Economische wereldproblemen ZATERDAG 26 SEPTEMBER 1931 TWEEDE BLAD PAG. 5 ui. T Alvorens onze artikelen-reeks over de economische wereldproblemen voort te zetten, willen wij enkele feiten der laat ste dagen van commentaar voorzien. Immers het is onze bedoeling met deze serie geen nieuwsberichten over de ver scherpte crisis te gevendeze vindt men op andere pagina's. Slechts wanneer die feiten aanleiding geven tot bijzondere opmerkingen onzerzijds, zullen wjj ze in het bijzonder belichten. De daling van het Pond. Ten eerste vermelden wij de, in snel ler tempo dan wij vermoed hebben, da lende Engelsche valuta, die in Amster dam heden ('25 September) 8.80 noteer de en zelfs in Rotterdam niet meer dan i 8.65 kon behalen. Uit de te onzer be schikking staande gegevens, die echter niet wetenschappelijk zuiver zijn, had den wij een inflatie berekend van circa 40 pet. In dat geval zou het Pond moe ten schommelen tusschen 7.25 en 7.50. Waar wij echter niet mochten veronder stellen, dat de tegenwerkende factoren zouden kunnen uitblijven, zooals specu latieve aankoopen van hen, die nog ver trouwen in Engelands waarde-meter hadden, vermoedden wij als eerste rust punt een noteering van f 8.Nu ech ter de run naar beneden op een zoo snelle wijze plaats vindt, dat op een dag zelfs een koersverlies van f 1.werd geleden, dan beginnen wij meer over te hellen naar^het denkbeeld, dat de eerste pauze nog lager zal vallen, ofschoon schommelingen kunnen voorkomen. Wie had kunnen denken, dat het fiere Engeland eenzelfde beweging in eigen land zou moeten medemaken, zoo als in Duitschland destijds te constatee- ren was! Men verdrong zich toen ter tijde in de Duitsche steden om de ban ken en de wissel-kantoren om angstig het koersverloop van de Mark na te gaan. En nu geschiedt hetzelfde met het trotsche Albion. De goudaanvoeren. Verder vinden wij het een markant feit, dat de wedloop om het goud plot seling bedaard isdat men zelfs wei nig voor het gele metaal schijnt te voe len. Het is nog maar enkele weken ge leden, dat het van Zuid-Afrika komen de goud letterlijk bij aankomst in Lon den werd besprongen, zoo dringend was de vraag uit bijna alle landen. Wij mer ken hierbij op, dat Zuid-Afrika een der voornaamste-goud-producenten is en dat elke week in Londen belangrijke kwan titeiten goud uit de Kaap arriveeren. Enkele dagen geleden kwam opnieuw 500.000 goud in Londen aan; slechts 250.000 werd aangeboden en daarvan werd 35.000 gekocht. De rest ad 215.000 werd per saldo door Amerika opgenomen, dat om zoo te zeggen „in het goud verdrinkt". Die Amerikaan- sche aankoop, een in de laatste jaren ongekend feit, behoeft geen verwonde ring te wekken. Jonathan kocht dit goud niet, omdat hij er behoefte aan had, doch zuiver en alleen omdat hij niet kon toelaten, dat het goud, waar van hij bijna 5 milliard bezit, ook tot de onverkoopbare producten zou gaan behooren. Nog een bezwaar. Ten derde voelen wij ons bezwaard door het feit, dat in New-York niet minder dan 180 millioen voor Europa is ge-earmarkt. Met die term bedoelt men het feit dat het goud voor speciale bestemmingen gereserveerd is dat dit goud dus geen deel meer van den algemeenen Amerikaanschen goudvoor raad uit mag maken, doch een speciale bestemming is gegeven. Voor welke lan den dit reusachtige bedrag aan het gele metaal is gereserveerd, wordt niet ver meld. Wij behoeven echter niet te ver wachten, dat Nederland hierbij afzijdig is gebleven, daar de wisselkoers in New- York op Holland het goud-uitvoerpunt bereikt heeft! Wij vragen ons af, wat wij met dat goud moeten doen en wij stellen ons