WAMS MEUBELEN - TAPIJTEN - GORDIJNEN - LINOLEUM - BEDDEN - DEKENS Koopt bij WAALSen U woont ©EZËLLSG VRIJDAG 2 OCTOBER 1931 TWEEDE BLAD PAG. 6 HAARLEMMERSTRAAT 130/136 Een bezoek aan onze fraaie en zeer uitgebreide speciale afdéelingen, staat gelijk aan het bezoek van een tentoonstelling U zult bij Uw rondgang telkens verstomd staan, doordat U zooveel te zien krijgt, wat mooier en doelmatiger is dan U zich had voorgesteld Bovendien heeft U bij ons met de grootste welwillendheid vakkundige voorlichting en gaarne verstrekken wij U complete prijsopgave zonder verplichting Uwerzijds U wilt het wel bedenken, reeds vele ondervonden het voor U 1STADSNIEUWS VAN HET STADHUIS AFSLUITING RIJVERKEER NOORD EINDE Burgemeester en Wethouders van Beiden Krengen ter algemeene kennis, dat het Noordeinde en de Wittepoortsbrug in ver band met het aanbrengen van een meuw asfaltdek, met ingang van Maandag 5 Octo ber a.s. gedurende ongeveer vier weken voor bet doorgaand en plaatselijk verkeer met rij en voertuigen zullen zijn afgesloten. Het doorgaand rij verkeer, komende uit de richting Den Haag, zal wordien geleid over den Witten Singel, den Zoetcrwoudschen Singel en den Hoogen Rijndijk, terwijl het rij verkeer uit de richting Utrecht geleid zal worden langs de Breestraat, het Kort Ra" penburg, de Princ'essekade, de Morschstraat, den Morschweg en den Hoogen Merschweg. Het plaatselijk rijverkeer zal geschieden langs dien Witten Singel, de Kaisers traat, het Rapenburg en omgekeerd. A. VAN DE SANDE BAKITUYZEN, .1*- Burgemeester. VAN STRIJEN, Secretaris. Leiden, 2 October 1931. - - m INAUGURATIE NIEUWE LEDEN i STUDENTENVEREEN.i ^Gisterenavond heeft de pïechtige inaugu ratie plaats gehad der nieuwe leden van de Vereeniging voor Vrouwelijke Studenten ïte Leiden, waarbij de praeses, mej. Ii. J. M. Pan thai eon van Eek, een toespraak hield, waarin zij allereerst wees op de vele essen tie ele verschillen, welke er bestaan tusschen 'de studie aan een Universiteit en het on derwijs, dat tot dan toe door de novieten was gevolgd. Het allermoeilijkste in de aca demische studie is zelf de hoofdzaken en bijzaken te moeten onderscheiden. Ken an dere moeilijkheid, of althans verschil me het vroegere onderwijs, is de absolutie ynj- he Het groot aantal meisjesstudenten, al dus spreekster, „dat tijdens haar studie overwerkt of overspannen raakt, bewijst .wel ten duidelijkste, hoe moeilijk het is het juiste evenwicht te vinden tusschen werft m ontspanning. Des te moeilijker is 'dit voor ons, omdat de Universiteit tegen woordig mersjes zonder aarzelen als haar «tudenten opneemt, m.aar in haar heele faiza van instructie geen rekening houdt ïnet den vrouwelijken aanleg., Vele teleur stellingen op studiegebied zijn naisscmen te wijten aan het feit, dat wij onwillekeu rig in de methode en zelfs m de uren van studeeren, onze mannelijke collega s volgen. Vervolgens wee* spr. er op, dat do weg tear da Universiteit tegenwoorfg ®oo ge- nakMljk geworden is, en dat het ïd.e „studenten te zijn" velen zooaantrekt. dat een overstrooming van alle Un^rsitóitea met vrouwen, die er in goen enkel opzicht thuishooren, onvermijdelijk is'. Hierna stond spr. eemgen tijd stil 'bij de ♦laast de studie zoo noodige ontspanning, waarbij zij er op wees. dat het grootcn- deels de uren zijn, die niet aan het studie vak werden gewijd, welke de persoonlijk heid van de studente vormen.-. Als besluit gaf mej. Panthaleon vanEek een overzicht van de talrijke mogelijkheden tot ontspanning, die d'e V.V.S.L. haar leden biedt, daarbij de nieuwe 'leden er op wijzend, Idat de V.V.S.L. ook veel van hen vernacht, omdat de bloei van een vereeniging voor een groot deel afhankelijk is yan de animo barer jongste leden. Bij hamerslag werden de novieten daar- ïia tot V.V.S.L-leden geïnaugureerd, waarna men gezamenlijk het clublied zong. 