grit&djt (SLmtmd ABONNEMENT: Pci kwart na! 3.24 (B-'schikkingskosten 1 015.) Per iveek 0.25 Voor het Buitenland bij Weke- lyksche zending n 6.— Bij dagolrjksche zonding n 7.— Alles bij vooruitbetaling Losse nummers 5 cent met Zondagsblad 7% cent Zondagsblad niet afzonderlijk verkrijgbaar DaaeSisks verschijnend Nieuwsblad voor Leiden en Omstreken Bureau: Breestraat 123 Telefoon 2710 (na 6 uur 3166) Postbox 20 Postgiro 58936 NO. 3463 DINSDAG 22 SEPTEMBER 1931 AD VEBTENT7E1Ï: Van 1 tot 5 regels1.17VS Elke regel meer0.22V5 Ir.gez. Mededeelingen van 1—5 regels 2.30 Elke regel meer0.15 Bij contract belangrijke korting. Voor het bevragen aan 't bureau wordt berekend 0.10 12e Jaargang Dit nummer bestaat uit DRIE bladen EERSTE BLAD. Da financieeS-economische chaos De onverwachte debacle Gistermorgen, heel vroeg, gingen we door de vredige natuur van ruischende zee en kalme weide naar onzen arbeid; niét vermoedende, dat wij binnen enkele uren verzeild zouden raken in het finan- cieele wereld-gekkenhuis. Het kwam plotseling Het eerste telefoontje meldde ons, dat Londen zijn beurs zou sluiten en gelei delijk sijpelde het verdere nieuws door. Invoerrechten' verhoogd met 22 pet. tot 33 pet.de gouduitvoer verboden paniekachtige daling van het Pond Ster lingangst-psychosespoedverga dering van financieele experts ten hoofdkantore der Ned. Bankmoei lijkheden van een onzer grootste ban ken en ten slotte ook beurssluiting op het Damrak. Ten opzichte van Wall- street's maatregelen tastte men in het duisteraandeelen Koninklijke niet- officieel voor 90 pet. gedaan, het Pond tot 11.25 gezakt. Dit waren de feiten, waarvoor wij werden gesteld en nu moesten wij in onze studeerkamer het chaotische nieuws trachtten te distilleeren. Een algemeen oordeel is echter gemakkelijk te geven. Dit oordeel omvat tweeërlei. Eerst een algemeene uiteenzetting van de oor zaken en een beschouwing van de posi tie, waarin met name Engeland en Duitschland zijn komen te verkeeren; daarna een antwoord op de vraag, hoe de weerslag in Nederland zal zijn en wat onze houding behoort te wezen. Het eerste deel geven we onder de rubriek, welke meer geëigend is voor economisch-financieele beschouwingen het tweede bespreken we hier. Nederland in de crisis. Om welke reden dan ook wij laten in het midden, of de banken hier de gel den uit Londen hebben weggehaald uit angst voor hetgeen door de Engelsche Regeering zou worden gedaan of uit noodzaak voor hun liquiditeit een feit is het, dat de Nederlandsche ban ken op paniekachtige wijze hun buiten- landsch bezit hebben trachten te liqui deeren, waar het te liquideeren was. In het buitenland werd deze geste in verband gebracht met de paniekachtige daling op de Amsterdamsche beurs, de stijging van de prolongatie-rente.... het niet beschikbaar stellen van nieuwe leeningen in voldoende mate en onge twijfeld zal men hieruit de noodige con clusies kunnen trekken. Wjj zouden het daarom logisch vin den als ook het wereld-wantrouwen, dat nu Engeland teistert, op Nederland zal overslaan. Wij verwachten dan ook bin nenkort groote opvragingen van in Ne derland uitgezette gelden en het zou niet de eerste maal zijn, wanneer op die wijze gevaar voor de liquiditeit on zer banken dreigde. Men moet daarvoor de gepubliceerde geschriften van Mr. Vissering en andere bank-deskundigen sedert den oorlog maar naslaan. Kunnen onze banken aan die moge lijke opvragingen het hoofd bieden? Zal ook in ons land inflatie optreden, wanneer de Nederlandsche Bank ter wille van het algemeen belang steun zal moeten verleer.en? Vragen, die wij met geen mogelijkheid kunnen beantwoor