Jlirumr ^Hïtsdjr Courant r BINNENLAND. ABONNEMENT: Per kwartaal 3.23 (Beschikkingskosten 0.15.) Per week 0.25 Voor het Buitenland bij Weke- lijksche zending 6.— Bij dagelijksche zending 7. Alles bij vooruitbetaling Losse nummers 5 cent met Zondagsblad 7% cent Zondagsblad niet afzonderlijk verkrijgbaar Daaeliiks verschiinend Nieuwsblad voor Leiden en Omstreken Bureau: Breestraat 123 Telefoon 2710 (na 6 uur 3166) Postbox 20 Postgiro 58936 NO. 3474 DINSDAG 6 OCTOBER 1931 ADVERTENTIEN Van 1 tot 5 regelsL17V 0.221 van 1—5 regels m 2.30 Elke regel meer0.45 Bij contract belangrijke korting. Voor het bevragen aan 't bureau wordt berekend 0.10 12e Jaargang Dit nummer bestaat uit VIER bladen EERSTE BLAD. f/ TOONEELSUBSIDIES. Het vraagstuk van het tooneel en van tooneelsubsidies door de Overheid, blijf! immer netelig en lastig en al zou het geen onoverkomelijk bezwaar opleveren voor were samenwerking tusschen Chr.-histori- echen en anti-revolutionairen; het is toch een der hindernissen op dezen weg. Over het vóór en tegen van tooneelsubsi- idies behoeven we thans niet te twisten; al lijkt het ons vanzelfsprekend, dat in moeilijke tijd als nu op deze dingen groote sommen bespaard zouden kunnen worden, Zonder eenig vitaal volksbelang te raken. Dat klinkt natuurlijk voor velen zeer ach terlijk, want juist de crisis schreeuwt om „ontspanning", doch wij wagen het er op. Zij die deze „geestelijke versterking'' noodig hebben, moeten hun vaak leege levens dan maar met iets anders vullen. Het is 'echter wel opvallend, dat in krin gen, waarin het tooneel in eere is, thans met zorg de vraag gesteld wordt: kunnen we doorgaan als tot heden met het subsidi- eeren van het tooneel? Zijn de honderddui zenden, daaraan gegeven, goed besteed? Voor oen paar weken hebben we de aan dacht gevestigd op een tooneelstuk, getiteld „Misdadigers", dat door een Koninklijke Vereeniging in Amsterdam wordt gespeeld, yaarvoor arm-Amsterdam schatten gouds opbrengt en dat op zoodanig laag peil moet staan, dat niemand er tot heden in ge slaagd is, ter eenige goede intentie in te .vinden. Mevr. Henriëtte Roland Holst wist er, concludeerend niet anders van te zeggen, dan dat het uit is op „het prikkelen van lage gevoelens en grove lusten, het vleien van de ploertigheid en het aanwakkeren yan de verdorvenheid". Ziedaar do bittere waardebepaling van een kunst, welke op Overheidssteun recht heeft volgens het rapport eener Rijkscom missie, die de Overheid geroepen achtte, „niet meer maar ook niet minder te doen, dan de algemeene levensvoorwaarden Scheppen, waaronder zich de wezenlijke factoren van het maatschappelijk leven kunnen ontplooien en tot eigen krachts ontwikkeling geraken." De commissie oor deelde „dat de kunst en als zoodanig ook de dramatische kunst zulk een wezenlijke factor voor het menschelijke leven in de maatschappij vormt." „Evenals de wetenschap en meer andere factoren, is de kunst een zelfstandige, in zich zelf gerechtvaardigd en voor een be schaafd en bloeiend volksleven onmisbaar element" Jlet tooeel zal een „beschaafd en bloeiend' Volksleven bevorderen; terwijl het „de ploer tigheid vleit en de .verdorvenheid aanwak kert!" Men moet zijn oogen sluiten, om niet het bittere fiasco te zien. Gelukkig, de oogen gaan open. Een deel der liberale pers gaf een vernie- jLigend oordeel over dit grove stuk; en het r.k. dagblad De Tij d schrijft zelfs: Hoe warm ook dezerzijds indertijd een flinke subsidieering onzer tooneelkunst is voorgestaan, die uitkomst geeft in dezen crisistijd