n Kerknieuws. KAPITEIN KLAKKEBOS OP DE LEEUWENJACHT <w W 1 pill 4Ml 'i EwpJIii WOENSDAG 23 SEPTEMBER 1931 JUBILEA Ds. V. K. Kuyvenhoven, predikant der Geref. Kerk te Hengelo (O.), viert heden zijn zilveren ambtsfeest Na zijn studie aan de Vrije Universiteit stond hij te Ambt-Vol- leohove B, Oosterbierum, Zwammerdam en Rijsoord, terwijl hij sinds 12 Maart '22 zijn tegenwoordige Gemeente dient. DR. O. NOREL. Te Amsterdam aan de Ned. Herv. Diaconessenlnrichting is, naar de „Stand." verneemt, in de plaats van Ds. A. J. Rooze- mey'er, die einde 1931 aftreedt, tot predikant directeur benoemd Dr. O. Norel, Ned. Herv. predikant te Leeuwarden. HERDENKING-Ds. J. H. RUYSCH VAN DUGTEREN Te Nij m egen is in het Militair Tehuis in een samenkomst de overleden legerpredi- kant Ds. J. H. Ruysch van Dugteren her dacht. Na het zingen van Gezang 180 4 ging Ds. H. Janssen, legerpredikant in algemeenen dienst, in gebed voor. De heer A. L_ Gerritsen las een Schriftge deelte en sprak een openingswoord. De heer Brouwer, vader van het Mil. Te huis, bood namens de manschappen der Kol. Reserve een fraai, groot portret van den overledene voor het Tehuis aan, waarvoor Ds. G. van Ramshorst, voorzitter van het Tehuis, dankte. Ds. Janssen heeft daarop in zeer hartelijke woorden zijn overleden ambtsgenoot her dacht Nadat het lievelingslied van Ds. Ruysch, Psalm 73 13, gezongen was, spraken nog Ds. van Ramshorst, de heer D. van Maanen, zwager van den overledene, de heer L. van der Pol, secretaris van het Indisch Comité. Een kunstenaarsgezelschap verleende mede werking. Met het zingen van Gezang 160 4 en dankgebed werd gesloten. PREDIKANTENCONFERENTIES Te Zwolle zal Donderdag 1 October a.s. in de consistoriekamer dier Chr. Geraf. Kerk de jaarldj ksobe classicale predikantenver- gadering gehouden worden in de Classis Zwolle der Obr. Geref. Kerk. Ds. K. Zuider- sma, van Hoogeveen, zal refereeren over een onderwerp van exegetiiedhen aard, ter wijl bespreking van pastorale vragen het verdere deel der vergadering zal vullen. DIACONALE CONFERENTIES Te Almelo wordt Zaterdag 10 October a.s. de Diaconale Conferentie van de Geref. Kerken in de Classis Deventer gehouden. Men schrijft ons: De Generale Synode der Chr. Geref. Kerk, dóe in Juli j.l. te Rotterdam vergaderde, be noemde een 7-tal personen, die als Comité de plechtige herdenking vam het eeuwfeest der Afscheiding iin 1834 zullen voorbereiden. Dit Comité kwam dezer dagen te Apel doorn in het gebouw van de TheoL School in vergadering bijeen, onder leiding van Prof. P. J. M. de Bruin, door de Generale Synode als saamroeper aangewezen. Bij de verdeeling dier functies werd aan gewezen ate assessor Ds. J. W. Geels te Hilversum; als le scriba De. W. Kremnr te Karnlhorn; als 2e scriba de heer A. de Jong te Arnhem; terwijl de heeren C. Overweel en J. Toonen, bedden te Arnhem, als le en 2e penningmeester zullen optreden. Met den heer J. van Dongen te Dordrecht vormen deze heeren het Comité van Actie. Na bneede bespreking wend als doel ven het optreden op den voorgrond gesteld de plechtige viering van het feit der Afschei ding, waarvan de beginselen voortleven in de Chr. Geref. Kerk, diie door Gods genade zich in toenemenden bloei mag verheugen. Dit gedenken zal strekken tot een dank bare en ootmoedige erkenning van hel werk Gods, dat door Hem in het leven is behouden, ondanks velerlei beginsel verza king en tegenkanting. Voorts zal het ge denken in het teeken staan van verdieping van het Kerkelijk beginsel. Het Comité stelt zich voor dit doel onder den zegen des Heeren te benaderen door de belangstelling te doen wekken door het optreden van spre kers, die zich reeds spontaan hiertoe bereid hebben verklaard. Ook zeJl getracht worden de Theol. Schooldagen, die ellk jaar in de Finksterweek te Apeldoorn worden gehou den, in het teeken der as. herdenking te „De erfenis van Nathan Söderblom" A. M. B e r k h o f f, van Sneek, heeft heden ter Conferentie te Groningen van Chr. Geref. predikanten van de Part. Synode van het Noorden een referaat over bovenstaand onderwerp gehouden. Spr. kwam tot zijn onderwerp door een kort artikel van Ds. J. J. Buskes, dat ook door „de Standaard" werd overgenomen, en