WOENSDAG 16 SEPTEMBER 1931 DERDE BLAD PAG. 9 BRIEVEN UIT DE HOOFDSTAD OPDAT ZIJ U KENNEN Voor Gereformeerd Amsterdam en voor allen, die belangstellen in den bloei van het onderwys, was de 5e September een blijde dag. Toen werd officieel geopend het nieuwe gebouw van het Gereformeerd Gymnasium aan de Keizersgracht, onder groote belang stelling niet alleen van leeraars en leerlingen maar ook van de ouders der soholiercn en van vele autoriteiten. Daar was blijdschap bij den architect en den bouwmeester, oon van de bouwlieden nu niet te spreken, wijl ze hun- werk konden op leveren en naar aller oordeel uitmuntend werk, dat den meester looft. Dankbaarheid by de leerlingen, die het oude gebouw hadden gekend, nvt zijn ongerief naast zijn intimi teit en die zich nu korter of langer nog, ge plaatst zien in een omgeving, die trots haar soberheid toch weldadig aandoet en invloed oefenen moet op de stemming en prestatie der scholieren. Zoo ging 't, waarschijnlijk in sterker mate nog, den Rector en de leeraars. Zij hebben zich de laatst jaren zoo zeer moeten behelpen Nu hebben ze wat toóh zoo noodig is, licht en ruimte in overvloed. Nu kunnen ze met zekere trots opgaan naar hun dagelijkschen arbeid. Nu hebben ze, wat ze ten behoeve van 't onderwijs noodig hadden, gekregen en zijn lang gekoesterde wenschen in vervulling ge- Toch geldt dit alles het uiterlijke, dat zeker van beteekemis is eiT waarvoor wij ook God danken mogen, maar er is toch, en het kwam bij de openingsplechtigheid wel naar voren, een diepere grond voor de blijdschap die veler hart vervulde. Ook, wij willen* aan dit gevoelen niet tekort J doen, de blijdschap, dat er by alle vervlak- i king en by alle zg. populaiiriseering der weten schap, nog behoefte bestaat aan Gymnasiaal onderwijs. Prof. Woltjer heeft dat ter gele- j genheid van de plechtigheid, scherp en duide- lijk naar voren gebracht. Maar bovenal de vreugde, dat er nog plaats is voor een Gereformeerd Gymnasium, dat er zelfs zoo groote plaats is en dat ons Gerefor meerde volk zich om deze dingen nog warm maakt. Het begin was zoo klein. De reuzenkracht van Prof. Dr. Woltjer was noodig om een Gereformeerd Gymnasium te stichten en ge durende een reeks van jaren te dragen. In een der lokalen van de Kweekschool be gon men met 22 leerlingen. Het was reeds een zeer belangrijke schrede vooruit, toen het gebow aan de Keizersgracht, dat nu verlaten is, kon worden betrokken. Nu, in het mooie nieuwe gebouw begint de 1 cursus met 220 leerlingen. Dat is toch wel een zaak om den Heere voor te danken. In de geweldige beroering der achterlig- I gende jaren, by alle geestelijk verval cn gees- telyke verdwazing, bij het verscherpen van j de tegenstelling en het wegglijden van ons volk van de oude paden, hebben wij niet alleen de positie behouden, maar zijn wij, I naar de goede hand onzes Gods over ons, ge- wassen. j Dat is toch eigenlijk de diepste oorzaak van onze blijdschap. Daar is zooveel tekort in ons leven. In de kleine dingen des dagelijk schen levens en in de groote van ons gezamen lyk optreden als christenen naar buiten. Als God de kandelaar eens wegnam, zouden wy niets te antwoorden hebben. Maar Hij heeft dat niet gedaan en houdt het verbond. Hij geeft ons nog een plaats, nog de gelegenheid Zijne getuigen te zyn. Welk een zegen kan dit Gereformeerd Gym nasdum nog zyn voor onzen eigen kring, voor ons volk. Welk een kansen geeft de Heere ons nog zelfs in onze metropolis. Hoe moeten deze dingen ons stemmen tot ootmoed of juister tot ootmoedige blijdschap. Uit Zijn hand ontvingen wy het eerste Gymnasium, half slechts begrijpende, wat Hy ons gaf. En uit Zyn hand ontvingen wij wederom dit nieuwe gebouw met de perspectieven, die zich thans voor ons ontsluiten. Dar is nu, gelukkig, ook de andere zijde. Die ook uit God is en die tot God weer keert Dat is en ook dat mag ons hart verblijden, de begeerte om de erfenis der vaderen te aanvaarden en den strijd der vaderen voort te zetten. Dat is de belijdenis, die wy boven dezen brief