ZATERDAG 26 SEPTEMBER 1931 TWEEDE BLAD PAG. 6 STADSNIEUWS VAN HET STADHUIS Burgemeester on Wethouders van Leiden; Overwegende, dat het met het oog op de feestelijkheden op 3 October a.s. noodzake lijk is bijzondere maatregelen voor schrijven ten opzichte van het verkeer; Gelet op de Verordening op liet Rifden; HEBBEN BESLOTEN: den toegang tot de binnenstad voor Bij paarden, door paarden getrokken, Voer tuigen en Motorrijtuigen op méér dan 2 wielen, op 3 October a.s. van des vóór- middags 7 uur tot des nachts 1 uur AF TE SLUITEN. Deze afsluiting zal geschieden 'door fiet aanbrengen van afsluitboomen op: lo, den Morschweg hij de samenkomst van Lage- en Heoge Morschweg; 2o. den Rijnsburgerweg hij de Lijster straat; 3o. den Haarlemmerweg hij de Warmon- derbrug en Trekvaartbrug; 4o. de Verversbrug zijde Oude Heeren gracht; 5o. den Lage Rijndijk vóór Schrijvers- brug; Go. den Hooge Rijndijk hij den mgang Sportterrein; 7o. den Zoeterwoudsche Singel hoek Heerenstraat; So. de Koepoortsbrug zijde Heerenstraat; 9o. de Vreewijkhrag zijde Witte Singel; lOo. de Wittepoortsbrug zijde Noordeinde; llo. de Lammenschansweg bij den Zoeter woudsche Singel; terwijl de Tunnel aan den Maredijk en de Roomburgcrweg aan den Kanaalweg door palen zullen worden afgesloten. Te volgen route buiten het afgesloten gedeelte der Gemeente: lo. Van den Morschweg langs Haagsche Straatweg te Oegstgeest, Haagweg, Witte Singel, Heerenstraat. Zoeter woudsche Weg, Kanaalweg, Hooge Rijndijk; 2o. Van den Rijnsbnrgerweg langs War- monderweg naar Haarlemmerweg; Groenoordstraat, Hansenstraat, Korte Hansenstraat, Pasteurstraat, Ma re- singel, Sophiasiraat. Prinsenstraat. Heerensingel, Lage Rijn'dijk of langs Rbijngeester Straatweg en Haagsche Straatweg te Oegstgeest, zie verder sub. lo; v 1 3o. Van den Haarlemmerweg, zie sub. 2o; -io. Van den Hooge Rijndijk langs Kanaal weg, Zoeterwoudsche Wég, Heeren straat, Witte Singel en Haagweg; 5o. Van den Haagweg, zie sub. lo. Zij brengen mede ter kennis van belang hebbenden: lo. dat in de nabijheid van elke afslui ting een gelegenheid bestaat tot plaat sing van motorrijtuigen, welke gele genheid door borden zal worden aan geduid; 2o. dat rij- en voertuigen en motorrijtui gen mogen worden geplaatst in de Zijstraten van den Maresingel, den Heerensingel, den Witte Singel en de Heerenstraat; 3o. dat het steeds geoorloofd zal zijn met rij- en voertuigen en motorrijtuigen .de stad door de afsluitboomen te ver laten; 4o. dat zij, rdie binnen de afsluiting met hunne 'rij- en voertuigen en motor rijtuigen wenschen te worden toege laten, voorzien moeten zijn van een vergunning, afgegeven door den Com missaris van Politie. Bij het daartoe strekkend verzoek moet worden opgegeven de reden, waarom men wenscht te worden toegelaten, alsmede de plaats, waar het vervoermiddel zal worden gestald. ST* Het is ten STRENGSTE VERBODEN met een Rij- of Voertuig of Automobiel in de binnenstad op den openbaren weg een plaats in te nemen. A. VAN DE SANDE BAKHUIZEN, Burgemeester. VAN STRIJEN, Secretaris. Leiden, 26 September 1931, SLUITIG VAN CAFE'S OP 3 OCTOBER A.S. Namens den Burgemeester brengt de com missaris van politie ter kennis van belang hebbenden, dat het sluitingsuur van drank inrichtingen in den nacht van 3 op 4 Oct. a.s. is bepaald op 1 uur. Tot dat uur mo gen houders