toch wel alle aanlei ding om althans die vraag onder de oogen te zien: kan zoo worden voortgegaan? Daaronder volgt dan wel: een pleidooi \oor onttrekking van overheidssteun is dit artikel nog niet"; maar wij verheugen ons tóch reeds over de weifeling, welke er in het trog niet ligt; want er spreekt de over tuiging uit, dat men goed geld naar een heel kwade zaak gooit f.' KWALITEIT EN KWALITEITS ZETELS De Roomsch-Kath. Staatspartij kent Sedert eenige jaren „kwaliteitszetels". Dit wil zeggen, dat men om alle belangen naar behooren in de Tweede Kamer te kunnen behartigen, een standsvertegenwoordiging heeft ingevoerd. Behalve personen, die om zoo te zeggen voor de algemeene poli tiek staan, heeft men afgevaardigden van de financiën, voor de middenstand, voor de arbeiders, voor de defensie, enz. Het systeem heeft nooit onze b'ewonde* Sring gehad; hoewel er natuurlijk wel iets yoor te zeggen valt. Het is zeker gewcnscht, dat de afgevaar digden naar de Staten Generaal niet uit een bepaalde volksklasse gerecruteerd worden, doch dat ze voortkomen uit onderscheiden levenskring. En de ervaring heeft voldoen de bewezen, dat b.v. een practisch onderwijs man, toegerust met voldoende algemeen politieke scholing zijn plaats in de Kamer waard is. Doch in het instituut der kwaliteitszetels zit het gevaar, dat men mechanisch wil tol stand brengen, wat ongedwongen moet groeien. De R. K. partij koos het systeem der kwaliteitszetels, omdat zij van oordeel, was, dat aders diverse groepen niet tot hun recht zouden komen. Zij vreesde, dat *it sommige standen geen .vertegenwoor diger naar voren zou komen, wien ook om andere redenen een kamerzetel zou gegeven worden en gaf daarom een mechanische verdeeling. Het goede hierin is, dat er rekening met verschillende belangen wordt gehouden; en dat de diverse standsvertegenwoordigers toch een politieke partij vormen, welke prineipieele beginselen belijdt; het gevaar lijke is, dat de „kwaliteitsleden" zich g r o e p s vertegenwoordigers zullen voelen of wel als zoodanig beoordeeld zullen wor den; wat in beide gevallen schadelijk is. Dat de R.K. Staatspartij deze nadeelen heeft kunnen keeren, schijnt ons twijfel achtig toe. Doch bovendien leidt dit gevaar tot een ander zeer bedenkelijk verschijnsel. Het instituut der kwaliteitszetels brengt wel terdege de eenheid der partij in gevaar. Dit geschiedt te gemakkelijker, wanneer de vertegenwoordigers der eene groep de kwaliteit der kwaliteitsbezitters aanval len en voorts andere denkbeelden koesteren over het kwaliteitsartikel, dat aan de orde is. Dit gevaar komt b.v. in de R. K. Volk s- krant duidelijk tot uiting. De redactie van dit blad, waartoe ook de „arbeidersafgevaardigden" behooren, heeft geen hooge dunk van de kwaliteit van den heer Feber, die koloniale specialist is: den heer Van Vuuren, die voor de financiën is aangewezen en van den heer Schaepman. die (toevallig) militaire deskundige is ge worden. En het blad zou verder kunnen gaan: wellicht niet voor Dr. Kortenhorst. die de Werkgeverskwaliteitszetel bezet; ter wijl het dan mogelijk met de arbeidersver tegenwoordigers wèl in orde is. Vanwaar deze cx-itiek? Omdat, naar het blad zelf opmerkt, het practisch „toch niet bestaanbaar, althans houdbaar is, dat de meerderheid, de overgroote meeixlerheid zelfs, anders denkt en stemt dan de gekwa- lifieceerden, opzettelijk naar de Kamer af gevaardigd omdat zij specialiteiten in dit of dat zijn". Of, met andere woorden, men critis'eert de kwaliteit, omdat men een onder inzicht in