1 VRIJDAG 2 OCTOBER 1931 TWEEDE BLAD PAG. 5 ECONOMISCHE WERELDPROBLEMEN De val van het Pond Beteekenis voor onze land- en tuinbouw Reuzenverlies voor hen die crediet gaven Nu na een dag of tien, twaalf de eer- gte beroering die de val van het Engel- sche pond teweegbracht, wat bedaard is kunnen we wat rustiger overzien in wat toestand de export onzer land- en tuin- Jjouwprodukten gekomen is. We meenden daarom goed te doen te trachten onzen lezers een beeld te ge ven van dien toestand en de verliezen, die zoo goed als zeker geleden zijn, verliezen, die reusachtig zijn en voor menigeen niet te overkomen. Toch moeten we er dadelijk bijvoegen it van degenen, die mede de klappen ontvingen, er waren, die flegmatisch opmerkten (flegmatiek is menigeen in laatsten tijd wel geworden)och, we zullen deze verliezen ook maar weer afschrijven en zien hoe het verder komt. Onze export naar Engeland beteekent heel wat, vooral na de débacle in Duitschland was nog meer dan voor heen Engeland een afnemer onzer pro ducten geworden. Zoo was er het eerste kwartaal van 1931 een uitvoersaldo naar Engeland van 35 millioen gulden, dat in het 2e kwartaal nog aangroeide met 41 mil lioen gulden, in totaal dus van 67 mil lioen gulden. En bijna allés wordt natuurlijk met «en min of meer lang crediet geleverd. Het gunstigst is het nog met de drui fenexport, dat een z.g. dagartikel is, doch ook hier verloopen al licht tus- gchen verzenden en geldontvangst 10 a 14 dagen. Daar de val van het pond als een bom-explosie kwam, kon niemand zijn maatregelen nemen, gesteld al dat ze genomen hadden kunnen worden. De waardevermindering van het pond van f 12.10 tot f 9.64 beteekent een ver lies van ruim 20 En wie 20 min der ontvangt dan waarop gerekend kon worden zal niet alleen zijn winst totaal kwijt zijn, doch ook een belangrijk deel van zijn bedrijfskapitaal zien verdwij nen, daar winsten van 20 wel niet veel gemaakt zullen worden. Vooral ook voor hen, die nog onbe taalde kwitanties en wissels hebben loo- pen, die reeds ver vóór 21 September moesten gehonoreerd zijn, en die daar voor accepten ontvingen over korter of langer tijd na 21 Sept. vervallende, leelijk de dupe geworden van hun l vertrouwen wegens oude relaties, of van hun vrees anders een klant te zullen verliezen. Zulken, die behalve rente ook nog 20 wegens inflatie kwijt zijn, spra ken we er meerderen. Wat de verliezen wegens het verlee- jn van eenige dagen, eenige weken cre diet aangaat, daarvan zullen we een beeld ons kunnen vormen, als we weten voor hoeveel we uitvoeren. De cijfers tot 21 Sept. 1.1. hebben we niet, doch als maatstaf nemen we maar onzen uitvoer over Augustus, zooals het Centraal Bu reau voor de Statistiek die mededeelde. Aan tuinbouwproducten en fruit voer den we in die maand naar Engeland uit Voor f 3.706.000. De helft daarvan was aan tomaten (f 1.842.000). Dit is voor ruim 300.000 pond sterling, waarmede zooals de wisselkoers thans is f 750.000 verloren is. Aan bloembollen en planten ging in Augustus voor f 3.524.000 naar Engeland, waarop dus ongeveer ook f 750.000 verspeeld werd. Maar daar hier veel langer crediet dan een maand gegeven wordt, kunnen we, op gezag van hen, die door en door op de hoogte met deze handel zijn, het verlies alleen op bloembollen op minstens twee mil lioen gulden stellen. Aan varkensvleesch en bacon ontving Engeland van ons in Augustus ongeveer f 4.000.000. Aan gecondenseerde melk en melkpoeder pl.m. 2 millioen gulden. Op deze produkten van de veeteelt is dus alleen wat één maand export aan- jaat ongeveer D/i millioen guld. ver- oren. Maar dit cijfer wordt nog veel ffroo- ter, als men weet, dat veel zuivelproduc ten (gecondenseerde melk) op contract verkocht zijn. Contracten, die n.atuur- ljjk in Engelsche ponden gesteld, zijn en waarvan er zijn, die loopen tot Maart 1932. Wanneer wij deze cijfers nagaan, dan beseft men eerst hoeveel er verlo ren zal zijn. Alleen door de daling van het pond. Dit verlies loopt in de millioenen. We mogen het veilig op 10 millioen