JMmurr iCriltódjr (Courant Grati: tr TOT II @CT®ISifö ABONNEMENT: Per kwartaal 3.25 (Beschikkfngskosten 0.15.) Per week 0.25 Voor het Buitenland bij YVeke- lijksche zending 6.— Bij dagelijksche zending 7.— Alles bij vooruitbetaling Losse nummers 5 cent met Zondagsblad 7% cent Zondagsblad niet afzonderlijk verkrijgbaar Daaeliiks verschijnend Nieuwsblad voor Leiden en Omstreken Bureau: Breestraat 123 Telefoon 2710 (na 6 uur 3166) Postbox 20 Postgiro 58936 MAANDAG 14 SEPTEMBER 1931 A D V E n T S T t' N: Van 1 tot 5 regels 0.22'/, NO. 3456 van 1—5 regels 2.30 Elke regel meer0.45 Bij contract belahgrijke korting. Voor het bevragen aan 't bureau wordt berekend 0.10 12e Jaargang WIE ZICH HEDEN ALS KWARTAAL- LEZER OPGEEFT, ONTVANGT DE TOT 1 OCT. A.S. VERSCHIJNENDE NUMMERS VAN ONS BLAD GRATIS ABONNE'S OP TE GEVEN AAN ONZE AGENTEN OF AAN DE ADMINISTRATIE Dit nummer bestaat uit VIER bladen EERSTE BLAD. Zaterdag heeft de terstond daarna afrei zende Jhr. De Graeff te Batavia het bestuur over onze Oost-Indische gewesten overgedra gen aan den nieuwen gouverneur, Jhr. De Jonge, Beiden - hebben in-hun redevoeringen met nadruk gewezen op den; uiterst .moeilijken tijd, welke lndië' doormaakt. Algemeene wel vaart dóér is voor een groot percentage af hankelijk van het wel en wee der cultures. In het moederland dragen veel meer takken van de volkshuisvesting bij tot 't geheel, dan in onze OosL En de prijs der producten, welke de Indische cultures op de wereld markt werpen, schijnen hun hoogste punt nog steeds niet bereikt te hebben. Welke ernstige gevolgen dit heeft voor een land, waar groote groepen der 'eigen be volking nog slechts kort betrokken konden worden in het producfie-proces, gevoelen wij bij benadering hier toch wel, wanneer wij slechts denken aan de velen, welke in onze onmiddellijke nabijheid door soortgelijke redenen verstoken zijn van werk en inkom sten. De overheidsfinantiën zijn in Indië deer lijk in de war. Daarbij komt de groote moeilijkheid, dat tot meer of minder ontwikkeling gebrachte inlanders zich zoo licht diets laten maken, dat zij nu reeds een steeds grooter wor dend aandeel in het bestuursbeleid kunnen dragen en dus ook willen dragen. Deze evolutie-periode baart voor hen, die het Ne derlandsche gezag vertegenwoordigen, niet geringe zorgen. De aftredende gouverneur stond aan veel critiek bloot, maar wie deed dat niet op dien zwaren post? Het komt ons voor, dat Nederland hem veel dank schuldig is, al had men in sommige oogenblikken het op treden wat anders gewenscht. Het oordeel der geschiedenis, aldus deze man op den eenzamen post gelijk hij zich betitelde, zou hij met gerustheid afwachten, omdat, heette het, „„hoe dit overigens ook moge luiden, ik voor mijzelf de zekerheid heb, dat ik alles heb gegeven wat ik te ge ven had, dat ilc heb gearbeid zoolang bet dag was en tot den laatsten dag met alle werkkracht welke mij is geschonken, dat ik mijzelf niet gezocht en niet gespaard heb en maar een doel voor oogen heb gehad: het waarachtig belang van dit land en van dit volk, welke mij zoo lief zijn. Die zelfvoldoening moge ik mijzelf, moge- men mij gunnen." Zijn opvolger blijkt open oogen te hebben voor de eischen van heden. Theoretische be schouwingen, gewijd aan het eindpunt van de staatkundige ontwikkeling van de Indi sche gewesten, achtte hij geen nut te heb ben. Maar wel moet een welvaartspolitiek gevormd om de draagkracht der inlandsche bevolking te vergrooten. En overigens is continuiteit eisch van goed staatsbeleid. Met groote belangstelling zal hier gelet worden op de wijze, waarop gouverneur- generaal De Jonge zijn ambt uitoefent, 't Is do voornaamste vertrouwenspost, welke Ne derland heeft te vergeven. Moge onder zijn regeeringsperiode voor ïndië onder Gods bestel straks weer een periode van meer maatschappe'ïjk geluk aanbreken. OFFICIEELE BERICHTEN LANDBOUW. Bij Kon. besluit is met ingang van 16 September 1931 benoemd tut Rijkslandbouw- consulent Dr. Ir. W J. Droesen, consulent van den Limburgschen Land- cn Tuinbouw- bond, te Roermond. BURGEMEESTER. Bij Kon. besluit is met ingang van' 9 September 1931 benoemd tot burgemeester der gemeente Berkel (Z.