den. Nu echter Engeland van koers is veranderd en men mag de2e koersver andering niet „en bagatelle" beschou wen, zullen wij voor problemen worden gesteld, die veel van de capaciteit onzer voormannen zal vergen. Het hoofd koel. De toestand is uiterst precair; wij zouden de situatie camoufleeren, wan neer wjj dit niet volmondig zouden er kennen. Dit neemt niet weg, dat er niets verbeteren zal, wanneer men de hoofden niet koel houdt. Angst ver scherpt de toch al ellendige verhoudin gen, terwijl koersen van effecten al op een zoodanig peil gekomen zijn, dat er niet heel veel meer af kan. Elke niet noodzakelijke liquidatie doet de spanning vermeerderen en o. i. zal er op den duur voor onze aandeelen eerder hoogere- dan lagere noteeringen zijn weggelegd, al zal nog heel wat moe ten worden geliquideerd, alvorens een verandering in de verhoudingen zal in treden. Op den langen duur wij herhalen komt het geheel o. i. onvermijdelijk terecht, tenminste wanneer geen com plicaties als oorlog dan wel revoluties zich zullen voordoen. Wij hebben echter door een zuren appel te bijten en wij moeten dat doen zonder ons gezicht te vertrekken. In tijden als nu leert men den waren aard kennen en wij gelooven voldoende op de saamhoorigheid van ons volk in critieke tijden te mogen rekenen om te dezen opzichte niet te worden teleurgesteld. Wélke zullen de gevolgen van de inflatie zijn? Gaat Engeland tot inflatie over en wordt het daarin door Duitschland ge volgd, dan zal deze een exportpremie beteekenen. De concurrentie-mogelijk- heid voor die landen ten opzichte van de andere landen en daaronder voor namelijk Amerika en Frankrijk zal worden vergroot; deze landen met een onmetelijken goudschat zullen ras be merken, dat zij bij Engeland ten achter zullen komen te staan en dat zij ten slotte met hun goudvoorraad niets zul len kunnen bereiken. Hadden zij eerder de kreten om spoedige hulpverleening beantwoord, dan zouden zij algemeene opluchting hebben kunnen geven, waar door zij ook hun eigenbelang zouden hebben gediend. Nu zullen zij worden gepasseerdge lukt het Engeland en ook Duitschland om op eigen kracht door te varen en dus met behulp van binnen perken ge houden inflatie (hetgeen echter een groote krachtsprestatie moet worden genoemd, want wij herhalen „inflatie" is aan haar eigen wetten onderworpen en kan slechts door drastische maat regelen ten opzichte van de staats-, ge meente- en particuliere begrootingen binnen perken worden gehouden) den export te bevorderen, dan zullen Frank rijk en Amerika tot hun schade bemer ken, dat zij niettegenstaande hun goud, het spel verloren hebben. Goud is weliswaar een hulpmiddel van groot gewichtop den duur zal het een fictie blijven, omdat per saldo goederen en diensten tegen goederen en diensten worden geruild. Dat is het uiteindelijke proces, waar bij goud een tusschenrol speelt. Kan men door het verlaten van den gouden standaard en door het aanvaarden van inflatie, dus uitbreiding van de zooge naamde fiduciaire circulatie, die goede ren-ruil toch tot stand brengen, dan blijven de goud-landen met een hoogen kostprijs en met onnut edel metaal ach ter. Theoretisch zouden de inflatorische landen geen toevoeging van hun goud meer noodig hebbenin de practijk ech ter zullen zij er wel niet buiten kunnen, maar de behoefte daaraan zal niet meer zoo dringend zijn om er politieke con cessies voor te.behoeven te verleenen Planning. Het is in dit verband typeerend, dat wij zoo korten tijd geleden het interna tionale industrieele congres gastvrij heid hebben mogen verleenen, in welk congres een lans voor „planning" is