WOENSDAG 23 SEPTEMBER 1931 TWEEDE BLAD PAG. 6 STADSNIEUWS VAN HET STADHUIS Burgemeester en Wethouders van Leidon brengen ter algemeene kennis, dat door hen de beslissing op het verzoek van: a. D. S. P. Visser, om vergunning tot het oprichtien van een ondergrondsche bewaarplaats voor ben zine met bovengrondsche aftapinrichting in en op den Haagweg vóór het perceel Haag- weg No. 52, Sectie C No. 771; b. de N. V Bonda's Veevoederhand el om vergunning tot het oprichten van een ondergrondsche* bewaarplaats voor benzine met bovengrond sche af tap pomp in bet nerceel Oude Vest no. 23, Sectie H. no. 29S1; c. G. W. Zand- voort, vergunning tot het oprichten van een inrichting voor het bewerken van vleescli in het perceel Iiooglandsche Kcrkgracht no 9, Sectie I, no. 1872; d. The Texas Company om vergunning tot het uitbreiden van dc ondiergrondsche bewaarplaats voor benzine op het perceel Sectie P. no. 1187, gelegen aan de van Oldenbarncveltstraat; e. J. W Weers, om vergunning to't liet oprichten van een wasch- en strijkinrichting in het perceel Janvossensteeg no. 2-i, Sectie I-I. no. 1961; f. P. Stoeke en G. \an der Reyden, om vergunning tot het oprichten van con wasscherij, ververij en strijkerij in het per ceel Voldersgracht Nis 11 en 23. Sectie H Nis 2919 en 2950; g. Fred. A. Wempc Sr., om vergunning tot liet oprichten van eer» kalkblusscherij in het perceel Nieuwe Mara no. 23a, Sectic B. no. 2738; h. de firma G van Leeuwen om vergunning tot het oprich ten van een rookerij, zouterij en vleeschbe- werkingsinrichting in 't perceel Noordcinde no. 37, Sectie F. no. 934, is verdaagd. A. VAN de SANDE BAKHUYZEN, Burgemeester. VAN STRYEN, Secneteris. Leiden, 23 September 1931. GEMEENTEZAKEN ii. CURATOREN GYMNASIUM Mot 1 October 1931 zullen aftreden de Curatoren van het gymnasium Prof. Dr. P. C. T. van der Hoeven en Dr. W. P. Jorissen. Voor de vervulling van de aldus ontstaande vacaturen worden aanbevolen: A. Vacature-prof. dr. P. C. T. van der Hoe ven: 1. prof. dr. P. C. T. van der Hoeven; 2. prof. dr. J. H. Zaaijer. B. Vacature-dr. W. P. Jorissen: 1. dr. W. P. Jorissen; 2. dr. C. A. Crommelin LEERAAR H3.S, VOOR MEISJES Wegens toeneming van het aantal klas sen aan de Hoogere Burgerschool voor Meisjes is het noodig, dat aan die inrich ting van onderwijs voor den duur van den cursus 19311932 een tijdelijke leerkracht in het Nederlandsch wordt aangesteld. Aanbevolen wordt de heer drs.. A. ,van Sloo- tcn, tijdelijk leeraar aan het Gymnasium. LEERAAR GYMNASIUM B. en W. stellen voor, dr. G. J. Thierry op diens verzoek eervol ontslag te verlce- nen als leeraar in het Hebreeuwsch aan het Gymnasium. FRÖBELONDERWIJS IN „VOORGEEST" In verband met de uitbreiding van de school, verbonden aan het gesticht „Voor geest" te Ocgstgeest. met een derde afdee- ling, een zoogenaamde voorbereidende klasse, waarin de kinderen met elemen taire verstandsoefeningen en vaardigheids- oefeningen worden bezig gehouden en zoo mogelijk nog iets wordt gedaan aan lezen, schrijven en rekenen, werd in 1929 de aan die school verbonden adjunct-fröbel onderwijzeres. mej. De Wekker met goed vinden van den inspecteur vrn het Buiten gewoon lager onderwijs voor een proef tijd van één jaar aangesteld tot tijdelijk fröbelonderwijzeres aan die inrichting. Omdat mej. De Wekker niet in het bezit is van de vereischte bevoegdheid, werd voor haar aanstelling vrijstelling als bedoeld in artikel 11. 6e lid, van het Kon. besluit van 22 October 1923 (Stsbld. 489) aan den Mi nister van Onderwijs, Kunsten en Weten schappen gevraagd en verkregen. In 1930 werd die proeftijd mtet één jaar verlengd, opdat mej. De Wekker gedurende dien tijd in de gelegenheid zou zijn de akte als fröbelonderwijzeres te behalen. Zulks bleek echter niet mogelijk, zonder dat mt4- De Wekker haar werk aan de school „Voor- geest" onderbrak; met het oog op een en ander zag zij zich genoodzaakt van het vol gen van een cursus tot opleiding voor dc akte fröbelonderwijzeres af te zien. De Minister van Onderwijs, hierover in gelicht, verleende daarop voor mei. De Wek ker, voor zoolang zij aan de school van het gesticht „Voorgeest" verbonden blijft vrij stelling van den eisch gesteld in het 5e lid van artikel van het hiervoren aangehaald Koninklijk besluit. Op grond van een en ander geven B. en W. den Raad in overweging te benoemen tot fröbelonderwijzeres aan de school ver bonden aan het gesticht „Voorgeest", mej. M. de Wekker, thans tijdelijk als zoodanig werkzaam. EERVOL ONTSLAG B. en W. stellen voor, aan den heer Hor- rée op diens verzoek eervol ontslag te ver- leenen uit zijn betrekking van onderwijzer bij het openbaar vervolgonderwijs, VOORSCHOT EXPLOITATIEKOSTEN