BINNENLAND. Kerknieuws- WOENSDAG 30 SEPTEMBER 1931 EERSTE BLAD PAG BU1TEHLAKD LAVAL EN BRIAND WEER THUIS ..VERBETERING DER BETREK KINGEN DOOR EEN DAAD-* Laval en Briand zijn te Parijs terugge keerd en daar aan het Gare du Nord har telijk begroet met vrede-geroep en met het spelen van de „Marseillaise" door het ste delijk muziekkorps uit Auberville, van wel ke gemeente Laval burgemeester is ge- De minister-president was voor de jour nalistcn, die hem opwachtten, niet te «pre- Hij had trouwens bij aankomst op Fran- schen bodem op het grensstation Jeu- mont, reeds een verklaring afgelegd, die feitelijk alles omvatte wat men verlangd- te weten. Wij hadden, zegt Laval in die verklaring, te Berlijn de moeilijkste taak te vervuiler waarvoor zich ooit een Fransch minister cesteld zag. Met het bezoek, dat wij bij den Rijkskanselier en bij den Rijksminister van Buitenlamdsche Zaken brachten, wil den wij de betrekkingen tusschen beide lan den door een daad verbeteren. Ik heb bij Rijkskanselier Dr. Bruening de totstandko ming van een Fransch-Duitsche economi sche commissie aanhangig gemaakt. Dit plan kon in den loop van onze besprekin gen verwezenlijkt worden. Er werd terstond "en commissie gevormd, die de problemen moet onderzoeken, waarbij de twee landen belang hebben. Daardoor is een nieuwe methode toegepast. Ten aanzien van de hui dige moeilijkheden en van de op den voor grond tredende vraagstukken mag dit alles misschien bescheiden lijken, doch men zal liet bereikte pas door zijn resultaten kun nen beoordeelen. Thans kan men slechts de bedoeling appecieeren, die eraan ten grond slag ligt. Alle maatregelen, die zijn ont worpen om hulp te brengen in de ellende, die op de wereld heerscht, zullen moeten bijdragen tot het vestigen van den vrede. Wij hebben niets van de belangen van ons land geofferd, omdat wij steeds rekening hebben gehouden met elke mogelijkheid om deze belangen in overeenstemming tie bren gen met de eischen der internationale soli dariteit. Evenals gisteren te Berlijn zal ik binnenkort te Washington al het mogelijke doen om hij te dragen tot een oplossing van de moeilijkheden, die de wereldcrisis alle regeeringe'n oplegt De verklaring van Laval werd door de verzamelde bevolking ontvangen met den uitroep „Leve Frankrijk". Een aantal spoor- weg-employé's, die li-d waren van 'n front strijders-organisatie, overhandigden den minister-president een krans. Ook Briand legde daarna een korte ver klaring af, waarin hij o. a. zei, dat men hem verraad aan de dooden en gewonden uit den wereldoorlog had verweten, toen hij had- be sloten tot het voeren van zijn vredespolitiek. Niettemin heeft hij zijn doel verder nage streefd, aangezien hij ervan overtuigd was, dat de voormalige frontstrijders de eersten zouden zijn, die zich er over zouden verheu gen, dat hun offers niet vergeefs waren ge weest. Over 'de terugreis van Laval *>n Briand door Duitschlamd en België wordt ook nog een en ander gemeld. Zoo wordt bericht over een incirtent op het station te Hamm. Toen hun trein daar stilstond. Twee nationaal- socialistische afgevaardigden keken, gesierd met hun partij insigne, uit een coupéraampje van een anderen trein en werden toen door iemand uitgescholden, waarna een vecht partij dreigde, waaraan door de politie een eind werd' gemaakt die hen in de stations- wacht stopte tot de trein der Fransche mi nisters vertrokken was. Te Aken, dus vlak voor het verlaten