van muziekvergunningen in hun inrichtingen muziek laten maken. Degenen, die zich alsnog van zoo'n ver gunning wensohen te voorzien, moeten een (laartoe strekkend verzoek vóór Donderdag 1 October a.s. bij den commissaris van po litie hebben ingediend. Burgemeester én Wethouders van Leiden; Gezien de artikelen 10 en 27 der .Ver ordening op het Rijden; BEPALEN: dat, ter gelegenheid van de 3 October- Feesten, op 3 October a.s. des avonds van 7 uur tot des nachts 1 uur in het belang van de vrijheid en veiligheid van het ver keer daarover, de navolgende wegen zijn gesloten verklaard in beide richtingen met Voertuigen (behalve Handwagens) en Motorrijtuigen op méér dan 2 -wielen de Stationsweg, de Steenstraat, de Prinsesse- kade, het Kort-Rapenburg en de Rijnsjmr- gerslngel. A. VAN DE SANDE BAKHUYZEN, Burgemeester. VAN STRIJEN, Secretaris. Leiden, 26 September 1931. De Burgemeester van Leiden; Vertrouwende, dat een ieder zal willen medewerken tot een geregeld en ongestoord verloop van den 3 October-Optocht op Zaterdag den 3den October a.s., noodigt al len uit om alsdan het Middengedeelte der Straten VRIJ TE HOUDEN, niet met den optocht mede te loppen en alle belemme ringen uit den weg te ruimen. Hij verzoekt een ieder dringend ter voor koming van ongelukken niet met Serpe- tines of Confetti te werpen en om in het belang der goede orde op alle wegen en bruggen Rechts te houden. De Burgemeester voornoemd, A. VAN DE SANDE BAKHUYZEN. Leiden, 26 September 1931. Burgemeester en Wethouder van Leiden maken beken'd. dat een kiezer, met inacht neming van het in de Kieswet bepaalde, bevoegd is bij volmacht te stemmen, in dien zijn beroep of werkzaamheden mede brengen, dat hij herhaaldelijk of althans gedurende het gedeelte van het jaar, waar in dc stemming gewoonlijk valt, werkzaam pleegt te zijn buiten de gemeente op welker kiezerslijst hij voorkomt, mits zijn afwezig heid. indien hij gedurende het tijdvak of de tijdvakken, waarin hij aldus werkzaam is, een of meermalen in die gemeente terug komt, als regel telkens langer dan drie dagen duurt. Mede is, met inachtneming van het. in de Kieswet bepaalde, bevoegd bij volmacht te stemmen de vrouw, welke, gehuwd met een kiezer, die voldoet aan de bovenvermelde voorwaarden, met haar man. in verband met diens beroep of werkzaamheden, afwezig pleegt te zijn. De kiezerslijst wijst aan, welke kiezers bevoegd zijn bij volmacht te stemmen voor welke verkiezing zij daartoe bevoegd zijn. De aanwijzing geschiedt niet dan nadat de belanghebbende een daartoe strekkend met redenen omkleed verzoekschrift aan het gemeentebestuur heeft ingediend; de in diening moet geschieden vóór 1 Januari en niet eerder dan 1 October van het vooraf gaande jaar. Formulieren voor de bedoelde verzoekschriften zijn van 15 September tot en met 31 December ter gemeente-secretarie kosteloos voor de kiezers verkrijgbaar. De belanghebbende, die een verzoekschrift als bovenbedoeld heeft ingediend en die de. gevraagde bevoegdheid gebruik wil ken, doet daarvan in persoon mededeeling ter secretarie van de gemeente, op welker kiezerslijst hij moet voorkomen, aan den burgemeester of aan den daartoe door dezen aangewezen ambtenaar. De mededeeling kan geschieden zoodra het verzoek is ingediend, geschieden zoodra het verzoek is ingediend, doch niet later dan