BIJZONDERE SCHOLEN Met betrekking tot de door do besturen van de in deze gemeente gevestigde bij zondere scholen ingediende aanvragen om een voorschot op de vergoeding in de ex ploitatiekosten dier scholen over het jaar 1931, deelen B. en W. den Raad mede. dat over 1928, het laatste dienstjaar waarover de gemeenterekening is gesloten, per leer ling van het openhaar lager onderwijs 15.40 en per leerling van hot openbaar uitgebreid lager onderwijs 28.31 werd uitgegeven. Voorts heeft de gemeente over 1930. met inbegrip van de te haren laste gebleven pensioensbijdragen, gemiddeld per weke- lijksch lesuur uitgegeven voor het vak onderwijs in nuttige handwerken 97.67, voor dat in lichamelijke oefening 13528. voor gewoon lager onderwijs en 114.71 voor uitgebreid lager onderwijs en voor dat in handelskennis 137.47. Op grond .van een en ander stellen B. en W. den Raad voor. het voorschot on de ver goeding. bedoeld bij artikel 101 der Lager Onderwijswet 1920. over het jaar 1931. vast tc stellen op een totanlbeclrag van 96.484 'inbegrepen de vergoeding voor vakonder wijzers) nader gespecificeerd. VERGOEDING EXPLOT A TIER O STEN BIJZONDERE SCHOLEN Nu de gemeenterekening over de jaren 1920 1927 en 1928 zijn gesloten, kan word -n overgegaan tot vaststelling van de vergoe ding wegens exploitatiekosten van de bij zondere scholen over die jaren. Gelijk bekend is, werd het gemiddeld be drag van die vergoeding per leerling en per jaar, op grond van een Koninklijke beslis sing, tot nu toe telken jare verhoogd met 0.50. wegens z.g.n. administratiekosten, enz. Houdt men echter, gelijk toch alles zins wenschelijk en billijk is. zooveel mo gelijk rekening met alle ten behoeve van het openbaar lager onderwijs gemaakt en niet onmiddellijk uit de gemeenterekening af te leiden kosten, dan is het bedrag van f 0.50 te laag en dus niet te handhaven. Naar de meening van B. en W. moeten bij de berekening van de exploitatievergoe ding in aanmerking worden gebracht: 1- 2iy2 pCt. van de loonen der gemeente werklieden, uitgekeerd wegens door hen ten behoeve van het openbaar lager onderwijs verrichten arbeid; 2. de kosten van rentezegels der school- schoonmaaksters; 3. de kosten van voorbereiding van- en toezicht op onderhoudswerken aan de open bare lagere scholen; 4. 0.80 per leerling en per jaar. wegens administratiekosten van bet openbaar lager onderwijs. Verder wijzen B. en W. er op, dat bij de berekening van de vergoeding over de jaren 1926 tot en met 1928 niet meer. gelijk te voren geschiedde, de totale opbrengst we gens verhuur van gymnastiek- en andere schoollokalen in mindering is gebracht, doch slechts een zoodanig gedeelte van die totale opbrengst als overeenstemt met de meerdere kosten, welke het gebruik door derdon van die lokalen medebrengt. Volgens die berekeningen beliepen de ge middelde kosten per leerling en per jaar met uitzondering van die wegens sala- ricering van vakonderwijzers over de jaren 1926. 1927 en 1928. a. voor het gewoon lager onderwijs resp. 16.66, 16.92 en 1504; b. voor het uitgebreid lager onderwijs, resp. 30.76. 29.94. en 28.31. Voorts merken B. en W. nog op. dat het naar hunne meening. uit het oogpunt van de financieele gelijkstelling van het bijzon der met het openbaar onderwijs, niet juist is, dat aan de openbare lagere scholen voor gas. electriciteit en cokes lagere prijzen in rekening worden gebracht, dan aan de bij zondere scholen; h.i. behoort in deze tus- schen het openbaar en het bijzonder onder wijs geen verschil te worden gemaakt. Ten einde dit verschil op te >:ffen bieden B. en W. den Raad ter vaststelling aan een ontwerp tot wijziging van de bedrijfsver- ordening der Lichtfabriéken, waarbij wordt bepaald dat voor gas. electriciteit en cokes geleverd ton behoeve van de openbare la gere scholen, dezelfde prijzen zullen worden berekend als door de bijzondere scholen worden betaald. REGENT GEREFORMEERD MINNEHUIS. B. en W. stellen voor aan Prof. Mr. G. André de la Porie, wegens vertrek uit de gemeente, op diens verzoek op de meest eervolle wijze ontslag te verleenen als Re-, gent van het Gereformeerd Minne- of Arme Oude Mannen- en Vrouwenhuis alhier. KIOSK BOOMMARKT Bij raadsbesluit van 29 Maart 1929 werd aan H. L. Speel voor den prijs van 175 per jaar verhuurd een strook grond aan de Boommarkt, groot 23 M2., ten einde daarop een kiosk te houden, zulks voor één jaar, met bepaling dat de huur met 1 Mei tel kens voor een jaar wordt geacht te zijn verlengd, indien zij niet -drie maanden te voren door een der partijen is opgezegd. De kiosk is door den heer Speel verkocht aan den heer H. Hoppenbrouwer te Leiden, in verband waarmede verzocht wordt de huur van het gedeelte