Jïirnwr grttedjr (jTnurnii! EERSTE BLAD. Uit de Pers. ABONNEMENT: por kwartaal 3.25 (Beschikkingskosten 015.) Per week 0-25 Voor het Buitenland bij Weke- lijksche zending 6.— Bjj dagelijksche zending 7.— Alles bij vooruitbetaling Losse nummers 5 cent met Zondagsblad 7% cent Zondagsblad niet afzonderlijk verkrijgbaar Daaeliiks verschijnend Nieuwsblad voor Leiden en Omstreken Bureau: Breestraat 123 Telefoon 2710 (na 6 uur 3166) Postbox 20 Postgiro 58936 NO. 3470 WOENSDAG 30 SEPTEMBER 1931 ADVERTENTIEN Van 1 tot 5 regelsL17V5 Elke regel meer0.22VS Ir.gez. Mededeelingen van 1—5 regels 2.30 Elke regel meer0.45 Bij contract belangrijke korting. Voor het bevragen aan 't bureau wordt berekend 0.10 12e Jaargang Dit nummer bestaat uit VIER waaronder een i V WAT STEEKT In de Troonrede is terecht een beroep op de offerzin van ons volk gedaan. De offers zullen ongetwijfeld gebracht moeten wor den, in welke vorm dan ook en het moge dan zijn met gewilligheid'. Deze gewenschte stemming zal echter niet weinig aangekweekt worden, wanneer de overheid zelf vóórgaat de soberheid te be trachten. Dit kan op velerlei manier. Nauwlijks was de Troonrede verschenen, of men hoorde in de gesprekken en men las het al spoedig in de krant, dat de Koningin en de Regeering poed praten heb ben, want de hooge inkomens liggen vast in d« wet. Hoewel het nu als een paal boven water staat, dat ons Koninklijk Huis steeds betrek kelijk weinig inkomsten uit de schatkist geniet; en dat ook hooge regeeringspersonen niet dik bezoldigd worden; voelen we toch iets voor bovengenoemde bedenkingen. Daarbij moge dan h'et volgende opge merkt worden. In de jaren van druk hebben de leden van het Koninklijk Huis onmiddellijk het voor beeld gegeven en tien procent van de in komsten, door de wet toegekend van jaar tot jaar vrijwillig in de schatkist terugge stort Uit de laatste vastgestelde jaarreke ning bleek het nog. Ook de massa der Kamerleden heeft dat gedaan gedurende geruimen tijd; alleen verluidde voor eenige jaren, dat er geen eenstemmig besluit genomen kon worden omdat de sociaal-democraten weigerden. We zeggen daar nu verder niets meer van, dan alleen dit, dat de roode pers kiescher handelde, wanneer ze niet scham perde als onlangs in een opschrift; „De Koningin gaat bezuinigen". Er 2ijn immers ook sociaal-democraten, die zich, In weelde baden en er niet aan denken om gelijk op te deelen met arme partijgertooten. Echter, dit alle^ verandert niets aan onze overtuiging, dat de overheid, die offers vraagt, zelf ook het voorbeeld moet geven, Dit is noodig, zal ons volk met gemoedigd- heid de gevraagde offers brengen. Is er. nood, goed, dan zullen op korten termijn maatregelen genomen moeten wor den, om wat slecht is, weg te nemen. Her haaldelijk is reeds gewezen op de cumula tie, de samentrekking van verschillende in komsten üit de publieke kas. Niet weinig leden van publieke colleges, mijden deze cumulatie angstvallig en heb ben nimmer een poging gedaan, doch wel aanbiedingen afgeslagen om door samen trekking hun inkomsten te vermeerderen. Anderen echter zijn daarin ware bolleboo- zen of ondergaan deze toestanden met groo- te energie. Nog pas kon men weer het schouwspel beleven, dat iemand, die pensioen als Kamer lid genoot, tevens SOOO als wethouder in casseerde, doch nu weer Kamerlid wordt en' pensioen als wethouder krijgt (een dui zend gulden) voor heel zijn leven, hoewel zijn wethouderschap gedurende twee jaar een ware mislukking was. Tegelijkertijd krijgt een partijgenoot nu pensioen als Ka merlid en traktement als wethouder. We zeggen dit niet om deze personen