opnieuw het groote pro bleem: „kan Nederland als belangrijk financieel- en handelswereldcentrum den gouden standaard blijven hand haven?" Wij zuller. dit probleem gelei delijk in de volgende artikelen ontwik kelen, doch wij willen in dit verband vermelden, dat de meeningen van voor aanstaande economen op dit punt uiterst sterk verdeeld zijn. Men mag die stemmen der practische theoretici niet verwaarloozen en als quantité ne- gligeable beschouwen. Er zijn mannen van beteekenis, die in het goud onzen grootsten vijand zien en niets liever zouden willen, dan dat wij 't zoo spoedig mogelijk zouden loslaten, terwijl ande ren jubeltonen aanheffen, dat wij hoe langer hoe rijker worden, juist omdat het gele metaal in stijgende hoeveel heden over onze grenzen komt. Laten wjj hopen, dat die jubel-tonen niet ver anderen in tranen van leed en berouw! In een pas uitgekomen werk van S. Benima Conjunctuur en Crisis zegt de schrijver: „Plotseling is het besef in mil- lioenen hoofden levendig geworden, dat het goud een gevaar beteekent voor het economische leven. Men komt tot het besef# dat het gele metaal een machtig wapen is, gevaarlijker dan dynamiet of giftgas, vooral gevaarlijk in de hand van een volk, dat door een angst-psychose is bevangen. En langzaam zal ook de overtui ging zich gaan baan breken, dat het woord „conjunctuur" niets anders is dan een fraaie term, om de onwe tendheid te bedekken, die heerscht omtrent het geldwezen en omtrent zijn invloed op ons productiestelsel." Hoe anders klinken de woorden van den Belgischen Prof. Baudhuin, die in een beschouwing over den Belgischen toestand, opgenomen in de XXe Siecle gezegd moet hebben, dat de balans van de Banque Nationale de Belgique een gouddekking van 65 pet. aanwijst natuurlijk buiten de goud-saldi welke zij in andere landen aanhoudt. Hier werd dus bedoeld „gedekt door het edele metaal zelf"! Verder wijst hij op het feit, dat geleidelijk de buitenlandsche saldi in goud worden omgezet en naar huis gehaald. In verband met de daling van het Pond kocht de Belgische circu latie-bank j.l. Maandag niet minder dan frs. 4 milliard goud en hij voegt daar aan toe, dat naar alle waarschijnlijkheid België hoe langer hoe meer naar den zuiveren gouden standaard zal over gaan. Nederlands goudvoorraad. Ook Nederland ziet zijn goud-voor raad reusachtig toenemen; is het dan niet te begrijpen, dat een der eerst tot oplossing te brengen problemen moet zijn, de vraag of wij mogen blijven vol harden bij het vrij toelaten van het edele metaalof wij niet verstandig doen door ook te onzent den band tus schen den gulden en het goud af te snij den, zooals Engeland ten voorbeeld heeft gegeven? Is het niet spotten met den ernst der huidige verhoudingen om a priori te zeggen, dat wij dankbaar moeten zijn voor de krachtige gouddek king van onze munteenheidWij willen met deze woorden doen uitkomen, dat wij stelling zullen hebben te nemen tus schen de denkbeelden der vooraanstaan de economen, die op loslating van het goud aansturen en de opinies van hen, die in een goudbasis de eenige uitkomst blijven zien. En wij kunnen in die kwestie alleen een beslissing nemen, wanneer wij het pro en contra ernstig hebben bestudeerd en de verschillende tegenstrijdige argumenten aan de wer- .kelijkheid hebben getoetst. Wat is geld hebben wij geld noodig? en zoo ja, welke rol speelt het metaal, waarop dat geld gebaseerd Hebben wij überhaupt metaal als dek king noodig? Ziedaar een aantal vragen van primair belang, die wij hebben te beantwoorden, alvorens een steekhou dende conclusie kan worden gegeven. Wij zullen