Het Japansch-Chineesch conflict DE FINANCIEELE CRISIS WOENSDAG 23 SEPTEMBER 1931 EERSTE BLAD PAG. 2 Vermaning van den Volkenbondsraad Japansch-Chineesche conferentie pannei's de geheele bezetting van Mand Sjoerijc voor, naar worclt verklaard omdat tiaar de orde moet worden gehandhaafd, l'e opmarsch van de Japanners naar Charbin heeft de Chineesehe troepen genoodzaakt verder té rug te trekken. Sjang-Hsu-Liang heeft opnieuw bevel ge geven geen tegenstand te bieden. Nabij Kungtschu-Ong waar een sterke Cvuneesche strijdmacht een tegenaanval heeft ondernomen, duren de gevechten voort. Sjang Hsu Ling ligt 60 K.M. ten Z. van Tsjangtsjoen. President Tsang-Kai-Sjek heeft verklaard, rial de Chineesehe regeering tot der. strijd bereid is wanneer de Volkenbond en het Kellog-l'act China geen recht ver schaffen. Japansche vloot naar Sjanghai? MOSKOU, 23 September. Volgens een richt van het officicele Russische Telegraaf- ageniecj.up uit Shai^hai zijn Dinsdag te NinK'Og twee Jipansche kruisers aange komen. Verscheidene van deze Japansche oorlogsschepen zijn Na*:king gepa^s de richting van Hankau. In verban 1 met dit bericht wordt in Shanghai de aankomst van Vertrouwelijke onderhandelingen van den president van den Volkenbondsraad met de vertegenwoordigers der Japansche en Chi neesehe regeering, in aanwezigheid van de vertegenwoordigers der vier groote Euro- peesche mogendheden zijn Dinsdagavond voorloopig daarmee beëindigd dat een tele grafische opriep is gericht tot het regeerin gen van Japan en China zich van alle maat regelen die er toe zouden kunnen leiden den huidigen toestand in het Verre Oosten te be moeilijken. te onthouden. De inhoud van dit telegram is eveneens ter kennis van de Amerikaansche regeering gebracht Bij de besprekingen heeft de Japansche vertegenwoordiger liet voorstel om militaire attaché's te zenden nadrukkelijk van de hand gewezen, aangezien dit z.i. een ontoe- laatbare inmenging is. Evenzoo verzet de de Japansche vloot verwacht In de Japan- Japansche vertegenwoordiger zich tegen het aj i~-i terugtrekken der Japansche troepen, aange zien daardoor de toestand in Korea ernstig zou kunnen worden bedreigd. De onderhandelingen worden daarom thans gevoerd op de basis dat de Volken bondsraad tegelijkertijd aan de regeering te Tokio en die te Nanking zal verzoeken do troepen zoo spoedig mogelijk en zoo ver mo gelijk van do bezette punten terug te trek ken, de vijandelijkheden stop te zetten en een verdere verscherping van den toestand te verhinderen. Intusschen heeft, volgens een telegram uit Tokio, de Japansche regeering de Chi neesehe medegedeeld, dat zij accoord gaat met het voorstel, een conferentie bijeen te roepen teneinde de Japansch-Chineesche be trekkingen te regelen. De te benoemen commissie zal alle geschil punten behandelen. De te benoemen commissie zal alle Over de bespreking van het conflict in de Volken bondsraad wordt o.a.-nog gemeld: Do besprekingen beginnen met een verkla ring van den Japanschen ambassadeur Yoshisawa die mededeelde dat de Japan sche regeering zich zal houden aan de bepa lingen van het Kellogg-pacL De toestand in Mandsjoerije moet uit een bizonder gezichts punt worden besproken, aangezien Japan in Mandsjoerije geweldige belangen heeft. Meer dan 2 millioen yen hebben de Japanners in Mandsjoerije belegd. In Mandsjoerije le ven meer dan een millioen Japanners. In Mandsjoerije is een hoogst ernstige situatie ontstaan, van welke draagwijdte me,n zich in Europa geen voorstelling kan maken. De incidenten zijn in den laatsten tijd met grooter frequentie voorgekomen. De Chineesehe vertegenwoordiger legde er den nadruk op dat de toestand van minuut tot minuut ernstiger wordt De bezetting wordt steeds meer uitgebreid. Honderden Ghineesche vrouwen en kinderen zijn ge- <tood. De Raad moet onverwijld ingrijpen. Indien de Japansche gedelegeerde verda ging eischt kan dit hoogstens voor een dag worden toegestaan. Wat thans te doen is wordt door het Volkenbondsstatuut met groote duidelijkheid aangegeven. China eischt van den Raad dat hij de opmarsch der Japansche troepen doet beëindigen en di rect een commissie van onderzoek zal instel len. Indien