llirttiue £eitisrijf <&mm& Voor het Buitenland bij Weke- lijksche zending u 6.— Bij dagelijksche zending7.—Daaeliiks verschiinend N ieuwsblad voor Leiden en Omstreken Alles bij vooruitbetaling Loss. nummers 5 cent Bureau: Breestraat 123 Telefoon 2710 (na 6 uur 3166) Postbox 20 Postgiro 58936 met Zondagsblad TVz cent Zondagsblad niet afzonderlijk verkrijgbaar NO. 3473 MAANDAG 5 OCTOBER 1931 ADVERTENTIEN Van 1 tot 5 regels.. L17W 8.22 V' van 15 regels D 2A0 Elke regel meer0-<5 Bij contract belangrijke korting. Voor het bevragen aan 't bureau wordt berekend 1 0.10 12e Jaargang Uit nummer bestaat uit VIER bladen EERSTE BLAD. V GEEN LIEFDE, DOCH HAAT Dezer dagen slaakte de oude sociaal-demo craat Frank van der Goes de verzuchting, dat de atheïsten in do S.D.A.P. naar de achtergrond gedrongen worden. Ze zijn te bescheiden geweest. Vroeger hadden de reli gieuzen de leus: „Naast het kruis de roode vaan". Thans eischen zij een plaats voor het kruis boven de roode vaan. En de religieuze stroomingen warden door de partijleiding ^gekoesterd". De heer Van der Goes kan gerust zijn. Op het pasgehouden crisiscongres heeft men van de opdringerige religieuzen niets ge merkt en heelemaal niets van hun eisch om het kruis ook maar naast of achter de roode vaan te plaatsen; veel minder er boven. Integendeel, zelfs gemeten met de meest moderne godsdienstige maatstaf gaf het con gres niets te zien of te hooren dan enkel haat en van liefde was geen sprake. Zoo had ook. de Voorzitter Zaterdagmid dag het'congres ingezet: Leedvermaak had hij over het ineenstorten der maatschappij en groote bitterheid over het leed, dat velen daardoor lijden. Haat flitste er door zijn woorden, tegen „waanwijze heeren bankiers, industrieelen, scheepvaartmachten en han delaars"; en het was enkel haat. De atheïsten beklagen zich over achter- uitstelling in de S.D.A.P. Hebben zij niet veeleer alle reden om te jubelen, dat de roode partijen twee dagen kunnen congres- seeren over de wereldellende; en dat nie mand ook maar één woord spreekt over de wereldschuld, om het woord zonde maar niet te bezigen, omdat dit in een kring als deze hoogstens met een medelijdend glim lachje bejegend zou worden? Het socialisme zegt, dat het de godsdienst gaarne ongemoeid laat; doch elk congres is een demonstratie, dat men niet leeft uit het beginsel der liefde, doch "uitdat van de haat .En de vergaderingen zijn dan het meest enthousiast en de aanwezigen bansten dan in de spontaan aangeheven Internatio nale los, als de ophitsende taal tot kookhitte is opgevoerd. Neen, het Kruis verdraagt zich niet naast de roode vaan; het is het één of diet ander. Wie de roode vaan volgt, wendt zich van het kruis af en omgekeerd; want nooit lean uit haat, liefde worden geboren; tenzij het de haat is tegen de zonde; van éigen hart en leven in de eerste plaats. V PLANMATIGE PRODUCTIE EN DISTRI BUTIE Alsof het fiasco van het socialisme nog nergens gebleken was, werd op het roode congres met de gebruikelijke zelfingenomen heid beweerd, dat men daar eens voor al de onhoudbaarheid van het kapitalistisch sys teem zou aantoonen en de nodzakelijkheid van planmatige productie en distributie. Dat aan de tegenwoordige planmatigheid het een en ander schort, zal niemand ont kennen; men kan het dagelijks in bladen van allerlei richting lezen. En er is een zoe ken naar een betere methode. Want het k&n niet naar Gods bestel zijn, dat hier voorraden vernietigd worden en elders ge brek aan het noodige heerscht. Ongetwijfeld, leed hierbij de wijsheid der menschen schipbreuk en de als steeds kern achtige toespraak van den Kamerpresident vindt allerwege instemming: „De huidige toestanden zijn inderdaad onhoudbaar ge worden. Ook bij de verdeeling en distributie