VRIJDAG 18 SEPTEMBER 1931 TWEEDE BLAD PAG. 5 BINNENLAND DAHLIATENTOONSTELLING IN DEN HAAG HET PETITIONNEMENT DER DAGBLADEN DE AANBIEDING TE GENEVE De delegatie der Vereeniging „De Neder- landsche Dagbladpers", bestaande uit de heeren Henny, Peereboom en Mr. V eenhoven, heeft gistermiddag den voorzitter van de Twaalfde Volkenbondsver gadering, den heer Titoelesco, het resultaat der ontwapeningspetitie aangeboden. De aanbieding der petitie g de kamer van den secretaris-} den Volkenbond. Behalve de voorzitter waren aanwezig de voorzitter der Derde Commissie van de Vol kenbondsvergadering, die de ontwapenings kwesties behandelt, Munch, minister van Buitenlandsche Zaken van Denemarken, Aghpides (Griekenland), directeur der Ont- wapeningsafdeeling van het Volkenbonds- secretariaat, Comert (Frankrijk), directeur der persafdeeling van het Volkenbondssecre tariaat, en vele Nederlanders, met minister Jhr. Beelaerts van Blokland aan het hoofd. Behalve minister Beelaerts waren n.l. aan wezig professor Francois, directeur der Vol- kenbondsafdeeling van het ministerie van Buitenlandsche Zaken, alle Nederlandsche leden van het Volkenbondssecretariaat-en alle vertegenwoordigers van de Nederland sche pers bij den Volkenbond. Minister Beelaerts van Blokland stelde de leden der Nederlandsche Dagbladpersdelega tie aan den heer Titoelesco voor, waarna de heer Henny met duidelijke stem in goed Fransch een rede voorlas, die reeds in het bezit der Nederlandsche pers is, terwijl hij een fraaie oorkonde over het resultaat der petitie aan den heer Titoelesco over handigde. De voorzitter van de Volkenbondsvergade ring, de heer Titoelesco, sprak hierop een rede uit, waarin hij getuigde van de diepe ontroering bij het ontvangen van het schitterendste en meest concrete getuigenis van den wil yan een Volk om een^einde te maken aan den bewapeningswedloop, opdat men in vrede en eendracht volkomen kan werken aan de verwezenlijking van de men- schenbestemming die is te scheppen en te leven en niet om te verwoesten en te ster ven. Uw daad, aldus spr., eert hoog Uw vaderland. Sinds langen tijd is de naam van Uw vaderland gelijkluidend aan 'vredeswil en vredesorganisatie. Reeds voor den we reldoorlog kwam in Nederland de eerste conferentie bijeen waar over ontwapening is gesproken. Nederland kreeg toen ook de eer ste organisatie van gerechtigheid, n.l. het Hof van Arbitrage. Na den wereldoorlog heeft men natuurlijk aan Nederland gedacht voor de huisvesting van het eerste perma nente orgaan dat bestemd is om recht voor geweld in de plaats te stellen: het inter nationale gerechtshof. In Nederland is in 1929 en 1930 de conferentie bijeengeweest voor de oplossing der meest verbitterende en ingewikkelde internationale strijdvragen die tot dusverre hadden doen twijfelen of minlijke regeling wel mogelijk zou zijn. Ten slotte dankt de Volkenbond Neder land voor den herhaalden en zuiveren steun in iedere kwestie die voor vooruitgang is in het belang van den vrede. In dit opzicht is de naam van minister Beelaerts van Blok land sinds langen tijd met gouden letters in het eere-boek van den Volkenbond ingeschre ven voor zijn grootmoedige en moedige initiatieven. Natuurlijk werd 'dé rede van den heer Titoelesco door allen en vooral door alle Ne derlanders aangehoord. Nadat een foto ge nomen was, hebben Titoelesco, minister Bee laerts van Blokland en minister Munch de oorkonde onderteekend, waarna minister Beelaerts in welgekozen woorden dankte voor Titoelesco's hulde aan Koningin en Ne derland en voor de ontvangst van de Dele gatie. DE KON. JAARBEURS LID VAN DE RAAD VAN BEHEER In de jl. gehouden