van Duitsch gebied, hebben de beide ministers aiog een aanktelegram aan Brüning gericht.) „Wij willen zoo heet het daarin Duitsch land niet verlaten alvorens U onze dank t# brengen voor de ontvangst die U ons bereid -hebt, alsook voor de ontvangst door de be volking. Tijdens onze besprekingen hebben wij gewerkt aan de toenadering onzer beide landen. Wij willen het daarheen leiden d-at ons gemeenschappelijke werk door een suc ces wordt bekroond. In gelijken geest heeft Laval op het station Aken de Duitsche journalisten doen toespreken door den Fransche nconsul. Op Belgisch gebied te Luik en Namen zijn Laval en Briand ook op de stations toe- ge juicht. Dr. Curtius heeft, zooals in dergelijke ge vallen gebruikelijk is de vertegenwoordigers van de bij het Duitsch-Fransche verdrag ge- interesseerde mogendheden op de hoogte ge steld van de besprekingen en te dien einde o.m. den Engelschen en Italiaanschen am bassadeur gisternamiddag persoonlijk ont vangen. DE VOLKENBONDS VERGADERING GESLOTEN DE BEWAPENINGSVACANTIE De Volkenbondsvergadering heeft gisteren haar slotzitting onder presidium van Titu- Iescu gehouden. Met algemeene stemmen werd in die zit ting de resolutie inzake den bewape ningsstilstand aangenomen, waarbij de regeeringen worden uitgenoodig van 1 Nov. af voor den tijd van één jaar de verplichting op zich te ne men hare bewapeningen niet verder to vor- hoogen. De Volkenbondsvergadering heeft verder besloten de begrooting voor den Volkenbond van 36 millioen goudfran.es op 33.6 millioen te verlagen. De voorgestelde verhooging van de uitga ven voor het Volkenbondspaleis van 28 op 36 millioen francs werd. niet goedgekeurd. Hierna legde de president van den Raad, Lerroux, een verklaring af over Aan beide landen is door den Raad on middellijk verzocht niets te ondernemen wat de toestand zou kunnen verergeren of een vreedzame oplossing van het conflict zou kunnen bemoeilijken. Japan heeft de plechtige verklaring afge legd, dat zij de troepen uit het bezette ge bied in Mandsjoerije reeds gedeeltelijk heeft teruggetrokken en dat deze terugtrekking zal worden voortgezet naarmate de bescher ming van het leven en de eigendommen van de ter plaatse wonende Japansche on derdanen, dit toelaat. De Raad van den Volkenbond zal de actie ook na het sluiten van de Volkenbondsver gadering voortzetten om een definitieve bij legging van het conflict te vergemakkelijken Daarop hield Titulescu nog een rede met welke hij de twaalfde vergadering van den Volkenbond gesloten verklaarde. Een liberaal memorandum. Het nationale kabinet heeft Maandag en beraadslaagd over de vraag of nieuwe verkiezingen gehouden zuilen wor den en vandaag zou het de besprekingen voortzetten. In den toestand is een wijziging gekomen door een memorandum der liberalen, dat Sir Herbert Samuel in overleg met Llovd George, Lord Reading en andere leden der liberale partij heeft uitgewerkt en dat reeds voor zijn vertrek naar Chequers aan den eersten minister werd overhandigd. In Jit memorandum worden nieuwe vorkiezingen binnen korten tijd niet iwenschelijk genoemd Er worden verschillende voorstellen gedaan ter verbetering van de handelsbalans. Ver der wordt verklaard, dat de liberalen be reid zijn te spreken over verhooging der in voerrechten. indien door den Economischen Raad constructieve voorstellen inzake den gouden standaard, de valuta, de banken, de ontwikkeling van de industrie, enz. worden uitgewerkt