van de productie zal nieuwe rechtsvorming noodig zijn, opdat hier door het boven de partijen staande gezag, een meer doelmatige distributie kan worden voorgeschreven." Maar met het constateeren van de kwaal heeft men het middel nog niet gevonden. De S. D. A. Pi is aanvankelijk ongetwijfeld van meening geweest, dat het in Rusland wat de planmatige productie en distributie betreft, de, goede kant uitging. En nog vindt men daar bewonderaars van de Sovjet methode, ai neemt men niet alles voor zijn rekening; gelijk it de rede van Dr. Wibaut bleek. Evenwel, hoezeer in Rusland die „planma- .tige productie" gehandhaafd wordt, en het vijfjarenplan zelfs beter slaagt, dan velen aanvankelijk dachten, omdat zij nog wat minder slavernij onderstelden' dan er werke lijk heerscht; het feil is niet te loochenen, dat zelfs communisten, die eens in Rusland mogen kijken, er toch maar liever niet blij ven en de ellende van Nederland begeeren boven de weelde van Moskou. En, wanneer er nog kortzichtigen zijn, die geloof slaan aan de reclame-verhalen van Hollandsche moscovieten, dan zullen ze toch wel vreemd opkijken van de mededeeling, dat Moskou een soort hulpdienst heeft geor ganiseerd om pakketten met levensmiddelen uit Duitschland en Engeland naar hongerend Rusland te zenden. Een actie, welke er niet op wijst, dat men daar tusschen de vleesch- potten leeft. Met de planmatigheid is het tvel in orde; naar matigheid behoeft niet ge preekt te worden; daar zorgt het productie apparaat wel voor. Er kan nog heel wat gebeuren voor het ederlandsche volk het niveau der sober heid bereikt heeft, waartoe het Russische, ondanks zijn vruchtbare grond en rijke bo demproducten, gedaald is en we kunnen daar God voor danken. Doch het leert ons tevens om de hoovaar- dige taal van hen, die nog nimmer groote verantwooruelijkheid droegen, met de groot ste voorzichtigheid te bejegenen; wel besef fend, dat de critiek .oor dezulken al bij zonder gemakkelijk is. BINNENLAND. OFFICIEELE BERICHTEN ONDERSCHEIDING Bij Kon. besluit is benoemd tot ridder in de orde van Oranje-Nassau mevrouw W. A. van Ommerende Voogt te Wassenaar. REGENTEN OVER GEVANGENISSEN Bij Kon. besluit is J. H. Blankert op ver zoek eervol ontslagen als lid van het col lege van regenten over de gevangenissen te Amsterdam, onder dankbetuiging voor de als zoodanig bewezen diensten. VOOGDIJRADEN Bij Kon. besluit is J. A. van der Sand en op verzoek eervol ontslagen als lid van den Voogdijraad te Zwolle, onder dankbetuiging voor de als zoodanig bewezen diensten; is benoemd tot lid tevens voorzitter van den Voogdijraad te Middelburg mr. W, F. E. baron van der Feltz, substituut-officier van lustitie bij de rechtbank te Middelburg. AUDIËNTIE De gewone audiëntie van den Minister van Arbeid zal Donderdag a.s. niet plaats hebben RIJKSCOMMISSIE VOOR WERK VERRUIMING Naar het „Volk" heeft vernomen, heeft de Rijkscommissie voor de Werkverruiming een speciale vergadering gehouden, waar de voorzieningen besproken zijn, welke getrof fen zoud'en kunnen worden met het oog op de toenemende malaise. De Commissie be sloot, den voorzitter van den Raad van Mi nisters te verzoeken, een deputatie uit haar midden, bestaande uit de heeren Zaalberg, waarnemend voorzitter, dr. Vos, mr. Korten- horst, en F. v. d. Walle, in audiëntie te ont- vangen. Deze audiëntie is reeds toegestaan. Het moet in d'c bedoeling liggen, te bevorderen, dat onder leiding van den minister-presi- dent met vooraanstaande leiders van werk- 1 gevers- en werknemersorganisaties in de komende weken besprekingen worden ge voerd. SOCIAAL-ECONOMISCH CONGRES TE AMSTERDAM EEN INTERIM COMITÉ GEVORMD. Naai' wij vernemen heeft zich in vervolg op het in Augustus te Amsterdam gehou den Sociaal-Economisch