het vraagstuk heeft en nu vraagt men reeds om herziening -van het kwaliteits instituut Andere partijen hebben het voorbeeld van de R.K. partij nog niet nagevolgd, &1 wordt er wel rekening gehouden met de diverse belangen; wat men thans verneemt over het systeem kan niet strekken om het aanlokke lijk te maken. BRIEVEN UIT DE HOOFDSTAD ER IS OOK LICHT Wc lioorcn veel spreken over malaise, en wij doen, als^het zoo te pas komt aan mee. Wij lezen over malaise in elke courant die wij opnemen, in de beursrubrie- ken en de kolommen gewijd aan de politiek, en schier overal. Wij zien ook iets van de werkelijkheid in het leven roudohi ons, we speuren den in vloed in ons eigen leven in onze zaken, in ons belastingbiljet en onze stemming. Het is goed met deze dingen ernst te maken. Wie lichtvaardig over „een beetje inflatie" spreekt, weet niet welke ellende hij daarmede over zijn volk haalt Wie ook deze situatie, deze malaise niet aanvaardt als uit Gods hand, zal in zijn eigen leven althans voor wat de binnenkant beti-eft er| niet door geleerd worden. Maai* het is niet goed bij de malaise te blijven staan en ons door de economische bezwaren te laten overmeesteren. Het is niet goed enkel de duisternis te zien, en te vergeten het licht dat God ook thans ir overvloedige mate geeft. Zekei\ in overvloe dige mate. Als wij er maar op letten willen. Dit geldt, ieder voelt dat en stemt het toe, bovenal dan als wij gaan vergelijken met de toestand in andere landen. Dan zijn wij nog rijk gezegend. Minder werkloosheid, in menig opzicht ook redelijke steunregelingen en naast dc ineenstorting van de munt eldexs. hier stabiliteit. Maar ook treffen ons telkens weer sympto- 2n, dij wijze op een geloof in de toekomst, op een kracht in het lieden, i p een gccsl van optimisme, die ons verkwikken meet cn die on» voor dc dagen die komen, .uet blijde hoop vervult. Daar is- om nu eens enkele f.2 ten uit de weckkronieit naar voren te halen :1e col lecte, de straatcollecte voor „Zonnestraal". Niettegenstaande de ma.aise «n den nade renden winter, braeit deze collecte ruim f 20.000 op. Zeker het d-ril is sympathiek en de kring die steunen wil breed, maar het geld was er toch ook en de bereidwilligheid li te geven. Daar is het feit van de vorige week, de plechtige opening van den wekelijkschen postdienst per vliegtuig op Indië. Dat is een stapje vooruit als wij rekenen dat er al eei' 14-daagsche verbinding was. Dat is toch een geweldig ding, als wij het op zichzelf be schouwen. Hoe jong is deze tak van dienst nog. Zeker hebben ook vroegere eeuwen zich bezig ge houden met pogingen om de lucht te ver overen. Maar in onzen leeftijd is het gelukt. En hoe snel is alles gekomen. Als kind werden wij in extase gebracht door de kunstenmakerijen van Jan Oliesla gers. De meeste christenen gingen dat nie* zien, omdat men het spelen met het leven ond. Het leek er ook -eel op. En enkele aren later komen reeds de vaste luchtlijnen en blijft het geen sport en spel- maar een gewichtige factor in het leven der volken. Nog maar enkele jax-en tex-ug en een paar kloeke Hollanders px-obeeren een vlucht naar Indië zooals in vroegere eeuwen onze piloten de tocht naar het oosten maakten in hunne notedopjes. Wat een belangstelling voor OFFICIEELE BERICHTEN LAND- EN ZEEMACHT. Bij Kon. besluit is aan de luils. ter zee ie kl. W. G. Kuyck en W. J. Maas, den luit t z. 2e kl. J. G. H. Leffers, de officieren van don marine-stoomvaartdienst 2e kl. W. F. Hoedemaker en M. Kemp, eervol ontslag uit den reservcdienst