WOENSDAG 16 SEPTEMBER 1931 EERSTE BLAD PAG. 2 BUITENLAND DE VOLKENBOND COMMISSIEVERGADERINGEN DE EUROPA.COMMISSIE BLIJFT Te Geneve werden de vergaderingen van de verschillende Volkenbondscommissies voortgezet. In de Ontwapeningscommissie kwam de opvatting alweer naar voren dat een duide lijker redactie moet geëischt worden van het ontwerp om de anti-oorlogsmaatregelen krachtiger te maken. In de financieele commissie gaven de Oos- tenrijiksehe bondskanselier Buresch en de minister van Financiën, Redlich, een uiteenzetting van den financieelen en eco- nomischen toestand van Oostenrijk en brachten in het bijzonder rapport uit over de reeds getroffen maatregelen tot be snoeiing der staatsuitgaven. De Bondskanselier deelde de Commissie voorts mede dat de kortelings door onver antwoordelijke elementen gedane „putsch" poging, mislukt is. De gebeurtenissen der laatste dagen hebben opnieuw de integriteit van het Oostenrijksche staatsbestuur be wezen. Den Bondskanselier werd een door de Financieele Commissie uitgewerkte vragen lijst voorgelegd, welke een reeks aanbeve lingen bevat voor dc verdere uitgavenver- mindering op de Oostenrijksche Staatsuit- Buresch zal Woensdag de vragenlijst be antwoorden. De door de politieke commissie ingestelde redactie-commissie, waartoe Briand en Cur- tius behooren, heeft een besluit voor de pre- naire vergadering uitgewerkt, waarin de \erdere werkzaamheden van de Europa commissie worden vastgesteld. Dit besluit, dat eerst in de politieke commissie en ver volgens in de pleneire vergadering.zal wor den behandeld beval de volgende drie pun ten. De plenaire vergadering bevestigt het jaarrapport over dr werkzaamheid van de Europa-commissie. Aan de Europacommissie wordt vepzocht hare werkzaamheden op de tot dusverre gevolgde wijze voort te zetten, zonder vastgestelden termijn. Problemen van internationalen aard zullen in de toekomst .niet in de Europacommissie, maar uitslui tend in het kader van den Volkenbond ter behadeling komen. Dr. CURTIUS OP BEZOEK BIJ BRIAND Briand is voornemens hedenmiddag uit Genève te vertrekken. Gisteravond heeft hij den Duitschen minister van Buitenlandsche Zaken, Dr. Curtius bezocht, met wien hij verschillende kwesties die verband houden inet het a.s. bezoek der Fransche ministers aan Berlijn, besprak. Het vertrek van Curtius naar Berlijn is voorloopig vastgesteld op begin volgende week, doch zal mede bepaald worden door het verdere verloop van de raadsverhande- lingen. DE VERLENGING VAN HET HOOVER-MORATORIUM DE SPOORWEGAANSLAG IN HONGARIJE DE POLITIE VOLGT EEN SPOOR De politie te Boedapest deelt mee, dat in den afgeloopen nacht het onderzoek naar den aanslag op den internationalen trein naar Parijs is voortgezet en dat het hedenmorgen een belangrijke en gunstige wending heeft genomen. De verdenking valt op een man, die ziah momenteel in het buitenland ophoudt, doch reeds vroeger by verschillende gelegenheden met de politie in aanraking is geweest. De verdenking wordt versterkt door een aantal nuededeelingen die er met vrij groote zekerheid op wijzen, dat de man met den spoorwegaanslag in verband staat. De politie hoopt het spoor van den' man spoedig te kunnen vinden. Uit het handschrift van den man dat men gevonden heeft, meent men te doen te hebben met een naar het buitenland gevlucht com munistisch agitator, tegen wien reeds eenigen tijd geleden een proces aanhangig was ge maakt. Met een valsch paspoort schijnt hy Hongarije in en uit te zyn gereisd. Men acht het waarschijnlijk, dat de daders over de Slowaaksehe grens zijn ontkomen. De arbeidèrs, die Maandag gearresteerd werden, zijn, aangezien ze alibi hadden!, weer in vrijheid gesteld. Nieuwe arrestaties en huiszoekingen. BOEDAPEST, 16 Sept. (V.D.) Gisteren heb ben detectives drie rondtrekkende Duitsche studenten, die waren uitgerust met wandel- kleeding en rugzak, gearresteerd, onder ver denking van te zyn betrokken bij den spoor wegaanslag. Bovendien waren nog acht andere verdachte buitenlanders gearresteerd. Udt