MAANDAG 28 SEPTEMBER 1931 EERSTE BLAD PAG. 2 STADSNIEUWS BOVENLANDERS' NOOD EN LAAGLANDERS' PLICHT JEUGDLEZING DRS. SCHOUTEN. In het wijkgebouw van kerkelijk Wijk IV der Ned. Hervormde Gemeente was Zater dagavond met het oog op het werk voor en door de jongeren in dit stadsdeel een bij eenkomst georganiseerd, waarin Drs. D. Schouten, ieeraar aan het Chr. Lyceum te Harderwijk, een lezing hield over het onderwerp: „Bovenlanders' nood en Laag- landers' plicht". Deze bijeenkomst stond onder leiding van en werd geopend door den wijkpredikant, Ds. J. C. van Apeldoorn. i\a gemeen schappelijk gezang, Schriftlezing (Ps. 87) en gened sprak Ds. van Apeldoorn een in leidend woord, waarbij hij den spreker dankte voor zijn bereidwilligheid een le zing te houden en hem verzekerde, dat de aanwezigen straks weer 't gehoorde zullen doorgeven en overreiken aan anderen, naar i voorbeeld van de Samaritaansche vrouw. Drs. Sc b ou te bracht ons in gedachten naar Midden-Celebes en beschreef de onder scheidene stammen en klassen: slaven, pan delingen, Tomakaka's, Parengé's en Poe- angs. De Poeaugs stammen af van den Hemelheer, den Poeang-Matseade Torad- ja's hebben voor dezen echter weinig be langstelling; hun godsdienst gaat op in vereering van geesten en zielen der voor- ouders. Spr. gaf een uitvoerige beschouwing over de behandeling van zieken door de prieste ressen en van de wijze, waarop zij bij den Hemelheer levenskracht halen. Even eens werd met enkele voorbeelden geschetst hoe de versterking van die levenskracht vol gens den Toradja mogelijk is en hoe deze zich tegen allerlei onheilspellende krach ten meent te kunnen hoeden. Ook zette Drs. Schouten uiteen, welke ani mistische gebruiken de rijstbouw vergezel len, besprak de beteekenis van de voor- oudervereering, de vrees voor de dooden- zielen en het doodenfeest. In het tweede deel \an de lezing kwam tegenover dit alles de plicht der Laaglan- ders naar voren, de plicht tot zending drij ven. Die taak is aan de Kerk opgedragen; t is geen opdracht aan vereenigingen en bonden, maar Christus' bevel richt zich tot Zijn Gemeente. Ook de Ned. Hervormde Kerk moet dezen arbeid weer gaan zien als van God haar bevolen. Dit laatste onderstreepte Ds. van Apel doorn o. m. nog in zijn slotwoord, toen .hij wees op de noodzakelijkheid van kerk- 'herstel, om zoodoende tot kerkelijkg zending te kunnen komen. Na dankgebed en gezang (Psalm 100 1) werd de vergadering door den voorzitter van het jeugdwerk in deze wijk, den heer W. H. Beekenkamp, gesloten. Met groote aandacht en volle belangstelling was deze bijzonder leerzame lezing aangehoord. 3-OCTOBER-PROGRAMMA Bij de bespreking van het 3-October-pro- gramma in ons blad van Zaterdag verzuim den we te vermelden, dat dit keurige boekje verschenen is bij de N.V. Boek- en Steen drukkerij Eduord IJ-do alhier. WTJDINGS-ZANGDIENST EX ANIMO. Hebt Kerkkoor Ex Animo geeft dit jaar we derom op 2 October een Wijdings-Zangdiist ter inleiding van den 3en October. Evenals vorig jaar zal ook weer het Kinderkoor me dewerking verleehen, terwijl als feestrede naar hoopt op te treden Mr. Dr. J. Schok- king, burgemeester van Katwijk. Voor ver dere bijzonderheden zie men de advertentie van hedenavond. VERKOOPINGEN. Gehouden Verkooping in het Notarishuis te Leiden, op Vrijdag 25 September 1931, ten overstaan van: 1. H. M. Markusse, Notaris te Leiden: Lange Raamsteeg 43, kooper C. van Haas teren, voor f 5001| Langebrug 109, J. 't Hart e.a., voor f 3300; Oranjegracht 8 en 8a.. P. de Jongh q.q., voor f 3810; Bakkersteeg 15, N. Crama, voor f 2810; Raampoort 14, F. I. L. Zitman q.q., voor f 3250; Oranjegracht 32a, A. v. d. Zeeuw, voor f 1910; Zonneveld straat 18 en 17. Zijn niet gegund. 2. A. J. C. van de Heyden, Notaris te Lei den. Jaiïvossensteeg 16 niet gegund. OPBRENGST COLLECTE Met hartelijken dan aan collectanten en gevers bericht het bestuur der afd. Leiden en omstreken der vereeniging voor Chr. Ge zondheid- en Vacantie-kolonies in Ned., dat de collecte, gehouden op 23 en 24 Sept. heeft opgpbrarht f 290.97. WATERTEMPERATUREN Zweminrichting'De Zijl: 9 uur 14 gr. C., 12 uur 14 gr. C. Zweminrichting Hooge Rijndijk: 9 uur 15 gr. C., 12 uur 15 gr. C. „DE ZIJL" De Zweminrichting „De Zijl" zaïl mét in gang van 1 Oct as. voor het publiek wor den gesloten. STEDELIJKE WERKINRICHTING In de Stedelijke Werkinrichting zijn in de afgeloopen week opgenomen Maandag 39, Dinsdag 39, Woensdag 39, Donderdag 