verleend; is aan den officier van den marine-stoom- vaax-tdienst 2e kl. G. A. J. Veen, op zijn ver zoek, eex-vol ontslag verleend; zijn benoemd bij de Kon. marine-reserve: tot officier van den marine-stoomvaartdienst le kl. de eervol ontslagen officier le kl. C Kooien; tot oflicier van den marine-stoom vaartdienst 2e kl. de eervol ontslagen offi cier 2e kl. G. A. J. Veen. ONDERSCHEIDINGEN. Bij Kon. besluit is toegekend de Orde van Oranje-Nassau \erbonden eere-me daille, in zilver, aan W. J. van Randwijk, chef-opmaker bij de N. V. Boek en Handels drukkerij voorheen Herm. Coster en Zoon, Alkmaar. AUDIËNTIE. De gewone audiëntie van den Minister van VRAGEN VAN KAMERLEDEN DE HANDEL MET RUSLAND. 1. Is het den minister bekend, dat in Rus sische havens, aldaar binnenkomende, ver-, blij\ende en uitvarende schepen uit Stalen.' die met de Sovjet-Unie geen handelsverdrag hebben gesloten, veel hoogere rechten heb ben te betalen, o.a. in den vorm van hav recht, lichtrecht, sleep-, kade- en meer-g den, dan schepen uit Staten, die xnet de Sovjet-Unie wel epn handelsverdrag sloten? Dat o.a. het havenrecht het zes\oudige, hel lichtrecht het drievoudige voor de eer noemde schepen bedraagt, en dat hierdoor- de vroeger zeer belangrijke Nederhindsche scheepvaait op de Oostzee en de Witte Zee sterk benadeeld is? 2. Is de minister bekend met de persbe- ïichten over belangrijke bestellingen, wel ke van Russische zijde in Nederland zijn of zullen worden gedaan en in welker finan ciering de Nederlandsche Regcei'ing recht streeks of onrechtstreeks kan worden tx-okken? 3. Kan do minister toezoggen, dat. u neer dit laatste het geval zal worden hij al zijn invloed zal aanwenden om de in de eerste vraag aangeduide onereuse bepalin- jen voor Nederlandsche schepen buiten werking te doen stellen? DE NEDERLANDSCHE WEGEN RIJKSWEG ROTTERDAM-ELST De Commissie door de besturen der Gemeen ten Oostelijk van Gorinehem ingesteld ter bevordering van het spoedig tot stand ko men van den weg Rotterdam-Eist koos tot secretaris-penningmeester in de vacature, ontstaan door het overlijden van den heer Valckenier van Geusau, Burgemeester i Geldeimalsen, den heer W. O. A. Koster. Op voorstel van den heer de Leeuw, Bur gemeester van Eist. besloot de Commissie oo krachtig mogelijk te bevorderen, dat de oorgestelde rijksweg Rotterdam-Eist, zoo danig wordt aangelegd, dat deze zich bij Eist splitst in twee wegen, één naar Nij megen, één naar Arnhem. Alleen op deze wijze wordt het volle rendement van den weg verkregen. Uitschakeling van Arnhem, door den weg uitsluitend naar Nijmegen te leiden, zou voor het verkeer van en naai de geheele Betuwe met Arnhem en de langs Arnhem te bereiken gedeelten van Neder land en Duitschland zeer nadeelig zijn. WERKVERRUIMING VERGADERING DER RIJKSCOMMISSIE. Aan het eind der vorige week vergaderde de Rijkscommissie Werkverruiming onder presidium van den heer C. J. Ph. Z berg als wnd. voorzitter. Enkele aanvragen, welke waren ingekomen mei verzoeken om bemiddeling voor het ver krijgen van exportcredietgaranties besloot de Commissie niet in behandeling te ne omdat bekend is, dat spoedig de Oommissie voor de Exportcredietgaranties haar arbeid zal aanvangen. Ln een enkel geval verleende de Commissie haar bemiddeling bij het verkrijgen van cro diet voor een bepaalde industrieele onder neming. De bemiddeling der Commissie was ge vraagd om te trachten een belangrijke scheepvaartorder hier te lar.de te plaat: Tengevolge van de ontwikkeling van den toe stand in het betrokken