waarin hij de Christenen van Nederland waarschuw- om toch niet te gaan twisten ove erfenis van den pas overleden bisschop üpsala, den bekenden stichter van den We reldbond van Kerken. Nu wcnechcn wij niet te twisten. Nochtans mogen wy niet uit piëteit mede oorzaak worden, dat de Kerk des Heeren, eer ze zelve weet, afgevoerd wordt op een doolpad, waarvan het einde zal zijn een verloochening an haar eigenlijke wezen en karakter. Gaarne willen wy meewerken aan de toe nadering der Kerken. Maar aan den anderen kant willen wy geen stap meegaan op eer weg, die ons afvoert van den eenigen grond Gods Woord en de daarop gebouwde eeuwenoude belijdenis. Of dan Nathan Söderblom ons op dien weg voert? Wij zouden niet gaarne treden in beoordeeling van zyn persoonlijk geestelijk leven: dat is des Heeren werk. Zelfs willen wjj ne uitspreken, dat wij voor zijn persoon karakter eerbied koesteren. Maar stonden aan, dat hy zyn idee in 't midden pa's Kerken werd neergelegd, met de strekking, dat het ook in de andere wereld- deelen zou worden overgenomen, hebben wy ons daartegenover zeer bezwaard gevoeld. Waarom? De H. Schrift zegt ons, dat de geschiedenis der N. Testamentische Kerk wat haar institutaire openbaring aangaat, zal uitloopen op een internationaal universeel samengaan van Kerken. Zelfs in een zeker contact met de algemeene religie der mei heid, ja, zóó aansluitend bij de internationale organisatie der volkeren. Iets anders kunnen wii toch niet lezen in Christus' waarschuwing: „En er zullen valsche Christussen en valscha profeten opstaan en zy zullen komen in Mijnen Naam en zullen velen verlei den". En in Openb. 13 en 17. Daarby geeft de Sc.irift ons een duidelyken toetssteen 1 Joh. 4. De Apostel zegt niet: alle geest die bclydt en alle geest die loochent, dat Jezus Christus in de wereld met een belangrijke boodschap is opgetreden of iets dergelyks. Neen, zeer principieel is dat woord: dat Jezus Christus in het vleesch gekomer Hij bestond dus buiten en boven het vleesch. Want: „In den beginne was het Woord ei Woord was bij God, en het Woord was God; dit was in den beginne by God." „En het Woord is vleesch geworden, enz." Wie dat gelooft is uit God geboren. Waarom? Omdat hij alle verlossingskracht in zich zeiven het schepsel opgevende, de door den Drie eenigen God in Christus gewrochte verlossing aanneemt. Op grond van die belijdenis van de eeuwige Godheid des Middelaars rust dan ook die Zyn plaatsbekleedend leven, lijden en sterven wederopstanding, d e boodschap van het Evangelie van Christus: „Niemand kan _een ander fundament leggen, dan hetgeen gelegd is, n.l. Christus." Maar daarom dan ook dat uitsluitende: „En alle geest die niet belijdt, dat Jezus Als uitdrukking vam dankbare erkenning za)l getracht worden een kapitaall bijeen tie brengen, en dit der Generale Synode, die in 1934 te Zwolle vergaderen zal, aan te bie den met biet advies van het Comité het zoo mogelijk te bestemmen tot handreiking van noodlijdende Geimeenten in de Chir. Geref. Kerk. Per circulaire zal de Kerk met dit alles in kennis worden gesteld en zal er worden aangestuurd op instelling van plaatselijke comité'6 tot verzamelen der gelden en de regeling der spreekbeurten. Verdere aange legenheden in betrekking tot dozen arbeid zullen op een volgends vergadering nader worden vastgesteld. De vergadering, diiie door Prof. de Bruin met gebed was geopend, werd door Ds. Geels met dankzegging gesloten. Christus In het vleesch gekomen is, die God niet, maar dit is ae antichrist." Waarom toch? Zullen er dan geen fyne geesten, geen zedelijke karakters, geen hoog staande persoonlijkheden, geen religieuze zielen onder die loochenaars zyn? Ja, zelfs zeer vele. Maar dit is hun kardinale fout: Zij houden vast aan de zelfverlossing, en dat is de anti christ, d.i. immers: Wel een Christus, maar niet Gods Christus, doch der menschen Christus; gelyk de Apostel Paulus het m 2 Thess. zegt: „de mensch der zonde*'; want Christus noemt in Joh. 16 dit de grootste zonde, dat de mensch „niet in Hem gelooft", maar zich zeiven wil Verlossen. Daarom is het onmogelijk zelf een Christen te zyn zonder dit geloof in den Christus als Zone Gods en Plaatsbekleedend