schreven, zooals ze boven het nieuwe gebouw staat, dat heel onze strijd om de school, om de vrijmaking van het onderwijs ging om onzen God. Dat de diepste begeerte van ons hart, voor onze kinderen, voor het geslacht, dat komt, voor onze stad en ons volk, deze is, dat zij U kennen, den eenigen waarachtigen God en Jezus Christus, dien Gij gezonden hebt. Als dit oprecht leeft onder ons en- wij ons leven richten naar deze begeerte, dan is er hope voor ons volk. AREND VAN AMSTEL. DE ECONOMISCHE VOORLICHTINGSDIENST MEMORIE VAN ANTOORD BINNENLAND. VLIEGVELD EELDE De proefdienst op de luchtlijn Groningen Amsterdam is voorloopig gestaakt In 26 dagen werden van Amsterdam naar Gro ningen 132 passagiers vervoerd; van Gro ningen naar Amsterdam 116; totaal 248 personen. INDISCHE PRINSEN IN DEN HAAG De aankomst van de Indische Prinsen bij de plechtigheid in de Ridderzaal. Geheel rechts de Kroonprins van Serdang, daarnaast de Prins van Deli en daarachter de Kroonprins van Deli Verschenen is de Memorie van Antwoord op het Voorloopig Verslag der Tweede Kamer in zake het ontwerp tot wijziging en verhooging van het tiende hoofdstuk, der Rijksbegrooting 1931, waaraan wij het volgende ontleenen: Verbrokkeling, aldus de Minister, is inder daad een euvel, dat de officieele economische voorlichting tot heden belet tot haar volle recht te komen. Er gaat thans voorlichting uit voor namelijk van twee departementen, nl. van Bin- nenlandsche Zaken en van Arbeid. Een verdeeling over verschillende Departe menten is practisch en natuurlijk. Wat er ha pert aan economische behartiging dier belangen kan alleen door samenwerking met de verschil lende Departementen worden opgeheven. Vervolgens vertrouwt de Minister, dat ei een bijzondere waarborg zal verkregen wor- deh voor een meer volledige en vooral meer samenhangende baoordeeling en bewerking van de economische zaken, indien uitvoering zal gegeven zyn aan het plan der regeering om in te stellen een Econoroischen Raad. Welke de beste departementale indee'-mg is vormt een vraag van te grooten omvang om ze geheel in het licht van de gewenschte be slissing inzake de economische voorlichting te plaatsen. Wanneer de regeering thans het oogenblik gekomen aciht tot andere indeeling dan levert de economische voorlichting niet de reden dier indeel'ng, dodh is do behande ling van het vraagstuk der voorlichting niet anders dan een belangrijke aanleiding tot be slissing over de departementale indeeling. Uitsluitend wordt in het Voorloopig Ver slag, voorzoover meer in concrete de departe mentale indeel ing besproken "wordt, gewaagd over de wenschelijkheid van één departement voor economische zaken en meer in het by- zondez nog over de samenvoeging vton de thans onder verschillende departementen hui zende af deelingen Landbouw en Handel en Nijverheid. Ook de Regeering is thans te rade, dat deze samenvoeging gewenscht is voor een goede behartiging der belangen van den landbouw, zoowel als van de nijverheid en den handel. Steeds meer doet zich gevoelen de eenheid vtfi belangen van ons bedrijfsleven. De Regeering gaat niet mede met de in het Voorloopig Verslag weergegevn meening, dat de afdeeling Arbeid van de economische af- deeling ware los te maken. Wel zal het even- tueele departement, waar landbouw, nijverheid en handel worden ondergebracht, moeten wor den ontlast. Als het meest geëigende be schouwt de Regeering overbrenging van de afdeeling Volksgezondheid en "?.n de afdeeling Werkloosheidsverzekering en Arbeidsbemidde ling naar het Departement van Binnenlandsche Naast de economische afdeelingen van Land bouw en van Handel en Nijverheid blijven dan aan hetzelfde departement verbonden de sociale afdeelingen Arbeid en Arbeidsverzekering. Bij doorvoering van de gewijzigde depar tementale indeeling zal de vraag, of aanstel- lin van een directeur-generaal voor den land bouw gewenscht is, kunnen worden beslist, na de gezette en veelzijdige overweging, welke die vraag verdient. In het algemeen is een opzet, welke de eco nomische voorlichting