gulden stellen. Alléén voor land- en tuinbouwprodukten. Maar de inflatie heeft nog meer slagschadu wen gewor pen op ons bedrijfsleven. Daarover in een volgend artikel. ENGELSCHE REGEERINGS- TACTIEK In het H a n di e 1 s b 1 a d schrijft mr. H. A. riartogh, Directeur der Bankassociatie onder het hoofd „Engelsche regee- ~!ngstactiek" o.a.: Onder de opgesomde beweeggronden, die de Engelsche regeering zouden heb ben genoopt /len gouden standaard prijs tc gpypji, jpis-Jk tjr één, die m.i. zooal niet bewust nutga^proken, dan. -iooh on- LIUBILEERENDE ZONDAGSSCHOOL ,rt i.t 1 k v&f iy I i "Sf f f*- J Op 8 October a.s. hoopt de Zondagsschool dar Ned. Herv. Kerk te Giessendam-Neder-Hardinxveld haar 50-jarig bestaan te her denken. Op bovenstaande 1oto ziet men bestuur en personeel der jubileerende Zondagsschool bijeen. Twee helpers, de heeren C. Brouwer en P. de Jong (van links naar rechts, zittend no. 2 en i), zijn van de oprichting af aan de Zondagsschool verbonden geweest en doen nog geregeld dienst. Foto Jac Berkhout. Hardinxveid) bewust gevoeld, d'e weegschaal dec:d overslaan: de leer der strategie: de beste verdediging biedt de aanval. Hoe toch lag het alternatief op Zater dag 19 September j.l.: Het zoeken van nieuwe eredieten tot handhaving der goudafgifte ter beteugeling der wissel koers-stijging; of stopzetting. Den machthebbenden, staande voot de- zé benauwende keuze, zijn voor zeker al le consequenties door het hoofd gegaan. Den volke verkondigd zijn zij niet. De pers heeft die taak overgenomen. De eco nomische beweegredenen en verw achtin gen zijn nauwgezet onderzocht, gewogen, gededuceerd. Maar ook de politieke? Verrast door het uit de Oosten rij ksche en Duitsche debacles geboren "wantrou wen in Brittannië's liquiditeit laeeft de Engelsche regeering, door stoun van Frankrijk en Amerika, door een inciden- teele budget-verbetering, gepoogd de groeiende onrust te bezweren. Al te vergeefs. Dat vragen om hulp moet den Brit on noembaar zwaar zijn gevallem. John Buil ligt het niet bij buurman aan te klop pen, met den hoed in de hand op de mat te staan. Hij verkreeg aldus enkel op zijn sig natuur achtereenvolgens 50 en 80 mil lioen Pond, een bedrag, dat dra onvol doende bleek. Het kostte hem niet meer dan een redelijke renteen zijn trots. Terwijl hij zich opwierp, tot heil van heel de beschaving zijn 'wil te doen zege vieren bij twee geweldige wereldproble men: herziening van he'i Young-plan, ver mindering der bewapen ing, leed hij caider den benauwenden druk, nóg meer en veel meer te moeten vragen ter bereiking van zijn doel. Zijn wil te doen zagevieren over het zelfde Frankrijk, we'iks goudschat hem tot toen (maar hoelang nog?) had toe gestaan eigen goud verplichtingen te ho- noreeren. Hard was het gelag. Maar thans, na het kappen van de schakel, die goud. aan pond verbond, plotseling een votte face. Frankrijk en Amerika, bezitters van een saldo sterling-vorderingen, voor een ze ker verlies geplaatst. Fransche en Ame- rikaansche producenten bedreigt met Engelsche waren, ruim 20 pet. in prijs verlaagd; bedreigd op de wereldmarkt, bedreigd zelfs achter him zware tolmu ren, tenzij die haastig nog hooger worden opgetrokken. De smeekeüng van gisteren, thans de Dien Zaterdag werd niet gevraagd, niet onderhandeld. Brittannië besloot; de wereld had voor dat besluit te bukken. Indien deze praemisse juist is, indien naast vele andere, als indirecte loonsver laging, verminderde werkloosheid, ook voornoemd internationaal-politiek oog merk werd nagestreefd, dan zou zijn af te leidon. welke rentree wordt voorbereid. In de kabinetten van Europa en Ame rika, in de conferentiezaal te Genève treedt John Buil binnen, zelf verzekerd als voorheen. Over het verleden moge hij liever zwijgen; voor heden en toekomst eisclit hij weer ontzag. Ter stabiliseering van het Pond op oud of nieuw niveau wordt vooreerst van el ders geen steun gevraagd. Het initiatief kome anderzijds, dan is te onderhande- De wisselkoersen zijn onzacht uit het lood geworpen. Echter