iets te verwijten; we wijzen er op, als iets dat steekt en dat hen, die tobben om de belasting te betalen, hindert. Is hier nu geen oplossing te vinden? En sthat voor deze inkomsten onomstootelijk yasi. dat er niet aan geraakt mag worden? Er is nood, goed! laat dan de overheid ook in zulke gevallen met noodmaatregelen komen. NIET GEMAKKELIJK. Natuurlijk onderschatten we de moeilijk heden niet, welke zich voordoen, als men de cumulatie van salarissen, pensioenen en schadeloosstellingen wil temperen. Die moeilijkheden zijn vele. Juist, omdat verschillende publieke colle ges op eigen houtje al deze dingen hebben geregeld en de algemeene wet geen afdoen de grens stelde. Eigenlijk moet men nog blij zijn, dat iemand1 geen Minister, Kamerlid, Gedepu teerde en Wethouder tegelijk kan zijn; doch men kan wel twee van de vier com bineeren en van de andere twee pensioen hebben, plus mogelijk nog wachtgeld als ambtenaar. Dat is toch al te dwaas en als een groote stad iemand 3 4000 wethouderspensioen geeft, dan geschiedde dat oorspronkelijk om hem te troosten over het verlies; doch het wordt bedenkelijk, als hij vrijwillig heen gaat om b.v. Gedeputeerde te worden. Alleen maar, nu die afzonderlijke veror deningen eenmaal bestaan, en ze tegen el kaar inwerken, valt het moeilijk om er uit te komen. En toch mag het zoo niet blijven. De druk op rle belastingen, noodig om de pensioenen enz. te betalen van mannen, die nog in de kracht van hun leven staan, Bovendien: dan is er nog het reeds meermalen ge signaleerde feit, dat verschillende Kamer leden, die vroeger rijks-ambtenaar waren reeds vele jaren een belangrijk verlofs- tractement ontvangen, terwijl het vol strekt vast staat, dat ze in hun oude func tie nooit zullen terugkeeren. Andere voor beelden van verkeerde royaliteit zijn èn het oploopen van verschillende pen sioenen uit verschillende hooge functies èn het gelijktijdig genieten van een (hoog) salaris uit de eene en (hoog) pen sioen uit andere ambten. Wanneer de ge vallen eens precies, met cijfers en al, be kend werden, zou het publiek meer dan verbaasd staan. Nog iets anders. We zijn in het kostbaar bezit van 'n afgevaardigde, die gelijktijdig opneemt: schadeloosstelling als Kamerlid, pensioen als oud-wethouder, verlofstracte- ment (sinds23 jaar) als oud-ambte naar. Tot voor kort had hij er ook nog presentiegeld als raadslid bij. Natuurlijk heeft hij als Kamerlid ook vrij reizen en recht op het pensioen, dat voor hem het maximum reeds heeft bereikt. Hij oefent bovendien een goede advocatenpractijk uit. Wij vragen ditmaal in bet bijzonder aandacht voor het geval van den heer J. ter Laan te Rotterdam, niet met het oog op diens p e rs o o n, maar zuiver als geval. De heer ter Laan was in 1929 lid van de Tweede Kamer (f 5000, vermeerderd met zijn verlofs-tractement als oud-ambte naar), werd toen benoemd tot wethouder van Rotterdam (f 8000) en kreeg onmid dellijk pensioen als Kamerlid (f 2400). Ilij hield echter het Kamerlidmaatschap open, voor het geval, nietwaar? hij wéér mocht stuivertje wisselen. De wet maakt dit mogelijk. In het particuliere leven kan dit niet; als men daar een nieuwe en goed-bezoldigde functie aanvaardt, geeft men (natuurlijk.) de oude prijs, maar in de politiek kan men onder bepaalde om standigheden de oude reserveeren, en het was dus het recht van den heer ter Laan om dit te doen. Nu is hij als wethouder afgetreden: hij wisselde stuivertje met den heer Brautigam, en werd weer Ka merlid. Zijn pensioen als Kamerlid hield nu natuurlijk op, want hij kreeg de ge wone schadeloosstelling weer, maar nu krijgt hij