deze vragen geleidelijk be spreken; daarbij zullen wij in de gele genheid zijn het geheele vraagstuk in al zijn onderdeelen te ontleden. Immers wij zullen dan uitleggen, wat onder gouden en zilveren standaard, hinkende standaard, de gold-exchange-politiek moet worden verstaan. Wij zullen dan de geschiedenis ervan in het kort de revue laten passeeren, wij zullen de statistische positie van zilver onder de loupe nemen, de brandende vragen ten opzichte van het goud bespreken, zijn verdeeling over de verschillende lan den, kortom wij zullen trachten het geheele probleem zoo objectief moge lijk te omlijnen. De voorwaarden voor onze welvaart. Alvorens wij hiertoe overgaan, willen wij vermelden, dat onze welvaart alleen kan worden gediend door zooveel en zoo goedkoop mogelijk te produceeren wij hebben voor alles noodig: uitge breide voldoening aan onze eerste le vensbehoeften in de ruimste beteekenis van het woord. Verder moeten wij trachten aan ieder het comfort te ge ven, waarop hij naar billijkheid aan spraak kan maken en of het geld daalt, stijgt of van aard verandert, doet niets ter zake, wanneer aan bovengenoemden norm wordt voldaan. Wat moet er aan het geldwezen veranderd worden om hei einddoel van ons aller streven te berei ken materieele welvaart om met lust en dankbaarheid aan onze moreele plichten in de wereld te kunnen vol doen? Heeft de huidige economische structuur daaraan voldaan? Wij halen nogmaals enkele woorden van den heer S. Benima aan, waarmede wij dit arti kel besluiten: „Nog altijd is het, trots de heer schappij over de stof, niet gelukt den oudsten vijand der menschheid, den honger, te overwinnen. Nog altijd vinden in de steden van diverse lan den hongeroptochten plaats en mil- lioenen werkers worden door de ge meenschap onderhouden. Zijn er dan misoogsten geweest of epidemieën, die de kracht ontnamen aan de handen der menschheid of natuurevenementen, die de vruchten roofden van den arbeid? Neen, er waren geen misoogsten, geen epidemieën, geen natuur-cata- strophes. Er is overvloed van graan, in groote hoeveelheid liggen grond stoffen ongebruikt en millioener. menschen en machines zijn op non activiteit gesteld, uit vrees voor te groote voortbrenging. Massa's goede ren zjjn aanwezig en millioenen men schen missen de goederen, die zij noodig hebben om hunne levens behoeften te bevredigen. De mogelijkheid van een geweldige voortbrenging zou moeten leiden tot een verhoogde welvaart, doch bij ge brek aan een juiste verdeeling leidt zij tot het tegendeel. De tegenstellingovervloed en ge brek is beschamend." Ed dan zegt hij verder: „Het geld wezen, dat de verdeeling der goederen verricht, is niet meer berekend voor zijn taak." Wij zullen dus hebben na te gaan, of hij daarin gelijk heeftof de vurige protesten van Professoren als Keynes en Cassel, die geen gelegenheid voorbij laten gaan om tegen het goud te velde te trekken, op reëele motieven berusten, en of wij allen de handen aan den ploeg hebben te slaan om het „goud-spook" zoo spoedig ^mogelijk uit onze grenzen te bannen II stond in ons blad van gister. De Nederlandsche Bank en de prolongatie-posities Toen ik in. uw blad van Donderdagavond speciaal het gedeelte las, dat handelt over de leiding der Nederlandsche Bank, dacht ik bij mij zelf. wat jammer, dat de pres.