Chevrolet Bij voorname huwelijken en officieele gelegenheden ziet men steeds een Chevrolet A. J. 8TALLINGA DINSDAG 6 CCTC3ER 1931 Err"S c P' 'D PAG 2 CURTIUS' BUITENLAND AFTREDEN ZEKER WIE ZAL HEM OPVOLGEN? Dr. Curtius, de Duitsche minister buitenlantlsche zaken, is nooit een bijzon der pregnante persoonlijkheid in die funct geweest. Als verzachting kan gelden, dat het niet meevalt om een figuur ais Dr. Stresemann te moeten opvolgen en dat Curtius daar toch wel de aangewezen persoon was, omdat hij onder Stresemann een zeer moeilijke periode actief heeft moe ten meemaken. Zelfstandig heeft Curtius evenwel veel verricht om de positie van Duitsrhland naar buiten te verstevigen.. Zijn poging van het voorjaar om door een 'Iolunie met Oostenrijk de Europeesche politiek met één ruk in andere richting te sturen is, hoe moedig deze er ook uitzag, een mislukking gebleken, die van een onvoldoend rekening houden met den invloed van Frankrijk ge tuigde. De terugneming van de Tolunie tijdens de, jongste Volkenbondsbijeenkomsten werd een pijnlijke capitulatie van Duitschland voor den Franschen gelddruk. En daar dit in breede kringen in Duitschland aldus is gevoeld, werd onmiddellijk daarna reeds met de kans rekening gehouden, dat Dr. Curtius deze capitulatie als minister van buitenlandsche zaken niet lang zou over- Onmiddellijk heengaan is het niet gewor den. Dat kan ook bezwaarlijk omdat Cur tius ziin werk in den Volkenbond had af te maken en vervolgens bij de intematio nale bezoeken had op te treden. Nu dit achter den rug is wordt evenwel verwacht, dat Curtius spoedig zal aftreden. De „Germania" van Dinsdagmorgen schrijft, dat als zeker mag worden be schouwd. dat het kabinet in zijn huidige samenstelling niet meer voor den Rijk; dag zal verschijnen. Er is geen twijfel meer mogelijk of de rijksminister van bui tenlandsche zaken zal in de eerstvolgend! dagen aftreden. Bovendien moet er nog op gerekend wdr- den, dat in den loop dezer week een kabi- netsreconstructie zal plaats hebben. Het is evenwel nog niet zeker of hierbij sprake is van de bezetting van de sinds lang open staande minister-portefeuilles voor oerono mische zaken en justitie, waarhij nu ook nog buitenlandsche zaken komt, en of nog meer mutaties zullen plaats vinden. In ieder ge val kan aangenomen porden, dat nog dezer dagen de beslissing zal vallen. Het staat nog niet vast wie Dr. Curtius zal opvolgen. Men acht het in enkele krin gen in het geheel niet uitgesloten dat de rijkskanselier zelf de leiding van buiten landsche zaken zal overnemen; de kansen van von Neurath, den rijksgezant te Londen zouden intusschen in de laatste dagen aan merkelijk zijn gestegen. Volgens het Berliner Tagehlatt zou de rijkskanselier van de gelegenheid gebruik maken om eindelijk te voorzien in de sinds geniimen tijd bestaande vacature in zijn kabinet. Geheimrat Schmitz, directeur van de f. G. Farben Industrie, wiens naam in verband met deze functie reeds herhaalde lijk werd genoemd, zou rijksminister van economische zaken worden, terwijl staats secretaris Dr Joel, van het rijksdepartement van justitie, tot rijksminister van justitie zou worden bevorderd. Er is voorts ook sprake van het ontslag van von Guerard. den rijksminister van verkeerswezen. Trevi- ranus, de rijksminister zonder portefeuille, zou tot rijkscommissaris voor de nederzet tingen worden benoemd. Al deze wijzigin gen zullen nog voor het hervatten der par lementaire werkzaamheden tot stand komen. DE LABO.URPARTIJ De jaarlijksche conferentie van de Laibour- partij werd gistermorgen onder voorzitter schap van Stanley Hirst te Scarborough ge opend. De