vergadering van het Al gemeen Bestuur der Koninklijke Nederland sche Jaarbeurs werd de heer Ir. E. C. W. van Dijk lid van d!e Directie der Neder landsche Spoorwegen, benoemd tot li-d van den Raad van Beheer. De heer Van Dijk heeft deze benoeming aanvaard. HET STAALBERGVEN IN 01STERWIJK BENTELOOZE LEENING Ingevolge een verzoek daartoe van de Ver eeniging tot behoud van natuurmonumenten in Nederland, stellen B. en W. van den Bosch den gemeenteraad voor aan genoemde vereeniging een rentelooze leening van 5000 te verstrekken als bijdrage in den aankoop van het Staalbergven en omgeving (in to taal SO H.A. bosch en vennen) te Oisterwijk. LANDBOUW-CRISIS-COMMISSIE Bij beschikking van den minister van bin- nenlandsohe zaken en landbouw is: a. aan Mr. D. G. W. Spitzen, referendaris aan het departement van binnenlandsohe zaken en landbouw, eervol ontslag verleend als secretaris van de land'bouw-crisis-com- missie; b. in diens plaats benoema: als secretaris mr. H. J. J. Scholtens, hoofd commies aan de directie van den landbouw; als adjunct-secretaris mr. W. B. J. Buve, SPIT, ISCHIAS,»:': iHek. jicht. Brtei ETOGAL chten. Bij Apoth. Drot. f 0.90 Schoolnieuws. DE P.E.N.-CENTRALE TE VELSEN BOUW EN INRICHTING VAN DIT BEDRIJF SPOEDIGE IN BEDKIJFSTELLING Men schrijft ons: Hoewel men nog lang niet gereed is met de montage van het mechanisch gedeelte van de nieuw gebouwde centrale te Velsen- Noord werden wij reeds in de gelegenheid gesteld het terrein en de gebouwen te be zichtigen. Het zal de lezers ongetwijfeld in teresseeren ieis omtrent den bouw en de in richting van de centrale te weten. Voor den den bouw werd door de provincie van de Hoogovens een terrein groot 11 HJL aangekocht, gelegen aan de Noordzijde van Noordzeekanaal tusschen de Hoogovens en de Papierfabriek van de fa. Van Gelder Zonen. Het bedrijf werd voorzien van een goede aansluiting aan spoor en water, ten einde den aanvoer van materiaal en kolen mogelijk te maken. De normale kolenaan- voer heeft per sohip via het Noordzeeka naal plaats. De kolen worden gelost aan de kademuur, die een lengte van 80 M. heeft, door middel van een kraan met grijper in z.g. zij-lossers, om dan naar de kolenopslag- plaats te worden vervoerd. Van daar wor den de kolen gebracht naar de ketels in het ketelhuis. Het ketelhuis heeft een opper vlakte van 42 bij 45 M. De hoogte is pl.m. 25 Meter. De rookgassen van de ketels ont snappen door twee gebouwde 70 M. hooge sohoorsteenen in de lucht. Deze sohoorstee- nen zijn van een bijzondere constructie, dat wij de overtuiging gekregen hebben, dat de inrichting van een dergelijk bedrijf vrij ingewikkeld is. Noord-Holland is de overige provincies ook op dit gebied yèr vooruit, daar geen enkele andere provincie een dergelijke centrale heeft laten bouwen. DE INDIE POSTVLUCHTEN Het postvliegtuig naar Ned. Ind'ië „t)e Rei ger" dat gisterochtend uit Amsterdam is ver trokken is, na een tusschenlanding te Wee- nen te Boedapest aangekomen. ONZE LUCHTVLOOT hONINKLIJXE BELANGSTELLING i Bij den vlootschouw van de Koninklijke Luchtvaart Mij voor Nederland en Koloniën, welke op 29 Sept. a.s. zal worden gehouden, zullen de Koningin en de Prinses beiden on eter de toeschouwers zijn. De escadrilles van den Marine Luchtvaart dienst en van de Luchtvaartafdccling te Soesterberg, welke zullen deelnemen aan den Vlootschouw staan respectievelijk onder de bevelen van den luitenant ter zee le klasse Tetenburg en den kapitein W. C. J. Versteegh. Kerknieuws. NED. HERV. KERK Beroepen: Te Woerden (vac.