zonder nieuwe im pulsen zullen de schommelingen wel minderen. Uit de inning van lang loo- pende vorderingen op het buitenland, uit de provenuen van den plots gestimuleer- den export zijn eerst de excessen der koensbeweging te beteugelen, is daarna een stabiliseering te bewerken, gelijk in de bijkans vergeten periode 1914191S— 1925. Zoo noodig op eigen kracht. Willen anderen, bedreigd als zij zich gevoelen, de helpende hand reiken, zooveel te beter Weer klinkt: Brittannië rules the waves; ook de koersgolven van het pa pieren pond. In dit artikel komt Mr. Hartogh tot de zelfde conclusie als wij in onze verschenen artikelen. De geachte schrijver heeft het dhs mis. dat nog niemand hierover zou geschre ven hebben. Een welbewuste daad van Engeland, zoo beschouwden wij ze. Vandaar onze vrees voor ernstige gevolgen voor onZen land- en tuin bouw, onze scheepvaart en onze industrie. Gemengd Nieuws. BRANDEN Te Lisse brak brand uit in de bloembollen schuur van de firma H. Zijp en Co., aan den Rijksstraatweg. Het vuur greep sr.el om zich heen en spoedig stond het geheele bloembol lenhuis, dat van steen was opgebouwd, in lichter laaie. Het gebouw brandde geheel af. Te half tien was men den brand meester. Het woonhuis van den eigenaar, dat vlak naast de schuur stond, kon door het actieve optre den van de brandweren uit Lisse en Sassenr heim, behouden blijven, hoewel de wind zeer ongunstig was. De oorzaak van den brand is onbekend. Verzekering cekc ce schade. Te Azelo bij Borne (O.) is de boerderij, bewoond door J. Nyhuis, tot den grond af gebrand. Drie varkens kwamen in de vlammen om Alles was laag verzekerd. Een hevige brand heeft gewoed in het oude Bondshotel Thoonsen te Heumen bij Nijmegen. Het achterste gedeelte van het hotel brandde uit. Een belendende boerderij van Peters werd mede een prooi der vlam men. De oorzaak is onbekend. Verzekering dekt deels de sohadfi, Kerknieuws. NED. HERV. KERK. epen: Te Melissant, cand. P. Bouw te Nijkerk (G.). Te Eethen en Drongelen, W. R. Boerendans te Kerkdriel. genomen: Naar Suawoude en Tie- tjerk, J. C. Terlouw te Kamperveen. nkt: Voor Ooltgensplaat, Ernst, Hedel, Rijnsaterwoude, Molenaarsgraaf (toez.j Randwijk (toez.), J. C. Terlouw te Kam perveen. Dr. O. NOREL Dr. O. N o r e 1, predikant der Ned. Herv. Gemeente te Leeuwarden, heeft de benoeming tot predikant-directeur van het Diaconessen- huis te Amsterdam aangenomen. Ds. G. H. A. VAN DER VEGTE Naar de „N. Pr. Gron. Ct." meldt, moet Ds. G. H. A. van der Vegte, predikant der Geref. Kerk te Groningen, op medisch advies drie maanden volslagen rust houden. KERKINSTITUEERING Te C a p e 11 e a. d. IJ s s e 1 worden, naai' men ons meldt, door eenige alhier wonende leden der Geref. Gemeente van Rotterdam (groep Ds. G. H. Kersten) pogingen aange wend tot het verkrijgen van een lokaliteit, ten einde er plaatselijk godsdienstoefeningen te kunnen houden. KERKGEBOUWEN. Te Amsterdam is de Willem de Zwij- gerkerk voor de zuidelijk wonende leden der Ned. Herv. Gemeente in gebruik genomen met een godsdienstoefening, waarin Dr. M. J. A. de Vrjjer, na opening van den kansel den grond, geheel schuldvry is) overgedragen bijbel en voorlezing van enkele Schriftge deelten, het gebouw aan de verkondiging van het Evangelie en de bediening der Sacra menten gewijd heeft. Hij' hield, na nog eenige toespraken gehouden te hebben, een predika tie over Psalm 93 j>. Het kerkgebouw kreeg den gekozen naam, omdat Willem de Zwijger voor de Reformatie en de gerechtigheid ge streden heeft tot in den dood. Vervolgens heeft Dr. de Vrijer den sleutel van het nieuwe kerkgebouw (dat inclusief aan den voorzitter van den Kerkeraad, Ds. H. E. Gravemeyer, en den voorzitter van college van kerkmeesters, den heer A. J. v. Breda Klemenburg. Ds. Gravemeyer dankte Dr. de Vrijer alles, wat deze voor de stichting var nieuwe kerkgebouw is geweest, hem daarbij tevens namens den Kerkeraad gelukwenschen de met zijn zilveren ambtsjubileum. De heer Van Breda Kleinenburg sprak woorden van dank namens het