'jj&i T Ook" 'dé inauguratie van :de nieuwe leden van het L.S.C. had gisteravond plaats. Na afloop werd een optocht met vaandels en fakkels door de stad gemaakt, waan oor het publiek ©roote belangstelling aan den dag -legde. PROTESTVERGADERING TEGEN „OOST EN WEST". „imperialistische tendenz." J. In liet Nutsgebouw is gisteravond met heit oog op den optocht „Oost en West" die mor gen door Leidens straten zal trekken, door een aantal Indonesiërs een openbare verga dering gehouden, welke stond onder auspi ciën van „Perhimpoenan Indonesia", om te gen dezen optocht te protestécren. Men zag in dezen optocht een imperialis tische tendenz, welke ten doel had het Indi sche volk belachelijk te maken. In een manifest dat met het oog op dezte ^vergadering was verspreid, weid de optocht een smakelooze, politieke vertooning van ethische onkiesheid jegens -het Indonisi" sche volk genoemd, en weiden de Indone siërs die aan dezen optocht deelnemen, op gewekt zich daarvan to onthouden. Mede dee ling werd gedaan van een schrij ven waarin word opgewekt om die namen ,van de Indonesiërs, die aan den optocht deel nemen, te publiceeren. Verschillende sprekers, onder wie dr. Knuttel, hebben op deze vergadering het woord gevoerd. De voorzitter sloot de vergadering met een krachtige opwekking voor -die beweging: ,.ïn- dië los van Holland, nu", nadat vooraf een motie was aangenomen, waarin tegen het houden van den optocht werd geprotesteerd. De vergadering had een vrij kalm verloop. MAATSCHAPPIJ DER NEDERLANDSCHE LETTERKUNDE De eerste maandelijksdhe bijeenkomst van de Maatschappij der Nederlandsche Letter kunde zal gehouden worden op Vrijdag- 9 October a.s. Dr. P. J. M. van Gils uit. Roer mond zal een lezing houden over: Middel- eeuwsche perkamenten missaal- en lec* libnaar-bladen als mappen en iteekeningen. IC. VAN K. RIJNLAND Wijziging: 1 Oct. Instituut Pont (f.). Lei den, (Breestraat 58a. I-Ioofdz.: 's-Gravenhage, Balisfcraat 81. Geven van onderwijs en het daartoe in exploitatie brengen van onder wijsinrichtingen. Uittr. Behj Pil.: Mevr, N. Sfeit-van.- Otten; Leiden) 3 OCTOBER SYMPATHIEKE MEDEWERKING. Door de N.V. Vroom Dreesman, alhier, is aan het bestuur der 3 October-Vereeni- ging aangeboden om de vestibule der Stads gehoorzaal een feestelijk aanzien te geven, door het aanbrengen yan. versiering^ opdat de officieele gasten, tijdens de thé, die door een aantal jonge dam.es zal worden geser veerd, /ook in een gezellig warm interieur ziilSen kunnen vertoeven tijdens de pauze tusschen het voorbijtrekken van den op tocht. Zeer zeker een medewerking die sympathiek aandoet. HET STADHUISVRAAGSTUK Waarschijnlijk in de raadszitting van 19 October zal de Stadhuiskwestie weer In haar vollen omvang ter sprake worden ge bracht. Dan zal waarschijnlijk „Amicitia" weer op de proppen ondergebracht. Door de heeren Schüller, Groen eveld en Van Eek, alsmede door den heer Knuttel is een voor stel ingediend om het erfpachtsrecht op den grond waarop „Amicitia" wil bouwen op te zeggen en dat wel los van het Stadhuis vraagstuk uit een oogpunt yan yerkeers- belangen. In 'de op 30 Sept. jt te Gouda gehouden Vereenigde Vergadering van het Hoog heemraadschap van Rijnland werd mede- deeling gedaan van den bij Kon. besluit tot 17 Maart 1932 verlengden termijn van herziening der Algemeene Keur van Rijn land en werd door Dijkgraaf en Hoogheem raden het jaarlijksche verslag overgelegd over de waarborg- en slikfondsen. Er werd besloten om aan de huurders van de teellandcn langs het Oegstgeester- kanaal wegens de slechte uitkomsten in het tuindersbedrijtf een vermindering van de pacht over 1932 toe te ©taan met een vierde der pachtsommen. Goedkeuring werd gehecht aan het door Dijkgraaf en Hoogheemraden ontworpen advies aan Gedept Staten van Zuid-Holl. omtrent twee adressen, houdende verzoek om vernietiging van het besluit der Ver eenigde Vergadering van 1 Juli jl. tot toe lating van den heer K. van der Torren te Waddinxveen als hoofdingeland voor het 12e district. Ten slotte werd medegedeeld, dat de be grooting ivan het Hoogheemraadschap voor het jaar 1932 op/2 Dec. a.s, zal worden be handeld. Na de vergadering werd een bezoek ge bracht aan de werken ten westen van <&©uda tot verbetering van den scheepvaart weg Rotterdam—Gouda—Amsterdam, alwaar de in aanbouw zijnde keersluis en schut sluis benevens het emplacement voor het te bouwen Diesel-gemaal voor de bemaling van Rijnlands boezem werden bezichtigd. ZILVEREN! JUBILEA