mogelijkheid van spoedige verkiezin gen was een der belangrijkste onderwerpen van gesprek van de gedelegeerden, 800 in getal en alle andere zaken op de agenda zijn door deze kwestie op den achtergrond geraakt. Uit de gepubliceerde balans blijkt, dat de financieele toestand van de Partij het be stuur ecnige reden tot bezorghcid geeft. Kr' is een belangrijk tekort en het bestuur stelt voor de contributie van drie pence tot Vier pence per lid te verhoogen. Henderson heeft in zijn door talrijke in terrupties onderbroken redevoering met het oog op de mogelijke nieuwe verkiezingen voor alles eenheid in de partij geëischt. De partijleiding weigerde een bespreking van het uitsluiten van Mac Donald, Snow- den en Thomas uit de partij, met de opmer king, dat deze kwestie reeds vanzelf gerc geld is. De niemvgekozen voorzitter van de con ferentie. Hirst, zette in een lange redevoe ring uiteen, dat het pond sterling door de genomen bezuinigingsmaatregelen nog geenszins veilig is gesteld en dat de natio nale regeering derhalve voornemens is zoo snel mogelijk nieuwe verkiezingen uit te schrijven, voor de uitwerking merkbaar wordt op het dagelijksche leven. Met betrekking de beschermende tarieven verklaarde Hirst, dat de arbeiders partij daarin slechts een heilloos instrument van het ineenstortende kapitalisme ziet om den loonstandaard der arbeiders nog meer neer te drukken en dat zij om deze redenen door de arbeiderspartij met alle middelen bestreden zullen worden. In het verder verloop van de vergadering werd een motie van den onnfhankelijken leider Fenner Brockway, waarin hij zonder rekenipg te houden met eventueele nieuwe verkiezingen oplossing der bestaande mee- ningsverschillen in de partij eischte, met groote meerderheid verworpen. Deze beslissing zal, naar Fenner Brock way na het beëindigen van de conferentie verklaarde, tengevolge hebben, dat 14 van de 16 onafhankelijke afgevaardigde^ in het Lagerhuis zich zonder twijfel niet meer zullen voegen naar de disciplinaire voor schriften van de partij. Vermist. PARIJS. 6 Oct. De anti fascistische vlie ger, flic van uit een vliegtuig duizenden pamflet'en boven Rome uitstrooide, blij! tc zijn de Italiaansche emigrant L. Dehozi een znnn van den overleden Itiliaanscher dichter V Debozi. Hij is met zijn vliegtuig uit Frankrijk vertrokken, doch aangezien hij nog niet is lerugigekeerd, heeft zijn fa milie meegedeeld, dat hii de vlieger was vrienden bobben terstond oen hulp-cv t.bin hem op te sporen. OVEREENSTEMMING IN HET ENGELSCHE KABINET Verrassend bezoek van Mac Domld aan Lloyd George Een concessie der liberale vrijhandelaars DE GROEP-SIMON ACHTER DEN PREMIER Men 'kan Mac Dona-M niet een groote mate van volhardingevermogen ontzeggen nu het erom gaat een compromis te bereiken tusschen de conservatieven en de libera en over den inhoud van het verkiezingsia-o- gram dat de nationale regeering de Engei- eche natie wil voorleggen. Lloyd George is, zooals men weet, sterk tegen verkiezingen gekant, maar nu «leze toch zuiden worden doorgezet, tracht hij na den leider der liberalen in het kabinet Sir Herbert Samuel aan zijn zijde te hebben gekregen dè door de conservatieven nage streefde, beschermende tarieven zoo ver mogelijk van het verkiezingeprogram te Dat geeft Mac Donald heehvat hoofdbre kens, terwijl het ongeduld bij de conserva tieven toeneemt Zoo is het te verstaan, dat Mac Donald gister naar Cnurt is gerede» om nu zelf eens met Lloyd George te praten. Dit bezoek bezoek heeft in politieke kringen weliswaar groote verrassing teweeggebracht, maar het schijnt dat daardoor toch iets gevorderd is. De