een week na den dag der candidaatstelling. Hij geeft daarbij op naam en voornamen, dagteekening en plaats van geboorte van hem zelf en van den door hem aangewezen gemachtigde. Van de aanwijzing wordt een schriftelijke volmacht opgemaakt. De volmacht wordt door den kiezer en door den burgemeester of den door dezen aangewezen ambtenaar onderteekend. Een afschrift van de vol macht wordt den kiezer uitgereikt De gemachtigde moet in persoon "ter secretarie van de gemeente mededeeïeu. (lat hij dc volmacht aanneemt Van de aan neming wordt aanteekening gedaan onder het origineel der volmacht; deze aanteeke ning wordt door den gemachtigde en door den door dezen aangewezen ambtenaar derteekend. Indien de aanneming niet reeds gelijktijdig met de aanwijzing heelt plaats gevonden, geeft de burgemeester of de door dezen aangewezen ambtenaar onverwijld van de aanwijzing kennis aan den gemachtigde met oproeping om binnen vijf dagen ter ■secretarie de volmacht te komen aannemen; is binnen dien termijn de volmacht niet aangenomen, dan is zij vervallen en kan de kiezer niet opnieuw voor dezelfde ver kiezing een gemachtigde aanwijzen. Als gemachtigde mogen slechts aangewe zen worden zij, die in de gemeente bevoegd zijn tot het deelnemen aan dezelfde verkie zing. Indien de kiezer een gemachtigde heeft aangewezen vóór de vaststelling van óe kiezerslijst, en na de vaststelling dier lijst mocht blijken, dat de gemachtigde niet aan dezen eisch voldoet, wordt de volmacht als vervallen beschouwd en kan de kiezer niet opnieuw voor dezelfde verkiezing ,een gemachtigde aanwijzen. Een kiezer mag niet meer dan één aan wijzing als gemachtigde aannemen, be houdens dat hij een tweede aanwijzing mag aannemen, indien beide aanwijzingen zijn geschied door personen, die tot zij huisge- ncoten behooren. Burgemeester en Wethouders voornoemd, A. VAN DE SANDE BAKHUYZEN, Burgemeester. VAN STRIJEN, Secretaris. HINDERWET Burgemeester en Wethouders van Leiden; Gezien het verzoek van: a. H. W. Stöxen om vergunning tot het oprichten van een metaalgieterij in het perceel Kloos of Visch- poort Nos. 5, 6. 7, 8, 9 en 10, (Koenesteeg), kadastraal bekend Gemeente Leiden, Sectie D. No. 1689; b. de N.V. P. de Gruyter en Zoon, om vergunning tot het oprichten van een ondergrondsche oewaarplaats voor ben- benzine met aftaninrichtingTn 't perc. Haarl. straat, kadastraal bekend Gemeente Leiden Sectie H. Nis. 967 en 3087; c. J. Duindam om vergunning tot het oprichten van een slagerij in het perceel Koorribrugsteeg No. 2 kadastraal bekend Gemeente Leiden Sectie G. No. 213; d. G. O verduin Jzn. om ver gunning tot het oprichten van een fabriek voor het spoelen, haspelen, opmaken en verpakken van wollen garens (sajetten), in het perceel Os en Paardelaan No. 41, ka dastraal bekend Gemeente Leiden, Sectie K. No. 4095; e. de N.V. van Cranenburgh en Heringa's Sajetfabriek, om vergunning tot het oprichten van een fabriek van wol bewerking en machinale breierij in het per ceel Rapenburg Nos. 107, 109 en 111, kadas traal bekend Gemeente Leiden, Sectie F. No. 1309. Qelet op de artikelen 6 en 7 der Hinder wet; Geven kennis aan het publiek", dat ge noemde verzoeken met de bijlagen op de Secretarie dezer gemeente ter visie gelegd zijn; alsmede 'dat op Zaterdag, den lOden Oc tober 1931 des voormiddags te half elf uren