Vereeniging „Het Hoogeland" De Legermanoeuvres in den Achterhoek Radio Nieuws. BINNENLAND. ZATERDAG 26 SEPTEMBER 1931 DERDE BLAD PAG. 9 MOOI MAATSCHAPPELIJK WERK VOOR REGELMATIGE ARBEID WEER GESCHIKT VOOR DE MAATSCHAPPIJ I. Volgend jaar December hoopt de vereeni ging T.Het Iioogeland" haar veertigjarig be staan te vieren. Hoewel deze vereeniging door de vele nuttige arbeid, door haar in al die jaren verricht, reeds in wijden kring bekend werd, is het toch allicht niet over bodig" over haar werk onze lezers iets meer opzettelijk in te lichten, temeer waar ze de steun van velen noodig heeft en ook waard is, gelijk nader zal blijken. „Het Hoogeland" is een christelijke ver eeniging tot stichting en instandhouding van arbeid&kolonies, die openstaan voor zwervers, drankzuchtigen, ontslagen gevan genen, voorwaardelijk veroordeelden, voor waardelijk in vrijheid gestelden enz. De be doeling is, dezen na christelijke leiding weer terug te brengen in de maatschappij. Daar naast wil men ook een toevlucht bieden voor maatschappelijk en geestelijk minder waardigen. De vereeniging is een christelijke, maar dat verhindert niet, bevordert eer, dat men, gedreven door de liefde die wordt voorge houden in de gelijkenis van den barmharti- gen Samaritaan, helpen wil ieder die in ellende verkeert, ook al is hij religieus on verschillig. Zoo behoorden in 1930 van de verpleegden 193 tot de Ned. Herv. Kerk, 58 tot de R.K. Kerk, 35 tot de Geref. Kerken, 3 tot de Luth. Kerk, 7 tot verschillende Pro- testantsche kerkformaties, terwijl 1 Israëliet was en 4 tot geen enkele kerk behoorden. De vereeniging verricht haar arbeid in drie kolonies, van welke de kolonie' „Het Hoogeland" in Beekbergen bij Apeldoorn de eerste is. In 1925 werden aangekocht de kolonie „Wilhel- minahoeve" te Opende (Gron.) die vanaf 1919 in handen van de Ned. Landkolonisatie was geweest en de kolonie „Filadelfia te Vries, die was opgericht onder voorzitter schap van Ds. M. tei> Broek als afdeeling van de wijkviereeniging Filadelfia te Gronin gen en later overging aan de vereeniging voor Ned. Landkolonisatie en inwendige zending, die ze overdeed aan „Het Hooge- We" hebben deze verschillende inrichtin gen mogen bezichtigen en konden ons zoo met eigen oogen en ooren op de hoogte stel len van de mooie arbeid die er wordt ver richt. Of is het geen prachtig werk, waarin bij uitstek de cliristelijke deugd der naasten liefde kan schitteren, maatschappelijk afge bogen levens zoo mogelijk weer te her stellen en ze, gesterkt, weer een nieuwe kans te bezorgen? We verstaan uitnemend de bezieling waarmee de directeuren ons vertelden van hun werk, waarin ze door hun echtgenooten zoo prachtig worden bij gestaan, bij wie de verpleegden soms nog eerder met hun moeilijkheden komen dan bij den directeur. Op „Het Hoogeland", de oudste kolonie der vereeniging, die ook het omvangrijkst is, heeft de heer G. Veenstra de leiding, op „Wilhelminahoeve" werkt de heer G. K. Hoekstra reeds sedert 1 Jan.-1920 als directeur, toen hij met 2 verpleegden begon, en op „Filadelfia" is de heer J. A. v. d. M e i- den thans 12 jaar met de leiding belast, nadat hij er reeds 6 jaren het opzicht had gehad over de tuinderij. Om een klein over zicht te hebben van den omvang van het werk, zij vermeld, dat in 1930 301 personen werden verpleegd; 176 werden nieuw opge nomen, terwijl 180 de kolonies verlieten. In Beekbergen is plaats voor ruim 50. in Open de voor ongeveer 30 en in Vries voor ruim 40 verpleegden. Het leven op de kolonies. De