Laval en Briand te Berlijn MAANDAG 28 SEPTEMBER 1931 DERDE BLAD PAG. 7 Toejuichingen, geen incidenten Sterke polifie-afzettingen Briand op het graf van Stresemann Ernstig-gesfemde tafelredevoeringen Zaterdagmiddag zijn Briand en «aval in ©en slaapwagen van den Noord-Express van Parijs naar Berlijn vertrokken, uitgeleid door een talrijk publiek eu door de minis ters Tardieu en Flandin, den Duitschen raakgelastigde en vele persvertegenwoordi gers en fotografen. Na een voorspoedige reis zijn zij op net vastgestelde tijdstip. Zondagmorgen vroeg op het Berlijnsche station Friednchstrafise aangekomen. Uunter den Linden was s morgens vóór acht uur reeds dcor groote pohtie-afdeelin- gen afgezet Van het station Friednchstrasse langs Georgenstrasse en Neustaedtische Kirchstrasse zoomede Unter den Linden stonden de 'politieambtenaren zij aan zij. Van hotel Adlon hing de Fransche driekleur uit, tusschen de Duitsche rijksvlag en de Duitsche handelsvlag. Van de tegenover hotel Adlon gelegen Fransche ambassade hing de Fransche vlag uit. land, het verleden ook naar den geest ver geten is en de blik gemeenschappelijk ge- rischt wordt op de geestelijke, economische en politieke toekomst. Wij weten, dat de herinnering aan het verleden oneindig veel bevat dat scheidt. Maar deze herinnering mag geen beletsel zijn om uit de erkenning, dat een Fransch- Duitsche samenwerking onontbeerlijk is om de economische orde van Europa en de ge- heele wereld van een dreigende ineenstor ting te redden, de noodige consequenties te trekken. We zullen ons wederzijds moeten laten leiden door den wil om alles, wat scheiden kan, terzijde te laten en ons te bewegen op het gebied, waar slechts gemeenschappelijke belangen bestaan en overeenstemming ge vonden kan worden. Met het oog op de ernet en het belang van de gemeenschappe lijk door ons te verrichten taak, mogen wij ons echter niet verhelen, dat nog een lange en moeilijke weg moet word"cn afgelegd om ons beider doel te berèiken. Ten slotte 6prak Dr. Brüning d ehoop udt, dat het resultaat van het bezoek de bevesti ging van den Europeeschen vrede zou mogen 'dienen en dat het ertoe zou mogen bijdragen, dat de volken met nieuwen moed de huidige moeilijkheden zouden kunnen dragen en Da aankomst der ministers. Toen om kwart voor negen de auto's met tie mesters kwamen aanrijden, bracht het publiek luide toejuichingen. De wagens der ministers werden voorafgegaan door eenige autos met politiemannen. De Duitsche mi nisters Brüning en Curtius, die hen op het station officieel hadden begroet, begeleid den hun gasten tot den hall van het hotel waarna de heeren afscheid namen, om naar hun eigen woningen terug te keeren. De menschenmenigte stroomde toen voor net hotel samen. Het publiek, dat spoedig daarop nog slechts uit een paar honderd personen bestond, waaronder zeer vele met het insigne van de Rijksbanier, riep herhaal delijk: Leve de vrede .terwijl heilroepen op de Duitsch-Fransche toenadering werden Uitgebracht Minister-president Laval verscheen eenige malen voor een geopend venster, terwijl Bnand zich achter een gesloten venster ver toonde. Tegen kwart voor tien verschenen de beide ministers eenige oogenblikken op het balcon. Laval wuifde de menigte met een zakdoek toe. Briand wuifde de menigte met de hand toe en klapte zelfs in de han- Ontvangsten. Om half elf otntving Laval de Fransche perevertegenwoordigers, de Fransche kolo me en de leden van de Duitsch-Fransche .Vereenigmg in de Fransche Ambassade. Vervolgens legde Laval een verklaring af v® 5^itache Per9. De Fransche premier zette hierbij het doel zijner reis uiteen, dat voor alles bestaat in de samenstelling van een Duitsch-Fransche commissie van onder zoek naar alle economische kwesties. Langs dezen