liberalen hebben nl., volgens de bladen, een kleine concessie gedaan. Hebben zij aanvankelijk geweigerd m-'t een regeering te werken, die beschermende rechten op haar programma heeft, zij zijn thans tot samenwerking bereid wanneer de mogelijkheid van een beschermend tarief alleen wordt nagegaan om de handelsbalans te verbeteren. Na deze kleine concessie is het woord aan de conservatieven. Het verluidt, dat het Kabinet gieter na een vergadering van twee uren eindelijk tot overeenstemming is gekomen, maar be vestiging van dut gerucht moet nog worden afgewacht en over den inhoud van het ac- coord is nog niets hoegenaamd bekend Naar verluidt, za.l cle minister-president Woensdag officieel in het Lagerhuis mede- deelingen doen over de kwestie van spoedig uit te schrijven verkiezingen. Men gelooft, dat het kabinet zich verder niet meer heeft bezig gehouden met de tct dusver omstreden punten van de formuiee ring van de verkiezingsleuze en dat in plaats daarvan besloten is zich door het EngeJscfre volk een z.g. doetomandaat te .doen geven. Dit beteekent, dat het kabinet vo.il' zich de vrijheid van handelen vraagt om de nationale problemen aan te vatten en de noodige maatregelen te nemen. Het is waarschijnlijk, dat de verkiezingen Dinsdag 27 Oct a.s. zullen plaats vinden. De groep Simon achter den premier Intusschen zal ook de houding der dissi dente liberalen wel meewerken om Lloyd George,te bewegen water in zijn vrijhancle- la are wijn te doen. Uit Londen wordt nl. gemeld, dat 22 libe rale leden van het Lagerhuis, die tot ie groep Sir John Simon behooren, in een ge meenschappelijke vergadering eenstemmig volgend besluit hebben genomen; Deze vergadering van liberale leden van het Lagerhuis besluit tot het vormen van een eigen groep die den minister-president als den leider der Nationale regoerinig krachtig ondersteunen en voor nieuwe ver kiezingen van het parlement opkomen zal. Sir J. Simon kreeg opdracht den minister- president Mac Donald van dit besluit in kennis te stellen. Mac Donald iè uitgenoodigd zich Candi da at te stellen voor Gateshead, terwijl Sun derland Mac Donald eveneens heeft voorge steld hem candidaat voor het Lagerhuis te stellen. De mijnwerkesorganisatie van Murdon heeft Mac Donald eveneens aangezocht voor een Candida tuur. De premier heeft nog geen beslissing ge nomen. DE WET TEGEN INFLATIEWINSTEN IN TWEEDE LEZING AANGENOMEN De wet tegen inflatiewnsten ie Maandag door het Lagerhuis in tweede lezing aan genomen? De socialistische afgevaardigde Brown verklaarde, dat de toestand in Engeland in den winter een volstrekt revolutionar ka rakter zou aannemen en dat de klassen strijd zou optreden in een zoo scherpen vorm. als men sedert lang niet meer be leefd had. DE WET OP DE MIDDELEN VAN KRACHT Maandagmiddag 16 de Wet op de Midde- en in het Hoogerhuis in tweede en derde lezing aangenomen en vervolgens door den koning goedgekeurd. Tijdens de behandeling verklaarde Lord Peel, dat het op het oogenblik nog moeilijk is een oordeel te vellen over de terugslag der pondendevalorieatie of de staatsbegroo- ting. Lord Peel sprak de hoop uit dat het kapitalistische systeem dat Engeland tot nu toe veel goeds heeft gebracht, zich zal her stellen en tot nieuwe welvaart zal voeren. Namens de oppositie verklaarde Lord Ponsonby dat cle oplossing der huidige cri sis slechts gevonden kan worden op den weg vain internationale onderhandelingen en samenwerking. LORD READING NAAR PARIJS De minister van buitenlandsche zaken, I.ord Reading, zou vandaag van Londen naar Parijs vertrekken, waar hij door Laval en andeire Frameche ministers voor een bespre king is