TOT DE WET BINNENLAND. N.V, HOUTHANDEL V.H, J. VAN SCHIJNOEl CO Per kwartaal 3.25 (Beschikklngskosten 0.15.) Per week 0.25 Voor het Buitenland bij Weke- lijksche zending 0 6.— Bij dagelijksche zending 7.— Alles bij vooruitbetaling Losse nummers 5 cent met Zondagsblad 7Yz cent Zondagsblad niet afzonderlijk verkrijgbaar Daaeliiks verschiinend Nieuwsblad voor Leiden en Omstreken Bureau: Breestraat 123 Telefoon 2710 (na 6 uur 3166) Postbox 20 Postgiro 58936 NO. 3467 ZATERDAG 26 SEPTEMBER 1931 Van 1 tot 5 regels1.1715 Elke recel meerm u.221'- Ir.gez. Mededeelingen van 1—5 regels m 2.30 Elke regel meerm 0.45 Bij contract belangrijke korting. Voor het bevragpn aan 't bureau wordt berekend 0.10 12e Jaargang Dit nummer bestaat uit VIER bladen EERSTE BLAD. EN HET EVANGELIE Donkere vlerken van bange levens nood spreiden zich uit over onze samen leving De week, welke nu achter on*, ligt, was vol van angstige beroenng, te angstiger misschien, omdat de tiage ïie schijnbaar langs de groote massa heengaat en de harten met raakt. Hoe zich 't financieele drama^(te- ontwikkelen zal, wij ,we^."5®l,™de Dat financieele hyena s, aHes-du speculanten niets en memand zulle j ontzien om zelf prooi te vindendat staat vast. Geldhandel leidt immerszoo spoedig tot praktijken, welke door de Wet Gods strengelijk zijn veroordeeld. Niet zonder oorzaak stelde Jfzus he scherpe contrast: gu kunt God met dienen en den mammon En al achten wij het standpunt onjuist van hen, die het nemen van rente op een l«n stellen met woeker (is ons maatschappelijk leven niet aan het crediet gebonden wij verstaan toch wel, waarom men tot zoo afwijkende meeningen kwam. Al breeder wordt de rij van personen, zaken er. instellingen, welke dooi spe culatie te gronde gaan. Groot eb diep is de economische nood, welke over de wereld heerscht; en de lichtvaardige taal, dat immers onze, veerkrachtige maatschappij zoo menige crisis te boven kwam, mag de onze "'lleUs niet aan ons om verband te leggen tusschen roepende en God-ter- gende zonden en des Heeren over de aarde; de Heiland heeft om, dat nadrukkelijk verboden; doch daar mee vervalt het verband met. En wanneer ooit het gevolg van deze of een andere crisis de ondergang van het Avondland mocht zijn, daA zou- Gods rechtvaardigheid daarin ten volle uitkomen. Want het Westen, dat, zich Christelijk noemt, heeft op bvjna elK gebied met den Christus afgedaan. Ja, in ons Christelijk Nederland is het mogelijk, dat de spotters met het heilige ill onderlinge wedijver z ch godslasteringen veroorloven welke rechtstreeks in de school van Satan leerd zijn en waarvoor een fatsoenlijk Dageraadsman zich schamen zou. Doch dit niet alleen. Steeds meerde ren dienen zich aan als onkerkelijk en ongodsdienstig en zien daarin waar schijnlijk een bewijs van karakter en moed, dat zij, ook als de stormen des levens over hen heen gaan, zich niet kinderlijk in 's Heeren hand stellen, doch op eigen krachten steunen; or, wat ook mogelijk is, in fatalisme onder- gaWe danken God, dat 't Christendom in de Westersche beschaving nog een behoudend en reinigend element is; wij danken Hem dubbel, dat duizenden in hooge en lage kringen van ons Weder- landsche volk nog met Zijn Wet willen rekenen; maar mocht Hij met ons en met heel de Westersche Christenheid in 't gericht treden: op duizend vragen zouden wij niet één antwoord hebben. Daarom, de stoffelijke nood >sdiep en vreeselijk, doch de geestelyke is ernstiger en gevaarlijker. Wü tellen de maatschappelijke ellende en de geldcrisis van de laatste dagen niet licht. Zij behooren onze volle aan dacht te hebben. De toestand ontleden, de oorzaken aanwijzen, de kansen van herstel wegen en