weg, aldus Laval, zal men dan ook komen tot verdere overeenstemming. Hierna hield Laval een korte toespraak tot de radioluisteraars, waarin hij dankte VOor de hartelijke ontvangst te Berlijn. Bezoeken. Om half twaalf bracht Laval een bezoek «an den Rijkskanselier en Briand w zoek aan Dr. Curtius. Te voren hadden Briand en Francois Pon bet een krans gelegd op het graf van Stre semann. Lunch bij Dr. Cortlns Om half twee werd het noenmaal gebruikt BIJ den minister van Buitenlandsche Zaken Dr. Curtius. Hieraan werd behalve door de Fransche gasten en ambassadeur Poncet, deelgenomen door den Rijkskanselier Dr Brüning, staatssecretaris von Bulow, ambas sadeur von Hoesoh en andere Duitsche po litici. Bespreking bij Brüning. De vastgestelde ministerbespreking vond om half vijf plaats bij den Rijkskanselier. Eerebanket en receptie Om half ne^en 's avonds werd een diner gobruikt bij dr. Brumng, dat te 10 volgd werd door een receptie. Aan h»1 diner zaten o.m. alle leden van het Rijkskabinet aan, verder waren bij het diner aanwezig de leden van het presidium van den Rijksdag, vertegenwoordigers van den Rijksraad, eenige leden van den Rijks dag en eenige hooge ambtenaren, voorname- v va-? ,h€t Dijksministerie van Buitenland- acne Zaken. Tijdens den maaltijd werden door den Duitschen Rijkskanselier en den rranschen Minister-president twee tafelrede- voeringen uitgesproken. Brünings rede Briinlng begroette zijn heide hooge In vleiende bewoordingen. Hij herinnerde aan Briand's samenwerking met den helaas te vroeg ontslapen minister Stresemann, aan Locarno en aan het Kelloggpact en wees er toen op, dat thans de economische toe stond der wereld meer en meer het mid delpunt van aller zorgen is geworden. Overal kwellen nood en zorg, onzekerheid en wanhoop de volken, die vol verwachting naar hun regeeringen opkijken en van hen bevrijding rnt de crisis hopen. In dezen zorg- vollen tijd is reeds lang de erkenning ge meengoed gewordftn, dat Europa slechts door doelbewuste en verstandige samenwerking van alle landen, en slechts door snelle en wederzijdsche hulp, voor de ergste ellende en voor een blijvende catastrophe bewaard kan blijven. Voor de beteekenis van de Fransch-Duit- sche betrekkingen voor alle leidende volken Ï?i56?nu ader bewijs no°<«g- De geheele we- bierv»n op de hoogte. Thans kan ik met instemming van de gdheele wereld uit drukking geven aan de overtuiging die ik eenige maanden geleden aldus formuleerde dat een werkelijk evenwichtige en vrucht- re samenwerking der Europeesche volken en de voor een nieuwe wereld noodzakelijke ïrTrhpertWikicli^ s'eiil'satie mn den Eu-ropeeechen vrede slechte ver zekerd zullen zijn op den dag, waarop bij de twee groote buurstaten, Frankrijk en Duitsch VERKIEZINGEN TE HAMBURG Zondag werden te Hamburg verkiezingen gehouden voor de Bürgersohaft, het sto'ds- parlement. De soc.-dem. gingen terug van 60 op 46 zetels, de communisten stegen daarentegen van 27 tot 35. De Duitsch-nationalen kwa men van 22 op 9 zetels, do Nationaal- socialisten stegen van 3 op 43 zetels. Hun sterke toename blijkt zeer duidelijk uit het verschil in de stemmen die in 1928 en die welke thans zijn uitgebracht, n.l. 14.760 en 202.465. Het Centrum behield zijn twee ze tels. De overige partijen boerden alle sterk achteruit, behalve*de Chr. spciale Volks- dienst die van 0 op 2 zetels is gekomen. HET CONFLICT IN HET VERRE OOSTEN Rede van Laval De Fransche minister-presiden Laval be antwoordde de tafelrede van Dr. Brüning door zijn dank uit te spreken voor de har telijke ontvangst die zoowel hem als Briand was bereid. Gij kunt ervan overtuigd zijn zoo sprak hij dat wij ons de beteeke nis van ons bezoek aan Berlijn ten volle bewust zijn. Niets kan dit beter karakteriseeren dan het