in het perceel Breestraat 125 (Bureau van Gemeentewerken) gelegenheid zal worden gegeven om bezwaren tegen deze verzoeken in te brengen, tenvijl zij er de aandacht op vestigen, dat niet tot beroep gerechtigd zijn zij, die niet overeenkomstig art. 7 der Hinderwet voor het gemeentebestuur of een zijner leden zijn verschenen, ten einde hun bezwaren mondeling toe te lichten. A. VAN DE SANDE BAKHUYZEN, Burgemeester. VAN STRIJEN, Secretaris. Leiden, 26 September 1931. i ARBEIDSONGEVAL. In de fabriek van de fa. P. C. en L. had een ernstig ongeval plaats. De 75-jarige Z. geraakte met z'n hand tusschen een schaaf machine, waardoor een paar vingers en de muis van z'n hand werden afgeschaafd. Z. werd naar het Acad. Ziekenhuis ver- JUBILEUM. Morgen hoopt de heer J. Noordanus Sr., wonende Lage Rijndijk 12a. den dag te herdenken, waarop hij voor 45 jaren zijn muzikale loophaan begon. Ter gelegenheid hiervan zullen eenige ver- eenigingen die onder zijn directie staan hem hedenavond te circa zeven uur een ovatie brengen. HAARLEHI1ERSTRAAT - LEIDEN DE FEESTWIJZER VOOR 3 OCT. VERSCHENEN In een aajdlge omslag, met een teekening van Huib Smits, die zijn onderwerp ont leend' heeft aan de optocht „Oost en West", is versohenen de feestwijzer voor de 42ste feestviering op Zaterdag 3 October as. Het programma is ook thans weer een flink boekdeeltje, dat op de traditioneele wijze in elkaar is gezet. Na een opsomming van de leden -van het eere-comité voor de feestvie ring van dit jaar, van de eere-leden en van de bestuursleden der 3-Octobervereeniging, en na een artikel over de historie van deze vereeniging, wordt het feestnummer weer in al haar aantrekkelijkheid aan het be langstellend publiek meegedeeld. Het feest begint dit jaar met het opvoe ren van de Kinder-revue „Luilekkerland" in de Stadsgehoorzaal op Woensdag 30 Sept. Op den avond van den 2den October wordt de groote -taptoe met de vaandelgroet ge houden ter inleiding van de feesten. De 3de October eelf vangt aan met de reveille door het Leidsch Politiemuziekgezelschap vanaf het balcon der Stadsgehoorzaal. Daarna volgen de koraal-muziek in het v. d. Werf- park, de uitdeeling van Haring en Witte brood in het Waaggebouw, Japansch dag vuurwerk vanaf het water voor de Waag, een ipopulair concert op het Waaghoofd, Kinderwedstrijden op de Jan van Houtkade en niet te vergeten het springen der fontein op de Vischmarkt. Des middags zal de groote optocht „Oost en West" door de stra ten rijden. Hieraan wijdt het verslag ette lijke pagina's, die met tal van illustraties zijn verlucht. Aan de optocht nemen deel 250 personen, waaronder honderd uit over- zeesche gewesten, 160 paarden, een corps bazuinblazers, 14 groote praalwagens met vier- en zesspannen, één muziekkorps te paard, vijf muziekcorpsen te voet, enz. De optocht bestaat uit één en twintig groepen. Ook een detachement van de Koloniale Re serve eal de optocht opluisteren. Een arti keltje met foto's vertelt hier het een en an der van. Troubadour schrijft een pittig versje over „Oost en West". Het avondfeest bestaat wat de 3-October vereeniging betreft weer uit een feestavond in de Stadsgehoorzaal en een avondfeest op het Schuttersveld., om te besluiten met een groot luisterrijk vuurwerk. De .verkoop vangt Maandag aan. KAMER VAN KOOPHANDEL Wijziging: 25 Sept. M. van Egmond. Lei den. Botermarkt 11. Manufacturen. Wijz. handelsn. thans: Garneeringshuis „Mode gids" M. van Egmond. 