stichtingen zijn a r b e i d s kolonies. De arbeid die de mannen verrichten is land bouw, tuigbouw, veehouderij en industrie, vooral matrassen-industrie, voor de groot handel en voor stichtingen. Te Beekbergen is bovendien nog mattenindustrie (die be staat in het afwerken van matten voor de Ned. Cocosmattenfabriek) en papierindu strie, die zich beperkt tot het met een hand pers tot pakken persen van bij de huizen opgehaald oud papier, om het dan te bren gen naar de papierfabrieken in den omtrek. Te Beekbergen en Opende bewerkt men ongeveer 20 H.A. land, terwijl Filadelfia bij Vries met zijn 7 H.A. oppervlakte voorname lijk tuinbouw heeft. In Opende is geen in dustrie, alleen land- en tuinbouw. Verder wordt het onderhoud der gebou wen zooveel mogelijk door de verpleegden verricht, op de eene stichting meer dan op de andere, al naar de aard der verpleegden. In Beekbergen bijv., waai' men alleen per sonen heeft tusschen 20 en 60 iaar, i dan in Vries, waar men vooral oudere men- schen aantreft. Al deze arbeid geschiedt on- De ervaring der directeuren is ,dat er meestal uitstekend is op te schieten met hen die aan hun zorgen zijn toevertrouwd. Wanneer het rechte, amicale, meelevende, moedgevende woord wordt gesproken en het juiste vertrouwen wordt geschonken, ziet men van het meest „hopelooze geval" soms wonderen. Niet door disciplinaire gestichts behandeling, maar door zooveel mogelijk de gewone huiselijke en maatschappelijke sfeer te benaderen wordt er soms ongemerkt een belangrijke invloed ten goede uitgeoefend. Treffende staaltjes werden ons meegedeeld, waarvan we een enkel in ons volgend artikel .wanneer we het hebben over de reclasseering, naar voren hopen te bren gen. De meesten zijn zeer erkentelijk voor de opname op een der kolonies, omdat ze zich bewaard weten vor verder afzakken. En behalve natuurlijk de voorwaardelijk veroordeelden en in vrijheid gestelden, is ieder eiken dag geheel vrij om weer te ver trekken. De kolonies zijn een vrijwillig toe vluchtsoord en doorgangshuis. Evenwel moet tegen misbruik worden gewaakt. Men neemt tusschen Aalten en Lichtenvoorde. Nog noordelijker, ten zuiden van Groenlo, stond de Lichte Brigade. Lichtenvoorde was be zet geworden door een blauwe verk«>nnings- afdeeling. Het werd het punt van aanval voor wielrijders en huzaren, van Rood. Hun optreden werd gesteund dor de 7 c.M. l>at- terijen der rijdende artillei.c en door de pantserwagens. De eerste aanval dezer strijdwagens mislukte, maai; ze keerden te- Woensdagavond was het gevecht tot staan nnr met beter succes. Al rijdende vurende gekomen. De blauwe aanvallen werden ge- drongen zij langs den grootcn weg Liehten- DE LAATSTE DAG STRIJD BIJ AALTEN, LICHTENVOORDE INGENOMEN Terborg, 24 Sept 1931. Voorfront kolonie „Hst Hoogeland" te Beekbergen. der toezicht van de directeuren, bijgestaan door totaal 4 opzichters. Ook de wasch wordt gedaan door een man, en een kok in groot tenue kookt in de nette en zindelijke keuken het eten. De landbouw levert meest aardappelen. Te Beekbergen was men juist bezig deze machinaal te rooien, waarna ze voor de winter worden opgeborgen in de nieuwe vorstvrije aardappelhut, die steeds toeganke lijk is, zoodat men ook bij strenge kou de afnemers kan gerieven. Na 's avonds om 9 uur naar bed te zijn gegaan, staat men 's morgens reeds vroeg op, 's zomers al om vijf uur en blijft dan den geheelen dag tot 6 uur aan den arbeid, met vaak herhaalde schafttijden; men maakt dus lange werkdagen met veel afwisseling. De avond kan