de Raad zijn autoriteit zal willen handhaven, blijft hem slechts de vervulling van dezen wensch over. De President van den Volkenbondsraad gaf kennis van de resolutie welke de wensch van den Japanschen gedelegeerde de discussie tot de volgende Raadszitting uit te stellen ter kennis neemt. De presiden van den Raad dient vervol gens bij den Raad van den Volkenbond het voorstel in hem te machtigen een dringend beroep te doen op de beide regeeringen om iedere handeling na te laten welken den toestand zou kunnon verscherpen of de vreedzame oplossing van het probleem zou kunnen verhinderen. In een bespreking met de vertegenwoor digers der beide landen de middelen te onder zoeken om het helde landen mogelijk te ma ken direct hun troepen te kunnen terug trekken zonder dat hierdoor de veiligheid van de levens hunner onderdanen en de be scherming hunner bezittingen in gevaar zouden worden gebracht. Het protocol der Raadszittingen en de (Documenten zullen ter zake van de informatie worden overgelegd aan de regeering der Vereenigde Staten. Nadat vertegenwoordigers van verschillen de regeeringen hun toestemming aan de re solutie hadden gegeven, verklaarde de Japan schc vertegenwoordiger dut hij niet kon ver klaren reeds morgen zijn instructie te zul len hebben ontvangen. Hij eischt derhalve dat de aangelegenheid in de volgende Raads zitting zal worden behandeld. Loni Robert Cecil stemde hierin toe doch richtte tot don Japanschen vertegenwoordi ger het dringend appel deze instructies zoo spoedig mogelijk te verzorgen, aangezien de toestand in Mandsjoerije zeer ernstig is, in dien de Chineesehe mededeelingen juist zijn De Foesjoen-kolenmljnen door de Japanners bezet. Volgens een bericht uit Charbin hebben de Japansche troepen gisteren de kolenmij nen te Foesjoen bezet. De poging der com munisten de algemeene staking te procla- mecren, werd verijdeld door het krachtig ortreden der Japanners. Bomaanslagen op Japansche In stellingen te Charbin? Uit Charbin wordt gemeld, dat aldaar bomaanslagen zouden zijn gepleegd op hot Japansche consulaat-generaal, op het re dactie-gebouw van het Japansche dagblad „Nitsji-Nitsji" en op eenige Japansche ban ken, waarhij een aantal personen zou zijn gewond. Naar Japansche meening zou den de bomaanslagen door Chineezen zijn gepleegd. Rust te Moekden. Volgens een bericht uit Sjanghai hcerscht te Moekden volkomen rust. De Japansche troepen hebben ongeveer 20.000 Chineezen ontwapend. De provinciale regoering is in de vnncronis opgesloten. De stad is nog zonder verlichting. In -1e omgeving van Moekden is Maandag een Japansche brigade door twee Chineesehe regimenten aangevallen. 5000 Chineesehe soldaten zijn ontwapend. Bezetting van geheel Mandsjoerije beoogd? LONDEN, 23 Sopt. Naar do „Daily Tele graph" uit Moekden meldt, bereiden dc Ja- DE NIEUWE FRANSCHE GEZANT TE BERLIJN EEN DER BnLOWPLATZ-MOORDENAARS GEARRESTEERD? Einde vorige week werd te Saarbrücken zekere Heinrich Bloeser gearresteerd ondei verdenking van medeplichtigheid op den moord Dp de politieofficieren op de Bülowplatz. De man heeft bekend den dag van den moord te ongeveer 10 uur op de Bülowplatz te zijn geweest en na een omzwerving van tien dagen in het Saargebied was gekomen. Ter nadere vaststelling zijner identiteit zijn in lichtingen te Berlijn ingewonnen. De Daily Tel. meldt, dat meer dan de helft der liberale parlementsleden aan de zijde van den premier staan wat de nood zakelijke maatregelen betreft in het belang van de nationale financiën en handel en dat de meerderheid van deze ook de het conservatieve inzicht hebben aanvaard aan gaande de noodzakelijkheid van een krach tige tariefpolitiek. MAC DONALD NEEMT RUST. De Britsche premier Mac Donald voelt de vermoeidheid van de inspannende werkzaam heden, welke hij de laatste weken heeft ver richt. Op medisch advies is hij gisteravond uit Londen vertrokken om enkele dagen in het binnenland door te brengen. Hy wordt door Baldwin vervangen. DE RONDE TAFELCONFERENTIE. De Commissie voor Federale Structuur van Ronde Tafelconferentie beëindigde haar discussies inzake de betrekkingen tusschen de heide Kamers en diende een voorstel in nopens de sterkte