adviezen geven om indien mogelijk uit de misère te geraken het is ons aller plicht en het is de roeping der Christelijke pers niet in de laatste plaats,. Want in de zuiver financieel en eco nomische ontleding der dingen, kan juist de eisch van rechtvaardigheid tot gelding komen en kan met feiten aan getoond worden, welke egoïstische fac toren het bederf brachten. Immers, dit staat wel vast, dat het eigenbelang de zonde dezer eeuw is; dat het egoïsme zijn hoogste tnumfen viert, juist nu overal altaren opgericht worden voor gemeenschapsgevoel en solidariteit. Dat egoïsme spreekt op elk terrein het hoogste woord en doodt alle offer zin het eerste en voornaamste, dat wij thans als olie in de geslagen wonden der maatschappij van 1100de hebber:. Waar is de bereidvaardigheid om in deze dagen het offer te brengen, dat ongetwijfeld gebracht zal moeten woe den? Waar is het zoeken van Wet en Evangelie; ja, waar is slechts de levens ernst? Een „Koninklijke" Tooneelvereeni- ging voert thans in Amsterdam een stuk op van zoo gruwelijke minder waardigheid, dat niet één blad, van welke richting ook, het aanprijsc ot zelts maar goedpraat. Zelfs bladen, die anders voor geen kleintje vervaard zijn, omdat 't tooneel naar hun meening, ook de ergste zonden behoort uit te beelden (als het maar Kunst is!) zeggen hiervan: „Vier uur achtereen kan het u ztfn of men u een door lepra aangevreten lichaam toont, waarbij men u met wel lust ieder walgelijk symptoom blijft wijzen." Erger kan het dus wel niet. Maar aan zoo iets, worden nu de belasting gelden ten offer gebracht van gemeen ten, die niet weten hoe de begrooting sluitend te krijgenen voor zoo iets be taalt het uitgaand publiek, dat natuur lijk ook over de malaise klaagt, gewillig het entreegeld en de vermakelijkheids belasting. De genoegdoening, welke men put uit het feit, dat nu eens heel de pers een vuil stuk afkeurt, wordt echter aanmer kelijk verminderd, als men ervaart, dat de afkeuring.lang niet bij ieder voort spruit uit hooger levensernst. Want, wanneer de Koningin in ver band met der tyden nood een galavoor stelling in de Stadsschouwburg aflast, dan heet het in hetzelfde, hierboven ge citeerde blad: „Wanneer het moet zijn, dat ons ern stige tijden te wachten staan: wij zul len ze met ontspanning en met het on dergaan van schoonheid ongetwijfeld beter het hoofd kunnen bieden dan zon der." Want het theater geeft in zware tyd moed en moreele sterking. Ziedaar onze tijd getee voor levensernst, tuk op vermaak, en wegdansend de zorgen en moeiten, welke ons bij elke voetstap belemmeren om vooruit te komen. Is dan het klagen over maatschappe lijke inzinking, over geld- en broodzor- gen, slechts schijn en mode-artikel? Zijn de werkloozen arbeidsschuwen en de ondersteunden luiaards, die nog erger dan van de hand in de tand leven? Wij denken er niet aan om eenige maatschappelijke groep te belasten met de schuld, welke enkele vertegenwoor digers maken. En het zou den Christen allerminst voegen om voor eenige maat schappelijke nood de oogen te sluiten. Juist nu moet de olie en de wijn gereed staan om geslagen wonden te verzach ten en de moeden te verkwikken. Maar dit moet uitvloeisel zijn van vervulling van het gebod: Tot de Wet en het Evangelie. Tot de Wet, want als het gericht over ons komt, dan zal het een rechtvaardig oordeel zyn, waartegen van mensche- lyke zijde geen woord, geen jota of tit tel valt in te brengen. Maar ook, Gode zij dank, tot het Evangelie, want wie zijn zonde belijdt en laat, die zal barmhartigheid geschie den. Barmhartigheid, dit hebben wij wel te verstaan. Wie aan de vergelding der Wet wil ontkomen, zal slechts ge nade kunnen pleiten. Men