IHrnwr Jriitsdjr (£mrmt Daaeliiks verschiinend Nieuwsblad voor Leiden en Omstreken BINNENLAND. ABONNEMENT: Per kwartaal 3.2$ (Beschikkingskosten 0.15.) Per week 0,25 Voor het Buitenland bij Weke- lijksche zending 8-~" Bij dagelijksche zending Alles bij vooruitbetaling Losse nummers 5 cent met Zondagsblad 7% cent Zondagsblad niet afzonderlijk verkrijgbaar Bureau: Breestraat 123 Telefoon 2710 (na 6 uur 3166) Postbox 20 Postgiro 58936 N°. 3475 WOENSDAG 7 OCTOBER 1931 ADVERTENTIEN Van 1 lot 5 regels.....^...»»», 117% 0.22% van 1—5 regels B 210 Elke regel meer 0.45 Bij contract belangrijke korting. Voor het bevragen aan 1 bureau wordt berekend 0.10 12e Jaargang Dit nummer bestaat uit DRIE bladen EERSTE BLAD. VOORUITGANG Bezuinigen op onderwijs schijnt voor ve- Jen 't zelfde te beteekenen als knabbelen aan de pacificatie. Uit den treure wordt vaak gesmaald over het sectarisme, dat naast de eene Christe lijke School nog een van een andere kerke lijke schakeering begeert. En mocht men deze critici gelooven, dan zou daardoor al leen het onderwijs duur en immer duur der worden. Dat er ook openbare „paedagogische jam- mergestalten" zijn en moeten, zijn, neemt men eenvoudig als noodzakelijk aan. Nog dezer dagen passeerden we in een vrij arme gemeente een openbaar schoolgebouw met een pracht van een onderwijzerswoning om de handen in elkaar te slaan. Toch heet het gehucht terecht Zevenhuizen (we bedoelen niet de gemeente van dien naam) en jaren lang gingen er slechts een dozijn kinderen op deze school; maar van opheffing wilde het liberale bestuur niets weten, hoewel er een andere openbare school vlak in (te buurt was. Thans haalt men waarschijnlijk een klei ne twintig, omdat verderop zich eenige ge zinnen gevestigd hebben. Is het wonder, dat onzerzijds dat geroep om bezuiniging niet zoo ernstig genomen kon worden; ja, dat er voor ons iets hate lijks in lag? Geen openbare school zoo klein of ze had reoht van bestaan; maar Chris tenouders konden wel eens wat over hun kant laten gaan. Daartegenover stellen wij de eisch: gelijk recht voor allen. En daarom hebben we nog pas de vraag gesteld: neemt men er genoegen mee, dat er voor een simpel aantal kinderen geen openbare school gebouwd wordt, doch dezen verwezen worden naar een bijzondere; ge lijk men van ons verlangt, dat wij, een niet kleine minderheid vormende, onze kinderen naar de openbare school zenden? Het verheugt ons, dat althans bij sommi gen doordringt: als we beperken willen, doch dienen we toch rekening te houden met de gelijkstelling. En zoo schreef Dr. A. van Oven, oud-wethouder van Onderwijs te Dordrecht, nog pas in de Telegraaf (na er op gewezen tc hebben, dat de voor standers van bijzonder onderwijs niet al te veeleiscbend mogen zijn): Omgekeerd zullen de voorstanders van de openbare school toegeven, dat h'et niet juist is voor een minimaal aantal kinderen, naast een bloeiende bijzondere school, een openbaar dwergschooltje in stand te houden, dat het beter is hun kinderen naar de bijzondere school te zenden, waar het volgen van het gods dienstonderwijs niet verplicht is, die wel bestemd is voor kinderen van een bepaal de richting, maar waar men die van an dersdenkenden niet kwetst of tracht te bekeeren. Men moet elkander tegemoetkomen, op dat de onderwijsuitgaven niet zóó hoog worden, dat zij niet meer te betalen zijn. Ziezoo, dat is tenminste vooruitgang. Dat het nog wel moeilijkheden in de prac- tijk zal geven, spreekt vanzelf; daar hebben we het thans niet pver. We juichen alleen de strekking van dit betoog toe, waaruit een geest van verzoening spreekt, welke tot samenstrgnming kan leiden. Met menschen, die voor gelijk recht pleiten, valt te praten. Niet echter met de redactie van een blad, die naast dit sympathieke artikel een ha telijke prent plaatst, waardoor het bijzonde re, zeer- en buitengewoon bijzonder onder wijs van alles de schuld krijgt. OFFICIEELE BERICHTEN ONDERSCHEIDINGEN. Bij Kon. besluit is aan den gen.