en samenstelling van de Federale Wetgevende Vergadering, zoomede de verhoudingen in iedere kamer toe te ken nen aan de afzonderlijke staten. Medegedeeld wordt, dat de Maharadja van Kapurthala de uitnoodiging heeft aangeno men de bijeenkomsten der Ronde Tafelconfe rentie als gedelegeerde bij te wonen. PONCET OVER ZIJN TAAK Rijkspresident Von Hindenburg heeft Dinsdag den nieuwen Franschen gezant Francois Poncet ontvangen. De gebruikelijke toespraken zijn gewis seld, waarin van beide zijden cvp de nood zakelijkheid van samenwerking van Frank rijk en Duitschland werd gewezen. Aan de Pers heeft Poncet daarna een me dedeel ine verstrekt waarin hij o.m. zegt: Hoewel Frankrijk tot nu toe minder door de economische crisis werd getroffen dan andere landen, wenscht het allerminst zioh van de rest der wereld af te scheiden. Vanzelfsprekend moet het zijn eigen be langen behartigen, doch daarbij blijft het lot der nabuurvolken Frankrijk niet verschillig. Integendeel. Frankrijk voelt, dat een steeds engere solidariteit de naties met elkaar verbindt en dat slechts een eerlijk gemeende samen werking en wederzijdsche hulp Europa en de wereld in staat zullen stellen de zoo hij- vonder moeilijke tijdsomstandigheden zon der bovenmatig lijden te overwinnen. Voor zoover in haar macht, zal de regeering der Fransche republiek alles aanvatten om met Duitschland tot constante betrekkingen en een werketame samenwerking te geraken. Dit komt overeen met den wensch van alle verstandig denkende en welgezinde lieden, die in beide landen wonen. Moge het bezoek, dat de Fransehe ministers over enkele dagen aan de Rijksregeering te Berlijn zulten brengenn de vervulling de zer wenschen bespoedigen. Ik weet dat een moeizame arbeid en een groot uithoudings vermogen gewenscht zullen zijn om dit doel te bereiken. Ik zal mij aan deze taak. voor zoover binnen het hereik mijner krachten, en met te meer vreugde wijden daar Duischland ivoor mij geen onbekend land is." AMERIKA EN DE WERELDDEPRESSIE. Onderstaatssecretaris Castle over de huidige situatie. De Amerikaansche onderstaatssecretaris Castle heeft te Boston voor een vergadering van vooraanstaande industrieelen en finan ciers een rede gehouden over den buiten landschen pdlitieken toestand. Amerika heeft zoowel te lijden door de werelddepres sie als door de droogte. Van de gevolgen van de depressie zal Amerika zich slechts herstellen als de geheele wereld zich her stelt van de huidige depressie. Daarom heeft president Hoover dan ook zijn bekend mo ratorium voorstel gedaan. Thans laat zich nog niet aanzien, of dit voorstel inderdaad de gewenschte verbetering brengt. Toch heeft liet reeds zijn zegenrijke werking ge toond, o.a. doordat het voorkomen heeft, dat Duitschland ineenstortte. Door het instandhouden van de Europee- sche koopkracht heeft Hoover niet in de laatste plaats Amerika geholpen, en het ver wijt, dat Hoover zich om de Vereenigde Sta ten niet zou hebben bekommerd, is dan ook ongegrond. Een verdere poging van Hoover om den toestand te verbeteren is zijnN streven naar vermindering der bewapening. Indien er pariteit tussohen de naties heerscht zijn groote vloten, legers en luchtmachten over bodig. De wedstrijd in bewapening is een hoon voor allen, die den vrede willen. Het volgende jaar zullen de naties te Ge- nève gelegenheid krijgen om hun gezond verstand te toonen door de bewapeningen te verminderen. Niemand zal daar naar per soonlijke triomfen streven, maar slechts naar een hetere verstandhouding tusschen de volkeren. HOOVTTR'S UITNOODIGING AAN LAVAL. De Fransche minister-president heeft ver klaard, dat hij de uitnoodiging van Hoover nog niet heeft aangenomen, omdat hij geen besluit wil nemen zonder met zijn collega's overleg te hebben gepleegd. Wanneer hij de uitnoodiging aanneemt, zal hij naar Ame rika gaan in den tijd tusschen zijn reis naar Berlijn en de heropening der Fransche Kamer. In dg Parijsclhe ochtendbladen wordt erop aa'»Todrongen dat Laval Hoover's uitnoodi ging zal aannemen. NIEUWE VERKIEZINGEN IN ENGELAND. De Daily Tel. meldt, dat de leiders van de drie partijen in Engeland overeengeko men zijn, dat op 27 of 28 October nieuwe