grond aan dezen te mogen overdragen. Hiertegen bestaat bij B. en W. geen be zwaar, met dien verstande intusschen, dat in het begin van het volgende jaar door hen nader zal worden overwogen of, mede in verband met het tegenwoordig onooglijk uiterlijk van de kiosk verlenging van de huur ook nd 1 Mei 1932 kan plaats hebben. WONING CONCIERGE LAKENHAL In de Raadsvergadering van 10 November 1930 werd besloten tot aankoop van het per ceel aan den Ouden Singel No. 28 onmid dellijk grenzende aan de conciërgewoning van het Stedelijk Museum „De Lakenhal". Met de commissie voor het Stedeliik Mu seum „de Lakenhal" achten B. en W. het noodig. die perceel te beschermen als wo ning voor den concierge. De kosten voor de vereischte veranderin gen bedragen 3000 gld. BRANDLEIDING GEMEENTEHUIS De Commandant van do Brandweer heeft de aandacht gevestigd op de omstandigheid dat de brandleiding in het perceel Rapen burg 12, waarin thans het Gemeentehuis is gevestigd, één geheel vormt met de ge wone huiswaterleiding in dat perceel en dat zulks uit een oogpunt van brandgevaar bij strenge vorst, wanneer de kans op het be vriezen van de leiding groot is, bedenkelijk is te achten. Hieraan zou tegemoet gekomen kunnen worden door het aanbrengen van z.g. anti-vries-transformatoren, welke het bevriezen van de leiding zullen voorkomen. Omlegging van de zeer ongunstig gelegen en in ernstige mate aan bevriezing bloot gestelde leiding zou belangrijke kosten mede brengen, terwijl het bovendien niet moge lijk is dc leiding in voorkomende gevallen af te tappen. De kosten van het aanschaffen en plaat sen van de boven bedoelde transformatoren worden geraamd op pl.m. 1200; die van het stroomverbruik zullen ongeveer 1 per vries-etmnal bedragen. B. en W. stellen voor, daartoe te besluiten. CHR. MILITAIR TEHUIS feestavonden Ook dit jaar werden door het bestuur van het Chr. Mil. Tehuis verschillende avonden georganiseerd, teneinde de tehuisbezoekers, die in verband met de herhalingsoefeningen in grooten getale aanwezig waren, aangenaam bezig te houden; Na de welkomstavond wer den een voordrachtenavond verzorgd door den voordrachtskunstenaar Lambooy, twee avonden voor schietwedstrijden, een demon- stratie-schermavond door welwillende mede werking van den heer Gysberti, Dir. der Schermschool en gisteravond een filmavond aangeboden. De le Luit. Groenendijk, propa gandist voor den Byz. Vrijw. Landstorm, gaf explicaties by de verschillende landstorm- films, terwijl ook een komisch filmgedeelte niet ontbrak. De heer Bosch, voorzitter van het Tehuisbestuur, sprak een enke.l woord van dank en opwekking. Vrijdagavond zal nog een afscheidsavond worden georgani- GOUDEN DOCTORAAT. Morgen zal het 50 jaar geleden zijn dat Mr. Dr. T. W. J. G. Snijder van Wissekerke te Wassenaar aan de Leidsche Universiteit promoveerde tot doctor in de Staa'sweten- schappen. AANHOUDING. Aangehouden is G. M., alhier, die zich heeft schuldig gemaakt aan diefstal van tegels uit de Leidsche Hout; DERDE Z0MERC0NCERT IN DE PIETERSKERK Leo Mens Mcjonkvr. Repelaer van Driel Joh. Fellkamp. De aanhouder wint. Het derde Zomercon- cert in de Pieterskerk was, naar wij meenen niet slechter bezocht dan de beide vorige en we meenen zelfs, vergeleken bij verleden jaar naar globale schatting, een kleine voor- ui tgaing te bespeuren. En daarom zouden we den heer Mens den ongevraagden raad wil len geven: „Ga asjeblieft door; ten slotte groeit de kern van vaste bezoekers." De kerk, het orgel, de programma's en de uit voerenden zijn altijd de belangstelling Zoo ook gister. Het was in de kerk heel wat milder dan daar buiten; dit aan 't adres van hen, die misschien om de temperatuur thuis mochten zijn gebleven. En verder het is altijd weer een vreugde, het oude Gothisohe heiligdom ook eens weer te zien bij interne verlichting met de prachtige kronen. En eindelijk is er de wijdingsvolle schoonheid, di'e steeds weer uitgaat van de met zorg samengestelde pro gramma's, die op zoo voortreffelijke wijze worden uitgevoerd. Freule Repelaer van Driel heeft reeds zoo herhaalde malen in de Pieterskerk gezongen •en is zoodanig met de prachtige acoustiek vertrouwd, dat men met een heele korte ver klaring over haar prestaties zou kunnen volstaan. Todh zou de verslaggever dan te kort schieten, want haar programma eiseht even de bizondere aandacht. Haar prachtige volle alt, in alle registers even gaaf, tech nisch voortreffelijk geschoold, weet zij dienst baar te maken aan een geestelijk doorleefd tekstbegrip. Dat icon men onmiddellijk opmerken aan de Aria uit Kantate 22 van Bach, die we j overigens ondanks den mooien tekst, uit muzikaal oogpunt niet een der mooiste van Bach