ter ondersteuning van de regee ring. Dit memorandum zou op Mac Donald grooten indïuk gemaakt hebben en zou in het kabinet eijn behandeld. Volgens de „Daily Express" heeft het kabinet zich met eenige wijzigingen met de in het memoran dum gedane voorstellen vereenigd. Het ka hinet zal thans waarschijnlijk als nationaal kabinet met een nieuw program voor het parlement verschijnen. Het program zal van het parlement een volmacht eischen, waardoor de regeering de middelen krijgt de tegenwoordige moeilijkheden te boven te komen en een nieuwe politiek voor den we deropbouw in te leiden. Het zou aan de regeering worden overgelaten het douane tarief in verband met de omstandigheden vast te stellen. Hierdoor zou ook in het ka binet de eenheid kunnen worden hersteld. De „Times" zegt. dat de regeering een vol macht vraagt zooals een arts voor een zieke moet beschikken over de geneesmiddelen, waarbij hij het vertrouwen van den zieke moet bezitten. De kuur moet deels natio naal deels internationaal zijn. De huidige crisis is geen kwestie, van eenige weken, doch beteekent een keerpunt voor eeuwen. Uit Londen wordt naar aanleiding van de gisteren gehouden kabinetszitting nog gemeld: In politieke kringen heeft zich het gevoel versterkt, dat de toestand zich ontwikkelt ten gunste van een spoedige nieuwe verkie zing, met als program der regeering een wecieropbouw-program op een zoo breed mo gelijke basis. Naar uit welingelichte kringen verluidt, zou de koning zich in de audiëntie, die hij Dinsdag Mac Donald verleende, tegen nieu we verkiezingen onder de leus van een zui ver partij-politieke tariefpolitiek hebben verklaard. Of de koning in het algemeon tegen nieuwe verkiezingen is, weet men ech ter niet BRIAND EERT STRESEMANN HET JAPANSCH-CHINEESCH CONFLICT De Japansche bladen melden, dat de Nan- king-regeering bes'oten zou hebben, onder handelingen met Japan te openen over den toestand in Noord-Mands.ioerije. De Chinee- sehe regeering zou zich bereid hebben ver klaard, een delegatie naar Tokio te zenden. Tot nog toe kor. geen bevestiging van dit bericht van officieele Chineesche zijde ver kregen worden. Volgens officieele Japansche en Russische berichten hebben zich te Kir in en te Moekden provinciale regeeringen gevormd, die zich bereid hebben verklaard met Japan vredes onderhandelingen te voeren. Staat van beleg in Hongkong. Naar uit Hongkong gemeld wordt, hebben de Britsche autoriteiten aldaar den staat van beleg afgekondigd en vrijwillige militairen en politie gereed gemaakt ter verhindering van anti-Japansche demonstraties. Gedurende de laatste drie dagen hebben herhaalde malen botsingen tusschen politie en demonstranten plaats gehad, die de Japansche winkels ver nielden en ook Japanners te lijf gingen. Het bezoek van den Franschen minister Briand aan 'f graf van zijn vroegeren Duitschen ambtgenoot Stresemann stond niet op 't officieele programma. Maar daarom doet t te meer weldadig aan. We zien hier Briand, vergezeld van den Franschen gezant Paneel, een krans leggend op 'l graf van Stresemann. dien hij steeds als staatsman en als vriend dankbaar herdenkt. Hel; ontwerp der Engelsche bezuinigings- wet is in derde lezing in het Lagerhuis aan genomen met 297 tegen 242 stpmmen, WERKLOOZEN DEMONSTRATIES VOOR HET LAGERHUIS. Gisterenavond heeft een groote menigte werkloozen voor het Parlementsgebouw te Westminster gedemonstreerd onder het zin gen van communistische