algemeene verkiezingen gehouden zullen Het parlement kan op 5 October met zijn huidige taak gereed zijn. DE WERKLOOSHEID IN DUITSCHLAND. Het aantal per 15 September j.l. by do arbeidsbeurzen ingeschreven werkloozen be droeg, naar officieel wordt medegedeeld, <1.324.000 d.i. 109.C00 meer dan veertien dagen vroeger. HET AANTAL WERKLOOZEN IN OOSTENRIJK. Volgens een officieele mededeellng bedroeg het aantal werkloozen in Oostenrijk dat steun ontvangt per 15 September 196.825, Dit is 500 meer dan bij de laatste opgave. DE VOLKENBOND DE AANBEVELINGEN VAN DE ECONO MISCHE COMMISSIE. De Economische Commissie van den Vol kenbond heeft een uitvoerig rapport aan genomen. waarin alle in de Europa-Commis sie van de Volkenbondsvergadering tot nu toe behandelde economische en financieel politieke kwesties besproken worden. In een resolutie wordt aanbevolen een dringend beroep tot alle regeeringen te doen in de toekomst alles te vermijden wat op het gebied der handels- en douanepolitiek het thans ontbrekende evenwicht nog ver der zou kunnen verstoren en in het bijzon der de algemeene betalingsbalans zou kun nen in gevaar brengen. Voorts wordt (len regeeringen aanbevolen zich bij haar han dels- en economische politiek te laten leiden door de aanbevelingen van de economische deskundigen van de Europa-Commissie. 1 er overwinning van de -werkloosheid worden groote internationale openbare werken aan bevolen. DEBATTEN OVER DE BEWAPENINGS- VACANTIE. De debatten over het Italiaatjsch-Scandl- naafsch voorstel van een algemeen Bewape ningsbestand werden Dinsdag in de derde of Ontwapeningscommissie voortgezet Namens de Duitsche regeering legde Graaf Bemstorff een verklaring af, waarin hij er den nadruk op legde dat de Duitsche minister van Buitenlandsche Zaken hetlta- liaansche voorstel reeds gesteund heeft Duitschland, als een der weinige landen, dat reeds zijn bewapening tot de laagste grens heeft teruggebracht, wacht met onge duld af, dat ook de andere staten overeen komstig de gedane beloften, ook hunner zijds hun bewapeningen zullen verminde ren en internationaal zullen beperken. Een stilstand der bewapening zal'slechts als een voorbijgaande maatregel ter voorbereiding van de Ontwapeningscommissie kunnen worden beschouwd. Bij de verdere debatten bepleitten de ver tegenwoordige^ van Hongarije, Oostenrijk. Indië. Denemarken en Zuid-Afrika het ïta- liaansche voorstel en legden er den nadruk op. dat het voorstel zeer eenvoudig on ge makkelijk uitvoerbaar is en daarom direct moet worden aangenomen. Gemeld wordt nog, dat de Deensche ge delegeerde, die de resolutie der vijf mogend heden toelichtte, het Italiaansche amende ment totaal negeerde. EEN NIEUWE HERSTELCONFERENTIE. In Volkenbondskringen wordt ernstig ge sproken over een a.s. voorstel in de tweede commissie voor de bijeenroeping van een algemeene financieele conferentie ter be spreking van het herstel- en reparatie- vraagstuk. DE ENGELSCHE FINANCIEELE CRISIS AANKOOP VAN DEVIEZEN VERBODEN Het Engelsche kabinet heeft zich in een buitengewone zitting opnieuw bezig gehou den met de financieele crisis. Het verluidt dat krachtig zal worden opgetreden tegen hen, die eventueele inflatie zullen misbrui ken. Te dien einde is reeds een organisatie in het leven geroenen. Het ministerie van financl'in heeft een decreet uitgevaardigd, waarin tot nadei order de aank op van deviezen of de giree- ring van saldi met het doel deviezen te ver krijgen voor Britsche onderdanen verboden De Southern Railwavs, een der vier groot ste Engelsche spoorwegmaatschappijen heeft besloten de tarieven naar het continent te verhoogen. In afzonderlijke deelen van het Britsche empire is een zekere ontevredenheid merk baar dat de landsvaluta gekoppeld is aan het Engelsche pond. In Egypte hebben de vertegenwoordigers der hanken hierover besprekingen gehad met de regeering. Te Cairo en Alexandria blijven de beurzen ook Woensdag gesloten. In kringen van de Britsch-Indische confe rentie wordt getracht bij de a.s. financieele onderhandelingen ook dn kwestie te bespre ken of het. niet doelmatig zou zijn de Indi sche valuta onafhankelijk te maken van de Engelsche. Tenen speculaties in