Temesvar wordt gemeld, dat de politie op verzoek van de autoriteiten te (Boedapest een huiszoeking hield bij den communisti- schen advocaat Dr. Hugo Nagy, waarbij een geheime radiozender werd ontdekt. Men meent, dat het kantoor van den advo caat de centrale is geweest van de geheime communistische actie. TOT DRIE OF VIJF JAAR? DE BANKWERELD DRINGT AAN. Zooals we in ons vorig nummer meldden, heeft de New Yorksohe „Evening Post" mel ding gemaakt van een te Washington ge koesterd plan om het Hoovermoratorium te verlengen. Minister Mellon zou voorstander zijn van een moratorium gedurende drie jaar Ban kiers hebben in een langdurige gedadhten- wisseling, volgend op een maaltijd in het Witte Huis, Hoover aangeraden zijn mora torium van een jaar voor oorlogs- en her stelschulden over een periode van drie tot vijf jaar uit te strekken. Een van de secretarissen van president Hoover heeft naar aanleiding van het be richt van de Evening Post gezegd, dat dit geheel en al verzonnen was. Het Witte Huis was niet van plan een stap in den zin van uitbreiding van de moratorium periode te'ondernemen. Desondanks wordt in New Yorksche fi nancieele kringen, evenals in politieke krin gen in Washington deze zaak met de groot ste belangstelling besproken. De Londensche „Evening News" schrijft over de Amerikaansche berichten, dat de reactie in Engeland op de hjitbreiding van 't moratorium zeer gunstig zou zijn. „Men mag echter niet. de moeilijkheden over het hoofd zien, die Frankrijk in dit geval waar schijnlijk te berde zal brengen en even eens niet de bereidwilligheid overschatten van de Westelijke en Midden-Westelijke staten van Amerika om tot een dergelijken stap over te gaan. Het tijdstip, waarop Amerika bereid zou zijn tot een meer zake lijk beschouwen van de schuldemkwestie, komt echter steeds nader bij". F.en bericht van de „Washingtonsche Eve ning Post" brengt waarschijnlijk, ondanks het dementi, dat we boven meldden, de juiste toedracht van de zaak. Volgens dat bericht heeft president Hoo ver Maandagavond onderhandeld met de leden van de Commissie van Advies van de Bonds Reserve Board over de kwestie de verlenging van het Hoover mora torium. De Commissie raadde den president aan de surséance van betaling onmiddellijk te verlengen van een op drie tot vijf jaren. Staatssecretaris van financiën Mellon stelde, volgens bovengenoemd blad, voor over te gaan tot een verlenging tot drie jaar. In Washington wordt aan deze conferen tie, die na het diner in het Witte Huis aan ving en tot ver na middernacht duurde, groote beteekenis gehecht. Van de commissie van advies van den Bonds Reserv-éboard maken alle leden van de Bondsreserve-ressorten in de Vereenigde Staten deel uit I „FINANTIAL NEWS" VOOR SPOEDIGE BEHANDELING VAN HET HEÜSTEL VRAAGSTUK Naar aanleiding van het feit dat de ver tegenwoordigers der Engelsche banken Maan dag te Londen de Stillhaltc-overeenkomst hebben onderteekond schrijft het bekende financieele dagblad „Finantial News", dat deze overeenkomst een der belangrijkste ge beurtenissen in de internationale finan cieele wereld is sedert het einde van den oorlog. Wanneer edhter niet spoedig over eenstemming zal worden bereikt inzake de Duitsche betalingen na afloop van het Hoo- •jaar, zullen de schuldeischers moeilijk een verlenging van de Stilhalte-over- eenkomst. kunnen toestemmen. De onderhan delingen over herstel- en Oorlogsschulden moeten ten spoedigste worden geopend. Verdere arrestaties. Pfriemer in Zuid-Slavië Een officieel telegram uit Belgrado meldt dat dr. Pfriemer, met eenige begeleiders te Marburg is aangekomen. Een verzoek om uit levering zal wel niet kunnen worden gedaan, daar het hier een geval van politiek misdryf geldt. In verband met de vlucht van dr. Pfriemer is Graaf Bertold Stuergkh verdacht van me deplichtigheid gearresteerd. Hy ontkent echter dr. Pfriemer Zondag te hebben gezfcn. Tal van andere personen, waarvan is kunnen worden vastgesteld, dat zij by de Putsch-poging be trokken zyn geweest, zijn