worden doorgebracht in de recreatie-zaal, waar men luistert naar de radio, of zich bezig houdt met damspel, knutselwerk en dergelijke, terwijl men ook kan gaan krantlezen of zich onledig houden met een boek. Boeken en ingebonden tijd schriften zijn steeds hartelijk welkom. Men kan ze ongefranlceerd verzenden aan de di recteuren of aan het beneden opgegeven adres van den propagandist, die, hetzij ter loops opgemerkt, ook gaarne pakketten oude kleeren ontvangen.!, Het gaat er vooral om, de mannen weer aan orde en regel te wennen. De Ibevolking is teveel vlottend om een ambacht te leeren. Men wil de werklust weer opwekken en de gezegende invloed van geregelden arbeid doen ondergaan. Over het algemeen bevindt men er zich wel bij. Meestal wordt met ambitie gewerkt. Door arbeid wil men zoo weer geschiktheid kwee ken voor de maatschappij. Voorts is er een groote mate van vrijheid Zonder te worden nagegaan .kunnen de ver pleegden zich in de naaste omgeving (ruim genomen) vrij rondbewegen. In Opende zijn sommigen zelfs lid van de plaatselijke Jonge- lingsvereeniging of van de zangvereeniging, die zoo nu en dan op de kolonie een zang avond geeft wat zeer op prijs wordt gesteld. niet telkens weer op personen bij wie duide lijk blijkt dat ze, wanneer ze werk hebben en geld verdienen .alles terstond er door bren gen, om dan zoodra ze verlegen zijn „Het Hoogeland" als een veiligheidsklep te ge bruiken. Maar wie werkelijk in nood zit, wordt, indien eenigszins mogelijk, niet af gewezen. Des Zondags wordt een korte godsdienst oefening gehouden, geleid door predikanten, studenten, godsdienstonderwijzers \an ver schillende kerkelijke richting. En elke dag wordt met een korte huisgodsdienstoefening begonnen. Al is „Het Hoogeland" geen Evan- gelische-inrichting, toch mocht ze ook reeds voor meer dan een die religieus was afge dwaald het middel zijn tot terugkeer. Want wanneer de gelegenheid zich voordoet willen de directeuren ook gaarne het persoonlijk contact dat ze met hun mannen hebben, aanwenden, om hen te wijzen op Christus den sterken Held, die al wat zwak is in zich zelf, tot een kracht en steun wil zijn. We hebben uit de mooie arbeid der ver eeniging slechts enkele korte trekken naar voren kunnen brengen. In een volgend arti kel willen we iets zeggen van de reclassee ring en van de propaganda. Maar thans reeds wekken we u op de actie te steunen die met Oct. a.s wordt ingezet, en die be doelt, tegen het 40-jarig jubileum het vol gende jaar ,een kapitaal van 4 60.000 bijeen te brengen voor het bouwen van de vierde stichting die werkelijk zoo hoog noodig is. Men wil deze plaatsen te Beekbergen, op het terrein van „Het Hoogeland". Ze moet plaats bieden aan 80 personen. Het wordt dan mogelijk meer selectie toe te passen, daar nu nog de ongewenschte toestand be staat dat allen, voorwaardelijk veroordeel den, zwervers .maatschappelijk- en geestelijk ongesohikten en ouden van dagen in stichtingsverband moeten samenleven. In het nieuwe gebouw wil men vooral onderbren gen ouden van dagen en maatschappelijk- en geestelijk ongeschikten. Het geld voor deze zaak is nuttig en goed 6tuit door de sterke stelling bij Aalten, waarop de roode voorhoede zich geleidelijk terugtrok. De nacht bracht rust voor het raeerendeel der strijdenden. Een welverdien de rust, waaraan zij ook grootelijks behoefte hadden. De voorposten van Rood werden steeds verder teruggenomen. Blauw wenschte echter het contact uiet den tegenstander niet ie verliezen en zond voorhoede-afdeelingen voorwaarts om te verkennen waar het roode concentratiepunt lag. In de vroege ochtenduren na den kouden vriesnacht werd voorwaarts gedrongen. Eén regiment, waarvan een bataljon als flank dekking dienst deed, werd daartoe aange wend; twee regimenten bleven in reserve en opgeborgen in bet bedekte terrein ter weers zijden van den weg Varseveld-Aalten. 