-H.) Mr. A. A. M. Griindemann. BUITENLANDSCH EERETEEKEN. Bij Kon. besluit is aan Jlhr. Mr. F. Bee- laerts van Blokland, Minister van Buiten- landsche Zaken, verlof verleend tot het aan nemen van het Grootkruis der Orde van het Legioen van Eer van Frankrijk. AUDIËNTIE. De gewone audiëntie van den minister van arbeid zal a.s. Donderdag niet plaats hebben BINNENLAND. VOLKENBOND EN VREDE Het adres van de Vereen, voor Volken bond en Vrede (waarvan wij Zaterdag mel ding maakten) aan de Ontwapeningscon ferentie luidt als volgt: Aan allen in Nederland, die in den arbeid van den Volkenbond belang stellen. Dezer dagen is de Assemblée van den Volkenbond weer bijeengekomen; en wij zijn daarmede het Volkenbondsjaar ingetreden, waarin de Ontwapeningsconferentie zal wordei.- gehouden. Do Vereeniging voor Volken bond p n V rede, zich bewust van hare speciale roeping in dezen als V o 1 k e n- bondsvereeniging, heeft gemeend, dat het op haar weg ligt de gelegenheid te openen niet slechts voor haar leden, maar ook voor alle andere landgenooten, wien de Volken bond ter harte gaat, om van hunne belang stelling in de Ontwapeningsconferentie uit dit oogpunt te getuigen. Maatregelen zijn in voorbereiding voor de aanbieding aan de Conferentie van een Adres, waarin deze belangstelling en hare beweegredenen en oogmerken tot uitdruk king worden gebracht. M-»t hel oog op de groote kosten welke aan de organisatie van een Adresbeweging van dezen aard zijn verbonden, doet het DageLjKsch Bestuur van de „Vereeniging voor Volkenbond en Vrede" middels dezen een beroep op allen, die haar willen helpen bevorderen, om financieelen steun, onder mededccliing, dat alle bijdragen, groote en kleine welkom zijn en gaarne zullen worden in ontvangst genomen, hetzij door het secre tariaat: Jan van Nassaustraat 93, te Den Haag, hetzij door den penningmeester Mr. S. J\. D. M. van Lier, Laan Copes 46, te Den Ilaag of door storting op de girorekening dor Vereeniging No. 11245. De Vereeniging voor Volkenbond en Vrede die vertegenwoordigers van alle richtingen omvat, hoopt op aller steun teneinde een krachtige werkzaamheid te kunnen ont wikkelen. DE INDIE-POSTVLUCHTEN De Ooievaar is Zaterdag om 6.45 uit Akyab vertrokken en om 15 uur te Bangkok gearri veerd, vandaar gisteren om 6.25 vertrokken is te 15.37 uur te Medan aangekomen. De Raaf is Zaterdag 5.20 uur te Mersama- roth aangekomen en 5.47 uur vertrokken. Aankomst te Sofia 15.42 uur. Het vliegtuig is gisterenmiddag op Schiphol geland. TENTOONSTELLING ZWEEDSCHE HUISVLIJT Te Amsterdam wordt vanaf heden een tentoonstelling gehouden van Zweedsche Huisvlijt, welke vooral omvat textielindus trie, terwijl een afzonderlijke afdeeling den bezoeker canige kennis bijbrengt omtrent Zweden's natuurschoon, folklore enz. STATEN-GENERAAL DE SLUITINGSZITTING Met het gebruikelijke ceremonieel had Zaterdagmiddag de Vereenigde Vergadering van de beide Kamers der Staten-Generaal plaats ter sluiting van het parlementaire jaar. Vijf minuten voor drie verliet de minister van binnenlandsche zaken, jhr. mr. Ch. J. M. Ruys de Beerenbrouck, die in ambtsgewaad gekleed was, het paleis van het Noordeinde, uitgeleid door den kamer heer der Koningin, jhr.' A. G. Sickinghe. Minister Ruys