Middelaar; maar het is ook onmogelijk Christelijk werk te doen met menschen die dezen grondslag niet willen erkennen. Het vredeswerk; het bestrijden van natio nale en internationale misstanden; het oplos-, sen van de sociale kwestie enz., er zyn by dit alles grondbeginselen in het geding. En als wy nu van een tegenovergesteld principe uit gaan, moeten wy noodwendig ook een ander doelpunt stellen. Daarby zal dan het middelpunt, heel de actie zich beweegt, anders zyn. Hoe ia het dan toch mogelijk samen te werken in een wereldbond van Kerken, en daar- heen stuurt men toch zoo contact hebbende met den Volkenbond? Op de vraag: maar loochent dan Söderblom de Godheid van Christus en Zyn plaatsbe kleedend werk en lijden? geeft spr. tweevoudig antwoord: le. hij loochent dit niet, maar spreekt daarover toch op zeer vage wijze; 2e. het is buiten kyf, dat hy in zyn idea lisme de verbroedering der Kerken ook uit strekte tot hen, die de Godheid van Christus loochenen en inplaats van de door Hem wiochte verlossing de zelfverlossing der men schen prediken. Spr. toont dit beide aan uit de hoofdwerken van Söderblom en citeert uit zijn: „Vater, Sohn und Geist", „Das Werden des Gottes glauben"; „La vie future d' après 1< Mazdeisme" en „Het lijden en sterven var onzen Heere Jezus Christus", „De ware broe derschap der menschheid". Zoo komt hy tot eon beoordeeling van de beweging, die ver bonden is aan den naam „Söderblom". Op de eerste vergadering van Kerken uit 37 landen, waar de bedenkingen uit het kamp der recht- zinnigen natuurlijk oprezen, heeft hy dermate het z.g. practisch Cristendom kunnen doen triomfeeren, dat b.v. Prof. Slotemaker de Bruine en Dr. v. Wijngaarden, de sedert dien i overleden voorganger der Vrije Gemeente te Amsterdam, beiden enthousiast uit Stockholm kwamen en in hun kringen voor het ideaal m Söderblom propaganda gingen maken. Hoe ernstig deze dingen zijn, moge voorts blijken uit de reactie van Lausanne tegen Stockholm, die Söderblom veel leed heeft gedaan, maar voor ons nog een verblijdend teeken was. Spr. toont aan, dat ook op het terrein der Zending (men denke slechts aan de Zen dingsconferentie te Jeruzalem)- ditzelfde ver schijnsel wordt waargenomen. Tusschen het intellectualistisch en „prac tisch" Christendom ga de Kerk van Christus door, naar beide zijden haar Schriftuurlijk protest latende hooren. Zy houde zich voor alle actie naar binnen en naar buiten aan liet Profetisch Woord alleen. GELOOF EN „WETENSCHAP" Dr. Barnes, bisschop van Birmingham (Angl. Kerk), heeft te Liverpool, in een preek, gewijd aan het eeuwfeest der Brit- sche Associatie ter bevordering der (exacte) wetenschappen, de volgende verklaring af gelegd: „De eenheid van de natuur, het voortko men van den Mensch uit dierlijke voor ouders (man's animal origin) en een ge schiedenis van de wereld, die moet worden gemeten met een maatstaf van duizenden millioenen van jaren, moeten voortaan alle worden aanvaard. Het is onvermijdelijk, dat er een herziening komt van de geloofsopvat ting, zooals deze tot stand kwam na de „uitbarsting" van nieuwe wetenschap, welke wij de Renaissance noemen." Wanneer wordt men eens wijzer? Wie gaat om de telkens bestreden en ver worpen resultaten van de wisselende weten schap zijn geloof herzien? PROF. NOORDTZIJ OVER DE OPGRAVINGEN IN HET OOSTEN Het bekende stan daardwerk van Prof. Dr. A. Noordtzij, over de opgravingen in heit Oosten, nl. „Gods Woord en dor eeuwen getuigenis", is nu on-geveer vier jaar uitverkocht. Near wij verne men, zall binnenkort bij den uitgever J H. Kok te Kampen, van dit zeer gezoch te boek een geheel omgewerkte en zeer vermeerderde druk verschijnen. De auteur heeft het werk grondig herzien, en bijge werkt tot den eileirj angsten tijd. Het boek is aanzienlijk uitgebreider don de eerste druk. Deze tweede druk zal na melijk 120 bladzijden druks meer bevatten, terwijl talrijke gëheel nieuwe en zeldzame illustraties zullen worden opgenomen. (Jok zijn aan deze nieuwe uitgave enkele regis ters toegevoegd, dóe de waarde van het boek er veThoogen. Ondanks deze uitbreiding wordt de prijs niet verhoogd. Wie over dit interessant.» en vcor alle Bijbellezers zoo beteekemsvolle werk meer wil