vinden. Natuurlijk is dit een subjec tieve opmerking, waarmee anderen het wel- 1 licht niet eens zijn. Een openbaring waren voor ons de „Drie geistliche Licder" van Walter Courvoisier. Er zit in deze composities een sterke reli gieuze passie. Ze geven den indruk van een 6terk persoonlijk sentiment, dat tevens bo ven het persoonlijke uitstijgt tot algemeen heid. Men weet niet wat het mooist is, de zangmelodie of de begeleiding. Beide vormen steeds een volkomen harmonie. En de kun stenares van het stemorgaan en de kunste naar op de orgelbanlc waren het samen in de aanvoeling der mooie composities volko men eens. Hoe werden in de drie liederen drie stemmingen volmaakt tot uiting ge bracht. Juichend dat eerste: „Ich will mich zur lieben Maria vermieten", 6meekend: „Das Agnus Dei", hoopvol vertrouwend: „Zuvor- sicht'. Freule Repelaer van Driel zong deze schoone liederen met volle overgave; er zat spanning in. Het geheel was een demonstra tie van immer wisselend klankschoon. Onze vroegere stadgenoot Joh. Feitkamp, fluitkivnstenaar bij uitnemendheid, had een paar zeldzaam mooie werken uitgekozen. Eenst de Sonate in D-dur van Leonardo da Vinei, 1690-1732. Da Vince behoorde tot de Na politaansche school, die im de eerste helft der 18de eeuw wel de hoofdleiding had in de ontwikkeling van 't Europeesche muziek leven. Deze sonate laat clan ook een zeld zaam frisse hen en pittigen indruk na. Reeds het andante is een fijn gejodel; licht en gracieus van rhythme is het allegro; innig het largo; het presto geeft een stroom van fijn uitgeschulpte melodietjes, een parelende stroom van klankjes; en eindelijk accen tueert de pastorelle nog eens, dat het geheel 18e eeuwsche muziek is: alles even frisoh en blij maar met dien ondergrond van een beetje weemoed, zooals door den prachtig- 6ten (herfstdag altijd iets van heimwee trilt. Feitkamp beschikt over een zeldzame tech niek; hij produceert een toon zoo zuiver als kristal en bezit een adom-economie als slechts heel weinigen. Deze techniek stelt hem in staat zijn muzikaal gevoel vrij in zijn voordrachten te doen uitstroomen. Dat kon men opnieuw dankbaar waardee- ren in zijn voordracht van Bach's Sonate in C-Dur. Het karakter van dit werk is die per dan het vorige; de Noordelijke geest tot meditatie geneigd tegenover den Italiaan, zoon van het zonnige Zuiden. Bach's Sonate is door en door godsdienstig van karakter We hebben gehoord, hoe in het Andante de fluitmelodie plechtig zweeft boven de mooie orgelaccoorden met even een meer gefigureerde passage aan 't slot. 't Allegro is vol vreugde en schijnt de wel daden van 't aardsche leven te schetsen. Maar Bach's idealen reikten verder. Een fijn en breed gedragen Adagio, teer en tevens 6terk, deed in zijn verfijnde schoonheid even denken aan den lateren Mozart. Het is als een gebed, een meditatie over de hoogere dingen. Het Menuet zou men dan kunnen beschouwen als de betamelijke vreugde van de ziel die de hemelen heeft geschouwd. Zoo zou men zoo'n werk een programma onder kunnen schuiven van Bach's eigen zielegang. Altijd weer verhief Bach zich uit de diepte naar geestelijke hoogten en zoo'n sonate, die naar oorspronkelijke vorm en beteekenis een klankstuk is, een cyclus van dansvor men, krijgt hij hem. steeds den diepen in houd van innerlijk zielsbeleven dat don mensch omhoog voert: Behoeven we nog te zeggen, dat de voor- draoht prachtig was en dwong tot overgave. Leo Mens was de taak hesohoren ons met het eerste nummer van het programma in te leiden in de gedachten wereld van Bach. Hij speelde eerst Toccata A 4 voce van J. P. Sweelinck. Onze beroemde landgenoot, ge schoold in Venetië bij leermeesters, die hun kunst weer ontleenden aan de oude Neder- landsche School, bracht de gaven van dezen vermenigvuldigd terug en was wegbereider voor de toekomst. De meerstemmigheid der Venetianen wordt door hem op geheel eigen wijze geccultiveerd. Ook in zijn Toccata, dat spel van imitatie en canonische figuren, dat we zoo dikwijls hebben kunnen genieten, wanneer „Sursum Corda" een zijner psalmen zong. Het is zoo zuiver Noordelijk naast het Zuidelijk klare van Palestrina. De orgelwer ken van Sweelinck, waarin men nog eenigs- zins den naklank van het Gregoriaansch hoort, behouden hun oude bekoring. Swee linck, de orgelist, die door zijn tijdgenooten de „orgelistenmaker" werd genoemd, schreef ook Thema's met variaties; en veelal liet hij nok variaties door zijn leerlingen bewerken. Zoo is Samuel Scheidt een van de orgelisten, door Sweelinck gevormd, en tevens is deze Scheidt een van de schakels, die voert van Sweelinck naar Bach. De variatiekunst van Scheidt kwam in Thema met 3 variaties, waarvan twee van den