liederen. Eenige malen trachtten de demonstranten door net politie-cordon heep te breken en het Lager huis binnen te dringen. Eenige honderden agenten en bereden politie versterkten de gewone politie-bewaking, teneinde de me nigte in bedwang te houden. Na eenigen tijd werd een delegatie van werkloozen tot het Lagerhuis toegelaten om een bespreking te hebben met eenige Lagerhuisleden. MAC DONALD, SNOWDEN C.S. UIT DE PARTIJ GEZET LONDEN, 30 September. De executieve van de Labourpartij heeft, naar de „Daily Herald" meldt, besloten, dat alle leden en aanhangers van de Nationale regeering auto matisch onmiddellijk het lidmaatschap van de Labourpartij verliezen. Mac Donald, Snow den, Thomas en alle andere socialistische ministers en onder-staatssecretarissen en een aantal parlementsleden die de zij'de van Mac Donald hebben gekozen zijn hiermede uit de Labourpartij gezet. Elk der uitgezette perso nen kan echter weer tot de party toetreden wanneer hy een verklaring aflegt dat hy in de toekomst de beginselen der party* erkent en niet meer een arbeidersvyandige party zal ondersteunen. Deze beslissing, zegt de „Daily Herald' beteeker-it waarschijnlijk dat de Labourpartij bij eventueele nieuwe verkiezingen voor alle zetels die thans door de socialistische leden van de Nationale regeering en hun aanhan gers zijn bezet, eigen candidaten zal stellen. GEROTEERD. Het vrije woord in een soc.-dem. partij. Het bestuur van de Duitsche Sociaal-Dem.- Party heeft de afgevaardigden Seydewitz er dr. Rosenfeld als leden, geroyeerd. Het roye ment geschiedde in verband met het feit, dat Seydewitz en Rosenfeld als uitgevers van het' tijdschrift Die Fackel hebben geweigerd, naar aanleiding van het besluit van de partij commissie van 22 dezer, met deze uitgave op te houden. In de „Freie Verlag Geselschaft'' zag de party commissie het begin van een afzonder lijke organisatie, welke na het besluit vai den Heidelberger Partijdag van 1925 niet toe laatbaar is. De nadruk wordt er op gelegd, dat zjj niet om hun critiek op de party tactiek doch de uitgave van het weekblad zyn geroyeerd. UITBREIDING VAN DÉ OORLOGSHAVEN VAN TOULON. In verband met de studiereis van den Fran schen minister van Marine Dumont, wordt thans bekend, dat de marinestaf voornemens is de oorlogshaven Toulon te doen uitbreiden. Voorts zal het arsenaal worden vergroot gemoderniseerd. Mussoline heeft alle diplomatieke en et laire vertegenwoordigers met klem verzocht alle geruchten categorisch tegen te spreken, volgens welke de Italiaansche regeering 1 nemens zou zyn de stabiliseeringskoers va lire, vastgesteld by de wet van December 1927 te wyzigen. (De koers bedroeg 92 lire). DE ZOON VAN PRIMO. Don Antonia Primo de Rivera, zoon van den overleden Spaanschen dictator, heeft een op roep tot de kiezers gericht hem naar het par lement af te vaardigen. Gedurende anderhalf jaar, aldus de Rivera Jr., is de lucht vol van geschiedenissen waarin verteld wordt wat mijn vader heeft misdaan. Don Antonio wenscht in de Cortes dé aanklagers met schrif telijke bewijzen aan te toonen dat er met groo te onrechtvaardigheid over zyn vader wordt geoordeeld. Hy verklaarde dat terwijl er 400 afgevaardigden in de Cortes zijn, die zijn va der kunnen belasten er geen raad van be roep is. INTERNATIONAAL CONGRES VAN GEHEIME POLITIE. Onder voorzitterschap van den Franschen onderstaatssecretaris van Binnenlandsche Za ken, Cathala, is in de Sorbonne te