weten, vrage het prospectus bij zijn boekhandelaar of bij den uitgever ZONDAGSSCHOLEN. De Ned. Herv. Zondagsschoolvereeniging boudt haar 65ste jaarvergadering op Woens dag 30 September a.s. te Alkma Voorzitter, Dr. G. P. IMarang, van Utrecht, zal de openingsrede houden. Na de huishoude lijke zaken in de ochtendvergadering afgehan deld te hebben, komt des middags aan de orde een referaat van Ds. J. Ph. Eggink, van Delfs- haven (Rotterdam), over: „De aantrekkelijk heid van den Bybel". Des avonds zullen in een samenkomst in de Groote Kerk spreken Dr. G. P. Marang; Ds. J. C. Koningsberger, van Am sterdam; en Ds. H. J. Hak, van Alkmaar. dagen opgericht de Veflnwsóbe Evangelisatio- vereenigiwg „Meranatha". Het bestuur be 6taat uilt personen, behoorenda tot de Ned. Herv. en Geref. Kerken vam Hattem en H ende. Voorzitber is de heer M. de Groot te Heerde. Het ligt in de bedoeling der Vereeni- ging haar werkzaamheden over de gansohe Veduwe uit te 6trekken. Speciaal door colpor tage en het beleggen ven samenkomsten zal getracht worden het Evangelie te verbreiden. Reeds wordt geregeld stnaatprediking gehou den te Hattem en Heerdie. Vocurloopig blijft de arbeid dor Vereeniging. beperkt tot het noordelijk doel der Vein we. In dien6t der Vereenifgirug zal een vast aangestelden evan gelist werkzaam zijn. Schoolnieuws. Het bureau i October alle werkdagen behalve Zater- ïg, van 1113 uur. Ook op schriftelijke aanvrage, eveneens te richten aan Lucas Bolwerk 8, worden ten alle tijde inlichtin gen verstrekt TEGEN SALARISVERLAGING Te Den Haag heeft de afdeeling van het Ned. Onderwijzers-Genootschap (hoofden onderwijzers aan Openbare Scholen) in huishoudelijke vergadering op Zaterdag j.l. een motie aangenomen, waarin scherpe afkeuring wordt uitgesproken over het voor der Regeering om in de eerstvolgende drie jaar weer met een deel der rijkssalaris- m de begrooting sluitend te maken. ONDERWIJS AAN ZWAKZINNIGEN De federatieve commissie heeft besloten >or leerkrachten by het onderwijs aan zwak zinnigen een vierden leergang voor vakstudie te richten. De leergang, welke 3 October aanvangen en twee jaar zal duren, zal op Zaterdagmiddag worden gegeven, beurte lings te Utrecht en te Den Haag. De vakken zyn: paedagogiek, kinderzielkunde, kindergebreken, opvoedings- en onderwijsleer maatschappijleer, benevens zielkundig- en spraakkundig-practicum. Docenten zyn mej. Dr. R. A. Biegel, Dr. P. Bierens de Haan, Prof. R. Casimir, A. Goeman, Prof. Dr. J. H. Gunning Wzn., Dr. F. Hogewind, Dr. W. J. van den Hoven van Genderen, P. Lint horst, Dr. Joh. v. d. Spek, P. H. Schreuder G. J. Vos. SCHOOLMUSEUM. 'eekenwerk. Men verzoekt ons mede te deelen, dat van Dinsdag 22 September tot Zaterdag 3 October, op werkdagen, behalve Maandags, van 10 tot 5 uur in het Neder- landsch Schoolmuseum, Prinsengracht 151 te Amsterdam, een tentoonstelling zal worden gehouden van teekenwerk, gemaakt door leerlingen van de Openbare Lagere Scholen 6e leerjaar), L.O.-kopscholen en U.L.O. scholen. De tentoonstelling zal gratis toegan kelijk zyn voor museumbezoekers. Gemengd Nieuws. TECHNISCHE HOOGESCHOOL TE DELFT Prof. H u i b Luns aanvaardde heden het ambt van hoogleeraar aan de Technische Hoogeschool te Delft met het uitspreken van een rede, getiteld: „De verovering van den Eenvoud, het Karakter en de Ontwikkeling van de Architectuur in het werk van Kern- brandt." Spr. vergeleek Rubens' en Rembrandt's kennis en gebruik van architectuurvormen en aarzelde geen oogenblik de beschouwing van Rembrandt's bouwkunst belangwekkend te beoefening van tooneel, muziek en sport te noemen, omdat Rembrandt niet een archi- Utrecht, en vele andere zaken, waaromtrent tectuur heeft aangewend, maar er een heeft zoowel vreemdelingen als stadgenooten bij geschonken, die belangryk afweek van de hun aankomen als student raad en voorlich- voorbeelden van bouwkunst, die om hem heen I ting behoeven. stonden. Rembrandt getuigt uit zijn totaal Het bureau is geopend van 21 Sept. tot eigen architectuur van de alles meesleepende kracht zijner scheppende verbeelding. Nu nam Spr. in zijn rede zijn gehoor mede naar 't Mauritsbuis om de fantastische archi tectuur op „De Opdracht in den Tempel" uit 