college kerkmeesters en gaf de verzekering, dat kerk meesters zich naar hun beste weten zullen kwijten van hun taak om voor dit nieuwe kerkgebouw te zorgen. Nadat de dienst gesloten was met het zingen van Ps. 89 8 en Gez. 2 1, werd spontaan het „Wilhelmus" aangeheven. Na afloop van den dienst was er i: consistorie receptie, waar de heer A. J. da Costa namens het comité voor de luidklokken mededeelde, dat dank zij de vele giften, die het comité ontving, o.a. ook van de Konink lijke familie, binnen enkele weken een twee tal luidklokken in den toren der kerk zullen worden geplaatst. Te Apeldoorn is uit leden der Geref. Kerk een Comité gevormd, dat zich ten doel stelt gelden te verzamelen voor een luidklok benevens een slaand uurwerk in den toren van de in aanbouw zijnde derde Geref. kerk, aan den Arnhemschen weg. ■—Te Hillegersberg is nabij" de Ro- zenlaan grond aangekocht voor den bouw van een derde kerk der Ned. Hervormde Gemeente. Te Leeuwarden had gisteren de eerste-steenlegging plaats voor de „Pelikaan- kerk", het vierde kerkgebouw der Geref. Kerk. Dr. W. A. van Es, die de steenlegging ver richtte, schetste de historie van de Geref. Kerk van Leeuwarden. Hij bracht de jaren 1835 en 1887 in herinnering. Wie het kleine hoopke Gereformeerden van toen beschuldigt van separatisme, aldus Spr., kent hen niet, noch hun eerbied voor Gods Kerk, noch den zin voor de historie, die een der grondtrekken van het Gereformeerde leven is. 't Heeft toen den broeders heel wat gekost de gebouwen prijs te geven, waarin de historie der vaderen zat en waar ook een Bogerman op den kansel heeft gestaan. Alleen de liefde voor de onge repte Waarheid Gods en trouw aan de belij denis der vaderen bekwaamde hen er toe de berooving der kerkelijke goederen niet in aanmerking te nemen en elders een plaats van samenkomst te zoeken. De Chr. Afge scheiden Gemeente kwam voor 't eerst in eer. klein, onooglijk huisje saam. Later werd de vergaderplaats verlegd naar de plaats bij de gasfabriek, waar de tegenwoordige Ooster- kerk staat. In 1863 onder Ds. Jans werd dit vergroot, maar het bleef zeer nederig en leek meer op een werkplaats dan op een kerk. Ook het gebouw van 1SS7 was zeer nederig, gelijk nog aan de tegenwoordige Noorderkerk te zien is. Nu 23 jaar geleden werd de huidige kerk bij de gasfabriek geheel opnieuw omge bouwd tot de Oosterkerk. De Noorderkerk kreeg toen een tweede gaanderij. Het deel der Gemeente in Huizum werd zelfstandig kreeg een aanzienlijk kerkgebouw, dat "niet lang geleden vergroot is en nu alweer te klein dreigt te worden. De Koepelkerk werd 8 jaar geleden in gebruik genomen en de stichting van de nieuwe kerk wijst wederom o' trouw Gods en de levenskracht van de Gere formeerde beginselen. Na het inmetselen van den steen, die gedenksteen bedoelt te zijn, sprak Dr. vai de aanwezige Kerkeraads- en Gemeenteleden toe, hen opwekkend getrouw aan den geest en bovenal aan de belijdenis der vaderen te blijven. Na nog de bouwcommissie, de com missie van beheer, architect, aannemer .feoftwlieden te hebben toegesproken werd voorgelezen 1 Corinthe 3 9-17, welk Schrift gedeelte als een oorkonde van deze plechtig heid te beschouwen is. Te Staverden (Veluwe) staat een klein kerkje, dat de toeristen wel zullen ken- Het behoort tot het landgoed. Eenmaal per maand wordt er een dienst geleid door den Ned. Herv. predikant van Ermelo. Dit kerkje wordt door den heer H. Th. s' Jacob, den landheer van Staverden, gerestaureerd. Het werk nadert zijn voltooiing. Men zou het gebouw haast niet meer herkennen. Het is uit ruime beurs bekostigd, gelijk aan alles te is. Op Zondag l November a.s. zal de plechtige ingebruikneming plaats hebben. KERKELIJKE GOEDEREN Te Den Haag in de Woensdag j.l. ge houden kiesvergadering van het provinciaal college van toezicht op het beheer der kerke lijke goederen en fondsen van de Hervormde Gemeenten in Zuid-Holland hebben de afge vaardigden der Kerkvoogdijen voor de met 1 Januari 1932 te vervullen drie plaatsen (1 af tredende en 2 