Het bouwen van bruggen over onze groote rivieren DINSDAG 6 OCTOBER 1931 I rWEEDE BLAD PAG. 5 ECONOMISCHE WERELDPROBLEMEN De val van hef Pond. (Slot.) Het is moeilijk gevolgtrekkingen voor de toekomst te maken. Geen enkele tak in onze agrari sche bedrijvendie geen schade lijdt. Denemarken, onze concurrent, heeft een groote voorsprong. Toen wij de verschillende mededee- lingen, die ons door tot oordeelen zéér bevoegden verstrekt waren, ordenden, om niet te verdwalen in de door ons verzamelde stof, bereikte ons het be richt, dat meerdere scheepvaartmaat schappijen maatregelen getroffen heb ben om de schadelijke gevolgen van de pondschommelingen te voorkomen. Doch deze maatregelen zijn funest voor de verzenders. Er zijn scheepvaart maatschappijen, die hebben bekend ge maakt dat voortaan de vrachten bere kend zullen worden in ponden op basis van f 12.terwijl een enkele andere de vrachttarieven met 25 heeft ver hoogd. Voor hen die verkoopen franco plaats van bestemming een reuzentegen- slag, daar ze thans verkoopend de in waarde verminderde ponden ontvangen, doch als vracht het volle pond moeten betalen. Dat dit ongenoegen en strijd geeft is wel te begrijpen. Er zich bij neerleggen zonder meer achten wij on- noodig. De afspraken, de contracten enz. worden maar zoo niet ongedaan ge maakt. Maar het geeft alweer beroe ringen en vordert weer meer energie van de zenuwen, die toch al tot het uiterste gespannen zijn. En die, helaas alles wijst er op, nog wél eenigen tjjd gespannen zullen blijven ook, want het gestabiliseerde pond zal nog wel even op zich laten wachten. Zooals we reeds eerder opmerkten is het in een opzicht niet zoozeer de vraag hoe laag het pond daalt, doch wel wan neer kri,jgt het weer een vaste waarde- basis. Een basis waarop gerekend kan worden. Is die er, dan is ai weer veel gered, hoewel lang niet alles. Maar het meest ruïneuze voor zaken doen en ze nuwstelsel is wel het op en neer dansen van de wisselkoers van het pond. Don derdag 9.64, Vrijdag 9^90, Zaterdag 9.60, gisteren eerst 9.85, later zelfs 9.42 en toen weer tot 9.58 oploopend. Verkoop in Hollandsche guldens stuit op praktische bezwaren. En ondertusschen draaien in de vei lingsgebouwen de afrnijnklokken hun telkens herhaalden loop, die steeds lan ger duurt voor de wijzer stopt en hei; lichtje gloeit. j. Op het gebied van de boomem- en plantenhandel dreigen meerdere gevaren, daar de door vele Engelschen 2300 met klem bepleite invoerrechten vooral ook de boomen en planten zullen treffen terwijl de concur rentie en eventueel verminderde vraag niet zullen gedoogen, dat deze invoer rechten in de 'verkoopprijzen vercal- culeerd kunnen worden. Vooral ook deze produkten zijn het die, als behoorende tot de luxe artike len, de Engelschman zich het eerst zal ontzeggen. Dit geldt natuurlijk ook voor snijbloemen. De zoo goed als zeker zijn de verkiezingen maken de toestand nog meer onzeker*. Voor de boomen- en plantenhande- laars rijzen nog meer moeilijkheden daar de orders dit voorjaar en dezen zomer opgenomen thans uitgevoerd moeten worden en de z.g. paktijd is aangebroken. Pakt men niet, dan blijft men met de waar zitten en komt boven dien nog op de „zwarte lijst" waarmede de Kamer van Koophandel te Londen reeds dreigde dengenen, die hun con tracten niet nakwamen. Doch de Kamer van Koophandel is in Engeland geen semi-officieel lichaam zooals in ons land en dus niet zoo