buiten de verantwoor delijkheid en de zeggenschap van een Minister zoude plaatsen, ongewenscht. Te meer klemt dat echter, wanneer de Regeering zelf voor haar eigen arbeid en beleid naar een betere outillage zoekt en de reorganisatie dusverre te buiten gaat het verschaffen van antwoor den op vragen over economische zaken. Er bestaan over tekortkoming van den con- sulairen dienst op het gebied van de economi sche voorlichting klachten. Wat daarvan ge grond is, kan niet uitgemaakt worden zoolang er geen apparaat hier te lande is om van de inlichtingen, welke binnen komen, een juist en vlot gebruik te maken, en tevens zoolang niet een afgerond systeem van voorlichting hier te lande kan bepalen, wat aan de voor handen gegevens ontbreekt of aan hun wyze van binnenkomen en in hoeverre nog bepaalde inlichtingen van het consulaire corps kunnen worden verwacht of verlangd. Mogelijk is, dat thans slechts het belangrijkste wordt gezon den, omdat de ondervinding of de overtuiging, dat er hier te lande toch geen gebruik van gemaakt kan worden, de buitenlandsche ver tegenwoordigers van het zenden- van tal van gegevens thans terug houdt. Wat aan het consulaire corps hapert, kan in de praktijk als van dat corps een volledige informatie, voor zoover het dat vermag te geven, zal worden verwacht, slechts in bijzon derheden blijken. In hoeverre voor een goede samenwerking gewenscht kan zyn de détachee- ring van een ambtenaar van het Departement van Buitenlandsche Zaken bij de economische voorlichting, zal gaame te zijner tyd overwo gen worden. Zoo goed als onder den Minister van Buiten landsche Zaken de vertegenwoordiging in het buitenland moet blijven ressorteeren, zoo zal door dien (Minister de onderhandeling over handelsverdragen formeel ook dienen te ge schieden. Alles wat voor de Nederlandsche belangen op economisch gebied gewenscht is moet worden verzorgd onder de verantwoorde lijkheid van den Minister van Handel en Nij verheid, die daartoe na de reorganisatie beter in staat zal zijn. lntusscnen zyn de formeele en de materieele zijde der bedoelde onderhan delingen zoo innig dooreen geweven, dat slechts voortdurend en volkomen overleg tusschen de beide departementen en hun verantwoordelijke hoofden de gewenschte oplossing kan brengen. Met verscheidene leden, die in het Voor loopig Verslag opmerkten, dat het onderhavige ontwerp feitelijk niets anders is dan een ver betering van de afdeeling Handel en Nijver heid, gaat de Minister geheel accoord. In wezen is het voorstel niet anders. Juist om hem in staat te stellen de economische voor lichting naar behooren te organiseeren, om tevens een instrument te maken, dat der Re geering voor haar eigen economisch beleid alle voorlichting kan verstrekken, om zich te voorzien van voldoende stoffelijke middelen en ambtelijk personeel tot het volgen van ons economisch leven en het treffen van maat regelen, vraagt de Minister de gelden voor een reorganisatie van de afdeeling Handel en Nijverheid. Wat den Economischen Raad betreft, deze zou voor economische aangelegenheden kunnen beteekenen, wat de Hooge Raad van Arbeid reeds is voor sociale zaken. Een te groot aan tal leden moet worden vermeden. Daarbij is het niet de bedoeling den Economischen Raad op te bouwen op het beginsel van vertegen woordiging, zooals de Hooge Raad van Ar beid is opgetrokken. Op de basis van deskun digheid zal slechts een beperkt aantal perso nen, bevoegd in vragen, rekenende den landb., de nijverheid en den handel moeten zitting hebben. Wat den Nyverfceidsraad en den Midden- standsraad betreft, is aanvankelijk in over weging de omzetting d~zer lichamen met be houd van hun samenstelling en taak tot zelf standige sub-commissies. De wettelijke regeling kan zoodanig zyn, dat deze met den Econ. Raad één geheel vormen, door een personeele unie. Zy zouden als tevoren, zich rechtstreeks tot de Regeering kunnen wenden. Bij het ontwerp zooals het was ingediend, was uitgegaan van de gedachte, dat de nieuwe dienst in 1931 nog o-igcveer eer. half