-Jac, welke moest worden aangebracht om de z.g. j Eringa), F. J. Broeyer te Oude- en Nieuwe- vliegasch, die gelijktijdig met de rookgas-1 Wetering. Te Hedel, J. C. Terlouw te Kam- sen ontsnapt, te bestrijden. Na ernstige stu- perveen. Te Oud-Alblas (toez.), A. H. J. die heeft men een systeem gevonden om j van Voorthuizen te Lage Vuursche. de vliegasch door middel van stroomend Aange)nomen: Naar 's-Graveland, L. J. water af te voeren in bakken. Een van de j S. Crousaz te Strqen. zes ketels wordt met hoogovengas gestookt. Dit gas wordt door middel van een ca. 1609 j AFSCHEID, BEVESTIGING, INTREDE M. lange ijzeren leiding, die boven den j ds> jj. W. H. van And el, overgekomen grond loopt, van de hoogovens af aange- j van Oudshoorn (gem. Alphen a. d. Ryn) voerd. In de machinekamer zijn twee tur- bo-windmachines geplaatst, geleverd door de fa. Parsons in Engeland. De keuze is op Parsons gevallen, daar deze de voordeeligste offerte had en buitendien de meeste erva ring voor aggregaten met 1500 toeren, die Zondag j.L door Ds. H. Popma bevestigd als predikant der Geref. Kerk van Rotterdam Zuid (Katendrecht), heeft hier gisterenavond in de dichtbezette kerk aan het Putsche Plein zijn intrede gedaan met een predikatie over 1 Joh. 5:4b: „En dit is de overwinning die uit een oogpunt van bedrijfszekerheid zijn.-de Gereld overwint, namelijk ons geloof". MR. P. W. DE KONING t Onder buitengewoon groote belangstelling, vooral ook van de zijde der Vlaamscbe be weging is gistermiddag het stoffelijk over schot van Mr. P. W. de Koning, o.m. be stuurslid der Nederlandsch Zuid-Afrikaan- sche Vereeniging, voorzitter der Afdeeling Volksvoordrachten van de Maatschappij voor den Werkenden Stand, voorzitter der Ver eeniging tegen de Kwakzalverij, oud-rechter- plaatsvervanger, kunstbeschermer en beoefe naar on last not least: ijverig propagandist voor de groot-Nederlandsche gedachte en d"e Vlaamsche Zaak, op „Zorgvlied" teraarde besteld. Het woord werd o.a. gevoerd door Prof. Dr. J. W. Pont en Dr. A-Borms. genomen. Stork had met dergelijke groote machines voor 1500 toeren geen ervaring. De machines leveren de electirische stroom onder een spanning van 6100 Volt, welke direct getransformeerd wordt op 50.000 Volt en zoo gedistribueerd. Het geheele Hoog- ovenbedrijf met de Mekog zullen ook aan dit 50.000 volt net worden aangesloten. De 6 ketels zijn van het type Baibcock-Wilcox- systeem en geleverd door de firma Stork en Co. te Hengelo. Deze ketöls zijn voor 50 tot maximaal 65 ton stoom per uur. Twee er van zijn ingericht voor het sto ken met hoogovengas. De centrale is bere kend voor de opwekking van 200.000.000 K.W.U. per jaar. Inmiddels zijn 15 Aug. jl. de turbines in bedrijf gesteld. De machinekamer heeft een lengte van 114 en een breedte van 15 M., terwijl de hoogte tot het plafond 22 M. is. Twee Meter boven dit plafond is het dak aangebracht. De uit de machine kamer komende warme luaht trekt loor ga ten aan de zijkanten van het plafond in de ruimte tusschen het plafond en dak. Het plafond wordt zoodoende verwarmd, waar door condensatie van de daartegen slaande waterdamp vermeden wordt. De machines staan op fundamenten van gewapend be ton. De toe- en afvoer van het voor deze machines te gebruiken koelwater wordt door koelwaterkanalen, gemaakt eveneens uit zwaar gewapend beton, geregeld. De koehvaterkanalen liggen diep onder het centralegebouw. Vervolgens werd gebouwd een pompenhuis, waarin tevens zijn onder gebracht de eigen bedrijfs-turbine en de vier ketel voedingpompen, waarvan twee door electno-motoren en twee door stoom turbines worden aangedreven. Het overige deel van het pompenhuis wordt ingenomen door een schaftlokaal, kleed- en wacht kamer. Tusschen het 50.000 Volt