MniETU GERLIJN en DE HAAN MARTINIT VEGTER'S WONINGBUREAU Rotterdamsche Boaz-Bank N.V. WARME LUCHT- EH VENTILATIE KANALEN PI1PEH EH HULPSTUKKEN SSIS;1^ Amsterdam „WITTENBURG" H. B. POST BOUWBLAD No. 120 (Verschijnt eiken Maandag) MAANDAG 14 SEPTEMBER 1931 BESCHERMT ALLE GEBOUWEN TEGEN HITTE - KOUDE - VOCHT - LAWAAI GRATIS DESKUNDIGS ADVIES N.V. Producten GrondstoffenHmij. AMSTEROAM: Sarphatikade i- Tel. 34824 .36824 ROTTERDAM: Stationsweg 37b - Telat. 11690 Nieuwt>ouw Amsterdamsche Bank Architectuur: Dr. H. P. BERLAGE, 's-Gravenhage. B. J. OUENDAG, Amsterdam. Ir. W. B. OUENDAG, Amsterdam. Uitvoering: GERL1JN EN DE HAAN, Amsterdam, Ofschoon de volledige voltooiing van een teer belangrijk bouwwerk van de architec ten Dr. H. P.-Be rl age en B. J. Ouën- dag, architecten B.N.A., nl. het nieuwe hoofdgebouw van de Amsterdamsche Bank te Amsterdam, nog wel geruimen tijd zal I vorderen, kunnen we aan de hand van een foto ons toch wel eenigszins voorstellen, 1 welk een imposante indruk dit reuzen- kantoorgebouw in dit drukke stadsgedeelte tal maken. Bij het ontwerpen van dit nieuwe hoofd gebouw zullen uit den aard der zaak, tal van groote moeilijkheden zijn gerezen. Zoo rialenhandelaren. Op deze wijze móét een oed geheel worden verkregen. De voltooiing van het nieuwe hoofdge bouw van de Amsterdamsche Bank is voor ontwikkeling onzer architectuur in ver band met de ontwikkeling onzer constructie wijzen en in verband met de evolutie der denkbeelden omtrent de doelmatigste inrich ting van de geëischte groote kantoorgebou wen, van buitengewoon belang. Het wil ons voorkomen, dat uit een utiliteits-oogpunt het gebouw in ailerlei opzicht valt te loven. De twee souterrain verdiepingen bevatten o.m.: de safe voor Amsterdamsche Bank Amsterdam moest rekening gehouden worden met stede bouwkundige-, architectonische- en bouw technische eischen. Wat de stiedebouwkundige eischen betreft moest voor alles rekening worden gehouden met de voorwaarden door de Gemeente Amsterdam gesteld. Aan d'e zijde van de Utrechtschestraat moest nl. een galerij wor den gemaakt, waardoor de bouwdiepte ver smald werd en de voorgeschreven hoogte grenzen overschreden werden. En als nog nimmer in Amsterdam is voorgevallen moest voor dit gebouw een fundeering ge maakt worden van een enorme diepte. Interessant is het wel in dit verband eenige cijfers te noemen. Zoo bedraagt de gevellengte aan de Heerengracht, alwaar rich thans het oude kantoorgebouw bevindt niet minder dan 39 M.; de gevellengte aan *t Rembrandtplein cn de Utrechtschestraat ©5 M. en die aan de Amstelstraat, welk gedeelte reeds gehe'el zichtbaar is, 36 M. 't Gebouw telt acht verdiepingen, met een inhoud van ongeveer 100.000 M3, bij een bouwoppervlakte van 3400 M2. Wij brengen hier gaarne een woord van hulde en dank aan het helder inzicht van het Gemeentebestuur van Amsterdam, dat deze bouw mogelijk maakte. Deze medewer king werd bij de voorbereiding en ook bij de uitvoering van het grootsche werk in niet I mindere mate ondervonden door tal van j Ingenieurs en vooraanstaande bouwmate- i het publiek, met couponhal en knipkamers, de safe voor de bank, de kluizen voor op- en bewaargeving met daarbij behoorende werk lokalen, de verschillende kluizen voor ver huur, en het bewaren van trommels enz De fietsenruimte kan ongeveer 650 rijwie len bevatten. Een vluchtige rondgang mogen we ver der maken. De begane grond, de hoofdver dieping van de bank, bevat een ruime hal voor het publiek, hoofdtrappenhuis (waar over later meer), effectenhal, verschillen de kantoorlokalen en toiletten. De Directie zetelt op de eerste etage, alwaar tevens de vergaderzaal, conferentie- kamers, kantoorlokalen, enz. zijn geprojec De tweede en derde verdieping zijn uit sluitend voor kantoorlokalen bestemd. Ook zijn hier ondergebracht de can tines met keuken, terwijl de vierde en vijfde verdie ping voor het archief zijn ingericht. Ver schillende dienstruimten zijn in een hooger opgetrokken vertrek van het gebouw onder gebracht. Onnoodig op te merken, dat do verschillende verdiepingen door verschil lende liften met elkaar