A. L. A. H. MUYS. Gisteren! herdacht onze stadgenoot, de heer A. L. A. H. Muys, assistent ten post kantore allhier, zijn zilveren jubileum .n dienst der Posterijen. De heer Muys heeft dit jubileum thuis gevierd onder buitenge woon groote belangstelling. De directeur van het Postkantoor is hem komen gelukwenschen, evenals de adjunct- directeur en ook employé*®. Van - zijn colle ga's ontving de jubilaris een mooie rook- fauteuil, terwijl hem ook nog verschillende andere cadeaux werden aangeboden. In den loop van den dag werden ook zeer vele bloemstukken bij den jubilaris thuisbezorgd. Jllt|PjA|ffi'"r A. VROOM. De heer 2C. Vroom, expeditïekhëclvt bij de firma Vroom en Dreesman alhier, herdacht gisteren den dag waarop hij vóór 25 jaar aan de zaak verbonden werd. Om negen uur gistermorgen werd de ju bilaris door de directie ontvangen, waarbij hij hartelijk <werd toegesproken en hem 'n enveloppe met inhoud werd aangeboden. Vervolgens werd de jubilaris gecompli menteerd'door den hoofdchef, den heer Kersten, die medé namens chefs en pers» peel een axminsterlooper aanbood. Tevens werden den jubilaris bloemen aan geboden. De expeditieknechts schonken hun collega een fraai garnituur, bestaande uit een portefeuille, portemonnaie, een sigaren koker met inscriptie. Den verderen dag bracht de jubilaris in liuiselijken kring door. _N- -.y; - DE POST. Op 3 Öotoher a.s. worden het hoofdpost kantoor en het bijkantoor aan de Heeren gracht te 13.30 uur voor het publiek geslo ten. terwijl op dien dag zullen worden uit gevoerd 2 briefpostbestellingen, n.l. te 7 u en 'te 18 u. en één pakketpostbestelling te 9 uur. Er zullen 'drie dichtingen der bii bussen plaats1 hebben, n.l. te 7 u. 50,11.30 en te 19.20. Invordering ivan kwitanties heeft niet P Aan (busrecht-houders wordt gelegenheid gegeven hun correspondentie na sluiting van het kantoor tot 19.30 af te halen, langs de toegang aan de Boommarkt. De postagentschappen en de daaraan Ver bonden telegraaf- en telefoonstations zullen voor den postdienst gesloten zijn en voor den telegraaf- en 'telefoondienst tot uiterlijk 13.30 geopend zijn. DAMMEN CHR. LEIDSCHE DAMVEREENIGING. De uitklagen der afgebroken partijen luiden: 0 ,e lste klas: Meinema—Oudshoorn 2—0 v. d. Bosch—Gastelaars 1—1 Molenaar—v. Zwieten Jr. 1—1 De JeuKleer afgebr. v. d. Wijngaard—v. 'd. Mey 1—1 2de klas: v. EgmondJ. H. V. d. Wijngaard 0—2 v. d. BoschHarsten 11 DreefColpa 0—2 Gisterenavond bracht de 3de ronde de vol gende uitslagen: OptendreesMeinema 20 Gastelaan—Teunissen 2—0 v, Zwieten Jr.v. d'. Bosch 0—2 KleerMolenaar' afgebr. v. d. Mey—de Jeu afigebr. v. d. Stel—v. d. Wijngaard' 1—1 Oudshoora—v; Zwieten Sr-. 2—0 1 ..KENNIS IS MACHT" In 'het Nutsgebouw heeft de uitreiking plaats gehad van de diploma's aan de leer lingen van de handelsavondschool „Kennis is Macht". Hierbij heeft de directeur, Mr. H. D. ]\L Knol, een toespraak gehouden waaraan het volgende is ontleend. Spr. begon met de leerlingen geluk te wenschen met het door hen behaalde di- plima. Hij deed dit met te oneer vreugde omdat hij zelf, nog kort te Voren leeraar, aan de meeste cursisten, die een diploma behaalden, zelf les heeft gegeven. Spr. hoopt echter dat zij niet bij de ver kregen kennis het zullen laten, maar steeds door Bullen studeeren, het moet nite zijn een diplomakennis verwerven: het oiioet zijn een zin naar wetenschap. Om eenige voor beelden te noemen; het moet niet alleen zijn een verworven kennis van den handel, maai' zij moeten komen tot eenig inzicht hebtben, althans cenigszins kunnen hegrijpen, het economisch gebeuren. Niet alleen boekhou den is geleerd, maar men moet inzicht trachten te verkrijgen in de beoordeeling van een balans b.v. Wat het recht betreft, men heeft wat recht geleerd, maar men moet streven naar het in zicht hébben in ihet recht, wat recht eigenlijk is, de hierover geschre ven werken kunnen waardeeren. Zoo is het ook met de talen. Niet alleen brieven kun nen schrijven moet de gediplomeerde kun nen. Hij moet leeren de taal schoon te vin den, het mooie in de litteratuur gelegen te waardeeren. En zoo is het met alles. Dit nu: zin, neiging tot wetenschap wenscht