ge broken. Niemand had kunnen denken, dat toentertijde Engeland aan den voor avond van zijn débacle zou kunnen staan en dat het radicaal het roer zou hebben om te gooien. Door het opschor ten van den vrijen goudhandeleen experiment, dat wel niet van tijdelijken aard zal zijnzal het aandacht aan „planning" moeten wijden. Trouwens elk ander land, dat niet over een groot goud-depot beschikt, zal ook den „planriing"-weg moeten gaan volgen, want daarin ligt o. i. de eenige uitkomst. Trouwens alle maatregelen, welke onze Regeering zich voorneemt te treffen, wijzen op het volgen van dit nieuwe denkbeeld en mocht onverhoopt ook ons bankwezen niet geheel en al kunnen voldoen aan de eischen, die zullen worden gesteld, dan zal onze Regeering hebben in te grijpen, niet door een gewone steun verleening, zooals destijds aan de Robaver, maar volgens een organisatorisch systeem, dat veel van „planning" zal weghebben. In het kort vermeenen wij dus, dat Nederland aan den voor-avond staat van uiterst groote moeilijkheden; dat wij deze door saamhorigheid zullen kun nen overwinnen, terwijl een koel hoofd en een krachtige hand de beste hulp middelen zijn om te slagen. AL ERGER. Tegen de uitbreiding, die het treinverkeer op den Zondag de laatste jaren genomen heeft, is van Christelijke zijde in de Tweede Kamer meermalen verzet aangeteekend. Het was van A.R. zijde vooral de heer Duymaer van Twist, die tegen dit benemen van de Zondagsrust opkwam en van den Minister van Waterstaat invloed ten goede vroeg op den gang van zaken. Vooral als dan het wederwoord luidde, dat het getal reizigers, dat zich aandient, behoort te worgen vervoerd, werd er van A.R. kant de aandacht op gevestigd, dat do Spoorwegen zich allerminst bepalen tot deze min of meer lijdelijke houding. Niet alleen, dat het getal extra-treinen op den Zondag steeds toeneemt, bovendien kan men waarnemen, dat op den Sabbat her haaldelijk goedkoope treinen worden ingelegd. Op deze wijze bepaalt men zich niet tot het reizigersvervoer, dat zich aandient, maar prikkelt men door de verlaagde tarieven "t publiek om den eersten dag der week- tot uitgaansdag te kiezen. Deze practijk wordt ook weer gevolgd met een vanwege de Spoorwegen opgezet goedkoop uitstapje naar de Parijsche ten toonstelling, dat op Donderdag 17 Septem ber aanvangt-en waarvoor de terugreis ls bepaald op den daarop volgenden Zondag avond. Zelfs maakt het aankondigingsbiljet der Spoorwegen nog propaganda voor bezoek der tentoonstelling, op Zondag. Wii betreuren hot, dat op deze wijze een maatschappij, waarin de staat een zoo groote mate Van zeggingschap heeft, oen aanvai doet op de Zondagsrust en zelf ertoe bii- draagt. dat haar personeel een deel van zijn wekelijksche rust moet prijsgeven. Dat de ontkerstening van ons volk steeds verder gaat en dat velen den Zondag als rustdag vaarwel zeggen en hem stempelen tot een dag van vermaak is op zichzelf reeds droevig, maar het initiatief daartoe dient toch niet mede van de Spoorwegen uit le gaan. Daar komt nog bij, dat wie vasthoudt aan het gebod Gods en volhardt bij de Christelijke traditiën, zich deze goedkoopere reisgelegenheid zal moeten ontzeggen, omdat hij den Sabbat in eere houdt. In stee van verbetering te bespeuren, waartoe reeds onderscheidene malen d» hulp van den Minister werd ingeroepen, wordt het in dit opzicht al erger. BINNENLAND. OFFICIEELE BERICHTEN AUDIËNTIE. De gewone audiëntie van den Minister .an Koloniën zal op. Vrijdag 25 September niet plaats hebben. ONDERSCHEIDINGEN. Bij Kon. besluit is benoemd tot ridder in de Orde van Oranje Nassau ir. D. H. Stig- ter te