1631 nauwlettend te bezien. Het was ook aan de hand van den beker op „Simson's bruiloft" dat Spr. licht wierp op de voortreffelijke zilversmeden, die rondom Rembrandt in Hol land aan het werk zijn geweest. Paul en Adam van Vianen, Rembrandts vrienden Joh. Lutma en Clement de Jonge en des meesters leerling Gerbrand van den Eekhout werdon besproken Ook werd er op gewezen, dat. Rem brandt's decoratieve smaak tusschen 1639 en een diamantrale wyziging onderging. Teneinde deze verandering aan zyn geho -r volkomen duidelijk te maken, warden para lellen getrokken van verschillenden aard. o.a. tusschen de „Emmaüsgangers" uit 1629 en die uit 1648, de „Kruisafname" uit 1633 die uit 1654, en de „Christus voor Pilatus" uit 1635. De achtergronden van Rembrandt's schilderyen.. eenSge zijner teekeningen en etsen werden nu bezien, om aan te toonen, hoe al de romantische bewogenheid, hoe alle complicatie zich had neergelegd, toen Rem brandt's werk de groote vlucht genomen had den eenvoud. "Tiet laatste deel behan delde de bouwkunst op de laatste werken. Prof. Luns eindigde met de gebruikelijke toespraken. RIJKSUNIVERSITEIT TE LEIDEN. Als voorzitter van de Faculteit der Rechtsgeleerdheid aan de Leidsche Universi teit zal gedurende het academiejaar 1931/1935 optreden Prof. Mr. J .C. van Oven en ah secretaris Prof. Mr. R. Kranenburg; als oorzitter van de Faculteit der Letteren Wijsbegeerte Prof. Dr. A. J. Wensinck en secretaris Prof. Dr. B. A van Groningen. De besturen van de andere faculteiten zyn ongewijzigd gebleven. Tot assessoren zyn voor dit academiejaar in het bestuur van den acad. Senaat Prof. Dr. B. D. Eerdmans, Prof. Dr. P. C. T. van der Hoeven, Prof. Mr. E. M. Meyers en Prof. Dr. A. J. Wensinck. Mej. Dr. S. A. Kryn te Amsterdam, toegelaten als privaat-docente in de Deensche Taal- en Letterkunde aan de Leidsche Uni versiteit, zal haar colleges aanvangen met het houden van 'n openbare les op Woensdag 30 September des namiddags te 4 klein-auditorium. GEM. UNIVERSITEIT TE AMSTERDAM Aan den Raad is voorgesteld te benoemen tot tydelijk lector Strafvordering Suringa. R.-K. UNIVERSITEIT TE NIJMEGEN Prof. Dr. J. Ph. E. Drerup heeft het rectoraat overgedragen aan Prof. Dr. R. L. Jansen. In zyn toespraak zei hy, dat, „indien de krantenberichten juist zyn", men begonnen ii op het Julianaplein een nieuwe universiteit te bouwen. Bestemming en inrichting is nog geen enkel professor bekend. De senaat heeft van bouwplan en uitvoering nog geenerlei mede- deeling ontvangen. Spr. deelde dit mee om elke critiek, wegens aesthetische of techni sche fouten tegen senaat of rector te richten, te smoren. De verantwoordelijkheid ligt el ders. De Universiteit telt thans 26 gewone buitengewone hoogleeraren en 7 lectoren, sa men dus buiten de assistenten en een privaat docent, 37 actieve leerkrachten, bij de theologen, 20 by de litteratoren en 8 bij de juristen. Hiervan heeft reeds ru derde de opening der universiteit niet meege- Van de eerste 32 docenten behoorden er 15 tot den geestelijken stand, thans van de 37 ruim de meerderheid, nl. 20. Trots alle hoog achting voor zijn geestelijke collega's en hun wetenschappelijk werk, noemde Spr. dit een schreeuwende wanverhouding. Er zyn 54 studenten aan de theologische faculteit (waaronder 31 orde-geestelyken en 5 vrouwelijke studenten), 187 in do juridische en 241 in de literaire faculteit, totaal 482 stu denten. Interessant is de stand der verschillende godsdiensten onder de studenten. Onder de 4S2 studenten zyn 28 die behooren tot de kerkge nootschappen: Ned. Herv. (12), Geref. (7), Doopsgezind (1), Protestant (1), Israëliet (1), zonder godsdienst of kerkgenootschap (6); een club van protestantsche studenten telde einde vorig jaar 11 leden. VOOR STUDENTEN TE UTRECHT. Te Utrecht is opgericht een algemeen en neutraal Inlichtingen-Bureau voor aanko mende studenten, een instituut, waaraan door de immer toenemende veelheid en ver scheidenheid der studentenaangelegenhe den steeds meer behoefte werd gevoeld. Het bureau is gevestigd Lucas Bolwerk 8, alwaar zij, die aan de Rijks-Universiteit te Utrecht willen gaan studeeren, daar door bekwame ouderejaars voorgelicht worden ieder opzijn gebied, bij