feit, dat wij heden in dezelfde zaal bij een zijn, waarin meer dan vijftig jaar ge leden het Berlijnsche Congres vergaderd heeft en dat sedert dien geen Fransch mi nister meer naar Berlijn gekomen is. Wij verheugen ons ten zeerste, U, mijn heer de Rijkskanselier en den Rijksminister van Buitenlandsche Zaken te mogen begroe ten. Gij, mijnheer de Rijkskanselier, behoort tot de geestelijke elite, wiens hooggerichte eigenschappen door de geheele wereld er kend en die in de moeilijkste tijden het even wicht hebben weten te bewaren. Briand en ik zijn naar Berlijn gekomen met dezelfde bedoeling, waarvan de Rijks kanselier zoo juist gesproken heeft. Wij wil den niet alleen een beleefdheidsdaad ver richten door Uw vriendelijke uitnoodiging aan te nemen. Sedert twee maanden is de economische toestand der wereld zonder ver betering gebleven. Wij wilden de draad der besprekingen, die we in Londen zijn begon nen en te Parijs hebben voortgezet, in deze schoone hoofdstad weer opvatten. De huidige crisis eischt buitengewone in spanning van alle staatslieden, wederzijdsche goeden wil en samenwerking. Slechts dan kan het gevoel van vertrou wen, zonder hetwelk geen credieten, geen ruil van goederen, geen vruchtbaar werk en geen hulp in de huidige crisis mogelijk is, hersteld kunnen worden. Het voorbeeld, dat Duitschland en Frankrijk in dit opzicht ge ven, heeft zeker goeden invloed uitgeoefend. Ten aanzien van de economische proble men en binnen het kader, d'at werd ont worpen, -willen wij trachten een nauwere samenwerking en van vertrouwen vervulde •betrekkingen ie vestigen. Wij hopen dat ons pogen, tesamen met dat der Duitsche ministers, wiens ruime blik wij reeds hebben leeren waardeeren niet slechts een permanent organisme, maar ook een methode mogen scheppen die zoo spoedig mogelijk practische resultaten zal afwerpen. Als wij zoo handelen, dan doen wij dit slechts in de overtuiging, dat het gaat om het welzijn van beide landen, en voor de orde en vrede van de geheele wereld. Minister-president Laval eindigde zijn rede met het uitbrengen van een dronk op het slagen van den gemeenschappelijken arbeid. CHINA TELEURGESTELD IN DEN VOLKENBOND HET JAPANS0HE VOORSTEL AFGEWEZEN BLOEDIGE BOTSINGEN TE GRAN CHACO GROOTE VERDUISTERINGEN IN Uit La Naa worden nieuwe botsingen ge- ROEMENIE, meld tusschen Boliviaansche en Paraguy- Bij het Roemeensche ministerie van fi- aansche troepen in het gebied van Grannanciën zijn groote verduisteringen ontdeKt. Chaco gemeld. Het bedrag der verduisteringen is nog niet In een gevecht, dat acht uren duurde,bekend. In deze affaire zijn, naar verluidt, tverden aan de zijde van Bolivia zes sol/da- j een groot aantal hoogere ambtenaren oe- ten gedood en talrijke gewond. Naar verder i trokken. Het onderzoek is in vollen gang. wordt bericht, zouden de 200 man troepen 1 OVERVAL OP HET REDACTIE-BUREAU Vrijdagavond zijn tien jonge mannen het Volgens een bericht uit Russische bron uit Nanking heeft het Chineesche kabinet Zaterdag onder voorzitterschap van Tsjang Kai Tsjek den toestand in Mandsjoerije be sproken. De minister van buitenlandsche zaken rapporteerde uitvoerig over de houding van den Volkenbond in het Chineesch-Japanse he conflict, terwijl hij het Japansche voorstel tot vorming van een gemengde Japansch- Chineesche commissie tot oplossing van het gesohil indiende. Het Chineesche kabinet besloot met algemeene stemmen het Japan- j sche voorstel voorloopig van de hand te wij zen. De houding van den Volkenbond werd ten zeerste betreurd, aangezien de Bond niet in de gelegenheid is geweest zijn autoriteit tegenover Japan te laten gelden. Naar voorts gemeld wordt, heeft maar schalk. Tsjang Kai Sjek in een openbare vergadering te Sjanghai een redevoering ge houden, waarin