vreemde land moe; die bemiddeling worden gestaakt. Met leedwezen nam de Commissie er kennis van, dat de pogingen welke door de Com missie werden gesteund om een vrij belang- xiike metaalindustrie op gang te houden, tot dusver niet zyn geslaagd. Met instemming nam de Commissie er ken nis van, dat de voorzitter van den Raad vai: Ministers. Minister van Binnenlandsche Za ken een circulaire aan de gemeentebesturen heeft gericht om ze op te wekken brandstof- producten zooveel mogelyk van de Neder landsche mijnen te betrekken. De Commissie hoopt, dat de gemeentebestu ren aan deze opwekking inderdaad gevolg zullen geven. De Commissie heeft harerzijds besloten nog pogingen te doen om bepaalde Nederlandsche bedrijven te doen besluiten zooveel mogelijk producten van de Nederlandsche mijnen betrekken. Met genoegen nam de Commissie er kennis van, dat op de Rijksbegrooting Hoofdstuk X een belangrijk bedrag is uitgetrokken een perscampagne ten gunste van het Neder- landsch fabrikaat. Zy verwacht hiervan een gunstig gevolg voor haar arbeid. Vei-volgens werd een groot aantal zaken behandeld waarin de Commissie met meer of mirder succes gepoogd heeft orders voor de Nederlandsche industrie te behouden. deze pioniex-s. Zou het iets zijn dat practi- sche waarde had? Wij weten nu het antwoord. De geregelde postdienst kwam, een zaak van groote be- teckenis ook voor het politiek en economisch en thans, gaan wij reeds éénmaal per week de groote vliegtocht maken. Dat men daarmee nu begint, nu in tijden van malaise, geeft toch voldoening en ver vult ons mot vei-trouwen. Daar zit nog moed en energie onder hen, die leiding geven aan het leven van ons volk. Daar is nog licht in de donkerheid om ons heen. De 29e September is voor Amsterdam en voor ons volk een goede cn blijde, dag ge weest En Schiphol vierde feest. Dubbel feest, omdat ook de Koninklijke Familie van haar belangstelling blijk gaf. Dubbel, omdat het zoo bij uitstek goed „vliegweer" En de eenvoudige toeschouwer had boven dien reden zich te vcx-heugen, wijl er duizen den belangstellenden waren. Zeker, de tijd is niet x-oosklcurig. Maar deze duizenden hadden toch hun dag kunnen vrijmaken, de hooge entrée's kunnen betalen, de kos ten maken. Het moet toch ook kunnen. Daar is nog een feit, iets minder opzien barend, maar even belangrijk, dat is de opening van de Willem de Zwijgerkerk. Dat men nog Kei-ken heeft is al een zegen. Maar dat men nog nieuwe kerken kan bou- ven is een genade, die wij toch nooit op •oldoende prijs kunnen stellen. Dat wijst op een omgeving die dit nog mogelijk maakt, maar ook op een overblijf sel dat do getrouwigheden bewaart Dat wijst op het leven van de overtuiging dat er nog een taak is voor de Kerk en een toekomst, trots het woelen der volkeren cn hel smalen van het ongeloof. En dat men in dagen van malaise d°ze TEGEN HET ALCOHOLISME VERGADERING NATIONALE COMMISSIE. Dc vorige week vergaderde te Utrecht de Nationale Commissie tegen het Alcoholisme onder voorzitterschap van Prof. Dr. J. 15. Slotemaker de Bruïne. Herinnerd werd aan het zoo goed ge slaagde Congres van Enkrateia, en aan hetI gouden feest van de N.GG.O.V. Het onderzoek naar het drankgebruik op dj. schepen der Groote Vaart is in vollen gang; het rapport aangaande de \vensche-| lijkheid van uitbetaling van loonen op an dere daeen dan 's Zaterdags, zal in de drie drankbeStrijdingsgeschriftcnF.nkrateia, Su briet as en Wegwijzer, verschijnen. Uitvoerig werd besproken het werken on der de te werkgestelden bij verschillende