nam in een hofgalakocts, be spannen met twee paarden, plaats. De hof koets werd voorafgegaan en gevolgd door detachementen huzaren in veldtenue. On danks het minder gunstige weer was er bij het paleis veel belangstelling. De stoet ging langs Heulstraat, Kneuter dijk en over het Buitenhof naar het Bin nenhof, waar voor het Tweede Kamerge bouw een afdeeling der politietroepen de militaire eer bewezen. In de vergaderzaal der Tweede Kamer waren aanwezig van de Eerste Kamerleden de heeren Anema, de Vlugt, Diepenhorst, Pollema, Koster, de Savomin Lohman, Ni- vard, v. d. Bergh, Serrarens, van Embden, de Gijselaar, Polak, Hermans, de Zeeuw en Rink; van de Tweede Kamerleden de voorzitter, de heer van Schaik en voorts de heeren Kampschöer, H. Visscher, de Wilde, Duymaer van Twist, van Dis, Tilanus, Aal- bersc, Marchant, van Dijk. Bongaerts, van Boetzelaer, van Hellenberg Hubar en Joekes. mej. Westerman, mej. Groeneweg en mevr. Bakker-Nort. AAN POSTZEGELVERZAMELAARS Ter gelegenheid van het bezoek van het be kende D.O. X vliegtuig aan Suriname, hebben buiten voorkennis van den Gouverneur deze kolonie, enkele belanghebbenden gedaan weten te krijgen dat een speciale luchtpost- serie werd uitgegeven. De Nederl. Vereen, v. Postzegelhandelaren verzoekt ons mee te deelen, dat ze besloten is, deze uitgifte, zijnde half officieel en niet reëel, te boycotten. REMBOURSRECHTEN OP LUCHTVAARTGOEDEREN De K..LM. heeft besloten met ingang van 17 September, wanneer het eerstvolgende vliegtuig van Amsterdam naar Batavia ver trekt, remboursementen od luchtvrachtzen dingen, uitsluitend naar Nederlandsch In dische bestemmingen, toe te laten. Aan de verzending onder rembours zijn enkele bij zondere voorwaarden verbonden, terwijl zendingen met bederfelijken inhoud piet onder rembours aangenomen worden. GEMEENTE-ONTVANGERS De Broederschap van Ontvangers van Gemeenten in Nederland houdt op Woens dag 23 September a.s. in hotel Krasnapolsky te Amsterdam een algemeene vergadering, waar o.m. zal worden besproken de con trole van den Gemeente-ontvanger. Op de in Mei j.l. gehouden jaarvergadering werd hierover een lezing gehouden door den heer J. Koud ijs. Ontvanger der Gemeente Weesp. VIJF EN TWINTIGSTE JAARBEURS MODERNE INDUSTRIE. Hiermee bedoelen we ditmaal de inzendin gen van Philips en Ford op de Jaarbeurs. Van de talrijke toestellen en toestelletjes vooral op het gebied van de radio, meenen we thans wel te kunnen zwijgen, de luid sprekers laten zich ruim voldoende hooren en woorden van aanvulling achten we over bodig, dus op het oogenblik wijzen we, zon der op alle technische bijzonderheden der apparaten in te gaan we geven geen vak blad uit slechts op de mogelijkheid, die thans op de Jaarbeurs bestaat om z'n eigen stem op de grammofoonplaten te laten vast leggen, die over te sturen en zich zoodoende tot aan het einde der wereld te laten hoo ren. Alsof er niet al genoeg gesproken wordt Ford blijft altijd practisch. Nu weer etal- leert hij een wagen voor zieken vervoer. Laten we hopen, dat er niet veel slacht offers van de Ford in vervoerd behoeven te worden, trouwens de naam Ford beteekent, bij de steeds voornamere plaats, die het ver keer in ons leven gaat innemen, toch steeds voldoende veiligheid. Maar ziekenwagens blijven noodig Verder is te noemen de toepassing van de Fordtractor ingebouwd in een wegwals, der gelijke wegwalsen zijn o. a. bij de gemeente Apeldoorn in gebruik. We zien een loco tractor voor smalspoor en een brandspuit klein model met Ford-motor, welke brand spuit gekoppeld kan worden achter elke willekeurige auto. Speciaal dus geschikt voor het platteland. Een groote bestelwagen lang model met Ford-carrosserie zal zeer in trek