voor de variatie pen sioen als wethouder: de twee sim pele wethoudersjaren brengen hem een levenslang pensioen van f 1000 op. Nu weten wij wel, dat de heer ter Laan, door den loop der omstandigheden, er niet op vooruitgaat, nu hij weer Kamerlid wordt, integendeel, hij gaat achteruit, en zulks te meer, waar hij zijn verlofs-tracte ment als ambtenaar ook niet meer ont vangt (hij heeft in 1929 eervol ontslag gekregen), maar wij noemen dit voor beeld om te vragen: is het geen misstand, dat mén een goed- bezoldigde openbare functie (wethouder) aanvaardend, gelijktijdig een belangrijk pensioen uit een andere openbare functie (Kamerlid) ontvangt? BRIEVEN UIT DE HOOFDSTAD Do Nederlander schrijft: In De Residentiebode van gis terenavond komt een artikel voor, waarin gewaagd wordt van oneenigheid in het Kabinet; van een mogelijk aanstaand af treden van het Kabinet; van de moeilijk heid alsdan een opvolger voor den Minis ter van Financiën te vinden; van een ge rucht dat casu quo mr. Romme te Am sterdam als zoodanig zou worden aange zocht; en van een steeds meer te weiv schen overlatende gezondheid van den hardwerkenden minister van Financiën, zoodat hij dan ook de vorige we ik roods eenige dagen rust heeft moeten houden en op medisch bevel zijn werkzaamheden aan het Departement heeft moeten onder breken. Wij hebben den Minister van Financiën verzocht, ons omtrelit de juistheid hier van in te lichten. De heer De Geer verklaarde ons, dat dit alles voor hem nieuw was, met uitzonde ring slechts hiervan, dat hij de vorige week eenige dagen thuis is moeten blij ven, waar hij echter op zijn studeerkamer alle stukken heeft kunnen afdoen. Sinds eenige dagen is hij hersteld op zijn De partement terug. Aan het nederleggen van zijn taak om gezondheidsredenen, of om welke andere reden ook. heeft hij geen oogenblik gedacht. Wat uiteraard niet wegneemt, dat hij te allen tijde be reid is, zijn taak aan een ander over te dragen. HOOG BEZOEK Deze week voelen wij ons niet -alleen Hoofdstad, dat doen wij toch wel, maar zien wij het op onze straten en zien wij het aan het hooge huis op welks koepel de vorste lijke standaard wappert. Daar zijn gelukkig altijd nog een heel groot aantal Amsterdammers, die zich in dit jaarlijksch bezoek verblijden. Veel meer dar. sommige bladen noodig vinden te annon- cceren. Zeker, het moment was ditmaal niet zoo heel gelukkig. In de vroolijke Meimaand, als de zomer genaakt en het jonge leven in tak en twijg, zich baanbreekt, als de werkgele genheid ruimer wordt en de dagen langer, als de hoop op een goed, op een beter jaar nog leeft bij allen, is het alles kleuriger, vroolijker en warmer. De grauwe dagen van September, al ont brak de zon niet geheel, de meer en meer ontluisterde hoornen,' de sombere perspec tieven voor den komenden winter, de finan- nancieele moeilijkheden in het buitenland, nemen iets weg van de kleur, die altijd op nieuw het bezoek van onze Landsvrouwe aan Amsterdam geeft. Het was goed gezien, dat de feesten nu werden afgelast. Geen gala-voorstelling, geen soiree, geen officieele diner.. Psychol--- gisch heeft dat alles inderdaad beteekenis en met demagogie, zcoals de beer Van der Walle het in „Het Volk" betitelde met de beminnelijke bescheidenheid, die wij van sociaal-democraten gewend zijn, heeft het niets gemeen. Gelukkig was er wel gelegenheid dat H. M. den Raad van Amsterdam ontving. Dat hoort bij het bezoek en de meeste raads leden zouden dit ook niet gaarne missen Er is dan gelegenheid om over de stad, haar positie en zorgen, haar schoonheid glorie, zoo eens ongedwongen te spreken. Telkens treft