voedings middelen. Naar verluidt, ligt het in het voornemen der regeering scherpe maatregelen te nemen ten einde speculaties in voedingsmiddelen te onderdrukken. Men denkt hierbij aan dc afkondiging van noodmaatregelen overeen komstig de gedurende de nltremeene staking van 1928 getroffen maatregelen. De Londensche Effectenbeurs weer geopend De Amsterdamsche vroegbeurs ook heden verboden BANKIERSSYNDICAAT GEVORMD In een gedeelte van onze oplage van gis teren berichtten we reeds, dat de bankiers een syndicaat hebben gevormd dat gelden zal beschikbaar stejlen. waardoor het slui ten van nieuwe posten en daardoor een al- geheele terugkeer tot den normalen gang van zaken ter beurze wordt vergemakke lijkt De verstrekking van deze gelden ge- sohiedt door bemiddeling van de hoeren Loon en Co. Van bevoegde zijde wordt er de aandacht op gevestigd, dat de Nederlandsche Bank zich niet enkel bereid verklaard heeft pro longation en rekening-courantposten van beursfirma's te Amsterdam, Rotterdam en Den Haag over te nemen, doch -dat de Bank eveneens bereid is daarvoor in aanmerking komende posten van relaties dier firma's te beleenen. Een ieder (particulier zoowel als commissionnair en kassier in de pro vincie), kan derhalve aan zijn relatie ver zoeken zich omtrent zijn prolongatie en/of rekening-courantposten met de Nederland sche Bank te dien einde in verbinding te stellen. De bedoeling van de Nederland sche Bank is juist op die wijze onnoodige executies te voorkomen. DE BEURS TE LONDEN Heden weer geopend. Vrij levendige straathandeL Vastere stemming. De Londensche Beurs zal heden weer ge woon geopend zijn. Er zal geen enkele res trictie op den handel worden toegepast. De bankzaken worden in geheel Brittannië he den weer als normaal uitgevoerd. Er is geen teeken van nervositeit bij het publiek. De „Fin. Times" noemt dezen laatsten maatregel in een hoofdartikel verstandig. Het blijft een experiment, zoolang de stem ming van het publiek niet gepolst is. Voor zoover het zuiver-lokale transacties betreft, behoeft er geen groote vrees te bestaan voor eenigen angst. De dag van gisteren is zonder Incidenten verloopen. Een groote menigte verzamelde zich voor de beurs. Steeds meer begon men meer zaken te doen, vooral toen men vernam dat heden de beurs weer zou zijn geopend. Ook van kantoor tot kantoor werd vrij wat gedaan, maar de omvang hiervan is1 natuurlijk niet aan te geven, In hoofdzaak concentreerde zich de aandacht echter op Britsche,en Amerikaan sche waanden. De volgende prijzen werden besteed: Tractions 10—12, Nickels 1011%, Radio's 16—18, Steels 95, Can. Pac. 17—19, Hydros 1013, Wootworth 32/6—37/6. Randfontein 26/- Rio Tinto 15, Courtaulds waren 111A6 bieden en Eastrand 14/— bieden Koninklijke Olie eindigde, na 11 genoteerd te hebben, op 12% (Zaterdag 10), Shell 125/32 (Zaterdag 1%), Unilever 15/16 tegen 11/16. Wat betreft de handel in ijzer- en staal- waarden. die buitengewoon levendig was, werden zeer aanzienlijke koersverbeteringen gehoekt Naar de Msb. verneemt bleven gisteren over het algemeen aanvankelijk de koersen vrijwel nominaal en werden alleen cash- noteeringen genoemd. De variaties tusschen de bied- en laatkoersen waren zeer ruim. Later ontwikkelde zich een flinke vraag, speciaal voor staalwaarden, terwijl de han del een vrij levendig karakter aannam. Over het geheel genomen bleek de onder toon bemoedigend te zijn. De tendenz om te koopen was dringender dan om te ver- koopen. Het pond sterling noteerde op Amsterdam f 10.50. Te Parijs werden gisteren de buitenland sche valuta's, inclusief het pond sterling weer genoteerd. De eerste regeeringsmaatregeL De eerste maatregel, die door de Engel sche regeering is genomen in verband mei de wet inzake de opschorting van den gou den standaard is gisteren gepubliceerd. Aan Engelsche onderdanen of personen, die hun woonplaats in Engeland hebben, wordt ver boden deviezen te koopen, of middelen over te dragen, teneinde direct of indirect de viezen te verwerven tenzij deze aankoopen bestemd zijn voor het nakomen van le nood zakelijke handelstransacties, 2e contracten bestaande voor 21 September 1931 en voorts ook voor redelijke