hij o.m. verklaarde: het herstel van de eenheid van het Chineesche volk, is het beste wapen in den strijd tegen de Japansche annexionistische politiek in China, welke in strijd is met de internatio- verdragen. Scherpe maatregelen der Chinee sche regeering tegen anti-Japan- sche manifesten. Naar uit Peking wordt gemeld, heeft de opperbevelhebber der Chineesche troepen in het militaire district Peking opdracht ge kregen alle maatregelen te nemen ter be scherming van de Japansdhe onderdanen in zijn district. Allo anti-Japansche manifes taties worden streng verboden. De eerste besprekingen tns- schen de Dnitsche en Fran sche ministers. Van welingelichte zijde wordt vernomen, dat de bespreking, die gistermiddag heeft plaats gevonden tusschen Laval en Briand eenerzijds en Dr. Bruening en Dr. Curtius anderzijds voornamelijk betrekking heeft gehad op economische vraagstukken. Ook over het Layton-rapport zou hierbij zijn ge sproken. De atmosfeer zou tijdens de bespreking hoopvol en bevredigend zijn geweest Aan beide zijden werd er de nadruk op gelegd, dat door de eventueele overeenkomsten, waartoe men zou kunnen komen, geen front tegen een derde mogendheid gevormd zou mogen worden. Bij de behandeling van de economische Froblemen besprak men voornamelijk de chemische en de electro-technische indus trie. Waarschijnlijk heeft men de mogelijk heid van een nauwere verbinding van de Duitsche en Fransche industrie overwogen Van bevoegde zijde wordt medegedeeld, dat men het resultaat der eerste bespreking wederzijds bevredigend achtte. Een besluit inzake het instellen van een Duitsch Fransch economisch comité is niet genomen DE PARIJSCHE BLADEN OVER HET MINISTERBEZOEK AAN BERLIJN De geheele Parijsche pers behandelt uit voerig het bezoek der Fransche ministers Berlijn. De bladen vullen hun kolom- bijna uitsluitend met berichten over de reis van hun bizondere verslaggevers. Van de aankomst van den trein te Aken tot de aankomst te Berlijn wordt in de bla den waardeerend geschreven over de hou ding der Duitsohers, die als eerbiedig en vol achting wordt aangemerkt De begroeting te Berlijn wordt enthou siast beschreven, waarbij in het bizonder De nationalistische „Liberté" wijst er m dit verband op dat de vriendelijke toon waarin Dr. Briiening de Fransche ministers heeft begroet ver uitgaat boven de banale diplomatieke beleefdheid. Alle bladen wijzen er op dat de ontvangst op geen enkele wijze werd verstoord. De socialistische „Soir" geeft de ontvangst van de Fransche ministers de beteekenis van een manifestntie van vertrouwen en ver wachting. Het Duitsche Volk voelt, aldus het blad, dat de handhaving van den vrede afhangt van een Fransch-Duitsche sa werking. Het feti dat Briand zich naar het graf van Stresemann heeft begeven geeft deze bedevaart pas de geheele beteekenis en bewijst bovendien dat de Briand-Strese- mann politiek in een der moeilijkste oogen blikken triumpheert. Het vertrek. In tegenstelling met. het bericht dat de Fransche ministers Dinsdagavond uit Ber lijn zouden vertrekken wordjt van bevoegde zijde te Berlijn medegedeeld dat van een i <3®«re)i*k voornemen niets hekead In politieke kringen te Moskou gelooft j ,en dat de ontspanning in het Japansch-1 Chineesche conflict ieder oogenblik tot stond kan komen. De Chineesche regeering, die, zooals bekend, tot nu toe steeds de vorming van een gemengde Japansoh-Chineesche commissie heeft van de hand gewezen, zou van Japansche zijde een nieuw voorstel heb- ontvangen waarbij een vertegenwoordiger van een neutrale mogendheid het voorzit terschap zal bekleeden. Of de Chineesche regeering dit voorstel zal aannemen moet worden afgewacht. Gemeld wordt, dat het Ohineesche Noord- ost-arsenaal te Moekden, een der grootste