uitgenoodigd. Verwacht wordt, dat Lord Reading Donderdagavond te Londen zal terugkeeren. Nanking waarschuwt In een verklaring van de Nainkingregee- ring wordt medegedeeld, dat alle in M.nnd- sjoerije gevormde provinciale regeeringen door haar zullen worden ontbonden. De Nanking-regeering waarschuwt de buiten landsche mogendheden om niet met de/e separatistische regeeringen betrekkingen aan te knoopen, daar zij door de Nanking-regee ring niet worden erkend. Bovendien zullen de leden van dergelijke regeeringen ver volgd worden. Wij herinneren eraa.n, dat nog slechts enkele dogen geleden van Chineesche zijde het bestaan van separatistische regeeringen in Mandsjoerijc ontkend werd, Een voornaam huwelijk... fraaie wagens... waaronder verschillende Chevrolets. De buitengewoon smaakvolle kleurencombinaties, de voornaamheid van het geheel stempelen de Chevrolet tot een waren luxewagen. Technisch is de Chevrolet eveneens een meesterwerk. De krachtige motor (natuur lijk een zescylinder) verzekert geruischloos en soepel rijden, de geheel inwendige rem men geven de grootste veiligheid. Bovendien is de Chevrolet zeer zuinig in het gebruik. De faam van dezen 6 cylinder wordt nog ver hoogd door den Chevrolet-Service. Waar U met Uw Chevrolet ook bent, U bent nimmer verder dan 30 K.M. verwij dew1 van een Chevrolet-Dealer. F.o.b. Rotterdam De Luxe Sedan Fl. 2.695 Coach Fl. 2.150 Sport Coupé Fl. 2.375 GENERAL MOTORS CONTINENTAL S. A HOOGEWOERD 56, LEIDEN, TEL. 361 Chevrolet - Ponfiac - Oakland - G.M.C.Trucks DE NIEUWE SOCIALISTISCHE ARBEIDERSPARTJ DOEL DER PARTIJ Maandagochtend heeft een der voorzitters van de Zondag gestichte „Socialistische Ar beiderspartij Duitschland", de afgevaardig de Dr. Rosenfeld aan journalisten een ver klaring afgelegd over het ontstaan en het doel van de nieuwe partij. Hij verklaarde dat hij en zijn vrienden zich tot de thans ondernomen stappen genoodzaakt hebben gezien daar hun strijd om de handhaving, respectievelijk het herstel .van de vrije meeningsuiting in de Socialistische Partij geen resultaat had. Ook zijn voor hem en zijn vrienden de Nationalistische en mili taristische tendenzen, die in de socialistische partij bestaan, niet te aanvaarden. Het doel van de nieuwe partij noemde hij het bijeenbrengen van de proletarische massa, die besluiteloos tusschen de socialis ten en de communisten zweefde. Welke gunstige uitwerking de stichting van de socialistische arbeiderspartij reeds heeft ge had, blijkt uit de onderhandelingen van de sociaal-democraten met den Rijkskanselier. Door de socialistische arbeiderspartij zal de socialistische partij naar links worden ge dreven en in de toekomst energieker dan tot nu toe de belangen der arbeiders beharti gen. Achter de nieuwe partij staan reeds talrijke afdeelingën. Dr. Rosenfeld weiger de evenwel cijfers omtrent de sterkte te noemen. De socialistische arbeiderspartij zal in den Rijksdag door zes afgevaardigden vertegen woordigd zijn. BERLIJN, 5 October (V.D.) De Centrale Executieve der Duitsche Communistische partij neemt thans in een scherpe verkla ring stelling tot de stichting der Socialis tische arbeiderspartij. Verklaard wordt dat de nieuwe partij slechts een filiaal is der S. P. D. en dat de stichting niet de eenheid der arbeidersbeweging bevordert, maar de door de sociaal-democratische leiders teweeg gebrachte splitsing der arbeidersbeweging nog tracht te verdiepen. De Communisti sche partij zal deze nieuwe partij krachtig moeten bestrijden .omdat zij voor de arbei dersklasse niet minder schadelijk is dan d> officieele sociaal-democratische partij. De eerste directe vlucht