gearresteerd. Eenige wisten nog naar het buitenland te vluchten. Vorst Starhemberg heeft voor den tyd, dat hij zyn leiderschap niet zal kunnen uitoefenen, tot plaatsvervanger den districtsleider van^ de Opper-Oostenryksche Heimwehr, Graaf Karl Kevertera, benoemd. Deze laatste heeft den ti tel „Voorloopige landsleider" aangenomen, ei. een manifest verspreid, waarin o.a. gezegd wordt: „De huidige moeilijkheden zullen ons niet verhinderen ons werk voort te zetten en de doeleinden van onze beweging te verwerke lijken". DE ORKAAN IN TEMESVAR De Donau Poet meldt uit Temesvar, dat ds storm cl'i'e Maandag in het geheele district Temesvar gewoed heeft, de snelheid had van een knochtigen cycloon. In totaal sdhat men het aantal dooden op rijf en twintig. BEGROOTINGSDEBAT IN ENGELAND DE WERELDDEPRESSIE EN HET OPGESTAPELDE GOUD CHURCHILL EN SIMON PLEITEN VOOR PROTECTIE Dinsdag werden de debatten over de be grooting in het Engelsche Lagerhuis ge opend met een rede van den vroege ren mi nister van Handel, Graham, en belangrijke toespraken van Winston Churchill en Sir John Simon. Graham zeide dat tenzij de producten- prijzen over de geheele wereld zouden kun nen worden verhoogd men moet verwach ten dat er in den winter in de leidende in- dystrieele landen van Europa en Amerika niet minder clan 30 millioen menschen af hankelijk zullen zijn van openbare bS,stand en zelfs in de Vereenigde Staten zion zoo danig zullen kunnen ontwikkelen dat do handhaving van het huidige monetaire sy steem onmogelijk zal zijn. Churchill zeide, dat de kunstmatige en abnormale trekkingen van goud in de laatste jaren een geheel nieuwe positie hadden geschapen. Wat zal er gebeuren, vroeg Spr., wanneer het voortdurende dalen der prijzen, dat nu r*3ds drie jaren aanhoudt, de volgende vijf jaar nog zoo doorgaat. „Tenzij alle landen van de wereld, antwoordde Spr. zelve op deze vraag, of het goud konden gebruiken voor de functies, die het tot dusverre had vervuld, of een nieu\w ruilmiddel zouden kunnen vinden, zal het voortdurende dalen der prijzen en de vernietiging van het cre- diet de beschaving binnen korten tijd terug brengen tot een woest en bleek baa-barisme. Ik hoop, clat de regeering zonder uitstel een conferentie bijoen zal roepen, zoo machtig als slechts mogelijk is, teneinde een grool onderzoek in te stellen naar de wetten van de goudonttrekking en de daaruit voort vloeiende daling der prijzen". Betreffende de tarieven zeide Graham, dat wanneer Engeland een beschermende poli tiek ging voeren, de andere landen hun ta riefmuren nog hooger zouden optrekken tegen de Britsche goederen, hetgeen meer nadeel dan voordeel zou kunnen brengen Churchill echter besloot zijn toespraak met een oproep aan de meerderheid van het La gerhuis om zich uit te spreken over het principe van REDE VAN GANDHI OP DE RONDE TAFEL CONFERENTIE „Een eerbaar en gelijk deelgenootschap tusschen Brittannië en Indië" -SHE Wegens ontevredenheid onder de manschappen. Officieel wordt te Londen medegedeeld, dat in verband met ernstige ontevredenheid ondier de matrozen wegens de verlaging der sol dijen, de oefeningen der Atlantische Vloot zullen worden uitgesteld, hangende het onder zode naar de gegrondheid der klachten. Uit Londen wordt hierover nog gemeld: In Marinekringen In Plymouth heerschtvry groote ontevredenheid over de verlaging der loonen en salarissen1. Men voert aan, dat bij de verlagingen groote onrechtvaardigheden zijn geschied en dat van een evenredig offer geen sprake is. Zoo zou het loon van een eerste stoker met 25 pet. worden verminderd terwyl een rice-admiraal slechts 10 pet. van zyn inkomen behoeft af te staan. springstof gestolen Maandagmorgen ontdekten arbeiders van een steengroeve te Geselce in Westfalen, dat de deur van het magazijn waarin de springstof wordt opgeborgen met geweld was geopend. Uit het magazijn waren drie kisten met in totaal 75 kg. donarit en 435 alluminiumhulzen ontvreemd. De onmiddellijk van dit feit in kennis ge stelde justitie te Paderborn