spr. de cursisten toe. Het bestuur dankte spr. voor alles, wat het steeds voor het onderwijs doet. Immer is het geneigd zijn wenschen op onderwijs gebied liggend toe te staan. Ten slotte bedankte spr. de leeraren, voor al datgene wat zij in het belang van het' onderwijs hebben gedaan. Steeds zijn zij werkzaam en besteden zij hun beste krach ten voor het heil van de-onderwijsinrichting en de leerlingen. Daarna had de uitreiking plaats. BURGERLIJKE STAND GEBOREN: Johannes z van H de Vroede en H Bonte: Hendrik Güsbert z van H G Benck- huysen en E M van Heuven. ONDERTROUWD: S M Waling 23 j en A M Bourgeois jd. 21 j. Uit den Omtrek ALPHEN AAN DEN RIJN ZILVEREN JUBILEUM N. ZWANEVELD Gister herdacht de bekende en geachte 'heer N. Zwaneveld, besteller bij het Post en Telegraafkantoor alhier, zijn 25-jarig ju bileum als besteller. Als te begrijpen, ont brak het deze bekende persoonlijkheid niet aan belangstelling. De heer Zwaneveld die twee jaar werkzaam was te Aarlanderveen en dus 23 jaar alhier, werd in de morgen uren door den directeur van het kantoor Alphen a. d. Rijn, den heer J. W. Schouten, mede namens den directeur-generaal gecom piimenteerd, waarbij met groote waardee ring over hem werd gesproken, v Den geheelen dag was er groote belang stelling. Van het kantoorpersoneel ontving de jub'laris een prachtig bloemstuk; van de bestellers kapstok met kleed en van de Afd. Alphen Chr. Bond Post- en Tel. een mooie armstoel, 't Was voor den heer Zwanenveld een dag van dankbaar terug zien en ook wij voegen onze beste wen schen bij al de anderen voor den jubilaris die met zijn collega's steeds trouw op zijn post met de post is. RAADSVERGADERING Gisteravond te 7 uur vergaderde de raad. Aanwezig waren alle leden. Voorzitter Dr H. J. Lovink, secr. de heer K. Salverda. Opening met gebed. Modedeéiing goedkeuring raadsbesluiten door Gedeputeerde Staten. Ingekomen stukken: dé lieer W. J. Spreij heeft zijn benoeming tot lid van bet Alg. Armbestuur aangenomen. Mej. Kiers vraagt eervol ontslag als onderwijzeres O. L. S. Oudshoornscheweg. Wordt eervol verleend. Verzoek subsidie Alg. Politiebond wordt terzijde gelegd. Betreffende de vragen van 'dien heer Den Uijl over de Gasfabriek geven B. en W. uit voerig antwoord. B. en W. zijn van oordeel, dat omtrent den toestand -der Gasfabriek alle gewensch- te inlichtingen dienaangaande aan den raad behooren te worden verstrekt: ki uitvoe rige mededeeling aan den raad hebben B. en W. een en ander uiteengezet. Bij het onderzoek is komen vast te staan dat van een antipathie tegen tegen de nieuwe land inrichting, hij niemand van het personeel is gebleken. Integendeel is de overtuiging dat niemand van het personeel de oude inrichting terug zou wenschen. Tegen en kele misstanden in de verhouding van het personeel zijn door B. en W. maatregelen getroffen. Verder hebben B. en W. de over tuiging, dat de algemeene leiding der Gas fabriek in deskundige handen is; dat wordt ook uit vroegere berichten bevestigd. Is in grijpen noodzakelijk dan zullen B. en W. niet aarzelen maatregelen te nemen. De commissie van Bijstand van de Water en Liclitbedrijven gaf een uitvoerige uiteen zetting welke van veel belang is en vele idingen zal ophelderen. Dat de productiekosten van Ihet gae per nuttig afgeleverde M.3 zijn gestegen van 7.856 tot 8.053 ct. per M.3 vindt voor een zeer belangrijk deel zijn oorzaak in de buiten gewone daling dar bijproducten a'ls cokes, teer en ammoniak wat er, en de ©tijging der Ikolenprijiaen, waardoor aütteen reeds een na- deelig veasch i.l met het jaar 1929 is ontstaan van rond 15000, waarin een bedrag van rond 4000 wegens minder opbrengst van de teer, va n rond J 2000 wegens minder op brengst van de cokes en van rond 9000 wegens meerder uitgaaf aan steenkolen. Wanneer deze ontwikkeling zich zat voort zetten, zullen inderdaad do productiekosten den verkoopprijs in zeeir nabije toekomst overtreffen. Naar het oordeel der commissie •zal, wanneer de buitengewone 'dading van de prijzen dier bijproducten zióh niet ver der voortzet en dë ik ode npr ijzen niet verder stijgen, zulüke evenwel niet het gevafl zijn. Een tariefeverihooging