jaar zou werken. Zooals de zaken zich thans laten aan zien, verdient het de meeste aanbeveling, om, als de wet tot stand komt, aan het einde van dit jaar over te gaan tot benoeming van den directeur-generaal. WIJZIGING INVALIDITEITSWET VERLAGING DER RIJKSBIJDRAGEN. Ingediend Is een wetsontwerp tot wijzi ging van art 20, eerste lid der Invaliditeits wet. Blijkens de wetenschappelijke balans was in het Invaliditeitsfonds op 31 December 1924 aanwezig een algemeene en zekerheids reserve van ongeveer 67.5 miïlioen gulden. Die reserve is sedertdien bij een interest berekening van 4 ten honderd 's jaars aan gegroeid met een bedrag van ruim 20 miï lioen gulden. Het staat vast, dat de aldus geaccumuleer de reserve een tijdelijke verlaging van de Rijksbijdrage mogelijk maakt zonder een ongezond risico te scheppen voor de toe liet voorstel, waarvan de strekking is, ge durende een drietal jaren de Rijksbijdrage, bedoeld in art 20 der Invaliditeitswet, jaar lijks met een zoodanig bedrag te verminde ren, dat het totaal der vermindering over die drie jaren ongeveer overeenkomt met den door interest verkregen aanwas van tot op 31 December 1929 in het fonds aanwezige bedrag der algemeene en zekerheidsreserve, brengt op zichzelf geenerlei wijziging in het financieele systeem der Invaliditeitswet. In het voornemen der Regeering ligt, eer lang een nadere bestemming te geven aan de in het fonds aanwezige reserve, voorzoo ver deze niet als zoodanig behoeft te wor den gehandhaafd. Overwogen wordt inzon derheid, haar te doen strekken tot zoodanige verlaging van de eischen voor ouderdoms? rente voor de verplicht verzekerden, dat een toeneming van het aantal personen, die TWEEDE KAMER HET VOORZITTERSCHAP DER TWEEDE KAMER. Hedenochtend elf uur heeft de commissie uit de Tweede Kamer, bestaande uit dehee- ren Mr. Schokking, Fleskens, Ebels, Mr. Bon, Weitkamp, Smeenk en Kuiper en Mevr. Bakker-Nort, welke was belast met de aanbieding "van de nominatie voor het voorzitterschap dier Kamer aan de Ko ningin, zich van haar taak gekweten. In vier auto's werd naar het Paleis Huis ten Bosch gereden, waar de commissie op de gebruikelijke wijze door de Koningin werd ontvangen. DE R. K. KAMERFRACTIE In de gistemamiddag gehouden vergadering van de leden der R.K. Tweede Kamerfractie is het bestuur als volgt samengesteld: Prof. Mr. P. J. M. Aalberse, voorzitter; A. C. A. van Vuuren, vice-voorzitter; ir. M. E. E. Bort- gaerts, secretaris; C. J. 'Kuiper, penningmees ter en A. H. J. Engels, 2e secretaris. NEDERLAND-BELGIE HERVATTE ONDERHANDELING? De Brusselsche ,.Solr" weet te melden, dait tusschen de Nederlandsche Minister van Buiten/Landsche Zaken en Minister Hijmans tijdens hun verblijf te Genève opnieuw be sprekingen werden gevoerd inzake de Ne- derlandsehBelgische vraagstukken. Minister Hijmans zou zich, ten opzichte van het spoedig hervatten der officieele onderhandelingen, in hoopvolle zin hebben uitgelaten. KONINKLIJK INSTITUUT VAN INGENIEURS UITREIKING CONRAD MEDAILLE In het gebouw van het Kon. Instituut van Ingenieurs te Den Haag heeft gisteren de plechtige uitreiking plaats gehad van de Conrad-medaiUe, welke met eenstemmig heid door de commissie, bestaande uit ir. Stieltjes, Prof. Feldman en ir. Muller werd toegewezen aan Prof. Ir. Dr. F. K. Th. van Itterson, op grond van zijn belangrijke pu blicaties in de „Ingenieur". De president van den raad van bestuur van het Instituut, Ir. D a m m e, schetste hierbij de vele verdiensten van Prof. Van Iterson, welke geleid hadden tot de toeken ning van deze medaille. Prof. van Iserson dankte daarop voor de hem te beurt gevallen onderscheiding, waar^ na men nog eenigen tijd gezellig bijeen bleef. Kerknieuws. GEREF. KERKEN. Tweetal: Te Watergraafsmeer (2de pred. pl.), G. C. Berkouwer te Oudehome en P. N. Kruijswyk te Hilversum. Beroepen: Te Haren (als hulppred.), cand. F. Strikwerda te Lollum. Bedankt: Voor Bergum, Th. Boersma te Hylaard. NED. HERV. KERK. Beroepen: Te Ridderkerk, C. Jl van der Graaf te Nykerk (G.). Te