Congres, een Inte rim-Comité gevormd, bestaande uit de per sonen, die oorspronkelijk verantwoordelijk waren voor ontwerp en leiding van het congres-programma. Het Comité, dat dezer dagen te Parijs bij eenkwam onder voorzitterschap van Mary van Kleeck, besloot de mogelijWieden te he- studeeren welke zouden kunnen leiden tot de vorming van een Sociaal Economisch Centrum, van waaruit de gegevens zoo wel van bestaande als van te ondernemen studie zouden kunnen worden gecoördi neerd, met het doel richting te geven aan den sociaal-economischen opbouw der we reld. STEUNREGELING OUD-GEPENSIONNEERDEN Het comité van actie der samenwerkende Bonden van Oud-Militairen van Land- en Zeemacht en Koloniën heeft zich in een schrijven tot de Tweede Kamer der Staten- Generaal gewend, waarin te kennen wordt gegeven dat de uitvoering van de wet, hou- dendp nadere bestemming van de bezittin gen van het Koninklijk Nationaal Steun comité allerminst bevredigend werkt. In de bijgevoegde memorie worden de verschillen de bezwaren tegen de steunregeling ver meld en toegelicht. DE R.K. V. P. ALGEMEENE VERGADERING TE ZWOLLE De R.K. Volkepartij- vergaderde ondea' lei ding van den voorzitter, den heer C. D. W e s- <5 e 1 i n g van Den Haag te Zwolle. In zijn openingsrede betoogde de voorzitter, dat de partij langzaam maar gestadig voor uit gaat. Met streven naar. een gemeenschappelijk front van alle democratische partijen en groe pen wint, volgens spr. zienderoogen aanhang. Klagen doet de R.K. V.P. dan ook geenszins, zij heeft veeleer reden tot dankend opzien De verwezenlijking van een der idealen: een dagblad als orgaan der R.K. V.P. begint al, zij het nog vage, vormen aan te nemen. En dat aüles ondanks verdachtmaking en verguizing van de machtige Roomeche pene en de openlijke en bedekte tegenwerking der R.K. Staatspartij, welker fanatieke aan hangers zelfs niet voor alleronchrietelijkste broodroof terug 6Cbrikken. In dit verband memoreerde spr. ook het optreden von sommige geestelijken, die in den strijd tusschen de twee politieke Katho lieke denkrichtingen niet aarzelden, om hun geestelijken invloed ten nadeele Ier R.K. V.P. i.n den schaal te werpen. Tegen dit alles kwam spr. op som6 hef tige wijze op en daarom had hij tot leuze van dit congres gekozen: „Aanklagen niet klagen!" CRISISCONGRES S. D. A. P. MOTIES. DEBATTEN. DEMONSTRATIEVE OPTOCHT Te Rotterdam werd, als gemeld, een crisis congres van S.D.A.P. en N.V.V. gehouden. Na de opening sprak de heer F. van der Walle, over „De Werkloozenzorg". waarin de betreffende resolutie nader wordt toege licht Daarna word de vergadering geschorst en namen de congresleden déél aan een de monstratieve optocht, georganiseerd door den Rott. Bestuurdersbond en de Federatie der S.D.A.P. Li de avondvergadering hadden zich niet minder dan 25 sprekers opgegeven voor de bat over de inleiding van den heer v. d. Walle. Elke spreker kreeg 4 minuten. 1-Iet woord was toen aan den heer J. W. Matthijsen voor een inleiding over de econo mische en financieele reconstructie. De volgende dag hield de heer S. de la Bella Jr. een inleiding over: Werkgelegen heid cn arbeidsduur. Bij het debat toonde de heer F. M. Wibaut sterke waardeering voor het ontzaggelijke economische werk, dat in Rusland geschiedt Toch kunnen we de planmatigheid van Rusland niet als voorbeeld nemen. Dit staatskapitalisme is internationaal waar- schijnlijk niet te verwerkelijken. Wij moe ten bedoelen: een planmatige wereldpro ductie. We weten zelf nog niet, hoe we tot de planmatige wereldproductie moeten ko men. Dat uitwerken is de taak van dezen tijd. Met verschillende voorbeelden toonde spr. aan, waarom er voor aanklagen z.i. alle reden bestaat Na deze openingsrede werd een motie