het weer hoe groot de b langstelling is en hoezeer de Landsvrouwe ook op de hoogte i? met wat er in de stad gebeurt en met wat er leeft onder haar vc-Ik. Het is eigenlijk niet wel te verstaan, dat zelfs bij een zoo eenvoudige ontvangst de sociaal-democraten ontbreken. Wanneer de Commissaris der Koningin het Gemeentebe stuur zou uitnoodigen, achten wij het buiten gesloten dat de sociaal-democraten zouden weigeren. Als de Burgemeester de heeren vroeg op een thee, zouden ze komen Als het Hoofd van den Staat bij haar bezoek aan de Hoofdstad den Raad uitnoodigt blijven zij weg. Om principieele redenen? Natuurlijk niet, dan zouden ze ook andere officieele perso nen moeten negeeren. Uit onbeleefdheid? Wij zijn er van overtuigd, dat daaraan bet Wegblijven niet moet worden toegeschreven. Neen, het is alleen de vrees dat de m^n van de straat dat niet zal verstaan en dat de communisten of de links staande groe pen hier voordeel uit zuilen slaan. Men nioet daar toch eens overheen. En wij hebben liet gevoel dat velen in hun binnenste er al lang over heen zijn. De Amsterdamsehe bevolking toont bij elke rit nog steeds belangstelling, ook ais is de sfoet veel eenvoudiger dan voorheen, toen Willem ITI nog onze koning was. Er dat alles is niet gemaakt, al is wederom het sociaal-democratisch hoofdorgaan zoo 'iendelijk dat te veronderstellen. Wie nog contact heeft met de jeugd, met de breede lagen ook, die vast houden aai het geloof der vaderen, die weet wat cei warmte en liefde hier nog leeft. En wie bij de rijtoeren zoo hier en daar eens toeschou- is en ook toehoorder, die weet dat even- Eigenaardig is, dat elke poging die uit de burgerij wordt aangewend om eenige lei ding te geven, niet alleen tijdens het be zoek. maar ook op de verjaardagen der Ko ninklijke familie, door de roode pers wordt beschouwd of juister voorgesteld als bewijs dat niemand meer iets voelt voo Vorstenhuis en voor vreugdebetoon als de Landsvrouwe de stad bezoekt. Een bewijs uit het ongerijmde, want poging alleen spreekt het al tegen. Maar bo vendien het aantal dat wel graag meedoen wil en zich uiten en toonen wie ze zijn en hierin ook weer een belijdenis uitspre ken, is nog zoo enorm groot, ook al poogt dé pers van zekere richting alles te verstik ken en al durft men zelfs vanwege de neu traliteit het Wilhelmus niet aan op vele volksscholen. Neen. 't zit er gelukkig nog diep in, om dat God in de historie van ons volk deze band heeft gelegd en op dit verbond Zijn zegen gegeven. De drukte die enkele communistische dwaashoofden maken op den Dam, accen- tueeren slechts hoe groot het aantal is on zer burgers die zich blijven scharen oni Troon en Stamhuis. Blijve dit zoo, door de goede hand Gods over ons. AREND VAN AMSTEL. wordt te zwaar, dan dat wij er maar zonder eer in zoud'en berusten. Terecht is de opmerking gemaakt, dat op de rijksambtenaren verhaald wordt, wat aan de gemeenteamtenaren ten goed komt en blijft komen, wier positie zeker niet over dreven gunstig is, maar ongetwijfeld gun stiger dan die van hun collega's bij het rijk. De onbillijke verhouding zou natuur lijk weggenomen worden, als het gemeente- personeel daalde tot het peil van het rijkspersoneel; en het is m o g e 1 ij k, dat het daartoe moet komen; maar daarmee is de rechtvaardigheid van zoodanige maatregel nog niet aangetoond. Anderzijds mag men niet al te spoedig concludeeren, dat er nu eenmaal aan deze dingen niets te doen is. Want het zijn wer kelijk vragen, die èn om het groote finan- cieele belang, maar ook ter geruststelling van het rechtvaardigheidsgevoel om oplos sing roepen. BINNENLAND. OFFICIEELE