munitiedepóts ter wereld, in brand staat. De anti-Japansche demonstraties te Kow- loon (op den overval van Hongkong) heb ben ten slotte Zaterdagavond geculmineerd in een bruten moord op een Japansch echt paar; voorts werden vijf kinderen zwaar mishandeld; vier hunner zijn aan de beko men verwondingen bezweken. Een menigte van 5000 personen, die het bureau van politie bedreigde, moest met ge bruikmaking van de bajonet uiteengejaagd worden. De staat van beleg is afgekondigd. i Russisch bericht uit Tokio zouden Zaterdag eenige Japansche eskaders koers hebben gezet naar de Chineesche ha vens Swatau. Hankau en Amoy. De oorlogs schepen zullen midden October naar Japan temgkeeren. Volgens een Japansch bericht zijn drie mijnenleggers onderweg naar Kanton ter bescherming van de Japansche belangen. Een groote troep bandieten heeft gister middag den trein Moekden-Peking laten ont sporen te Jauyangho, op 90 K.M. ten Westen van Moekden. Hierbij werden dertig perso nen gedood en verscheiden andere ernstig gewond. Door de ontsporing, die veroorzaakt was doordat de bandieten de rails hadden weggebroken, liepen de locomotief en vijf wagons uit de rails. De trein werd door de roovers geheel leeggeplunderd. Onder de geredde reizigera behoort de Nederlandsclie in gen\ur G. H. H a u e r, voorts een Spanjaard en een Portu- geesche dame, mevr. Pereira. De reizigers werden, volgens verklaring van den heer Hauer, geheel uitgeschud en wreed mishandeld. Wie zich verzette, werd zonder pardon neergeslagen. Eerst toen een trein met Chineesche militairen uit het Zui den naderde, gingen de roovers er vandoor. De treinwacht deed geen poging om de bui tenlandsche of Chineesche passagiers ook maar in het minst bij te staan en volston den met het gejammer: Waar blijven toch de Japanners! Toen zij zich hadden teruggetrokken, ble ven de gewonden zonder hulp achter. Van Hsinmin kwam daarna weldra een Japansche hn'ptrein met doctoren en vervol gens een hulptrein met Engelsche spoorweg ingenieurs, waarna de Japanners zich weer terugtrokken. De Japanners hebben aangeboden de lijn to bewakeij mits van de zijde der buiten landsche gezantschappen een desbetreffend verzoek werd gedaan. Wordt deze lijn niet naar behortren bewaakt, zoo wordt gezegd, dan moet het verkeer worden gestaakt, daar de veiligheid der reizigers niet langer kan Trosten sar/aArborgit DE OVERSTROOMINGEN IN SILEZIE. De overstroomingen in Teschener Sileziè hebben een geweldigen omvang aangeno men. Het water van de Weichsel steeg tot 6.50 M. boven normaal en heeft vele dorpen tusschen Bielitz en Pless onder water gezet. In het district Pless bestaat vrees voor dijkdoorbraak, zoodat de autoriteiten zich genoodzaakt hebben gezien militaire hulp in te roepen. VLIEGTUIG RAAKT DE TOESCHOUWERS Vier dooden, 20 gewonden. Tijdens de te Luzern gehouden vliegde- rnonstraties heeft Zondagmiddag een ern stig ongeluk plaats gehad. Kapitein Gerbcr uit Zürich vertoonde kort voor hij tot da ling overging vlak boven het publiek nog eenige moeilijke toeren. Hij deed dit op eulk een geringe hoogte, dat .het vliegtuig eenige toeschouwers raakte. Drie personen werden op slug gedood, terwijl een twintig tal personen, waarvan vier zwaar, werd ge wond. Onder de zwaargewonden bevond zich ook de piloot, en ook hij is kort na hot ongeluk overleden. SLOTZITTING DER EUROPA-COMMISSIE. De Europa Commissie heeft Zaterdagavond onder voorzitterschap van Metta een korte slotzitting gehouden, waarin Briand op nieuw tot president van de Commissie en op voorstel van Grandi de Zwitsersche bondsraad, Metta, en de Grieksche gezant Politis tot vice-president voor de volgende zittingsperiode werden gekozen. De Commissie besloot tot samenstelling van een bijzondere commissie voor de behan deling