- directeur Mr. Vissering geen gelegenheid zal hebben om deze opmerkingen te lezen, want 't is toch hard noodig, dat er voor uw redacteur wat meer licht komt over de hem zoo duistere leiding der Nederlandsche Bank. Want 't is toch geen kleinigheid dat de Nederlandsche Bank de speculatieve beleg gers in bescherming heeft genomen en zich schrap heeft gezet tegen de onzinnige koers daling van den laatsten tijd, en „dat zij zelf het koersrisico op zich neemt, terwijl de prolongatienemers een eventueele koers winst zullen blijven toucheeren" zooals uw redacteur schrijft! Ik heb dan ook onmiddellijk uw courant aan hem opgezonden, met beleefd verzoek om toch vooral uw redacteur zoo spoedig mogelijk in te lichten, waarom hij tot een dergelijke maatregel is overgegaan. Intusschen heb ik niet geaarzeld om hem driewerf hulde te brengen voor zijn ingrij pen, waardoor met één slag een eind is gemaakt aan het misdadig gedoe der baisse speculanten, die bezig waren, onze prima- beleggers van hun bezit te berooven. Van harte hoop ik, dat de president der Nederlandsche Bank in deze voor hem zoo zware dagen, tijd zal kunnen vinden om uw redacteur uitvoerig in te lichten om trent de naar diens oordeel „dwaze maat regel". Naschrift Redactie. Ook ons zal het aangenaam zijn, indien Mr. Vissering, pres.-directeur van de Nederlandsche Bank, eens duidelijk zal uiteenzetten, welke rede nen de Bank bewogen de bedoelde prolon gatie-posten over te nemen. Misschien roe pen wij dan ook hulde! evenals de geachte inzender. Vooralsnog kunnen wij dat niet doen. Met alle waardeering. welke wij in het algemeen hebben voor de wijze, waarop onze circulatie-bank gelei'd wordt, zullen wij toch het recht van critiek» ook op die in het algemeen belang werkende instelling voor ons blijven opeischen. De heer Potter kan niet anders wenschen. Dat wij niet alléén staan, blijkt trouwens voldoende. Het Amsterdamsch Effectenblad meende, dat de beleggers, welke vielen on der dit besluit der Nederlandsche Bank nu wel kalmpjes naar Nice konden gaan en daar den loop der zaken afwachten. En de Nieuwe R o 11. Courant schreef: „„De omzetten waren minimaal. Het zul len dus wel vluchtende baissiers geweest zijn, welke hier aan het werk waren. Be halve de inflatie-theorie, deed nog een an dere theorie opgeld, n.l. die van de minimum koersen, zooals die door de Nederlandsche Bank feitelijk zijn vastgesteld. De Bank neemt prolongatie-posities over, welke op 19 dezer nog „goed lagen", zoodat. men eigenlijk op bet. oogenblik van alle risico's van verdere daling af is. Men brengt zijn zaakjes maar naar de Nederlandsche Bank en gaat desnoods rustig naar de Ri- vièra; geen lastige aanmaningen om sup pletie zullen u daar achtervolgen, ook al zou alles tot nul dalen. Dit humane aanbod van onze centrale credietinstelling heeft uiteraard geruststel lend gewerkt, en op de baisse allicht ver ontrustend gewerkt. Er waren dus vandaag feitelijk twee samenwerkende factoren in de richting van een hausse op de beurs, n.l. de vaste stemming te Londen en de bereid willigheid van de Nederlandsche Bank. Men redeneert, dat de Nederlandsche Bank de koersen van Zaterdag als de „laagste" heeft aangenomen. Ongetwijfeld heeft de Nederlandsche Bank, aldus het oordeel ter beurze, hier een principieel zeer gevaarlijk terrein be treden, want waarom moet thans een be paalde groep van Nederlandsche bezitters beschermd worden?"" Een zeer gevaarlijk terrein betreden, al dus de N. Rott. Crt. Dit is minstens zoo kras gezegd als door ons. Elk sprankeitje meer licht zal ons aan genaam zijn. Merkwaardige uitspraken het In een bij J. M. Meulenhoff te Amster dam pas verschenen werk van den heer S. Benima, getiteld „Conjunctui crisis", komen enkele uitspraken voor, die vooral ook met het oog op de jongste verschijnselen in de financieele wereld, zeer merkwaardig mogen worden genoemd. Hij behandelt in