schakelhuls en de machinekamer is het 10.000 Volt schakel huis gebouwd. In dit gebouw zijn verschil lende ruimten aanwezig voor de opstelling van accu-batterijen, omvormers, telerooncen- trale enz. Ten Oosten van het ketelhuis staan het transformatorenhuis, dienende voor opslagplaats en herstelplaats van de voor de distributie der electriciteit noodige transformatoren; het magazijn, waar de voor het bedrijf van het leidingnet en de centrale noodige materialen zijn opgeslagen; een smederij en werkplaats. Het constructiewerk van deze gebouwen is niet geklonken, doch electrisch gelascht, waardoor een lichtere constructie werd verkregen. De opening van het bedrijf heeft eerst over enkele maanden plaats, daar nog niet alles gereed is. Er valt dus uit den aard tier zaak nog geen indruk van het geheele complex te geven. Wel kunnen wij zeggen, bij een zelfs oppervlakkige beschouwing, Spr. handelde hierbij over: de wereldover- winnende krac-ht van het geloof, en bepaalde fle Gemeente by: 1. wat het geloof overwint, het geloof overwint en 3. hoe het geloof overwint. Na het zingen van Psalm 8 werden door hem verschillende toespra ken gehouden, o.m. tot zijn ambtsvoorganger Ds. C. |B. Schoemakers en tot den bevesti ger. Ds. van Andel zelf werd daarna nog toe gesproken namens den Kerkeraad door Ds. H. Popma en namens de Classis Rotterdam door Ds. G. R. Kuyper, van Kralingen. Slot zang was Ps. 27 7. Cand. L. Knier, van Leeuwarden, hoopt Zondag 4 October a.s. intrede te doen als predikant der Ned. Hervormde Gemeente van Birdaard o.a., na bevestiging door Dr. J, Chr. Kromsigt, KERKINSTITUEERING TeVlissingen is door de aldaar wo nende leden der Geref. Gemeente van Middel burg, die sinds 1923 godsdienstoefeningen houden in de Bewaarschool aan de Glacis- straat, besloten over te gaan tot institueering van een zelfstandige plaatselijke Gemeente. KERKELIJKE BELASTING Te Middelburg is door het bestuur der Evangelisatie-afdeeling van den Geref. Bond aan het College van Kerkvoogden en Notabe len der Ned. Herv. Gemeente, het verzoek ge richt, om de lidmaten, aangesloten by genoem de Evangelisatie, te ontheffen van hun aan slag in den opgelegden hoofdeliiken omslag, en, indien ontheffing niet mogelyk is, hun de helft van de kerkelijke belasting te restitu- KERKGEBOÜWEN Te Naaldwijk zal nu waarschynlyk spoedig tot restauratie van het kerkgebouw der Ned. Hervormde Gemeente kunnen wor den overgegaan. 0D de Staatsbegrooting is er een bedrag voor uitgetrokken en door collecte en giften komen verder nog gelden binnen. Te Waddinxveen zal het kerkge bouw der Ned. Hervormde Gemeente var centrale verwarmingsinstallatie worden zien. Er is een bedrag van ongeveer f 8000 mee gemoeid GEREFORMEERDE BOND De Geref. Bond tot verbreiding en verdedi ging van de Waarheid in de Ned. Herv. (Geref.) Kerk houdt Donderdag 15 October a.s. zijn Jaarvergadering te Utrecht in Gebouw voor K. en W. GIFTEN EN LEGATEN Te Harmeien ontvingen de Diaconieën der Ned. Herv. Gemeente en der Geref. Kerk, alsmede het R.-K. Armbestuur, elk een gift van f500. THE0L. SCHOOL TE APELDOORN Ds. P. J. de Bruin, van Veenendaal, opende hedenmorgen 11 uur, als President- Curator de vergadering ter overdracht van het rectoraat met het doen zingen van Psalm 43 3. Gelezen werd Spreuken 2 113, waar na de Voorzitter voorging in gebed. 