van het Sovjet-Russische voorstel tot sluiting van een economisch non-j Voorts werd een bijzondere tot uitbreiding der preferentieels rechten op rozijnen en tabak, evenwel niet op die voor De volgende conferentie zal in Januari a.s. worden gehouden. HET BEWAPENINGSBESTAND. Massigli heeft Zaterdag in een vertrouwe lijke beraadslaging van de Ontwapenings commissie opnieuw de gedachte aan een be wapeningsbestand categorisch van de hand gewezen en geëischt de behandeling van het voorstel uit te stellen, tot de Woreldontwape- ningsconferentie. Hij eischte voorts diat ge lijk met het bewapeningsbestond ook een algemeene politieke wapenstilstand zou wor den gesloten. Thans worden pogingen gedaan overeen stemming te verkrijgen door den Volken bondsraad aan alle mogendheden binnen en buiten den Volkenbond den oproep te doen richten voor 1 November a.s. te verklaren, dat zij zich voor den duur van een jaar ver plichten haar bewapeningen op geen enkele wijze te vergrooten. Op deze algemeene for mule hoopte men vanmiddag overeenstem ming te bereiken. In Raadskringen rekent men er op dat de Raad ook deze week nog te Genève bijeen zal blijven, teneinde ieder oogenblik bijeen te kunnen komen in de Japansch-Chinee- sche kwiestie. De assemblée blijft nog bijeen met het oog op de moeilijkheden betreffende het bewa- redactiebureau van het te Berlijn verschij nende Russische immigrantenblad „Rul" bin nengedrongen, waar zij den geheelen inven- hebben vernield Ontoereikend. Er moet een afwikkelingsactie komen. De vroegere president van de Rijksbank, Or. Schacht, heeft den Berlijnschen vetrto- genvvoordiger van „Aftenbladet" een inter view toegestaan, waarbij hij op een des betreffende vraag antwoordde, dat het Still- halteverd'rag niet de aangewezen weg :"s om uit de huidige moeilijkheden te komen. Na afloop van de „Stillhailtaactie" zal de to< stand mogelijk nog slechter zijn. Er moet een afwikkelingsarrangemten worden ge sloten over een reeks van jaren. Voorwaarde voor dezen maatregel schijnt Dr. Schacht dat tijdens den duur van een afwikkelings- actie afstand worde gedaan van politieke betalingen, voorts dat voor den geregelder bui'tenlandsohen handel de normale crediet- mogelijkheden gehandhaafd blijven en ten slotte dat tijttons deze periode geen extra- schulden worden aangegaan. Indien een dergelijk program voor verwezenlijking in aanmerking zou koanen, zou ongetwijfeld, aldus Dr. Schacht, ook de mogelijkheid van een fundeering der bestaande schulden op korten termijn zijn geschapen. VERKIEZINGEN IN ENGELAND? Geen bijeenkomst Mac Donald, Sir Herbert Samuel, Baldwin. De bespreking van den Britschen premier Mac Donald met den leider der conserva tieven, Bald/win, en den liberalen minister, Sir Herbert Samuel, welke op Chequers zou plaats hebben en gewijd zou zijn aan e^n definitieve voorbereiding inzake de uit schrijving van nieuwe verkiezingen, is niet De Minister van Defensie Heeft een wijze daad gedaan, Door van hiërarchische eischen En veel omslag af te staan. Van soldaat naar korporaal, en Van sergeant naar klein-majoor, Adjudant en tweede luitnant, Eerste, kappie, groot-majoor, Van het bataljo^n naar boven Naar den baas van 't regiment, Via vele pruüemanden, Komt een brief haast nooit aan 't end IVaar-ie eigenlijk moet wezen: Bij de Heeren in Den Haag En toch heeft Jan Boezeroen soms Groote dingen in z'n kraag. Als j' in dienst bent weet je zeker Dat véél veel goedkooper kan, En nu zegt Minister Deckers: „Jan Soldaat, ik ben je man; Heb je goeie, wijze dingen In je doodgewone kop, Sla maar alle rangen over En geef mij je sommen op". Ik weet zeker, dat het regent, Regent, regent zonder end Brieven vol bezuinigingen Voor het vechtdepartement Geef ons gummi wandelschoenen