BERICHTEN ONDERSCHEIDING. Bij Kon. besluit is benopmd tot ridder t de Oranje Nassauorde J. Best Nzn. te Berk- is bevorderd tot officier in de Orde van Oranje Nassau, A. Plesman te 's-Gravenhage, directeur van de Koninklijke Luchtvaart Maatschappij voor Nederland en Koloniën en benoemd tot Ridder in de Orde, H. Mar tin te 's-Gravenhage, Algemeen Secretaris er Procuratiehouder bij genoemde Maatschappij is de Eeremedaille der Orde van Oranj( Nassau in zilver toegekend aan Ch. H. Wino- wattan, employé bij do cultuuronderneming Pasir Langkap in de provincie West-Java. SCHEEPVAARTINSPECTIE. Bij Kon. besluit is benoemd tot hoofd ambtenaar van administratie bij de Scheep vaartinspectie, J. N. de Ronde, thans admi nistratief ambtenaar der lo klasse bij ge noemde inspectie. KRANKZINNIGENWEZEN Bij Kop. besluit is benoemd tot genees kundige bij hel Rijkskrankzir r'gengesticht te Woensel J. IT. J. Kruizinga, arts te Gro ningen. CANDIDAAT IND. AMBTENAAR. Voor de opleiding als candidaat-Indisch ambtenaar zijn vanwege het Commissariaat voor Indische Zaken bij het Departement v Koloniën aangewezen de heeren L. V. Barsse, H. J. D. von Bargen, W. C. L. Bethleder, W. A. Bos, J. J. C. Everhardt, J. R. Glaubitz, Th. M. J. de Graaf, W. G. L. de Haas. J. H. van Bal, W. F. Haaewinkel, E. Haug, F. J. Haver Droeze, M. H. van der Hoeven, J. J. van der Hout, T. Huitema, W. V. Jarigsma, H. N. M. Klooster, D. Kramer, H. A. Loots, S. Lopes Cardozo, S. Meijer, A. Moolenaar, F. L. Mul der, J. W. Naarding, A. P. Post, C. Proper, C. P. Reders, E. W. Sawers, P. H. Schrau- n, G. Spoelstra, A. Stolk, J. H. Terpstra, P. Thomassen, W. F. Tobi, H. Verhagen, J. W. A. Verhoeven, J. D. N. Versluys, J Zwart. REGENT GEVANGENIS Bij Kon. besluit is benoemd tot lid van het College van Regenten over de gevangenis te Middelburg, jhr. ir. J. L. Boreel, ingenieur bij den polder Walcheren, wonende te Mid delburg. RECHTERLIJKE MACHT. Bij Kon. besluit zijn benoemd tot ambte naar van het Openbaar Ministerie bij de kantongerechten in het arrondissement Am sterdam ter standplaats Amsterdam mr. J. A. C. Groenewegen en is bij deze kanton gerechten tot ambtenaar van het O. NL be noemd mr. J. E. Visser, advocaat en procu reur te Amsterdam; is benoemd tot ambtenaar van het O. M. bij de kantongerechten in het arrondisse ment Haarlem ter standplaats Haarlem mr. Th. Semeyns de Vries van Doesburgh te Leeuwarden, en is bij laatstgenoemde kan tongerechten tot ambtenaar van het O. M. benoemd mr. J. Zaayer te 's-Gravenhage; is benoemd tot ambtenaar van het O. M. bij de kantongerechten Maastricht, Heerlen en Gulpen ter standplaats Maastricht mr. W. P. Bakhoven te Maastricht, en tot ambte naar van het O; M. bij de kantongerechten Roermond, Venlo, Weert, Helmond, Sittard en Eindhoven ter standplaats Roermond mr. J. C. Maris te Arnhem. EERSTE KAMER HET VOLKSCREDIETWEZEN BESTRIJDING VAN MISSTANDEN Dezer dagen is te Leiden een vergadering gehou<len van de commissie ter bestrijding de misstanden in het Volkscredietwezen aldaar. Mr. Dr. P. G. Knibbe gaf een kort overzicht in de tot op heden bereikte resultaten. De heer Van der Heyden secretaris van het Bureau voor sociale adviezen, gaf vervol gens een overzicht van de door ziin vereen, gevoerde radio-cessie-procedure. Na uitvoerige bespreking besloot de commissie a rleg te plegen o.a. met den on langs opgerichten bond van belanghebben den bij den verkoop op termijnbetaling en de drie radiobonden, waarbij de meeste hande laren zijn aangesloten, van wie de Secretaris der commissie reeds verschillende brieven had ontvangen en te trachten