Uit New York wordt gemeld: De beide Amerikaansche wereldvliegers Pangborn en Herndon, die Zondagmorgen vroeg uit Japan waren vertrokken voor hun vlucht over den Stillen Oceaan naar Amerika, Zijn Maandag middag om vier uur 10 M.E.T. te Wenatchee in den staat Washington vlot geland. ATHEÏSTISCHE TJN'VERSITTHT GEOPEND In een vroegere kathedraal Uit Moekou wordt gemeld, dat te Samira een atheïetsche universiteit i* geopend. Op cl^ze universiteit, die gevestigd is in een vroegere kathedraal, zullen jaarlijks 200 agitators worden opgeleid. BELANGRIJKE CONFERENTIE OP HET WITTE HUIS HOOVER EN DE POLITIEKE LEIDERS OVER DE EUROPEESCHE KWESTIES. NEW-YORK, 6 Oct. President Hoover heeft aan de voornaamste republikeinsche en de mocratische senatoren en congresafgevaar digden een telegrafische uitnoodiging ge- richt om hedenavond een belangrijke bespre king die op het Witte Huis gehouden zal worden, bij te wonen. Tot nog toe hult het Witte Huis zich in het gebruikelijke stil zwijgen en verklaart slechts, dat het onder werp der bespreking van nationaal belang is. Men vermoedt echter, dat hedenavond voornamelijk F.uropeesche kwesties ter spra ke zullen komen. In verband met de uitnoodiging herinnert men er tevens aan. dat Hoover vóórdat hij in Juni zijn moratoriumplan publiceerde, een dergelijke bespreking heeft gehouden. Fen gewoonlijk goed ingelicht journalist verklaart, dat de bespreking zal gaan over hot herstel vraagstuk, den gouden standaard en het ontwapeningsprobleem. Aan bovenstaand bericht is voorafgegaan ëen officieele mededeeling uit Washington waarin gezegd wordt, dat de besprekingen, welke president Hoover met de vooraan staande financiers en staatssecretaris Mel lon tijdens het weekend heeft gevoerd, in het bijzonder don economischen toestand in Europa hebben betroffen. Ook de baissespeculaties aan de beurs van New-York werden besproken. Men verwacht evenwel niet, dat de president wetgevende maatregelen zal treffen ter verhindering van deze speculaties, doch dat hij wel, in geval maatregelen noodig mochten zijn, te voren vertegenwoordigers uit het zakenleven zal raadplegen. In de mededeeling wordt voorts verklaard, dat hoewel president Hoover den wenscli heeft gehad de overwegingen inzake een verlenging van het moratorium der oorlogs schulden tot na de ratificeering van het Hooverplan door het Congres uit te stellen, noodzakelijk gebleken is het gevoel van on zekerheid over datgene wat na afloop van hot huidige moratorium zal moeten geschie den direct te doen verdwijnen. President Hoover is thans bereid zoodra mogelijk te handelen. De urgentie van een snelle beslissing blijkt deels uit de hernieuw de opvragingen bij de Rijksbank en gedeelte lijk uit het feit dat de Amerikaansche Ban ken deel uitmaken van het Stillhalteconsor tium De bankiers wenschen thans te weten, wat n». afloop van deze overeenkomst in Febru ari zal moeten geschieden. Verlenging van het moratorium. Het vraagstuk van de schrapping der oorloqsschulden. LONDEN, 6 Oct. De correspondent te New- York van do „Daily Telegraph" meldt, dat men te Washington zoo goed als zeker weet, dat President I-ioover misschien nog in den loop van deze week zal voorstellen het mo ratorium vóór de oorlogsschulden met twee jaar te verlengen. Volgons betrouwbare inlichtingen zouden I-Ioovers adviseurs hebben verklaard, dat het misschien niet moeilijk zal vallen cle goed keuring van het congres te krijgen voor een verlenging met drie jaar, welke periode ver buiten de presidentsverkiezing van 1932 valt Van andere zijde wordt er echter op ge wezen, dat ook een driejarig moratorium de gewenschte