deed onmiddellijk door amlbtenaren van de politieke politie te Dortmund een onderzoek instellen. Dit onder zoek duurt nog voort, doch van de daders ontbreekt nog ieder spoor. De diefstal is gepleegd af in den nacht van aterdag op Zondag, of in den nacht van Zondag op jMaandag. De gestolon donariet Is een springstof, die in het algemeen in steengroeven' wordt ge bruikt. De deur van het magazyn, welke volgens voorschrift gegrendeld was en tot nu toe steeds behoorlijk gesloten was, is met een bijl ingeslagen. Aanslag op goederentrein In den nacht van IMaandag werd in de buurt van Saaz in Tsjecho Slowakije een aanslag gepleegd op een goederentrein. Op de rails wa ren zware steenen gelegd. De machinist be merkte weliswaar deze hindernis doch kon niet tydig genoeg meer remmen. Gelukkig werden de steenen van de rails afgeschoven, zoodat een ongeluk voorkomen werd. De spoorwegarbeiders bemerkten twee vluch tende jongelui die werden achterhaald nrresteerd. Een hunner had bij een boer een revolver met 20 patronen gestolen. Beiden ver klaarden, de bedoeling te hebben gehad, na het déraillement goederen uit de trein te rooven. communistisch dagblad verboden De eerste president der Rijnprovincie heeft, naar officieel wordt medegedeeld, de Keul- sche communistische „Socialistische Republ." opnieuw voor den tyd van 4 weken verboden. Aanleiding tot dit verbod was de voortgezette campagne van het blad tegen de politie en in het bijzonder tegen een met name genoemd politie-officier. Het blad was den 14den Augustus wegens soortgelijke aanvallen tegen de politie ernstig gewaarschuwd. Sir Norman Angell beschuldigde Chur chill van ongestadigheid in het zoeken van bestendaging van het economische nationa lisme door middel van tarieven en het ter zelfder tijd bepleiten van een eensgezinde internationale actie ter verkrijging van een stabilisatie van het goud. Sir John Slmon besprak de groeiende overtuiging, dat het in evenwicht brengen der begrooting slechts een gedeelte was van het probleem. Men moet de positie van de Britsche v&liuta met betrekking tot den buitenlandschen handel onder het oog zien aangezien het steeds meer ongunstig worden van den handels balans tenzij dit werd tegengegaan een veel ernstiger bedreiging zou vormen voor bet pond sterling dan een tijdelijk tekort op de begrooting. „De positie is eenvoudig deze, zeide Sir John, wanneer het land zichzeil voor geruimen tijd in een toestand brengt waarin het niet in staat is de handelsbalans klaarblijkelijk vast te stellen, dan zou er een grooter bedrag ponden worden aangeboden, dan er buitenlandsche valuta aanwezig zou den zijn zoodat dan het pond sterling aan hetzelfde gevaar zou zijn blootgesteld, waar van de kracht en de energie het juist gered heeft Sir John besloot zijn redevoering met er op te wijzen, dat hij gedwongen was tot de conclusie te komen, dat het instellen van een noodtarief het eenige middel was. De belastingvoorstellen van de nieuwe Engelsche begrooting werden door het La gerhuis zonder hoofdelijke stemming aange nomen waarna de debatten werden ver daagd. I Minister Snowden verklaarde in de redevoering waarmede hij de debatten besloot, dat hij niet is afgewe ken van zijn persoonlijk standpunt in do tarievenkwestie. Tijdens de debatten is niet duidelijk geworden wat men eigenlijk be doeld heeft met een noodtarief, want iets dergelijks bestaat er niet en heeft er nooit best nan. Betreffende het bijeenroepen van een we reldconferentie over den gouden standaard, wees Snowden er op, dat deze aangelegen heid overwogen zou worden door een com missie van den Volkenbond. De Engelsche regeering is echter gaarne bereid deel nemen aan een goudconferentie indien er kan bestaat dat een dergelijke conferentie bijeenkomt. Wanneer Frankrijk en Amerika de accumulatie van goud voordeelig vinden kan Engeland deze beide landen niet dwin gen dit goud weer af te staan. De debatten zijn gekenmerkt door een op vallend gebrek aan practische voorstellen. In de federale structuurcommissie