in verbinding staan, Nog zij opgemerkt dat de toren aan de zijde van het Rembrandtplein een hoogte heeft van 39 M. De ventilatie. terwijl honderden en nog eens honderden er komen en gaan, moeten wel hooge eischen gesteld worden aan de luchtverver- sohing. Een en ander werd opgedragen aan de N.V. Eerste Ned. Fabriek van Asbest-Cementplaten „Martinit' te Amsterdam. Deze opdracht bestond uit het leveren en monteeren van „Marti- nit"-kanaalstukken en -kanalen ten behoeve van de ventilatie-inricbting. De kanaalstuk ken werden gesteld vóórdat de beton ter plaatse werd gestort. Om deee kanaalstuk ken werd nu beton gestort, zoodat eene vloeiende verbinding werd verkregen tus- schen verticale en hooger gelegen horizon tale kanalen. Verder zijn tusschen de verschillende ver diepingen van het gebouw horizontale „Mar tini t"-kanalen aangebracht, waarvan de hierbij afgedrukte teekening den platten grond aangeeft van de kanalen tusschen de iste en 2de verdieping. De kanalen welke alle een rechthoekige vorm hebben, hebben hier afmetingen tot 200 x 275 c.M. De wand dikte is hier 10 en 12 ra.P.L De lucht wordt boven de kap aangezogen. Nadat deze lucht gefiltreerd en stofvrij ge maakt en naar gelang van de buitentempe ratuur verkoeld of verwarmd is, wordt ze mei een kleinen overdruk boven de elec- trische lampen in de lokalen gevoerd. Scher men boven deze laimpen. zorgen voor een gelijkmatige verdeeling van de lucht De verbruikte lucht wordt door in den wand aangebrachte kanalen afgevoerd. De Amsterdamsche fabriek van Cement-IJzerwerken „W i 11 e n- burg" te Amsterdam verzorgde de enorme hoeveelheid cement-ijzerwerken. Algemeen komt men tegenwoordig tot de overtuiging dat men niet voldoende ver antwoord is indien men zijn gebouw, fabriek molen, kerk of villa niet op afdoende wijze tegen bliksemschade heeft doen beveiligen, en meer en meer gaan de Architecten er toe over de beveiliging van de door hen ontworpen bouwwerken in overleg met des kundigen, die van de bliksembeveiliging een speciale studie maakten, reeds van den m U wilt wonen te Voorburg? ij Wendt U tot m Laan van Rustenburg 2, Voorburg jj Telef. 778168 g Het geeft belanghebbenden inlich- |j§ tingen omtrent alle te Voorburg Hl beschikbare huizen. 1H Bemiddeling kosteloos. aanvang af in het bouwplan op te nemen en dit laatste is ook _uit een architectonisch oogpunt van hët' grootste belang. Ook bij dezen bouw is dit geschied. De' bekende firma Heringa en Wuthrich te Haarlem verzorgde dit belangrijke vraag stuk. Deze firma bouwt reeds sedert 1900 aflei ders volgens de nieuwere inzichten en zij heeft in den loop der jaren hiervoor een eigen systeem uitgewerkt, door welks toepassing hoewel reeds vele malen door haar aange legde afleiders zijn getroffen, nog nimmer schade veroorzaakt werd aan de aldus be veiligde gebouwen. Het maken eener goede en afdoende be veiliging is geheel een zaak van weten schap en vertrouwen, en men dient daarbij niet naar den laagsten prijs, doch wel naar de meeste ervaring te oordeel en. Aannemers van het kantoorgebouw zijn de heeren Gel ij n endeHaan te Amster dam, terwijl het schilderwerk wordt uitge voerd door de fa. H. B. Post, eveneens te Amsterdam. We meenen het hierbij voorloopig te mo gen laten. Tegen den tijd dat het gebouw P)e klok in het Jaarbeursgebouw Bij de opening vam de 25ste Nederlamd- sche Jaarbeurs op 8 September j.L werd o.m. het Jaarbeursbestiuur een klok aange boden, waarvoor door een uit leeken be staande commissie een wedstrijd was uitge schreven. Men vroeg van de tot den wed strijd uitgen-oodigden, het kosteloos leveren van ontwerpen binnen eenige dagen, zonder eenig vast programma, zonder eenige zeker heid, dat aan de ontwerpen een deskundige beoordeeling zou ten dee-1 vallen, zonder eenige waarborg, dat welk belang van de in- [)e 25ste Koninklijke Jaarbeurs Voor de vijf en twintigste maal heeft het Neaerlandsch Jaarbeursinstituut zijn poor ten geopend. De belangrijkheid van dit feit is in 't kort deze: ten eerste, dat industrie en handel 't jaarbeurs-intermediair als een wezenlijk bestanddeel van het handelsver