zijn bij groote firma's. Een Ford-service wagen is zeer geschikt voor dealers en sub dealers. Ten slotte vestigen we de aandacht op een modelinrichting van een Ford-garage welke aanwezig is NIEUWKOOPSCHE SMEDENPATROONS TER JAARBEURS Door het gemeentebestuur van Nieuwkoop wordt bijzondere aandacht geschonken aan de ijzerindustrie, die aldaar jaren een be langrijke plaats innam cn voor velen een bestaansbron is. maar de laatste jaren ook aJ door de economische tijdsomstandig heden een achteruitgang te aanschouwen gaf. Door het gemeentebestuur aldaar zijn de smedenpatroons in de gelegenheid gesteld om de Nederlandsche Jaarbeurs, die op het oogenblik te Utrecht wordt gehouden, te bezoeken. Een 54-tal smedenpatroons nam onder leiding van de wethouders, de heeren Den Hartog en Augustinus aan de excursie deel. Ook de Gemeente-secretaris, de heer Groenendijk, was bij het bezoek tegen woordig. De heeren werden ter jaarbeurs ontvan gen de heer Graadt van Roggen hield een korte inleiding en rondgeleid. Voor velen zal deze dag ook een leerrijke dag geweest zijn. DE BRABANTSCHE INDUSTRIEDAGEN LAND VAN SCHOONHEID EN NIJVERHEID VOORTZETTING DER KRONIEK III De derde dag Ook ditmaal, wegens de korte tijd, niet veel meer dan kroniek. Hoewel de origineele Burgemeester van den Bosch ons Vrijdagavond in het prachtige stadhuis, waar het zoo gezellig was, langer dan voor onze nachtrust goed was, bezig hield, moesten we Zaterdagmorgen al vroeg beginnen. De heer Van Lanschot scheen dit niet te hinderen, want al vroegtijdig ont moetten we hem op straat en met een „Heil u broeder", begroette hij ons. De tocht ging nu naar W aalwijk, waar ons was opgedragen een Chroomlederfabriek te bezichtigen. Ja, een chroomlederfabriek, doch met de schoenenfabrikatie, waarover we onlangs schreven, heeft het niets te maken. In de fabriek van v/h. v.Dooren— de Greef maakt men geen schoenenleer; behoudens eenig zoolleer van dat gedeelte der huid, dat niet voor andere doeleinden geschikt is. Want de hoofdzaak is voor deze fabriek het maken van drijfriemen en daarin is ze specialist. Doch het is duidelijk, dat groote gedeelten van de huid als afval beschouwd zouden moeten worden, wanneer ze niet voor iets anders konden dienen. Vandaar de fabricage van manchetten (op buizen), d'ekslangen en perszakken, leer voor tuigen, koebanden, be kleeding, perkament voor ruwhuidtandwie- len, schippersriemen, enz. Over de bewerking behoeven we niet veel te zeggen. De huiden komen uit verschil lende landen, doch de Javabuffel staat hoog aangeschreven. Wanneer het chroomleder „Superbe" voor drijfriemen een zeer goede naam heeft, dan is dat vooral aan (fe Java buffel te danken. De vervaardiging van chroomleder ging aanvankelijk met groote moeilijkheden ge paard. omdat het een zuiver chemisch pro ces is en allerlei onberekenbare factoren in vloed uitoefenen. De heer J. J. van Dooren stichter der fabriek, slaagde er echter na lang zoeken en veel teleurstellingen in, het beste procédé te vinden. Als gevolg daarvan kan gezegd, dat, vergelekenvmet plantaar dig gelooide drijfriemen die van chroom leder twee maal zoo sterk zijn, soepeler, met een grooter adhaesievermogen, gróoter elasti citeit, en beter bestand tegen hitte en vocht. Overigens geschiedt de looiing op ongeveer dezelfde wijze als we onlangs bespraken; alleen leek het ons toe, dat in deze moderne fabriek de onwelriekende geuren niet zoo sterk waren, als ons elders opviel. Het proces is als altijd: ontvetten, ontha ren, looien, rekken, al of niet verven (na ohroomlooiing is de kleur groen), pletten en Doch daarover spreken we thans niet meer Met genoegen hebben we deze fabriek be zocht. Ontvangst door het Gemeentebestuur