar den Volks raad te rijden langs een haag van soldaten en gewone stervelingen. Een in groot-tenue gekleed escadron cavalerie begeleidde den stoet naar het paleis. De G.G. met echtge- noote en adjudant reden in een galarijtuig, la Daumont bespannen, waarvan de berij ders in rood en goud waren uitgemonsterd'. Van dezen koets werd ook gebruik gemaakt voor den rit naar den Volksraad. Toen za ten de beide G. G.'s er in. Te kwart vóór acht moest ieder aanwezig zijn, sommigen kwamen reeds om zeven uur, maar zij behoefden zich niet te vervelen, want er was genoeg te zien. Want ook ver schillende leden waren reeds vroeg gekomen, en langzamerhand werd het een geschitter van kleurige kleedij. In de Regeeringsban- ken rechts en links van den troon, tegenover den zetel van den voorzitter, kwamen de Indische „ministers" te zitten, de Regeerings- gemachtigden, hoofden der departementen, de commandant van het leger, de vloot voogd, de hoofden van scheepvaart en volks gezondheid, de laatstgenoemde in onze krin gen geen onbekende: Dr. Of fringe, vroeger directeur van 't Petronella-hospitaal te Djok- ja. Hun ambtskleeding schitterde van 't goud wat dof stak het zwart der jaquets af van die diensthoofden, die geen ambtskleeding hebben. Officieren, residenten, assistent-re sidenten. regenten, gouverneurs, een afge vaardigde van den Soesoehoenan van Solo, een Iniandsch bestuurder van Bali, voort6 bisschoppen, professoren, predikanten, ver tegenwoordigers der rechterlijke macht, uit de bankwereld, uit kringen van handel en scheepvaart, consuls, hoofdambtenaren van departementen vulden de groote zaal. Kleu rig en rijk versierd waren veel Inlandsche costumes, waarin van achteren in een fraaien knoop van den prachtigen sarong, de met juweelen versierde kris stak. Op de tribunes schitterde het vrouwelijk 6choon in uitgelezen toiletten: de Batavia- sche modezaken hebben het,, weken lang druk gehad met het maken van japonnen voor deze groote gebeurtenissen. Toen buiten in de zon,' op het plein vóór het Volksraadsgebouw de muziek het Wil helmus speelde, verrees ieder die een zit plaats hacü gekregen, in afwachting van de binnenkomst der beide gouvemeurs-gene- Mevrouw De Jonge met dochters en zoon was al gearriveerd en had plaats genomen op de tribune links van den voorzitterszetel. Zij droeg een mauve japon met bruinen hoed haar eene dochter een gele japon met hoed van dezelfde kleur, haar andere dochter een licht gebloemde japon met groenen hoed, terwijl de zoon in jaquet was gekleed. Twee lange gestalten beiden in 't costuum in G. G„ Jhr. De Graeff met een bandelier n, traden binnen, gevolgd door den Raad in Ind'ië in ambtscostuum, de adjudanten, Weerbericht. Het dunne pijltje geeft den vorlgen etand aaa Hoogste stand te La Coruna 766.8. Laagste stand te Vestmanör 738.9. Stand vanmorgen halftwaalf 752.4. WEERVERWACHTING. (Medeged. door 't Kon. Ned. Meteorologisch Instituut te De Bilt). Aanvankelijk matige Westelijke, later weer krimpende wind, gedeeltelijk bewolkt met weinig of geen regen, later zwaar bewolkt tot betrokken met regenbuien, weinig ver andering in temperatuur. STORMWAARSCHUWINGSDIENST. Geseind van De Bilt hedenmorgen 9 uur aan alle posten: „Weest op uw hoede." BUITENLANDSCH WEERBERICHT (Medegedeeld door het Kon. Ned. Met. Instituut te De Bilt) Vrijwel het geheele gebied was onder den invloed van de vrij diepe depressie die zich sinds gister van bewesten IJsland in oost- zuid-oostelijke richting heeft verplaatst. Een V-vormige secondaire geeft krachtige wind en regen over het Noordzeegebied en naar het zich laat aanzien zal deze secondaire worden gevolgd door een nieuwe, die ten W. van Ierland en Schotland reeds eenige drukdaling brengt. In het algemeen is door de depressie-invloed de morgen temperatuur iets honger, b'halve op de Britsche eilan den, waar tusschen de beide depressies het wolkendek was gebroken, waardoor uitstra ling mogelijk werd. In Z.