Amsterdam, administrateur van de Nederl. Vereen, voor Locaalspoor- en Tram wegen; is toegekend de aan de Orde van Oranje- Nassau verbonden eeremedaille, in zilver aan: B. Meulmeester te Amsterdam; J. Sr.ij der te Meppel; in brons, aan: J. B. Donders te Tilburg. WATERSCHAPPEN. Bij Kon. besluit zijn benoemd: in de pro vincie Noord-Holland: tot dijkgraaf van den polder Oostzaan, D. Taams Jbzn., te Oosizaan; in de provincie Zeeland: tot dijkgraaf van den Paulinapolder J. Dicleman te Bier vliet; tot gezworene van den SchengepoHer L. de Jager Gzn. te Wolphaartsdijk; tot lid van het Bestuur der waterkeering van hel calamiteuze waterschap Oud- en Jong-Bres- kens, I. A. Becu te Groede; tot lid van het bestuur der waterkeering van den calami- teuzen Jonkvrouw Annapolder H. van der Maas te Kats; tot lid van het bestuur dei waterkeering van den calamiteuzen Leen- dert Abrahampolder A. Visser te Kats; tot lid van het bestuur der waterkeering van den calamiteuzen Vlietpolder J. van dei Made te Wissekerke; tot lid van 't bestuur der waterkeering van het calamiteuze wa terschap Tienhonderd en Zwarte I. de Bruv ne Bzn. te Cadzand; tot lid van het be stuur der waterkeering van het calamiteu- waterschap Bruinisse C. J. Hanse te Brui jse, uiterlijk tot het einde van het zit tingsjaar waarin hij 70 jaar zal zijn gewor den; tot lid van het bestuur der waterkee ring van de •calamiteuze polders Hoofd plaat en Thomas H. J. Camm.icrt te Hoofd plaat; tot lid van hot bestuur der water keering van den calamiteuzcr Burgh- en Westbandpolder R. Steur te Burgh; tot lid van het bestuur der waterkeering van de calamiteuze polders Onrust .Tacoha en An- na-Friso J. I. Karelse te Wissekerke; tot gezworene van den Nieuw St. .Toosl.mdpol der Chr. Janse te Nieuw- en St Joosland. UITWATERING VAN SCHEPEN WETSONTWERP INGEDIEND. Bij de Tweede Kamer is een wetsontwerp ingediend tot goedkeuring van het op 5 Juli 1930 te Londen gesloten verdrag betreffende de uitwatering van schepen. De regeering is van oordeel, dat goedkeu ring van dit verdrag noodzakelijk is, omdat, mocht Nederland er zich aan onttrekken, hier- -oor de scheepvaart groote moeilijkheden zouden voortvloeien. De Nederlandsche uitwa- teringscertifieaten zouden toch niet worden erkend en de schepen zouden in het buiten land aan de aldaar geldende scheepvaartwet geving worden onderworpen, hetgeen voor zeemogendheid als Nederland een onhoud- baren toestand zou scheppen. AANBESTEDING Door Ged. Staten van Zuid-Holland Ï6 aanbesteed het maken van het weglichaam, do kunstwerken, de bet on verharding van den rijweg, het rijwielpad en de verdere bijkomende werken voor de verbetering van den prov. weg Dordrecht—Kop van "t Lani, gedeelte watertoren. Laagste inschrijfster N.V. Mij. „Wegenbouw" te Utrecht, voor ƒ218.470. AANBIEDING PETITIONNEMENT Voornaamste Nieuws. Te Genève werd het Nederlandsche Petitionnement voor ontwapening, waarvan de handteekeningen door de Nederlandsche Dagbladpers werden bijeengebracht, aan den Raad van den Volkenbond aangeboden. DE BEGROOTING VAN ARBEID MEMORIE VAN TOELICHTING. Aan de Memorie van Toelichting ontlee- nen wij dat het aangevraagde bedrag, uit hoofde van de reorganisatie der afd. Han ded en Nijverheid, in verband met den Eco- nomischen Voorlichtingsdienst, te- hoog is, daar deze dienst niet voor Januari 1932 in werking zal treden. Voorioopig is met het oog op bovenge noemde reorganisatie op dit artikel een be drag van f 150.000 uitgetrokken. De invoering van de Arbeidswet voor win kels en kantoren heeft in het bijzonder voor de districtshoofden der arbeidsinspec tie te Amsterdam en Rotterdam