'n Hartelijk welkom werd allen toegeroepen. In zijn openingswoord herinnerde Spr. aan de spreuk van Marnix van St. Aldegonde: „Repos ailleurs". Hierbeneden is het land der rust niet. Ook niet aldus Spr., die nauwe betrekking staat lot onze School, onze „alma mater". De kor- ce zomerrust vlood voorbij. Nu is 1 al wat uw hand vindt om te doen, doe dat met al uw macht. Daar aan hebben wy mogendheid des Hee ren te voldoen. Want ook de zomer des le vens snelt voorbij. Daarom geen traagheid maar „ora et labora". Deze beide behooren bij elkaar. Niet bidden om te luieren, maar bidden en hard werken. Luther zeide reeds: „bene orasse, bene studisse". Goed gebeden is de halve studie. Een Christen-filosoof zeide dat de verwaarloozing van het gebed de eigenlijke zonde is van de tegenwoordige en daarom legde spr. den nadruk op het t labora, met heenwyzing naar de ure sbeds voor de j.l. examina, waarin de sec retaris van het Curatorium wees op de nood zakelijke bede van Salomo: „Geef uw knecht een verstandig hart1'. Dan zal Gods kracht in onze zwakheid den volbracht tot eere Gods en tot de komst Zijn Koninkrijk. r o f. P. J. M. de Bruin, aftredend rec tor, verkreeg hierna het woord. Spr. begon met te wijzen op de Augustinus herdenking van het vorige jaar, toen het vijf tien eeuwen geleden was dat deze kerkvader stierf. Zijn werk werd eerst een jaar later be kroond op het Concilie van Efeze in 431. Daar werd het Pelagianisme veroordeeld, zoowel als de leer van N>etorius. Dat veroordeelde Syner- |=sme vinü zijn wortel in het Judaïsme, waar van de oude Ds. Gispen eens schreef, dat het zich ontwikkelde tot Pelagianisme in de leer en formalisme in het leven. Sprekers onderwerp is: Het Judaïsme. De oorsprong er van ligt in den tyd na de Bab. ballingschap, het doode tijdvak genaamd, toen de theologie van het Jodendom zich ont wikkelde tot het streven om door gehoorzaam heid aan de "Wet, gerechtigheid voor God te ver werven. De Messiasvorwachting werd al meer een aardsch nationalistische. In den engeren zin zien wij het Judaïsme in den Apostolischen tijd, zooals het bestreden wordt in de brieven van Paulus en veroordecfl werd op het Apostelconvent te Jeruzalem (Hand. 15). Het Judaïsme loochent de eenheid van Oud- en Nieuw Verbond. Dit wordt nog erger in de oud-katholieke periode, toey het Judaïsme drieërlei secten (Nazareërs, Ebionieten en El- kesaïten) doet ontstaan, die zich echter van de Iverk afscheidden en daardoor een secta- risch karakter droegen. In de christologie wordt de godheid van Christus geloochend, en him Messias-idée is nationalistisch-eschatolo- gisch. Een zinlijk duizend-jarig rijk, waarbij de Christus als Koning op aarde regeert en theocratie als christocratio zich openbaart, hun verwachting. De tegenstelling tusschen Judaïsme en Christendom komt uit in de vraag: Is Christus een Nationale Redder of Geestelijk Verlosser, de Stichter nieuwe Joodsche theocratie of de Oprichter het Koninkrijk Gods, m.a.w.: Is Zijn Ko ninkrijk wel of niet van deze wereld. In den tijd der Kerkvaders en vooral in de Middeleeuwen, duikt het Judaïsme weer in allerlei vorm op in de Kerk. In den cultus, die naar Oud-Testamentisch model wordt in gericht met misoffer en priesterschap, in de leer des heils met het semipelagianisme en de farizeeuwsche werkheiligheid, totdat met de Reformatie het Judaïsme krachtige bestrijding vindt in Luther en Calvyn. In de Art. 25 37 der Ned. Confessie zien wij de veroordee ling van het Judaïsme, dat èn de onderhou ding der Ceremonieele Wet èn de toekomstige Christocratie vóór den Oordeelsdag op den voorgrond plaatsten en in 't anabaptisme grof chiliastische trekken vertoont. In de 19de en 20ste eeuw herleeft het in de secten, zooals Mormonen, Adventisten, Dar bisten, Baptisten, Maranatha-beweging Amerika de Bereiigemeente. By de eersten in de heilstaat-verwachting Utah; by de tweeden in den terugkeer tot den Zaterdag als Sabbath en het