Rijkswerkverschaffingen en in den Wierin- germeerpolder. Dit werk zal in de komendp maanden krachtig worden ter hand geno- Het onder curateele-stcllen en de g. dwongen verpleging van alcoholisten, mo gelijk geworden bij dc laatste wijziging van vet op de onder curateele-stelling kun nen nog maar zelden worden toegepast, dat de daarvoor noodige gelden meestal ont breken. Besproken werd de mogelijkheid dat de Gemeentelijke Instellingen van Maat schappelijk Hulpbetoon e. d. zich bereid zouden verklaren, de daarvoor noodige ko' ten, als besparing van anders in -le toe komst te verleenen ondersteuningsgelden, te betalen. In deze richting zal hulp morden gezocht. Met leedwezen nam de vergaderingj kennis van de plannen om te geraken tot de oprichting Tan een bierbrouwerij in Soe rahaja. Gevreesd werd dat de prijs van 'I bier zou dalen en 't gebruik belangrijk toe nemen. BEZWAREN TEGEN SALARIS KORTING De Centrale van vereenigingen van per soneel in 's rijks dienst heeft aan de Tweede Kamer een uitvoerig adres gericht, waarin bezwaren tegen de in de millioenennota voorgestelde salariskorting zijn ontwikkeld. DE HARINGVISSCHERIJ WORDT 5 DECEMBER STOPGEZET. In de te Den Haag onder voorzitterschap van den heer W. Richter Uitdenbogaarilt gehouden spoedeischende algemeene verga dering van de Reedersvcreeniging voor de Nederlandsche haringvisscherij, is met alge meene stemmen besloten de haringvisscherij 1931 met ingang van 5 December a.s. te be eindigen. Een voorstel om te besluiten, dat met ingang van 6 October geen enkel schip zal mogen worden uitgerust met meer dan 90 origineele Schotsche netten, 10$ z.g. Sche- veningsche Schotsche netten of 171 stan- ■laardnetten, werd van de agenda afgevoerd, terwijl een voorstel tot vaststelling van mi nimumprijzen onaannemelijk werd ver klaard. Een voorstel om iederen reeder te verplichten een zeker percentage van de aanvoeren van zijn schepen tot een bepaal den datum op te leggen onder controle van de reedersvereeniging werd na uitvoerige discussie teruggenomen; de reeders zullen evenwel individueel zooveel mogelijk haring ophouden ter stijving van de markt. Een b<- paalde minimumprijs is daarvoor niet vast gesteld. Voornaamste Nieuws. De poenale sanctie zal worden afgeschaft, (blz. 2.) Heden belangrijke besprekingen op liet Er zou tusschen de partijen, die de natio naie ï-egeering in Engeland vormen, over eenstemming verkregen zijn over het verkie zingsprogram. Mac Donald heeft Lloyi George te Churt bezocht. Bethlen opnieuw minister? Het Bestuur van den Kon. Nat. Boni voor Reddingwezen en Eerste Hulp hij On gelukken „Het Oranje Kruis" wekt weder om allen, vrouwen zoowel als mannen, op, cursussen in eerste hulp bij ongelukken te volgen, zooals deze van Bondswege, dank zij de medewerking van de plaatselijke ver eenigingen „Eerste Hulp hij Ongelukken", Het Groene Kruis, Het Wit-Gele Kruis e.a. schier overal gehouden worden. De regeling van het onderwijs wordt ge leid door een „Centrale Commissie" waar in naast vertegenwoordigers van de ge noemde vereenigingen ook de Ned. Bond tot het Redden van Drenkelingen, deStaats commissie in het belang van het onderwijs in het verleenen van eerste hulp bij bedrijfs ongevallen, „Centraal Beheer" en de Rijks verzekeringsbank en ook de Ned. Maat schappij tot Bevordering der Geneeskunst vertegenwoordigd zijn. Het onderwijs wordt gegeven in een cyclus van 3 cursussen, een aanvangs en 2 herhalingscursussen, die binnen een tijds verloop van 2 jaar gehouden moeten wnr- fen. Zij, die ten slotte