Heteren, H. J. Koster te Montfoort. Te Molenaarsgraaf (toez.) en Tholen, J. C. Terlouw te Kamper veen. Te Schraard, cand. P. Bouw te Utrecht. Bedankt: Voor Hoogmade en Raams- donksveer, J. van Kuiken te Exmorra. Voor 's-Grevelduin-Capelle, W. Deur te Schoon- CHR. GEREF. KERK. Tweetal: Te Den Haag-West, W. Byle- veld te Haarlem (Centrum) en J. W. van Ree te Barendrecht. Te Amsterdam-West, W. Fyleveld te Haarlem (Centrum) en L. H. van der Meiden te Den Haag. GEREF. GEMEENTEN. Bedankt: Voor Ridderkerk, M. Heikoop te Utrecht. VRIJE GEREF. GEMEENTEN. Beroepen: Te Scheveningen, D. Rustige, voorganger te Leerdam. EVANG. LUTH. KERK. Aangenomen: Naar Pekela (toez.), W. Spliethoff te Gorinchem. Slechts één oogenblik, om U te kunnen zeggen, dat tegen verkoudheid, rheumatiek en allt! soorten pijn Asplrin-Tabletten het bekendste en be proefde middel BEROEPING SWERK. Te Bolsward stond met den beroepen Geref. predikant Ds. J. H. Donner Jzn. te Broek op Langendyk mede op tweetal Ds. A. H. Piersma te Anjum. AFSCHEID, BEVESTIGING. INTREDE Ds. H. B o g e r s hoopt Zondag 18 October a.s. voor de Ned. Hervormde Gemeente te j Klaaswaal afscheid te preeken en Zondag 25 October d.a.v. te Reitsum intrede te doen, na I bevestiging door Ds. J. A. ten Bokkel Huinink, j van Numansdorp. Ds. D. J. Politiek, gekomen van Kolham, werd Zondagmorgen j.l. door Ds. G. i van Dijk, van Anjum, bevestigd als predi kant der Ned. Hervormde Gemeente van Fer- werd (Fr.), met een predikatie over Rom. 10 15 (laatste gedeelte), en deed des namid dags zijn intrede met Joh. 6 28 en 29. Aan het einde werd de nieuwe leeraar toegespro ken door ouderl. A. Postma namens den Ker- keiaad; door Ds. B. Scholtens, van Foudgum, namens den Ring Holwerd; door Ds. P. A. A. Klüsener, van Wanswerd; en door den Burge meester van Ferwerderadeel. Toegezongen werd Ps. 134 3. Ds. C. Th. Scharten, predikant der Evang. Luth. Gemeenten van Doesburg en Apeldoorn, die na 40-jarigen dienst eervol emeritaat verkreeg met ingang van 1 Novem ber a.s., zal op dien datum te Doesburg zyn afscheid preeken. Cand. H. Schroten, van Hasselt, hoopt Zondag 25 October a.s. intrede te doen als predikant der Ned. Hervormde Gemeente te Sluipwijk (by Gouda), na bevestiging door Ds. A. Luteyn, van Vlaardingen. HULPPREDIKERS. Te Haren (Gr.) is door den Kerkeraad der Geref. Kerk als hulpprediker benoemd de heer F. Strikwerda, Thecl. cand. te Lol- lüm. De plannen om in Onnen een lokaliteit voor preekgelegenheid te krijgen, zijn, vol gens de „N. Pr. Gron. Ct.", niet met den ge- wonschten uitslag bekroond. Thans is beslo ten dat in de Geref. kerk alhier des Zon dags 4 diensten worden gehouden. Voor den hulpprediker is als terrein van werkzaamheid aangewezen het Zuidelijk deel der gemeente, terwijl de noodzakelijke splitsing der catechisaties ingevoerd zal wor den en in Haren en Onnen lessen gegeven zullen worden. Ds. R. K. M. HUMMELEN. Ds. R. K. M. Hummelen, Geref. pred. te Gorinchem, hoopt Zondag 20 September a.'d. zyn arbeid weer geheel op te nemen. JUBILEA. Ds. J. Wie tan te Velp (G.), emeritus predikant der Ned. Hervormde Gemeente te Amsterdam, hoopt Vrijdag 25 September a.s. zijn 50-jarig ambtsjubileum te gedenken. Ds. Wieten werd 3 Jan. 1856 te Franeker geboren, studeerde aan de Universiteit te .Utrécht, en voltooide zijn studiën onder de professoren Doedes, Oosterzee, Beets en Va- leton. Op 5 Mei 1881 werd hij cand. tot den H. Dienst en aanvaardde 25 Sept 1881 het predikambt te Makkum. Hierna stond hij te Broek op Langendijk (1885), Aalsmeer (1887), Apeldoorn (1890) en Amsterdam (1897), al waar hij 25 Sept. 1921 afscheid nam bij de neerlegging van zijn 40-jarige ambtsbedie ning. Na zijn emeritaat vestigde hij zich te Velp. De jubilaris wenscht zijn* jubileum in alle stilte te herdenken. PREDIK ANTENCONFERENTIES. Te Groningen wordt Maandag 28 Sep tember a.s. de ledenvergadering van de Gro ninger Predikantenvereeniging gehouden. Referenten zullen zijn Prof. Dr. L. Knappert, van Leiden, over: „Het godsdienstig leven van Prins Willem