's Nachts was overal artillerie in stelling gebracht om Aalten en het meer oostwaarts gelegen Bredevoort te kunnen beschieten. Rood had zich op hardnekkigen weerstand voorbereid. Geleidelijk ging het op de stel ling Aalten terug. Deze was gekozen op de Aalter Esch, iets N.W. van Aalten gelegen. Het was een hooggelegen, glooiend aflooperi- de hoogte, die van de zijde, vanwaar de aan- al komen moest, door zeer bedekt terrein mandant van het vas omgeven. Het naderen was dus niet ge- dagorder uit: makkelijk en zoodra de opdringende blau wen zich uit de schuilplaats biedende bosch- j randen zouden vertoonen, moesten ze onver biddelijk zijn blootgesteld aan het vuur van hun tegenpartij. Toen we Aalten naderden waren de roode voorposten bezig terug te gaan over de Slin- genbeek om terug te vallen op de afdeelin- gen, die over een breed front op het plateau de blauwe legerschare afwachtten. Rood had er zich in den loop van den nacht zoo krachtig mogelijk versterkt. Over al lagen de groepen, gesteund door sterke mitrailleurafdeelingen, verspreid. Velen had den op stroo een soort bedje voor zich ge spreid, dat een welkome beschutting bood bij het liggen op den kouden bodem. Geschut en vliegtuigen namen hier deel aan den strijd. Toch waren het voorname lijk infanterie en wielrijders en bij Rood de Koloniale Reserve, die het gevecht voerden. De Aaltenschc burgerij volgde in grooten getale en met belangstelling den strijd De beide groepen zaten hier vrij dicht op elkaar. Blauw was uit een boschrand te voor schijn gekomen en had zich aan de grens van de Aallter Esch genesteld; Rood lag aan de andere zijde. De druk van blauiw nam dermate toe, dat op het punt waar we stonden, de Kolo niale Reserve terug moest. Versterking was dringend noodig en züj kwam in den vorm van het bataljon grenadiers op auto's. De vleugel werd verlengd in de richiting Borlo, 0 ZO vm. "L'itzending ïüit de N'ed. Herv. Kerk echt. Voorganger: Dr. M. HH de heer D. 2 oium. 3 Z.tigi-n Geloofsbelijdenl «pel. 1Z Gebed. 13 i. 7 Gebed Orgelspel. lö Prediking. 11 O: gel Stil ougeubiik. 16 Orgelspel S van den dienst tot 1Z.15 s'.C.R-V. .Dameskoor, o. v. nuit de Evang. Gutb. Evang. Luth. Fred. de heer H. W. van KI rspel 1 Orgelspel. Z Zin 1 (Het Ps. 138 1 en 4 n 138. 5 Gebed. 6 Zi 117:2 (Herv. Bundel Gez. 36:2 31—37 3 Prediking. 2 (Hen Dankzegging. 11 Zingen: ndel Gez. 63 5). 1Z Zeget oorde binnen, terwijl tegelijkertijd de roode wielrijders en huzaren door bosschages en landerijen de blauwen steeds meer in het nauw brachten, hier en daar groepen ge- ê^zinèên: vangenen maakten en er in sflaagden tegen 155 12 uur de Driehoek het hart van Lichten--j*r° voorde te bezetten. Daarmee was de strijcl beslist. Blauw dat bovendien be-1 bloemendaal. (215.9 m.)^ 10 ji stookt was geworden door talijke vlieger aanvallen: van groote hoogte scheerden de vliegtuigen omlaag moest het opgeven. Rood was overwinnaar. Het was een buitengewoon levendige epi-j— s.15 schriftlezing. 8.10—0.45 Concert, sode in het gebeuren, die vele honderden j Jijdsein. 10 30—11 Korte ziekendienst. toeschouwei's had. Heel Lichtenvoorde was to jitiverauni. 11—11.30 Lezen van Chr. 1 uitgeloopen. I door mej. J. 