Snij de kraag van onze jas Geeft een sportpet voor het waschblik, En een leege kogeltasch; Laat de inkoop over minder Van die groote schijven gaan; Laat ons korte marschen maken, En bijtijds naar huis toe gaan Als die democratie opgaat Eru dat gaat-ie, wis en drie! Dan kon dat de dood wel zijn van 't Regiment der hiërarchie. (Nadruk verboden.) LÊO LENS. Zaterdag werd in de assemblée het rap port behandeld van de Financieele Commis sie inzake de financieele politieke proble men. Er werd terzake een resolutie aange nomen, waarin de regeeringen wordt ver zocht, alle maatregelen te nemen ten einde du hervatting van het normale, nationale en internationale kapitaalverkeer mogelijk te maken. De Volkenbond werd opgewekt door de financieele organisaties de noodzakelijke maatregelen te treffen om de staten die financieele hulp bij den Volkenbond inroe pen directe, werkelijke hulp te kunnen ver schaffen. De onderteekening van een overeenkomst betreffende de stichting van de internatio nale landbouw-hypotheekbank werd even eens aan alle regeeringen aanbevolen. Een zonderling gerucht PARIJS, 28 September. Ook de buitenland sche medewerker van het Journal maakt mel ding van het gerucht, dat men in Amerika voornemens is ook den Duitschen rijkskanse lier Dr. Brüning naar Washington uit te noo- digen en dat een gemeenschappelijke reis van j Dr. Brüning en Laval zeer goed mogelijk is. De medewerker voegt eraan toe, dat het be- j zoek van Laval uitsluitend ten doel heeft, met den Amerikaanschen president die mo- lijkheden te onderzoeken, welke in het be lang van de meeste door de crisis getroffen landen geschikt schijnen, om den toestand te verbeteren. Het heeft nimmer in de bedoe ling van den president der V. S. gelegen, de rol van scheidsrechter tusschen Frankrijk en Duitschland op zich te nemen. Amerika en Frankrijk denken er als de rijkste landen van de wereld alleen aan, de door die crisis ge troffen landen hulp te verleenen. Een ge meenschappelijke reis van Laval en Brüning zou reeds om deze reden ondoelmatig en overbodig zijn. Brüning heeft geen tijd. In verband met de geruchten inzake een uitnoodiging aan Rijkskanselier Dr. Brue ning voor een bezoek aan Washington, wordt van bevoegde zijde medegedeeld, dat dit ge rucht in Washington wel is waar met vreugde is ontvangen, doch dat een derge lijk bezoek op het oogenblik toch niet aan de orde kan komen. Afgezien van het feit, dat den 13 October de Rijksdag weer bijeen komt, en dat einde October de Italiaansche minister van Buitenlandsche Zaken, Grandi, een bezoek zal brengen aan Berlijn, is den Rijkskanselier een afwezigheid van Berlijn gedurende ten minste drie weken in ver band met ?ijn zeer bezetten tijd niet mo- In de omgeving van het Congresgebouw te Madrid eijn een bekend anarchist en een vrouw die hem vergezelde gearresteerd. De menschen hadden een bom bij zich. De minister van financiën Prioto, die Za terdagavond zijn ontslagaanvrage had inge diend, omdat de Kamer bij de opgewonden debatten over de Spaansche grondwet zijn voorstel had verworpen, is hierop, na aan dringen zijner collega's, teruggekomen. OVERSTROOMINGEN IN ZUID-SPANJE. Tengevolge van den hevigen regenval van de laatste weken worden uit Zuid- Spanje verschillende overstroomingen van vrij grooten omvang gemeld. Te Linares in de provincie Jaen moesten de bewoners op de daken der huizen vluchten. Een chauf feur kwam hierbij om het leven. Het trein verkeer naar Linares is stopgezet In de pro vincie Almeria is de geheele oogst vernield Eton vrouw en drie kinderen zijn verdronken. DE PRUISISCHE SPAARKASSEN IN AUGUSTUS 1931. Officieel wordt medegedeeld, dat de maandstatistiek van de Pruisische Spaar kassen in Augustus 1931 een teruggang ver toont van 195,9 millioen