vacatures) gekozen de heeren Jhr. Mr. K. C. de Brauw, te Den Haag (aftr.), Jhr. Mr. W. C. Quarles van Ufford, te Den Haag en Mr. P. J. Idenburg» Het KERKELIJKE PERS „Gereformeerd Weekblad", dat laatste jaren uitsluitend geredigeerd werd door Dr. J. D. de Lind van Wijngaarden, Ned. Herv. predikant te De Bilt, verschijnt met ingang van heden onder redactie van Prof. Dr. J. Severijn, benoemd hoogleeraar te Utrecht, en Ds. I. Kievit, Ned. Herv. pre dikant te Baarn, terwijl Prof. Dr. H. Vis- scher, te Huis ter Heide, er zijn medewer king aan verleent. De uitgave van het blad ging uit de hand van den heer S. W. Ver- ploeg over in die van den heer A. J. Dek ker, te Alphen a. d. Rijn, die tevens belast werd met de f^ministratie en de eindcor- ONGEDOOPTEN IN AMSTERDAM Onrustbarend over de geheele linie. Te Amsterdam heeft een Commissie, benoemd door den Kerkeraad der Ned. Hervormde Gemeente tot het instellen van een onderzoek naar de oorzaken van den achteruitgang van den Doop, haar rapport uitgebracht. De Commissie heeft zich tot taak gesteld, na te gaan: Hoe groot de achteruitgang van den Doop is sinds 1890; door welke oor zaken hij ontstond; met welke middelen hij kan worden bestreden. Uit de overgelegde statistiek blijkt, dat de achteruitgang over de geheele linie on rustbarend genoemd moet worden, al is de toestand in de verschillende kerken niet overal even treurig. De ooi-zaak hiervan schrijft de Commissie toe aan het dalen van het getal der huwe lijken; aan de gezinsbeperking; het neo- malthusianisme vindt zelfs in orthodoxe kringen meer en meer aanhang; aar steeds toenemende ontkerstening van het volk; aan de burgerlijke armverzorging, waardoor de kerk haar invloed op de mas sa meer en -meer inboette; aan den invloed van allerlei doopersohe practijken, in secta- rische, separaratische en individualistische stroomingen, waardoor de gemeente steeds minder waarde ging hechten aan de betee kenis van het genadeverbond. Als middelen ter voorkoming van verde ren achtergang adviseert de commissie: liet aanwenden van dat middel, dat zeker het voornaamste geneesmiddel genoemd moet worden, nl. de getrouwe prediking van het genadeverbond; het aan de wijkcommissiën versohaffen van de namen der ouders, die na zes maanden hun kind niet lieten doo- pen; het wijzen hij huisbezoek op de betee kenis en het belang van de kinderdoop; het bevorderen van het tijdig inleveren attestaties; het adviseeren tot het nemen van een abonnement op het kerkelijk or gaan, waardoor het kerkelijk medeleven wordt bevorderd in het belang van den doop; het in massa doen afdrukken van het doopformulier in smakelijken vórm ter toe zending aan gezinnen, waar een kind gebo ren werd. Bij de discussie over dit rapport in vergadering van den Bijzonderen Kerkeraad werd algemeen de toenemende ontkerste ning van ons volk als de ooi-zaak be schouwd. Laatste middagsamenkonist. De laatste dag van de driedaagsche Mara- natha-conferentie te Rotterdam werd des morgens geopend met een bidstond, geleid door Ds. Teeuwissen. Het was een gezamen lijk brengen van cle nooden van onzen tijd voor den troon der genade. Er werd gebeden voor werkloozen, mijnwerkers, politieagen ten, tramconducteurs en wagenbestuurders, varensgezellen, ouders, die liet moeilijk heb ben met hun kinderen, ja, er werd schier niemand vergeten, doch vooral werd gebeden om een geest van opwekking en om veroot moediging van de kinderen Gods. Daarna werd verzocht om eens den tekst te noemen, die in de ure der overgave voor hen van de grootste beteekenis was geweest. Velen vol deden hieraan en een stroom van heerlijke woorden Gods vloeide door de Kerk. Lang voor 3 uur vulde reeds een groote schare de Kerk die het eene lied na het andere zong. Ds. C. J. H o e k e n d ij k opende de bijeen komst met het opgeven van een psalm, waarna Ds. Siegers voorging in gebed. Nadat een solo was gezongen sprak Ds P. A. E. S i 11 e v i s Smit over den strijd tus- schen vleesch en geest. Hij schilderde de macht van het vleesch in het menschelijk