invloedrijk. De bond van plantenhandelaars echter be veelt aan de uitvoering van gedane be stellingen niet te weigeren. Wel niet uit vrees voor die zwarte lijst, doch om andere, praktische redenen. Men hoopt (maar misschien met vreeze) dat afnemers een hooger prijs zullen willen betalen als overeengeko men is. Maar ondertusschen vernemen w«, dat meerdere contractanten in Engeland hun bestellingen opzeggem. Of die ook op de Londensche zwarte lijst, zullen komen wordt niet vermelti. Wat de groenten en het fruit aangaiat komt deze crisis in Engeland wel zeer ongelegen. Net was de Duitsche débacle achter de rug en werd met alle energie Engeland als exportland bewerkt of daar komt deze ramp, die niet alleen, de handel op Engeland, doch ook die in Scandinavië, wiens kronen met het Engelsche pond meetuimelden, met Lam heid sloeg. En waar we per maand voor 2 a 3 millioen gulden naar deze landen exporteeren daar is zoo'n lamgeslagen handel heel ingrijpend in het zalken- leven van onze groenten- en fruitcentra. Bacon, eieren en zuivelprodukten Wij noemen deze verschillende export- produkten tegelijk, niet zoozeer, omdat het landbouwprodukten zijn, in tegen stelling met de andere, die we reeds noemden dat tuinbouwprodukten waren, doch wel noemen wij ze tezamen, omdat het tevens exportprodukten van onzen grooten concurrent, Denemarken, zijn. En waar in dit land de kroon ook is ge daald en ongeveer een zesde beneden zijn oorspronkelijke waarde staat, kan natuurlijk dit land veel beter op de Engelsche markt concurreeren dan wij, omdat de verhouding van kroon tot pond veel meer overeenstemming heeft met die in normale tijden als de verhou ding van gulden tot pond. Maar juist die waardedaling van de Deensche kroon maakt ook dat Denemarken in landen met vaste valuta, België en Frankrijk en zelfs in ons land veel goed- kooper kan aanbieden dan wij. Voor onze varkenshouderij, die in de laatste jaren in Engeland een goed af zetgebied vond is dit een groote mis rekening. Wanneer men weet dat in den laatsten tijd per jaar ongeveer 800.000 a 1 millioen varkens geslacht werden, wier vleesch voor de Engelsche markt bestemd was en we dit jaar zelfs in 8 maanden al millioen varkens voor Engeland slachtten, dan begrijpt men wat deze belemmering van thans betee- kent. En eieren voerden we alleen in Augustus naar Engeland voor ruim IV2 millioen gulden, en aan melk, boter en kaas voor 3^ millioen gulden. Room b.v. ging in den laatsten tijd bijzonder veel naar Groot-B rittannië. En de handel in al deze produkten heeft reuzenklappen ontvangen. Zoo pas lazen we dat een Barneveldsche poeliersfirma (Engeland neemt veel piepkuikens enz.) tweederde deel van het personeel moest ontslaan, wegens slapte in het bedrijf. Wanneer we na alles wat we hoorden en lazen en waarvan we in deze drie artikelen een beeld trachtten te geven, gevolgtrekkingen moeten maken, dan moeten het wel deze zijn: Er zijn enorme verliezen geleden door de plotselinge daling van het Engelsche pond daar op eiken willekeurigen datum steeds een, in Engelsche ponden uitge drukt, beduidend bedrag voor agrari sche produkten door Engeland aan Ne derland schuldig is. Concurreerende landen hebben min der last van de waardevermindering van het Engelsche geld dan wij en ver overen de Engelsche markt. Het eenigste waar het wachten op is, is thans het stabiliseeren van het Engel sche pond, dat echter gezien de poli