-majoor Dr. J. C. Diehl, inspecteur van den geneesk. dienst der landmacht, vergunning verleend tot het aannemen en dragen van de orde- teekenen van ©root-officier in de Orde van de kroon van Yoego Slavië, benevens tut het dragen op de uniform van heit kruis, verbonden aan het eerelidmaatschap van de „Association of Military Surgeons of the United States". P. T. T. Bij Kon. besluit is, met ingang van 1 Oct. 1931, aan den commies bij den post-, tele graaf- en telefoondienst E. J. Plesman op zijn verzoek eervol ontslag verleend; is, met ingang van 1 December 1931, aan den referendaris der posterijen, telegrafie en telefonie W. Bruyn Pzn.. directeur van het postkantoor te Dordrecht, eervol ontslag .verleend. MUTATIES BIJ DE LANDMACHT 1931, do kapitein H. J. Nolthei het reg. genii ontslag uit den mil. dienst verleend; IL züo benoemd: A- bij het wapen der genie: tot kapitein d> B. bfl het res.-peraoneel der landmacht bö het wapen der genie, tot res.-kapitein bij het reg. genietroepen de eervol ontslagen kapitein Schumacher, voornoemd; is op verzoek een eervol ontslag als zoo danig verleend uit den mil. dienst- aan den res. Ie luit. H. J. ten Brink, van het 22e reg. inf.; met ingang van 3 Dec. 1931, aan de res. Ie lults. S Veeman, van het 7e reg. inf., A. I. J. van Buggenum. van het 3e reg. inf.. en Ir. H. J. Schram, van het korps luchtdoelart. ZUn benoemd, bij het res.-personeel der land macht, bij het wapen der art., bij den staf van dat wapen, tot res. 2e luit. voor speciale dien de dtenstplicl J. West 29 Augustus 1931, benoe bi) het res.-personeel der landmacht, bij wapen der inf. tot res. Ie luit. bö het 7e i I, is belast met het bevel over de lie ar tillerie-brigade de luit.-kol. G. L. M. H. Higly, III. z(jn benoemd: tot gen.-majoor. rei comm. van do IVo divisie en comm. van 11e divisie, de kolonels H. G. Winkelman bij den generalen kolonels L H. Reynders lo majoor J. J. kol. do lult.- ndel. beiden en staf der :ot luit.-kol. kol. A. C. Breebi Inf., toegevoegd het 16e reg. inf. do lult.-kol. C. E. W. baron van Voorst tot Voorst, comm. van het 9e reg. inf., zulks onder eer volle ontheffing uit zjjn tegenwoordig com mando; tot luit.-kol. bij het 4e reg. inf. comm. van het korps politietroepen. de majoor J. T. Heins. van het 16e reg. inf. gedet. bü het korps politietroepen; tot luit.-kol.. comm. resp. van het 21e, het 4e. het 12e, het le en het 9e rog. inf., _de_ majoors Fischer jhr. D. "roger, O. P. i het 18e, het 19e n staf der Ho lnfar 10e reg. Inf.; t< gevoegd aan den inspecteur van den vriJwil- 1>Ü het wapen der art.:: bü den staf van het wapen, tot gen.-majoor inspecteur van het wapen, do kolonel M. Ridder van Rappard, comm. van de lVe artilleriebrigade: tot ko lonel. comm. van de lVe artilleriebrigade de luit.-kolonel H. B. van den Oudendijk Pieterse. comm. van het 5e reg. veld-art.; tot luit.