een zeer belangrijke vermeerdering van werk mede gebracht. Ten einde deze districtshoofden eenigszins te ontlasten is het noodig hun een ambtenaar in den rang van adjunct inspecteur of onder-inspecteur toe te voe gen. In elk der 11 districten is thans één in specteur onder 't districtshoofd werkzaam. De toeneming van het aantal te verwer ken octrooiaanvragen maakt het noodzake lijk rekening te houden met een vermeer dering van het aantal leden van den Oc- trpoiraad. Voorts is opnieuw rekening gehoudenmet een eventueel e verdere vermeerdering van het aantail ingenieurs. Aan de hand van de bij de volkstelling verzamelde gegevens zal een woningstatis tiek worden bewerkt. Voor de bestrijding van de hieraan verbonden kosten wordt f 50.000 aangevraagd. De post „Bijdragen in den vorm van sub- sidiën aan werkloozenkassen ten bedrage van 100 pet. der bedragen van de leden over 1932. en afgesloten dienstjaren" is met f 850 000 verminderd; er wordt slechts uit getrokken het bedrag dat in de laatste drie jaren als gemiddelde voor subsidies aan erkloozenkassen alsvoren is uitgeeeven. Hetgeen meer noodig zal Mijken te ziin. zal naar den crisisdienst van hetXeeningfonds orden overgebracht. Van het geraamde bedrag ad f 4.650.000 komt f 2.325.000 terug als aandeel van de Gemeenten in he>t subsidie. De post bijdragen in den vorm van sulv diën aan werkloozenkassen voor zooveel zij meer bedragen dan 100 pet. van de bij dragen der leden (deze nnst is uitgetrokken on f 970 000) is op gelijke wijze berekend als de voorgaande. Hiervan komt f 485.000 terug alls aandeel van de Gemeenten. DE FRAUDE AAN FINANCIEN AL MEER GEBEURD? Naar aanleiding van de mededeelingen be treffende de fraude aan het Departement van Financiën schrijft een wel-ingelichte aan „Het Volk": Het is een opmerkelijk feit, dat tien jaar geladen precies hetzelfde is gebeurd met commies aan dat departement. Deze schreef postcheques uit tot gefingeerde bedragen op gefingeerden naam, met gefingeerde declara- tiën als justificatoire bescheiden. Hij adres seerde de cheques aan een café-adres te Rot terdam, haalde de stukken aldaar af en inde ze persoonlijk aan het postkantoor te Rotter dam. De Rekenkamer ontdekt dat niet, omdat men daar tevreden is wanneer eene betaling door een bewijsstuk is gedekt. Deze zaak is toen gesust. De commies werd toen gedegra deerd tot adjunct-commies en overgeplaatst naar een ander bureau, aan welk bureau hij in middels is bevorderd tot commies. De betrok kene behoorde tot die aan de departementen van algemeen bestuur werkzame ambtenaren, welke machtige protectie genieten. Het is ergerlijk, dat nu al weder aan Finan- :iën fraude van denzelfden aard kon plaats hebben aan hetzelfde bureau". Dat eens in de tien jaar een der vele ambte naren aan een departement zich misdraagt, is betreurenswaardig, maar indirect toch ook een bewys, dat ons ambtenarencorps zeer betrouw baar is. Dat eenzelfde soort vergrijp aan een zelfde afdeeling voorkomt, lijkt meer ergerlijk dan het is; immers men moet weten of andere afdeelingen zulke kansen op misdragingen bieden. Iits anders is wat over een ontrouw ambte naar wordt gemeld. Indien dit juist is, moge het al pleiten voor het mededoogen der Regee ring, voor den goeden naam van het corps schijnt het toch beter, de daders van zulke vergrijpen ietwat minder mild te behandelen. F. M. A. SCHAECK MATHON Heden overleed vrij plotseling te Nijme •n de heer F. M. A. Scha eekMathon, ouil- burgemeeeter van Nijmegen en Bergen-op- Zoom, president-curator der R.K. Univer- BEDANKT ALS WETHOUDER De heer A. Tak (6.d.), die op Dinsdag 1 Sept j.l. als