deze studie het economisch gebeuren in het tijdvak 1914—1924 en geeft ook een analyse van de crisis 1929/1930. Op blz. 234 van het boek, waarvan voorrede is gedateerd Mei 1931, wordt met betrekking tot de eind 192.9 ingetreden economische crisis gezegd, dat het dwaas heid is, deze voor te stellen als een con- DRESDENER KREUZCHOR Het Dresdener Kreuzchor maakt thans een tournee door ons land en trekt overal groote belangstelling. Deze foto werd genomen, toen het koor in Den Haag arriveerde. Op de trappen van het Gebouw in de Muzenstraat gaf het koor onder leiding van zijn dirigent Rudolf Mauersberger eenige liederen ten beste. junctuurverschijnsel, een natuurevenement of een structuurfout in ons productiestelsel. „Deze crisis is het gevolg van een be- wusten strijd om de supprematie op han dels- en financieel gebied'. In dezen strijd wordt het geldwezen als strijdwapen, als vechtmachine gebruikt, hetgeen mogelijk is, omdat ons verouderd geldstelsel door uiter lijke vastheid (wisselkoersen) en niet door innerlijke vastheid (stabiele geldwaarde) wordt geregeerd en omdat het berust op de zeer wankele goudbasis. Bij een weten schappelijk ingericht, op innerlijke vastheid steunend geldwezen, zou een dergelijke economische strijd, met als gevolg een zoo hevige crisis, onmogelijk zijn Opvallend is ook het volgende, dat dus is geschreven kort voor de opheffing van de gouden standaard door Engeland. „Sedert einde Januari hebben de goud- verschepengen naar Frankrijk opgehou den, behoudens dan enkele partijen, die reeds in voorkoop waren gekocht. Omstreeks denzelfden tijd is de Bank of England gaan „opereeren op de open markt", d.w.z. dat zij door den verkoop van waarden de circulatie heeft beperkt, waar door de geldmarkt stijver werd en de wis selkoers van het tegenover de Fransche en Amerikaansche valuta's zich boven het gouduitvoerpunt kon handhaven. Dus nog steeds deflationistisc.he maatre gelen, die intusschen bewerkt hebben, dat Engeland weer goud op de open markt kon venverven, hetgeen sedert langen tijd niet het geval was geweest. Het is te hopen, dat deze Engelsche geld politiek slechts tijdelijk zal duren en wel zoolang tot de minimumdekking van 150 millioen weer is bereikt; en niet. dat Enge land' in 1931 de plaats zal innemen, die Amerika in 1929 en Frankrijk in 1930 in namen". Aangaande het goud als basis van het credietwezen wordt opgemerkt, dat het noodig is dat d'e basis van het credietwezen wordt verbreed. „Het goud kan als zoodanig niet meer die nen. De eenige juiste en bruikbare onder bouw voor de geldcreatie is' de productie zelve. Voortbrenging en geldcreatie behooren een één en ondeelbaar geheel te vormen, waarbij de voortbrenging-de hoofdzaak is en de geldcreatie alle phasen van de bedrijvig heid dient te volgen. Dan zal het onmoge lijk zijn, dat er disharmonie ontstaat tus schen goederen- en geldinkomen eener be volking." En in een naschrift, gedateerd eind Juli 1931 lezen we de bijna profetisch klinkende uitspraak, waarvoor we verwijzen naar het artikel over de economische wereldpro blemen. Gemengd Nieuws. HET AUTOBUSONGfEVAL TE SCHIPLUIDEN Twee dooden. In het St. Hippolytus-ziekenhuis te Delft is overleden mej. Olsthoorn, die bij het onge luk met de V.I.O.S.