'c. M Doycn, te Hilversum. We willen echter geen risico loopen om 12.30 Gramofoonplaten. 12—12.15 Politie met een rood of blauw potlood in aanra-1 schijnlijk Da. king te komen en beperken ons daarom verder. Toen Lichtenvoorde viel was het 12 uur, het uur dat een eind maakte aan de 'eger- oefeningen. Tot een aanval op Aalten uit het noorden en zuiden kon het wegens tijdgebrek niet komen. Anders ware de toch reeds interes sante ochtend nog interessanter geworden. Na afloop van de oefening gaf de com- eldleger de volgende Gedurende drie opvolgende dagen hebben allen, die aan de legeroefening onder mijn leiding hebben deelgenomen, zich groote inspanning moeten getroosten. De troepen hebben daarbij getoond opge wassen te zijn tegen de hooge eischen, wel ke dikwiils moesten worden gesteld. Tot mijn voldoening kwam daarbij een goede tucht en plichtsopvatting aan den Van groote heteekenis is het geweest, dat TI. M. de Koningin en H. K. H. de Prinses der Nederlanden wederom van Hare hooge belangstelling in de oefeningen van het legr hebben doen blijken. We hebben een goeden indruk van deze oefeningen meegenomen. Ook van de man schappen, die inspannende dagen hebben gehad, maar met opgewektheid zich van hun taak kweten. Zooals we ze bij Lichten- oorde bezig waren, was het een lust om te zien. Daar zat gang en goede wil in. Gaarne besluiten we met een bijzonder woord van dank aan den kanitein van den Generalen Staf A. H. Nijhoff, die niets i heeft nagelaten om naar vermogen de pers de voorlichting te geven, welke zij behoefde op beide dagen om ook na.ar vermogen haar taak te kunnen vervullen. 12.30 Tijdseir besteed. Ge geeft daarmee uw medemensch, die, éi of niet door eigen schuld, in deernis waardige omstandigheden verkeert, een kraohtigen steun in de goede richting. En het geld aan deze stichting gegeven, wordt zoo economisch mogelijk besteed. Daarvoor staat u borg de penningmeester, het gedele geerd bestuurslid de heer J. G. Kruis. Wanneer ge dus straks, hoe dan ook, want op velerlei manier kunt ge worden bereikt, de gelegenheid krijgt iets te geven voor „Het Hoogeland" laat die dan niet voorbijgaan, maar wil deze mooie arbeid krachtig steu nen. Men kan ook steeds terecht bij den pro pagandist den heer A. Hofstede, Borniastr. 67, Leeuwarden, en bij genoemden heer J. G. Kruis, Laan v. Meerdervoort 394, Den Haag, gironummer 79803. 2.353.15 Gramofoon- ek. 3.15—3.45 Cursus Knippen cn Stof leren. 3.454 Verzorging zender. 4.TiJd- 45 Ziekenuurtje. te leiden door Ds F. es. Geref. Pred. te Den Haag. .Muzikale me dewerking verleenen: mej. C. de Jager, zang: Drieënhuizen. harmonium. 1 Zingen: Ps. en 9. 2 Gebed. 3 Schriftlezing: Psalm 19. ite gedeelte toespraak. 5 Zingen: Ps 131' 14 6 Tweede gedeelte 1 bed. 8 Zin'gei 83 1. 3 t X.C..F - Tijdsei: —.Hal 'ed. Chr. Persbure S'.C.R.C (de H.O V.) 9—9.30 Spi eker de he, ens. Hoofd der Chr. School to Den Han; irwerp: „Rust en regel ln het leven >nzi eren". Pl.m. 10.— Persberichten en Gromi HILVERSUM (1875 M.l A.VR.O. 8—10 Tijd sein. GramofoonmuzU k. n">— l'Vi", Tij.ls :u. M, r- genwljding. 10.15—10.30 Gramofoonmuzif-k. 10 30 lek 12.15—2 Octet Rustpoos zender. 2.303 Lezi 45 Kinderuur. 5—5.30 Gramol —7 Orkest. 7—7.30 Boekenhalfuur. 