Om tien uur vereenigde het gezelschap zich in Musis Sacrum te Waalwijk (het nieuwe stadhuis dat zeer fraai belooft te worden, is nog niet gereed) en daar sprak burgemeester Moonen eenige woorden over de Waalwijksche nijverheid, welke ook zulke zware tijden doormaakt, vooral ten gevolge van de hooge tariefmuren. De heer S tule me ij er dankte voor de vriendelijke ontvangst en wees er op, dat Waalwijk, naar proportie, financieel het meest had1 bijgedragen om die Industrieda- gen mogelijk te maken. Met een flink vaartje ging het daarna naar Tilburg, de stad van de W ollenst of f enf abrieken. Ons was de fabriek van de firma Van Beurden van Moll toegewezen, en deze maakte het ons recht aangenaam. Wat een joviale, hartelijke ontvangst was dat. We waren er om zoo te zeggen als kind in huis. De dekenfabriek zou men de machi nale combinatie kunnen noemen van het spinnewiel en het handweefgetouw; en daar mee weet men het dan eigenlijk ook. Vuil en ongewassQben komen de schapen huiden binnen. De prijs is thans zelözaam laag, lager dan voor de oorlog. We hadden ons pas op Tessel laten vertellen, dat een vacht, die 't vorig jaar nog ongeveer S op bracht, thans de 3 niet kon halen. Een strop voor de boeren, maar ook voor den fa brikant, die voorraad heeft. Wij zijn thans uitsluitend filantropen, schertste de heer Van Beurden. De vacht wordt gereinigd! en daarna, zoo als onze grootmoeders deden gekamd tot fijn weefsel, waarvan de spinmachines draden maken voor schering en inslag; welke ver volgens.geverfd worden. De nieuwe verfstof helincon stelt in staat om het verven veel vlugger te doen geschieden dan vroeger, doch heeft boven dien het voordeel, d'at het merg in de haren gespaard blijft, wat aan de kwaliteit van de garens ten goede komt. Hierna begint de weverij haar taak. De laatste uitvindingen op dit gebied hebben gemaakt, dat men thans alle patronen kan weven naar elk schablone. Van de prachtig geteekende dekens, waaronder wij in de koude dagen onze verstijfde ledematen ber gen. Aan een technische beschrijving wa gen wij ons niet; men moet zulke dingen hier, of in een andere weverij, of in de ta- pijtfabrieken zien; dan is het niet zoo moei lijk te begrijpen. De geweven deken ziet er onooglijk uit: strak en kaal. Zooals men wel paardedekens ziet. Dit is te verhelpen, door de dekenbaan te laten loopen over walsen welke er uit zien als langwerpige distels (u weet wel, die egelvarkentjes, welke de kinderen elkaar op de kleeren gooien.) Deze borstels welke de ctekens moeten ruwen, komen trouwens van een distelplant, welke in Avignon ge kweekt wordt. Stalen borstels voldoen niet. Na het ruwen wordt de deken nog even gefestonneerd en dan gaat hij naar den tus- schenhandel; welke, als wij het wel begre pen hebben, met met den fabrikant onder- één deken slaapt. Het schijnt dat de handel slapende veel meer verdient dan de razende fabriek. nieuwe Textielschool, welke, naar we vernamen veel te weinig leerlingen telt, bood de gemeente Tilburg een noenmaal aan. dat allerkeurigst was. De Burgemeester van Tilburg sprak een kort woord voor de maaltijd begon, waarin hij er op wees, dat de Industriedagen een universeel belang beoogen. Meer werkgele genheid verhoogt het nationaal vermogen en daarom deed Tilburg zoo gaarne mee. De Burgemeester dankte (ten heer Handels, di recteur der Textielschool, voor de medewer king en de autoriteiten voor hun tegenwoor digheid. SpFeker aan tafel was Mr. M. P. L. Steenberghe. voorzitter van de Alg. R.K. Werkgevers vereeniging over de ontwikkelings mogelijkheden der Brabantsche industrie. De spreker ving zijn inleiding aan met de mededeeling, dat er een zeker optimisme noodig is om onder de huidige