gezamenlijk de wantoestanden een einde te maken. DE VLOOTSCHOUW OP. SCHIPHOL EEN MONUMENT ONTHULD. Koninklijke belangstelling. Gister heeft ter inleiding van den weke- lijkschen luchtdienst Amsterdam—Batavia v.v., op Schiphol een vliegfeest plaats ge had. In den morgen heeft Minister Rey- m e r een monument onthuld, dat als her innering aan de opening van dezen dienst moet worden beschouwd en wethouder E. J. Abrahams heeft die met een korte toespraak namens de gemeente Amsterdam aanvaard. Dit gedenkteeken is een opgaande hard- steenen zuil, waarboven een bronzen we reldbol, gedragen door vier verkeersvlieg tuigen. Op deze wereldbol is Amsterdam aange geven als een knooppunt van een aantal Jijnen. De lijn AmsterdamBatavia is door ëèn koperen strook aangegeven. Boven den wereldbol staat een Hermesfiguur met een Mercuriusstaf en een fakkel. Op de hoeken zijn vier vlaggen aangebracht, die van Ne derland, Ainsierdam, Batavia en de K. L. M. Op het voetstuk van het monument staat Amsterdam—K. L. M.Batavia. Ge regelde dienst 1930. Hierna werd door den heer Fokker een bronzen plaat aan de gemeente aangeboden voorstellende een Vliegende Hollander, met het verzoek deze plaat te laten inmetselen in het station van de K. L. M., ter nerin- nering aan de opening van den wekehjk- schen luchtdienst op Indië. Tusschen twaalf en drie uur hebben de escadrilles van de Marine, de Landmacht en de Nationale Luchtvaartschool vliegde- monstraties gegeven. Om half drie 's middags reed de Konink lijke stoet het vliegveld op, en had de in spectie der luchtvloot plaats, waarbij H. M. de Koningin zich o.a. eenigen tijd met den piloot Geysendorffer heeft onder houden. Om half vier vertrokken de Koningin en Prinses Juliana naar het Loo. EEN KONINKLIJKE GIFT H. M. de Koningin heeft f 300 geschonken aan het bestuur van het aanvullingsfonds bij de afdeelingskas voor ziekengeld verze kering voor de werklieden van Werkspoor met de bedoeling, dat het bestuur daarover kan beschikken in gevallen waarin het re glement voor het aanvullingsfonds niet of onvoldoende voorziet. AMSTERDAM ONJUISTE VOORLICHTING! :e", het orgaan i aing vooro.eretd heden daaruit weg te nemen en zij daarmede een wensch van de rechtser. nergelegd in het program van 1929 De wijze., waarop aan dit punt van het accoord der m- derheidspartijen uitvoering is gegeven, m« ook door de antirevolutionaire tegenstam worden geprezen als loyaal. Er is een pensioen regeling voor het onderwijzend personeel komen, een vergoeding voor de vervanging personeel bij ziekte is toegestaan, voor do goeding van kosten van nieuwe en bestaande schoolgebouwen is een betere regel pen. kortom, B. en W. hebben de van het bijzonder voorbereidend onderwijs het DE SALARISVERLAGING 'T ZAL EEN HEETE STRIJD WORDEN. De strijd om de salarisverlaging der rijksambtenaren zal zwaar en heet worden. Minister de Geer geeft reeds bij voorbaat te verstaan, dat hij voet bij stuk zal houden; want dat de Regeering (en deze blijft on getwijfeld homogeen) beter 'bad gedaan de verlaging niet aan te kondigen, dan nu in te trekken. Doch de opposanten zullen zich hierdoor niet uit het veld laten slaan en de Regeering vragen: Waarom hebt ge het eenstemmige advies van de Commissie voor Georganiseerd Overleg op 2 Sept. dan niet opgevolgd? De R.K., A.R.K.A. oefent zich reeds v de strijd en ook de Chr. Ambtenaarsorgani satie kiest partij tegen de verlaging. Men meent, dat het beter gezocht kan worden verhooging der Rijksinkomstenbelasting. In de vergadering der Amsterdamsehe af- deeling van de A.N.C.A.B. heeft de bonds- secretaris, de heer