- kolonel: de majoors S Schilderman en J. M. Ridder van Rappard, beldi directeur van do militaire gasschool reg. kust-art.bü den staf vi ïajoor H. D. S. Hasselman, v; 'voegd aan den directeur vo leel der landmacht; comm. resp. vi Pels Rücken. G. Doorman, J. Harberts on I. M. P. A. Quadekker resp. van het 5e rog. vold-art„ het 2e reg. onbereden art., van het bü de commissie van proefneming de kapitein J. C. Spaich, van het wapen, lid van die commissie; res. bü het 2o reg. onbe reden art. het 4e en het 5e reg. veld-art., de kapiteins C. Erpenbeek de Wolff, G. H. Schou ten en W. J. RUkens, resp. van het korps luchtdoelartlllerle. adjudant van het lo en adjudant van het 6o reg. veld-art., tot kap. bü het 2e reg. veldartillerie de le lultenai H. J. J. W. DUrs bü „n Zul. adjudant van die brigade: bü het 2e reg. veld-art., de le luit ir. M. Tans, ivan dat korps; bü de luchtvaartafd. de le lult. H. van der Zanden, van de luchtvaartafd.; bü het korps pontonniers en torpedisten de lo luit "teenmetser, van dat korps; ixt, de le luit. W. b(j het wapen der Kon. marechaussee: :tot kolonel, inspecteur van het wapen, de lult-kol. J. H. G. Kappelhoff. comm. van de 3e div. van het wapen; tot luit.-kol. de majoors M. C. de le luit. SL Schreuder, van do 2e div. hel wapen; bü het dienstvak der militaire administratie tot kolonel de luit.-kol. J. A. v Inspecteur van het dienstvak; de dirlg. officl luit-kol. chef leel der landmacht: dei do oor speciale diei j. P. Quanjer en dr. W. P. Hubi burgh, belden van dien staf; tot res.-lcapiteln voor speciale diensten bü het 2e reg. veld-art., do res. le lult. voor speciale diensten F. Al- lenia, van het korps; bü den geneesk. dienst der landmacht. bü den mil. geneeskundigen dienst, tot res.-dlrig. officier van gezondheid 3e kl. do ros.-offlcieren van gez. der lo kl. dr. H. Poeters, J H M Hermans en C H Del- prat, allen van het dienstvak; Is de majoor P. Jesse, van het reg. grena diers eervol ontheven uit züne functie var hoofdofficier voor speciale diensten b(l hel reg., ter nadere bestemming door den Ministei van Defensie; is de majoor H. C. Honig, van het reg. gre nadiers, bestemd voor do functie van hoofd officier voor specialo diensten bü het reg.; Is do kapitein A. den Hertog, van hot reg jagers, eervol ontheven van züne plaatsing bt dit reg ter nadere Indeeling door den Minister DE INDIE-POSTVLUCHTEN De berichten omtrent aankomst en vertrek der postvliegtuigen naar en van Nedef- landsch-Indië zullen voortaan worden ge plaatst onder de rubriek „Luchtvaart" in don linkerbovenhoek van de pagina, waarop de „Handel- en Sclieepvaartberichtcn" voor komen. ACTIE TEGEN DE SALARIS KORTING Op 3 October j.l. kwam te Amsterdam bij- ■n het „Comité van twaalf", gevormd uit de zes Centrales van Overheidspersoneel, vertegenwoordigd in de Centrale Commissie voor Georganiseerd' Overleg bij het Rijk. Uitvoerige besprekingen hadden plaats ,er de gezamenlijk te nemen maatregelen' tegen de door de Regcering voorgenomen korting op de loonen en salarissen van Rijkspersoneel en onderwijzers. De vergadering benoemde uit haar midden een klein werk-comité, dat de uitvoering der verschillende maatregelen zal voorbe reiden. O.a. zal een vlugschrift worden ver spreid en zullen verschillende perspublica ties plaats hebben. Daarnevens zal namens de Centrales een uitvoerig adres aan dé Tweede Kamer worden gezonden vóór deze met de openbare behandeling van de Staats- begrooting een aanvang zal maken. Het ligt in (te bedoeling, in dit adres vooral op te komen tegen