25 Sept. Handelsassociatie Seger en Co. Noordwijk, van Hardenbroekweg 2. Overne men, voortzetten of vervreemden, drijven enz. van handelszaken. Wijz. kantooradres: Leiden, Wasstraat 21. 25 Sept, Eieren- en Pluimveeveiling Alphen a. d. Rijn, Dorpsstraat 47. Uittr. Ynorz.: J. Kempen, Uittr. Seer.: J. A. Ar- fourtit. Uittr. Penningm.: W. Scherpenzeel Uitrt Bestuursl.: G. Luyben. Uittr. Proc.- Adm.: II. Ouderkerk, Alphen a. d. Rijn. N. Voorz.: J. Notenboom, Aarlanderveen. N. Waarn. Secr.: D. de Vries, Aarlanderveen N. Penningm.: P. Kempen, Aarlanderveen. N. Bestuursl.: P. van der Lyn, Aarlander veen. Mr. Dr. S. A. KRIJN. De openbare les van Mej. Dr. S. A. Krijn, privaat-docente in de Deensche taal- en let terkunde zal plaats hebben op Woensdag 30 September te 4 uur nam. in de Kweekschool Zeevaart. DE OPTOCHT ..OOST EN WEST" EEN KIJKJE IN DE TRAMREMISE. Bij "de bespreking van het programma van de 3-Octobervereeniging wezen we reeds op de omvangrijke plaats, die de optocht ook thans weer inneemt. De -beschrijving is zoo uitvoerig mogelijk, maar het zal ook wel thans weer gaan, zooals het altijd is gegaan; de voorstelling die men zich van het middagfeest maakt komt altijd weer heel anders uit. We waren daarom blij van morgen eens een kijkje te kunnen nemen in de remise van de tram op den Iloogen Rijndijk, welke ruimte is ingericht als ate lier voor de decors van den optocht. Hier worden de 14 groote praalwagens vervaar digd en er heerscht al gedurende vele da gen een drukte van belang om alles op tijd klaar te krijgen, maar als men denkt dat we onze lezers nu eens keurig kunnen in lichten over wat de optocht worden moet, dan heeft men het mis. We zijn er eigen lijk net zoo wijs vandaan gekomen als we er in kwamen. Wel is waar is het grootste gedeelte van het werk verricht. De geraam ten zijn heelemaal klaar, er is al veel ge schilderd; sommige versieringen eiin al aangebracht, maar natuurlijk wacht men met de stoffeering tot het laatst en daarom hadden de wagens nog maar weinig tot ons te zeggen. We zagen (1e achtersteven van het prinsenvaartuig „Mauritius", het ge raamte van den wagen waarop Johan van Oldenbarneveldt de O.-I. Compagnie zal op richten, de theetuin, nog zonder thee en zonder pluksters, de koffiestruik in bloei, zooals deze door een Leidcnaar op verbluf fend mooie wijze is gemaakt, de draagstoel voor de Javaansche bruid, de tempel voor't Oogstfeest op Bali, enz. enz. maar h°t was allemaall nog kaal en ontredderd en daarom zullen we wel tot de volgende week Zater dagmiddag moeten wachten voor we ons een goede voorstelling kunnen maken van den optocht. Uit de mededeelingen die men ons deed, is ons intusschen wel duidelijk geworden, dat er iets zeer bijzonders gaat gebeuren in onze goede stad met deze voor stelling van „Oost en West" en dat de ver pachtingen van de Leidenaars hoog ge spannen kunnen zijn. Thans nog enkele mededeelingen over het feest zelf. De koloniale reserve zal Vrijdag middag te halftwee arriveeren en met mu ziek voorop naar de. Doelenkazerne gaan. 