zail naar haar oor deel dan ook niet noodzakelijk zijn. In ver band hiermede wordt ook met betrekking tot (het ingevoerde vastredhttarief nog op gemerkt, dat hoewel diit den eersten tijd een zekere verdaging vaai inkomsten zad geven, verwacht kon worden 'dat dit an de toe komst een blijvende stijging van inkomsten zal geven. Voor zoover zuilks mogelijk ie, in verband met het tijdelijk karakter der tegenwoordi ge samenstelling van de Commissie, heeft zij de overtuiging dat alles wordt gedaan, wat redelijkerwijs mogelijk is, teneinde het (bedrijf zoo rendabel mogelijk te maken. Het as niet juist, dat sinds de in bedrijf- stelling der nieuwe kameroven op 22 Juli 1930, de productiekosten bedangrij'k zi.'n stegen, hetgeen blijkt uit de bedrijfskosten over 1930. Uit bet antwoord op vraag 2 blijkt overigen© reeds, dat de hoogere pro ductiekosten in hoofdzaak een gevolg zijn van de prijsdaling der bijproducten. De exploitatie van den nieuwen kamer oven is niet gebaseerd op een productie 50 M3. per 100 K.G. Een gasproductie van 49.3 M3. ié door den leverancier gegaran deerd, mits gebruikt worden de door hem voorgeschreven koden en is dan ook inder daad mogelijk. Ei- izijin echter kolen gedis tilleerd, die die meeste en beste cokes op leveren, dooh waarmede niet kan worden bereikt, de gegarandeerde gasproductie van 49.3 M3. per 100 K.G. kollen. Overigens wordt volgens de huidige productie onge veer 43 M3. gas per 100 K.G. kollen gemaaid, bij verwerking van de helft Duitsohe kolen en de helft Engelsdhe kolen (ookingkool). Het is verder in het nieuwe systeem niet noodzakelijk, dat gevvasschen kolen worden gebruikt. Er kunnen zoowel gewasschen als ruwe kolen worden gebruikt. Over het lste halfjaar 1930 zijn rond 250 ton kolen meer gebruikt dan over het lste halfjaar 1929, als gevolg van het feit dat de oude oven- inrichting minder goed begon te functio- neeren, en zeer slecht was geworden, het geen ora 'de noodige gasproductie te behou den, meerder kolenverbruik met zich bracht. Over het 2de halfjaar 1930 werd tijdens de ingebruikstelling van de nieuwe inrichting een tijd lang met de oude en de nieuwe ovens tegelijk gewerkt, hetgeen noodzake lijk was voor een voldoende gasproductie, hetgeen uiteraard met zich bracht een vrij groot meerder kolenverbruik dan normaal. Verder deden zich in het 2de halfjaar vele 'klimpijpen- en main verstoppingen voor, waarvan gasverlies en dus hooger kolen verbruik het gevolg waren. Het is niet juist, dat de nieuwe stoom ketel niej aan het gestelde doel beant woordt, Volgens het verslag over 1930 is onder de bestaande stoomketels ongeveer de helft minder cokes verstooft dan over 1929, Het is evenmin juist, dat de potentie of het vermogen der zuiveringstoestellen berekend is op meer beperkte productie dan de tegen woordige; de huidige productie is gelijk aan de vroegere en de toestellen zijn voldoende gebleken evenals voorheen. Verder is de capaciteit van de koelers voldoende, aan gezien het gas gekoeld wordt door middel van ammoniakvvater in de main der kamer- oven- In den aanvang met het nieuwe systeem was de samenwerking tusschen den direc teur en een deel der stokers niet zooals die behoorde te zijn. Dit heeft evenwel geen of weinig invloed gehad op de productie. Ontkend_ wordt, dat gepoogd wordt noo dige reparatiés na te laten, hetgeen ook wel kan blijken uit de onderhoudskosten, vermeld in de verslagen. De Commissie is met den vrager van meening dat de exploitatie van Gemeente bedrijven een publieke zaak is. Alle inwoners der gemeente hebben de gelegenheid na te gaan, in welken toestand gemeentebedrijven verkeeren, in zooverre de aangelegenheden, de exploitatie betref fende, in openbare raadsvergadering wor den behandeld, en jaarlijkse*" in een voor ieder verkrijgbaar verslag worden medege- Na de beantwoording zeide de heer den Uijl, dat het stellen der vragen geen sen satie van hem was, zooals in een der plaat selijke bladen 'stond. De heer Ten Cate Brouwer merkte op, 9at er toch wel gasfabrieken zijn die voordeo- liger werken, op verzoek van Wethouder Hengreen noemde spr. Boskoop. De directie der Gasfabriek zal als vanzelf dit onder zoeken. Na een vraag van den heer Sprei] over jaarlijksch en halfjaarlijksch verslag gaat men over tot behandeling van de agenda. We merkten echter op, dat de leden na het antwoord van B. en W. voldaan waren. Punt I. Naamgeving nieuwe straten: De weg benoorden de Spoorhaven: ^Buiten weg". De heer Koren stelde voor ïnplaats van Buitenweg deze te noemen Vijveiiaan. Verworpen met 8 tegen 9 stemmen. De weg ten westen van de Chr. M.U.L.O.