I van Oranje", en Dr. P. W. J. van den Berg, van Nijeveen, over: „Predikant en Volksgebruiken". Te Leeuwarden wordt vermoedelijk 1 October a.s. de vergadering van Geref. pre dikanten in Friesland gehouden. Ds. H. van Dijk, van Wierum, hoopt te refereeren over: „Het tempelvisiocn van Ezechiël", en Ds. N. J. Hommes, van IJlst, over: „Privaat en communaal eigendom bij het licht van Gods ■(Woord". TEGEN VERPLICHTE AFTREDING Te Den H a a g-0 o s t heeft de Kerkeraad /der Geref. Kerk zich tegen verplichte aftre ding van de ouderlingen en diakenen ver- KERKGEBOUWEN. Te Doesburg zal de Luthersche kerk (de Oude Gasthuiskerk), die o.a. met Ryks- steun uitwendig gerestaureerd wordt, ook aan een inwendige restauratie worden onder worpen. Door een gift van de Synodale Com missie daartoe in staat gesteld, heeft men de gebrekkige oude gasverlichting reeds kunnen vervangen door een electrische lichtinstallatie. Te Spijk (Gron.) heeft gisteren, in tegenwoordigheid van de bestuurs- en be- heerscolleges, gemeenteleden en andere belangstellenden, de eerste-steenlegging plaats gehad van het Vereenigingsgebouw der Ned. Hervormde Gemeente aldaar. Zij geschiedde door den pastor loci, Ds F. C. Willekes, die, na voorlezing van Psalm 84, een kort woord sprak over Ps. 127 1: „Zoo de Heere het huis niet bouwt, tevergeefs arbeiden deszelfs bouwlieden daaraan." Spr. wees er op, dat thans aan een jarenlang gekoesterden wensch werd voldaan. Hij sprak voorts de hoop uit, dat de bouw zonder ongelukken mocht worden voltooid, en dat alles, wat in de toekomst in de te bouwen lokalen zal plaats hebben, moge strekken tot eere Gods en tot bloei van de alcude Vaderlandsche Kerk. Namens Kerkvoogden en Notabelen met selde de heer A. Westing, administreerend kerkvoogd, daarna ook nog een steen in, rechts van den hoofdingang. Vervolgens werd gesloten met dankgebed. Gezongen werd Ps. 68 10 en Ps. 89 7. GUSTAAF ADOLF-VEREENIGING. Uit Osmaibrück (Duitectiland) wordt door Wolff gemeld: De algemeene vergadering der Gu-ta.if A-dolf-Veneeniging bereikte op Maandag j 1. haar hoogtepunt, toen de afdeelingen Oern/a- hrück, Hannover, Oldenburg en Oost-Fries land een feestgave van 75.000 mork over handigden, die uit allerlei kleine giften bij eengekomen was. De Bremer jr?ft. voir kin deren bra dit 41.000 mark op. De vrouwen- vereend gingen der Gustaaf Adolf-Vereem- ging hadden 15.700 mark bijeengebracht en nomen liet peetschap voor een Evangelische Gemeente in Zevenburgen op zich. Uit het verslag van den aigemeenen secre taris bleek, dat de inkomsten in totaal bij die van het vorige jaar waren gestegen. Zij bedroegen thans meer dan 2 miïlioen mark EVANGELISATIE De heer K. A s m u s, godsdienstonder wijzer bij de Ned. Herv. Gemeente te Ca- pelle a. d. IJssel, heeft bedankt voor de benoeming als voorganger bij de Herv. (Geref.) Evangelisatie te Moordrecht. Te Den Helder zal, naar wy vernemen, in den komenden winter in de Luthersche kerk een drietal Evangelische bijeenkomsten gehouden worden, in het bijzonder bestemd voor zoekende zielen. De te behandelen onder werpen zijn: Is er een God? Wie is Jezus? en: Hoe word ik een kind Gods? ZENDING Dr. J. H. Bavinck. Aan de Zendings- deputaten der Generale Synode van de Geref. Kerken zal. naar de „Ned." meldt, worden voorgesteld Dr. J. H. Bacinvk, miss. predikant te Solo (Java) te benoemen tot derden docent aan de Opleidingsschool te Djogjacarta. Zendeling ontvoerd. Uit Kalgan wordt gemeld, dat daar de Amerikaans -he zendeling Syll door communisten 's on voerd. Zij eisohen een losprijs van vijfdi. zend dollar. De Chineeeche autoriteiten hebben maatregelen genomen om den zen doling uit die handen der communisten te bevrijden. Zendingsgelden. Het Zendings- bureau te Oegstgeest schrijft: De achter stand in de ontvangsten bedraagt volgens de raming ruim 260.000. Dat bedrag is groot. maar. zelfs in een tijd van malaise, gemakkelijk in te halen als de velen die kunnen, de behulpzame hand bieden. En daarop wordt met vertrouwen gewacht. Luthersch