aangenomen, waarin de Regeering uitgenoo- digd wordt ten spoedigste een begin aan de nationale ontwapening te maken en de daardoor vrijkomende gelden voor krachtige voorziening in de sociale nooden beschik baar te stellen. Voorts werden moties aangenomen om dissidente R.K. partijtjes tot eenheid te brengen en om te protesteeren tegen de sala risverlaging van 't rijkspersoneel dat „slechts een officieele aanloop is om het loonpeil der arbeidersklasse omlaag te drukken". Daarna sluiting van de vergadering. In de middagzitting hield de heer J. W. Albarda een inleiding over ontwapening en deelde mee, dat in de maanden October, November en December een nieuwe petition- mementsactie gevoerd zal worden; dit con gres zal het eerste adres naar Gevève zenden. Voorts deelde spr. mee, dat de Kamerfrac tie zal voorstellen 25" pet- op de Défensiè- begrooting te schrappen. Nadat nog de Belgische afgevaardigde Balthasar gesproken had, en de resoluties aangenomen waren, werd het congres ge- CONGRES VOOR VREEMDELINGEN-VERKEER TE ROME Op uitnoodiging der Italdaan&dhe Regee ring wordt het zevende Congres der offi cieele organisaties voor Vreemdelingenver keer te Rome gehouden. Hieraan nemen deel vertegenwoordigers van nagenoeg alle landen van Europa. President is Dr. A. Ju- nod, directeur der Schweizerische Verkehrs zentra ie, Secretarie-Generaal W. P. F. van Deventer, directeur der A.N.V.V. Bespro ken zuilen o.a. worden de toeristische pro paganda door middel var de radio, de sa menwerking met reiebureaux, de gemeen schappelijke propaganda buiten Europa, ie ïnvoerreohten op propagandistisch materiaal, bevordering van bet toerisme per auto eu vliegtuig, de internationale statistiek op het gebied van vreemdelingenverkeer, de midde len om het toerisme onder de huidige eco nomische omstandigheden te bevorderen, enzoovoort. Het congres, dat heden is aangevangen, zal eindigen op 13 Oct. a.s. GEREF. VER. VOOR DRANK BESTRIJDING Zaterdag werd te Zwolle onder presidium van den heer Joh. Capelle de jaarverga dering gehouden van den Bond van Af dee lingen der Geref. Vereen, voor Drankbestrij ding in de provincie Overijssel. Onplaats van de heeren G. J. Bouw meester van Zwolle en K. de Jong van Hengelo, die beiden hadden bedankt, werden tot Md van het bestuur verkozen de heeren K. Pilot uit Seenwijk en A. Rorije uit Almelo Een voorstel van de afd. Zwolle, dat op alle jaarvergaderingen der afdeelingen een afgevaardigde van het Bondebestuur aanwe zig zal zijn, werd na eenige redactiewijziging met algemeene stemmen aangenomen. De voorzitter bracht een woord van dank aan de heeren Bouwmeester en de Jong voor bun werk voor den Bond verricht, waarna de heer de Jong, die vanaf de oprichting van den Bond, lid van het bestuur was, afscheid van de vergadering nam. Na het sluiten der huishoudelijke verga dering, werd een koffietafel gehouden, aan geboden door de afdeeling Zwolle. Vervol gens hield Ds. J. H. Kuiper van Zwolle, een toespraak over „Bonden en zonden." Door den heer J. Schoonhoven uit Deventer, werd het woord gevoerd ovur „Bijna", naar aanleiding van de verdediging door den apostel Pan lus voor koning Agrippa Met dmattig wekt spr. op om toch met alle gaven en krachten Jezus te dienen, en zoo ook op het terrein der dirankzonde. Geeft u niet „bijna" maar geheel. Gij die zegt „bijna", komt over en helpt ons. De goed geslaagde vergadering werd daar na door Ds. Kuiper met dankzegging ge sloten. PROV. KEURINGSDIENST GRONINGEN DIRECTEURS-BENOEMING. Ged. Staten van Groningen hebben onder voorbehoud van de goedkeuring van den Minister van Arbeid benoemd tot directeur voor den Provincialen Keuringsdienst voor eet- en drinkwaren den heer Dr. H. W. de Boerw directeur van den Keuringsdienst te Enschedé. BOND