37, Vrijdag 36 en Zaterdag 32 volwassen per- WINKELRUIT VERNIELD. Op de Hoogewoerd is door een vrachtauto, flië vóorbijgangers van de tramrails wilden sleepen, daar er een tram aankwam, een winkelruit vernield Aan het filiaal van de fa. Bresiat AANGEHOUDEN. Door de politie alhier is aangehouden ze kere A. de W., die nog 6 maanden gevan genisstraf moest ondergaan. DOODELIJKE VAL. In de Reitastraat is gisteravond te 7 uur de 91-jarige mej. D. in haar woning van da trap gevallen. Spoedig daarna is ze aan de gevolgen van deze val overleden. VAARBOOM ONTVREEMD. Ten nadeele van B. is van een schuiv, liggende in den Nieuwen Rijn, een vaar boom ontvreemd. BURGERLIJKE STAND ONDERTROUWD: C v d Burg 25 en M R Kiel 22 J.: T Heüne 31 en G S Jasperse wed 25 J W Ravensbenren 26 en J de Wit 26 j.: J Boon 28 en H J Velthuüzen 29 A C H v d Linden 30 en H A M v d Schaft 26 J.;T Koet 25 J en J Fan,. 26 j J Koppe 24 j en A Brandt 20 J. GEBOREN- Anthonius z van P Rüsberpen en A Lepelaar: Nlcolaaa z van N Boom en M van Kampen: Maria Elisabeth d van H Ouwerkerk en W M Houps; Tonny z van T Bonte en li J Dob be OVERLEDEN: G van Woudenberg wednr. 76 M L vun Helden ge$ch. \r. .45 j. DE LEIDSCHE BUITENSCHOOL Officieele Opening van het Kleuterhuis te Katwijk aan Zee De eerste in den lande REDE DOOR Mr. Dr. J. SCHOKKING Onder groote belangstelling heeft Zater dagmiddag de officieele opening plaats ge had van het Kleuterhuis van de Leidsche Buitenschool aan de Duinoordstraat te Kat wijk aan Zee, het eerste soortgelijk kleuter huis hier te lande. Het Kleuterhuis is be stemd voor interne verpleging van kinderen van 1 tot 6 jaar. Deze nieuwe inrichting, die speciaal bestemd is voor de verpleging van door tuberculose bedreigde kinderen tot 6 jaar, kwam in den loop van dit jaar gereed en kon in Juni gedeeltelijk worden ingericht Aanstonds moest het toen reeds voorloopig in gebruik worden genomen. Door verschil lende omstandigheden kon de officieele ope ning eerst Zaterdagmiddag geschieden. Bij deze opesing waren onder meer aan wezig: dr. R. N. M. Eykel, hoofdinspecteur van de volksgezondheid, mr. dr. J. Schok king, burgemeester van Katwijk, benevens de wethouders J. Dubbeldam en C. A. Velt- kamp, de heeren T. S. Goslinga en mr. A. J. Romijn, wethouders van Leiden, prof. dr. E. Gorter, voorzitter, en mr. F. D. L. Gunning, secretaris van de vereeniging „de Leidsche Buitenschool", waarvan d« meeste bestuurs leden aanwezig waren, prof. dr. S. T. Bok, voorzitter van de vereeniging voor praeven- tieve geneeskunde, prof. dr. H. W. Siemens, mej. J. A. Tavenraad, directrice van de kleu tierschool, de heer Vooren, secretaris van de vereeniging tot bestrijding der t.b.c. in de provincie Zuid-Holland, dr. Brouwer, leider van het consultatiebureau te Leiden, tal van doctoren uit Katwijk, Leiden en Zuid-Hol land, de heer H. Buurman, de architect van het nieuwe Kleuterhuis, de bouwers Zwanen burg en van de Bent, benevens tal van be langstellenden. Nadat allen zich in een der zalen ver zameld hadden, trad prof. dr. E. Gorter naar voren, die namens het bestuur woor den van welkom tot de aanwezigen sprak. Spr. herinnerde aan de vreugde, die er bij het bestuur heerschte, dat deze dag was aan gebroken en wees er op, dat thans voor de jongste kinderen tot 6 jaar, di© met t.b.c. bedreigd worden, een gelegenheid tot opne ming geopend is. Er zijn op het oogenblik reeds twaalf kinderen aanwezig. Het deed spr. genoegen, dat de heer Schokking thans voor de derde keer zich bereid heeft ver klaard een nieuw gebouw van de Vereeni ging te openen en spr. verzocht hem hiertoe thans te willen overgaan. Rede mr. dr. J. Schokking. De heer Schokking, hierna het woord nemend, wees er op, dat het vrij langen tijd heeft geduurd, alvorens over de voltooiing van het gebouw eenige zekerheid was ver kregen. Verschillende omstandigheden werk ten daartoe samen. De gelden voor de ex ploitatie, waarvoor in elk geval een basis moest zijn, werden niet zoo gemakkelijk ver kregen, als dit met het bouwkapitaal het ge val was geweest. Vervolgens wees spr. op de ziekte van mej. Tavenraad, waardoor de officieele opening ook is vertraagd, en spr. huldigde haar voor hetgeen zij in het belang van het nieuwe kleuterhuis heeft verricht, alsmede ook den heer de Vries, zwager van de directrice, die veel tot het tot stand komen van het nieuwe kinderhuis heeft bijgedragen. Spr. wenschte mej. Tavenraad hartelijk geluk met