van de Ronde Tafelconferentie heeft Dinsdag de leider van de Indische Nationalisten Ghandi het woord gevoerd. Ghandi zeide. dat hij ter conferentie ge komen was in een geest van absolute samen werking; hij zou al het mogelijke doen om punten van overeenstemming te vinden en wenscht geenszins de autoriteiten te be moeilijken. Ghandi verklaarde verder, dat zijn hoog ste wensoh was een vrij en gelijk deelge nootschap van Groot Brittannië en Indië. Hij is naar Londen gekomen in een geest van samenwerking ten einde zijn uiterste best te doen om punten van overeenstem ming to vin-den. Hij gaf de Britsche regee ring de verzekering, dat hij in geen geval de overheid wilde lastig vallen. Hij was slechts de nederige zaakgelastigde van het Indische nationale Congres, de oudste poli tieke organisatie in Indië, waartoe de ge dachte opgewekt was door den Engelsch- man Allen Hume. Van dén aanvang af zijn alle gelooven in het Congres vertegenwoordigd en van het begin af heeft men ingezien, dat voordat de vloek der onaanraakbaarheid opgeheven was en een gemeenschap van belangen tot stand was gebracht tusschen Hindoes en Moslem, volledige vrijheid niet bestaan kon. Verder zeide Ghandi nog dat de verklaring van den premier inzake de voorgenomen regeeringspolitiek verre ten achter bleef bij wat het Congres zich als doel voorstelde Hij had de vrijheid die regelingen te aan vaarden, die klaarblijkelijk noodzakelijk zijn voor Indië. maar deze moeten in over eenstemming zijn met de fundamenteele richtlijnen van zijn opdracht. Wanneer Indië naar onafhankelijkheid streeft dan is dit niet uit een arrogante begeerte naar afscheiding. Het Congres be doelt een deelgenootschap gelijk deze be hoort to bestaan tusschen twee zelfstandige volkeren. God heeft een onverbreekbare deelgenoot schap gewild, maar geen deelgenootschap opgelegd door het eene volk aan het andere. Het Congres eischt. dat elk der beide par tijen het recht heeft het deelgenootschap to ontbinden, derhalve moet ook dit deelge nootschap tot beider voordeel strekken. Niets meer wordt verlangd dan een eerbaar en gelijk deelgenootschap tusschen groot Brit tannië en Indië. Pandit Malavyia die eveneens het woord voerde, onderschreef voor de eerste maal Gandhi's opmerkingen. De Mohammedaansche vertegenwoordiger Sir M. Shafi sprak Gandhi een hartelijk welkom toe en drukte zijn vreugde uit over de belofte tot Samenwerking welke hij een gelukkig voorteeken noemde. Zijn aanwe zigheid zal, naar gehoopt en geloofd wordt, leiden tot die communale regeling welke eerbaar is voor alle partijen en absoluut noodzakelijk, niet alleen voor het succes der conferentie maar ook voor de toekomst van Indië. Sir Samüel Hoare en Lord Reading spra ken hun vreugde uit over de uiteenzetting der stand punten en zelfs wanneer men het hiermede niet een was, doeu meenden, dat het raadzaam zou zijn hierop niet onmid dellijk te antwoorden, maar te beginnen met het uitwerken van de details van de All-India-federatie binnen het Britsche Rijk, hetgeen de taak der conferentie is. De rest van den dag werd besteed aan voornamelijk technische besprekingen over dc kwestie van directe of indirecte verkie zingen voor de wetgevende macht. Miklas opnieuw candldaaL De Oostenrijksche Bondspresident Miklas had zich bedenktijd voorbehouden toen hem het besluit van de christen-socialistische partij werd meegedeeld om hem opnieuw candidaat te stellen voor het presidentschap. Thans heeft hij meegedeeld, dat hij de can- didatuur aanvaardt, waarop de partij deze dadelijk bij het yerkiezingsburéau heeft aangemeld. pfriemer in zuid-sla vie gearresteerd. BELGRADO, 16 SepL De leider van de Oostenrijksche Heimwehrputsch, Dr. Pfrie mer, is door de Joego-Sle-'sche autoriteiten gearresteerd. Zij hebben dit waarschijnlijk uitsluitend gedaan om hem als lastige vreemdeling te kunnen uitwijzen. geheimzinnig geval Uit Wesel wordt gemeld: In het dorp Bruenen heeft zich in den nacht van Maandag op Dinsdag een bloedig drama afgespeeld. De vrouw