genoemde, uitstekend tot uiting. Verder gaf de heer Mens een prachtige voordracht van Bach's Prelude et Fuga in A-moll. Men zou het eerste gedeelte het roteerende preludium kunnen noemen. Alles gaat in een rondedans van figuren tot. er boven de werveling een prachtige melodie uitstijgt. En welk een spanning is in dit prachtige fantasiestuk, dat steeds breeder en machti ge rin zijn accoorden wordt. En dan volgt de fuga in onverbiddelijk metrum, magistraal DE LEIDSCHE WINKELSTAND Fa. A. VAN DAM. I-Iet lijkt op het eerste gezicht niet een aanwijsbare verbetering van stand als een bekende zaak verhuist van de Dondersteep naar de Botermarkt, zooals dat thans mei de fa. van Dam, het bekende coupon-maga zijn, het geval is en het was dan ook nood gedwongen dat deze overplaatsing geschied de. Dit neemt echter niet weg, dat de fa van Dam van den nood een deugd heeft ge maakt en als men de nieuwe winkel op de Botermarkt binnentreedt, dan zal men oogen blikkelijk moeten toegeven, dat hier alleen maar van vooruitgang sprake is. Het oude perceel is in en uitwendig volmaakt ver anderd. Als front van de zaak is een fraaie pui verrezen waaronder zich twee ruime, smaakvol ingerichte etalages bevinden en als men tusschen deze etalages de winkel binnentreedt, dan staat men verwonderd over de mooie lichte ruimte die men te aan schouwen krijgt. De winkel baadt zich in een overvloed van daglicht, hetgeen door de dames-cliëntèle ongetwijfeld op hoogen prijs zal worden gesteld. De eikenhouten betim mering schept een stemmige sfeer en in do wandrekken en op de aardige houten ver hevenheden in het midden van de zaak komt de enorme sorteering goederen van dc firma van Dam uitnemend uiL We behoe ven intusschen over de artikelen niet uit te wijden. De firma van Dam heeft wat dit he tr~' iet alleen in andere steden maar ook «Ion een gevestigde naam. Het ge s;—«cine personeel zorgt bovendien voor een uitnemende bediening. Bijzondere vermel ding verdient nog de overvloed van licht dat 's avonds uit de electrische armaturen straalt en dat een bijzonder effect in den winkel teweeg brengt. Het werk is tot stand gekomen onder leiding van architect Loog- man uit Amsterdam. Aanneemster was de fa» Splinter. Kukler heeft de laatste hand aan het werk gelegd. Bij de opening heden middag prijkte in de nieuwe zaak een schat van bloemen. We wenschen de fa. van Dam in haar nieuwe omgeving veel succes. GARNEERINGHUIS „MODEGIDS". Naast de nieuwe zaak van de fa. van Dam heeft vandaag nog een andere verplaatste winkel de deuren voor het publiek geopend Mej. M. van Egmond, die voorheen gevcs tigd was op de I-Ioogewoerd, hoek Itraaier- straat, heeft haar tenten opgeslagen in hel perceel Botermarkt 11. Dit perceel heeft in wendig een grondige restauratie ondergaan zoodat een ruime lichte winkel is ontstaan, die gedoopt is met den naam „Modegids". Mej. van Egmond, die reeds 18 jaar in onze stad gevestigd is, gaat zich in haar nieuwe omgeving speciaal toeleggen op garneerin gen, lingeries, baby-artikelen, kantwerken, sjaals, byouterieën enz., waarmede we haar gaarne voel succes wenschen. BOERHAAVE VERHUISD. Boerhaave, die 59 jaren stil en in zichzell gekeerd voor het Oude Ziekenhuis heeft ge staan, heeft in den nacht van 21 op 22 Sep tember zijn verheven plaats verlaten, om binnenkort zijn nieuwe plaats op de Oegst- geesterlaan te gaan innemen, na eerst gere pareerd te zijn, daar de tand des tijds niet zondicr sporen achter te laten aan het stand beeld heeft geknaagd. De verplaatsing werd verricht door de fa. Houtgraaf en (Bolse- broek te Bloemendaal. INTERNATIONAAL JEUGDVERKEER EN HET DRESDENER KREUZCHOR Men schrijft ons: Deze twee organisaties zullen, nadat dit vermaarde koor in Utrecht het eerste con cert heeft gegeven en wel in de stampvolle Domkerk, gedurende vier weken onafschci- denlijk verbonden blijven! Niet dankbaar ge noeg kunnen wij dit zeldzame knapenkoor zijn, dat zijn hooge kunst in den dienst heeft gesteld onzer beweging, die een toenadering tusschen tïe jeugd aller volken beoogt, en zoodoende voor den vrede den weg tracht te banen. Zooals onze circulaire, die dezer dagen verspreid zal worden, verkondigt, willen wij het komende geslacht opvoeden tot een taak, waarin onze generatie maar al te zeer te kort schiet. Het verbreiden van de Vredesgedaohte, van d«e noodzakelijkheid der samenwerking tusschen alle volkeren, hoe dikwijls ook door staatslieden, door lei ders van industrie of handel met vuur be pleit. is tooh veelal een mislukking gebleken De langste weg is hier de eenige, die tot het doel kan voeren. Wij moeten beginnen, met de jeugd op te voeden in kennis omtrent menschan en toestand'en in andere