het eenzijdig opleggen dooi de Regeeri'ng Van een „offer" aan Rijksper. soneel en onderwijzers en te doen uitko men, dat offers in verband met de crisis omstandigheden niet aan een bepaalde groep in de maatschappij, maar aan de geheele burgerij, ieder naar draagkracht, dienen te worden opgelegd'. SAMENVOEGING VAN GEMEENTEN SCHOTERLAND EN ENGWIRDEN In de op Maandagavond gehouden raads vergadering van de gemeente Engwirden, werd van verschillende zijden op scherpe wijze naar voren gebracht, dat deze gemeen te de laatste maanden, 'in verband met dé plannen tot samenvoeging met de gemeen ten Schoterland en Haskerland n.l. het „Hee renveen-één-plan", door Gedep. Staten van Friesland in haar bewegingsvrijheid wordt belemmerd, terwijl eenzelfde belemmering niet geldt voor de andere gemeenten, wel ke bij dit plan betrokken zijn. Opnieuw is dit weer tot uiting gekomen, nu door Gedep. Staten niet is goedgekeurd het raadsbesluit van 1 Sept. j.l. tot het stichten van een rust huis voor ouden van dagen, waarvoor een post op de begrooting was gebracht van 42 000. Het besluit tot niet-goedkeuring rust op geen anderen grond, dat. zoolang plannen tot wijziging der gemeentelijke grenzen van ./Engwirden aanhangig zijn, goedkeuring van genoemden post bij Gedep Staten bezwaar ontmoet. Waar deze omstan digheid reeds bij het nemen van het besluit tot stichting bekend was, en daarop niet van invloed is geweest, doch het besluit met algemeene stemmen werd genomen, en bo vendien deze plannen reeds bestonden, ver vóórdat van plannen tot samenvoeging spra ke was, is dit motief voor den raad geen re den om zich bij het besluit van Gedep. Sta ten neer te leggen, reden waarom met 8 te gen 3 stemmen werd besloten, tegen het ge noemde besluit van Gedep. Staten in beroep te gaan en de verdediging van het beroep op te dragen aan. Mr. Th. G. Donner te 's-Gra- ve nil age, BEGROOTING VAN GELDERLAND OPCENTEN VAN 20 OP 27. Naar wij vernemen, ligt het in het nemen van Ged. Staten voor te stellen het aantal opcenten op de hoofdsom der Rijks- inkomstenbelasting eu dat opde hoofdsom der Vermogensbelasting te verhoogen 20 tot 27. In verband hiermede wordt tevens de vraag overwogen, of mén zal moeten over gaan tot salarisvermindering van de amb tenaren of tot verplichte pensioenstortin; van het personeel. P. T. T. JAARVERSLAG OVER 1930. Hoewel de achteruitgang van den econo- mischcn toestand over de geheele wereld ook zijn invloed deed gelden op de uitkom sten van het Staatsbedrijf en dit vooral in het buitenlandsch verkeer, kon niettemin bij verschillende dienstonderdeelen toene ming van ontvangsten worden geconsta teerd, dank zij de stimuleerende werking van verschillende tariefsmaatregelen; het eindresultaat kan dan ook, hoewel het la ger is dan het vorige jaar, bevredigend worden genoemd. Valt over den post- en den telefoondienst weinig belangrijks te vermelden het tele- graafverkeer is in het bijzondef dat met het buitenland in aanzienlijke mate teruggeloo- pen. De beide ingrijpende tariefsveranderingen namelijk de invoering van het locale ge- sprekkentarief en de grootere differentiee- ring van de interlocale tarieven in 4 zóne tarieven van 10, 15, 35 en 50 cent, hebben het telefoonverkeer in sterke mate bevor derd. Ook het aantal telefoonaansluitingen nam als gevolg dier factoren in sterkere mate toe dan ten vorigen jare, niettegen staande de slechte tijdsomstandigheden. De omvang van den postcheque- en