zegt, dat onze tijd vooral be hoefte heeft aan karaktersen het kan niet ontkend, dat het zoeken van ver strooiing en afleiding geen bewijs is van karakterkracht en geestelijke hel denmoed. Mochten er dan velen zijn, die het ware karakter van den Christen openbaren, zooals Paulus dat teekende Door de genade Gods ben ik, die ik ben Daarin schuilt de deemoed van den zondaar en de heldenmoed van den ge- loovige, die weet, dat God hem een taak en een roeping gegeven heeft in deze vaak zoo hoogmoedige, maar hulp- INVOERRECHT OP VLEESCH De minister van Financiën brengt ter kennis van belanghebbenden, dat de 1 missie van deskundigen voor de samenstel ling van de prijscourant ter berekening van het invoerrecht op versch of gekoeld vleesch bedoelde prijscourant heeft vastge steld als volgt: Rund- cn kalfsvleesch. versch of gekoeld 100 k.g. 75, paardenvleesch, versch of ge koeld, 100 k.g. 50. Gedurende de maand October zal mits dien het invoerrecht voor de hierboven be doelde vlceschsoorten bedragen 10 de hiervóór vermelde waarden. NEDERLANDSCH-ZWITSERSCH HANDELSVERDRAG Het Nederlandsch—Zwitsersche Handels- Verdrag is door den Zwitserschen Raad geratificeerd. P. T. T. Twee nieuwe postzegels. Gedurende het tijdvak van 1 Ortober tot 15 November a.s. zullen op alle postkaarten nieuwe postzegels met een frankecrwaarde van iy2 en 6 cent worden verkrijgbaar ge steld, resp. voor 3 en 10 cent. De kleur van het 11/2 cent zegel is groen, die van het 6 cent zegel rood. De extra-opbrengst zal ten goede komen van het Fonds tot Herstel der Goucsche glazen. Deze zegels blijven geldig tot uh'mo December 1932. Zij werden vervaardigd naar een ontwerp van den architect F. Zw a r t en geven door tekst en illustratie dut lelijk hun ideëele bestemming aan DE KONINKLIJKE FAMILIE TE AMSTERDAM BEZICHTIGING ST. ANNA PAVILJOEN. De Koninklijke familie heeft heden een bezoek gebracht aan het St. Anna Paviljoen, dat onder hetzelfde bestuur staat als het Onze Lieve Vrouwengasthuis. Zij werden ontvangen door den voorzitter van het college van regenten, Mr. Th. Wes- te r woud t, die hen voorstelde aan de overige regenten, waarna een rondgang door het gebouw werd gemaakt. Langs een omweg keerden de Koninklijke rijtuigen naar den Dam terug. De werkloozen. De wacht, die 's avonds om 8 uur van het Paleis terugkeert, heeft gisteravond last on dervonden van een groep werkloozen, eerst in de Hoogstraten, waar de politie tusschen beiden kwam en later in de Muiderstraat, waar de troepdoor de politie werd tegenge houden en verspreid. De economische toestand. De Koningin zal in audiëntie ontvangen de heeren Gottfr. Crone, vice-voorzitter var de Kamer van Koophandel en Fabrieken al hier (de voorzitter, de heer E. Heldring, ver toeft op het oogenblik in het buitenland); mr, G. Vissering, president der Nederland- sche Bank, en S. P. van Eeghen, oud-voorzit ter van de Kamer van Koophandel, ten einde door hen te worden ingelicht omtrent den huidigen economischen toestand. TOTALE MAANSVERDUISTERING ZUID-AFR1KAANSCHE LEGATIE De Zuid-Af:ikaansche gezant, de heer D. J. de Villiers. is gisteren uit Genève. waar hij de volkenbondsvergadering bijwoonde, in de residentie teruggekeerd en heeft de leiding van het gezantschap weder op zich genomen. BLOEMBOLLEN NAAR FRANKRIJK Blijkens mededeeling van de Fransche Post-administratie behooren de voor Frank rijk. bestemde zendingen, welke bloembol len inhouden, van een druiflulscertlficaat vergezeld te zijn. DE NESTOR DER TWEEDE KAMER In de V r ijh e i d schreef de heer d. Hans dat de heer Ketelaar wat onafgebroken zit tingstijd betreft, de nestor, de musketier van de Tweede Kamer is. Doch mr. Heemskerk