7.30S Co: S—11 Tijdse 10—10.15 Persbc- VER. VOOR WATERLEIDINGS- BELANGEN VIJFTIGSTE JAARVERGADERING. De Vereen, voor Waterleidingsbelangen in Nederland heeft in het Jaarbeursgebouw te Utrecht haar vijftigste jaarvergadering gehouden. In de best uursvacatures werden gekozen de heeren W. Hanegraaff en P. Jongepier, waarvan de eerste tevens als voorzitter wérd benoemd. In den middag hield de heer J. C. van Dijk een voordracht over de Utrechtsche Waterleiding Maatschappij, terwijl de jubi- leerende Vereeniging in den namiddag of ficieel door den Burgemeester, Dr. J. P. Fockema Andreae ln de St. Miohaëlskapel werd ontvangen. Heden zal een bezoek worden gebracht aan de winplaatsen van de waterleiding van Utrecht, Soest en Hilversum, terwijl ook het stadhuis zal worden bezichtigd. VEREEN. ..HORECAF" BONDSDAG TE MAASTRICHT. De ver. „Horecaf" heeft te Maastricht haar vijfden Bondsdag gehouden. Om drie uur had in de sociëteit „Nomus" de algemeene vergadering plaats, waarna de vereeniging ten stadhuize officieel werd ontvangen. Des avonds had een feestmaaltijd plaats waarbij mede als gasten aanzaten het ge meentebestuur van Maastricht en de be stuursleden van de Kamer van Koophandel. INDRUKKEN UIT EGYPTE X*) (Slot) De reizen worden in onzen tijd steeds ver der uitgestrekt. In het eigen land meent men al spoedig uitgekeken te zijn. De om ringende landen zijn voor zeer velen bekend geworden. Andere werelddeelen zijn dege nen die daarvoor in de gelegenheid zijn, gaan lokken. Egypte, tot vóór betrekkelijk kort slechts bezocht door geleerden, welke er voor stud'ie moesten zijn, en door de upper ten, trekt thans groote getallen reizigers tot zich. Het is heden te doen voor wie aan een reis iets meer dan gewoon kan ten koste leggen. Wie echter zuiver voor genoegen of voor ontspanning naar het buitenland gaat, moet geen plannen maken voor een tocht naar de landen aan de overzijde van de Midd'elland- sche Zee. Hij zal bedrogen uitkomen. Nu zal hij van het reizen pas genieten, wien het om 't leeren te doen is. Voor Palestina en Egypte moet dit voorop staan. Daarom haken van degenen, welke er eenmaal ge weest zijn, zoo weinigen naar herhaling. Men kan zeggen deze landen bezocht te hebben, en dan is h'et al goed. Waterdraagster bij den Nijl. Bij wie leeren, ver kennen, begrijpen, voor op staan, is de wensch levendig nog eens op nieuw door deze landen te zwerven, omdat dan pas de indrukken voor ;oed gaan beklijven. Zonder voorstudie kunnen wij al vast nie mand de reis aanraden. De Oostersche cultuur wijkt in alles van de onze af. Men moet er zich van te voren ver trouwd mee hebben ge maakt. De historie moet niet een gesloten boek Zwitserland kan men bereizen zonder aan de geschiedénis te denken, ofschoon ook dan het volle genot niet gesmaakt wordt. De schoone natuur kan op zichzelf genomen worden. Maar in het Oosten wordt niets, opgestoken, als men vreemdeling is in het verre verleden. Zoo ook dient men zich de staatkundige situatie voor oogen te kunnen stellen, zal men zijn economischen blik verrijken. Zoo van uit de verte beweegt het Morgenland zich in de achterhoede van het Avondland. Zullen de rassen, welke daar hun woon plaats ontvingen, den afstand kunnen ver kleinen of zullen het aanhangsels blijven? Dit proces is hoogst merkwaardig voor wie volop meeleeft in onzen, de aarde met eco nomische "wijsheid vervullenden tijd. Drie brokken land liggen daar, waarop Westersche grootmachten hunne handen hebben gelegd'. De historie van alle drie grijpt terug tot in de grijze oudheid. Van West-Europa was toen alles nog in den nevel verborgen. In de Oostersche landen is de kandelaar van de cultuur uitgedoofd en in het Westen staat deze in zijn zenith, of is zij ook daar haar omslag genaderd? Maar het Westen moet aan expansie