diro- dienst is in 1930, evenals in 1929, weder toe genomen. Gemiddeld werden per werkdag ruim 143,000 posten geboekt. De omzet vermeerder de met ruim milliard en steeg tot 11% milliard gulden. De grootste vooruitgang vertoonde zich ook thans weder in het eigenlijke girover- keer, waaruit opnieuw blijkt, dat de dienst zich bij voortduring ontwikkelt in de rich ting van het hoofddoel, waarvoor hij is in gesteld, de bevordering van het betalings verkeer zonder'baargeld. In het binnenlandsch briefpostverkeer is liet aantal vervoerde stukken 4.96 pCt. hoe- ger geweest dan in het voorgaande dienst jaar. In 1930 werden in totaal 215,941 betaalde telegrammen met 2,812,652 woorden in het verkeer met Nederl.-Indië per radio gewis seld. De opbrengst van dit verkeer, voor zooveel het aan Nederland toekomende deel betreft bedroeg f 1.651,900. Deze cijfers waren in 1929 resp. 229,072, 3.142,853 en f 1.814,400. Met Suriname werden per radio 6074 telegrammen gewisseld met een brengst van f 29,833 en met Curasao 89G5 telegrammen met een opbrengst f 63,183. In het F.uropeesch verkeer werden 706.409 betaalde telegrammen met 7,974,917 woorden TERUG IN HOLLAND Hedenmorgen arriveerde te Rotterdam met het m.s. ..Baloeran' de afgetreden gouver neur-generaal van Ned. Oost-lndië, Jhr. Mr. A. C. D. de Graeff. We zien hier den gewezen Landvoogd, in gezelschap van familieleden, sich naar de auto begeven om de reis naar Den Haag te vervolgen. per radio gewisseld, waardoor -deze een be drag van f 148.472 méér opbrachten, dan bij verzending per draad het geval zou zijn geweest. Op elke duizend telegrammen kwamen in 1930 in het Europeesch verkeer 22,5 en in het buiten-Europeesch verkeer 1,5 dringen de telegrammen voor. In het binnenlandsch verkeer bedroeg het aantal dringende tele grammen nóg slechts 0,35 pet van het to taal aantal telegrammen. Het aantal locale rijkstelefoonaansluitln- gen nam in 1930 sterk toe. De toeneming be droeg in dat jaar 13 pCt tegen 7 pCt In 1929. Het aantal beschikbaar gestelde kerktele foongeleidingen ten behoeve van hen die de goedsdienstoefeningen thuis wenschen te volgen, onderging in 1930 uitbreiding tot 109 plaatsen. Geldelijke uitkomsten. De exploitatierekening van de posterijen bedroeg in ontvangst f 48.907.795, in uit gaaf f 46.885. 887, het voordeelig saldo be droeg derhalve f 2.018,90S; die van de tele- grafie-draad in ontvangsten f 11.680,202, in uitgaaf f 13.657.770, hét nadeclig saldo was du-- f 1.977.568; die van de telegrafie-radio, aan ontvangsten f 2.076.779, aan uitgaven f 1.390.811, een voordeelig saldo latende van f 685.968. De exploitatierekening van de tele fonie interlocaal en internationaal bedroeg in ontvangsten f 16.130.269, in uitgaven f 12.665.733, met een voordeelig saldo van f 3.464.536; die van de telcfonieloeaal in ont vangsten f 9.273.086, in uitgaven f 8.9S1.184, met een voordeelig saldo van f 291.2-15; die van de telefonie-radio, in ontvangsten f 244.344, in uitgaven f 462.195, het nadeelig saldo is aldus f 217.851. De winstuitkeering aan het Rijk bedroeg derhalve voor poste rijen, telegrafie en telefonie f 2.867.405 tegen f 3.557.335 in 1929. Hierbij kont dan nog een voordeelig saldo van den postchèque- en girodienst over 1930 van f 2.382.375, makende een totaal aan winstkeering van f 5.250.141. EXPORTCREDIETGARANTIES Bij beschikking van den Minister van Fi nanciën is ingesteld een Rijkscommissie van Advies voor export-crediet-garanties. In deze