VAN NED. HERVORMDE KNAPENVER. OP G.G. LEIDERSVERGADERING TE GOUDA Zaterdag werd in gebouw „Het Blauwe Kruis" te Gouda de tiende leidersvergadering gehouden van den Bond van Ned. Herv. Knapenvereen. op G. G. De voorzitter, de heer Noteboom, van Gouderak, opende op de gebruikelijke wijze en las voor 2 Kon. 4 8-37, naar aanleiding waarvan hij een openingswoord sprak. Openingswoord, Deze geschiedenis, aldus de voorzitter, die handelt over Eliza, Gehazi, een vrouw en een kind, geeft een symbolische voorstelling van onzen arbeid: de zoon is het beeld van den knaap, de vrouw het beeld van den Chris ten uit onzen tijd, die roept om uitkomst. Gehazi en Eliza zijn de wegwijzers, waar door oplossing wordt verkregen voor alle levensvragen. Alles roept in onzen tijd om verbetering. De mensch gaat melancholisch eu pessimistisch over het leven denken. De weg naar het geluk wordt in een verkeerde rich ting gezocht. Onze tijd is anders dan de tijd der eerste christenheid. Niet God maar de mc-nsch, niet de geest maar de stof werd hoofd zaak. Met bezorgdheid gaan we de toekomst tegen. Met enkele voorbeelden illustreert spr. de verwording der jeugd. Alle zedelijke gren zen zijn uitgewischt. Men staat verlegen met de meest gewichtige levensvragen. En hoe zullen wij den knaap in dezen hachelijke" tijd bewaren Door ontspanning, sport en spel, aangename causerie zonder meer? Met eigen kracht, eigen licht, met eigen vindin gen den knaap behandelen? Gehazi kon het kind niet opwekken, teleurgesteld keert hij terug. Er is slechts één middel, terugkeer tot de Wet en de Getuigenis. De Sunamietische werd door het geloof gedreven. Wij moeten onze jongens brengen by den God der Schrif ten: Gods Woord richtsnoer voor ons leven en ook voor onze knapen. Dat kost strijd en gebed maar ook op Eliza's gebed werd de zoon levend. De Heere sterke ons in onze roeping. De voorzitter heette vervolgens allen wel kom, inzonderheid den referent den heer W i 1 1 e m s e uit Utrecht. De secretaris de heer C. Blokland uit Zegveld las zijn jaarverslag, waaruit bleek dat ook nu weer een achttal vereenigingen aansluiting vroegen, maar vijf vereenigingen moesten worden afgeschreven. In 't geheel ruim 1400 leden. Uit het verslag van den pen ningmeester, den heer J. Kars te Brandwijk bleek, dat de bohdskas er goed voorstaat, ter wijl het bondsorgaan ook een flink batig saldo boekte. De bondsboekhandel heeft nog niet de be lt..,^stelling die verwacht werd. Slechts enkele vereen, bestelden hun boeken by onzen boek handel. Ook hier was een kas met batig saldo Hierna volgde het referaat van den heer Willem se, theol. student te Utrecht. „Bijbeltaak en Bijbelvrucht". Het middelpunt van onze aandacht, de kern vaii onze belangstelling, aldus de heer Wil- lemse, is de Bybel. Wanneer wij den invloed en de kracht van den Bijbel beschouwen, dan worden wij optimistisch gestemd. Welk een verschil tusschen „verleden en heden". De II. S. geldt niet meer als een vijand van beschaving, maar als één van de boeken, die de cultuur bevorderen moeten. Nu moet ge van de H. S. op het oog heeft. In menig opzicht blyft het slechts bij bewondering', terwijl de heerlijke geneeskrachtige taal van den Bijbel aan het hart voorbijgaat. Toch niet denken, dat men de geestelijke diepte stemt ons de bewondering, die velen koeste ren, blijmoedig, niettegenstaande het zooeven genoemde bezwaar. Men bewondert de schoonheid van den Bijbel; de greep van de H. S. op het leven, terwijl die bewondering haar hoogtepunt vindt in den imponeerenden persoon van Christus als een prachtvoorbeeld van levens- wandfel. Maar voelt ge niet terstond de armoede, het gebrek, dat ligt in deze bewondering? Immers het hoogste doel, het grootste bezit gaat aan hen