van een meester smid werd met haar beide zoons, resp. 18 en 15 jaar, met doorgesneden halsslag aders te bed gevonden. De lijken vertoonen sporen, van wurging. De meester-smid gisteravond vertrokken en nog niet terugge komen. (Op een in de woning gevonden papier tje stond geschreven: het is nu drie uur, myn man is nog niet terug. Of hier sprake is van misdaad van buiten af, of zelfmoord is nog niet opgehelderd, En dan een conservatiel-libsraal kabinet? Aan het slot van zijn redevoering over de bezuinigingswet verklaarde de conservatieve minister Chamberlain o. a. dat ten spoedig ste een constructief program voor het her tel van industrie en landbouw diende te rorden opgesteld. Hoe eerder dtt program gereed zou zijn hoe spoediger de opvolgers van deze regeering opbouwend werk zouden kunnen verrichten. Het socialistische arbeidersorgaan conclu deert hieruit, dat het parlement Vrijdag zijn arbeid zal beëindigen, zoodat het in den loop van de volgende week ontbonden zal kunnen worden. Do nieuwe verkiezingen zouden dan omstreeks 15 October gehouden kunnen worden. Tusschen de conservatieven en de libera len zouden reeds geheime besprekingen zijn gevoerd over de vorming van een gezamen lijk verkiezingsprogram, dat de kwestie van een douanetarief als grondslag zal hebben. Zware straffen voor de leiders der muiterij. De staat van beleg in Chili is opgeheven. In het proces tegen de muiters heeft de officier van justitie tegen negen leden van de bemanning van het slagschip de dood straf geëischt en tegen vijf anderen gevange nisstraffen van 20 jaar. UIT HET SOCIALE LEVEN Weerbericht HET LANDBOUWCONFUCT IN DRENTE. De staking in de Drentsche Veenkoloniën, Juli begonnen, is langzamerhand tot Exloërmond en Valthermond beperkt gewor den. Om ook hier den strijd tot een einde te brengen heeft de Rijksbemiddelaar, de heer Westerdijk, nogmaals een poging gewaagd en had beide partijen daartoe opgeroepen te Assen, waar op het Stadhuis onder zyn lei- dmg een bespreking plaats had tusschen de besturen der werkgevers» en arbeiders organisaties. Van werkgeverszij de werd thans een voor stel gedaan van 8 loonsverlaging. Van arbeiderszijde werd vastgehouden, dat de werkgevers moesten komen met het aanbod van 6 wat indertijd door den burgemeester van Odoorn aan beide partijen is voorgesteld en door de arbeiders is aanvaard, maar door de werkgevers verworpen. De besturen der werkgeversorganisaties verklaarden zich daartoe niet gemachtigd. Zelfs verklaarden zy zich, op een vraag van den heer Westerayk of een voorstel van 7 door hen overwogen kon worden, daartoe niet bereid. Waar van arbeiderszijde ook geen verdere stappen tot toenadering werden gedaan, bleef deze derde poging van den Ryksbemiddelaar zonder resultaat. L Gemengd Nieuws. duitsche oceaanvliegers vermist De Duitsche Oceaanvliegers Joihajrmsen en Rody, die op hun tocht West-Oost boven de Azoren en later (Maandag) op zee niet ver van Halifax zijn gezïen, worden sindsdien vermist. Al is het mogelijk, dat zij ergens in een afgelegen gebied zijn neergedaald, wordt de vrees over hun lot met het uur grooter. De buitengewoon ongunstige weerberich ten van de Noordelijke kusten van den At- lantischen Oceaan maken melding van on weer en mistbanken. Met talrijke vliegtui gen wordt de kust afgezocht. De gezagvoer ders van schepen hebben* opdracht ontvan gen te laten, uitzien naar de vermiste vlie gers. Volgens berichten uit Graz zijn te Ju-den- bung 700 arbeiders der Ooetenrijksdhe bond- spoorwegen im staking gegaan. Zij eiechen de ontheffing van zijn functie van den lei der der werkplaatsen, die tot de Heimwehr behoort. COMMUNISTISCHE JEUGD-INTERNATIONALE Te Moekou is de plenaire vergadering van de communistische jeugdinternat'.ona'e geopend. Aan deze vergadering wordt deel genomen door vertegenwoordigers uit 18 landen. De vergaderingen hebben mot ge sloten deuren plaats. Slechts de resoluties wordien bekend gemaakt DE DO X DOOR BLIKSEM GETROFFEN Zoo goed als niet beschadigd Tijdens een hevig onweer 6loeg de bliik eem in de im de New Yorksche vlieghaven liggende Duitsche vliegboot DO X. De vlieg- boot werd zoo goed als niet beschadigd. Een lid der bemanning Mep een lichte var a oil- dim® op. BLIKSEM INGESLAGEN Vijf dooden In het Spaaneche dorp Tnaeetrada is de bliksem ingeslagen dn een boom, waaronder vier mannen en twee vrouwen warren i schuilen. De vier mannen en een der wen werden op elag gedood. De an 13re vrouw werd geheel verlamd. 