's Avonds neemt het detachement deel aan de taptoe. Het zal voorop loopen en bij het stamdbeeld van v. d. Werf het Wilhelmus blazen en vervolgens een militaire taptoe volgens alle regelen van de kunst. Op den dag zelf zullen voor de Stadsge hoorzaal cere-tribunes gemaakt worden voor de leden van het eere-comité en voor verschillende genoodigden, w.o. het hoofd bestuur van Oost en West, overste Barend- sen, de commandant van de Koloniale Re serve, de leden van den Ondernemei-sraad voor Ned.-ïndic e.a. Ook verschillende mi nisters zijn uitgenoodigd. Alle genoodigden worden verzocht aan de Aalmarktzijde de Stadsgehoorzaal binnen te gaan. Er zal een thee worden aangeboden tijdens dc op tocht, welke gesciTGPid wordt door leden van de Vereen, voor Vrouwelijke studenten. Tenslotte zij nog meegedeeld dat B en W. van Leiden hebben toegezegd aan de taptoe te zullen deelnemen, evenals het L. S. C. en de V. V. S. L. Alles wijst er dus op dat het feest kan slagen. De eenige verzuchting van dc be stuursleden is nog: Als het weer maar ;oed isl NEDERLANDSCH-FABRIKAAT- WINKELWEKEN Het Leidsche Winkelweek-Comité heeft dit jaar het plan aan de orde gesteld om de winkelweken meer dan tot op heden dienstbaar te maken aan de propaganda van Nederlandsch Fabrikaat. Deze plannen zijn uitgewerkt in overleg met de Leidsche Afd. van Nederlandsch Fabrikaat, tenvijl ook van de zijde van het hoofdbestuur de zer Vereeniging de financieele en moreele steun werd verkregen. Het doel is winkel weken te krijgen opgeluisterd door fraaie grootsche eerepoorten, indrukwekkende lichtreclamezuilen, andere lichtreclames, enz. enz. Deze worden in zeer bijzondere mate dienstbaar gemaakt aan de bevorde ring van den afzet onzer Nederlandsche producten. Op deze wijze wordt niet alleen het publiek op het meest geschikte mo ment attent gemaakt op het Nederlandsch fabrikaat, maar moeten ook de winkeliers zelve al hun aandacht er aan geven hoe zij het Nederlandsch fabrikaat het best naar voren kunnen brengen. Deze Nederlandsch Fabrikaat-winkelweek is gedacht als de eer ste in een lange reeks soortgelijke winkel weken in andere plaatsen. De eerepoorten, lichtzuilen, enz. zullen daarom uitneembaar worden gemaakt en na afloop ter beschikking worden gesteld van de Vereeniging Nederlandsch Fabri kaat te 's-Gravenhage. Deze komt daardoor in de gelegenheid dit materiaal aan te bieden aan andere Winkelweek-Commissies. Deze zullen daar door een sterke prikkel ontvangen tot het organiseeren van andere winkelweken met gelijk doel. Zooals echter spreekt is met dit plan een zeer groote som gemoeid, daar dergelijk materiaal zeer kostbaar is. Het betreft echter voornamelijk een eer ste uitgave. Uit eigen kring is daartoe reeds een niet onbelangrijk bedrag bijeen. Voor deze eerste uitgave wordt bij dezen echter ook een beroep gedaan op al de Ne derlandsche fabrikanten om dit plan uit voerbaar te maken. - Fabrikanten en anderen, die deze ener gieke poging om èn de winkeliers èn het publiek in dc verschillende plaatsen van het land op het meest geschikte moment het belang van het Nederlandsch fabrikaat in te prenten, willen steunen worden ver zocht hun bijdragen te storten op het giro nummer no. 104950 van het Comité der Ne derlandsch Fabrikaat-winkelweken te Lei den, of hun bijdragen op andere wijze over te maken. Laten inzonderheid de eerst belanghebben den dit eerste begin van een zoo doelmatige propaganda voor hun artikel krachtdadig steunen. BURGERLIJKE STAND