tieke toestanden nog wel eenigen tijd kan uitblijven. En, eindelijk, de dreigende invoer rechten zullen onzen handel op Enge land eén zeer grooten slag toebrengen. Bange conclusies, die wij trekken, doch onze taaie Hollandsche energie, die al zoo vele malen groote (zij het dan niet grootere) bezwaren heeft overwon nen zal ons, met Gods hulp, hopelijk ook deze doen overwinnen. En sterker zullen we staan, wanneer we, als één man, in organisatorisch ver band, de moeilijkheden kunnen onder de oogen zien en bestrijden. Meer dan ooit is thans saamhoorig- heid geboden. Land- en Tuinbouw. HET ENGELSCHE POND EN DE VRACHTTARIEVEN In verband met de daling van het iclie Pond, hebben verschalende Stooi Maatschappijen de tariefberekening, die ïer in Ponden plaats had, omgezet in Dc Westlandsche naar aanleiding hi. den aan da Stoom merkten, dat h.i. pleegd. orteursverechiging had M0ènSOwaar!n flTop- ract-breuk werd ge- de Pond-verlaging '19' ..'lil thana ook HET POND EN DE POELIERS We vernemen, dat wegens de ponddaling der grootste pueliersfinna'a te Barneveld, geregeld naar Engeland verzonden aan tw DE KASSENBOUW IN HET WESTLAND Kalme zaken Hoewel dit jaar toch al geen groote ver wachtingen bestonden. omtrent de uitbrei dingswerkzaamheden in het Wes' takt Kunst en Letteren. DE LITERAIRE GIDS. 25 September '31. Bij gelegenheid van het eerste lustrum legt de redactie nog eens verantwoording af van haar doel en streven. Zij ontwikkelt haar be zwaren tegen de literaire voorlichting in de huidige dagbladpers. Ter adstructie van deze geeft zij vier kolom delicten tegen juistp voorlichting' gepleegd, met name door de N. R. Crt. Het overige van 't nummer wordt ge vuld door besprekingen van buitenlandsch werk, informatie, recensie van het laatste boek van SchartenAntink en kroniek. ZEELAND DOOR DE EEUWEN HEEN. Van dit belangrijk werk verscheen nu zoo juist de tweede aflevering. Ze bevat het slot van de verhandeling over de vluchtber- gen, het ontstaan der duinen, de oudste bewo ners. Het volgende hoofdstuk „Zeeland van 1000.1400" handelt na eenige algemeene op merkingen over de watervloeden, de invloed der kloosters, de loop der Schelde, Schouwen. De aflevering brengt de rem'oducties van een paar kaarten van Schouwen en Zuid-Beve land uit de atlas van Hattinga uit het Zeeuwsch Archief en een polderkaart. Gemengd Nieuws. HET DRAMA TE WATERINGEN HET ONDERZOEK NOG GEEN RESUL TAAT OPGELEVERD. Na al hetgeen we gister hebben gemeld over het vreeselijk drama te Wateringen, is er niet veel meer aan toe te voegen. Streng bleef gistermiddag nog de afzet ting gehandhaafd, tot plm. vijf uur. Op dat tijdstip waren de werkzaamheden van den fotografischen dienst der Haagsche politie beëindigdenkele voorwerpen waren in be slag genomen. De woning werd evenwel na de afzetting nog voortdurend bewaakt door eenige politie mannen. Gisteravond had het onderzoek nog geen resultaat opgeleverd. De geruchten omtrent personen van buiten, af, die de moorden zouden hebben gepleegd, worden niet bevestigd. Alleen werd ons medegedeeld, dat de Jus- tifiei lhet bedrijven van dezen moord van buitenaf onaannemelijk acht. De vrouw is nog niet verhoord kunnen worden. Naar we vernemen heeft de Justitie besloten haar eenige dagen absolute rust te doen houden. Woensdagmorgen om 11 uur worden de beide slachtoffertjes van dit vreeselijk drama op de algemeene begraafplaats te Waterin gen ter aarde