deze opening. Bij vroegere gelegenheden heb ik, aldus spr., de eer gehad, zoowel bij die opening van de buitenschool in het gebouw hiernaast, als bij de opening van het schoolgebouw ge paard aan de inrichting van het gebouw ook voor interne kinderen, op de beteekenis van den arbeid te kunnen wij'zen, die aldus in de bestrijding van de tuberculose ver richt wordt. Sedert is veel anders geworden en een veelszins nieuw arbeidsveld geopend, hetr geen spr. nader aantoonde. In hoofdzaak betreft het, in de jeugd, bij het kind bedacht te zijn op hetgeen oorzaak van latere stoornissen kan worden. De preventie treedt hoe langer hoe meer op den voorgrond en de ervaring leert, hoe daarvan onder Gods zegen meer te wachten is dan van genezing, wanneer de stoornis sen in het latere leven naar buiten komen. Uit den aard der zaak en ik zeg dit in volstrekten zin is het niet de bedoeling die zorg aan de natuurlijke veizorgers, en daarbij de moeder in het gezin allereerst, te onttrekken. Integendeel; de arbeid zal er op gericht moeten zijn die natuurlijke verzorgers zelf in den ruimsten en besten zin het besef bij te brengen, van hetgeen in deze als verplich ting tegenover de kinderen, de kleuters, ook noodig is. Hoeveel veronachtzaming is er nog ook m dit opzicht. Door schuld, maar meer nog door onkunde Maar vandaar, dat in dien arbeid, kleuter huizen als „gangmakers", als ik het zoo noe men mag, dienst kunnen doen. Kleuterhuizen, waarin kinderen om bijzon dere omstandigheden opgenomen worden, omstandigheden wat betreft de gezinnen waaruit deze kleuters afkomstig zijn enz. Mogen deze huizen daarom mooi en verant woordelijk werk hebben te verrichten. Zij dat werk in dit huis voorspoedig door God gezegend. Gaarne maak ik van de gelegenheid ge bruik om daarvoor belangstelling en mede werking van buiten te vragen. In het vertrouwen dat die, ondanks de zorgelijke tijden, of laat ik liever zeggen, daardoor slechts te meer geprikkeld, niet zullen ontbreken, wordt het kleuterhuis he den geopend. Met een woord van dank namens het be stuur voor biet ontwerp van het practisch ingerichte gebouw van den architect, den heer B. Buurman te Leiden, en voor de ge lukkige uitwerking daarvan door de aan nemers Zwanenburg en Van der Bent te Katwijk, waarin een eigenaardige samen voeging ligt van Leiden en Katwijk, besluit ik dit kort woord en verzoek ik u thans om u zelf van het gebouw en zijn goede inrich ting te overtuigen. Toespraak dr. Eykel. De hoofdinspecteur van de volksgezond heid, dr. Eykel, thans het woord nemend, was hij een bezoek, dat spr. reeds aan het klcufcerhuis bracht, vol bewondering voor hetgeen hier reeds tot stand was gebracht Het is hier licht en lucht, zooals in een dusdanig gebouw behoort. Spr. hoopte, dat de kleuters er een nuttig gebruik van zul len maken. De kleuterbescherming is vol gens spr. nooit genoeg naar voren gekomen. Oorzaak hiervan is, dat de sterfte onder de kleuters betrekkelijk gering is. Ware dit anders geweest, dan ware reeds veel vroeger de aandacht op de bescherming van kleu ters gevallen. Hierna .werd ondei; leiding van Dr, Gorter en Dr. Schokking een wandeling door het nieuwe gebouw gemaakt Het gebouw. Dit nieuwe gebouw, volgens plan van den Leidschen architect B. Buurman gebouwd, bestaat behalve uit een verdieping op den beganen grond, nog uit een verdieping. Het is gelegen op de duinen zuidelijk van den weg Katwijk-binnen en Kalwijk-aan-Zee, naast de aan dezelfde vereeniging behooren- de Leidsche Buitenschool. Het is opgetrokken uit gele steen. In het midden bevindt zich een vierkant, torenach tig trappenhuis. Het geheele gebouw is er op berekend, dat er zoo noodig gemakkelijk een tweede verdieping opgebouwd kan wor den. Voorloopig zal het, naar Prof. Gorter medeelde, alleen nog maar gebruikt worden voor kindertjes uit de prov. Zuid-Holland. Door de vestibule het gebouw binnentre dend, vindt men ter linkerzijde de vertrek ken voor de directie bestemd: een flinke woonkamer met daarmede in verbinding staande slaapkamer, toiletten en badkamer. In den gang is een toegangsdeur gemaakt waardoor de vertrekken voor de directie be stemd geheel kunnen worden afgescheiden van het overige gedeelte. Tegenover den in gang is een wachtkamertje, terwijl aan de rechterzijde van het gebouw' de vertrekken voor de huishoudelijke dienst zijn aange bracht. Een flinke ruime keuken, provisie kamer, spoelkeuken met dienstingang en flinke