reiskosten en andere persoonlijke uitgaven. Valnta-verordening. Aangaande de valutahandel heeft de schatkist de volgende order uitgegeven: Tot nadere aankondiging zijn aankoopen van buitenlandsche valuta op transfer van middelen, met het doel valuta te verkrij gen direct of indirect, door Britsche onder danen of personen verblijven in Engeland verboden, met uitzondering wanneer dit een doel heeft normale handelsbehoeften of con tracten, bestaande voor 21 September, te financieren; eveneens zijn redelijke reis- faciliteiten of andere persoonlijke doelein den uitgezonderd. Ten aanzien van Zweden meldt echter een Wolff-telegram uit Berlijn: Uit Genève werden geruchten over op heffing van den gouden standaard in Zwe den gemeld. Op aanvraag vernemen wij echter bij de Zwcedsche Rijksbank, dat deze gisteren en vandaag de gevraagde dollars heeft afgegeven, zij het op een iets boven pari liggenden koers. De Bank heeft daar mee bewezen, dat zij den gouden standaard il handhaven. Ook ten aanzien van Griekenland en Ita lië kon men te Berlijn ter bevoegder plaatse geen bevestiging krijgen van het bericht uit. Genève, dat zij zouden hebben beslopen hun betalingen op goudhasis stop te zetten voorloopig den gouden standaard te ver laten. Stockholm blijft gesloten. Het beursbestuur te Stockholm heeft be sloten de effectenbeurzen tot nadere orde gesloten te houden. Het beursbestuur zal voorloopig dagelijks bijeenkomen. Geen Zuid-Afrikaansch goud. BEZOEK VAN GRANDI AAN BERLIJN. Tegen einde October. Na de te Genève gevoerde vertrouwelijke besprekingen tusschen den Duitschen minister van Buitenlandsche Zaken, Dr. Ourtius, en den Italiaanschen minister van Buitenlandsche Zaken, Grandi, wordt thans van Duitsche zijde medegedeeld, dat Grandi einde October de Duitsche regeering zyn contra-bezoek zal brengen. Of en wanneer Mussolini zelf een bezoek zal brengen aan Berlyn is niet beslist. DE FINANCIEN VAN DE STAD BERLIJN. 30 millioen besparing. Aan de begrootingscommissie van den Ber- lynschen Gemeenteraad is een uitvoerig rap port voorgelegd van den eersten Burgemees ter inzake den financieelen toestand en dc genomen bezuinigingsmaatregelen door welker doorvoering men een bedrag van RM 30 millioen op de begrooting hoopt te bezui nigen. Behalve talrijke bezuinigingen en snoeiingen op byna elk gebied, zijn ook de uitgaven voor de straatverlichting tydens de wintermaanden met 10 pet. gekort. Naar de „Lokalanzeiger" nader verneemt, zul lep in totaal 1308 onderwyzers worden ontslagen. VOORSTEL TOT BIJEENROEPING VAN DEN PRUISISCHEN LANDDAG VERWORPEN. Het seniorenconvent van den Pruisischen Landdag heeft in zijn gehouden zitting met twaalf (die der regeeringspartijen) tegel negen (die der rechtsche partyen en de com munisten) stemmen het door de Duitsch National en gesteunde Communistische 1 stel tot onmiddellijke byeenroeping van den Pruisischen Landdag ten doel hebbende te I beraadslagen over de Noodverordeningen De Southern Railways, een der vier groote Engelsche spoorwegmaatschappijen, heeft besloten de tarieven naar het Continent te verhoogen. In afzonderlijke deelen van het Britsche empire is een zekere ontevreden heid merkbaar dat de landsvaluta gekop peld is aan het Engelsche pond. In Egypte hebben de vertegenwoordigers der banken hierover besprekingen gehad met de regeering. Te Cairo en Alexandrië blijven de beurzen ook heden gesloten. In kringen van de Britsch-Indische con ferentie wordt getracht bij de a.s. finan cieele onderhandelingen ook de kwestie te bespreken of het niet doelmatig zou zijn de Indische valuta onafhankelijk te maken van de Engelsche. De „goudgerande" waarden. Het is mogelijk, schrijft de „Fin. Times" dat het buitenland aan de goudgerande waarden, thans niet meer de standing toe kent van vroeger. De losmaking va: Engelsche goudgerande waarden van goud zou voor sommige houders in het buitenland aanleiding kunnen zijn tot re alisatie over te gaan. Hiertegen kunnen echter verschillende factoren aangevoerd worden, die een eventueele dergelijke ten denz zouden kunnen verzwakken. De in terne positie' van het land is gezond, de be grooting is in evenwicht en de kanselier van dc