keer hebben aanvaard en ten tweede, dat de financieele toestand van het Jaarbeurs- instituut thans een vaste basis tot breeder ontwikkeling waarborgt. Vastgesteld mag worden dat onze in dustrie en handel hun energie nog niet ver loren hebben, dat men over het algemeen zich flink door de moeilijkheden tracht heen te slaan en dat men er zich van bewust toont, dat het economisch leven, zoowel wat productie als distributie betreft, bezig is zich naor nieuwe verhoudingen in te richten Het 3e Jaarbeursgebouw. De bouw van het derde Jaarbeursgebouw vordert naar wensch en fahrplarumassig. On middellijk na afloop der voorjaarsbeurs is met het grondwerk begonnen. Het derde gebouw moet in tien maanden worden ge bouwd en bij de komende voorjaarsbeurs in gebruik genomen worden. De eisch om tot een kerteren bouwtijd te komen, leidde tot een ijzerconstructie met baksteen-vul ling. Nadat omstreeks half Juli de fundee ring en de beton-kelder gereed waren, kon begonnen worden met de oprichting van de ijzerconslructie, waarvoor ruim 500 ton ijzer werd gemonteerd. Begin Augustus is men reed? kunnen aanvangen met het metselen der gevelmuren en het aanbrengen van het dak en de betonvloeren. Verwacht wordt, dat in de maand October het nieuwe gebouw gias- en waterdicht zal zijn en met de in wendige afwerking begonnen kan worden. Bij het grondwerk voor het derde gebouw zijn teruggevonden de fundamenten van het oude Kasteel Vredenburg, dat in 1529 door Keizer Karei V binnen de muren der stad Utrecht werd opgericht, uit wedik kasteel in 1578 de Spanjaarden door de Utrechtsche burgers werden verdreven. Langs de stands. Het ls natuurlijk onmogelijk om in deze kolommen de geheele Jaarbeurs te „ver slaan'. Enkele nieuwe uitvindingen nouveauté's die direct of indirect op in- of exterieur betrekking hebben, mogen even wel niet onbesproken blijven. Toch mag dit overzicht geen aanspraak op volledigheid maken en op geheel willekeurige wijze zul len wij een en ander de revue laten pas- sfeeren. Wellicht spoort zij velen aan alsnog een bezöëk aan de- 25ste Nederlandsche 'Jaarbeurs te maken. De huisvrouwen zal .het dan zeker in- ièresseéren dat een Motor Stoker In- stallatie haar in staat stelt 25 tot 50 op haar kolenrekening te besparen en haar verder alle denkbare voordeel en brengt van geheel automatisch stoken, zonder risico van explosie of brand. Deze vernuftige Stoker brengt automatische toevoer der kolen, automatische verwijdering van de asch en dito regeling van de te verbruiken hoeveel heid kolen ten opzichte van de verlangde temperatuur. We hebben ons tijdens onze vluchtige rondgang natuurlijk niet volledig kunnen overtuigen, maar volgens de ver strekte gegevens is het mogelijk het appa raat weken alleen te laten werken, zonder eer.ig toezicht, zonder eenig onderhoud, dan alleen het van tijd tot tijd wegnemen der aschemmers. De tijd ligt nog maar kort achter ons, waarin centrale verwarming uitsluitend toe gepast werd in utiliteits-gfebouwen en voor woonhuizen alleen in aanmerking kwam, wanneer het groote landhuizen betrof. Thans is de toestand zoo, dat iemand, die een huis koopt of laat bouwen zelfs van bescheiden afmetingen in 9 van de 10 gevallen den aanleg eener centrale verwarming overweegt wanneer deze niet reeds door een vorigen eigenaar of den speculatie-bouwer is aan gebracht. Het lijdt geen twijfel, dat binnenkort iedereen, die een huis van eenigen omvang betrekt, het vanzelfsprekend zal achten daar in, naast de verlichting en de sanitaire in stallatie, ook centrale verwarming in alle kamers aan te treffen. Wanneer men zich een juiste voorstelling tracht te maken hoe in dezen snellen ont wikkelingsgang oorzaken en gevolgen sa menhangen, dan komt één feit duidelijk naar voren: „Iemand, die een centraal verwarmd huis bewoond heeft, verlangt nooit terug naar den ouden toestand, d.i. naar een huis, waarvan slechts twee of drie kamers met kachels te verwarmen en de overige met de gangen enz. meer dan de helft van het jaar koud waren". Ongetwijfeld hebben wij hier, als bij zoo vele snelle veranderingen die onze „eeuw der