voorbij: een ryke Christus, die zich zelf heeft overgegeven aan den kruis dood. ten behoeve van een zondige wereld. Knapenleider, het heenwijzen naar het werk van Gods Zoon is uw groote taak. Hier ligt onze rijkdom. Woekeren wy met dezen rijk dom Is er soms in ons werk hier en daar wel eens achteruitgang, door het niet kwijten van onze zware Bijbeltaak? Door gebed en studie kan de leider middel zijn tot verhoo ging van het geestelijk peil der knapen. Bij de behandeling zelf is „tact" noodig. Tact is gelijk „contact". Ralm en vol zelfbeheersching optreden is een eerste eisch. Een goed leider tracht af te dalen tot de jongens in toon en woordenkeus. Liefde voor onze knapen speelt een groote rol by de leiding van ons vereenigingsleven, speciaal bij de behandeling van de bijbel inleiding. Het gevolg van het goed kwijten van de Bijbeltaak is de Bijbelvrucht. De uitingen van de Bijbelvrucht zijn: eerbied van de knapen bij de behandeling; belangstel ling in het vereenigingsleven; lust om die wegen te gaan, die de leider steeds in de behandeling van de Schrift aanwijst. Welk een geweldige taak ligt hier wegge legd. Straks gaat gij heen; een ieder naar zijn eigen arbeidsveld. Gaat dan heen, biddend om kracht voor uw moeilijke arbeid, diep door drongen van het verantwoordelijke en prach tige, dat aan u is toevertrouwd, opdat ook tot ieder persoonlijk dit woord klinke: Gij goede en getrouwe dienstknecht, over weinig zijt gij getrouw geweest, over veel zal ik u zetten, ga in in de vreugde uws Heeren. Een zeer geanimeerde bespreking volgt op dit referaat. By de bespreking over het bondslied wordt het besluit genomen de ingekomen proeven niet te aanvaarden en nieuwe af te wachten. Tot bestuursleden werden gekozen in de plaats van de heeren v. Hemessen en de .Jong, die beide niet meer in aanmerking wenschten te komen, de heeren W. Achterberg te Ermelo en W. Willemse te Utrecht. Deze zeer goed geslaagde en door 23 ver eenigingen bezochte vergadering werd dooi den heer Kars met dankzegging gesloten. HET NEDERL,-BELGISCH VERDRAG ONGERUSTHEID OVER DE ONDERHANDELINGEN VERGADERING VAN HET „COMITÉ VAN ACTIE". Naar aanleiding van de in omloop zijnde geruchten omtrent een Rijn-Schelde kanaal, waarin o. a. werd vernield, dat door een vijftigtal personen van alle staatkundige richtingen een schrijven is gezonden aan het Nationaal Comité in zake een Nederlandsch- Belgische overeenkomst (het vroegere comi té van actie heeft het bestuur het navolgen de schrijven gericht tot de besturen der af deelingen: „Zooals U ongetwijfeld niet ontgaan zal zijn, is eenigen tijd geleden in een Neder- landsch dagblad aangekondigd, dat onze Re geering haar houding in zake een verbin ding van Antwerpen met den Rijn zou heb ben gewijzigd en wel in dier voege, dat door haar aanvaardbaar zou worden geacht een kanaal, dat alle kenmerkende eigenschap pen zou bezitten van het Antwerpen-Moer- dijkkanaal uit het verworpen tractaat. De juistheid van dit bericht kwam ons aanvankelijk ze„-r twijfelachtig voor. Immers, nu geheel voor Nederhr.dsche rekening en ton koste van aanzienlijke financieele offers, de verbetering v*n een .'elang.-ijk onderdeel van den bestaanden vaarweg (r.pt Hellegat) in uitvoering is, kon, nadat de Regeering herhaaldelijk te kennen gegeven heeft het votum van de Eerste Kamer te zullen eerbie digen. toch kwalijk worden aangenomen, doi er ernstig sprake zou kunnen zijn van een nieuw AntwerpenMoerdijkkanaal in een of anderen vorm. Dit geloof in de eerbiediging door de Re geering van de uitspraak der Staten-Gene- raal, is sindsdien echter aan het wankelen gebracht. Er wordt sinds kort zelfs nauwkeurig door de Pers aangegeven hoe dit ontworpen ka- naail er zou uitzien. Het zou van Antwerpen