besteld. EEN KNOEIENDE KASSIER Verduistering van een ton. Zaterdagavond zijn de boeken eu de kas gelden van den kassier der Boerenleenbank S. K., te Oosterzee (Fr.) in beslag genomen K. is in zijn functie geschorst, De bank zelf loopt geen gevaar daar er voldoende reserves zijn. K. haalde kleine spaarders over hun gelden bij hem zelf te beleggen in plaats van bfi de bank. Heel wat gelden (er wordt gesproken van ongeveer f 100.000) zijn op die manier in zijn bezit gekomen. Men vreest dat er weinig of niets van terecht komt. De heer K. was 20 jaar kassier. DOODELIJKE AANRIJDING De autorijder B. uit Brunssum (L.), had Zondagnacht een aanrijding met een fietser, zekere S. uit Gangelt (België). S. was op slag dood. De politie stelt een onderzoek „Cct oeuvre fait Veffet d'.un iquelette sans corps." Edouard Arnaud. Treffende karakteristiek. Het Bovenstaande zegt Arnaud van een der meest Bekende en best geslaagde ijzeren bruggen, le Viaduc du Viaurl), dat op hem dus den indruk maakt „van een geraamte zonder lichaam". Dit viaduct, hQ.ewel op zichzelf zeker zeer verdienstelijk, -zonder örinöodigë versiering, eerlijk en duidelijk van constructie, geeft volgens dien schrijver, „een deel'van de waar heid, maar niet de geheele waarheid". Aan deze treffende karakteristiek behoe ven we weinig toe te voegen. Dit is inderdaad juist, de ijzeren vak- werkhrug laat ons onbevredigd, ze geeft en kel contouren en lijnen, daarentegen geen vlakken, geen massa's. Door sommigen wordt dit als een voordeel gerekend. Zij zeggen: hoe ijler, hoe beter, omdat dan het landschap door zulk een ijl viaduct, of ma gere vakwerkbrug zichtbaar zou blijven, maar dit is juist de fout, door haar onrust verstoort zij de harmonie en de rust in het landschap. Hiertegenover staat, dat een vak vverkbrug in een havenstad als Rotterdam zich tamelijk kah aanpassen, door haar dynamisch karakter verwant is aan het le vendig havenbeeld. Heeft men bet tegengestelde geval, dus een ijzerconstructie met rustige groote vlak ken, dan ziet men dat die zich wel aanpast aan een landelijke omgeving en ook aan al lerlei bebouwing, zooals de reeds 80 jaar oude Britanniabrug te Wenai in Wales. Een duidelijk voorbeeld ziet men aan de schepen: een stalen driemaster is even schoon als een dito houten en past in een stads- of landschapsbeeld, hoe gevoelig dit ook zij. Zelfs de meest moderne constructies op scheepsbouwkundig gebied als kruisers, torpedojagers of onderzeebooten, passen zich volkomen aan bij het landschap, zelfs bij de overvloedige weelde en kleurenpracht van tropische zeeën en landschappen, beter nog dan de gewone passagiers en vrachtschepen, omdat de vlakken,, massa's en lijnen van oorlogsschepen, rustiger, zelfbewuster, mo- numentaler zijn door de afwezigheid van kajuiten en andere opzichtige détails. Bij de bekende brug over de Firth of Forth in Schotland een der meest grootsche scheppingen opingenieursgebied kan men opmerken, dat deze vakwerkbrug, hoe merk waardig en gedurfd ook, niet in harmonie is met het omringend landschap der Schot- sche Hooglanden, terwijl zich daar bevin dende oorlogschepen wel fraai afsteken te gen de grijze rotsen van de kust of de groene heuvels op den achtergrond. Vakwerkbruggen. Er. zijn enkele vakwerkbruggen. zooals te Haemerten over de Elbe, die met groote zorg zijn ontworpen. Zoo heeft men daar dë. geheele overspanning in een groot aan tal openingen