-Frankrijk en N. Spanje is de barometer flink stijgend. Of daarin een aanwijzing is te zien dat een gebied van hoogen druk in hte Z.W. zich Oostwaarts zal verplaatsen laat zich nog niet zeggen. TEMPERATUUR. Stand vanmorgen halftwaalf 14.0 C. 8 OCTOBER Zonsopgang 6.13 u.; Zonsondergang 5.22 u. Maansopgr.ng 1.24 u.; Maansondorg. 4.28 u. Nieuwe jMaan 11 October 1.26 uur nam. VOERTUIGEN MOETEN HUN LICHTEN OP HEBBEN Van 's avonds 5.52 u. tot 's morgens 5.45 WATERSTANDEN RIVIEREN Constanz j i i j j" Huningen Kehl Mannheim Bingen CobFenz' Keulen Duisburg Ruhrort Maastricht Venlo 2,17 m, 0,07 m. val 2,00 m, 0,06 m, val 0,46 m. 0.07 m, val 0.72 m.6, 0,08 m. val 158 m. 0,03 m, val 11.21 m, 0,17 m. was HOOGWATER NED. ZEEHAVENS ueirzijl I i 7.69 20,56 Hellevoetsl,12,26 ,-- Terschelling 5.2118,11 Willemarad 0,42 i3,iT Hariingen 6.06 18.51 Brouwersh, Ji.38 He der ie 1.17 3,37 Zierlkzee 11,57 Idem 2e 13.39 16,53 Wemeidingo 12,25 IJ muiden 12.32 Vliasingen 13,39 23,15 H. v. Ho.land 11.52 Temeuzen 11,1+ 23,44 Rotterdam 1.12 13,33 Hansweert n,48 den intendant en den algemeenen secretaris. Deze laatste nam plaats in de Regeerings- banken, de overigen bleven opgesteld achter de beide bestuurders. Na naar drie zijden gebogen te hebben, nam Jhr. De Graeff het woord tot het uitspreken van zijn afscheids rede. Het droge, zakelijke, ambtelijke, dat zijn timbre kenmerkte bij de opening telken- jare van den Volksraad, was nu geweken, de eenigszins doffe stem had aan warmt o gewonnen en beheerschte oogenblikkelijk de zaal, en dit niet het minst door de voor dracht. Zonder eenmaal haperen, soms wel sterk door zijn gevoel aangegrepen, maar zich krachtig beheerschendi, sprak de schei dende landvoogd uit het hoofd de uitmun tend gestyleerde, uit kradhtg gevoel opge welde rede uit. Aanvankelijk wat onduidelijk, dan, hoe wel zacht blijvend en niet zoo goed ver zorgd sprekend als zijn voorganger, toch wel te verstaan, hield vervolgens Jhr. De Jonge zijn. intreerede, nadat hij aan de rech terhand van den heer De Graeff had plaata genomen, vóór den microfoon. Nu en dan lezend van enkele blaadjes papier, vechtend met zijn lorgnet dat hern in deze tempera tuur van den neus wilde glijden, daardoor wat hortend, zakelijker en minder bewogen maar zeker even ernstig als zijn voorgan ger zette hij iets van zijn program uiteen: een voortzetting van de door zijn voorgang ger gevolgde politiek, met uit noodzaak ge boren bezuiniging. Hulp en steun van allen riep hij in voor zijn zware taak, „en hier mede, Mijnheer de Voorzitter, aanvaard ik het ambt van de Gouverneur-Generaal". Buiten werden de kanonnen opnieuw afge vuurd. Buigingen naar links en. rechts, dan het vertrek, thans de nieuwe G. G. rechts van den ander. Staande beluisterden Volksraad en aanwezigen de redevoeringen. Des middags na de lunch vertrok de nieuwe G. G. naar Buitenzoi^, waar hein des Maandags nog een feest van blijde in- komste wachtte, terwijl Jhr. De Graeff zich aaji boord van de Baloeran begaf, die voor dezen keer niet 's Woensdags vertrok maar zijn afvaart tot Zaterdagmiddag één uui; had uitgesteld. Velen namen aan boord nog afscheid van den scheidenden landvoogd. Om even over éénen maakte de Baloeran zich los van des kade, de muziek aan den wal speelde we derom het Wilhelmus (toen de boot nog aan wal lag het lied van de kleine Gardeoffizier!) toen klonk uit vele monden een krachtig hoezee, driemaal, men wuifde en zwaaide met hoeden en zakdoeken, tot het schip zich al sneller verwijderde van den wal en da haven uitvoer, met zich nemende den man die vijf jaar lang onder veel tegenwerking en miskenning de hoogste drager van het Nederlandsch gezag in Nederlandsch Indic is geweest.

Nieuwe Leidsche Courant | 1931 | | pagina 2