Parys het internationale congres der geheime politie bij eengekomen. Het congres wordt bezocht door afgevaardigden uit Duitschland, Oostenrijk. Engeland, Amerika en China. De leider der geheime politie te Weenen heeft in een vrij lange redevoering de beteekenis uiteengezet van een nauwe internationale samenwerking der politie. Zyn betoog werd door den politie- prefect van New-York gesteund. OPNIEUW BANKROOF TE BERLIJN Dinsdagmiddag zyn twee gewapende man nen onder het geroep „Hünde hoch' in de dé pendance van de spaarbank te Lichtervelde binnengedrongen. Slechts de kassier en een volontair was aanwezig. Toen de jonge man door een achterdeur wilde verdwijnen om hulp te halen, losten de roovers twee schoten, waarvan een den jongen in de rug trof. De daders roofden 1200 RM., waarmede zij in de richting Lichterfelde-Zuid ontkwamen. Onder dezelfde omstandigheden zyn begin van dit jaar reeds 3000 RM. uit hetzelfde filiaal ge stolen. Het onderzoek naar de daders is in vol len gang. ERNSTIG VERKEERSONGELUK. Negen zwaargewonden. Te Lyon heeft een ernstig verkeersongeval plaats gehad. Een groep kinderen trok in op tocht met fakkellicht door de straten der stad, toen plotseling* een vrachtwagen kwam aanrij den, die op de kinderen inreed. Een politie beambte en acht kinderen werden tegen de straat geslingerd en overreden. Terwijl de woedende menigte den chauffeur aanviel en een poging deed den man te lynchen, werd eerste hulp geboden. Do politieman en vier kinderen hebben zul ke ernstige wonden opgeloopen dat voor hun leven wordt gevreesd.. Ook de overige vier kinderen bekwamen ernstige kwetsuren en beenbreuken. DE NAUTILUS WORDT TOT ZINKEN GEBRACHT. Het Aroerikaansche vlootbestuur heeft Wilkins vergunning gegeven de duikboot Nautilus, waarmee hij in het Poolgebied is geweest, in diep water voor de Noorsche kust tot zinken te brengen. Waarschijnlijk zal de consul der Ver. Staten te Bergen hei wegbrengen van de duikboot gadeslaan. DOODGEPRAAT Volgens de eowjet-pere i6 men verontrust over de stijgende afkeer den- arbeiders te gen d.e onophoudelijke vergaderingen, waar de verheerlij kens der regeering 6leeds weer dezelfde frazen herhalen, zondier dat de toe stand ook maar iets verbetert. Het ver gadering-bezoek neemt sterk af, ondanks alle maatregelen, o.a. het houden van ver gaderingen in de fabrieksurcn, waarbij het rerboden is de werkplaats te verlaten. NEDERLANDSCHE MIJ VOOR NIJVERHEID EN HANDEL CENTR. COMMISSIE VOOR BEZUINIGING. De Centrale Commissie voor Bezuiniging, Ingesteld door de Ned. Mij. voor Nijverheid en Handel, heeft zich in een adres tot den Ministerraad gewend, waarin o.m. wordt opgemerkt: De verlaging van de salarissen der Rijks ambtenaren acht de Commissie een onbil lijkheid tegenover hen die intellectueel werk hebben te doen, dat groote verantwoorde lijkheid meebrengt en een bijzondere oplei ding noodzakelijk maakt. Er is geen grond om alleen de Rijksambtenaren te treften met een speciale crisisbelasting, immers een dergelijke verlaging zou slechts te verdedigen zijn wanneer tegelijkertijd ook andere overeenkomstige vaste inkomens zouden worden getroffen bijv. door een speciale crisisheffing. De voorgestelde verhooging van het ta rief van invoerrechten heeft de commissie zeer teleurgesteld. Alleis dient te worden vermeden, wat de verhooging der kostprij zen hier te lande bevorderen kan. De weg om financieele moeilijkheden, die als tijdelijk beschouwd