techniek gebracht heeft, te maken met een wisselwerking. Fenerziids brengt de ontwikkeling der techniek passende vormen en methoden en anderzijds is daar onze opvatting van com fort. die hoogere eischen stelt wanneer dc mogelijkheid ze op betrekkelijk eenvoudige wijze te vervullen, geboden wordt. Hiermede komen wij op een punt, dat voor den leek moeilijkheden oplevert en wat ons zenders ook, op behoorlijke wijze zou worden gerespecteerd. Een der uitgenooddgden heeft zich tot de Permanente Prijsvraagcommissie uit den N.B.A. gewend en verzocht hare tusschen- koms/t om, zoo mogelijk, dezen wedstrijd in ee*i beter spoor te leiden en daardoor betere voorwaarden te verkrijgen, aam welk ver zoek werd voldaam. Volgens Architectura bleef een schrijven vam bedoelde commissie onbeantwoord en den uitgenoodigde werd bericht dat de commissie niet bereid was, wijzigingen in de voorwaarden te brengen. Nadat hij de commissie had bericht, onder deze omstamdigheden n-iet aam den wedstrijd te zullen deelnemen, ontving hij van een der commissieleden een schrijven, waarin hem zijn houding verweten werd. Toch beschouwt de P. P. C dit bedanken als een winst, als een doorwerking van juiste beginselen op wedstrijdgebied, waar van de waarde, als een persoonlijk offer aan het gemeenschappelijk kunstenaarsbelang, niet hoog gemoeg kam worden aangeslagen. aanleiding geeft U te adviseeren uw licht verder op te steken bij de fa. F. W. Braat, Del 11 intusschen vervolgen wij onze route en merken op dat niets zóó duidelijk, zóó on miskenbaar den geest des tijds spiegelt, als juist de toonaangevende „stijl" die zich in kleeding en woninginrichting, in kunst en architectuur uit. Nieuwe stijlvormen hebben zich ontwikkeld, die zich hoofdzakelijk ken merken, door hun strenge zakelijke vormen. In al deze stijlvormen komt het streven tot uitdrukking doelmatigheid en schoonheid zooveel mogelijk met elkaar te vereenigen, Nieuwe materialen, nieuwe vormen, nieu we kJeurschakeeringen worden tegenwoordig bijna overal toegepast, en natuurlijk heeft ook de N.V. Philips Gloeilampen fabriek, zich niet aan dezen, alles begeeste- renden invloed kunnen onttrekken. Tal nieuwe lampen en armaturen voor binnen- verlichting hebben we mogen bewonderen ons laten verklaren dat in ziekenhuizen alleen armaturen gebruikt mogen worden, die een gelijkmatige, niet verblindende ver lichting geven, gemakkelijk kunnen worden schoongehouden en tegen alle schadelijke dampen bestand zijn. Aan al deze eischen voldoen de Phililite E. armaturen. In vele moderne woningcomplexen, in Amsterdam, is de buitendeur-tele foon reeds toegepast. Wij moeten dus de bouwwereld op deze nieuwigheid attent ma ken, bestaande uit een luidsprekende tele foon voor montage aan de voordeur en een Pompenburgsingel 13, Rotterdam Telefoon 2I3S5 (2 lijnen) VRAAGT INLICHTIN61N H CONDITIËN transportabel toestel voor gebruik binnens huis. Vcor doctoren, apothekers en vooral voor hen die in flat's, villa's of buitenhuizen wonen, lijkt ons deze nieuwigheid onmis- baar. Vcortaan zal het dus mogelijk zijn do rncnschen aan de voordeur te woord te staan van uit de slaapkamer. Ondanks de weinige middelen, welke ons heden ten dienste staan, is het mogelij k ge bouwen, schuren, daken, vloeren, muren enz. afaoende te beschermen tegen weers invloeden, aantastingen van zuren enz. en wel door „Hematect", een teen-vrij, elas tisch. onontvlambaar product Niet alleen voor nieuwbouw, doch ook voor afdoende herstellen lijkt ons dit pro duct in een lang verwachte behoefte te voonien. CRUQUIUSWEG 113 - AMSTERDAM C. TELEFOON 50700 (3 LIJNEN) ASBEST-CEMENT volgens teekening. ASBEST-CEMENT diam: 50—1000 m.m. werkdruk tot 20 atm. Prijzen, monsters, projecten en berekeningen worden op aanvraag gaarne verstrekt. i 1 AANNEMERS Kantoor en Werkplaats De Wittenstraat 150 Telefoon 82311 Amsterdamsche Fabriek van Cement Ijzerwerken Kantoor: Singel 168 - AMSTERDAM - Telefoon 41740 De SCHILDERWERKEN v. d. nieuwbouw Amster damsche Bank worden uit gevoerd door SCHILDERWERKEN AMSTERDAM - TEL. 81504

Nieuwe Leidsche Courant | 1931 | | pagina 9