schatkist heeft verzekerd, dat er geen inflatie zal zijn. Bezien van de crediet- waardigheid der Britsche regeering mogen haar meeningen intrinsiek hooger aange slagen worden dan ooit tevoren gedurende de laatste jaren dat Engeland boven zijn stand leefde. Het blad wijst er voorts op, dat er geen gedwongen permanente deva- lutie zal plaats vinden door conversie of anderszins. De Fransche Minister van Financiën. Flan din, die oorspronkelijk Dinsdagochtend naar Genève zou terugkeeren, heeft zijn ver trek uitgesteld om persoonlijk toezicht te kunnen houden op de maatregelen, die hij ter vermijding van ongeoorloofde speculatie genomen heeft. Het Engelsche pond werd ook gisteren te Parijs niet officieel genoteerd. In het vrije verkeer werd 110 betaald, later van 106 tot 108 franken. In een verklaring welke Flandin gister middag tegenover Fransche journalisten heeft afgelegd, legde de minister van Fi nanciën er den nadruk op, dat het van groot belang is, dat zoowel de New York- sche als de Parijsche beurs zich naar ver houden goed hebben gehouden. Bovendien kan men met satisfactie vast stellen dat de door de Engelsche regeering genomen maatregelen door de Engelsche publieke opinie in het algemeen met ingenomenheid zijn begroet Men mag de huidige moeilijk heden noch Kinderschatten noch dramati 6eeren. De wereld zal ook deze crisis te boven komen. Het in de Engelsche pers verspreide be richt dat de Fransche regeering de Bank of England een crediet van 32 millioen heeft aangeboden op voorwaarde dat Ame- rike een evengroot bedrag zou fourneeren, wordt thans in de Fransche pers bevestigd. In Parijs hebben ook Dinsdag weer onder handelingen plaats gehad tusschen den mi nister van Financiën en de financieele ex perts. Omtrent het besprokene is nog niets medegedeeld. De gondprijs te Londen. De prijs van het goud te Londen bedroeg gisteren nominaal 99 shilling en 7 pence vergeleken met 84 sh. 9% p. gisteren. Naar men verwacht zal de prijs heden 100 shilling hereiken. Vertrouwen van Amerika. In officieele kringen betuigt men zijn in stemming met de maatregelen die Enge land genomen heeft, waarbij de gouden stan daard wordt opgeheven. Men drukt zijn ver trouwen uit ten aanzien van de verwachting, dat Engeland de moeilijkheden te boven zal komen, zonder dat eenige maatregelen van de zijde van de Vereenigde Staten zijn voorgenomen. Men is de meening toege daan. dat door de particuliere banken nieu we credieten zullen worden verstrekt aan Engeland, indien dit noodzakelijk zou blij- UIT ANDERE LANDEN De koers op Znid-Afrlka. Een conferentie van de reserve bank en de groote commercieele banken van Zuid- Afrika heeft besloten dat er tot nader order, welke binnen een 6 twee dagen venvacht wordt, geen verandering zal komen in den wisselkoers tusschen het „gold- based" Zuid-Afrika en het „paperbased' Engeland. Maatregelen zijn getroffen om een ongelimiteerde terugtrekking van Zuid-Afrikaansche tegoeden uit Londen te voorkomen. Op de Zwitsersche beurzen werden giste ren slechts binnenlandsche vaste-rente- dragende fondsen genoteerd. Alle aandeelen en buitenlandsche obligaties bleven weer zonder noteering. Naar Wolff uit Bazel meldt, heeft het be stuur der Bazeler beurs besloten, de beurs gesloten te houden. Omtrent de effectenbeurs van Zürlch wordt gemeld, dat deze voor loopig gesloten blijft. Gonden standaard opgeheven in Zweden, Griekenland en ItaliB? De financieele afdeeling van het Volken bondssecretariaat heeft gisteren de mede- deeling ontvangen. dat Zweden. Griekenland en Italië hun betalingen naar dc goud- pariteit hebben opgeheven. Volgens een gisteren afgekondigd besluit van het ministerie van justitie is van gis teren af de uitvoer van gemunt goud of van goud in baren uit Denemarken ver boden. Reuter seint uit New York: De Federal Reserve Bank heeft medege deeld, dat zij 109.100.000 aan goud vóór rekening van het buitenland heeft gereser veerd. Het goud is nog niet geëxporteerd. Men geeft geen inlichtingen over de bestem ming van dit goud maar aangenomen wordt dat het voor Frankrijk en Nederland is. Opgemerkt wordt, dat de Europeesche cen trale banken hun reserves met het oog op de