Vermeulen, vorige week meegedeeld, dat in een conferei.tie met de A.R. en C.H. Kamerfracties het standpunt is verdedigd, dat het tekort over het Neder- landsche volk verdeeld moet worden. Over deze conferentie meldt De Stan daard nader: „De vertegenwourdigers der vijf bij het Comité aangesloten bonden hebben zeer ern stig bezwaar gemaakt tegen dit voornemen, omdat zij van oordeel zijn, dat een eventueel tekort op de Rijksbegrooting niet moet wor den gedekt door een aantasting van het salaris, doch moet worden opgebracht door het geheele Nederlandsche volk naar draag kracht Voorts herinnerden de vertegenwoordi gers aan den reeds in 1924 uitgesproken wensch, om het georganiseerd overleg, zoo wel in de Centrale Commissie, als in de bij zondere- en dienstcommissiën bevoegd te verklaren inzake de organisatie en werk wijze bij de diensten en bedrijven, teneinde daardoor bezuinigingen to bereiken, waar bij het personeel vertrouwen heeft, dat voorstellen die tot genoemd doel leiden, vol komen objectief en vertrouwelijk behandeld worden." roldoi sijde gewend zijn. niet geoorlofd ts. i d hebben gegex door de gewoonte A.nt!revolutionnlre :raten, die dat nla: willen of du krijgen, dat DAGBLAD DE TIJD De heeren Ed. Brom, P. J. M. van Gils, P. W. de Jong, J. W. Schneider en P. J. Witteman, deelden in de T ij d mee, dat zij, nu zij hun tijdelijke taak hebben vol bracht, ontslag hebben genomen als com missarissen van de N.V. Dagblad en Druk kerij „De Tijd". tegen. Geen gediend. Niet omdal wat alleen bevredigen kan, dat is „re de bijzondere voorbereidende school Het schijnt, dat zelfs de staatslieden der S-PAP- alleen bij dit soort voorlichting hun ARNHEM HET NED. HERV. DIAKONESSENHUIS. Thans is bekend geworden, dat het Diaco- nessenhuis der Ned. Herv. Gemeente te Arn hem, voor een bedrag van f135.000 betrokken is bij het faillissement der bankiersfirma H. van der Broek en Co. Dat bedrag zal door eventueele uitkeering nog eenigszins worden verminderd. Dank zij het onderpand, dat no taris Engelberts als trustee der obligatiehou ders onder zich had, bleef het grootste deel van het Bouwfonds behouden. Getracht zal worden by een staats- of gemeentelijke instel ling de nu ontbrekende gelden voor den bouw te leenen. De rente daarvan is verzekerd uit de gewone inkomsten. De bouw van het we Diakonessenhuis zal volgens de bestaande plannen worden uitgevoerd. Uit het Sociale Leven. Voornaamste Nieuws. (bli 1). De vlootschouw op Schiphol. Het conflict in de metaalbedrijven, (blz. 2.) De Volkenbondsvergadering is uiteenge gaan na de resolutie voor bewapeningsstil* stand te hebben aangenomen. Vredesgeruchten inzake het Mandsjoerij* sche conflict. De anti-Japansche demonstra ties te Honkong duren voort. Laval en Briand te Parijs terug. Een ver klaring naar aanleiding van hun reis. De bezuinigingtwetten in Engeland doofl het Lagerhuis aangenomen. Een memorandum der Engelsche Libe ralen. Mac Donald, Snowden c.s. uit de Labour- partij gezet. (blz. 3) Een herinnering aan de Brabantsche In dustrie dagen. Zesde Westlandsche Geref. Jeugddag. (blz. 5) Economische Wereld.. ->blemen VI. (blz. 7) De weekstaat van de Nederlandsche Bank. (bldz. 8). In Groningen is een auto in een sloot gereden, waarbij twee personen zijn gewond, (blz. 9) Het wetsontwerp inzake de Artsenijbereid- kunst Een bezoek aan de stichtingen van d« Vereen. Het Hoogeland. IN 'T B0ERTANGER MOERAS Eigenlijk was dat zoowat alles, wat ilc op school van deze Drentsche uithoek geleerd had: het Boertanger moeras. Waarin het slecht vechten was voor vreemde legers, doch waar de strijd tegen het