alle vragen en moeilijkheden, die zich voordoen. Zoo worden inlichtingen ge vraagd en verstrekt over colleges en pratl- ca, aanschaffing van boeken en instrumen ten, studie-vereenigingen, studenten-orga nisaties, Universiteitsbibliotheek, adressen van kamers met en zonder pension, over Radio Nieuws. HUIZEN 1298.8 M DE NED. BUNDENBOND EN DE NED. CHRISTELIJ1KE BLINDENBOND. Naar aanleiding van ingekomen correspon dentie in verband met het houden van kunst avonden door den heer Joh. van den Berg Oosterbeek, propagandist van den Ned. Blin- denbond, wijzen de Christelijke Blindenvereeni gingen (Plantage-werkinrichting te Amster dam, Bartimeus te Zeist, de Ned. Chr. Blin- denbond en Sonneheerdt te Ermelo) met na druk er op: le. dat het optreden van den heer Joh. van den Berg van Oosterbeek in geen enkel ver band staat met den Christelyken arbeid in het belang van blinden in ons land verricht; 2e. dat de Ned. Blindenbond zich wel neu traal noemt, doch in werkelijkheid door deze organisatie omtrent de taak der Overheid, de roeping der particuliere liefdadigheid en dere belangrijke vraagstukken, opvattingen worden voorgestaan, welke in onzen Christe lyken kring niet gedeeld worden. Sinds 1924 bestaat dan ook een Christelijke organisatie: De Christelijke Blindenbond, die o.m. in haar orgaan „De Blindengids" samen werkt met de verschillende Christelijke blinden vereenigingen in ons land. Uit verslagen in Verschillende Christelijke bladen bleek ons meermalen, dat de Nederl. Blindenbond door middel van zijn propagandist den heer Joh. van den Berg, voor zyn bond ook in Christelijke kringen sympathie en steun zoekt te krijgen en abonné's werft voor zyn blad „De Blindenbode". index. 4 TUcUein. 4Ziel Duyzentkujwt, I ver Jan rdag-kaleDdei UoHtleberic'.iteiL 7.4ó— 8 Pe Ned. Chr. Persbureau. 8 TU<L«I de beer P. Keuzili i BekoerlnK In hel -eberichten van V Dlas. 10.46 12.01—12.15 Politleberl HILVERSUM (1875 M-) AVRO. 8 Tüdeeln. 8.01 10 Gramclcoi. 10 Tödaeln. 10.1010.15 Morgen wtfdin*. 10.15—11630 Gi umofoon. 10.30—11 Voor- 's— 2.30 Verzc-rff 3.15 Gramofoon. 3.15—4 Muziek. 4— 8 l..i!Dg C—6.30 Sportpraatle. t 7.20—S Lezing. 8 Tt)ds«' "1 alj-?. 8.10—S.20 Gramofo 12 Tüdaein. 12.01—2 Or- -4 Muziek. 45 Zieken* 6.307 )1—8.10 Ma 8.20—9.15 ACTUEELE RADIOREPORTAGE In de nabijheid van de studio van het zend- tatlon 2YA in Nieuw Zeeland was in een warenhuis een ernstige brand uitgebroken. Na ingewonnen inlichtingen is het ons tel kens gebleken, dat onkunde met de juiste ver houdingen in de blindenwèreld en onbekend heid met het bestaan van den Ned. Chr. Blin denbond, gepaard met onvolledige bekendheid met het standpunt van den Ned. Blindenbond, oorzaken waren, die er toe medewerkten, dat velen dien steun verleenden. Daarom vestigen wy er de aandacht op, dat de bovengenoemde Christelijke Blindenvereenigingen bereid zijn inlichtingen te geven omtrent allerlei arbeid in het belang van blinden verricht. DOODELIJK AUTO-ONGELUK. *8 Nachts is de 24-jarige G. van Oefelen uit Hoogerheide (N.-Br.) door een hem eoh- terop komende luxe auto nabij Huij'bergen (N.-Br.) aangereden. Hoewel geneeskundige hulp direct ter plaatse was bleken de le vensgeesten reeds te zijn geweken. De marechaussee heeft het lijk cn de aanrij dende auto, bestuurd door L. uit Wouw, in beslag genomen. 83. Eerst morrelde de kapitein wat met z'n nijptang in Kookmebotjes mond; maar hij kon den kies er niet mee te pakken krijgen. Toen haalde hij 'n breekijzer en 'n hamer, plaatste het opperhoofd tegen een boom, zette het zware breekijzer tegen den 84. „Oea! Oea!" klonk het gesmoord uit Kookmebotjes keel. toen de hamer met for- schen slag op het breekijzer neerkwam. Hij had z'n eigen kies ingeslikt en het breek ijzer zat tot op de helft in zijn keel! Met uitpuilende oogen en een van angst ver wrongen gezicht sprong hij op en holde woest in de rondte. (Wordt Woensdag vervolgd.) DESTERVANHALALAT Een verhaal oit den tijd dor Babylonische ballingschap „Wat zegt gij? Marduk onmachtig?" „Zeker! Het beeld uit erts en leem saimen gesteld, heeft niet de minste rnadhtl" „En hij eet dag in dag uit twaalf maten weibenmeel en veertig schapen, en zes em mers wijn zijn haast niet