bergruimte bevinden zich daar even eens. Op de eerste verdieping vindt men alles voor de verpleegde kinderen bestemd. Aan de rechterzijde een flinke eetkamer, daaracb ter een groote speelkamer, een kleinere speel kamer, alle verbonden met een breede gaan derij, die midden in de duinen uitkomt. Ter linkerzijde zijn de slaapkamers, waarin reeds 12 kindertjes gehuisvest zijn. De eene slaapkamer biedt plaats voor 12, andere voor 6 kleuters. De bedjes, de toiletbenoo- digdheden en verder alles in deze slaapver trekken is van bijzondere constructie en meestal door den architect zelf ontworpen in ov-erleg met prof. Gorter. Het is alles zoo veel mogelijk in overeenstemming met den aard van het speciale ziektegeval van het patiëntje. Onmiddellijk grenzend aan de toegangs- trap ligt de kamer voor het onderzoek be stemd, Langs de galerij loopt eveneens een galerij waarop de patiëntjes met bed en al' gereden kunnen worden. Ten slotte bevinden zich op deze verdieping ook de badgelegenheden. BEGIN VAN BRAND. Gisteravond is een begin van brand ont staan in het perceel Langestraat 16, door dat de vlam van een gascomfoor in een pannetje met vet sloeg. Door een agent van politie is het vuur gebluscht. Uit den Omtrek ALPHEN AAN DEN RUN UITSLAG AANBESTEDING. De bouw van een bakkerij met woonhuis etc. voor rekening van den heer P. v. d. Breggon is gegund aan de laagste inschrij vers in massa: Westmaas en de Keizers voor l 11853.50. GESLAAGD. Te Amsterdam is voor het politiediploma geslaagd de heer F. Kuil, alhier. 25-JARIG JUBILEUM. Op 1 October a.s. hoopt de heer N. Zwane- veld, werkzaam op het postkantoor alhier, zijn è5-jarig jubileum als besteller te her denken. KAPEL GOUWSLUIS. In aansluiting op ons bericht van Zater dag dat wegens plaatsruimte eenigszins kort moest zijn, deelen we mede dat de opgerich te vereeniging „Kapel Gouwsluis" naast het door ons genoemde werk zich ook zal toe leggen en dan speciaal voor Gouwsluis be langstelling en liefde te kweeken voor het kerkelijk leven en voor de hulpkerk in het bijzonder. GEREF. ZENDINGSBOND. De gehouden collecte voor den Geref. Zen- dingsbond in de Ned. Herv. Kerk h©eft op gebracht f 152.17Vfe. NIEUWE SCHOEÜNG. Van Koudekerk af tot 's Molenaars wordt vanwege d'e Prov. Waterstaat een nieuwe 6choeiing gemaakt langs den Rijn en daar bij wordt tevens de weg verbreed. BESTRATING. Met de klinkerbestrating van den weg be noorden de Spoorhaven (Buitenweg) is de zer dagen een aanvang gemaakt, eveneens met de nieuwe bestrating van de Raadhuis- 6traat met aanlegging trottoir. OPENING BIBLIOTHEEK. De bibliotheek van de Chr. J. V. „Onder zoekt de Schriften" in het Vereenigingsge- bouw zal Zaterdag a.s. geopend worden. 6.307.30 jongensbibliotheek, 7.308.30 volks bibliotheek. PROV. SCHIETWEDSTRIJDEN. Zaterdag had in het „Huis der Gemeente" de prijsuitreiking plaats van de Prov. Schiet wedstrijden om den B. V. L. Wisselbeker. Daar de Burgemeester wegens amtsbezig- heden verhinderd was en eveneens de voor zitter van de pi. B. V. L., Kapelaan H. J. L. M. Sondaal, geschiedde de prijsuitreiking door den heer C. B. Koolhaas, lid der pl. pi. com. B. V. L. Na een korte toespraak, waarbij een bijzonder woord van welkom ge sproken werd tot den nieuw benoemden Commandant der Alphensche Burgerwacht den heer B. F. J. Knaapen, werd aan de Al phensche Burgerwacht den wisselbeker over handigd met een medaille van de Nat Bond Mobilisatie Kruis. De B. W. van Alphen was houder van den beker in 1928, 1929, terwijl Leiden houder was in 1930. De beker moet drie jaar achter elkaar of vijf keer in totaal gewonnen worden. B. W. Voorschoten, 2e pr. medaille Leidsche Courant; 3e pr. B. W. Botterdam, medaille N. F. Courant; 4c pr. B. W. Lei-dien, medaille Nieuwe Leidsche Courant; 5e pr. B. W. Boskoop, medaille Leidsch Dagblad en 6e pr. B. W. Rijswijk, medaille. De hoogste korpsschutter de heer Mijs, ontving eveneens een medaille. Verder werden kunstvoorwerpen uitgereikt aan de prijswinnaars zooals we* dien vermeld heb ben. Na de prijsuitreiking sprak de secreta ris B. W. Voorschoten de heer Schrassert Bert zijn dank ër over uit voor de regeling van deze wedstrijden, in het bijzonder aan LuAl,ep"rt V^rtsiia veal ës «g-ganisatie MOTORONGEVALLEN Gistermiddag omstreeks een uur is de 20- jarige kantoorbediende N. de Jong uit Hazers woude, die per motor door de van Manders- loostraat alhier reed, op den hoek van de Aarkade in botsing gekomen