worden te bestrijden met een blijvende verhooging van lasten op den invoer, acht de Commissie zeer be denkelijk. Met de benzincbelasting kan de Com missie zich vereenigen, daar deze des noods zelfls eerder voor verdere verhooging in aanmerking zou komen dan de inkomende rechten. Behalve de rijksfinanciën baart ook het beleid van verschillende gemeenten op financieel gebied groote zorg. De Com missie acht het van groot belang, dat de regeering de college's van Gedeputeerde Staten nogeens herinnert aan de groote verantwoordelijkheid die inzake de ver lichting van controle op de Gemeentebegroo- tingen op haar rust, en overigens ook harerzijds in voorkomende gevallen deze controle effectief doet zijn. De Commissie is doordrongen van de zeer moeilijke taak, welke de regeeriug te vervullen heeft. Dat door de noodzakelijke maatregelen vele bijzondere belangen ge troffen zullen worden zal onvermijdelijk zijn, doch door uitstel van krachtig ingrij pen kan de schade echter alleen ernstiger worden. I-Iet is de taak der regeering de productieve kracht van onze volksgemeen schap, aldus de Commissie, waar mogelijk voor verzwakking te behoeden en te stre ven naar een billijke verdeeling der offers Zoo zal door krachtig beleid het vertrou wen in den financieelen toestand van land behouden kunnen blijven. bioscoop, JaarlUka ibglng van belasting daai roedkeu- id ls ontvangen, had nog wat hoogor kui nen wezen. Engeland, evenals Nederland, eer vrijhandelsland, gaat do Invoerrechten verhoo- gon. Zou dat ten opzichte van ons land ooi niet mogelijk zijn, zoowel voor de schatkist als tor bescherming van eigen handel industrie! 2 pet is to weinig! c. De manier om deze Begrooting sluitend ts maken nl.salarlskorting!) is mlln lnzi< een onbillijkheid, omdat een deel van 't vi deze last moet dragen: nl. alleen de rijksan teuaren. Terwijl do salarissen der gemeen ambtenaren en andera ambtenaren niet v loagd worden, profiteeren za wel van 'i vo- deel, dat do Begrootlug sluitend gemaakt worden, zonder offers hunnerzijds, ultgez( derd dan do benzinebelasting. Alleen daar billijker, dat somraigo belastingen srhoogd wordei de financiën B.. 23 September 1931. BEZUINIGING A.om dorn thans gtruchten de ronde, dat de salarissen der Rijksambtenaren weder verlaagd zullen worden. Hoe of het zij. we verblijven nog steeds in 't onzekere. De Minister wil op alle vragen geen antwoord geven. Waarom nie Waarom dat stilzwijgen bewaard en de led. der Centrale Co mm.sale geheimhouding op gelegd? Is de noodzakelijkheid gebleken, dat de «ala- rjssen weer naar beneden moeten? Al ls er dar een tekort op de Rijksbegrootlng thei ls maar een „begrooting"), waarom moot dit op de Rijksambtenaren verhaald worden? Waarom geeft de Minister dan geen om ook de sali de Rijksambtenaren nog aardig Kan dit mogelijk tekort dan niet op een an dere wijze gedekt worden? Weet men wel, dat het salaris der ambtenaren al zoo slecht ls? En weet men wel. dat de promotie-kansen bitter slecht zijn? Het Rijkspersoneel is. wat salaris betreft, (ik heb hier voornamelijk het lagere -'-TmoederlUk bo- ROTTERDAM-LLOYD RAPIDE De finma Ruye en Co., hoofdagenten der N.V. R-ott. Lloyd, meldt, dat de boottrein van het mailedhip „BaHoeraii", dat Donder dag 1 Oct. a.s., des morgens 7 uur te Mar seille zal aankomen, Vrijdag: 2 October 7.16 vm. te Roosendaal, 8.50 te Rotterdam D.P. en te 9.29 te Den Haag (H.IJ.S.M.) zal arri- De boottrein, aansfluitmg