verdeeld, rythmisch en gevoe lig, met een zeer rustig vakwerk en sier lijke overgangen van de hoogere midden-, overspanning naar de lagere zijoverspan- nmgen, waardoor de leelijke inspringende hoeken, tusschen op elkaar volgende bogen als bijv. bij de brug over het Hollandsch Diep worden vermeden. We kennen dan verder nog de! ijzeren boogbruggen in sikkelvorm met tussGhen- gelegen rij vlak die wij in ons land niet kunnen uitvoëren, althoos niet in den, meest verkieselijken vorm, omdat eén groot hoogte verschil tusschen het water en het omlig gende land wordt vereischt als die over het Nord Ost Seekanal bij Grünental, of de merkwaardige brug te la Roche Bernard over de Vilaine, toch erkent ieder, zoowel leek als deskundige, dat de hangbrug veel schooner is en daarom ook de laatste jaren in het buitenland steeds meer toepassing vindt Men vergelijke de in het vorige artikel over dit onderwerp gereproduceerde hangbrug met vakwerkbruggen als te Barendrecht, Spijkenisse, Keizersveer of Katerveer ea. Bij de laatste niets dan verwarring, kris kras door elkaar loopende lijnen en een ge bogen bovenrand, waarbij een kromme is toegepast zonder schoonheid, die bij herha ling van eenige bogen achter elkaar, zooals reeds werd gezegd, een bijzonder leelijk beeld vertoont, zonder eenige poëzie of fan tasie, waar enkel koude berekening, onver schilligheid en het jagen van onzen tijd uit spreekt. Geheel anders de hangbrug. De hangbrug. Terecht zegt Dr. Hartmann hiervan: 2) „Die höchsten Ansorderuingcn an. die schönheitlie'he Gestaltung der Brücken ver mag ganz hesonders die Haiigbrücke zu erflillen, und zwar in gleicher.Weise,.in der Landschaft wie im Stadthilde." .De hangbrug geeft van alle zijden eën bevredigend, een schoon beeld, niet alléén van de rivierzijde, waarbij de volle schoon heidsontplooiing van deze voör. het oog zoo eenvoudige, natuurlijke oplossing, wordt ge waardeerd en genoten, maar ook ziende in de richting van de lengteas der brug, dus door het portaal, geeft de hangbrug nog een treffend beeld, ontroerend door een voud en duidelijkheid: de verkorte ketting lijn, de verticalen van de ophangkahels en het horizontale brugvlak, daarentegen bij de vakwerkbrug een jammerlijk beeld van tot in het dolle elkaar willekeurig kruisende en snijdende lijnen. Vandaar dan ook dat men in New-York, waar reeds een tweetal groote hangbruggen over den Hudson be staan, nog een derde hangbrug over deze rivier van meer dan 1000 meter spanning bezig is te bouwen, terwijl voor San Fran cisco een ontwerp hangbrug in bewerking is van ruim 1300 meter spanning. Van een spanningsverdeeli.ng in een vak werkbrug begrijpt een leek, ook al bezit hij technische aanleg of kunstzin, weinig of niets, daarentegen is. de constructie en de spanningsverdeeling in een hangbrug hem in. hoofdzaak vrij duidelijk. Ook dat is een der redenenwaardoor de hangbrug ook tot den leek spreekt en diens bewondering In ons Indië heeft men de hangbrug ook reeds uitgevoerd. Ze is daar in haar oor- spronkelijken vorm zeer oud, want de in landers pasten haar reeds eeuwenlang toe hij hun bamboebruggen. Merkwaardig is daar weer het aanpassen aan het tropisch landschap, zoowel van de primitieve bam- boeconstructies als van de moderne kabel hangbrug. Déar moest men haar veel meer toepassen. De schoonheid van het tropisch landschap Zou er niet door benadeeld worden, als door de ijzeren brug. maar