met een van daar komende auto. De Jong kwam daarbij onder den motor terecht, Het bleek, dat zijn rechterbeen op twee plaatsen was gebroken. H(j is naar het academisch ziekenhuis te Leiden vervoerd. Gisteravond omstreeks half 11 had wederom een motorongeluk plaats, ditmaal in de Emmalaan. De 15-jarige C. Beider, die een vriend op de duo meevoerde, slipte en werd over de straat geslingerd. Hij bleef bewusteloos liggen en bleek zulke ern stige hoofdwonden te hebben opgeloopen, dat hy per brancard naar zijn woning moest wor den vervoerd. De duopassagier kwam er vrij wel zonder letsel af. INGEKOMEN: van Boskoop^*A "van Pruisen en gezin, Otweg 10 Koudekerk. L. v der Le de. Kortsteekterweg 33 Tlel, C F Bra«ter, Woubr.weg 58 Rotterdam, kinderen Lover, Raadhulsstr 44 Voorschoten. D Gerree. St. Jorisstr 10 Alkemade, J. E. Sclirama, Bloeni- hofstr 31 Ter Aar. W. RUnsburger. v Boetze laerstr 7 Wassenaar. P A J Ruiter. Steekter weg 00 Rotterdam J H Maan, Emirmlaati 3 Aalsmeer, J Vis, Aarkade 28 Hedel A B van den Berk. Vissersr 38 Duitschland. A. Dworak, Hooftstr 26 's-Gravenhage J Jung echtge v A H WJJden. Pr. Hendrikstr 66. VERTROKKEN naar: *s-Gravenhage. P. Meer veld, Steekterweg 66 Alkmaar. N van Bode graven, Oudsh.weg 114b Beverwijk H J Over beek, Jullanastr 28 St. Annaland. C Smalle- gange, Vlnkebuu-rt 48 Haarlemmermeer, F. van Dam en gezin, Grtlpensteinetr 7 Apel doorn, M F Kleingeld, Raadhulsstr 44 Alke- mado J J v der Putte, ParadUslaan 1 Haarlem J A Schalekamp Raadhulsstr 44 Bodegraven J, H Mootfman, Raadhulsstr 44 Wassenaar C en P Slootweg. Raadhuisstr 44. BURGERLIJKE STAND BEVALLEN: C H Verkalk—van der Gaag d.; P M van WeenenVersluis d.. I W Bosman Kinkel z.; M T BorstSchmidt z en d.: C M Vergeer—van Leeuwen z: B H van de Boven kampSchippers z.\ J SchonnewillePol d.; H W VonkVisser d.; C Ptiuw—Zülstra d.: E Th. do Groot—Mourits d.: A Visvan der Haven z. J van den Berg—DulsterhofJ de Jong—Bal- vert d OVERLEDEN: C v Ginhoven man van J Ploeg GEHUWD: J L J Luflckx 27 en Mvan Deuren •2 j.; J H Benard 33 J en J Deelstra 21 J.; C Mook 25 en J van 't' Hoff 24 j.; J Rijkaart 26 en P den Mertog 25 j. KATWIJK SCHIETWEDSTRIJD. Zaterdag had de eind/wedstrijd plaats der Katwijkscne Burgenvacht, de wedstrijd waar voor dij de lecten alujd een buitengewone ammo voor is en waaraan een llinx getal leden deelnemen. Ook thans, evenals de vorige Zaterdag, werd <le wedstrijd begun stigd door mooi weer. Doordat iedere scnut- ter drie series moest schieten, knielend, liggend en staan, blijft de wedstrijd tot het einde toe spannend. De uitslag was dan als volgt; Klasse A: 1. J. de Kreek 259 punten; 2. A. Slingerland 255 p.; 3. Jac. Meyer 249 p.; 4. C. van Leeuwen 247 p.; 5. H. i'rousselot 245 p.; 6. Chr. J. Minnee 242 p.; 7. R. Var- kevisser 238 p.; 8. L. J. van der Valk 235 p.; 9. H. van Leeuwen 234 p.; 10. J. Var- kevisser 229 p.; 11. P. Slingerland 217 p.; 12. J. Slingerland 216 p.; 13. H. de Boer 209 p.; 14. S. Minnee 206 p.; 15. D. Dub- belaar 182 p. Klasse B: 1. Jac. Kobus 235 p.; 2. Jac. Imphoorn 222 p.; 3. A. Dubbelaar 221 p.; 4. ,P. Varkevisser 216 p.; 5. Nic. Schuitemaker 211 p.; 6. W. van Leeuwen 206 p.; 7. J. v. d. Gugten 206 p.; 8. M. van den Oever 202 p.; 9. J. Dubbelaar 191 p.; 10. C. Schuite maker 183 p.; 11. C Hoek 169 p.; 12. Nich. Oudsdioorn 147 p. Klasse C: 1. Nic. Schaap 232 p.; 2. Jan Meijer 223 p.; 3. W. A. Rijken 209 p.; 4. L. van der Plas 201 p.; 5. M. Schoneveld 171 p.; 6. IJ. van de Bent 152 p.; 7. H. de Rest 131 punten. De rozenprijs voor de meeste rozen in de staande series behaalde de heer A. Slin gerland. De prijs voor de meeste negens in de staande series verkreeg de heer Jac. de Kreek. Na afloop vereendgde men zich in de can- tine, waar onder toepasselijke woorden de prijzen door den commandant werden uitge reikt. Dank werd gebracht aan de schenkers van verschillende prijzen (de wedstrijd heeft plaats zonder bezwaar der Burgerwacht- kas) aan de commissie die zich met aan koop en regeling der prijzen hadden belast en aan sergeant Schouten en diens echt- genoote, die zich ten opzichte der Burger wacht altijd even bereidwillig toonen en in alles medewerking verleenen. De heer De Kreek braoht een woord van dank aan het bestuur en voornamelijk aan den comman dant, voor de moeite en het werk dat zij zich gedurende het seizoen en ook vandaag voor de Burgerwacht getroosten. Hierna bleef men nog eenigen tijd gezellig bijeen. BOSKOOP