commissie zijn benoemd: tot lid voorzitter Mr. J. Westerman Holstijn, di recteur van de Nederlandsche Bank. te Am sterdam; en tot leden: Prof. Mr. G. W. J. Bruins, Koninklijk commissaris van De Ne derlandsche Bank, te Wassenaar; A.. Span jaard. te 's-Gravenhage; J. F. de Beaufort, directeur van de Nederlandsche Bank, te Amsterdam; Mr. R. Mees, lid van de firma R. Mees en Zonen, te Rotterdam; Prof. Mr. P. J. M. Aalberse, lid van de Tweede Ka mer der Staten-Generaal, te 's-Gravenhage; Mr. J. Gerritz, secretaris der Commissie van Werkverruiming, te Amsterdam; Mr. M. P. L. Steenberghe, directeur van de N.V. Tex tielfabriek H. van Puijenbroek, te Goirle; is aan {ie commissie toegevoegd als secretaris Mr. C. W. Ritter, waarnemend adjunct secretaris der Nederlandsche Bank. BLOEMENFONDS Het secretariaat van bovengenoemd fonds, gevestigd Jac. Obrechtstraat 23 Amsterdam, verzoekt ons het korte bericht van eenige dagen geleden eenigszins te vervolledigen. Zooals uit de balans per 1 Juli 1929 blijkt werd een kapitaal j\ fonds perdu van 6081,50 te samen gebracht door sympathi seerenden met het doel en streven van het Bloemenfonds. Hierdoor kon de vereeniging op gang worden gebraoht en hiervan werden o.a. de kosten voor aanschaffing der albums enz. bestreden. Aan giftqn, zoowel voor jubileum als voor overlijden werd een bedrag van 855— ont vangen en niet 1000, zooals gemeld werd. Het bedrag der giften werd niet gebruikt; doch gereserveerd voor het doel, waarvoor zij geschonken werden, terwijl de admini stratiekosten. die uiteraard noodzakelijk zijn, uit de contributies bestreden worden. DE NEDERL. BAKKERSBOND De Ned. Bnkkersbond heeft te Amsterdam een driedaagschc viering van zijn 50-jang bestaan gehouden, waarbij het belangrijkste feit de ingebruikneming van een eigen ge bouw aan de Vondelstraat was, een in 1880 gebouwde villa. De voorzitter, de heer Fred. C. Stalde, releveerde bij deze gelegenheid in zijn openingsrede verschillende bijzondei- heden uit het leven van den Bond. Ter gelegenheid van dit gouden jubileum is van het eigen orgaan, de" „Bakkersbomls- courant", een jubileumnummer verschenen, waarin o.m. vele herinneringen en mede deelingen, aan de geschiedenis van de.i Bond ontleend, voorkomen, een en and jr verlucht met tal van foto's, benevens af beeldingen, het oud en nieuw bakkersbe drijf betreffende. JHR. MR. DE GRAEFF TERUG IN HOLLAND DE ONTVANGST VAN DEN OUD G.-G. De aankomst van het m.s. „Baloeran" trok vanmorgen nog meer belangstelling dan anders, want de repatrieerende Gouverneur- Generaal van Nederlandsch Oost-lndië, Jhr Mr. A. C. D. de Graeff, zou mei dit schip te Rotterdam aankomen. Op de Lloydkade stonden in een mieze rige regen te Wachten de adjudant van H. M. de Koningin, de kaïpitein van het Oost- Indisch leger C. O. van Kesteren, de Minis ters van Staat A. W. F. Idenburg en Mr. D. Fock, oud-Griiverneur-Generaal van N'ed Oost-lndië, de heer Chr. J. I. M. Weitor, vice-president van den Raad van Ned.