-school: „De Smethstraat"; zijstraat van de Jongkindt Coninckstraat „Van Genderenstraat"; zij straat van de Hooftstraat: „Van Eeghen- straat". Punt II. Voorstel B. en W. inzake ver zoek Alphensche Besturenbond extra uitkee ring werkloozen, wordt van de agenda af gevoerd vanwege het niet tijdig inkomen brief Algem. Armbestuur. Voorstel B. en W. tot verhooging van de opcenten op de personeele belasting en de gemeentefondsbelasting wordt na verdedi ging van den voorzitter z.li.st. aangenomen, waarbij de voorzitter opmerkt, dat er leden zijn, die een-anderen weg willen gaan, doch dat men nu dit moet aannemen anders veif vallen wc in do begrootingsdebatten ep daar hier spoed bij is, is aanneming noodig, ter wijl men bij de begrooting met andere voor stellen kan komen. Verschillende wijzigin gen gemeentebegrooting dienst 1931 aange- Benoemd tot lid Algem. Armbestuur do heer H. Haring. De heer Ten Cate Brouwer zag gaarne ook een paar vrijz. in het Alg Armbestuur; spr. verzoekt B. en W. met overleg van het Armbestuur te komen jnet een voorstel tot uitbreiding van het bestuur met een tweelfPl leden, opdat er ook vrijz zitting kunnen nemen. Anders zal zijn fractie in het vervolg niet meer de voor^ dracht van B. en W. volgen. Bij de rondvraag zegt de heer Den Uijl, dat aan B. en W. een schrijven is gezon den door de pl. Besturenbonden over rege ling werkloosheid. Spr. zag dit schrijven liever aan den raad gezonden, doch daar het nu verzonden is, verzoekt liij eenige opmerkingen te mogen maken. De Voorzitter zegt niet te kunnen toe staan over een schrijven aan B. en W. zonder dat de raad er kennis van nam dit in bespreking te geven. In de volgende vergadering is voldoende gelegenheid hierop terug te komen. De heer Den Uijl merkt verder op dat het Alg. Armbestuur soms wel schriel is met de uitkeering, ook nadat de heer Spreij zitting nam ziet spr. geen belangrijke ver beteringen. Men geeft soms aan gezinnon 9 per week, dat is per persoon O.löVe pe\r 'dag. Ben heer Spreij merkt op dat de heer Deu Uijl tegenover een lid van het Alg. Armbestuur ergerlijk is opgetreden. Spr. zal dienaangaande in de geheime zitting na dere mededeelingen doen. De heer Boeren verzoekt met de steun regeling zeer veel spoed te betrachten en desnoods in een speciale vergadering deze zaak .spoedig te regelen. Hierna gaat de raad in geheime zitting. HAZERSWOUDE ZANG EN VRIENDSCHAP Do Ch.r. Zangvereen. „Zang en Vriend schap" tvield haar jaarvergadering in de bovenzaal van den heer Kroon, bijgewoond door 33 leden. De voorzitter, de heer A. van den Bosch opende het samenzijn door te laten zingen Psalm 138 1, ging vour in gebed en sprak een kort openingswoord De secretaresse, mej. A. Rijkaars las de notulen en bracht jaarverslag uit. De pen ningmeester, de heer C. van der Spek deed rekening en verantwoording van gehouden beheer. De ontvangsten bedroegen 878.63, de uit- goven 811.1:9', alzoo een batig saldo van 67.44. Rij monde van den heer J. Sloot weg bracht de commissie voor onderzoek rapoprt uit, waarbij bleek dat boeken en bescheiden accuraat in orde waren bevon den. Bij de gehouden bestuursverkiezing werd tot voorzitter herkozen de heer A. v. d. Bosch, en tot penningmeester gekozen de heer Jac. Cok Sz.u. Na de gehouden rondvraag sloot de voor de voorzitter de vergadering en ging voor in dankgebed. SCHOUW Door het bestuur Van de Ambachtspolder zal op Dinsdag 13 October a.s. schouw wor den gehouden over alle bruggen, hoofden, wijken, sloot en en kunstwerken in den polder gelegen. KATWIJK ERGERLIJKE BALDADIGHEID Bij mej./van der P. in de Louwestraat wierpen enkele kwajongens met een steen een groote ruit stuk. Dat was de bengels evenwel nog niet genoeg. Door