leven. Daar is een geeuwhonger in den mensch naar hetgeen de wereld is en ook de christen is daar lang niet vrij van. Paulus heeft daartegen echter een probaat middel en dat is wandelen in den Geest. Nu wordt aangetoond wat daaronder wordt ver staan, en wat daarvan de vruchten zijn in het leven. Gal. 5 1617 gaat voor de hoor ders leven en straks ontwaakt ook een sterk verlangen naar dat wandelen in den Geest. Ds. Waardenburg van Wezep ver volgt het onderwerp van den vorigen spreker. Wandelen is iets, dat voortduurt. Het ziet niet op een daad, maar op een leven, op een levenshouding. Paulus hield niet van op wekkingen in het meervoud, doch hy had een opwekking beleefd en die duurde voort. Er is geen grooter ramp in het geesteliike leven denkbaar dan dat een opwekking eindigt. Dat is een bewijs, dat men on trouw is geworden, dat men de opwekking heeft verzondigd. Wandelen is naar buiten gaan. Men wandelt niet binnen, maar buiten. Is daarop misschien de opwekking van 1905 gestrand? Trad men er niet genoeg mee naar buiten? Spreker legt nu Rom. 8 27 in het midden der schare neer en wiist den weg naar nieuwe opwekking of liever naar een herle ving van de oude opwekking. Ds. Hoekendijk voegt daar nog een kort slotwoord aan toe. Er komt over de schare iets van hongeren naar meer kracht, lucht, liefde, blijdschap en vruchtbaarheid velen komen ook in het openbaar, tot een nieuwe toewijding aan den Heere. Om half zes heeft een koffietafel plaats ..Het gouden hoofd". Meer dan 200 confe- rentiegasten zaten daar aan en menig kos telijk getuigenis werd daar gegeven. Laatste avondsamenkomst. Dan komt de laatste samenkomst. Lang •or 8 uur is de Kerk tot in alle hoeken gevuld en stroomen ook alle galeryu.. Massaal klinken de liederen op. Een Israëliet knielde met zyn moeder neer en deze doch ter Israëls erkende Jezus als haar Joel en Verlosser. Ds. J. Enter van Rotterdam gaat voor in gebed. Dan zingt het Jeruelkoor een lied en beklimt Ds. Sillevis Smit den kansel. Hy zal spreken over de blijdschap Bruidegom in den dag van Zijn wederkomst. Dié blijdschap is niet egoistisch. Heel Zyn leven is een hunkeren geweest om anderen blij te maken en Zyn blijdschap is nu als Hy Zijn bruidsgemeente tot de hoogste blijd schap voeren mag „Opdat Myn blijdschap u blijve en uwe blijdschap vol worde." I was het levensthema van Jezus en dat zal ook Zyn toekomstblijdschap zyn. Wy willen echter een praktische vraag gaan stellen. Is Jezus nu reeds om u ver blijd Heeft Hij u reeds echt blij kunnen maken? Nu gaat de toespraak over in een hartelijke uitnoodiging om Jezus bljj te maken, door Hem toe te staan ons te bren gen tot het hoogste geluk. Het Jeruelkoor laat zich dan nog eens verdienstelijk hooren. Vervolgens spreekt Ds. Waar den burg over de blijdschap van de bruid in de toekomst des Heeren. Geen rouw, geen gekryt, geen dood, geen zonde dan meer, want de eerste dingen zijn voorbijgegaan en alles is nieuw geworden. Nu nog wel gekryt. Wat is dat eigenaardig woord. Het is dat weenen, dai maar niet ophouden kan en dat toch geen tranen meer heeft, omdat de oogen zyn geschreid. Nu nog wel gekryt, en dat gekrijt zal nog- toenemen, want wy zijn bezig alles te verliezen, de intimiteit van het huiselijk leven, huwelijkstrouw, bezit, veiligheid, vrede het een na het ander gaat te loor. Dan, als Jezus komt, wischt Hij alle tranen van de oogen af. Hierna wordt een solo gezongen. Ds. H o e k e n d ij k spreekt over: „De blijd schap der wereld", het belang dat de wereld zal hebben bij de bruiloft des Lams. Als God in het paradijs het eerste huwelijk sluit, dan geeft Hy aan Adam en Eva de opdracht, dat de wereld door dit huwelijk gezegend moet worden. „Gaat henen, verme nigvuldigt u en vervult de aarde". Tegenwoordig heeft men wel afgedaan met die opdracht Gods en luistert men meer naai de grocte propagandisten van het gevloekte Neo Malthusianisme dan naar de boodschap Gods, doch daarom is het dan ook in de wereld zoo drqevig gesteld. Zelfs zoogenaamde Christenen doen