150 MILLIOEN LIRE TER BESTRIJDING VAN DE WERKLOOSHEID De Italiaan6che ministerraad heeft beslo ten 150 millioen lire te voteeren vooi werkloozen. Voorts heeft de minister.viad het plan tot uitbriding d«r handelshaven te Venetië goedgekeurd. PUBILCATIE VAN BEWAPENINGSCIJFERS Slechts 10 van de 60 Staten Dinsdag was de laatste dag, waarop de zestig ter Ontwapeningsconferentie uitge- noodigde mogendheden verzocht werden haar bewapeningen toe te zenden. Slechts 19 staten hebben aan dit verzoek voldaan, Het dunne pijltje geeft den Hoogste stand te Maastricht en Weenen 772.6. Laagste stand te Andaenes 745.8. Stand vanmorgen halftwaalf 771.S. WEER VERWACHTING. (Medeged. door 't Kon. Ned. Meteorologisch Instituut te De Bilt). Zwakke veranderlijke wind, morgennevels, later helder tot licht bewolkt, droog weer, weinig verandering in temperatuur. TEMPERATUUR. Stand vanmorgen halftwaalf 16.2 C. 17 September Zonsopgang 6.37 u.; Zonsondergang 7.12 tu Maansopgang 2.17 u.; Maansondergang 9.04 u. Eerste kwartier 18 September 9.57 uur nam. VOERTUIGEN MOETEN HUN LICHTEN OP HEBBEN Van 'a avonds 7.42 u. tot 's morgens 6.09 u. BUITENLANDSCH WEERBERICHT (Medegedeeld door het Kon. Ned. Met. Instituut te De Bilt) Een nieuwe depressie-kern, die bij IJsland verscheen, zal waarschijnlijk denzelfden weg volgen van de vorige die nu voor het N. deel van r's Noorsche kust ligt. Het gebied van hoogen druk nam over het geheel iets af en verplaatste zich een weinig ravr hot. Oosten. De Zuidelijke helft van het gebied is doof een zeer zwak 'uchtd ruk verval gekenmerkt, zoodat een gvoot aantal stations windstilte •geeft, over bet Z.-W. van Engeland en in ons land met morgennevels, over Frankrijk en Zuid-Duitschland met helderen lucht In Noord-Duitschlend bleef de lucht betrokken; en hier en daar zelfs regenachtig, doch ook daar is opklaring waarschijnlijk! WATERSTANDEN RIVIEREN 16 September Constans l j I I l 8.52 m 0.08 m. val Huntngen t I 2.35 m. O.tO m. val Kehl i &78 m. 0.10 m. val Mannheim 6.81 m. 0.09 m. val Blngen i 8,27 m. 0.01 m. was TWEE DUIZEND GULDEN GESTOLEN De boekdrukker Mug in de Valckenier- straat te Amsterdam kwam tot de onaange name ontdekking, dat uit zyn woning een ijzeren kistje verdwenen was met twee dui zend gulderi Vermoedelijk heeft een insluiper het mee genomen. De politie zoekt naar den dader. DE DOODELIJKE DAMP Drie bewusteloozon. Men meldt ons uit Amsterdam: In het gebouw van de Algemeene Friescbe Levensver zekering Mij. was de centrale verwarming aangemaakt en de congierge was omstreeks middernacht, voordat hij zich ter ruste zou begeven, naar de stookplaats gegaan. De man keerde echter niet in zyn woning, die op een hoogere verdieping is gelegen, terug. Toen zijn vrouw hem ging zoeken vond zy hem bewusteloos op de trap liggen. De man was in de stookplaats door kolendamp bevangen en had nog getracht zyn woning te bereiken. De onmiddellijk gewaarschuwde brandweer heeft daarna een onderzoek ingesteld in de stookplaats, waarby twee brandwachters eveneens door kolendamp werden bevangen. De bewustelooze congierge en een der brand- wadhts moesten naar het Binnengasthuis worden vervoerd. Voor de beide patiënten bestaat geen gevaar. onder den trein vermorzeld Te Nijmegen is in de nabijheid van hel station het deerlijk verminkte lijk van een onbekende vrouw gevonden. Een goederen trein moet de vrouw als t ware onthoofd hebben. kinderverlamming Te Sprang (N.