LAAG-BOSKOOPSCHEWI.G Met de werkzaamheden van den Laag-Bos- koopschen weg is een aanvang gemaakt. Be gonnen is by de groote bocht aan de tuinen van den heer Endsz en fa. Ouwerkerk. Ook worden er versohillende hoofdeinden verlegd BEURS Te beginnen met a.s. Dinsdag 29 Sept. n.m. 1.30 uur, zal er wederom beurs gehou den worden. WERKLOOSHEID B. en W. dezer gemeente verzoeken den werkgevers in het kweekersbedryf, in ver band met de heerschende werkloosheid, zoo min mogelijk overwerk in den komenden pak- tyd te laten verrichten. BEKRONING Door de vereeniging voor Boskoopsche Culturen, afd. Keuringscmmissie, is aan de firma gebr. Goudkade, boomkweekers, alhier, toegekend een certificaat van verdienste voor een ter keuring aangeboden „Sport van Picea Omoria". BURGERLIJKE STAND. ONDERTROUWD: D. v. d. Ham en, J. Auber. GETROUWD: M. F. Veen 26 J. en KI. den Dunne 23 J. OVERLEDEN: Catharlaa Johanna v Ree 80 J. KATWIJK AAN DEN RIJN PASTOOR SCHIPHORST De toestand van pastoor J. C. H. Schiphorst is hoogst ernstig. Z. Eerw. is in het St. Elisabeth-Gasthuis geopereerd voor een acute bl in dedarmontsteking. KATWIJK AAN ZEE BIJZ. VRIJW. LANDSTORM. Begunstigd door goed weder hield de Bijz. Vrijw. Landstorm afd. „Katwijk" Zaterdag middag een schietwedstrijd. Er werd knap geschoten. In de eerste afdeeling was «te volgw-ds iuaar fcst in haalde aantal punten) aldus: L. Dompe ling, E. Vooys, K. Meyvogel, T. A. Haas noot, J. Imthorn. Van de tweede afdeeling waren de ge lukkigen de heeren: H. Sleurink, W. v. d. Plas, M. Ouwehand en A. Harteveld, ter wijl van de derde afdeeling de heer A. Guyt met den prijs naar huis ging. De rozenprijs viel ten deel aan den heer A. Vooys. GESLAAGD. De heer L. Leys, tijdelijk agent in deze gemeente, wist in Amsterdam de aanteeke- mng op zijn diploma te behalen. MISHANDELING. Het zoontje van den heer E. v. d. M. werd door een onlbekende mishandeld. De knaap had daardoor een bloedende wonde aan de wang bekomen en moest op het politiebureau verbonden worden. Daarna werd hij naar den huisarts verwezen. BESTUURSVERKIEZING. In plaats van den heer Van de Bent, die tusschentijds als zoodanig aftrad, werd tot lid van het bestuur der Verbruiksvereeni- ging „Helpt Elkander" gekozen de heer J. van Duyn. CHRISTEN-VROUWEN VREDESACTIE. Over bovengenoemd onderwerp sprak mej. Mr. G. H. J. van der Molen voor de afdee ling Katwijk van den Ned. Chr. Vrouwen bond. Spr. wees op boeiende wijze op de plicht en de taak van de Christenvrouw bij 't bevorderen van de vredesgedachte. Na haar behandeling van het onderwerp gaf mej. Van der M. gelegenheid tot het stellen van vragen, waarna mevr. Schok king, de presidente van de afdeeling, Spr. hartelijk dankzegde. Daarna ging deze eer ste bijeenkomst van het winterseizoen uit- LISSE BEVESTIGING EN INTREDE Ds. G. TICHELAAR. Na een vacature van slechts een half jaar deed Ds. G. Tichelaar, gekomen van Groningen, zijn intrede als predikant bij de Ned. Herv. Gemeente alhier. In den mor gendienst trad als bevestiger op D s. Bak- k e r, van Amsterdam, die als tekst gekozen had Lucas 10 5: En in wat huis gij zult ingaan, zegt eerst: „Vrede zij ulieden". Na de predikatie vond de bevestiging plaats, waarna de Gemeente zong Psalm 72 11: „Zijn Naam moet eeuwig eer ontvangen". De middagdienst ving aan om half drie. Het ruime kerkgebouw was overvol. Onder de aanwezigen merkten we o.a. op: Burge meester Baron van Wijnbergen, afgevaar- dieden der Gereformeerde Kerk, Chr. Geref. Kerk en Geref. Gemeente. Voorts vele pre dikanten uit de omgeving; de bevestiger Ds. Bakker, van Amsterdam, Ds. Coolsma uit Groningen, en vele Leiderdorpers, die in vroeger jaren Ds. Tichelaar als hun predi kant mochten bezitten. Nadat Psalm 84 1 en 6 gezongen wa ren las Ds. Tichelaar voor Psalm 48 en Efeze 1 1523. Als tekst was gekozen Psalm 122 9: „Om des Huizes des Heeren onzes Gods wil zal ik het goede voor u zoeken". Aan de hand van deze tekstwoor den werd gesproken over: de innige begeer te. het hoogste doel en den vasten grond. Het is, aldus Spr., mijn innige begeerte, om het goede voor u te zoeken. Niet slechts iets goeds of veel goeds, dooh het goede, dat is de Bron van alle goed, zoeken van het goede is zoeken van God. God te kennen, daar gaat het om in alle omstan digheden des levens. Hier werd breeder op ingegaan naar aanleiding van Psalm 122. Spr. wenscht de vrede te brengen in elk hart en elk huis en de vragenden te wijzen op