-Indië, de heer Th. van Voorthuysen, gecommitteer de voor Indische Zaken van het Departe ment van Koloniën en enkele anderen. Nadat de „Baloeran" aan den wal was gemeerd hebben bovengenoemde autoritei ten zich in gezelschap van de hoeren W. Ruys Sr. en H. A. Crommelin, directeuren van de Rotterdamsche Llovd, aan boord be geven om den afgetreden Gouverneur-Gene raal welkom te heoten in het vaderland. Deze deed den talrijken wachtenden jou nalisten weten, dat hij geen interview zou toestaan. Na eenigen tijd verscheen Jhr. de Na gelaten het kruisvuur van fotografcr. te hebben ondergaan, stapte het gezelschap in gereedstaande auto's, om zich naar Den Haag te begeven. NOORD-HOLLAND'S BEGROOTING OPCENTEN VAN 11 OP 16. Ged. Staten van Noord-Holland hebben gisteren de provinciale begrooting voor 1932, sluitende op een bedrag van f 58.560.050, aan Provinciale Staten aangeboden. In de toelichting zeggen zij, dat het dit maal niet mogelijk is geweest de begrooting zonder verhooging van den belastingdruk sluitende te maken. Niettemin hebben Ged Staten gemeend het reservefonds onaange roerd te moeten laten. Zij wijzen er op, dat naar alle waarschijn lijkheid in volgende jaren de begrooting niet meer zal kunnen worden geopend met eeq batig saldo, dat, als thans, ongeveer gelijk is aan het reservefonds. Zelfs het ontstaan van een nadeelig saldo in eenig jaar is niet uitgesloten. Ofschoon, gelet op het bovenstaande en op de verlaging met f 100.000 van het bedrag dat voor onvoorziene uitgaven geraamd is, de begrooting naar de meening van Ged. Staten niet ruim is opgezet, is het noodig gebleken het aantal der opcenten op de in komsten- en vermogensbelastingen van 11 tot 16 op te voeren. Uit Oost-Indie BETRACHT DE ZUINIGHEID gewestelijk BUITENZORG, 6 Oct. (Aneta). Aan alle hoofden van Gewestelijk Bestuur werd door de regeering geseind; de toestand van 's lands financiën noodzaakt tot de grootst mogelijke beperking van alle uitgaven. Daarom doet de gouverneur-generaal van Ned.-Indië u uitnoodigen toe te zien dat alle niet volstrekt onvermijdelijke uitgaven acherwege blijven. De uitvoering van nieu we werken, ook die van geringen omvang, welke nog niet contractueel zijn gegund of welke in eigen beheer staan te worden aangevangen, dient nader te worden over wogen, ook indien reeds machtiging tot uit voering is verleend. Verder dient te worden voorkomen, dat ovcntueele overschotten op voor het loopende jaar beschikbaar gestel de credieten warden opgebruikt. Bij «Ie af werking van reeds aangevangen werken moet voorts alle luxe worden vermeden.. De gouverneur-generaal van Ned.-Indift vraagt dringend uw medewerking voor het betrachten van de grootst mogelijke spaar zaamheid voor alle lands-uitgavcn. Aan de hoofden van Departementen van Algemeen Bestuur is heden een mndschnj- ven van denzelfdcn inhoud uitgegaan. LEEUWARDEN Voornaamste Nieuws. (blz. 1). De Minister van Financiën heeft een com missie voor exportcredietgarantie ingesteld. Aan de hoofden van gewestelijk bestuur in Indië is verzocht de grootst mogelijke zuinigheid te betrachten. Jhr. de Graeff, de oud-gouverneur-generaal van Ned.-Indië, is vanmorgen per Baloeran te Rotterdam aangekomen (blz. 2.) Het kabinet-Brüning neemt ontslag. Voor ontslag te nemen heeft het Duiteche Rijkskabinet een noodverordening van den Rijkspresident gepubliceerd, waarin vele in grijpende maatregelen worden afgekondigd. Het meest valt op de buiten werking stel ling van grondwetsartikelen, die de persoon lijke vrijheid waarborgen. Heden wordt het Engelse he parlement ont bonden. Het huidig kabinet zal aan de kie zers de vrije hand vragen om de crisis te bestrijden. fhldz. 