-autobus te Schipluiden een ernstige schedelfractuur had opgeloopen. Ook de chauffeur Vermeulen, afkomstig uit Den Haag, is aan zijn verwondingen be zweken. TRAGISCHE DOOD. Te Heerlen botste een schilder met zijr motor tegen een boom, met het gevolg dat de ongelukkige des avonds aan de gevolgen stierf. De man laat een vrouw met drie kinderen achter. Als tragische bijzonderheid kan worden gemeld, dat het derde kind. jongetje, des avonds werd geboren. Vee in vlammen Vrijdagnacht zijn te Wittem in Zuid-Lim burg, twee groote boerderijen afgebrand in eigendom toebehoorende aan de familie K. en S. P. Veertig varkens, 5 kalveren, 100 kippen en de geheele oogst gingen verloren. De scha de wordt slechts gedeeltelijk door verzekering gedekt. BRANDEN. Te Eist (Gld.) is tengevolge van hoon de hofstede van den landbouwer Gaasbeek tot den grond toe afgebrand. Alleen de varkens werden gered. Honderd kipper de inboedel werden mede een prooi Vlammen. Alles is verzekerd. In de nabijheid van de Rudolphstich- ting brak Donderdagmorgen een schoorsteen brand uit in de woning van den heer Burg stede (gem Leusden). Binnen eenige oogen blikken stond alles in lichte laaie. De brand spuit van Leusden kon niet meer doen dan de belendende gebouwen nat houden. B.jna alles ging verloren. De woning was laag verzekerd. VERDRONKEN. Donderdagmorgen werd aan hel ov\zet veer te Tienhoven in de rivier de Lek het lijk opgevischt van den 51-jarigen W. Lin deman. korporaal-kok bij het corps ponton niers, die in den nacht van 12 op 13 Sopt, te Wijk bij Duurstede is overboord gevallen en verdronken. Hot lijk is gekisl cn Dordrecht vervoerd. Te Wijk bij Heusden (N.Br) kapitein van de „Koophandel" over boord gevallen en verdronken. De ongelukkige laai een vrouw en yiei; kinderen achter. VROUW LEVEND VERBRAND Te Eelde (Dr.) is de 85-jarige wed. Eng- berts door een brandende stoof in brand ge raakt Zij vluchtte naar buiten, waar buren haar ter hulp snelden. De ongelukkige is aan de gevolgen bezweken. COMMUNISTISCHE RELLETJES. Te Amsterdam ontstonden op den Darti communistische relletjes, hoofdzakelijk door opgeschoten jongens. De politie ranselde op gevoelige wijze de bende uiteen, zoodat zij niet weer terugkeerde. EEN JEUGDIGE BANDIET Te Amsterdam is een 17-jarige jongen aangehouden, die in de le van Swioteiutraat een juffrouw in haar winkel had overvallen en mishandeld, om te rooven. DRUIVENDIEVEN GEVAT Door een agent van politie te Poeldijk werden op zijn nachtelijke ronde twee per sonen met een bakfiets aangetroffen. Waar hij het zaakje niet vertouwde, hield hij hen aan. Het bleek, dat in de bakfiets een weeg schaal lag, die in den nacht van 27 Augustus j.l. bij den tuinder N. v. d. Knaap was vreemd. Bij een nader verhoor van beide personen, die A. W. en P. S. bleken te zijn, afkomstig uit Poeldijk, kwam uit dat beide heeren zich onlangs des nachts ook schuldig hadden ge maakt aan diefstal van pl.m. 400 pond drui ven, ten nadeele van den tuinder Koster aaT den Wateringscheweg. Denkelijk is door deze arrestatie een einde gemaakt aan de diverse kleinere diefstallen van druiven, die in den laatsten tyd hebben plaats gehad. WITTOP KONING'S VOEDINGSTABELLEN Vitamine-gehalte der voedingsmiddelen. Van verschillende zijden werd tot de firma H. A. v. Botten burg, Amsterdam, uitgeefster van de bekende voedingotabellcn van M a r t i n e Wittop Koning, het verzoek gericht in deze tabellen ook het vitamine-gehalte der voedingsmiddelen op te nemen. Waar het volgens de meening van do samenstelster niet doelmatig zou zijr. om het vitaminegehalte der voedingsmiddelen in beeld te brengen op dezelfde tabel, worden thans door de uitgeefster als aanvulling bij de bestaande tabellen een vijftal kaartjes in den handel gebracht, die op papier van verschillende kleur zijn uitgevoerd en elk aan één vitaminesoort zijn gewijd. Deze kaartjes geven een opsomming de voornaamste voedingsmiddelen, waf een bepaalde vitamine