Chiliasme; by de derden en vierden in de verwerping het N. Test. genadeverbond en de kinderdoop by de twee laatsten in een sterk gepronon ceerd Chialisme met verwerping van de een heid van het genadeverbond ouder O. en N, Verbond. De N. Test. Verbondsbedeeling zal straks opgelost worden in een derde bedeeling, Christus de Koning der Joden zal zyn. Breedvoerig worden deze Judaïstische dwalin gen toegelicht en daarbij aangetoond hoe als hoofdsymptonen van het Judaïsme genoemd moeten worden: 1. De ontkenning van de een heid der Oud- en Nieuw-Testamentische Be- deeling en 2. de loochening van Christus' Ko ningschap sedert Zijn hemelvaart, daar Hy wel als Hoofd der N.-Test. gemeente, m: niet als Koning Zijner Kerk erkend wordt. Hierna droeg de aftredende Rector, na belangrykste feiten in het afgeloopen cursus jaar gememoreerd te hebben, in welgekozen woorden het rectoraat over aan Prof. F. KOLONIALE SCHOOL TE DEN HAAG De Koloniale School voor Meisjes en Vrou wen te Den Haag zal Dinsdag 22 September a.s. tien jaren hebben bestaan, in welken tyd zij ruim 600 leerlingen voor het verblijf en den arbeid in Indië heeft voorbereid. Mej. M. Heijning, die tevens den z.g. moe dercursus, alsmede de lessen over huishoude lijke ziekenverpleging en ziekenvoeding geeft, staat thans aan het hoofd der inrichting. Verder is mej. J. Braam belast met de lessen in koken en huishoudkunde, mej. E. v. d. Veen met die welke verband houden met klee ding en uitrusting, de heer J. Lameyn met het onderwijs in tMaleisch, Dr. A. C. de Koek met dat in de tropische hygiëne, de heer Ph. E. Maier, arts, met het onderricht in verbandleer en eerste hulp by ongelukken, terwijl zoo mogelijk nog lezingen zullen wor den gehouden over tropische dierhygiëne, plantenverzorging en bloementeelt. De Koloniale School is vrijwel een unicum op onderwijsgebied en op elke tentoonstelling, waarop zy vertegenwoordigd was, wat reeds een vijftal malen heeft plaats gehad, hebben ter zake kundigen van hun groote ingenomen heid met de school getuigd. LEER AREN-NIJVERHEIDSONDERWIJS. De aansluiting van den Ned. Bond van Leeraren en Leeraressen by het Nijverheids- enderwijs bij de Centrale van Ned. Over heidspersoneel (C.N.O.P.) heeft er toe geleid, dat bij de leden van dien Bond, die de Chris telijke beginselen belijden, de vraag is gerezen of zy bij de zoogenaamd neutrale ambtenaren- beweging mogen georganiseerd zijn. Enkele hebben zich reeds aangesloten bij den Alg. Ned. Chr. Ambtenaarsbond (Rijswijkscheweg 242a, Den Haag), welke Bond door zyn sluiting bij het Permanent Comité van Chr. organisaties van personeel in publieken dienst vertegenwoordiging heeft in de Centrale Commissie voor Georganiseerd Overleg. Deze Bond is bereid te bevorderen, dat de leeraren leeraressen een vakgroep onder een eigen j belangen op de juiste wyze behartiging kun nen vinden. Nadere inlichtingen worden door het Bondsbureau gaarne verstrekt, HOOFDBENOEMINGEN Rotterdam (Chr. Bewaarschool Hove niersstraat), mej. J. G. Kappen, thans 1ste onderwijzeres aldaar. Ing. 1 Jan. '32. Oud e-P e k e 1 a. (Geref. School, piej. R. Meijer, aldaar. Voor Nutt. Handw. Voor ty- afdeeling B 1 September j.l. voor 'teerst begonnen telt in de eerste klasse ir sisten. ROFFEL-RIJMEN DE OPLOSSING (Historisch) 't Is verjaarpartij hij Loes; To en Miep en Kootje, Ans, Riet, Corrie en Catrien, Truusje en Margotje Hebben feestelijke pret, En de kleine Fransje Mag, want hij is nog maar vier, Meedoen aan het kransje. Met zes rollen serpentien Zijn ze aan 't versieren; O, het wordt ontzettend mooi: Ze gaan bruiloft vieren. Loes, natuurlijk, is de bruid, En mag