door de oostelijke deelen van Wester- en Ooster Schelde en de Westpunt van Noord-Brabant gaan naar het Volkerak nabij Dmtelsas of het Hollandsch Diep nabij Willemstad. Voor een ieder die eenigermate op a? hoogte is van scheep vaart aangelegenheden, is het duidelijk, dat zulk een kanaal alle kenmerkende eigen schappen heeft van het verworpen Antwer- pen-Moerdijkkanaal. Het zou zijn een boog vormig in plaats van het oorspronkelijk gestrekte Antwerpen-Moerdijkkanaal, doch overigens in wezen daarvan niet verschil len. Van een uitsluitend in het gebied der historische tusschenvvateren gelegen kanaal, dat niet zuidelijker rij kt dan de Wester Schelde bij Bath en niet noordelijker dan de uitmonding van de Steenbergsche Vliet, welk kanaal, hoewel Nederlandsche belan gen schadend, althans uit internationaal pro ductief oogpunt niet onaannemelijk zou zijn, omdat daardoor althans de scheidings regeling van 1S39 niet uit het oog verloren wordt, zou men dus zeer nabij zijfi gena derd tot het door de Eerste Kamer en zelfs door de Regeering onaannemelijk verklaar de Antwerpen-Moerdijkkanaal. Deze stand van zaken welke door de Pers meer en meer gedetailleerd wordt aangege ven, noopt ons te overwegen hetgeen onder deze omstandigheden behoort te worden ge daan. Wij achten een bijeenkomst van de Besturen der afdeeling daarvoor noodzakelijk. Te meer bestaat daarvoor aanleiding nu bij ons in den laatsben tijd uit verschillende deelen des lands aandrang wordt uitgeoe fend om de tot nu toe aangenomen afwach tende houding te laten varen. Mitsdien hebben wij de eer u uit te noo- dïgen tot een algemeene vergadering te hou den te 's Gravenhage op Zaterdag 10 October aanstaande. MAILDIENST OP INDIE VRACHTSCHEPEN IN PLAATS VAN MAILSCHEPEN. De eerstvolgende afvaarten naar Ned.- Indië, op IS November en 9 December, zul len niet geschieden met de mailschepen „Insulinde" en „Johan de Witt", doch met de motorschepen „Kota Nopan" en „Tabinta" Voor de correspondeerende afvaarten van Batavia op 30 September en 20 Januari zul len eveneens snelvarende vrachtsohepen dienst doen. Deze maatregel is. naar de „N. R. Crt." meent, van incidenteelen aard. Wat de naaste toekomst zal brengen en of méér dergelijke stappen vereischt zullen, zijn, valt thans nog niet te zeggen. SCHOOLKWESTIE OOTMARSUM EEN OPLOSSING IN 'T ZICHT Het schijnt, dat de Ootmarsumsche school kwestie een bevredigendo oplossing zal vinden. Immers, de Zwolsche Courant meldt, dat d'e Ned. Herv. Kerk te Ootmar- sura 't plan heeft eerlang te geraken tot de stichting eencr eigen school te Ootmarsum, n.l. een Christelijke school, waarin dan de tengevolge van de stichting der R.K. school op de openbare scholen van Ootmarsum. Oud-Ootmarsum, Nutter overblijvende groep jes niet-Katholieke kinderen zouden worden bijeengebracht. De Burgemeester der gemeente vond in die omstandigheid aanleiding, om thans aan het R.K. Kerkbestuur te berichten, dat de situatie, zooals die tot nu toe had voor gelegen, tengevolge van do stichting van ook een Christelijke school, wijziging onder vindt in zooverre, dat 't kostenverschil tus schen de verschillende plannen zou moeten worden verminderd met de kosten verbon den aan de stichting eener twee-klassigc Christelijke school. Dit. alsmede de omstandigheid dat de nieuwbouw der school ondanks de schor sing thans reeds zoover was voortgeschre den, dat vernietiging alsnog weinig zin meer zoude hebben, had hem ër toe ge bracht om thans aan den Minister van On derwijs te verzoeken om de schorsing van Voornaamste Nieuws. (biz. i). Leidersvergadering van de Bond van Herv. J.V. van G.G. Oplossing van de schoolkwestie te Oot marsum in 't zicht. (blz. 2.) In en om de hoofdstad van Belgisch Lim burg, Hasselt.hebben ernstige