wethouder van Wormerveer werd gekozen en zijn benoeming had aan vaard, zal voor zijn wethouderschap moe ien bedanken, wijl de directie der Nede-r- lauidsohe Spoorwegen, in wier dienst hij is, bezworen heeft gemaakt tegen het vei len van die functie. DE MAASTRICHTSCHE SCHEEP VAART VERBINDINGSKANAAL GEOPEND In den nacht van Zondag op Maandag zijn het verbindingskanaal en de schutsluis is het Boesc.herveld opengesteld door ir. König, hoofdMngenc/euir-directeur van dcD Rijkswaterstaat Een Empobootje „Infatigahle" trok ver volgens vier schepen de sluis in. Het waren de Belgische booten „Victoria", „Pauline" „Agnes" en het Nederlandsche vaartuig „Nijbot". De ingenieur van den waterstaat maakte aan boord van de „Infatigahle" den tocht naar St Pieter mede. GOEDERENSTATION HAARLEM ONTEIGENINGSTERMIJN VERLENGD Bij Kon. besluit is voor den tijd van C maanden verlengd de termijn, genoemd in art 2 der wet van 31 December, binnen welke de onteigening van hetgeen niet in der minne is verkregen en ten behoeve van wijziging en uitbreiding van het goederen- station Haarlem en van de aansluitende baanvakken ter onteigening is aangewezen, bij den reohter moet zijn aangevraagd. EEN INCIDENT IN DEN ARNHEMSCHEN RAAD KOFFIEKOP ALS PROJECTIEL In den Arnhemschen Gemeenteraad, die gisteren bijeenkwam, werd door den com munist Brugman bij alle punten obstructie gevoerd. Bij de rekening van Maatschappelijk Hulp betoon kwam het tot een heftig incident, doordat een der sociaal-democratische leden den heer Brugman het woord „onbeschoft heid" paar het hoofd slingerde. Deze nam daarop zijn koffiekopje on wierp het in de richting van den heer Zollinger, die het woord gebezigd had, doch trof hem niet. Het kopje kwam tegen den muur van de zaal terecht en viel in stukken. Aan het verzoek van den voorzitter om de zaal te verlaten, weigerde de heer Brugman te voldoen. De zittipg werd daarop geschorst en door een rechercheur van politie werd proces-verhaal van het gebeurde opgemaakt. Bij de heropening van de zitting sprak de voorzitter zijn verontwaardiging uit over het gebeurde en meende, dat do heer Brug man zich in den Raad onmogelijk had ge maakt door zijn houding. De heer Brug man betreurde het dat hij tot een derge lijke handeling was overgegaan, maar het zou van de sociaal-democraten afhangen, hoe in het vervolg zijn houding zou zijn. Daarna werden de discussies voortgezet RIJKSCOMMISSIE VAN ADVIES WERKLOOSHEIDSVERZEKERING NOLENS HERDACHT. Zaterdagmiddag j.l. hield de Rijkscommis sie van Advies voor de Werkloosheidsver zekering haar 183c vergadering onder pre sidium van den plaatsvervangend voorzitter den heer II. de Bordes. Bij do opening van de vergadering heeft deze met een sober woord prof. Nolens her dacht, die gedurende vele jaren de vergade ringen der commissie op voorbeeldige wijze heeft geleid en aan wiens krachtige mede werking het medo is te danken, dat de werk loosheidsverzekering in ons land vasten voet heeft gekregen en tot zulk een groote expan sie is gekomen. Onze commissie, aldus spr., verliest in dr. Nolens een voorzitter, die niet zal zijn te vervangen en het werk, <j,at wij hier hebben te verrichten en dat onze liefde en belang stelling heeft, heeft een machtigen bescher mer verloren, die nimmer teleurstelde, doch I alles gedaan heeft wat in zijn vermogen was om onzen arbeid le doen slagen en die hier leg ik den nadruk op den grooten invloed welken hij bezat, steeds onmiddellijk aanwendde om dat sociale werk te bescher- (blz. 1). Incident ln de Arnhemsche Gemeenteraad, (blz. 2.) De financieele crisis en de wereldpolitiek. De bewapeningslast, de