doen, zal het zich kunnen handhaven op de bereikte hoogte van voortbrengend wereld centrum. Dat het tegelijk missie drijft in geestelijke goederen is prijzenswaardig, of schoon dat doel niet voorop stond. Bij het aan invloed winnen der ethische koloniale politiek zal gelukkig dit voorname gevolg méér naar den voorgrond dringen. En zoo zijn dan Frankrijk en Engeland hier de vertegenwoordigers der West-Euro- peesche volken. Syrië, hetwelk zich uitstrekt om den Liba non, staat onder Fransoh protectoraat, Over Palestina oefent Engeland dezelfde be voegdheid uit en Egypte heet vrij. doch En- celand heeft zich verschillende rechten Suez-kanaal bij Port-Saïd voorbehouden. Irak, hetwelk nog meer Oos- telijk ligt, noemen wij in dit verband niet. Wij hebben het niet bezocht, doch het spreekt ook minder tot ons. Ook hier oefen de Albion tot voor kort het protectoraat uit Engeland deed er afstand van. en Irak wenscht tot den Volkenbond toegelaten te worden. Natuurlijk is dit Arabische land met vele economische banden, onder andere door de opkomende petroleum-ind'ustx'ie, verbonden aan Engeland. In Syrië heeft Frankrijk in den korten tijd na den oorlog, van wanneer het protectoraat dagteekent, wonderen van kolonisatie ver richt. De Franschman koloniseert met charme en doet voor Engeland, men denke ook aan Noord-Afrika, niet onder. De Duit- soher heeft er nooit goed den slag van kun nen krijgen. Ook omtrent Syrië, waar thans rust hcersclit, loopen geruchten, dat het straks los zal komen van het protectoraat, hetwelk natuurlijk niet wil zeggen los van het Fransche kapitaal. Palestina is Engeland toegewezen. Meer dan eens bleek dit voor Groot-Brittannië een heet hangijzer te zijn. De twisten tusschen Arabieren en Joden eischten veel diploma tiek beleid. Op een bepaald oogenblik heette het zelfs, dat Londen zijn Hoogen Commis saris gaarne zou terugroepen uit Jeruzalem. Gelukkig is dit niet geschied. Binnenkort hopen wij een paar artikelen te wijden aan het „Palestina van het Heden", en dan zul len wij op de Palestijnsche moeilijkheden nader ingaan. Egypte eindelijk is thans zoogenaamd vrij, maar uit de belangstelling der grootste naties is het niet verdwenen. Ofschoon be- hoorend tot het Turksche rijk, hebben de Hoofdweg van Kaïro naar het Zuiden. Engelschen vanaf 18S2 feitelijk controle uit-' geoefend over de binnenlandsche aange legenheden. Toen de groote oorlog in 1914 uitbrak, verklaarde Egypte zich onafhanke lijk van Turkije en koos de zijde van En geland. In 1922 volgde een nieuwe stap, waarbij Egypte tot koninkrijk werd ver klaard. Engeland reserveerde voor zich be paalde rechten. Zoo staan de groote ver keerswegen onder bescherming van Engel- Bche militairen; staan de Engelsche offi cieren aan het hoofd van het leger, en be schermt Engeland de belangen der vreem delingen. Ook is Soedan nog in zijn geheel Engelsche bezit. De Egyptische nationale beweging is zeer anti-Engeisch gezind en zou de Engelschen liever vandaag, dan morgen zien vertrek ken. De laatste verkiezingen, trouwens meer een vertooning in een land met in meerder heid analphabeten, bewezen weer, hoe het nationalisme blijft ageeren. Bij onze komst te Kaïro was het station bezet door een me nigte militairen. Om velerlei redenen zal Engeland zich niet uit Egypte laten verdringen. Econo misch is het land altijd van meer belang ge weest, dan Syrië en Palestina. In de oud heid was Egypte al de korenschuur der Ro meinen. Sedert zijn amtere handelsproduc ten opgekomen. De katoen, daar verbouwd