modernisme ook zwaar is. We legden, om dat laatste te beoordee- len, vaak een bijna onfeilbare maatstaf aan. En wanneer we dan van Drentsche heidedorpen hoorden, zeiden we haast spon taan tegen elkaar: Daar zal wel geen Chris telijke school komen. Natuurlijk, na de wet-de Visser was dat anders: doch ook daarvóór vergisten wo ons wel eens. En zie, nu bleek mij, dat.dit ook met Boertange het geval was. De Chris telijke school daar is gebouwd vóór de in werkingtreding van deze gezegende wet; doch niet op zoodanig tijdstip en onder zoo danige voorwaarden, dat rente en aflossing van het kapitaal, welke men nu jaarlijks van de gemeente ontvangt, meer dan vol doende ziin om de onkosten te dekken. Integendeel, van meetaf zat deze school, welke eigenlijk een vooruitgeschoven zen- dingspost is. in de knoei Want men zucht onder rente en aflossing. Er is zoo een schuld gegroeid van f 33001 en daarvoor zijn de bestuursleden persoon lijk borg bij de Boerenleenbank. En 'tgaat deze kleine landbouwers ook al niet voor den wind, zoodat hun borgstelling velen zou ruïneeren. Hoe het komt? De aflossing en de rente zijn te hoog. Jaarlijks moet er f 2600 zijn, en men beurt ruim f 1600. Onlangs poogde men nog eens door een bazar iets van het tekort te dekken, maar de linksche burgemeester weigerde deze zonder opgaaf van reden. Daarom is besloter tot uitgifte van «en obligatieleening van f 33.000, in groote en kleine coupures, tegen een rente van 4 Tot zekerheid dienen do gemeentevergoe ding ran f 1365 per jaar; de huishuur van de schoolwoning in een le hypotheek over alle gebouwen en een persoonlijke borgs'-el- line der bestuursleden. Voorts treedt de heer G. Meima, inspec teur Chr. Nat. Schoolonderwijs op aU trustee voor de obligatiehouders, terwijl het moderamen van den Schoolraad de zaak lif»»*«liik on met vertrouwen aanbeveelt. Mij dacht, dan mag ik er ook wel een woordje over schrijven; want het Christelijk onderwijs ligt ons volk nog steeds op 't hart. Wie helpen kan. die helpt. Al is het maar door een voorloopige toezegging te zenden aan het correspondentieadres der school: de heer D. Brouwer, H. d. S., Bourtange. HET CONFLICT IN DE METAAL BEDRIJVEN Half om hall bi] den rooden Bond Men meldt ons uit Rotterdam: Gelijk wij reeds mededeelden, zouden gis teravond twee der vakorganisaties in de metaalbedrijven met de personeelen der betrokken werven vergaderen om de vraag te bespreken of tegen de aangekondigde loonsverlaging gestaakt moe6t worden. De drie hoofdbesturen der metaalbewer- kersbond-en waren Zaterdag in een gecombi neerde vergadering bije-i. gekomen tot het opstellen van een gemeenschappelijk advies Dit advies luidde, dat de besturen niet do mogelijkheid zagen zich georganiseerd fin staking) te verzetten en dat daarom den leden werd aanbevolen aan het werk te blijven op de nieuwe voorwaarden. Dit a 1- vi-es is gisteravond in een zeer druk be zochte vergadering van den Chr. Metaalbe werkers-bond in De Eendracht met op twee na algemeene stemmen aanvaard. Ook de vergadering van den z.g. moder nen „Algemeenen Ned. Metalbewerkere- bond" was zeer druk bezocht. Omtrent het resultaat van de bespreking meende de d'istrictsbestuurder ons geen mededeelina te kunnen doen. Wij vernamen echter, dat bij den rooden bond het advies van het hoofdbestuur m et een kleine meer derheid is aanvaard. In verband met het resultaat der stemming zou het bestuur zich nog nader beraden. De nfdeeling Rotterdam van den R.K. Bond zou hedenavond in verga dering bijeen komen om het gemeenschappelijk advies te bespreken.

Nieuwe Leidsche Courant | 1931 | | pagina 1