daaraan mee en hebben daar door dan ook hun kracht verloren. Als straks opnieuw een paradijs-huwelijk zal worden gesloten, zal dit weer tot zegen der wereld zyn. Waar zooveel sombers is gezegd over de toekomst, daar mag toch ook hel heerlijke niet verzwegen worden. Do Bruidegom verlangt ook naar zijn bruid, omdat hy met haar bij zich straks wen dag over de wereld zal zien aanbreken. De beloften aan Abraham gegeven zullen worden vervuld en Israël zal straks het zen dingsvolk bij uitnemendheid zijn. De bruiloft des Lams zal aan de wereld gaan brengen eerst de groote verdrukking, maar dan. ovei ae bloedplassen van Aermageddon heen zal Hij komen met de zijnen en dan zal de kennis des Heeren de aarde bedekken gelyk het wa ter den bodem der zee. Maar dat is nu niet voor deze dagen. Nu geldt de vraag of gij deel zult hebben aan de bruiloft des Lams dan wel of gij straks achtergelaten zult worden. Aan de vereeni ging met Jezus gaat op aarde de groote schei ding vooraf. Twee op den akker, op den molen, op het bed: de een weggenomen, de ander zal achtergelaten worden. Dan wekt spreker met ernst en klem op tot persoonlijke overgave aan den Heere. Ds. Seegers dankt en dan gaan velen heen doch velen blyven nog voor een na-samen- NED. ZONDAGSSCHOOLVER EE NIGING Te Alkmaar is Woensdag de 65ste alge- meene vergadering gehouden van de Neder- landsche Zondagsschoolvereeniging. Deze ver gadering werd voorafgegaan door een bijeen komst in het gebouw „Waakt en Bidt", welke bijeenkomst bedoeld was als een gelegenheid om met elkaar kennis te maken. Nadat de deelnemers aan het congres offi cieel ten stadhuize waren ontvangen en door den burgemeester van Alkmaar, Mr. W. C. Wendelaar, waren toegesproken, begon de vergadering, die onder leiding stond van Dr. G. P. Marang, van Utrecht, voorzitter der Vereeniging. De voorzitter der Alkmaarsche Zondags school, de heer J. Ringers, hield een korte be groetingsrede, en heette in het bijzonder wel kom in Alkmaar het hoofdbestuur en den 86- jarigen heer J. van der Poll, het oudste eere lid van de Vereeniging. De heer Ringers er op, dat de Zondagsschool te Alkmaar reeds meer dan 80 jaar bestaat. Dr. Marang hield daarna een openingsrede, waarin hy wees op Jezus Christus, die vrede schenkt. Telegrammen werden gezonden aan H. M. de Koningin, Dr. M. J. A. de Vryer te Am sterdam en den 8l-jarigen heer Harthoorn te Breda, die voor 't eerst de vergadering niet meer by wonen kon. ROFFEL-RIJMEN. VEEREN. DURE Kitty was een kittig meisje; Kittig is het juiste woord, Dat bij Kitty's kittig lijf en Kitty's kittigheid behoort. Kitty had het over veertjes, Piekig, puntig en gekruld; Heel de avond was de kamer Van de veerigheid vervuld. Kitty weerde van verrukking Op het puntje van haar stoel; Vader onderging gelaten D' opgedofte veerenboel. ,,'k Vind gewoon die dopjes éénig: Zilverveertjes op velours! Kom je aan die lange veer en, Ben je zoo twee tientjes poer"; Kitty zei 't met overtuiging „Ja", zei pa erbovenop, „Voor een echte struis betaal 'je Allerminst driehonderd pop". Kitty dartelde genietend Even op de struisen door; Toen zei pa: „Veel hooger prijzen Komen soms voor veren voor 'k Wil het zoeten: 'k heb m'n wijsheid Gister uit de krant gehaald, Dat er veertienduizend gulden Voor één veertje werd betaald „Mmm!" zei Kitty, „voor één veertje Maar! dat is gewéldig kras!" „Tja", zei vader, „maar vergeet niet Dat het een bést bootveer zoas Toen zei Kitty maar één woordje; 't Was als ik me niet bedrieg (Meer gemeend dan zoel eerbiedig Het gevleugeld woordje „Vlieg!" (Nadruk verboden.) LEO LENS De Nederlandsche Zondagsschoolvereeni ging, by een in de jaarvergadering op 30 September 1931 te Alkmaar, kennis genomen hebbende van het besluit van het bestuur van den Wereldbond van Zondagsscholen inzage de bevordering van EVEN SLANK ALS TOEN ZIJ 20 WAS Nog „lit" en actief op 55-jarigen leeftijd „Gedurende de afgeloopen 3 jaar heb ik iederen morgen de kleine dosis Kruschen Salts ingenomen. Ik kan het gewoon niet meer missen in huis. Ik