GEBOREN': Lucas Petrus z van A Hemeril ïn S S van Woudenberg:; Frederik Antonius ran W F Filippo en A E Hanne: Johanm Christine d van C L van Helden en W Boshovei n Willem z van J de Visser en M Crem^r Hedwig d van J J Servaas en H Niedenfuhr i J vj n Kampen LEIDSCHE PENKRASSEN 'S MORGENS Het is ontegenzeggelijk een feit, dat een Jniensdh 's morgens de dingen heel wat anders en heel wat nuchterder aankijkt dan 's avonds. Wanneer men al zijn wilskracht, vooral in deze koude dagen, te baat geno men heeft, om zich te ontworstelen aan de koesterende warmte en de wonderlijke behaag lykheid van het bed; wanneer je het koude waschwater met een heel ander soort be haaglijkheid over je hals laat plonzen zoo dat de huiveringen langs je rug kruipen; wanneer het ijzige daglicht naar binnen kruipt en alle dingen laat zien in hun wezen lijke gedaante zonder ook maar iets te flat- teeren; wanneer de dagtaak in al haar dood- gewoonheid bezig is voor je oogen te ver rijzen, terwijl je de laatste hand aan je baardje legt; dan schijnt al de romantiek die de sfeer van den vorigen avond ken merkte volkomen geweken te zijn en terwijl je je ontbijtboterhammen kauwt en naar buiten ziet in het scherpe licht, dat den nacht heeft verdreven, is er geen beeld in je hersens, waarvan je de werkelijiklieid niet met je handen pakken kunt. 's Avonds, dan kun je wel eens een beetje sentimenteel zijn en een beetje sentimenteel doen. 's Avonds dan bouw je luchtkasteelen samen met degene wier leven je aan dat van je eigen hebt verbonden, zooals dat heet. Dan vertoef je in gedachter* bij idyllische fragmenten die, naar je meent, met zoo'n lieve vrouw ongetwijfeld je deel zullen wor den. Dan krijg je een zoetelijke huivering van manescliijn-gedichten. Dan kun je spelen met innige gedachten, dan bepeins je leversraadselen, dan vertoef je bij ontstof- felijke dingen, dan spreek je over geluk, liefde, offer, geloof, of je denikt er over in de afgeslotenheid van je kamer waarover de duisternis als een deksel is heengedaald. (Maar 's morgens is het alles anders. Dan staat alles op zijn voeten en overeind. Ter wijl je de veters van je schoenen vast maakt rangschik je vlug de gedachten over het werk in je hersens. Als je je verheugt in het bezit daarvan, dan kom je op straat je meisje tegen en: niet je „liefste op aarde" oo iets dergelijks en je zegt „halloh! al wakker?" en niet „dag liefste schat" met een bijzondere minnekozende intonatie. Als je een vrouw hebt dan spreek je aan het ontbijt over de dagindeeling, over de logé's die je verwacht, over de noodzakelijkheid van het aanbreken van den eersten dag van den volgenden maand en over de vraag of de smid al geweest is voor de kachel, maar je laat het wel uit je hoofd om haar op etenbereiding ingestelde gedachten lastig to vallen met een toekomstdroom of met de vraag of ze veel van je houdt, een probleem dat ook overigens in den- gehuwden staat waarschijnlijk weinig opgeld zal doen. Als je weg gaat, dan groet je haar met al de be wijzen van genegenheid waarop ze door de verhouding waarin ze tot je verkeert recht heeft, maar onder deze bedrijven door kun je gerust tegen haar zeggen, dat je schoenen lekken,zonder uit den toon te vallen. En züzij blijft niet achter de deur in liefde gepeinzen staan om met een mysterieusen glimlach van