3). De weekstaat van de Nederlandsche Bank. Belangrijke wijzigingen. Voorloopige surséance van betaling ver leend aan de Ned. Handels- en Landbouw- bank te Haarlem. Felle fabrieksbrand te Tilburg (blz. 5) Onze scheepvaart en de waardedaling van het pond sterling. Op 11 October zal het 400 jaar geleden zijn dat Huldrich Zwingli stierf. ONZE MILDE JUSTITIE EN WAAR IK GEEN VERSTAND VAN HEB Onze redactie ontving eeu ingezonden stuk van den heer W. v. D., doch het is zoo per soonlijk tegen mij gericht, dat ik er hier maar iets van zeggen zal. Want de schrij ver heeft in menig opzicht, schoon gelijk. Hij zegt, dat ik zeker bitter weinig ver stand heb, wat het zeggen wil gestraft te worden met de intrekking van een rijbewijs; en evenmin van het resultaat van zes gla zen bier drinken. Het is waar, volkomen waar. Mijn rijbe wijs is nog nooit ingetrokken, omdat ik het niet heb. En zoolang mijn vrienden van de General Motors mij b.v. geen „Opel" als re censie-exemplaar sturen (ge ziet. hoe be scheiden ik ben), heb ik ook geen rijbewijs noodig. Maar ik weet heel, heel goed, dat roeke- looze chauffeurs dagelijks ongelukken ma ken en dat iemand, die reeds 32 keer be keurd is, nu niet tot de voorzichtigsten be hoort. Hij is een gevaar voor de weg. voor de menschen en voor zich zelf. Zoo iemand past heelemaal niet achter het stuur. Hij speelt met menschenlevens. Lijdt zijn gezin er onder, dan zal dit voor ondergang behoed moeten worden; evenwel niet ten koste van de veiligheid; evenmin als men een bijziend stuurman een schip toevertrouwt. De geachte inzender zegt, dat ik van bier ook geen verstand heb; en ook daarin heeft hij gelijk. Ik weet niet uit ervaring, hoe een mensch er aan toe is. als hij zes glazen naar binnen geslagen heeft. Maar in het proces-verbaal stond, dat deze chauffeur een weddenschap had aangegaan en waggelend naar zijn auto liep. 't Was dus wel een riskant zaakje en ik begrijp niet, hoe men zoo'n weddenschap op leven en dood, van zich zelf en van anderen, kan goedpraten. Of het waar is. zooals de schrijver ver telt, dat een vrij duidelijk aangewezen rech ter dagelijks minstens zes glazen bier drinkt en toch nuchter thuis komt; weet ik niet. 't Kan me ook niet schelen; zoolang deze rechter zich per auto thuis laat brengen. Doch als hij zelf gaat sturen en hij maakt ongelukken, dan hoop ik, dat de rechter, die hem berechten moet, uitermate streng Er rijden reeds roekeloozen genoeg langs den weg. DE JAVAANSCHE CULTUUR BATAVIA. 6 October. (Aneta). Onder de Javanen is een strooming ontstaan om te rug te keeren tot het behoud van de Ja- vaansehe Cultuur en af te zien van het ver der streven naar een Indonesische eenheid en daardoor te pogen sterker to worden in eigen kring. Een aantal personen vereenig- de zich daartoe. De nieuwe vereeniging draagt een loyaal karakter en wil de Regie ring verzoeken de Javaansche titulatuur of ficieel te erkennen, terwijl men in eigen kring door taalstudie en bevordering van eigen kunst zal trachten de belangstelling voor specifiek Javaansche geestesuitingen te verhoogen. DOOR PAPOEA'S OPGEGETEN! Lot van ontvluchte communisten. SOERA BA JA, C Oct. (Aneta). Het Soera- ba.iasch Handelsblad verneemt uit Nieuw- Guinea dat de Inlandsche bestuursassistent van Okaba, die op Frederik-Hendrik-Eiland patrouilleerde, bericht ontving, «lat «ie in 1927 onder leiding van D a g 1 a n ontvluchte com munisten door Papoea's zijn opgegeten. Een militaire patrouille onder luitenant Maros vond bü de monding der Ka ra war ga verschil lende artikelen, die vroeger in het bezit waren van de ontvluchten, w.o. «le koperen naaidoos welke toebehoorde aan de echtgenooto vau Daglan.

Nieuwe Leidsche Courant | 1931 | | pagina 1