leed altijd aan hard lijvigheid en aambeien maar nu heb ik er heelemaal geen last meer van. Ik ben 55 jaar en net zoo slank als toen ik 20 was. Ik moet hard werken, omdat ik mijn huisgezin en een invaliden vader moet verzorgen en ik zeg altijd maar dat het Kruschen is dat mij zoo flink houdt". M. S. Nadat U een paar weken iederen morgen Uw dagelijksche dosis Kruschen hebt geno men. zult U krijgen, wat over de heele we reld bekend is als „het Kruschen gevoel De drang naar bedrijvigheid zal Uw heele wezen vervullen U zult er niet meer tevreden mee zijn in den ouden leunstoel te zitten, -nadat Uw dagelijksche bezigheden zijn afgeloopen. U voelt de geest der jeugd in U dat vreugdevolle gevoel 13 wilt lange wandelingen maken, aan sport doen en Uw werk zal geen last meer zijn integendeel, het wordt een genoegen. Kruschen Salts is uitsluitend verkrijgbaar bij alle apothekers en drogisten i ƒ0.90 en J1.60 per flacon. Nu is het de meest geschikte tijd, dit alles eens zelf tc ondervinden op 't oogenblik kunt U Kruschen Salts probeeren op onze kosten. Want door iheel Holland zijn onder de apothekers en drogisten duizenden fla cons Kruschen verdeeld, die verpakt zijn met een gratis proefflacon. U kunt den gratis proeülacon gebruiken zonder de ge wone flesch Kruschen te openen. En als II na deze proef niet volkomen tevreden bent, kunt U de groote flesch terugbrengen hij den winkelier, waar U haar kocht en hij zal U Uw 1.60 (Uw geheele uitgave) zon der omwegen terugbefalen. Maar vergeet niet, dat de .gratis proefflacon alleen verpakt is bij de groote maat van 1.60 en dan nog slechts voor beperkten tijd. Gaat dus naar Uw apotheker of drogist, voordat hij deze groote proefpakken uitver kocht heeft.. Hollandsche verpakking waarborgt echt- (Adv.) den vrede door den arbeid der Zondags school, spreekt als haar meening uit, dat ook de Nederlandsche Zondagsschoolvereeniging moet meewerken om de vredesgezindheid te doen leven in de harten van allen. erkent, dat alleen door de prediking van het Evangelie van Jezus Christus en de aan neming daarvan de ware vredesgezindheid blyvend in een menschenhart kan wonen, en noodigt allen, die op eenigerlei wyze bij den Zondagsschoolarbeid zyn betrokken, uit, in de komende maanden vooral door ge bed en arbeid de vredesgezindheid te be vorderen op een wyze, die ieder voor zyn eigen kring het meest doeltreffend zal voor komen. De aftredende bestuursleden, Jvr. C. Repe laar van Driel, Dr. M. J. A. de Vryer, Dr. J. Lammerts van Bueren en de heer Joh. J, Hes- selink werden met groote meerderheid van stemmen herkozen. Een redactiewijziging van de statuten en huish. reglement werd goedgekeurd en be sloten voor een tyd van 29 jaar weer de Kon. goedkeuring aan te vragen. Als plaats voor de volgende jaarvergadering werd Meppel aangewezen. De vergadering werd hierna toegesproken door den heer L. J. van Wy k namens het Ned. Bijbelgenootschap; den heer J. den Boeft na mens de Geref. Zondagsschoolvereeniging; mej. A. Spoor namens het Verbond van Ned. Meisjesvereenigingen en het Driehoekverbond. Ds. J. Ph. Eggink, van Delfshaven (Rotter dam), hield des middags een referaat over: „De aantrekkelijkheid van den Bijbel". Hij keurde af den dorren en strakken toon, waar mee velen den Bijbel lezen. Gods Woord geeft de grootste blijdschap en moet daarom ook met opgewektheid gelezen worden. Hierbij werd er ook op gewezen, dat de Bybel een boek van zeer groote litteraire waarde is. Al keurde Spr. het achtereen-uitlezen van den Bybel niet af, hy hecht meer waarde aan het rustig lezen van bepaalde fragmenten. Hij gaf voorts eenige voorbeelden hoe men van het Bijbellezen het meeste genot kan hebben. Tenslotte sprak hy den wensch uit, dat zoo spoedig mogelijk de Bybel zou verschijnen in de taal, die we thans lezen en spreken. In een avondsamenkomst in de St. Laurens- kerk hebben benevens de voorzitter nog het woord gevoerd Ds. J. C. Koningsberger, van Amsterdam, en Ds. Henri J. Hak, van Alk-

Nieuwe Leidsche Courant | 1931 | | pagina 5