de drie cursussen met goed succes gevolgd bobben, krijgen het Bondsdiploma en kunnen tevens het Bondsinsigne verkrijgen. Dc directeur van het Centraal Bureau van het Oranje Kruis (Keizersgracht 134. Amsterdam)is steeds bereid alle nadere ge- wenschte inlichtingen te geven. AMSTERDAM VEREENIGING VOOR VEILIG VERKEER. Te dezer stede is dezer dagen opgericht het Bureau van de Vereeniging voor Veilig Verkeer Amsterdam, kortweg genaamd: Bu reau voor Veilig Verkeer, gevestigd Singel 4G2. Alle gewenschte inlichtingen zullen hier gaarne worden verstrekt, terwijl het Bureau zich voor raadgevingen, wenken ot goede ideeën van de zijde van het publiek, bij de veiligheidspropaganda te benutten, zeer aanbevolen houdt. Tevens bestaat op het Bureau voor Veilig Verkeer de gelegen heid zich voor het lidmaatschap der Ver eeniging op te geven. Het dezer dagen aan de leden verstrekte diploma is op zich zelt een stuk propaganda. HET NIEUWE CONSERVATORIUM GEBOUW. Hedenavond wordt het nieuwe conservato- umgebouw aan de Bachstx-nat door den Minister van Onderwijs geopend. Het nieuwe gebouw heeft een gevelbreedte in 60 meter. Het schoolgebouw ligt aan den voorkant cn de concertzaal voor vijf- dat j honderd personen ligt achter, zoodat in het 'Hon.-! midden een binnenplaats wordt omsloten. ooigebouw vindt men beneden uitepver cn drukker hartclijk"w»n de kam,-r dlrectwr cn admlnutrn .Ie zore. welke zij steeds aan het weekblad leur. de portierslosro wachtkamer voor de AREND VAN AMSTEE. besteed hebben. leerlingen en enkele leslokalen. Op de eerste. DE RIJNLANDSCHE COURANT VAN DRUKKERIJ VERANDERD. Gedurende ruim dertig jaar is de R ij n- landsche Courant gedrukt bij den heer C. van Wieringen Jr. te Alfen aan den Rijn en uitgegeven door den heer J. G Baart kerk schtildvrij oVe'rdragon kan."is""hrt nirt1 ,,Thans «w» «f ,C' Muiswinkel nm er klein onder te werden. Gód »lMln- «>""'tter der Ri)nlandsdie Persveree- Zijn volk nog den zegen van te mogen te willen DE DEPARTEMENTSAMBTENAREN EN DE SALARISKORTING In een vergadering van het bestuur van den Bond van Ambtenaren bij Departemen ten van Algemeen Bestuur en Hooge Col leges van Staat, met de afdeelingsbesturen en correspondenten bij de verschillende in stellingen, welke vergadering dezer dagen werd gehouden, kwam zeer sterk tot uiting de ernstige ontstemming, welke onder de departementsambtenaren van alle rangen heerscht over het voornemen der regeenng om een korting te leggen op de salarissen van de Rijksambtenaren. Niet alleen de kor ting zelve, maar ook het feit, dat de regee ring voo rde derde maal sinds 1923 de po sitie der ambtenaren aantast, zonder in de goede jaren een tijdig en volledig herstel te hebben verleend, moet als oorzaak van die ontstemming worden aangemerkt De eensgezinde, afwijzende houding van de. vertegenwoordigers van alle organisaties in de Centrale Commissie voor Georgani seerd Overleg vond algemeen toejuiching, terwijl "voorts met voldoening "werd geconsta leerd, dat de pers, althans het overgroote en belangrijkste deel daarvan, de onbillijkheid van de voorgenomen korting naar voren brengt en er naar streeft, de lasten van een begrootingstekort te doen dragen door het geheele Nederlandsche volk. Plannen betreffende de te voeren actib werden besproken, terwijl aan het Bondsbe- stuur in het bijzonder werd opgedragen aan dacht te schenken aan de schrijnende ver schillen in bezoldiging tusschen ambtenaren van overeenkomstige^ rang bij provincie en gemeente eenerzijds en de departementen anderzijds. De door de departementsambte naren reeds als een degradatie gevoelde achteruitstelling in bezoldiging ten opzichte van hun ranggenooten bij gemeente-over heidsorganen zal bij eventueele doorvoering van de korting nog belangrijk worden ver groot. BOOTTREINEN N.V. STOOMV.