R. M. Deze achter uitgang was in Augustus iets grooter dan in Juli. In totaal hebben de Pruisische spaarkassen sinds einde Mei, dus in de laatste maanden, een achteruitgang van 478,1 millioen R.M. aan te wijzen. COMMUNISTISCH AFGEVAARDIGDE VEROORDEELD. Het Rijksgereoht to Leipzig veroordeelde Zaterdag de communistische Rijksdagafge vaardigde Ulbricht, wegens voorbereiding van hoogverraad, tot 2 jaar vestingstraf. HANDELAAR IN SPRINGSTOFFEN Ui'tfBochum wordt gemeld, dat op ver zoek van de Justitie te Ibbenbueren in Westfalen de politie te Dusseldorf in een hottel aldaar Zaterdag heeft gearresteerd de 47-jarige koopman Schad uit Ibbenbueren, wegens overtreding van de wet op spring stoffen. Schad wordt ervan verdacht, groo te hoeveelheden springstoffen te hebben verkocht aan radicale organisaties. Een onderzoek van zijn boekhouding wees uit, dat deze niet in orde was, en later werden zelfs belangrijke vervalschingen ontdekt Het onderzoek stuitte op groote moeilijk heden aangezien een deel der boeken ver nietigd bleek to zijn. Schad zal worden overgebracht naar Munster. Radio Nieuws. 89.16 Morgen- concert. 10-^-11.30 Gramofoon. 11.3012 Gods dienstig halfuurtje. 12 TtJdaeln 12—12.16 Po litieberichten. 12.151.45 Lunchconcert. 1,46—2 Gramofoon. 23 Vrouwenuurtje. 3S.S0 Gra mofoon. 3.30—4 Verzorging van den zender 4—6 Muziek. O. v. d. 3. 6—6.90 Uitzending van het onderwijsfonds voor da Binnenscheepvaart. KKO 6,306.46 Verbondekwartlertje. 6.46—7 Inlei ding op de a.s. Cureus Engelsch. 77.30 Spreker. 7,30—7.45 Politieberichten. 7.«—8,30 Rondgang door de NV. Stoommeelfabrlek Holland te Am sterdam. 8 30—11 Concert. Plm. 9.16 Bericatea van Vaz Öiaa. 1111,40 Gramofoon. 11.4012 Blüde lncomste von den heer Longwelle. 12 HILVERSUM (1875 M.) AVRO. 8 TtJdaeln. 8.01 —10 Gramofoon. 10 Tüdeeln. 10-0110.16 Mor genwijding. 10.1510.30 Gramofoon. 10.8011 Spreekster. 11—11.45 Concert. 11.45—13 Gra mofoon. 12 TtJdaeln. 12.01—1,80 Kwaitet. l.S# 2 'Rustpoos voor het verzorgen van -.en zn»- der 2—4 Vlootrevue op „Schiphol". 44.30 Viool recital. 4.306 Radlo-Kinderkoorzang. 56.50 Omroeporkest. 6.507 Modepraatje. 77.20 Muziek. 7.30—8 Spreker. 8 TtJdaeln. 8.01—9.20 Concert. 9.3010.10 Radlo-Tooneel. 10.1010.24. Nieuwsberichten van Vaz Diaa. 10.2511 Mu ziek. 11—12 Gramofoon. 12 Sluiting. Rechtzaken. DE MOORD IN DE WAGENSTRAAT Naar wij vernemen heeft de Officier van Justitie hooger beroep aangeteekend tegen het vonnis van de Haagsche rechtbank, waar- bi: de chauffeur D. P. is vrijgesproken van hem te laste gelegde moord op den chauffeur Nieuwenburg, gepleegd in den nacht van 16 op 16 Juni j.l. in de Wagenstr. te Den Haag. De Officier had 8 jaar gevangenisstraf geëischt. Uit Oost-lndie POLITIE-COMMISSARIS ONTSLAGEN BATAVIA 26 Sept (Aneta). De onder- commissaris van politie Samers, die on langs werd geschorst, is, gerekend vanaf 6 September j.l. uit 's lands dienst ontslagen. AARDSCHOKKEN PADANG, 26 Sept (Aneto). Gistermiddag half een werden drie zware aardschokken gevoeld. KAPITEIN KLAKKEBOS OP DE LEEUWENJACHT 87. Kookmebotje vertrok weer en het werk werd voortgezet, zoodat den volgenden dag twee keurige nieuwe wagens gereed waren; in den eenen kwam de neushoorn en in den anderen de luipaard. Maar nu kwamen de negers met 'n wanhopig gezicht naar den kapitein toe. „Dat zaakje kunnen we on mogelijk trekken, kappie!" zeiden ze. Kapitein Klakkebos dacht met gerim peld voorhoofd na. Toen bestudeerde hij aan- I dachtig de kaart „Ik waag het er op!" zei hij daarop. De Kongo is hier niet ver van- I daan. Ik tippel er in m'n vliegmachine even naar toe en ben binnen twee dagen terug. Als 't wat langer duurt, behoef jo je niet on gerust te maken!" En weg was hij. iWordt

Nieuwe Leidsche Courant | 1931 | | pagina 7