deed reeds ongeveer 10 jaren vóór dezen nestor zijn intrede in de Kamer. Vellicht, aldus de heer Hans, zouden wij Heemskerk :re-musketier kunnen benoemen. Dat hiervoor eenige aanleiding bestaat kan blij ken uit het volgende staatje. Toen Heemskerk in de Kamer kwam. Was Aalberse gymnasiast; Atbarda zat op de H. B. S. Beumer had de lagere school nog niet Braat mocht naar het land; Boon kwam on de. eerste klas; Colijn kon naar Kampen; Goseling moest nog geboren w relet; Van Hellenberg Hubar idem; Teulings hetzelfde; v. d. Bergh ook zoo; Ketelaar was net een eerzaam paedagoog: Knottenbelt ging naar het gym. Kortenhorst kon net loopen; Schokking was piepjong theoloog; Schaper was leerling-schilder; Van Schaik gordde zich aan om de Zusters van de bewaarschool ged iv te zeg gen, terwijl Joekes, Oud, Locke eer en Schouten in hun kinderstoelen zeiden... behoevende menschenwereld. VERBETERING VAN VELSEN OVEREENSTEMMING MET HET RIJK Na jarenlange onderhandeling is einde- Ilijk overeenstemming verkregen tusschen Tj gemeentebestuur van Velsen en het Rijk om den tusschen de spoorbaan en den straatweg naar IJmuiden liggenden grond erfpacht aan de gemeente te geven. De MARINE-MANOUEVRES MINISTERIEEL BEZOEK. Donderdagmorgen om 9.15 unr is Minis ter Deckers aan boord van de „Heemskerck" gekomen in gezelschap van den chef van de Marine-staf, vice-admiraal Mr. J. C. Ja ger en zijn adjudant, luit. ter zee 1ste klasse C. L. Bozuwa. De minister werd met de ge bruikelijke eerbewijzen ontvangen. Voor het eerst is de nieuwe ministervlag aan boord van een oorlogsbodem gehesehen. voor het eerst ook «oei zij op de motorboot van den commandant van de Marine, die hot hooge gezelschap aan boord bracht. Daarna ging alles weer gewoon zijn gar-g, d.w.z., de ..Heemskerck". behoorende tot de roode partij, zal pogen een kustbatterij te nemen, die bij Bergen verdekt is opgesteld. Het loopt echter uit op een „zware zeeslag'' voor IJmuiden, waarbij de blauwe partij zoo handig manoeuvreerde met de G 13. dat de torpedojager de „Heemskerck" kon treffen. Daarna waren de manoeuvres voor Don derdag afgeloopen en de landing, welke op Vrijdagmorgen zou plaats hebben, ging wegens het ruwe weer niet door. De „Heemskerk en de Z.-hoofen stoomden daarna op naar Amsterdam voor het bezoek Ie Koningin. De eclips begint hedenavond 7.14 uur Na de totale maansverduistering op 2 April j.l. wacht ons vanavond een gelijk schouwspel, althans bij goed weer en gunstige omstandigheden. Het moet tot de groote zeldzaamheden wor den gerekend, dat er in één jaar in dezelfde landstreek twee totale maans verduisteringen volledig zullen kun nen waargenomen. Voor belangstellenden geven we hier eenige bijzonderheden, alles in zomer- t ij d gerekend. De maan komt op te 6.48 uur. Begin der 'eclips te 7.14 uur. Begin der totaliteit te 8.25 uur. Midden der eclips te 9.08 uur. Einde der totaliteit te 9.50 uur. Einde der eclips te 11.02 uur. Zoowel vóór het begin als na het einde der verduistering zal men de maanschijf gedeeltelijk zien gehuld in den lichten sluier der halfschaduw. TER OPFRISSCHING VAN HET BLOED drinke men eenige dagen achtereen *s och tends vroeg een glas natuurlijk „Franz-Josef" bitterwater. Bij Apotheken en Drog. verkr. Voornaamste Nieuws. NEDERLANDSCH INSTITUUT VOOR ACCOUNTANTS REEDERSVEREEN. VOOR DE NEDERL. HARINGVISSCHERIJ SLECHTE UITKOMSTEN DER VISSCHERIJ Gisteravond heeftt de Reedersvereeniginj, voor de Ned. Haringvisscherij te 's-Graven- hage haar 16de algmeene vergadering ge houden. De voorzitter, de heer W. Richter Uitdenboogaardt, heeft een openingswoord gesproken, waarin opgemerkt werd, dat de uilkomsten van de treilervisscherij voor