rol-verdeelen; Miep, die net een jongen is, Zal den bruigom spelen. Alles klaar? Daar gaal het! Stop! Fransje is vergeten! To schijnt op de moeilijkheid D' oplossing te weten; To zegt: Fransje kan het kind Wezen van het paartje. Nee, zegt Riet, dan doen ze, nooit, Ben je nou een haartje! Dan heeft Truus een goed idee: 'k Weet al, hoe we klaar zijn: Laat de bruigom deze keer Dan maar weduwnaar zijn. (Nadruk verboden.) LEO LENS iport van lijst 1 ird (Geref. Kerk) Holwerd tdskenhulzen Kollum Surhulzum Lengkeek. TECHNISCHE HOOGESCHOOL TE DELFT Het aantal nieuwingeschreven dames voor het studiejaar 1931—'32 bedraagt thans 17. Het vorig jaar was dit aantal 19. THEOLOGISCHE SCHOOL TE KAMPEN Bij den penningmeester der Theol. School te Kampen, Ds. A. M. Donner, em. predikant te Den Haag, is bericht ingekomen dat wijlen de heer R. Mulder te Middelstum (Gr.) f 1294.80 aan de Theol. School heeft gelega- GEREF. GYMNASIUM TE AMSTERDAM Tot leeraren aan het Geref. Gymnasium te Amsterdam zyn benoemd de heeren drs. J. Bax (Nederlandsch en Gesclr'edenis) F. Douwes en J. M. Hoek, beiden voor Oude Talen: f 1.982.04 - - 5.18 - 83.16 Mootfoort (Kerkcoll.). Marken Rajisdorp Santpoort (Kerkcoll.) iheerenland (Kerkcoll.) Slikkerveer Zuidland Gnjpskerke <Z Haamstede (Z.) (Geref. Kerk) tl van 50 Locale Comité's EXAMENS EXAMENS-NOTARIAAT Rijswijk, Z.H.). Gesl. Roe Hurenkamp deel I, de heer L. P. C. sndaal (N.B.): en voor deel II, Groningen. EXAMENS-STUURMAN 1 HAAG. 17 Sept. Gesl. voor 2den stuurmi tomv., de heeren L P. Kole en L. v. Hoorn; er 3den stuurman gr. stoomv., de heei EXAMENS-MACHINIST DEN HAAG, 17 Sept. Gesl. voor diploma heeren: Th. Jacobs. De Bilt; J. Andriessen, singen; M. A. Krllg, Rotterdam; en W. H. C. Klos, Den Helder. radio-zendamateur of van et >voegdh_eld voor het bedient Rotterdam. Zij, die ïeraal der P.T.T. EXAMENS-RADEN VAN ARBEID UTRECHT, 17 Sept. Gesl. voor het diploma Ier Vereen, van Raden van Arbeid, mej. M. S. EXAMENS-BLOEMBOLLENTEELT LISSE. 15 en 16 Sept. BIJ het toelatingsexamen aan de Rijkstuinbouwschool voor Bloembollen teelt alhier zijn geslaagd voor de 1ste klasse; W. Freymuth. Bloemendaal; P. v. d. Mo«t van Spijk, M. H. de Reede. F. C. Veltema. Leiden; F. A. Vlag. Voorschoten; J. v. d. Kamp. P. A. le Clercq. Sassenheitn; J. Scheepstra. Bloem^n- daal; H. v. d. Jag. Heemstede. F. J. C. v. Aken. n Zijverd lem; afgëw. 1 cand. Uit het Sociale Leven. HET CONFLICT TE GOES. ..De Zeeuw" verneemt heeft do c van den rljksbemlddelanr met do - irdigers der vakbonden en do flrr STAKING OPGEHEVEN. Sittard is de staking van arbeiders it werkers aan den Röksweg onirehe' BETER HOLLANDSCH FRUIT. Het Centraal Bureau der Tuinbouwveilin gen in Nederland heeft met medewerking van de Coöp. Tuinbouwvereen. „De Zuid- Hollandsche Eilanden" in he<t veilingsge- houw dezer laatste vereen, op de Persoons- dam te Rotterdam een zéér goed geslaagdei demonstratie gegeven, omtrent het sortee- ren en verpakken van fruit In den namid dag is een z.g. praatdag over fruitteelt ge houden in de groote zaal van hotel Bristol» met een staanplaats tevreden moesten stel len. Uit alle oorden van ons land, waar maar aan fruitteelt gedaan wordt, waren grooten getale opgekomen, dc belang stellenden. Men zag ze uit Zuid-Limburg en Noord-Friesland, ze kwamen uit Zeeland zoowel als uit Noord-Holland. Wel een be wijs, dat zoowel de demonstratie des mor gens, als de vergadering des middags bij zonder belangrijke zjaken de fruitteelt be treffende raakten. Het sorteeren van het fruit. Toen wij des morgens de ruime, mooi ge legen terreinen van de veilingsgebouwen op den Persoonsdam over kwamen was de