voldoende, om den dorst te lesschen. Ge begrijpt toch, dat ik niet naar zijn tempel trok, om hem te aanbidden, indien ik zou gelooven, dat hij geen levende god was?" „Men bedriegt u, o koning. De priesters eten meelspijzen en schapenvleesdh en drinken den wijn!" Cyrus werd driftig. „Ik zaj de priestens laten roepen. Als het waar is, wat gij zegt, zullen zij sterven, om dat zij den koning bedrogen!" De priesters verschenen. Zij verlangdon, .Lat de koning zelf de poort zou sluiten en bovendien verzegelen, als de offeirs gebracht waren. Het gebeurde. De koning nam dien profeet mee om hem te laten zien, waar de offera stonden. Daniël strooide een weinig aeoh oip den vloer. Ko niing en vorst verlk-ton den tempel; do poort werd gesloten en verzegeld. Den volgenden morgen toon/de Daniël Cyrus enkele vreemde plekken op den vloer Zij zoohten verder en vonden een geheimen ingang, waarlangs de priesters de offers ynegdroegen. De asdh (had het bedrog ken baar gemaakt De prachtige tempel vam Mairduh lag in pudm. Daar, waar zich op de trap vorm !ge pyramids het prachtige heiligdom verhief steeg rook omhoog en lekte die vlam aan half verkoolde balken. De koning, vertoornd over het bedrog, had de verwoesting vam den tempel dier Babyloniëns bevolen. Duizenden en nogmaals duizenden stede lingen omringden don tempel, waar de soldaten, met het wapen in de vuist, heen en weer liepen. Een dof gemor was hier en daar hoor baar, waar toevallig enkele personen bij elkaar stonden; bij de nadering der solda ten stoven zij echter vereohrikt uiteen Op eervigon afstand van den tempel, aan den zoom van een park, dat den tempel om ringde, durfde men met meer vrijheid oen en ander zeggen. „'t Is elleen de Jood in hot paleis, die Ba byion ongelukkig maaktCyrus was een vriend der goden; maar de Jood fluistert hem onophoudelijk iets kwaads omtrent goden of priesteis m het oor, en Cyrus luis tert bijna uitsluitend naar hem!" „Daarom weg met de zonen der booze geesten!" „Ook de Perzen zijn woedend; want hij zorgde, dat de draak stierf." „De draak! Jal" riepen velen. „Nu, dot vind ik nog zoo erg ndet; ze kon den dat beestje voor mijn part wel in Susa laten. Maar Marduk, de arme Marduk!" „Evenals hij verhaalde, dat de priesters den god maakten on zijn voedsel nuttigden, even brutaal hield hij vol, dat de draak geen god \va6l" „Ja, jal die kogel uit pek en vet en haar' samengesteld," antwoordde de vorige spre ker op spotten den toon, zal het dier slecht bekomen zijn. Arme draak! Hij barstte!" „Wat?" riep de nadere. „Pes maar op, dat de Perzen u miiet hooren, als ge zoo verachtelijk over hun god spreekt!" „Die arme draak! Ik bedoel diie arme Ahri man! Maar met Marduk was het ook be dilt ge zwijgen?" „Nu heb ik het mis? De priesters aten de offers en de god kreeg niiets." Toornige blikken troffen den spreker. „Ie dat ook een Jood!" riepen sommigen tame lijk luid. „Of een Pere?" „Och," riep de grappenmaker, „wat hin derde het ook, dat de arme mannen, die nu gedood zijn, zich te goed deden aan hetgeen de god niet gebruikte!" HOOFDSTUK XL Het Decreet Cyrus ontwaakte. Het flikkerende schijnsel der lampen vie? van de hooge kande-lobres op de figuren, welke in het tapijt gestikt waren. De Ico nimg staarde voor zioh u.it cn hield zijn oogen op een bepaalde plek gevestigd „Daar 6tond de troon," sprak hij nauw hoorbaar, „en op den troon zat de Alrnach tige in een 'kleed van zilver en een gouden gordel om de lendenen. Het was een droom" vervolgde hij; „maar zoo levendig, zoo öui delljk, dat ik thans nog sidder. Hoe hij, die daar op dien zetel zat, mij dreigde, indien ik zijn volk niet liet raan. Ik weet het, Ik weet liet: 't Is de God der Joden, oen andere God dan onze goden; immere heeft Marduk zich gewroken (gelyk de Baby 1 onions mij voorspelden), toen ik zijn tem pel vernietigde? Hoe laat zou het zijn?" Hij nam een hamer en sloeg op een me talen klankbord. Een kamerdienaar venscheen. Spoedig zon bet dag worden. „Zoodra het licht wordt, moet de schrij ver van de koninklijke decreten komen' En nog nets: Daniël, de vorst en Sassabasai met de oudsten zijns volks worden tegeD het uur der audiëntie verwadht. Men zonde boden uit, opdat zij komen!" De