Zendingsgenootschap Aan den avond van de najaarsvergadering het Ned Luth. Genootschap voor In- en Uitwendige Zending op Woensdag 14 October a.s. te Amsterdam, zal daar in de Luthersche Kerk op het Spui een openbare Zendingsver gadering worden gehouden. Sprekers zullen zyn Ds. C. F. Westermann, voorzitter van het Genootschap, van Amsterdam; zendeling W. L. Steinhart Jr., van Poelou Telo (Batoe- eilanden, Sumatra), zendeling van het Ge nootschap, met verlof hier te lande; en Ds. H. L. Boerlyst, van Amsterdam. ROFFEL-RIJMEN. BEESTENSPEL De aarde is een wonderbol Waar wezens op krioelen, Die, bijna zonder onderscheid Er zich de baas op voelen. De mug, de vloo, de olifant, De visschen en de vogels. Zien 't beestenleven staag belaagd Door klappen, kruit en kogels. Maar ook de menschen onderling Mishandelen de vrede; Ze klimmen op elkaar omhoog En trappen naar beneden. Gelukkig voelen w' ons, en rijk, Dat hooge diplomaten Niet ongenegen blijken om De vrede te bepraten. Maar ach, vraag ik me af, wat helpt Het vreedzaam diplomeeren Wanneer het revolutiebeest Het werk blijft saboteeren. Het revokitievarken wroet Met gif gepunte tanden De wereld in het levend lijf En scheurt zijn ingewanden: Weer vloog een spoorbrug in de lucht. Weer heeft het beest gesproken, Weer zijn wat medemenschen in De diepste rouw gedoken. En weer vraagt zich het menschdom af: Wat moeten wij beginnen?! Het beste is: begin met God; En dan: begin van binnen. (Nadruk verboden.) LEO LENS. Schoolnieuws. NED. HANDELSHOOGESCHOOL TE ROTTERDAM. Prof. Dr. P. E. Verkade is voornemens Maandag 21 September a.s. met een rede het rectoraat over te dragen aan Prof. Dr. N. J. Polak. TECHNISCHE HOOGESCHOOL TE DELFT. Prof. H. M. Luns, benoemd tot gewoon hoogleeraar in de afdeeling der Bouwkunde, tot het geven van onderwijs in het handteeke- nen en de geschiedenis der schilder- en beeld houwkunst, hoopt Woensdag 23 dezer des nm. S uur, in een openbare senaatsvergadering in de aula, zyn ambt te aanvaarden met een rede. GEM. UNIVERSITEIT TE AMSTERDAM. De volgende prijsvragen uit het Fonds- Reich zyn uitgeschreven op 15 September en te beantwoorden vóór 15 September 1932 door studeerenden aan een Nederlandsche instel ling van hooger onderwijs: Faculteit der Godgeleerdheid: Verlangd wordt een verhandeling over Paulus' mystiek, bepaaldelijk rekening houdend met Albert Schweitzer's „Die Mystik des Apostel» Paulus". Faculteit der Wis- en Natuurkunde: Ver langd wordt een behandeling van het vraag stuk van de vitale kleuring van de kern op grond van eigen onderzoek in aansluiting met de bestaande literatuur. Faculteit der Letteren en Wijsbegeerte: Verlangd wordt een critisch en systematisch overzicht over de betrekkingen tusschen de Nederlandsche en Nederduitsche letterkunde tot het begin der 17e eeuw en een grondiger behandeling van één of meer onderdeelen daarvan, zoowel filologisch als in verband met andere uitingen van het geestelijk leven van dien tyd. THEOL. SCHOOL TE APELDOORN De nieuwe cursus aan de TheoL School der Chr. Geref. Kerk, die Vrijdag 18 September a.s. aanvangt, zal aan den morgen van dien dag geopend worden met een toespraak van den president-curator, Ds. P. J. de Bruin, van Veenendaal, waaAia de aftredende rector, Prof. P. J. M. de Bruin, het rectoraat zal overdra gen aan Prof. F. Lengkeek. LANDBOUWHOOGESCHOOL TE WAGENTNGEN Tot assistent voor den tijd tot 31 December 1931 is wederom benoemd de heer J. A. Hogen Esch te Wageningen. RIJKSUNIVERSITEIT TE GRONINGEN. Prof. Dr. H. J. Backer, rector-magnificus der Rijksuniversiteit te Groningen, zal op 21 September zyn waardigheid overdragen aan Prof. Dr. ^A, G. Roos. LEERAARSBENOEMINGEN. Nijmegen (Prot. School voor Meisjes), mej. Dra. K. van Overveldt voor Nederlandsch en Geschiedenis; mej. Dra. N. Tendeloo voor Plant- en Dierkunde; en mej. E. Levert voor Nutt. Handwerken. ONDERWIJZERSBENOEMINGEN. Harskamp, mej. D. S. Kopmels te Utrecht. Montfoort, mej. A. Brouwer te Gou- dcrak. Terbregge (hoofd N. J. van der Valk), mej. J„ E. Huizer