gevende op het m.s. „Sfbajak", hetwelk 2 Oct van Marseille vertrekt, zal Donderdag 1 October te 17 uur van Den Haag. 12.30 uur van Rotterdam D.I'. en 13.30 van Roosendaal] verteJcken. GEREF. KERKEN NED. HERV. KERK. Beroepen: Te Kuinre, cand. W. F. Dankbaar te Bloemendaal. (Zie verder Kerknieuws blz. LICHAMELIJKE OEFENING AUTOMOBILISME AUTO-CONSULT VOOR DE A.N.W.B. -Je A.N.W B. Toeristenbond voor Nederfand heeft iets nieuws ingesteld, nl. een auto-con- lult. Leden van den A.N.W.B. zullen voortaan >p vooraf aangekondigde dagen van een der Bonds-oxperts advies kunnen vragen Inzake en motoraangelegenhedon. Verder omvat ieuwe Bonds-exporUsedienst de gebrulke- expertises. waarbij door combinatie vin ef ges reefd is. Special meel op het oog) echt i deeld. Het Rijk legt genoeg plk&fcen op, meer haaM dan het personeel kan verwerken. Gaat men dit alles na. dan stijgt de kreet op: „Geef ons een beter bestaan!" Do Rljksambtenaa-r betaalt 8% pet. premie voor zijn pensioen. De meeste gemeenteambte naren betalen slechts 3V4 pet. pensioen, de an dere 5 pet. betaalt de gemeente. Voor een 40 jaar werd door één onzer Kamerleden het belastingpen-soneei al gesignaleerd als het slechtst beloonde Rijkspersoneel. En nog ls niet beter geworden. Ze zullen wéér eon v moeten laten; maar geen nood, nog enkele dan hebben ze er geen meer. Thans nu ik dit schrijf, hebben we reedis uit de Millloenen nota kunnen zien, wat de Minis ter van plan la. De gehuwde ambtenaar zal 2% pet. van zijn salaris' moeten laten vallen en de ongehuwde van de eerste 1000 gulden ook 2 Vt pet. en boven de eerste 1000 gulden 6 pet. De ongehuwden moeten ook thanB weer het ge lag betalen. Is dat billijk? De Rijksambtenaar, die sraks zijn 2% pot. en zijn 2% pet. plus 6 pet gaat betalen, verkeert in het onzekere, of hü dezen chris betaalt aan den nood der tUden. dan wel of hij het slachtoffer ls geworden van de booze fantasieën van een flnancleëlen zwartkijker. Eu 'aU zal. gedachtig aan de onder vindingen tijdens de vorige crisis-periode, onder Minister Colijn opgedaan aan de laatste mo gelijkheid blijven gelooven, zoolang niet ls aan getoond, dat het befaamde tekort op reöele verwachtingen steunt inplaats van od Departe mentale overwegingen. Het ls bedroevend en toch stemt menigeen oppervlakkig in toe dat do salarissen der >rden verlaagd. Zeker, lk i met u eens. dat er wel salarissen ^rlaagd kunnen worden. Laat men Rijksambtenarer laagstbezoldigden kunnen jets missen, wol de hoogstbezoldigden. De laagstbezoldigden en tevens ongehuwden moeten toch ook al 3 pet. late-n vallen voor ongehuwdenafbrek en niet te vergeten dat ze er voor de berekening van de Gemeentefondsbelasting ook 100 gulden boven de gehuwden bü'krijgen. Betalen de ongehuwde ambtenaren dus nu niet genoeg „vrijgezellen belasting"? Ja. zult ge zeggen, laat ze dan gaan trouwen, dan vervalt dat alles. Welzeker van al die kortingen ten? Hoe 1200 gulden bruto-salaris mt wTzooe"emand&een hulshouden oP^chten? •Het zU te '.lopen dat de leden*1 der Kamer er van doordrongen zijn, dat er van salarisver laging geen sprake mag zijn., daar deze salaris sen nog lang niet op het peil staan, waarop do ambtenaar recht heeft. Van redactiewege verkort. Hoogste stand te Dresden 767.4. Laagste stand te Isafjord 742.0. Stand vanmorgen halft-waalf 762.5, WEERVERWACHTING. (Medeged. door 't Kon. Ned. Meteorologisch Instituut te De Bilt). Meest matige zuid-oostelijke