Scheveningen en Katwijk teleurstellend zijn geweest en de mechaniscering niet gebracht heeft wat vewacht werd. De beugvisscherij voor Vlaardingen wordt met een steeds verminderd aantal schepen uitgeoefend. De resultaten van het hoofd bedrijf, de haringvisscherij, zijn evenpens minder geweest dan in 1929. De totale vangst is relatief pl.m. 150.000 kantjes ha ring tegenover 1929 ten achter gebleven en de zeer groote aanvoeren van inferieure kwaliteit in Mei en Juni veroorzaakten let terlijk een noodtoestand, met gevolg, dat ge- heele ladingen voor f 4 f 5 per kantje werden verhandeld. Het vroeg uitvaren in het voorjaar is van slechten invloed geweest op den loop van de geheele haringvisscherij. De voorzitter sprak ten slotte over recla me, koelhuisinrichtingen, pufvisschenj, so ciale wetgeving politie-kruisersdienst en verlaging der productiekosten. Vervolgens heeft de secretaris, de heer Joh. A. Mulder, het jaarverslag uitgebracht, waarin medegedeeld werd, dat het aantal stoomvaartuigen met twee, dat der motor vaartuigen met acht en dat der mntorlog-' gers met achttien is vermeerderd. De zeil- logeers verminderden met zeven. In 1930 hehben 291 schepen aan do haringvisscherij delgenomen. De totale opbrengst 11 72* 000 tegen f 13 millioen in 1923. Uit het jaarverslag blijkt verder, «lat do treilervisscherij minder resultaten nad clan in 1929. evenals dit het geval was inet de beugvisscherij. De radio-visscherij-omroep In de Rotterdamsche Diergaarde. Heden werd in de Rotterdamsche Dier gaarde de 22ste Accountantsdag gehouden am het Ned. Instituut van Accountants. Deze bijeenkomst werd 0. m. bijgewoond door vertegenwoordigers van de Ministers van Arbeid, Binnenlandsche Zaken, Finan ciën, Justitie, Koloniën en Onderwijs, ver schillende leden der Staten-Generaal, enkele hoogleeraren der Handelshoogescholen, ver tegenwoordigers van de Ned. Maatschappij voor Nijverheid en Hamdel en Dr. P. Schourp, voorzitter van het Verband Deul- scher Bücherrevisoren. In zijn openingswoord wees de voorzitter, de heer James Polak, op de ontzaglijke moeilijkheden, waaron der handel, industrie en landbouw gebukt gaan en waarvan iedere administratie, die aan d9 controle der accountants wordt on derworpen, de sporen draagt. Het kwam Spr. voor, dat de accountant zeer zeker een taak heeft te vervullen ten opzichte van de verbetering van den toe stand of althans tot verzachting der gevol gen van de crisis. In de eerste plaats heeft hij er -voor te zorgen, dat de leiders der ondernemingen van dag tot dag op de hoog te zijn van den toestand hunner bedrijven en dat de gegevens dienaangaande op van economisch standpunt juist gegroepeerde wijze te hunner beschikking komen. De on dernemers, die wat dit betreft, goed geoutil leerd zijn, zullen beter dan anderen in staat zijn den moeilijken tijd het hoofd te bieden. In de tweede plaats is de accountant vaak in de gelegenheid invloed uit te oefenen op de ter kennis van derden, meer speciaal van het publiek, gebrachte administratieve gegevens en is het in dat geval zijn plicht angstvallig te waken voor de betrouwbaar heid en waarachtigheid dier publicaties. (blz. 1). De Koninklijke familie te Amsterdam. Hedenavond totale maans\erduLstering. Instituut vo( Laval en Briand heden naar Berlijn. Voorzorgsmaatregelen. Dc Nat. Socialisten :en provocatie. Japans antwoord aan den Volkenbond. Langdurig debat in den Volken bonds raat. Overstroomingen in West-Galicic. Mac Donald en Baldwin lvreiden aie>'- meene verkiezingen en mogelijke kabinets wijziging voor. (blz. 5) De Economische Wereldproblemen III. (blz. 9) Indrukken uit Egypte X (Slot). Een bezoek aan het Het Hoogeland. De