de opening smeten ze een flesch naar binnen gevuld met carbid, waaraan water was toegevoegd. Deze flesch was met een stop gesloten. Ge lukkig bleek deze niet zoo erg vast te zit ten. Door het zich in de flesch ontwikke lende gas werd deze stop er uitgedrukt en daardoor werd erger voorkomen. Tegen dergelijke schavuiten kan niet streng genoeg worden opgetreden en de po litie heeft voor de heeren dan oök wel wat in het vat. GOEDKOOP, DUURKOOP Dat aan de deur-koopen gevaarlijk kan zijn, ook al schijnt het dat men dan goed- kooper uit is, blijkt wel uit wat de heer H. uit de De Ruyterstraat overkwam. Een goedkoop lapje werd zijn eigendom. Even wel bij het rustig nameten kwam hij tot de minder aangename ontdekking, dat hij heel wat minder stof had ontvangen dan waarvoor hij betaald had. Hij deed van een en ander aangifte bij ■de politie. KATWIJK AAN DEN RIJN BENOEMD. Tot onderwijzers aan de Koningin Wil- helminaschool te Rijnsburg ((hoofd de heer D. de Jong) is benoemd mej. H. Doets, alhier. TUINBOUW. Wat gevreesd werd dreigt werkelijkheid te worden. De bewijzen zijn er reeds. Toen de aanvoer van bloemkool nog onder de 20.000 stuks per veiling bleef, waren de prij'zen ook goed te noemen, doch zoodra de aanvoer aanmerkelijk toenam, daalde de prijs. En de zeer groote aanvoer van 60.000 tot 70.000 stuks per veiling komen nog pas over ongeveer 12 dagen. Waar er weinig kans op export is, laat het zich aanzien, dat de prijs nog meer aakken zal. De bin- nenlandsche markten zijn op die groote aanvoeren niet berekend. Want het is niet alleen hier, doch evenzoo in andere stre ken, Beverwijk, de Noord. Ook voor peen kon de prijs van den laatsten tijd niet ge handhaafd blijven, doch daalde wel wat te veel. Naar uien was weinig vraag met la^ prijs. Hetzelfde kan gezegd worden van gele en roode kool, waarvoor ai zeer lage prijzen worden besteed. Met de aardappe- lenaanvoer is het ten einde. Van kleieigen- heimers is hier weinig meer en de zand- eigenheimers worden veelal opgekuild. Do prijzen zijn op heden nog meer matig. BOEKHOUDCURSUS Getracht wordt hier een boekhoudcursus voor tuinders te doen geven. Dit is een spe ciaal iets, daar de tuinders er in het alge meen een eigen methode op na houden. Hier wordt met z.g. tuinbouwboekhoujlcur- susscn op gerekend. Al meer dan 20 jonge tuinders hebben zich voor een te geven cursus aangemeld, zoodat het vrij zeker is, dat deze zal doorgaan. Bij den heer van Zijst, gemeente-tuinman, die zich bijzonder hiervoor interesseert, kan men zich nog opgeven. LJSSE DE LISSESCHE JEUGD HEEFT FEEST GEVIERD. Begunstigd door prachtig herfstweer heeft de Lissesche Oranje-Vereeniging haar kin derfeesten gehouden. Ongeveer 1800 school gaande kinderen hebben er aan deelgeno men; tellen we hier nu nog bij op de ruim 300 bewaarschool kinderen, dan voelt ieder wel, dat er heel wat werk verzet moest worden can te zorgen, dat alles vlot zou verloopen. 's Morgens om 9 uur kwamen de leerlin gen van de klassen 1, 2 en 3 bijeen op het parkeerterrein van Habaho. Hier werden 15 groepen geformeerd en voorafgegaan door de muziekvereen. „Trouw moet blijeken", werd een kleine tooht door het dorp ge maakt en gewandeld naar het versierde Harddraverij-terrein. -Hier .werden .verschil- AGENDA De Zondagsdienst der huisartsen wordt a.s. Zondag 4 October waargenomen door doctoren Jasperse, Kors, Seret en Simons. De geneeskundige Zondagsdienst te Oegstgeest word waargenomen door Dr. Varekamp, Telef. 1916. De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken wordt van Maandag 28 'Sept. tot cn met Zaterdag 3 Oct. a.s. waargenomen door apotheek: W. Pelle, Kort Rapenburg 12 TeleC 594 en Zondag 4 October door de apo theken: G. H. Blanken, Hoogewoerd 171. Tc lef. 5G2 en D. J. v Driesum, Mare 76, Tel, 4Ü6 lende spelletjes gedaan, o.a. blokje rapen, zakloopen, waseh ophangen, blaastrappen, enz. Alle kinderen kregen een troostprijs en versnaperingen, -terwijl de gelukkige naars nog een extra-prijs kregen. .Voldaan gingen de kleintjes naar huis. 