oorlogsschulden, de tariefmuren en de doellooze goudophooping worden te zamen de oorzaken genoemd. Ver klaringen van Snowden. In de derde commissie der Volkenbonds vergadering is een belangrijke discussie ge houden over het voorstel voor een bewapo- ningsvacantie tot na de Ontwapeningscon ferentie. Ook Amerika en Rusland nemen er aan deel, tegen den zin van Frankrijk, dat zich tegen het plan verzet. Laval door Hoover uitgenoodigd voor een bezoek. De Japanneezen bizetten Kirin. China be roept zich op den Volkenbond. De Duitsche Oceaanvliegers van het wrak van hun vliegtuig gered. De trans-Siberië Express in de lucht ge vlogen. (blz. 3) De internationale financieele spanning iets afgenomen. Geen ernstige depreciatie van het Engelsche PoncL Groote steunactie op kpmst. De Amsterdamsche voorbeurs heden nog gesloten. De effectenbeurs geopend. (blz. 5.) Harderwijk II, door M. H. A. van der Valk. (blz. 9) Het Communisme in de practijk. (blz. .0.) De legeroefeningen in de Geldersehe Ach terhoek. Zieke landbouwer te Tilburg zijn huishoudster bedreigd en mishandel cl. De Duitsche banken onder controle. Van onze Duitsche correspondent men, wanneer, van welke zijde dan ook, die arbeid naar zijn meening werd belaagd en de daarmede gepaard gaande belangen zou den kunnen worden geschaad. In den nevel der jaren zal voorzeker de herinnering aan Nolens niet verflauwen; in tegendeel als een lichtende persoonlijkheid zal de beteekenis van dezen hoog begaafden en nobelen mensch hij het voortschrijden van den tijd zich voor ons geestesoog zelfs 6cherper afteekenen en steeds duidelijker worden. Naast den blijvenden weemoed, aan het sterven van dezen wijzen mensch verbonden blijft de dankbaarheid, dat wij hem op on zen levensweg hebben ontmoet en met hem zoo vele jaren hebben mogen samenwerken. De leden hoorden dit staande aan en 't bleek uit den indruk, welken het maakte, dat deze woorden ook de gevoelens der le den weergaven. Hierna werd de agenda af gehandeld. IN MEMORIAM DR. NOLENS De heer A. H. Gerhard (s.d.) heeft in een schrijven aan de Tweede Kaïner op harte lijke wijze afscheid genomen van zijn mede leden, doch daaraan met betrekking tot wijlen Dr. Nolens het volgende toegevoegd: „Ik voel mij gedrongen, hieraan de betui ging te verbinden van mijn groote deel neming in het zware verlies, dat de Kamer en met haar het land heeft geleden in het verscheiden van Monsgr. Nolens, een man, die aan iedere richting eerbied voor om vangrijke kennis en nobel karakter inboe zemde, doch die bovendien in menigeen, waartoe ik behoor, warme genegenheid voor den mensch in hem opwekte". Deze nobele woorden van den grijzen Gerhard zijn zeker voor jongere politieke generaties een les in waardeering van poli tieke tegenstanders. DE INDIE-POSTVLUCHTEN De „Reiger" vertrok uit Bagdad en kwam té Dj ask aan. De „Specht" bleef te Bangkok, in verband met de terreingesteldheid. AMSTERDAM wnv'KELSLtrn Dl Algem. WInkelle ;ot den Raad gewend itelk-n van de Commis De Alg. Wlr-kellersvereenlging ls niet ge heel tevreden. Zü meent, dat als algemeene re- >p Za-terdag om 10 uur kan worden geslo- Do redactie van de nieuwe verordening h.i. ruimte voor zooveel uitzonderingen, dat in een algemeen sluitingsuur bUna nl«.-t kan worden gesproken. Ze wil dus een uleerlng die zekerheid geeft van oen slui- om 10 uur voor alle zaken uitgezonderd de i de sluiting op Zondag gni :lng baar veel te ver. 7 it het groote aar rtien te kennen op meer ondergeschikt» ii ln eer. der volgende rnnd.-zlttlngen z-xl schljnlllk de verordening worden behandold

Nieuwe Leidsche Courant | 1931 | | pagina 1