Engelsche crisis ongetwijfeld wenschen te versterken. Te New York is een goudzending, ter waarde van 1.400.000 uit Canada aange komen. terwijl men bericht heeft ontvangen dat er nng een tweede Canadeesch goud transport tor waarde van 850.000 onder weg is. Do Duitsche beurzen. Wolff meldt uit Berlijn dat heden in den namiddag besprekingen zullen worden ge houden tusschen het Berlijnsche beursbe stuur en de besturen van de provinciale beurzen over de te treffen maatregelen. De Nationale Bank van Tsjocho-Slowakfjc heeft het disconto van 5 tot 6% pCt. ver hoogd de bclceningsrente voor staatsfond sen van 6 tot 7 pCt en die voor andere effecten van 6% tot 7% pCt, NAGEKOMEN TELEGRAMMEN GEEN VROEGBEURS TE AMSTERDAM. AMSTERDAM, 23 September. Het bestuur van de Vcreeniging voor den Effectenhandel heeft de leden dezer vereeniging verzocht ook hedenochtend geen vroegbeurs te hou den. DE DUITSCHE BEURZEN. Gaan ze morgen weer open? BERLIJN, 23 Sept De Duitsclie beurs- besturen zullen hedenmiddag met vertegen woordigers van het ministerie beraadslagen over de verdere maatregelen in verband met het beursverkeer. Men meent in -Berlijnsche bank- en beurskringen, dat het morgen mo gelijk zou zijn de beurzen weer te openen. Dit zal echter afhangen van het verloop van den betaaldag op heden en van de ontwik keling der zaken op de Londensche beurs. DE NEDERLANDSCHE BANK Het is te begrijpen, dat de tijdelijke op heffing van den gouden standaard in Enge land, ook van invloed is op de geldmarkten van andere landen. Londen was het internationaal financieel centrum. Het Engelsche had een constante waarde, waardoor het als basis voor waarde- berekening uitnemend geschikt was. En nu op eens het pond begint te wankelen, wordt het een vraag van beteekenis, wat als waardebasis moet worden aangenomen. Toen in en nè. de oorlogsjaren vele landen ernstig leden onder de steeds dalende valuta was het Engeland, dat zijn financieele posi tie schier onverzwakt wist te handhaven. En in 1925 was het weder Engeland, dat voorging in wederinvoering van den gouden standaard. En thans kwam daar het ontstellende be richt, dat Engeland zijn gouden standaard moest loslaten. Wat de oorzaken zijn voor die plotseling-) ineenstorting van het pond, is niet zoo ge makkelijk te zeggen. Ongetwijfeld heeft de vertrouwenscrisis in de afgeloopen weken groote invloed uitge oefend, maar het wil ons voorkomen, dat het niet minder waar is, dat de financieele positie van dit machtige land innerlijk ver zwakt is. Het spreekt vanzelve, dat loslating van den gouden standaard direct tengevolge had stijging van den goudprijs. Deze bedroeg gis teren 99/7 tegen ongeveer 84 de vorige week. Onmiddellijk gevolg hiervan was, dat het Engelsche pond op verschillende geldmark ten daalde. Bij ons schommelde het pond voortdurend in waarde en gisteren werd een officieele noteering gemaakt van f 10.35. Ook de Amerikaansche dollar toonde ten opzich te van den gulden vrij sterk disagio. De Fransche franc bleef vrij vast en de prolongatie-noteering steeg van 3 tot 3% pet. De zooeven verschenen weekstaat van de Nederl. Bank toont duidelijk, dat de goud verschepingen uit Engeland ook in ons land invloed hebben doen gelden. De goudvoorraad nam toe met ongeveer 39 millioen gulden'. Niettegenstaande de stijging van den goud voorraad valt op te merken, dat de goud prijs ten onzent eer iets stijgt, dan daalt. De goudprijs was ongeveer f 1660 per K.G. fijn en gouden sovereigns werden verkocht voor f 13. Vermeerdering van den goudvoorraad wet tigt een vermeerdering van de biljetten-cir culatie en saldi in rekening-courant. Deze stegen met 79 millioen, waarvan 29 millioen komt voor rekening van het Rijk. De binnenlandsche wisselportefeuille bij de Nod. Bank klom tot f 61.812.000, terwijl deze op 14 Sept. f 47.062.000 bedroeg. Het totaal der beleeningen bedroeg op 21 Sept 112 millioen of 23 millioen meer dan een week te voren. De biljetten-circulatie is thans voor 71.1 pet. door goud gedekt en voor 3.3 pet. door zilver, tezamen dus 74.4 pet. Op 14 Sept. bedroeg de dekking in goud 70.4 pet, in zilver 3.6 pet., of samen 74 pet

Nieuwe Leidsche Courant | 1931 | | pagina 2