's Middags verzamelden zich de kinderen van do klassen 4, 5, 6 en 7 en -de Mulo- leerlingen. Prachtig versierde fietsen reden in den optocht mee. Nu waren daar nog geen prijzen voor uitgetrokken, maar het volgend jaar zouden de mooiste fietsen ze ker met een prijs bekroond worden. Nu marcheerde de muziekvereen. „Adolf Kcxl- pimg" vooraan en langs de uzelf den weg van 's morgens werd weer naar- lyet feest- terreia gewandeld. Ook nu weer spelletjes als: hardloopen met hindernissen, kruis- touwtrekken, stoelendans, ringrijden, blazen of vaatjes kruien' enz. Alles verliep schitterend. Het in groot© getale opgekomen publiek bewees, dat ook zij belang stelden in deze feesten en nigmaal werd er hartelijk gelachen bij deze kinderspelen. Na afloop reikte de voorzitter, de weled. heer De Haan, aan de groepen 33 tot en met 38 de hoofdprijzen uit. Elk kind had ook weer een troostprijs. De edelachtbare heer Burgemeester sprak daarna het slotwoord en zeide, dat hij sprak namens de Lisser jeugd en allen be dankte voor de royale medewerking en hij besloot met een driewerf hoera op onze Koningin. Een extra woord van dank mag zeker niet onthouden worden aan de commissie, die alles zoo schitterend heeft doen ver loopen. BLOEMBOLLENSCHUUR AFGEBRAND. De bloembollenschuur van de fa. H. Zijp en Co. moest het Woensdagavond ontgelden. Te ongeveer halfaeht brak brand uit in het midden van de schuur op de eerste verdie ping. Het vuur greep snel om zich heen zoodat spoedig de geheele schuur in lichte laaie stond. Aan behoud der schuur viel niet te denken. De brandweer was onmiddellijk aanwezig, dooh moest zich beperken tot het nathouden van het woonhuis van den heer Zijp. Hoewel de wind naar het huis gericht was, wist men het toch te behouden. Een geweldige vonkenregen spreidde zich in de omgeving uit, waardoor het verkeer op den Rijksstraatweg bemoeilijkt werd. Te half tien was men den brand nagenoeg meester. Omtrent de oorzaak tast men totaal in het duister. WIEL VERLOREN. Een vrachtauto verloor bij het kruispunt postkantoor een der voorwielen. Gelukkig werden hierdoor geen ongelukken veroor zaakt, GEVAARLIJKE VONDST. De (heer M. reed langs den Laasterweg en vond daar aan de kant van den weg een zakje arsenicum liggen. Van deze vóndst werd door hem aangifte gedaan bij de politie GOUDEN ECHTPAAR. De heer J. v. d. Hulst en echtgen. vierden" gister hun gouden huwelijksfeest. „Trau moet blijeken" bracht hun een serenade. NOORDWIJK AAN ZEE EEN ONJUIST BERICHT Woensdagavond kwam in ons blad een bericht voor omtrent een aanval op een politie-agent door zekere J. v. d. B. De toe dracht van deze zaak is nog niet geheel vast komen te staan en daarom waren onze berichten op zijn ruimst genomen voorba-, rig. De alinea waarin melding wordt ge maakt van een misdrijf dat reeds 27 jaar! geleden gebeurd is. is ons ongelukkigerwijze 'door de vingers geglipt. We stemmen toe dat deze bijzonderheden er niet toe deden en bieden daarover gaarne onze verontschul digingea aan. OEGSTGEEST RIJWIEL ONBEHEERD ACHTERGELATEN In de Geversstraat alhier, is een rijwiel LANTAARN OMVERGEREDEN De firma J. van der Kuit reed met 'een auto een lantaarn staande in de Dorps straat omver. Dat kost hém centen. Dan werd nog een papiermand stukgereden. De eigenaar van den wagen reed door, maar, lettier en nummer zijn bekend. De politie hier ziet alles. JUBILEUM Gisteren jubileerde onze chef-veldwachter Hij is 1214 jaar in dienst der gemeente. Met de politie is het eigenaardig. Hier geldt: Door het z ij n, zijn ze overbodig en bij het niet zijn, zijn ze noodig. De politie dan heeft in hoofdzaak een preventieve functie. Onze chef heeft het altijd zoo ge zien. Hij is populair geworden en wat meer zegt, geacht. Wij, Hollanders, zijn een nuchter volk. In vele opzichten een-geluk kige eigenschap. W'e gaan dus geen feest vieren. Intusschen onze felicitatie. RIJNSBURG TUINBOUW. Er is thans maar een matige aanvoer aan de veiling. De vroege bloemkool is op en van de late komt nog niet veel, en zal ver moedelijk dit seizoen weinig komen. Dit product schijnt hier uitgeteeld te raken. De prijs varieerde de laatste dagen voor lste soort van f 6.50 tot f 9.30. Tweede soort .girig voor f 1.60 tot 2.90. Gele kooï staat

Nieuwe Leidsche Courant | 1931 | | pagina 6