en oorspronkelijk uit Indië ingevoerd, be hoort tot de fijnste der wereld. Daarbij loopt het Suez-kanaal door den Oostelijken uithoek van Egypte. Nooit kan Europa toelaten, dat dit kanaal daar, onbe schermd door Europeesche wachters, ligt En dit kanaal is voor Engeland belang rijker dan voor welk ander land ook. Egypte had ten tijde der Farao's 7 mil- lioen inwoners; toen Napoleon er binnenviel ongeveer 2*/2 millioen en thans geeft de regee ring op, dat er 15 mil lioen wonen. Van Oos- tersch standpunt bezien is deze bevolking veel meer steêvast, dan in Syrië en Palestina. Dus ook beter geschikt om mee te werken aan de volkswelvaart. Zoo be- heerschen de Bedouïnen eigenlijk nog het ge- heele arhterland van Syrië. In Palestina ko men op de nauwelijks één millioen inwoners er 100.000 voor van deze onrustige horden, doch in Egypte zijn er slechts eenige tienduizenden dezer trekkende woes tijn bewoners. Landbouw en handel worden van deze drie landen het meest, intensief uitgeoefend in Egypte, al staat de landbouw, gezien onze opvattingen, nog zeer laag. Van dezen han del is het grootste deel in handen van En gelschen. Vandaar, dat op vele scholen het Engelsch onderwezen wordt Ook wat cultuur betreft, stond Egypte aan het hoofd der Oostersche volken. Aan de hand der opgravingen hebben wij dit reeds aangetoond. Bij den bouw der pyra- miden kwam al wiskunde, en niet van de eenvoudigste soort, te pas, en de verdeeling van het jaar in 365 dagen is in Egypte het eerst ingevoerd. Het hiëroglyphen-schrift, in de vorige eeuw tot ontcijfering gebracht, stelt deze cultuur in steeds helderder licht. Bij een bezoek aan Oostersche landen, dringt zich onwillekeurig de vraag op, of volledige zelfregeering hier mogelijk moei worden geacht of niet. Naar onze overtui ging zal het lang, zeer lang duren, indien althans de mogelijkheid in de toekomst moet worden aanvaard. De natuur is, onder Hooger bestel, zijn eigen weg gegaan en heeft op de Wester sche volken een ander stempel gedrukt dan op de Oostersche. Voor den Bijbelkenner is dit niets nieuws. Natuurlijk moet het Wes ten alle grof egoïsme terzijde stellen en moet de politiek in de richting van nood zakelijke ethiek worden gestuwd. Maar een chaos zou ontstaan, als bijvoorbeeld Enge land zijn hand aftrok. Hoe de sociaal-demo craten het pleidooi voeren voor het zelf beschikkingsrecht in optima forma der In dische volken, is een raadsel voor wie in de wereld zijn oogen den kost gaf. Geen slech ter dienst zou bewezen kunnen worden aan onze zwarte en bruine medemenschen. Zal Engeland zijn positie kunnen hand haven in de toekomst? Nu het groote impe rium kraakt en ook de Oosterlingen, ook do Egyptenaren vernemen van de finantieele inzinking, en, wat erger is, van de onbe trouwbaarheid, zij het slechts voor een paar dagen, der vloot? Wie zou Engelands taak moeten over nemen? Wie zien niemand daartoe in staat. Waarschijnlijk zal Groot-Brittannië zijn laak als grootst koloniaal rijk nog een tijdlang kunnen voortzetten, maar overleg over alle belangrijke wereld na 11 gele gen heden zal treden in de plaats van het vroeger vaak alléén doen. Zoo zal trouwens het finanticel vraagstuk ook slechts kunnen worden opgelost. De reis naar Egypte heeft ons verrijkt Zij heeft ons bovenal geleerd, dat Europa, zal het zijn taak. der historie getrouw kunnen blijven vervullen, het Oosten moet voorgaan in hooge plichtsbetrachting en diep rcligieu- IX stond in ons blad van 24 Sept fcfc

Nieuwe Leidsche Courant | 1931 | | pagina 9