zelfs door verhoogd: Een van de eerste eischen aan architec- torische scheppingen, dus ook aan bruggen te stellen is, dat er eenheid zij in het ont- Dus men voere een brug uit bij kleine spanningen in hout of steen en bij grootere in beton of ijzer en dus niet bij denzelfden bouw gedeeltelijk in beton en gedeeltelijk in ijzer. Er zijn in den laatsten tijd bruggen, be staande uit volle wandliggers, gebouwd in Brazilië en ook op andere plaatsen in ge- Woon beton van ongeveer 70 meter span ning, die zich eveneens goed bij het land schap aanpassen, die door hun rust, door het afsluiten of begrenzen met hun ondoor zichtige massieve vorm van een stadsbeeld, onder bepaalde omstandigheden zeer geluk kig kunnen werken. Hetzelfde geldt ook van de vólle wandlig- ger in ijzer, die voor uitvoering te Bazel over den Rijn is gekozen. Verkeerde oplossing. Past men de vakwerkbrug toe, dan heeft men altijd weer de moeilijkheid dit „sque- lette sans corps'" aan te passen aan het landschap of het stadsbeeld. Ook hierbij is eenheid in het ontwerp een gebiedende eisch, dus niet een reeks bogen of poortge bouwen in steen of gewoon beton, waartus- schen de boog wordt geplakt, zooals te Katerveer, dan verkrijgt men een dualisme (Henri Polak) en dus een verkeerde oplos sing, die tenslotte niemand bevredigt. in dat geval moeten dus alle spanningen, die boven het land gelegen zijn, in ijzer worden uitgevoerd, of het geheel, dus ook de middenoverspanning in gewapend beton. De oplossing door R. Waterstaat voor. Arnhem gegeven, bestaande uit een ijzeren vakwerkligger in sikkelvorm met verticalen en viaduct in gewapend beton aan de stads- zijde is dus uit aesthetisch oogpunt onjuist, hoewel de vakwerkligger.op zichzelf draag lijk is, zjj het ook zonder schoonheid; de spanningen over het land behoorden bij een dergelijken ijzeren vakwerkligger ook in ijzer te worden uitgevoerd, zooals dit voor de overzijde van Arnhem is geprojecteerd. Geheel anders wordt het geval, indien men de hangbrug zou toepassen. Zooals reeds werd betoogd, verkrijgt men dan een sierlijke oplossing, die altijd boeit, die nieuwe karakteristieke schoonheid geeft in de plaats van het. oude, dat wij moeten missen, dat onherroepelijk is verdwenen en vergaan. Zou die oplossing te Arnhem met een hangbrug nl. veel duurder geweest zijn dan de nu gekozene met de vakwerkbrug in sikkelvorm? Wij zijn ervan overtuigd, dat dit niet het geval is. Het is waar de kabel vervaardigen en hangen met de constructie der pilonen enz, brengen meerdere kosten mede. Deze bedragen echter, van betrouwbare zijae, be groot plm. f 250.000 meer dan een gewone vakwerkbrug van die spanning, wanneer dan inplaats van het viaduct, dat plm. f250.000 kost, een plantsoen werd aangelegd, aansluitend en toegang gevend tot de hang brug, dan zou dit een besparing geven, daar de plantsoenaanleg plm. f 100.000 kost, van rond f 150.000, de meerdere kosten van een hangbrug zouden" dan plm. f 100.000 bedra gen Voor een dergelijk werk van plm. 4 mil lioen gulden, is dit van weinig beteekenis. Wij meenen te weten dat de plannen voor Arnhem al in een zoodanig stadium verkeeren, dat de Waterstaat hierin wel geen verandering zal brengen. Hopen we daarom dat te Nij megen, waar de spanning belangrijk groo- ter is dan te Arnhem en een hangbrug waarschijnlijk zelfs nog goedikooper zal zijn dan een vakwerkbrug, tenminste dadr tot den bouw daarvan zal