landen, en wel door rechtstreeksch contact, waarbij echter elke bijgedachte aan propaganda voor een bepaalde politieke of godsdienstige denk wijze is uitgesloten. Dit streven, dat zeker waard is, offers van verschillenden aard van ons te eischen, ver tolken nu de zeldzaam muzikale Duitsche knapen in onovertroffen wijze door hun ver hevene kunst. Wie deze leerlingen der „Schola lucis schola cruris" gisteren in Utrecht heeft hooren zingen, ging gelouterd naar huis, vervuld' van hoop op een betere toekomst. Zooals in onze advertentie roepen wij ook u hier toe: Ouders, schoolautoriteiten, op voeders, vredesvrienden, op U rust de mo- reele plicht, degenen, die U helpen willen om Uwe kinderen en leerlingen tot de ge dachte van verdraagzaamheid en vriend schap tusschen de volkeren op te voeden, op elke wijze te steunen. Heden vragen vvij niet veel. Komt allen, zooals gisteren in Utrecht, in grooten getale, opd'at de jonge zangers zich over uwe sympathie mogen verheugen, en wij Uwe ideeele en mate- rieelo medewerking deelachtig kunnen worden. EEN OPLICHTER. De firma Van Z. alhier heeft bij de politie aangifte gedaan dat te haren nadeele een koffer-patihefoon is verduisterd door een persoon die opgaf houtvester te zijn. De commissaris waarschuwt belanghebbenden tegen dezen man, die in Leiden en omge ving schijnt rond te zwerven en overal zijn oplichterstrucjes probeert toe te passen. uitdijend tot ze besloten wordt met een ge weldig coda. Toen de heer Mens nog de mooie program matisch „Dialogue" van Clerambault had gespeeld, vereenigden de drie concertgever* zich in de voordracht van de „Kantate voor Zong, fluit en orgel" van G. Ph. Telemann, 16811767, de beroemde tijdgenoot van Bach, beroemder dan deze, omdat zijn werken voor den tijdgenoot beter toegankelijk waren. Er zit in dezo Kantate ook wel iets, dat aan Bach herinnert, maar het spreekt wel licht de meeste toehoorders wat gemakkelijk ker aan. 't Is inderdaad ook een zeer mooie compositie, vlot en met zaakkennis geschre ven en vol van mooie effecten. Prachtig is b.v. in de Aria's de afwisseling van colora turen tusschen zangstem en fluit Het is in derdaad een werk vol gloed on schoonheid en een zeer mooi slotnummer voor het laat ste van deze Zomcrconcerten. We zij-n de drie concertgevers zeer dank baar voor het gebodene. WATERTEMPERATUREN. Zweminrichting Hooge Rijndijk 9 uur 15 gr. C., 12 uur 15 gr. C. Zweminrichting „De Zijl" 9 uur 14 gr. C, 12 uur' 141/2 gr. C. BURGERLIJKE STAND GEBOREN: Anton z v F van Alewljk «n A Wurmellnk Julius Petrus Joannes z v J Sclioffelmeer en E M Som Gerrit z v A M Immink en J van Hekken Mekka Swanita Carolina d v J J C Snel en M M van Renswou- Ue Henrlcus Mathlas z v H B J M Kuenen cn F IC Stuhlfelder OVERLEDEN: C C Brulnlnlcx z 13 j. E A I.anser—Stoutjesdük vr 31 J. W Willems m. 58 j. H M Baggerman man 60 J. J H Schaap—Zdeman vr. 72 j. M J W Versteeg Gattin wede 67 J. Uit den Omtrek ALPHEN AAN DEN RIJN ADRES STEUNREGELING. Hedenmorgen is aan B. cn W. verzonden een ontwerp steunregeling. Het ontwerp is onderteekend door voorzitter en secretaris van den R.-K. Volksbond, den Alphenschen Besturenbond en den Chr. Besturenbond. Adressanten verzoeken B. en W., gezien dc nog steeds toenemende werkloosheid, aan den Raad der Gemeente te willen voorstel len, een zoodanige steunregeling te willen goedkeuren, dat daardoor de gelegenheid tot voorziening in het aller-noodzakelijkste wordt geboden. Bij het adres is een bijlage gevoegd betreffende een ontwerp, waaruit we de belangrijkste artikelen vermelden Art. 2. De steun, welke hierna zal wor den genoemd, wordt niet eerder verleend, als nadat een verzekerde zijn eerste regle mentaire trekkingsperiode heeft beëindigd terwijl een niet-verzekerde zal moeten kun nen aantoonen, dat hij gedurende drie we ken werkloos is geweest Art. 4. Bij de beoordeeling van de vraag, of en in welke mate ondersteuning noodig is. wordt, met inachtneming der na te noe men normen, die als maxima gelden, nauw lettend met den toestand van elk gezin in het bijzonder rekening gehouden. Voor on dersteuning komen slechts in aanmerking diegenen, die zich het noodzakelijke levens onderhoud niet kunnen verschaffen, terwijl slech ts in zoodanige mate steun wordt ver leend, als met het oog op de behoeften en de omstandigheden van den ondersteunde noodzakelijk moet worden geacht. Niemand kan aan deze regeling eenig recht op on dersteuning ontleenen. Art S. De steun bedraagt ten hoogste: a. voor gehuwden en ongehuwde kostwinners f 10 per week. henevens f 1 per gezinslid boven de twee personen tot zes personen, en daarboven f 0.50 per persoon en per week, plus 1 H.L. brandstoffen per