Jezus Christus. I-Iet Evangelie wenscht Spr. te brengen in alle eenvoudigheid, voor ieder begrijpelijk, naar de behoeften van de zen tijd en deze plaats en hoopt daarbij vooral te denken aan het economische le ven en de jeugd der Gemeente, dio aan groote verzoekingen bloot staat. Ook vooi de jeugd hoop ik het goede te zoeken. Het hoogste doel der prediking is des Heeren huis te bouwen. Onze kerkgang moet eeredienst zijn. Dat besef hoopt Spr. meer te verlevendigen. Het gaat cr ook om zielen te winnen voor het echte leven, het leven in Christus. Men kan slechts God tot Vader hebben als men de Kerk tot Moe der heeft. Spr. hoopt ook op samenleving met de Geref. Kerk, Chr. Geref. Kerk en Geref. Gemeente. Het deed Spr. goed afge vaardigden dezer Kerken onder zijn gehoor te weten. De vaste grond der prediking is het ver bond Gods. dat naar de Schriften is. Op dat verbond zal ik steeds trachten te wij zen, opdat gij vrede moogt vinden aan den voet van het Kruis. Op dezen grond der prediking mag ik ook vrucht verwachten. Spr. hoopt dat de Gemeente haar bezwa ren eerlijk met hem bespreken zal. Hij zal zijnerzijds in de prediking nooit het per soonlijke element laten spreken. Dc zorg der zieken ligt Spr. na aan het hart en verzoekt vooral bij ziekte der gemeentele den hiervan in kennis te worden gesteld. Na een kort zacht orgelspel richt Ds. Tichelaar zich in een korte toespraak tot de plaatselijke overheid, in den persoon van den Burgemeester, alhier tegenwoordig; tot de afgevaardigden der plaatselijke Kerken; collega's uit den ring Noordwijk. In het bijzonder richtte Spr. zich tot den consu lent, Ds. Mulder, van Hi'llegom, zijn vroe gere ambtsbroeder Ds. Coolsma uit Gro ningen, wiens tegenwoordigheid op hooge prijs, werd gesteld, en tot den bevestiger, Ds. Bakker uit Amsterdam. Voorts werd gesproken tot familie, kerkeraad, kiescol lege, notabelen, organist, koster en de Ge meente in haar geheel. Verschillende afgevaardigden voerden daarna het woord, waarna deze plechtig- hei besloten werd en Ds. Tichelaar den ambtelijken zegen uitsprak. JUBILEUM. De heer Laan, alhier, hoopt 16 October a.s. te herdenken, dat hy voor 50 jaar als boschwachter in dienst trad by de fam. Van Lynden op het landgoed „Keukenhof" alhier. Wel een zeldzaam jubileum! ALS TWEE RUILEN By de politie werd aangifte gedaan van het vermissen van een rywiel „Le Perle". Men had er een oude „Bato" voor in de plaats gezet. CURSUS. Aan de Ohr. School (Schoolstraat) zal we derom een cursus worden gehouden. Les wordt gegeven in rekenen, Ned. Taal, Boek houden, Handelsrekenen, Eng. Taal en Han denarbeid „ORANJE NASSAU". De eerste schietoefeningen van „Oranje Nassau" worden gehouden Woensdag 7 Oc tober in „De Vereeniging". NUT VAN 'T ALGEMEEN. De biblotheek zal opengesteld worden Vrij dag 9 October NOORDWIJK LOOP DER BEVOLKING INGEKOMEN: P C M do Groot, van Dor» Bosch, naar Nwe Zeew. 65 E Chladek. vnn Den Haag. Hoofdstr 53 E J Kruger en fam Voorburg. Molenstr 49 A Irrlger van Dui«: burg (Did) naar Breloftpark 15 Wed de Rid der—Duivenvoorde, van Wormonda. Wilhelm!- nastraat 15 A Jelgorsma on fam.. van Pa- dang (N.O.I.) Duinweg 1. VERTROKKEN: H H van der Groot. Nwe Zeeweg 84 naar Lelden. Maredük 173 G j Oudejans. van Stationsplein 3 nr Purmerend. Purmerweg; 18 G Kruüer. van Hoofdstr lil nr Haarlem. Hagenstr 39 G Apel, van Oude Zeeweg 52 naar Den Haag( Breltnerlaan 6S J Hekman naar Gilze J vdn Gameren naar Riderkerk G 44 A J Diepevecn en fam., naar Utrecht. Thorbeckelaan 25 C van der Llppe naar Oegstgeest Endegeest" W A wed Groen hof—Wanrooü en fam. naar Apeldoorn. Hoofd straat lb H de Geus naar Rotterdam, Sion dwarsstr 40b A Rtkse. naar Odiik. A 20 G van Os. naar NoordwUkcrhout, Buurtweg 7 J Schönemann en fam.. van Zuid BouleVard naar Duitschland B Brocker en fam., naar Leiden, Merelstr 6. BURGERLIJKE STAND. BEVALLEN: P C Steenvoorden—de Lange d J L ter LaakBrugman z P E Smit— Caspers 2 zns. ONDERTROUWD: A Noordoven 24 J. en M T Roerade 22 j. OVERLEDEN: K Griffioen 79 J. wed v C van der Hoorn J Dorst, 95 jr.. wed v J Pappersc J C Ruigrok van der Werven 39 j. echtgen van A. Slooteni RIJNSBURG S.C.O. IRijnsburgsche Boys I 03 Reeds direct na den aftrap waren do Boys in het offensief, maar in de voorhoedë wii het niet erg vlotten, ook al door het ongelijke terrein, dat balcontrole onmoge lijk maakt. De thuisclub brengt het in deze periode niet verder dan de verdediging. Meermalen denken