worden overgegaan. Men vreesde te Nijmegen, de brug ter plaatse van de Belvedère te bouwen, omdat men, en terecht, meende, dat een ijzeren vakwerkbrug aan de schoonheid van dit stadsgedeelte belangrijk afbreuk zou doen, zoo niet die schoonheid geheel zou vernieti gen. Maar besluit men tot het bouwen van een hangbrug, dan zou dit geen bezwaar zijn, omdat de bouw daarvan nieuwen luister zou voegen, niet alleen aan een stadsdeel, maar aan de geheele stad, zelfs aan de geheele omgeving, te meer, waar hier de groote mid denoverspanning 275 M. bedraagt waardoor de hangbrug nog meer de voorkeur ver- Terecht zegt Paul Zucker3): „Und wird eine reizende Gegend worin wir ein gros ses Kunstwerk antreffen, nicht interessan ter"? Het kan niet genoeg herhaald worden van hoe groot belang de bruggenbouw in dezen tijd is, nu men behalve de reeds genoemde ook nog plannen overweegt voor het bou wen van bruggen te Doesburg, Deventer, Vianen enz. Tientallen van jaren hebben we de leelijke vakwerkbruggen moeten dulden. Nu is er de gelegenheid door betere ont werpen de fouten uit. voorbije jaren ge deeltelijk goed te maken. Met gespannen verwachting ziet men de plannen tegemoet, want overal is er bewust of onbewust, een verlangen naar meer schoonheid in onze samenleving. Het ware daarom te wenschen, dat de Wa terstaat den alouden „Waterstaatstijl" voor goed verliet en ons verblijdde met het schoonste dat op dit gebied is te vinden: de hangbrug. Papendrecht. September '31. Ir. ARIE VISSER. 1) Pilpoul, 1'est.hétique des ponts in „le Moniteur des Travaux Publics, Février 1931, Préface par Edouard Arnaud. 2) Dr. Ing. Fr, Hartmann, Acsthetik im Brücken-bau. 3) Paul Zucker „die Brücke". Arnhem. Ontwerp van een hangbrug met plantsoenaanleg. IJzeren boogbrug voor Arnhem. Ontwerp met viaduct in gewapend' beton. Deze boog brug wordt uitgevoerd. roffel-rijmen. ER IS MAAR ÉÉN GELOOF... Teun do Klepperman (Willem van Cappellen) heeft het Zaterdag be nauwd gehad over m'n Roffel „De Wijze" van 25 Sept^Zh.^ doen^WO géiyk nog lagero motieven. Er is maar één geloof dat gratis wordt béleden Er is maar één geloof waarbij niet wordt gebeden; Er is maar. één geloof dat naar beneden ziet En in zijn vaandel schrijft: daarboven is het niet. Er is maar één geloof dat worstelt voor de armen; Er is maar één geloof dat vol is van erbarmen; Er is maar één geloof dat niettemin belijdt Dat geven is de taak vart onze overheid. Er is maar één geloof dat is: een zeker weten; Er is maar één geloof dat breekt de slavenketen Er is maar één geloof dat met een blij gelaat Een blijde boodschap brengt, de boodschap van de haat. Er is maar één geloof waar iedereen gelijk is: Er is maar één geloof waar ieder even rijk is; Er is maar één geloof dat zijn belijders prest 't Bezit aan geld en goed te deelen met de rest. Er is maar één geloof dat ieder werk en brood geeft; Er is maar één geloof dat ware troost in nood geeft; Er is maar één geloof dat scherp de zaken ziet: Dat is het róód geloof, een ander is er niet (Nadruk verboden.) LEO LENS. IN BED MET RUGPIJN. Zij moest van haar kinderen weg. „Zes maanden rust weg van de kinderen schreef men deze vrouw voor, toen haar rugpijn acuift werd. Zij schrijft ons om te vertellen, hoe zij zulk een kuur voorkwam. Let vooral op den laatsten zin van haat brief: „Twee jaar geleden leed ik aan lievige pijn in mijn lendenen en ik kon mij met moeite rechtop -houden. Soms