geluk en een beetje sleependen tred naar de kamer terug te gaain, zooals avonds in het rozentijdperk van de verlo- ing. Ze zegt: ziezoo! en verder niks maar je kunt dat op allerlei wijze aanvatten, als je maar nuchter blijft. En als je niet verloofd bent noch getrouwd, dan denk je 's morgens terwijl je tegelijk je das strikt, de krant leest en een hapje neemt, mitsgaders een slokje thee, niet aan dat lieve kind met die bruine of blauwe oogen, of je denikt er wel aan, maar met een grijns om de onhandige wijze waarop je haar... nu ja, waarop je afscheid probeerde te nemen en om de 'ver bluffend zotte wijze waarop je je aangesteld hebt. 's Morgens, ja, maar het is nu avond. De rook van mijn pijp kringelt naar de lamp die de boeken van de kamer schemerig laat. De duisternis staat als een deksel over myn knusse kamer heen. In de suizende stilte prut telt de koffie. De kras is af. Ik ga mijn pen neerleggen. De nuchterheid van den ochtend staat me niet meer helder voor den geest, terwijl de romantiek uit alle hoeken op mij aansluipt. Zoo iets moet je 's morgens scluij Hier is echter weer 't zelfde geval: 's Morgens doe je geen dingen die je niat tegenover je redelijk verstand verantwoord®!! AGENDA De Zondagsdienst der huisartsen zal mor gen worden waargenomen door de doctoren Bruining, Janssens, Poortman en Veldhuy* zen. De geneeskundige Zondagsdienst wordt waargenomen door Dr. Hugenholtz, tel. 390. De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apothekers wordt van Maandag 28 Sept tot en met Zaterdag 3 October as. waargeno men door apotheek: W. Pelle, Kort Rapen burg 12, telef. 594; en Zondag 4 October door de apotheken: G. H. Blanken, Hoogeweerd 171, telef. 502, en D. J. v. Driesum, Mare 76, telef. 406. LEIDSCHE WINKELWEEK De winkelweek welke zal worden gehou- en van 30 September10 October zal alle vorige winkelweken overtreffen. Zeker circa 150 winkeliers gaven zich tot nu toe meer op dan voor de winkelweek 1930, die op zich zelf toch al zeer omvangrijk was en nog steeds komen zich meer winkeliers op het secretariaat N. Rijn 50 aanmelden. Eenige eerepoorten aan den ingang der stad zullen worden geplaatst, welke des avonds zullen worden beschenen door schijn werpers. Ook zal in het centrum der stad een groote liehtzuil worden geplaatst. Over geringe medewerking van het ge meentebestuur heeft de W.W. commissie ook niet te klagen. Verscheidene groote gebouwen zullen wor den verlicht, o. a. Marekerk, Waaggebouw, Werfstandbeeld, standbeeld Jan v. Houtkade, Lakenhal, Lodewijkskerk, enz. De N. Z. H. T. M. zal zich ook niet onbetuigd laten en zal op schitterende wijze h\ar em placement versieren en verlichten, terwijl ook daar een liehtzuil zal verrijzen. De officieele opening heeft plaats op Stadszaal. door den burgemeester mr. A. v. d. Sande Bakhuyzen, alwaar alle winkeliers aanwezig zullen zijn. Als nu de deelnemende winkeliers allen Wosendag a.s. te 2 uur in den Foyer der de vlag uitsteken, zal onze stad zeker een feestelijk aanzien hebben. Op het Haven plein zullen gedurende 6 avonden filmvoor stellingen worden gehouden door do Vereen. „Nederlandsch Fabrikaat". WATERTEMPERATUREN. Zweminrichting Hooge Rijndijk: 9 uur 15 gr. C.. 12 uur 15 gr. C. eminrichting De Zijl: 9 uur 14 gr. C., 12 uur 14 gr. G

Nieuwe Leidsche Courant | 1931 | | pagina 6