Legeroefeningen in den Achterhoek (blz. 10) De Banque Nationale de Crédit in Frank rijk in moeilijkheden. OFFICIEELE BERICHTEN AUDIËNTIE De gewone audiëntie van den Minister van Arbeid zal Donderdag a.s. niet plaats hebben. P. T. T. Bij K.B. zijn in vasten dienst benoemd tot ingenieur der telegrafie en telefonie ir. G. M. Uitermark, ir. P. Wolterson. ir. L. R. I M. de Vos de Wael en ir. C. Broekmeijer, thans tijdelijk ingenieur der telegrafie telefonie; aan den directeur van het post-, tele-1 graaf- en telefoonkantoor te Alblasserdam C L. Bakker, op verzoek eervol ontslag erlcend. raad besloot reeds eerder, bij gunstigen '"'h .z'c^ hoe meer uit. uitslag der onderhandelingen, gelden te voteeren voor aanleg van een plantsoen, rijwielpad en tegeltrottoir. Op het oogen blik is bedoelde grond uitgegeven aan ver schillende pachters voor tuingrond, doch 'e daardoor ontstane havelooze toestand 'as voor den gemeenteraad aanleiding con tact met Waterstaat te zoeken, om een andere oplossing te verkrijgen. GEREF. VEREENIGING VOOR DRANKBESTRIJDING DE VACATURE-NOLENS JOS MAENEN OPVOLGER Naar dc „Volkskrant" verneemt, heeft 't bestuur der R.K. Staatspartij, dat Donder dag in vergadering bijeenkwam, zich ver- eenigd met hot zitting nemen van den hoor Jos. Maenen te Heerlen, op don in de Tweede Kamer door het overlijden van mgr. Nolens vaceerenden zetel; Zaterdag 3 October a.s. zal te Zwolle in „Eigen Gebouw" de 9e jaarvergadering ge houden worden van den Prov. Bond van afdeelingen van de Geref. Vereen, voor Drankbestrijding in Overijssel. Het huishoudelijk gedeelte der vergade ring omvat o.m. bestuursverkiezing we gens het bedanken van de heeren G. J. Bouwmeester van Zwolle en K. de Jong van Hengelo (O.). Na afloop van de huishoudelijke vergade ring, zullen als sprekeré optreden Dr J. I-I I Jiper, Gercf. pred. te Zwolle c .Ie heer Schoonhoven uit Deventer. Het jaarverslag, het financieele verslagen de rekening werden goedgekeurd. De herbenoemde hoofdbestuursleden, de heeren A. v. d. Toorn Jzn., van Schevenin gen en C. den Duik, van Katwijk aan Zee werden geïnstalleerd. De contributie werd op f 15 per schip vastjgesteld. Een arbiterslijst voor vereenigingsgeschil- len werd vastgsteld. SLUIZEN IN FRIESLAND Gerlep. Staten van Friesland hebben de sluiting gelast van alle zeesluizen in de provincie. DE INDIE-POSTVLUCHTEN Crisis in den akkerbouw. Hierna was het woord aan den heer Jan S c h i 11 h u i s te Rotterdam, die een inlei ding hield over: „De crisis in den akkerbouw en de bemoeiingen der regeeringen met graanprijzen en graan verbouw". Na een overzicht te hebben gegeven van moeilijkheden, waarin zich alom de akkerbouw bevindt, kwam Spr. tot de vol gende conclusies: 1. Zonder beperking van de productie van graan, vooral tarwe, valt een verbetering van den crisistoestand in den akkerbouw voorloopig niet te bereiken. 2. Bij de beoordeeling van den noodzake lijken omvang der productiebeperking dient rekening gehouden te worden met: a. de waarschijnlijkheid, dat Rusland min stens zijn voor-oorlogsche positie als ex portland zal hernemen; b. het feit, dat de hevige daling der tar- weprijzen voor een belangrijk deel haar oorzaak vindt in het feit, dat in de laatste I jaren de productie sneller is toegenomen dan de bevolking der tarweverbruikende landen, wier gebruik per hoofd tevens nog is verminderd. 3. De wijze, waarop de akkerbouw-crisis bestreden wordt, brengt de overheid ertoe een steeds grootere rol te vervullen bij de productie en distributie van graan en do ernstige financieele risico's, die daaraan verbonden zijn, door de gemeenschap te doen dragen. 