omstandig heden te spreken over ontwikkelingsmoge lijkheden der industrie. Toch meent hij, dat, wanneer de tijdelijke crisisverschijnselen overwonnen zullen zijn en de blijvende re denen van depressie afdoende worden be streden, er wel degelijk een groote ontwik kelingsmogelijkheid voor de Brabantsche industrie bestaat De inleider gaf vervolgens de oorzaken aan, die tot de huidige ontwikkeling der Brabantsche industrie geleid hebben. Hij behandelde in het kort de voornaamste tak ken van Nijverheid n.l. de wolindustrie, katoen-, linnen- en jute-industrie, schoen en lederindustrie, sigaren, voedings- en ge notmiddelen, metaalindustrie, gloeilampen, radio-artikelen en kunstzijde. Wil de ontwikkeling van de industrie voortgaan, zoo zal in de eerste plaats de passieve handelspolitiek door Nederland moeten worden verlaten. Krachtig protes teert spr. tegen de voorstelling alsof Bra bant protectionistisch gezind zou zijn. Bra bant is niet achterlijk en schuwt geen eer lijke concurrentiestrijd. Het is bereid elk land, dat de producten vrij binnen laat hier ook vrij entree te geven, maar. het komt op tegen de bevoorrechting van het buitenland, dat hier met 0, 5 en 8 binnenkomt, ter wijl de Nederlandsche producten met rechten van 30, 50, SO en hooger worden ge weerd, zelfs in landen, die met one de hoog geprezen Conventie van Oslo hebben ge- Noodzakelijk is verlaging van de productie kosten. Door rationalisatie is er veel bereikt, doch het geheele peil der onkosten zal moe ten worden omlaag gebracht. Ook de loonen, die met de daling der grondstoffen zwaar der op de prijs van liet product drukken, zullen verminderd moeten worden, zonder dat het levenspeil der arbeiders wordt aan getast Door de daling der kosten van levens onderhoud, sinds 1924 met Vi%, is dit mo- lijk. De overheid zal echter met haar tarie venpolitiek het voorbeeld moeten geven en de industrie zonder winst moeten leveren. Bij de ontwikkeling der Brabantsche indus trie kan veel steun uitgaan van het Econo misch Brabantsche Technologisch instituut gevestigd aan de R.K. Handels-Hoogeschool te Tilburg. Uiteraard speelt bij de verdere ontwikke ling der industrie het crediet een groote rol. Met waardeering kan een betere verhouding tusschen de Banken en de industrie gecon stateerd worden. Het vraagstuk van het „Nursing-Credit", het crediet voor nieuwe in dustrie, wordt door deskundige commissies bestudeerd, van wie wij binnenkort rappor ten te verwachten hebben. De vervoergelegenheiden en verbindingen zijn van veel beteekenis. In dit verband wordt gewezen op de wenschelijkheid van een brugverbinding over het Hollandfech Tenslotte behandelt spr. de perspectieven, die voor de Noord Brabantsche industrie gelegen zijn in de ontginning van een ko lenmijn in de Peel. Spr. eindigt met een peroratie, waarin hij de toekomst van Noord Brabant, groot noemt, vooal omdat Brabant beschikt over deskundige leiders, deskundige ondernemers en ijverige vakbekwame arbeiders, die onder Gods hulp de beste waarborgen zijn voor de verdere ontwikkeling niet alleen van de in dustrie, doch van de geheele Provincie Noord Brabant. (Het slot van dit artikel volgt morgen) LUCHTPOST MET DE GRAF ZEPPELIN De gelegenheid wordt opengesteld om in Nederland ter post bezorgde, niet aangetee- kende brieven en briefkaarten voor elke gewenschte bestemming te verzenden met liet luchtschip Graf Zeppelin, dat 17 dezer opnieuw een tocht van Friedrichshafen naar Pernambuco zal ondernemen. De verzen- dingsvoonvaarden zijn dezelfde als die voor den eersten tocht. De correspondentie moet in dit geval niet voorzien worden van een luchtpost-etiket Leger en Vloot. DE LEGEROEFENINGEN Onder leiding van kolonel H. A. C. Fabius, inspecteur der cavalerie, tevens commandant der lichte brigade, zal die brigade van 21 op Voornaamste Nieuws- (blz. 1). De Brabantsche Industriedagen. (BIz. 7) Wijziging Lager Onderwijswet in verband met 't verslag der Staatscommissie-Rutgers. De bestuurswisseling in ons Indië. De nieuwe gouverneur-generaal aanvaardt zijn Een Heimwehrputsch in Oostenrijk, dié onmiddellijk werd onderdrukt. Dvnamietaanslag op een sneltrein in Hon garije; 25. dooden. Gandhf is te Londen aangekomen. De orkaanramp in Honduras. 