tot zuid-wes telijke wind, zwaar bewolkt of betrokken» iets aachter. BUITENLANDSCH WEERBERICHT (Medegedeeld door het Kon. Ned. Met, Instituut te De Bilt) De depressie bij IJsland heeft over de Britsche eilanden een - :ondaire gevormd, dL aan de westkust van Ierland reeds zware regens gaf. Ook aan de Noorsche kust is de druk gedaald. Indien een secon daire zich op de normale wijze om de hoofd depressie beweegt, dat is in den zin ads de wijzer van een uurwerk, terwijl de hooge druk in Oost-Duit6oliland verder oostwaarts trekt, dan moet ook in onze streken de zuid oostelijke of zuidelijke wind voor een zuid westelijke of westelijke plaats maken, waar bij zware bewolking en regen zijn te ver wachten. De tempc. .tuur is als gevolg van de deores. ie g stegen, terwijl in ons land en Duitschland door nachtelijke uitstraling de ochton dtemperatuur lager werd. TEMPERATUUR. Stand vanmc -gen halftwaalf 13.0 G 1 OCTOBER Zonsopgang 7.00 u.; Zonsondergang 6.3S u. Maanscpgenj 7 51 u.; Maansonderg. 12.18 u. Laatste kwartier 4 October 8.35 u. nam. VOERTUIGEN MOETEN HUN LICHTEN OP HEBBEN Van 'b avonds 7.08 u. tot 's morgens 6.32 tt, WATERSTANDEN RIVIEREN 30 September 1.42 m. 2.94 m. 8.fi8 m. 2,28 m. 2,57 m. 2,49 m. 2.46 m, 0,9 ii m. (Li 14 m. val 0.')5 m. val 0,05 m val Hnnlngeu Kehl Mannheim Bingen Caup Cobienz Ken I en Duisburg. Ruhrort Maastricht Venlo HOOGWATER NED. ZEEHAVENS 1 October Delfzijl i j 1.30 13,39 Hellevoefel,5,16 17,28 Terschelling 10,52 23.12 Willems ad 6,11 18,24 Harlingen 11.82 23,46 Brouwersh, 4,28 IK,40 Z erlkzee 6,0i 17,11 17,86 Idem 2e 18,30 2i,-_'7 Wemeidlnge 6,-6 17, IJmaiden. 6,19 17,33 Vlissingen 3,31 16, hij de luisteraars ne t mUn overtuiging, dat de radio zou bestu- aeeren. En als h(j ontdekte, dat or onder dezen zijn, die des morgens als ze opstaan de radio aanzetten en "s nachts als ze naar bed gaan stilzetten, zoo zou hij zonder twijfel ongeveer hetzelfde zeggen. Wie 't ongeluk heef( onder één dak met zoo'n „kunstminnaar" te wonen, komt tot de sluitrede, dat in menig krank zinnigen-gesticht verstandiger lui zich bevln- don. dan bovengenoemden. 't Moeten wel hol een ander of slapen zijn ze nog dommer als toen zo opston-< den. Binnenkort verwacht ik, dat ze dag en nacht de radio laten aanstaan. We leven nu eenmaal In een maatschappij, waar zulko lui vrU spel hebben. Hen een weinig aan banden leggen, zou zeer gewenscht zijn. Op benzine komt belasting. Zou de mogelijkheid niet be staan, dat op de radio een flinke belasting de morgen tot den avond zg. lui: radio, doet niets of als hü of zU last en verdriet van zijn rracht- geluk zijn. Do eon belasting zou en piano's zouden wee. terwijl de hersens weer gebruikt werden het spel te leeren. Mogelijk zou men schamen een radio te bezitten, omdat men naam kreeg van „hersenloos" te zür Leefde Schopenhauer nog. ik ben dat kaartspelen en radioluisteraars genoemde wijze door hem in één adem zouden worden genoemd. overtuigd DE FRANSCHE MINISTERS TE BERLIJN ng bij edehands auto's Is een speciaal tarle'f voerd Voorts zullen technische adviezen algemeenen aard verstrekt worden, voor rubriek van het Bondjweekblad °,.D^^Vutokani- pioen" worden gogevnj De Fransche ministers hrachten Maandag mornen een hemelt aar. 1-™ Men sict hier de hooge gasten roor het paleis van tamZS' Hindenburg, rechts: de Fransche gezant Po neet, mini-tc r-president Laval. mMstaBtiandC

Nieuwe Leidsche Courant | 1931 | | pagina 2