4. Zoolang die bestrijdingswijze niet meer dan tot nog toe gaat in de richting van een herstel van het evenwicht tusschen vraag en aanbod valt daarvan geen verbe tering van den crisistoestand te verwachten en is het dus niet gerechtvaardigd te ach ten de genoemde risico's door de gemeen schap te doen dragen. 5. De maal regelen, welke de meeste re geeringen tegen de akkerbouw-crisis toe passen, hebben tot nog toe de strekking den strijd te verscherpen tusschen de lan den, die voor het opnemen van het surplus in aanmerking komen, doch den invoer we ren. Zij bedreigen den economischen vrede en zijn ook daarom af te keuren. In de middagzitting sprak ten slotte nog de heer H. Munnik uit Amsterdam, over: „De publieke verantwoording der Xaainl. Vennootschap in het jaarverslag". VOOR JONGE MEISJES JAARVERSLAG 1930—1931. Wij ontvingen het jaarverslag dei Neder land sche Vereen, ter Behartiging van dc Belangen der Jonge Meisjes. Hieraan ontleenen wij het volgende: Het Maatschappelijk Advies- en Inlichtingen bureau te Amsterdam, einde September van het vorige jaar onder groote belangstelling geopend, mocht reeds spoedig een groote steun voor de stationsjuffrouwen ter stede zyn, by de toenemende aankomst van Duit- sc'ne meisjes uit Rijnland en Westfalen, begin en half October. Hiermede kon het bureau direct aan een deel van haar doel beantwoorden, nJ. een verlengstuk van het stationswerk te zijn. Een groot deel der werkzaamheden van dit bureau ligt op be schermend terrein, zoowel voer den jongen man als voor het meisje. Door het Bemiddelingsbureau en het Plaat singbureau te Utrecht konden 31 plaatsingen worden tot stand gebracht. Wat het Stationswerk aangaat, in totail werden door de posten te Amsterdam, Rot terdam, Utrecht, Arnhem, Groningen, Nieuwe Schans en Oldenzaal in het jaar 1930 23570 viouwen en meisjes geholpen; daarvan waren 11343 van Nederlandsche en 10392 van Duit- sclie nationaliteit. Het jeugdwerk te Haarlem heeft in het afgeloopen jaar met de N.M.C. en de H.M.C. een 300 meisjes omvat. Het Clubhuis te Utrecht moest verhuizen en heeft thans een onderdak gevonden in het gebouw der Ned. Hervormde Stadszending. Het Clubhuiswerk ondervindt op 't oogenblik e grootste moeilijkheden, daar in dit werk ïen direct gevoelt of men de meisjes nabij komt en iets voor ze kan zyn of dat men z* ipt raakt. Het is in dit werk, waarin in d° eerste plaats aanpassing gevoeld wordt een moeilijkheid, welke het Utrechtsche Clubhuis ondervindt en tracht te boven te komen. Het Haagsche Clubhuis mag zich in een toenemend aantal bezoeksters verheugen. Het Bestuur en de Directrice van het Club huis gaan steeds voort met nieuwe banen te zoeken en „alle" meisjes tot zich te trekken. Ook wordt zooveel mogelyk getracht de meisjes in een grooter verbond te brenger, en Hen te ontwikkelen. De ondervinding heeft dan ook reeds uitgewezen, dat dit Clubhuis in een groote behoefte voorziet. A.-R. GEMEENTERAADSLEDEN IN FRIESLAND VERGADERING TE LEEUWARDEN De Prov. Bond van A. R. Gemeenteraads leden in Friesland kwam te Leeuwarden in vergadering bijeen, onder presidium van den heer D. v. d. Schaa f. Na het openingswoord van den voorzitter sprak Mr. A. v. d. De ure, van Benne- kom. over „De verhouding van de A. R. Raadsleden toi de plaatselijke kiesver- eeniging; en bracht daarbij o.m. in be handeling: de bindende opdracht der af- eevaardigden. het tg. man dat itnpératif; de vertrouwensman; de zedelijke band lti> schen kiezer en raadslid. Deze rede werd met groote hclangstel- ing aangehoord. Mr. Van de Deuro ging daarna in dankgebed voor. HOOFDKANTOOR OPSLATPLA ATSrN 00ST7FPDIIK Mn 228. R'DAf/l ZAGERIJ EN SI.HAVERU NASSAUHAVEN B0ERENGAT

Nieuwe Leidsche Courant | 1931 | | pagina 1