week; b. voor kostgangers f 6 per week. Voor ver zekerden zullen de uitkeeringen per week worden verhoogd, voor die sub. a. met ten hoogste f 2, voor die sub 2. met ten hoogste f 1.50. Art. 13. De uitvoering dezer steunregeling wordt opgedragen aan een commissie, be staande uit 7 leden. Twee dezer leden wor den door den raad uit zijn midden benoemd, twee door het Burgerlijk Armbestuur uü hun midden en drie uit de Besturenbonden, door hen zelf aan te wijzen. De verdere artt. handelen over inhouden van steun e. d. en dat de com. bedoeld in art. 13 zelfstandig onderzoekt enop de wijze als het meest doelmatig -wordt geoor deeld. of en in hoeverre een steunaanvrage behoort te worden ingewilligd; (bijgestaan door een controle-ambtenaar. BURGERWACHT. De heer B. F. J. Knaapen alhier is be noemd tot commandant van de Alphensche Burgerwacht» INBRAAK. In den afgeloopen nacht is alhier inge broken in het filiaal van den winkelier VV. Seysener aan de Rozenstraat. Door het boren van een gat in een slechts met een •hangslot gesloten zijdeur slaagden de die ven er vrij gemakkelijk in zich toegang te verschaffen. Uit de winkellade werd het daarin aanwezige geld alsmede de porte- monnaie met inhoud ontvreemd. Hoe groot het bedrag is dat de inbrekers zich hebben toegeëigend kon nog niet worden vastge steld. Dit is reeds de tiende inbraak, die in een week tijds in de Rijnstreek is ge pleegd. Nadat op zeven verschillende plaat sen bij landbouwers te Bodegraven was in gebroken, heeft men bij ingezetenen van Zwammerdam zijn slag geslagen en thans is voor het eerst een bezoek aan Alfen a. d. Rijn gebracht. BOSKOOP gegund. Door B. en W. dezer gemeente is aan den heer B. Molenaar, aannemer te Gouda, opge dragen het maken van schoeiïngwerken e.a. langs den L. Boskoopscheweg. De heer Mole naar was laagste inschrijver voor de som van f 16499. benoemd. Tot onderwijzeres aan de Mulo-school Ro- zenlaan, afd. 1. o., is benoemd mej. D. Ketting te Oud-Vossemeer. HAZERSWOUDE BURGERLIJKE STAND ONDERTROUWD: M Spolt 27 en M van Gcf- fen 32 jaar. OVERLEDEN: M Zeestraten 77 J. KATWIJK AAN ZEE ADRES N. H. KERKE RAAD Ook de Kerkeraad van de Ned. Herv. Kerk heeft aan den gemeenteraad een adres gezonden inzake het verlof verleend aan kioskhouders op het strand om hunne tentjes gedurende het badseizoen voor een paar uren ook op Zondag geopend te houden. VERDIENDE RUST Na bijna 30 jaren verbonden te zijn ge weest aan de Visscherijschool alhier, als leeraar voor de lager onderwijsvakken, heeft de heer J. Holtrust eervol ontslag aange vraagd en gekregen. Vanaf de oprichting der school op 1 Dec. 1901 was de heer Holtrust als zoodanig werkzaam. En moeilijk is zijn werk geweest, vooral in die eerste jaren, toen hét vaak na genoeg analphobetcn waren, die hij pas klaar moest maken voor de eigenlijke op leiding voor de visscherij. Dc leerplichtwet was toen nog maar kort in werking. Maar „meester" I-ïoltrust kreeg ze zoover, door zijn nimmer verflauwende ijver en toewij ding. En voor oen goed deel lag het ook wel daaraan, dat hij zich wist te verzekeren van de liefde en de achting zijner leerlingen. Onder drie directeuren heeft de heer Holt rust gewerkt. In don eersten tijd onder Roorsma, daarna onder Schuring en ten-i slotte onder den huidigen directeur, den heer Varkevisser. Als do visscherijschool in den laatsteu tijd zulke prachtige successen te boeken heeft gehad i® dat zeker niet het minst te danken aan meester Holtrust. Moge hij nog geruimen tijd van zijn wel verdiende rust genieten. AAN DEN ROL Een handkar, beladen met haringtonnen, raakte op de schuin afloopende Havenstraat op hol. Onderaan kwam ze in aanraking met een anderen wagen, waardoor er een rad beschadigd werd. BURGERLIJKE STAND BEVALLEN: C van Rün—Guilt z J Schuite maker—Kuilt d C M van D|jn—de Jong d P Kuijt—Brouwer z J Ouwehand—Haannoot z C Haasnoot—van Duljn d C Dulfer-v der Plas z L van Duivenvoordev der Pias d G Guijt—van Rijn 2 zns J Guiit—v der Bent d A J Varkevisserv Egmond d T van dei* Plas—NUsh d J Duivenvoorde— Varkevisser z M Somsonvan Hooidonk z M SchnapKuit z D do Vreugdvan Duivenbodo z H BerkheUGuit d L Rem melzwaaivan Rtln z N Voois—Haasnoot d ONDERTROUWD: W Aandewiel en C v dor Plas K de Wit en A van Duiin GETROUWD: J van Rin en G van Rin OVERLEDEN: A van Beelden 85 j. echtgen van E de Mooi S Ros 69 j. echtge v J Klok C van dor Plas 75 jr.,ongeh. KATWIJK KEURLOONEN Door de Slagersvereeniging „Katwijk en Omstreken" is een uitvoerig adres aan den Raad gezonden, waarin het o.m. een schreeuwende onrechtvaardigheid wordt genoemd, dat de gemeente, door bemidde ling van den vleeschkeuringsdienst. ten koste van de siagersbedrijven, zich in hot bezit