-Br.) is een kind van 'den landbouwer M. K. tengevolge van kinder verlamming overleden. door den mist gestrand. Tengevolge van den mist is de Lemmer boot Holland hedenmorgen omstreeks 5 uur nabij Dungerdam omhoog gev/ren. Later is het sohip op eigen kracht vlot gekomen en met vertraging van ongeveer een uur in Amsterdam aangekomen. fraude. Vam dé bij de SchipbeekverKreedlnig ii deze omgeving te werk gestelden, werden er heden 22 ontslagen wegens fraude in het werk en wel 17 uit Wamel en 5 uit Utrecht. De ontslagenen hadden zand, wat wegge kruid moest worden, in de Schipbeek ge worpen, om zich zoodoende voor meer ver werkten grond te laten betalen. Vraag cn Antwoord. i opvatting heeft biljet). 1657. B. v. d. M. te It. Ala u geen anderen werkkring hebt gekregen moet voor uw aan slag 1931/32 gerekend worden met het Inkomen genoten over 1930. De kinderaftrek la nog f 310. Gerekend naar uw opgave la de aanslag niet te 1668. Ij. t. d. B. te IL De aanalag la goed be ll 59. Mej. H. icataat er gelofi, ilekenhuila (Boerhai K. Eiken wei iheld In hot Nk. -kwartier) lak bij het den portier, die maakt i Ruhrort - Maastricht i Venlo 3,i'3 m, 2.65 m, 2.82 m, 0.05 m. val 0.06 m, val 0,11 m. val 0,04 m, val 0,21 m, val HOOGWATER NED. ZEEHAVENS 17 September Delfzfll i l l 2,40 14,66 Hellevoetal, j Terschelling 12,10 Willemsad Harllngen 0.34 12,56 Brouwersh, Helder le 7,2U 10,35 Zionkzee Idem 2e 10,40 23,03 Wemeidinge IJmuIden. 6,22 18,44 Vlisaingen H. v. Holland 5,33 17,69 Terneuzen Rotterdam 7,49 19,55 Hana weert 6,24 18,13 7,16 19,37 6.36 17,67 1 6,08 18,21 6,34 18,48 4.37 16,55 6,13 17,31 I 6,01 18,13 buurman'a tuin valt, dan mag de laatste dit beschouwen als zljnds hem toegeworpen en due z'n eigendom. De eigenaar heeft evenwel act alleenrecht, den geheelen boom te plukken, j Moet hö daarbij gebruik maken van de tu'n van den buurman, zoo dient htl hiervoor be« leefdheidshalva even toestemming bo vragen. II. Heeft buurman last van da overhang»ad« takken van don eigenaar van den boom, sod kunnen doze door buurman (die huurder la en geen eigenaar) slechts met toestemming var» da eigenaar-verhuurder verwtjderd worden, whl dit een toestand betreft, welka bU het huren reedJ bes III. Zie IV. Der. schien kunt d onder ÏL is ons nogal duister. mls« dit nog nader toelichten. In 't schriftelijke en andere géval ls buurmai len, zal er niet licht ou« .staan, wij] dan de over» ser geschiedt. Doch ln hot sn klppenhauder verplicht ie omrastering te zorg geen overlast aandoet. >rgon, opdat islerecht Vil. Een wlndroer (ol windbuks) ls inder» de bö do wet verbodene wape» gifte doi VII daad gunning moeten Ingezonden Stukken. nadert weer mot rasscho schreden! Alle pen, die In Nov. en Dec. vauuit Amstf Rotterdam, Dordrecht, Schiedam, Vlaardingon en Zaandam vertrekken eu niet vdór K-erstdaj ook daarna, kom, als: m ken (bijv. gordijntje: spelen, scheurkalende scht versohaffen heel gaarne Mevr. F. J. Jongmanv. d. St p.a. Waterschoutskantoor, N Jonkvr. J. VV. Ortt, p.a. Tehuis voor Zeelieden, Veerhaven 17, Rotterdaia Voorts hebben de volgende dames en heeron zich bereid verklaard pakjes voor dit dool Socstdijkscheweg 165: kploin 3a; Doetlnchem: mevr. M. de Ermolo:,17. J. O, hakkert, wimeiminalaah; Goes: mevr. M, Abo- lovenZefer, ,,'t Hoekje", Tulpstr. 80: Del Haag: mej. E. Commijs, Heemskerckstr. 6 et J. A. Taanman. Laan v. Meerdervoort 456; Gro ningen: zuster T. Swlers, Bernoulltplein 36b irlem: dames Hakvoort, Schotersingel 137; >vlusv. Oppen, Noorder- Ds. C._Vossers, Asterkade rasserSchoort Middei Harllngen: mevr. Den Heidei 47; Hilversum: mevr. J. Bot isanga, üorneolaan 18: Leeuwarden: mevr. K Vorenkamp—Boerma, Westerslngcl 24; Middel burg: M. J, Jonk, Lange Slngelstr. N 192: Mul- derberg: mevr. Jongmanv. Hertzberg. El kon- laan D 155; Schiermonnikoog: mej. M. Karat onderwijzeres; SloterdIJk: mevr. Jongman- Rlngrweg. K 33; - .al, „Rust Veem mevr. Ds. HÓ'ndi schelling: West: Hoorn: mevr. M. SchaapRoggen; Utrecht: ni-t S. Po3t.Mallebaan 131: VII?-'- - de Bruyne, Verkuil Qualdo mevr, A. J. v. Wijk, WUhciminalTÏ W. DekkerBoer, B iüS|

Nieuwe Leidsche Courant | 1931 | | pagina 2