koning legde zich andermaal neder. „Men zal in Babylon morren, als ik dat volk laat vertrekken. Ook wordt er gemom peld dat de Joden het onder elkaar niet eens zijn. Doch dat is hun zaak." Het begon te dagen, toen de schrijver ver schrijf op, wat ik u zeg: „Dit spreekt Cyrus, koning der Perzen. Alle rij kon gaf mij de Heere, de God des Hemels, en Hij heeft mij geboden, dat ik Hem een huis bouwe te Jeruzalem, dat dn Juda ligt Wie onder u allen i6 uit zijn volkDe Heere zijn God zij met hem. Hij trekke uit en bouwe het buds des Heeren het huis van chn God, die te Jeruzalem is!" De schrijver was gereed. „Ge kunt gaan. Leg het schrift daar op tafel!" Op het vastgestelde uur kwamen zij, die tot audiëntie opgeroepen waren. Cyrus trad binnen. Een dergenen, die hem vergezelden, droeg het decreet. De ko ning nam het, reikte het den vorot van Ba byion over. Blijde verrassing toekende liet gelaat van den profeet. Dat, wat hij las, bevatte de vei vulHimg van zijn vurigste wensahan. „Deel het uw broederen mede! Het ave rige zij aan uw zorg toevertrouwd. Laat hetgeen gij in handen houdt, in alle provin c:es van het rijk, w*aar mannen van uw ge slacht wonen, bekend maken!" Maar het volk, hetwelk door dit besluit de vrijheid geschonken werd, was niet over aJ even blijde. Nu de terugkeer niet moer in nevelachtige verte lag, nu de lang ge koesterde hoop werkelijkheid zou worden, waren de gemoederen verdeeld. De vurig- sten drongen aan op een haastig vertrek, del ouwen verlangden een zeker aantal we ken om orde op zaken te stellen. Velen wei gerden zelfs beslist het rijk der Perzen ie verlaten, vooral zij, die in Babyion grooto sommen gelds verdienden of wel tot aan zien geklommen waren. De groote kooplie den hadden in de rijke wereldstad hun kan toor, waar zij veel liever den mammon aan baden, dan im den tempel te Jeruzalem welke nog gebouwd moest worden den God van hemel on aarde, dóe over rijkdom en armoede beschikt naar welgevallen, ja, utaAr van wlen zij. de kooplieden, op Monia niet dien zegen verwachtten, welke de dui vel der hebzucht hun hier schonk. Mat zou den zij 1-n hef arme, uitgeplunderdo Juda begonnen? Allen waren in Babyion een weelderig leven gewend en daar, in het land der vaderen wachtte hen moeite on ont- Het hoofd vol zorg, zaten de vorst ven Juda, Zerubbabed en Joeua, de aanstaande hoogepriester, met de oudsten des volks, vn het gerechtshuis. En wederom nam Jozua, de geestdriftige, hef woord. „Zeventig jaren droeg Juda hef Juk der Babylonlëra. Nu nadert de dag der bevrij ding. Gpon drie maanden duurt hot meer en wij zullen Judo's ben-gen zien opdoemen De mcreu van onze steden, weflke venvot* zijn, rulllen opgebouwd worden. Bnncn enkele maanden verrijst Jehova's Heilig dom uit de puimhoopen on zijn tinnen blin ken im het zonnelicht en lachen uit do verte den pelgrim toe, cine opwaarts trekt om in Jeruzalem den Heere zijm offer aan to bieden. Verhaast, verhaast het uur vam vertrek uit deze heidensche stad! Waarom talmen? Zie, hoe meer wij dralen, des te grooter wordt het getal dengenen, dio nog langer het juk der verbanning willen dra gon, omdat zij de moeite en lasten schuwen, welke hen in het vaderland wachtenl Laat het vuur. zoo pas ontvlamd, dat nog de geiten doorgloeit, niet uifdooven!" Zerubbabel knikte goedkeurend. „Mijne broederen." sprak hij en zijn ooven schitterden en luide klonk zijn stem. ...Mijne broederen, heeft Jozua u de heerlijk held van he< Huis d«s Heeren voor 'xjgon gesteld, ik, uw vorst, wil u tevens herin neren aan den glans van den konincsburg op den Sion. Davids zonen wandelen noè onder u on zullen binnengaan in het huis. dat de groote koning bewoonde on dat tham reeds zooveel jaren «een enkele van ons geslacht herbergde. Wij rullen binnengaan en het huds Davkte wordt andermaal s-u bron van zegen en geluk en room voor Ju da. Meer nog! Daniël de profeet, nichttb zijn blikken kn de toekomst Niet ver meer is de dag. waarop Davids geslacht het volk den grooteten zijner koningen schenkt don Heereehor, op Wiens schouders genade vrede rusten. Verzamelt u om Slons ko- r.ingsburg, de helder stralende ster onr.er hoop (Wordt vcrvolffd)

Nieuwe Leidsche Courant | 1931 | | pagina 3