groo te Cutlersorteermacliine al in werking en verdrongen de belangstellenden zich om het mooie werk dat deze machine zoo kalm en zeker verricht, in oogenschourw te nemen. De ■peren die ze „onderhanden hadden" werden door een paar meisjes een voor een op da transportband gelegd, na nauwkeurig de be schadigden er uitgenomen te hebben. Da transportband gaat verder en legt de peren op een uit losse doekjes bestaande band, dia de peer laat doorvallen op de alleen voor die grootte bestemde afdeeling. Ze rollen daac heel kalmpjes, zonder kans op beschadiging, in afzonderlijke vakken, waarnaast meisjes staan, die met bewonderenswaardig overleg de peren heel netjes rangschikken, zoodat zoo'n gevormde laag een mooie aanblik geeft. Dat gaat heel kalm en toch wordt er in kor ten tijd heel wet fruit nauwkeurig gesor teerd en keurig verpakt. We zagen heel wat kisten appelen en peren enz. staan in dat ruime veilingsgebouw en die aanblik trof je, als men ook wel eens, neen bijna altijd, liet ook wel anders ziet. Wat een verschil dio kisten met peren voor ze door de Cutler gin gen en toen ze soort bij soort later klaar voor verkoop stonden. Een leek riet. dat dit van veel bet eek en is is op de prijs die er voor geböden wordt. Het Hollandsche fruit achtergesteld. Jammer, dat het niet veel eerder gedaan is. Jammer dat het nog zoo weinig gedaan wordt- Het buitenlandsch fruit, dat in smaak en aroma het ver moet afleggen te gen ons fruit, zou dan niet zooveel ge^ vraagd worden. Nu moeten we goedmaken wat de fruittelers door onverantwoordelijke laksheid, gemakzucht en onverschilligheid in vorige jaren (en nog) bedorven hebben. De zeer groote belangstelling heeft ons verheugd. Reeds gedurende langen tijd heb ben we steeds weer gehamerd op bet aam beeld: goed sorteeren, sroed verpakken. Uit den treure hebben we het herhaald, dat het onze eigen schuld is. dat de etalages vol staan met buitenlandsch goed. Dat er zoo vele belangstellenden uit heel ons land kwamen, heeft ons goede hoop gegeven. Men heeft het groote verschil kunnen zien. 't. Was een mooie morgen, daar aan 'dej overzijde. Maar ook de middag was mooi. Ook hier weer, we schreven hef reeds reuze belangstelling De voorzitter van bet Ceutr. Bureau, de heer F. V. V a 1 s t a r, Naaldwijk opende met een geestig woord de vergade ring. Hij wees er op dat er belangrijke hin dernissen waren bij den afzet van ons fruit. De twee voornaamste waren wel: verkeerds boomen en oude (en ook jonge) eigenwijze kerels, die blijven voortsukkelen als vader en grootvader vroeger deden. Dat moet anders worden! Het Hollandscli fruit staat onder de toon bank. het buitenlandsch voor de ramen. Die paar meters afstand moeten we over winnen. Vandaag nog werden hier 20.000 kisten buitenlandsche appels aangevoerd. Dat moet andei's. Ons fruit moet er in en dat kan als er heter fruit komt. dat b e- t e r is gesorteerd en beter verpakt Vanmor gen hebben we het gezien, nu zullen we 'iet bepraten. De lieer Ir. R. van de Veen. Rijkstuin- oouwconsulent te Nijmegen, sprak over: Het kweeken van gezond fruit De heer Ir. W. G. v. d. Kroft. Rijksiuin- bouweonsulent te Maastricht over: Collec tief sorteeren. De heer C. Vogelaar, van Krabben- diike, handelde over de Eliteveilingen. De lieer G. Ho ge weg, directeur der Vei lingen op den Persoonsdam. besprek: Do waarde van bet collectief sorteeren eu ver pakken. Nog enkele andere heeren voerden het woord. Wij stellen ons voor op deze zeer belang rijke besprekingen in ons e.v. bijblad Land en Tuinbouw uitvoerig terug te komen. Het was een zeer leerzame, mooie d»*

Nieuwe Leidsche Courant | 1931 | | pagina 5