voorkomt W noodig zijn deze voedingsmiddelen nog in enkele klassen gegroepeerd naar g.Mang de hoeveelheid van de vitamine, welke zij bevatten. Martine Wittop Ivoni n g's Yoe- dingstabellen hebben door deze aanvulling welke door haar bewerkt werd naar gege vens uit „Chemistry of Food and Nutrition" nog belangrijk aan bruikbaarheid gewor BOUWVALLIG HUIS Het hoekpand Korte Hoofdsleeg—Midden steiger te Rotterdam vertoonde de laatste maanden hier en daar scheuren van groote afmetingen, zoodal de bouwpolitir tot strenge maatregelen moest overgaan. Met zware palen wordt 't oude huis gestut om instorten te voorkomen. Dit pand trekt reeds gedu rende langen tijd de aandacht der voorbij gangers, omdat 'f er zoo scheef bij staat. ROFFEL-RIJMEN. BEERTJE IS STOUT Er loopt in 't Haagsche Bosch een man, Een echte Haagsche heer, En achter hem een Haagsche hond. Het Haagsche hondje ,Jieer". Er zit een dame op een bank, Die daar haar brood gebruikt, Hetgeen het Haagsche hondje Beer Met fijne speurzin ruikt. De damein het hart geroerd, Breekt reeds een stukje af, En Beertje zegt, echt. Haags beleefd, Bij voorbaat dank: „kaf! kaf!" ,fHet spijt me, Beer belieft geen ham"t Zegt Beertjes Haagsche baas, „Ham legt de stoutert naast zich neer; ,J$eer blieft alleen maar kaas Het heertje dopt echt Haags, loopt door, Tikt met z'n stok en fluit, Maar Beertje kijkt naar 't juffertje- Met-ham z'n oogjes uit. Het juffertje krijgt medelij, Waagt er een stukje aan En ziet het met veel spoed en smaak En ham naar binnen gaan. Hap 1, hap 2, hap 3, hap U, Hap 5, 6, 7, 8, Ze worden onder zacht gebrom Door Beer om hals gebracht Heel in de verte fluit zijn heer, Geweldig uit z'n sas Omdat zijn Beertje in princiep Geen zuiver smous je was. (Nadruk verboden.) LEO LENS. 20-50 cf. per of® '6 zadttc en yturipc rooktabak, AMSTERDAM WERKVERRUIMING. ting ia gebeurd, heeft wel eenige bevrediging geschonken. Van particuliere zijde werd in ruim 2000 gevallen, die betroffen meer dan 10.000 woningen medewerking verleend. De woningbouwverenigingen profiteerden voor pl.m. 7500 woningen van dezen maat- zegd dat de niaatregel heeft voldaan wat de werkverruiming betreft Men Wil van den kant van het Gemeentebe- De werklieden moeten betrokken worden van de Arbeidsbeurs en slechts in Amsterdam woonachtige arbeiders mogen worden aange- Het premiebedrag wordt iets lager gesteld n.l. op een maximum van f 30 voor het geheel schilderen, behangen en witten van een wo ning van pl.m. 200 M3. inhoud, zijnde 1/5 Het ligt in de bedoeling Rechtzaken ihtbank V. tot zes maanden e M. tot zes maanden waarvan drie voorwan! deliik. De voorloopigc hechtenis zal b(j dei straffen in mindering worden gebracht. VRIJGESPROKEN Een 29-jarige muzikant had zich voor i :aken schuld veroordeelde de rechtbank di Lot zeven dagen hechtenis. In hooger beroep eischtc de pi liof sprak der. man vrij. INBRAAK daal. dl. Ittot die daad o' Hnarlemsche Rechtbank "te' ver den gehad. De Officier van Justitie Dijkman te Zutfen. onderwijzeres aan dc R. K. School te Klaren bei- k. Verdachte werd vtr- 6° jaar gevangenisstraf te onde'rg-ran in een bijzondere strafgevangenis en ter beschikking stelling van dc reseerlng. HET VERDRINKINGSGEVAL TE SMILDE De ^rechtbank te^Assen^ hooft ^heden^ ult- Deze had voor dc rechtbank te Assen, te recht gestaan in verband met het ongeluk dal t|jd geleden h.-eft^ phiats gehad^ toeft e gelegd, dat h(1 met ztjn orzichtlg cn onoordeelkun- jht gekomeiK i. De eisch was 6 weken hech- auto roekei. in h|j en nog drie and. De rechtbank heeft weken hi tenia.

Nieuwe Leidsche Courant | 1931 | | pagina 5