economische uitwerking niet zou hebben, wanneer de mogelijkheid van totale schrapping der schulden niet wordt geopend Men acht het ook niet onmogelijk, dal Hoover het initiatief zal nemen tot het bij eenroepen van een wereld-economische-con- ferentie, teneinde aan de orde fe stellen het vraagstuk van schrapping der oorlogsschul- den, verlaging der Duitsche herstelbetalin gen en beperking der bewapening. GEDEELTELIJKE AMNESTIE IN BULGARIJE. In verband met den verjaardag van de onafhankelijkheid van Bulgarije heeft do Koning, c:p voorstel vam den Minister van Justitie, aan 400 gevangenen geheele of ge deeltelijke amnestie verleend. Onder hen bevindt zich een vrij groot aantal politieke gevangenen. Tegelijkertijd hebben 60 afge vaardigden van de Boerenpartij en de com munistische fractie een voorstel ingediend om volledige amnestie te verleenen voor alle politieke misdrijvep, begaan in de periode tuschen het einde van den oorlog en het optreden van de huidige regeering. In het bijzonder wordt amnestie geëischt voor den voormaligen, thans te Belgrado wonenacn minister avn Landbouw en den te Parijs vertoev enden leider van het agrarisch-com munistische eenheidsfront. Men acht hel ingediende wetsontwerp van de grootste be- teekenis voor de binnenlandsche politiek van Bulgarije, aangezien men er krachtigen te genstand tegen verwacht van alle andeie partijen. HEIMWEHRDEMONSTRATIES TE GRAZ. Na een Heimwehrvergadering te Graz, waa. bondsleider Starhemberg het woord gevoerd had, kwam het voor het Landesgericht tot betoogingen der Heimwehr-aanhangers ten gunste van de nog in arrest zijnde Putsch deelnemers. De demonstraties werden op ver schillende plaatsen van de stad voortgezet De politie greep echter in en herstelde met behulp van den gummistok de orde. BLOEDIGE BOTSINGEN IN CADIZ. Algemeene staking uitgeroepen. Na een werkloozendemonstratie te Cadiz, die door de politie ontbonden was, hebben de syndicalisten een oproep verspreid den strijd voor de sonale revolutie. Hierop) werden groepen gewapende arbeiders ge vormd, die zich verschansten op de daken der huizen, vanwaar zij het vuur op de po litie openden. De leider der politietroepen en 3 arbei ders werden zwaar gewond. Tegelijkertijd is te Cadiz de algemeene staking afgekondigd. De minister van binnenlandsche zaken heeft de politie en de troepen van het gar nizoen verstei kt. EEN LEIDER VAN OG POE VERMOORD. Lama now, lid van de OG POE, is in de nabijheid van Moskou vermoord. Lamatmw was een der medewerkers van Djersjinki en had een groot aandeel in de bestrijding van de contra revolutie. De vermoorde was met vijf orden van de Roode Vlag onderscheiden De moordenaar kon niet worden opgespot Weerbericht. Het dunne pljllji Hoogste stand 770.2 te Weenen Laagste stand 736.0 te Vestmanör. Stand vanmorgen halftwaalf 760.5. WEERVERWACHTING. (Medeged. duur t Kon Neii Meteorologisch Instituut te De Bilt) Zwakke tot matige Z.O. tot Z.W. wind, toenemende bewolking, later waarschijnlijk eenige regen en iets kouder. BUITENLANDSCH WEERBERICHT Het gebied van hoogen druk, dat over Frankrijk en Duitschland is gelegen, neemt steeds meer in beteekenis af. Vooral in het westen daalt de barometer, zoodat over de Britsche eilanden de depressie-invloed zich al doet gevoelen. Blacksod in Ierland meldt 26 m.M. regen. Ten Z. en O. van ons land is het weer nog fraai, hoewel na den kou den nacht de ochtendtempera turen betrek kelijk laag waren (Frankrijk 3 graden Cel sius). De noordelijke depressie bracht over Scandinavië eenige regen. Het Ls te ver wachten, dat bij de sterk dalende barometer de depressie zich ook over ons land zal uit breiden. Toenemende bewolking met over dag kar3 op regen is dan waarschijnlij' terwijl de temperatuur zal dalen. Een groore afkoeling is echter nog niet in zicht. TEMPERATUUR. Stand vanmorgen halftwaalf 18.4 C. 7 OCTOBER Zonsopgang 6.U u.; zonsondergang 5.24 u. VOERTUIGEN MOETEN HUN LICHTEN O? HEBBEN Van 's avonds 5.54 u. tot 's morgens 5.43 vl WATERSTANDEN RIVIEREN 6 Oi tober Constanz 2.6? m C.12 m. val Huningen i 1.52 m. 0.