1000 dooden. Volgens een bericht is te Belize pest uit gebroken. Een Fransch race-vliegtuig in het Oeral- gebied verongelukt Twee dooden. Bij de Schneidercup-races is een snelheid van 650 K.M. per uur bereikt, met wind mee. (bldz. 8). Slotzitting van het Congres der Calvinis tische Studenten Beweging. Schorsing van Ds. J. L. Jaspers, em.-pred, der Geref. Kerk van Lunteren. (blz. 9). Een artikel van Mr. Dr. A. A. van Rhijn- over „Crisis en loonsverlaging". Gouden ambtsjubileum van Ds. J. D. .v. d. Munnik. géén geQf Dames en kinderkleeding Eerst kijken Alléén: Hofweg 6 Hoogstraat h. Spui 22 dezer een oefening houden in de buurt van Winterswijk, die aan de legeroefeningen, onder leiding van den commandant van het veldleger welke 22 dezer aanvangen, voorafgaat De daaraan deelnemende troepen worden In twee partijen ingedeeld. De blauwe partij wordt gelegerd te Varsseveld, Ruurlo, Zelheliu en Doetinchem; de roode in haar geheel te Win terswijk en omstreken. Het stafkwartier van den leider te Winterswijk. LANDSTORMKORPS ZUID-HOLLAND-WEST Vergadering van plaatselijke leiders te 's-Gravenhage. Zaterdag is in het Landstornüiuis Bezuiden- hout 185 te 's-Gravenhage een vergadering ge houden van den commandant van het landstorm korps Zuid-Holland-West, met de plaatselijke leiders uit dit gewest. Het begin van deze samenkomst werd bijge woond door den afgetreden voorzitter van do gewestelijke landstormcommissie Zuid-Holland- West, den heer J. M. Krijger jr. en zijn familie. Na opening door majoor Boots heeft do nestor van de plaatselijke leiders, res. kapitein J. J. Eckebus, den heer Krijger namens dezo leiders op zeer waardeerende wyze toegespro ken en hem bedankt voor hetgeen hy bijna. 12'$: jaar voor de landstormbeweging van het begin af geweest is. Namens plaatselijke lei ders bood hy den heer Kryger het door den kunstschilder Goedhart uitgevoe-de portret zy'ner echtgenoote aan. De heer Krijger dankte voor dit geschenk, dat hem zeer heeft ge troffen. Nadat de familie Kryger aan mevr. Krij ger werden bloemen aangeboden vertrokken was, ving de eigenlijke vergadering aan. Aan minister jhr. mr. Ch. Ruys de Beerenbroucfc werd het volgende telegram verzonden: Plaatselijke leiders van het landstormkorpt* Zuid-Holland-West, heden in hun Landstorm- hnis, Bezuidenhout 185, in vergadering bijeen, mede om afscheid te nemen van den voorzit ter van gewestelijke landstormcommissie, den heer Kryger, veréekeren Uwe Excellentie bij hernieuwing voortdurende en onvoorwaarde lijke trouw aan Koningin en regeering en hul digen Uwe Excellentie voor uw moedgevende worden gericht tot raad van beheer jaarbeurs. W.g. Boots, commandant; Karres, secretaris. Land- en Tuinbouw. WERKLOOSHEID IN HET KWEEKERSBEDRIJF Men schrijft ons uit Boskoop: De werkloosheid begint xieh alhier sterk uit te breiden. Tal van Jonge mannen, ook gehuw den. zijn ontslagen. Naar wij vernamen, heb ben enkele patroons de loonen. welke 21 en 2'. sulden per week bedroegen, beduidend ver- ker'^it>T-int/ r 'n d6Ze someente d#n ool< don lijn ge.- 2*)?1" Volm pkt door h ïdbouw .099 135.2.16). De IttannlC was Sept.-201.510.

Nieuwe Leidsche Courant | 1931 | | pagina 1