stelt van dergelijke bedragen. De zui vere winst bedroeg in 1927. alleen voor Kat wijk 1 1345.85; in 1928: 1605.31; in 1929: 1563.46. Adressanten dringen er daarom met na druk op aan de keurloonen met bijv. 1 per rund en 0.50 per varken te verlagen. LISSE KERKCONCERT IN DE HERV. KERK Een goed bezette kerk luisterde gister avond naar een alleszins geslaagd concert. Jan Booda bespeelde het sublieme orgel en benutte deze gelegenheid om zijn gaven en talenten in deze te doen hooren. He programma opende met het Vde Con cert van Handel, waarna de tenor Jac. v. Kempen eenige liederen van J. S. Bach ten gehoore bracht. Eveneens verleende medewerking Aegidia de Petit met viool, die zoowel ter begelei ding van do tenor, als in de afzonderlijke nummers een zuivere en ge vol volle toon deed hooren. Het samen gegeven „Plange Sion" van Gertr. van Vladeracken kon ons minder be koren dan het fijne Prelude van Saint Saëns voor viool. Dat was heerlijke kunst. De Suite Golhique van Baelman werd door Jan Booda op bewonderenswaardige wijzo op het orgel gegeven. Voqral het Prière en Toccata vlak na elkaar, waren het beste bewijs voor de moge'ijkheden die kunst naar en instrument bezitten. Besloten werd met eenige liederen voor tenor, waarbij Jac. van Kempen in „De wereld zingt Gods lof" van Frank, wel het beste gaf van wat hij deze avond zong. Velen zal het gespeten hebben, dat deze avond zóó snel voorbij was. Een herhaling zal zeker in de smaak vallen. De heer Dekker bracht dank aan de kun stenaars die ons deze avond hadden willen geven, terwijl besloten werd met het ge zamenlijk zingen van de Avondzang. LOOP DER BEVOLKING INGEKOMEN: R A v WaatJenburg. van Rot terdam. Kanaalstr 54 J H G Terra, van Om men. Wagenstr 29 G H Tazelaar. van Voor hout. Kanaalstr 32 Mej. J M v Hoek. -an Maastricht. Heereweg: 258 Mej C Th Grim berg-en, van Lelden, Heereweg 364 F P Ha gen van Noordwök. Kanaalstr 54 H Ph Sc- bels. van Haarlem. Heereweg 59 A Ponstein van Steenwjjk. Veidhorststr 46 VERTROKKEN: H v d Winkel naar Culem- horg G Wall naar Oegstgeest Mej J Wil- lemsen naar Bennebroek J Stam naar Hille pom Mej M Sloos, naar Apeldoorn H A v Stlln naar Uden AD Kuiper» en gezin r.nar Lelden AH Elfering en echtg nar Den Haag Mej J Westerink naar Heemstede Mej AV Ch v d Horst naar Haarlemmermeer Th G v d Horst naar Haarlemmermeer NOORDWIJK RAADSAGENDA. Do Raad dezer gemeente komt Vrijdag 25 Sept. a.®., 's nam. 2 uur, bijeen. De agenda vermeldt o.m.: Voorstel tot instelling van een vaste com missie van bijstand voor openbare werken en benoeming leden der commisste. Crediet voor verkaveling bouwterrein en beoordeéliug bouwplannen in den Noord- zijderpoldër. Bebouwingsregeling Kerkhofjjad en Duin weg. Voorstel inzake verbouw ambachtstee.cen- school. Adres inzake werkverschaffing. Voorstel tot het geven van straatnamen. Voorstel tot uitbreiding van het vaste- werkliedenpersoneel hij openbare werken. TERAARDEBESTELLING J. C. RUTGROK VAN DER WERVEN. Onder zeer groote belangstelling hn.d gis termiddag de teraardebestelling plaats van het stoffelijk overschot van wijlen den lieer J. C. Ruigrok van der Werven. Een groot aantal bloemstukkon. waaronder van familie, de Noord wijk sche Rederijkers kamer, het Noordwijksch Mannenkoor, de Noordwijksche winkeliersvereeniging, de Buurtvereeniging. van vrienden enz. dok ten de baar. Onder de talrijke aanwezigen merkten wij on den Burgemeester, verschil lende autoriteiten en deputaties van ver- eenigingen waarvan de overledene lid was. De heer F. H. van Snanjo hoeft namens de vrienden een woord van afscheid ce- snroken en den OA'erledene geschetst als een zorgzaam vader, een liefdevol echtgenoot, 'n goer} vriend en een gevoelig mensch. die veel vriendsrhan gegeven hooft, spontaan, vol hartelijkheid en humor. Veel heeft hij gegeven en zoo heeft hij zich een groot o schare van vrienden verworven, die hem niet zul'en vergeten. Spr. herinnerde aan zijn medeleven met het veroenigingslevcn, waarvan de overledene veelal de snil was. Een persoonlijk woord van dank bracht Spr. voor hetgeen de overledene voor hem ge weest was als mede-vereenigingsbestuurslid on vriend voor de adviezen en raad, waar van steeds een dankbaar gebruik is ge mankt. TT we nagedachtenis zal in dankbare herinnering hij ons vonrt'even. Snr. eindigd8 met vaarwel vriend Ruigrok, „Rust in vrede". De vader van den overledene dankte vnor het gesprokene. Diep onder den indruk verlieten de aan wezigen de laatste rustplaats van hun vriend, wien nimmer eenige moeite te veel was en die eich, Av>ar noodig, steed® gaf. Met eerbied zullen wij steeds aan dciï overledene terugdenken.

Nieuwe Leidsche Courant | 1931 | | pagina 6