*i2 m was Kehl -J.6.I m. (.'.03 m va. Mannheim 3.23 m. 0.14 m. val Ringen 2,03 m. .05 m. val Canp 2.21 in, 0,'Ji m val Cohienz 2,-4 m, 0,0-2 m. val Keulen 2.06 m. 0.^6 m val Duisburg. 0,54 m. ü.0« m. val Ruhrort o-n m, 0,07 m. val Maastricht Ifil m. U.06 m. was Veulo 11.84 m, 0,20 m. val HOOGWATER MED. ZEEHAVENS 7 October Delfzijl i 6,2? if),33 Hellevortsl,11,02 23,40 Terschelling 3,43 16,5' Willems ad 11,59 Harlingen 4.17 17.21 Brouwersh, 10,14 22,52 Helder le 0,02 1,56 Z erikzee 10,28 23,20 Idem 2e 12,48 Wemeidinge 10,56 23.41 IJmuiden 11,22 23,56 Viif-singen y,2. 22.13 H. v. Holland 10,36 23, 8 Terneuzen y,58 22,43 Rotterdam i2,13 Hansweert 10,2l 23,15 DE KOLONIALE TENTOONSTELLING TE PARIJS Het aantal bezoekers aan de koloniait tentoonstelling heeft Zondag een record bereikt, nl. 567.268. Vijf en dertig neergelegd. Naar La Prensa uit Mexico-City meldt, werden bij het dorp San Carlos in den staat Tabasco 35 straatmakers door Mexicaansohe soldaten neergelegd, omdat zij weigerden zonder betaling van loon werkzaamheden aan het plaveisel te verrichten, zooals dcor gouverneur Canabal werd bevolen. Honder den andere arbeiders ontsnapten aan het bloedbad, doordat zij uitweken na een na- burigen staat. BETHLEN TERUG IN DE REGEERING? In politieke kringen te Boedapest verluidt, dat de gewezen minister-president Bethlcn in een van de eerstvolgende weken toe zal treden tot het kabinet Karolyi als. minister van buitenlandsche zaken. ZELFGESMEDE BOEIEN. De leider der Duitsche Volkspartij, Dingei- dey, heeft te Kiel in een openbare vergade ring het woord gevoerd. H\j legde er den nadruk op; dat niet de herstelbetalingen alleen, maar ook de zelfgesmede boeien de Duitsche industrie bemoeilijken. Dit bewijst het feit, dat thans, nu geen herstelbetalingen gedaan behoeven te worden, het bedrijfsleven onweerstaanbaar ineenstort. LORD READING'S BEZOEK AAN PARIJS PARIJS, 6 Oct. De Parijsche ochtendbla den weten mee te deelen, dat de Engelsclie minister van buitenlandsche zaken, lord Rea ding, die hedenavond te Parijs aankomt, pas Donderdagavond naar Engeland zal te.ug- keeren. Laval en de president van de bark van Frankrijk nemen aan alle feestelijkheden en officieele ontvangst voor lord Reading LONDEN, 6 ,Oct. Volgens de Daily Tel. zal lord Reading bij zijn bezoek aan Parijs vergezeld zijn door den financieelen deskun dige van het Engelsche departement van de schatkist. Men leidt hieruit af dat de besprekingen voornamelijk zullen gaan over financieele en economische kwesties en verhand zullen houden met de reis van Laval naar Wrs- hington. MIJNSTORTING. Elf menschen in gevaar doch gered Zondagmorgen teren half drie zijn tenge volge van de instorting van een mijngang te Hindenburg elf mijnwerkers inges'oten. N-'i twaalf uren geweldige inspanning is de red dingsbrigade er in geslaagd alle ingeslotenen te bevrijden. De instorting is het gevolg geweest van een tectonische aardbeving, waardoor in een horizontalen gang eenige stutten braken. Daar de werklieden zich ver van de plaats der instorting bevonden en het mogelijk was frissche lucht toe te voeren, konden ...tJeerd gered worden.

Nieuwe Leidsche Courant | 1931 | | pagina 2