botsingen plaats gehad tusschen Vlamingen en franskiljon- sche betoogers. Ook te Antwerpen raakten de Vlamingen en de uit Hasselt terugkeei-en- de betoogers slaags. Het doel van Lord Readings bezoek aan minister-president Laval. Een poging van Hoover om het Europee- sche veiligheidsvraagstuk op te lossen? Don Jaime van Böurbon, de Spaansche troonpretendent, overleden. Een Pauselijke encycliek over de econo mische crisis en den nood der werkloozen. Het Turksche minhterbezoek aan Grie kenland. (blz. 3) Een onderhoud met Prof. Bruins. Hij acht geen gevaa* aanwezig voor de gulden. De Nederl. Handels- en Landbouwbank te Haarlem heeft surséance van betaling aan gevraagd. Moordaanslag te Stadskanaal. (blz. 5) De invloed van de val van het pond op onze land- en tuinbouw. Afgrijselijke moord te Wateringen. Twee kinderen in hui. bed gedood. (blz. 9) Het Communisme in de Practijk. Vergadering van de Vereen, van Ouderlin gen in de Ned. Herv. Kerk. IS DE TIJD ZIJN OBJECTIVITEIT KWIJT? Deze vraag met volkomen ernst l>eant- woorden, valt niet mee; en daarom zeg ik er hier maar Tvat van. Hoewel oók niet zonder ernstige bedoeling. Vorige week is de oude, degelijke Tijd in andere, handen overgegaan; een andere combinatie legde beslag op dit erentfeste roomsch-katholiekc dagblad. Ik dacht, dat het niet van invloed zou zijn op de degelijke inhoud van het blad, maar 't schijnt, dat ik me vergist heb. In een en zelfde nummer wordt eerst een boompje opgezet tegen het Chr.-hiSL kamerlid Weitkamp en gaat men offeren aan de schijn, door in 't socialistische jargon van kapitalisme te spreken, een hebbelijk heid, welke van lieverlede meer bij roomsch- katholieken in trek komt Ik houd niet van deze goedkoope sensatie, want niet het „kapitalisme" heeft gefaald, maar de mqpschelijke wijsheid. Nog erger echter maakt De Tijd het te genover de anti-revolutionairen. Zonder blik ken of blozen schrijft het blad met hoofd- artikel-letters: Terwijl verluidt, dat in parlementaire anti-revolutionaire kringen neiging be staat, om de voortrestelde korting der ambtenaar ^salarissen te steunen, zij het met een bezwaarrl hart, komt in anti-revo- lutionnaire bladen een bepaald verzet tot uiting. Zelfs in antirev. milieux, waar im mer op loon- en salarisverlaging wordt aangedrongen, beluistert men ontevreden heid. Dat laatste is heslist kostelijk. „In anti-rev. milieux, waar immer op loon- en salarisverlaging wordt aangedrongen?" Waar heeft de redactie toch die wonder- gekleurde bril geleend om dat te zien. Heele maal een vreemdeling in allerlei „anti-rev. milieux" ben ik u'et: maar dat daar immer op loonverlaging wjrdt aangedrongen, was mij^ tot heden gansch en al onbekend. Het schijnt een bewijsvoering te zijn, als de Tijd er aan toevoegt, dat in „Patrimo nium" en Chr. „Amsterdammer" thans over wogen wordt, hoe men de regeeringsvoorstel- len ongedaan kan maken. Zijn dat soms die „milieux" enz.? Haast zou ik zeggen: 't schijnt wel, dat de redactie t lotselree uit de lucht is komen vallen en een eenigiszins gekleurde im pressie in een slecht 'onomen moment opname geeft. Maar mijn vertrouwen in de degelijkheid van de lijd is geschokt het besluit tot beschikbaarstelling der gel den in dit stadium niet meer door urn ver nietiging te laten volgen. DE NIEUWE KAMPER COURANT IS OPGEHEVEN Voor eenige dagen deelden wij mede dat de Kamper Courant, antirev. orgaan te Kam pen voortaan tweemaal per week zou ver schijnen. Van deze plannen zal helaas niets komen Het bestaan van de Nieuwe Kamper Cou rant is zeer ontijdig geëindigd. Het ineenstorten van de Kemper Bank is hiervan de oorzaak. Er zal waarschijnlijk niet één nummer meer verschijnen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1931 | | pagina 1