te Hillegersberg. Als kw. met. akte. In functie terstond. Exloërkyl, M. A. Maas te Vlissingen. Amersfoort (Miereveldtstraat, hoofd H. Radix), mej. J. M. van de Torre te Hillegers berg. Phoon, W. Boender te Rysoord. Uithoorn, J. M. van der Vlugt te Varséeveld, mej. C. M. Nievelt te Amsterdam en mej. P. Timmermans Paquy te Woerden. U.L.O.), L. Schaap G. A. SCHEFFEL. De heer G. A. Scheffel, hoofd der Chr. School te Culemborg, heeft als zoodanig ont slag gevraagd. Hy gaat het onderwijs met pensioen verlaten. CHR. KWEEKSCHOLEN Te Gorinchem is de Kweekschool met den Bijbel haar nieuwen cursus begonnen met 105 leerlingen, namelijk 30 in de eerste, 31 in de tweede, 28 in de derde en 16 in de vierde klasse. Van de 105 leerlingen zyn 59 jongens i 46 meisjes. De afdeeling B (cursus voor de hoofdakte) begon met 26 onderwijzers en 4 onderwijze ressen. De 17 leerlingen der vierde klasse, die dezen zomer eindexamen deden, slaagden allen. Van de 10 candidaten voor de hoofdakte slaagden EXAMENS-NOTARIAAT EXAMENS-ANALYST ALKMAAR, 16 Sept Ge8x. voor chemlauJl analyst 12. gesl. S cand., nl. de dames: A M. C« de Hoon, Rotterdam: G. Koopman, Leeuwarden R. Kerkhoven. Groningen: en de heeren: H. K. Schouten. D. Hijma en A M. Trouw, allen A«.t- terdam. Afgewezen C vrouw, cand. Gemengd Nieuws. FRAUDE AAN EEN DEPARTEMENT FINANCIEN VOOR 1% TON BENADEELD Bij het departeaneoit van Financiën, afd. Rijksbetalingsdienst, heeft men een serie verduisteringen ontdekt, welke door een commies, aan die afdeeling werkzaam, over een tijdsverloop van ongeveer 5 jaar zijn ge pleegd, eai in totaal op 150.000 geschat worden. Hoe het den betrokken ambtenaar moge lijk is geweest deze verduisteringen te ple gen, zonder ontdekt te worden, is voorloopig nog een raadsel. Wel staat het vast dat hij d"e beschikking had over geteekende blanco chéques, en dat hij deze ten deele te eigen, bate heeft ingevuld. Het schijnt dat zijn on middellijke superieur in hem te veel ver trouwen heeft gesteld, waardoor er over hem geen toereikende controle werd uit geoefend. De ambtenaar in quaestie is niet meer in leven, zoodat de zaak wel niet in openbare behandeling zal komen. Naar de „Tel." meldt werd hij eenige weken geleden in den trein van Utrecht naar Arnhem doodelijk gewond aangetrof fen met een schotwond in het hoofd. Men heeft eerst aan een moord gedacht, later aan zelfmoord en hoewel dit niet definitief moet uitgemaakt zijn, heeft men het laatste aangenomen. Naar dit blad verder berioht, is sinds eenigen tijd een ernstig onderzoek door het Departement van Financiën zelf aan den gang, waarover de strikste geheimhouding wordt in acht genomen. De betrokken chef is voor onbepaalden tijd met vacantie ge zonden. DOODELIJK AUTO-ONGELUK. Te Stadskanaal had een ernstig au»»- ongeluk plaats. De 52-jarige mevrouw Kuiper uit Nieuwe Pekela stapte uit de auto van Sypkes. Zij wilde vervolgens achter den wagen om den weg oversteken naar de woning van den heer S., doch werd gegrepen door een vrachtauto, die uit tegengestelde richting kwam. Zjj werd by den heer S. binnengedragen, waar de te hulp geroepen geneesheer slechts den dood kon constateeren. HOFSTEDE AFGEBRAND. Brandweerman gewond. Te Gendt (bij Nijmegen) is door onbeken de oorzaak brand uitgebroken in de hot stede van den landbouwer H. Milder. De boerderij brandde tot den grond toe af. Bij het blusschingswerk viel de brandweerman H. van Deelen van een ongeveer vier Meter hooge ladder. Hij bekwam ernstige kneuzin gen in de borstkas. De landbouwer was ver zekerd tegen brandschade. NOODLANDING MILITAIR VLIEGTUIG. Dinsdagmiddag te omstreeks 2 uur was de tweede luitenant Sinnema van Soester- berg genoodzaakt op de terugtocht van Gro ningen naar Soesterberg met liet door hem bestuurde militaire vliegtuig 112 tengevolge van gebrek aan benzine te Izmmer een noodlanding te maken. Door het militaire vliegtuig 120 van Soesterberg werd zijn toe stel van benzine voorzien, waarna te half vijf de reis werd vervolgd.

Nieuwe Leidsche Courant | 1931 | | pagina 9