-MIJ NEDERLAND Het Agentschap der N.V. Stoomvaart Mij. „Nederland", de firma Kuvper, van Dam en Smeer te Rotterdam, meldt, dat do boottrein van het s.s. „Prins der Nederlanden", het welk S October a.s. te Genua zal aankomen, Vrijdagmorgen, 9 October te 10 uur 01 aan het Maasstation te Rotterdam zal arrivee- ren. Aankomst te 's-Gravenhaee (S.S.) te 9 u. 49. De boottrein, aansluiting gevend op het m.s. „P. C. Hooft", hetwelk 9 October van Genua afvaart, zal Donderdagmorgen, 8 Oc tober van Rotterdam (Mans) vertrekken te 7 u. 14. Vertrek van 's-Gravcnhage (S.S.) te 8 uur. DE INDIE-POSTVLUCHTEN Het retourvliegtuig De Ooievaar is Allahabad aangekomen. De „Valk" is uit Bagdad vertrokken te Djask geland. (blz. 9) „Der Alte Herr naar Hindenburgs 8fcte Duitschcn correspondent. verdieping is de groote bibliotheekzaal en verder verschillende leslokalen evenals op de tweede verdieping. In het geheel zijn ei 20 leslokalen, te weten: elf grootere en negen kleinere. De gehoorzaal is 13 bij 19 meter groot en bezit een nieuw orgel met drie klavieren en 30 speciale registers. Do bouw van muren en deuren is zoodanig dat men elkaar in de verschillende lcsloka len niet kan storen. DE VERBINDING DER IJ-OEVERS Werken. Ir. W. de Gr; Leid betreffende de "verbinding Oer le aan d< king Hel enschclük zOn. het zoo mogelUk .deelte Noord Hol- uit Friesland vla euwe Zuiderzeepol- Üke richting om d« ing dit verkeer In etn bestemming verder heeft b omleiding mogelijk te maken ran een tunnel ten Westen van n van een brugverbinding bO de toekomst noodig zijn. m den tunnel worden op 31 le brug op SU «nlllioen cr-- tunnel bij de I 'allen. Wai srkeer. de Hn Buiten IJ. geleger icipieele beslissing Rük, de Provincie, ndere openbare licht kei ijk. dat de R af aangtgc' le &ed. Uit Oost-lndie i niging. eigenaresse van de krant, de uitgave voortmn zal geschieden doori malaise, economisch en geestelijk 1--Drukkerij Rijnland" te Alfen. Hij dankt de| het schoolgebouw vindt F.r Maar er is, Gode zij dank, ook licht. DE POENALE SANCTIE WORDT AFGESCHAFT BATAVIA, 3 October (Aneta). Het Tabaks bureau deelt het volgende mede: Met het oog op de te treffen maatregelen in verhand met de in November beginnende voorbereidende werkzaamheden voor den tabaksoogst 1932 hebben do directies der tn- baksmaatschnppijen moeten besluiten than* afstand te doen van de poenale sanctie voor haar tabaksondernemingen. Door de gewijzigde arbeidstoestanden ter Oostkust van Sumatra ingevolge de zeer in scherpte wei-eldcrisis mogen wij de verwach ting koesteren dat deze maatregel in dit tijds- gewricht genomen met de onmisbare Gou- vernementssteun zonder al te grooie schok ken voor het bedrijf zal kunnen worden door gevoerd. De directies der tabaksmaalschau- pijen Arendsburg en de Sooxigei Lipoet- Maatschappii konden tot dit besluit niet mee werken wegens verblijf harer directeuren in Indxc. DE UITBARSTING VAN DEN MEH \PI Een tocht naar den krater. DJOKJAKARTA, 5 October. (Aneta). De vulkanologen Dr. Schmidt en Katarsky slaag der er voor de eerste maal in na de uitbar sting van den Merapi de top te beklimmen en den krater te bezoeken. De tocht wa« echter nog zeer gevaarlijk en uitaluitcnd met gasmaskers mogelyk.

Nieuwe Leidsche Courant | 1931 | | pagina 1