wij de voorhoede der gasten te zullen zien doelpunten, maar door te peuterig spel gaan mooie kansen verloren. Eindelijk dpel- punt, de midvoor (0—1). Hierna rust. Na de rust, (het bleef bij rust. want thee of drinkwater waren niet aanwezig) openen de gasten weder den aanval, waarop na 20 minuten spelen de mid-voor wederom doel punt (02). Dit is de thuisclub te bar en fanatiek komt zij opzetten, maar zij vinden de keeper der gasten in f-hitterende cond'itie. Uit een tegenaanval maakt de rechtsbin nen 03. Nog denkeu wij de linksbinnen te zien doelpunten, ma.ir de bal vliegt hoog boven het net en dc kans is verloren. Zelfs een prachtig© pena ty wordt nog tegen de lat geschoten. Zoo komt het einde van een door beide partijen n:aar matig gespeelden wedstrijd. J Scheidsieth er Ladan leidde tot aller ge noegen. Rijnsburgsche Boys IITer Leede II 53 Reeds kort na den aanvang nam Rijns burgsche Boys de leiding. De vreugde was echter van korten duur, want Ter Leede maakt gelijk, om even daarna de leiding te nemen. Rust 1—2. Na de rust speelt Rijnsburgsche Boys te gen den wind en was zij veel sterker. Al spoedig maakt zij dan ook gelijk, om ook d"e leiding te nemen. Daarna werd het 32, 33, 43. 53, met welken stand het «einde kwam van dezen prettigen wedstrijd. De heer Bentgen leidde uitstekend. Rijnsburgsche Boys III—Ter Leede III 5—1 Rijnsburgsche Boys III liet zidh nlèt.ron- betuigd in Sasscnheim, en klopte Töi' Lèedo III met liefst 6—1 Rijnsburgsche Boys IV—O.D.L II 4—2 De jongste Boys gingen eveneems op den goeden weg voort. Nu moest O.D.I. II uit Leiderdorp er met 4—2 aan gelooven. Een goede dag voor de geelzwarten! VOORSCHOTEN NIEUWE SCHOOL Door het bestuur van de School voor Lager en Uitgebreid Lager Onderwijs op Gerefor meerden Grondslag, alhier, is aan den heer A. A. Brand te Rijp we te ring opgedragen het I bouwen van een school aan de Wijngaarden- laan voor f 31500. (Met de bouw zal direct be gonnen worden. E.H.B.O. Nadat reeds een cureus „Eerste Hulp> by Ongelukken" voor heeren door de afdeeling van „Het Groene Kruis'' is gegeven, zal a.s. Dinsdagavond 8 uur Dr. M. van der Stoel een aanvang maken, in het gymnastieklokaal achter het gemeentehuis, met een cursus uit sluitend voor dames. Naar wy vernamen is de deelname tamelyk groot. WASSENAAR HYGIËNISCHE MELKSTAL „RUST EN VREUGD" Opening van een modern bedriji Dezer dagen is het model-melkbedrijf van den heer A. L. v. .Paridon, gelegen op het landgoed „Rust en Vreugd" onder grooto belangstelling geopend. Verschillende fraaie bloemstukken getuig den va nde belangstelling voor deze fecste- lijke, plechtigheid. De heer A. L. v. Paridon heette do genoodigden hartelijk welkom, in het bij zonder mevr. v. Ommeren (op wiens land goed de boerderij gelegen is), de vertegen woordigde plaatselijke vereenigingen, de pers en diverse autoriteiten op geneeskun dig gebied. Hierna nam de heer W. Donker als vriend van den heer v. Paridon het woord, waarbij hij er in de eerste plaats od wees. dat de opening van zoo'n bedrijf in een tijd van algemeene malaise getuigde van werk lust, optimisme en energie. Na te hebben gewezen op al de maatre gelen. welke genomen zijn om de melk en melkproducten zoo zuiver mogelijk te le veren, besloot spreker zijn toespraak met den heer v. Paridon geluk te wenschen en tevens de kracht om op den ingeslagen weg voort te gaan tot heil van de inwoners van Wassenaar. Hierna gaf Dr. Doelman als genees kundig adviseur der inrichting een overzicht van de factoren waarmede rekening moet worden gehouden, om van het doel: het leveren van zoo deugdelijk mogelijke zuivel producten te beantwoorden. Hiertoe staat zoowel het vee als het personeel onder voortdurend streng medisch toezicht. Spr. ziet zich hier als medicus hygiënist een schoone taak opgelegd in het belang der volksgezondheid en hij bood den heer van Paridon zijn gelukwenschen aan, uiting gevende aan zijn waardeering voor den durf en gezonde ondernemingsgeest. Dr. v. Praag, alsmede Dr. H u e t i n g spraken namens de gezondheids-commissie hun waardeering uit over de voortreffelijke inrichting van het bedrijf. De heer Comman deur als conrtoleerend dierenarts van het bedrijf het woord verkrijgende roemde in zonderheid de gezondheid van het vee van „Rust en Vreugd". De heer v. Holten sprak namens hef personeel, dat een bloemstuk had aangebo den, yvaarna de kleine handkarnmoleni

Nieuwe Leidsche Courant | 1931 | | pagina 2