moest ik een heele week naar bed. Gedurende drie maanden ging ik het ziekenhuis in en uit en natuur lijk knapte ik dan wel wat op, maar helaas vertelde men mij daar, dat men mij geen medicijnen kon blijven geven, maar dat ik een maand of zes absolute rust noodig had weg van mijn kinderen. Ik kon er niet toe komen van de kinderen te scheiden, dus ging ik maar niet meer naar het zie kenhuis. Ik begon Kruschen Salts te ge bruiken en heb sindsdien geen last meer van mijn rüg". Mevr. W. Kruschen Salts bevat levenwekkende zou ten, die de oorzaak van rugpijn direct b*. strijden. Spoedig nadat U begonnen ben* Kruschen Salts te gebruiken, houden d% ergste rugpijnen op. Zooals U met „de klein» dagelijksche dosis'' bemerkt, worden de sta ken steeds minder en eindelijk weet v nauwelijks meer wat pijn is. En als U dan verstandig bent. voorkomt U een eventuee- le wederinstortiiv door geregeld iederen morgeu de kleine, smaaklooze dosis Kru schen Salts te blijven gebruiken. Kruschen Salts is uitsluitend verkrijgbaar bij alle apothekers ën drogisten a f 0.90 en f 1.60 per flacon. Hollandsche verpakking waarborgt echt heid. (Adv.) DOODELIJK TRAMONGELUK Te Susteren is Zondagnacht door de laatste tram een zekeren J. E. nabij clen overweg overeden. De mail iwerd naar het hospitaal te Sittard overgebracht, waar hij is overleden. BRUTALE KERKROOF Te Groningen is in de roomsche kerk aan het Academieplein, tusschen 12 en 1 uur des middags een brutale diefstal gepleegd. Een zevental offerbloken, waaronder een groote bus, waarin collectegelden werden bewaard, heeft men toen opengebroken. Des mor gens heeft een onbekende heer zich geruimen tijd achter in de keiik opgehouden. Dit was toen er een dienst gehouden werd. Na afloop van dezen dienst vertrok ook deze heer en werd de achterdeur gesloten. Dezelfde heer is ongeveer drie kwartlier later door de sacris tie, ingang Poststraatye, weer de kerk bin nengekomen en heeft zich daar weer eenigen tijd opgehouden. De meneer wordt gezocht, VERDRONKEN Maandagavond is het vijfjarig jongetje W. Bijk, uit Lisse, dat met zijn moeder te Hil- legom voor een dagje was, bij het spelen in de Nieuwe Haven geval'en. Tien minuten na het ongeval werd het kind met een dreg op gehaald. Toepassing van kunstmatige adem haling gedurende twee-en-een-half uur mocht niet meer baten. Het lijkje is naar de ouder lijke woning overgebracht. Bij Wassenaar is uit zee aangespoeld het lijk van den verpleegde W. v. d. S. in het gesticht „Endegeest', uit Voorburg afkom stig, en sedert twee weken vermist. DOOR EEN STIER GEDOOD De 56-jarïge landbouwer R. te Daarle (O) die dezer dagen door een stier is aangevallen en ernstig werd gewond, is aan de gevolgpn BIJ HET OVERSTEKEN GEDOOD Te Zuid-Scharwoude (N.H.) liep een vier jarig zoontje van Gutter van achter een wagen, om den weg over te steken. Het kind werd door een passeerende auto gegrepen en gedood. BRANDEN Zondagavond is te Vriezenveen <Ov.) de woning van C. H. nagenoeg geheel door brand vernield. Het vee werd gered. De brandweer gelukte het, het belendende per ceel te behouden. Alles was verzekerd. Te Ih.in»a <Dr.) Lrandde b.-erderij va- A. K. geheel af. De bewoners konden zich met moeite redden en eon klein kind. dat vergeten was, werd bijna het slachtoffer. Door ruiten stuk te slaan, wist men de kleine nog te redden. Twee varken-s kwamen in het

Nieuwe Leidsche Courant | 1931 | | pagina 5