- BINNENLAND. Schoolnieuws. ZATERDAG 12 SEPTEMBER 1931 TWEEDE BLAD PAG. 5 DE BRABANTSCHE INDUSTRIEDAGEN BRABANT EN DE WERELD ECONOMIE DE TWEEDE DAG (Van onzen eigen redacteur) Het program, door de Brabanders in elkaar ezet, sloot als een bus. Het was, zooals eeds direct was meegedeeld, niet overladen, rat bezoeken aan fabrieken betreft; zoodai X)k de journalisten leven konden. Noch- ans was de dag zoo vol, dat er nauwliiks clegenheid bleef iets voor de krant gereed maken. We hopen daarom in een nabe- rachting nog wel op een en ander terug te Fabrieksbezoek. De dag begon met een goed ontbijt in de iverse hotels (eere en hulde zij de Bra- lantsche gastvrijheid!) en daarna toog ieder ijn weegs om èèn fabriek te bezien. Onze eg leidde, tegen wil en dank, naar de 'icus-fabrieken: houtindustrie. We hebben sgen deze beschikking achteraf geen be waar, want het is een interessant bedrijf: fabricatie van triplex en multiplex is de ïoeite van bekijken waard. Er is toch nog fel wat in ons land! De directeuren dezer fabriek toonden hun roote blijdschap over het feit, dat de crisis len tot heden voorbijgaat. Het is te begrij- Naar Valkenswaard. Do leiders van de troep waren van oor- leel, dat nu weer voldoende aandacht aan iet economische was besteed en we reden in articuliere auto's door de stadsuitleg van ïindhoven naar Valkenswaard. Het viel ons daarbij op, dat de bouw van toningen, om welke voor enkele jaren ge- chreeuwd was, nu stilstond; maar we regen ook de indruk, dat het aantal onbe loonde huizen nog niet zoo bar groot is. .r zijn dan ook veel arbeiders van buiten ntslagen. In de Golfclub van Valkenswaard werden toffie en koekjes, plus goede sigaren gepre- enteerd en om half 11 vereenigde het ndorhalfhonderd groote gezelschap zich aan een noenmaal tel du Commerce te Eindhoven, aan- eboden door het Gemeentebestuur. Aan tafel sprak de heer A. V e r d ij k, bur- lemeester van Eindhoven over de Eindhovensche Industrie. Spr. achtte het eenigszins moeilijk in deze ijden van malaise te spreken over de in- ustrie, ook over die in Eindhoven. Toch zijn er omstandigheden, die het ge- ïakkelijker maken, zelfs tot een bekoring: .1. de industrie zelve en haar beteekenis. Daarom gaf de Burgemeester iets over het erleden, het heden en de toekomst van de lindhovensche industrie. De textiel-industrie is de oudste. De m'eer ooruitstrevende wever werd de tusschen- lersoon tusschen wever en den afnemer, /eer deelgenoot aan de productie en gelei- lelijk fabrikant. Naast de textiel-industrie ontwikkelde zich 3 sigaren- en tabaks-industrie, de trijp- ndustrie, de gloeilampenindustrie, de leder industrie en andere. Moeilijkheden zijn er vroeger geweest enals thans, en dat moge in deze tijden bemoediging zijn. De diepste grondslagen voor den bloei der idustrie zijn geweest de geographische lig- ng, de sobere levensbehoeften en de ener- ,e van den werkgever. Waaruit bestaat de tegenwoordige indu- !rie? De toestand van het oogenblik ligt bene- ien het normale peil, b.v. voor de tabaks- Industrie =t 10, voor de hout-industrie 20, ïoor de textiel-industrie =t= 30 pet. In de Philipsfabrieken werken nog ruim 12.000 menschen. De Philips-industrie is ech De deelnemers brachten ook een bezoek aan het Golfterrein te Eindhoven, waar wij deze foto maakten. We zien o.m. de Commissaris der Koningin Mr. D»\ A. B. G. M. van Ryckevorsel; de directeur der P.N.E3I. de heer Jonker enz. ter slechts een deel van de „Eindhovensche industrie". Er arbeiden thans nog in de bedrijven der grootindustrie: a. in de 14 bedrijven der metaal-industrie (o. a. 5 machinefabrieken) 150; b. in de 7 bedrijven der leder-industrie (5 leder- en 2 schoenfabrieken) 168; c. in de 10 bedrijnen der steen-industrie (steenfabrieken en steenhouwerijen) 196; d. in de lucifersfabrieken 265; e. in de 17 bedrijven der papier-industrie (drukkerijen en 1 papierfabriek) 530; f. in de 20 bedrijven der hout-industrie (o. a. 4 meubel-, 7 timmer- en 1 sigarenkis- tenfabriek) 685; g. de 22 bedrijven der textiel-industrie (6 linnen-, 2 katoen-, 2 wollen-stoffen- en 3 trijpfabrieken) 1500; h. in de 57 bedrijven der sigaren-industrie (52 sigaren- en 5 sigarettenfabrieken) 3738. Daarenboven zijn er nog tal van kleinere industrieele bedrijven, waarin tot 100 ar beiders werk vinden. Wat de toekomst ons brengen zal, vraagt spreker. De Wereldcrisis heeft ook de Eindhoven sche industrie aangetast en haar vitaliteit gedrukt; maar alle factoren zijn aanwezig om bij herstel der normale verhoudingen, haar de plaats weer te verzekeren, die zij onder de industrieele ceytra van binnen- en buitenland met zooveel succes innam- De heer Stuleraeyer zei den Burge meester dank voor zijn goede woorden en do directie van het hotel voor het goede noen maal; waarna de tocht naar Helmond aanvaard werd. Deze stad was in vlaggentooi en het gezel schap werd bij liet oude, prachtige stadhuis, vroeger kasteel, opgewacht, alsof de Ko ningin arriveerde. De Burgemeester van Helmond heette de haastige gasten in de zeldzame raadszaal (waarlijk, hier is het kussen „raadsheerlijk"!) hartelijk welkom en zette uiteen, dat Helmond eigenlijk ontevreden was met het korte bezoek; doch nu had de commissie onder leiding van den heer P. van Fenterer Vlissingen er van ge maakt, wat mogelijk was. Kwamen de be zoekers dan niet naar de fabrieken, dan zouden de fabrieken bij de bezoekers komen: in het stadhuis was een tentoonstelling van Helmondsche producten gearrangeerd, welke een bezoek van duizenden overwaard is. Vooral de Vlisco trok de aandacht. „Wij kleeden Indië", zei de Burgemeester terecht. Voorts werd thee aangeboden en maakten velen gebruik van de gelegenheid om het mooiste stadhuis van Nederland te bezichti gen: 't is om te stelen. Van Helmond ging het nu in een optocht van ongeveer 40 auto's naar den Bosch (het schoone lied werd even gezongen, doch het Wilhelmus domineerde!), waar de origineele burgemeester Van Lanschot het gezelschap voor de St. Janskerk opwachtte; eenige in lichtingen gaf en daarna de kerk liet bezich tigen en het orgel met zijn 3300 stemmen liet bespelen. Er was toen nog even gelegenheid de hotels op te zoeken, zich te verkleeden en daarna wachtte de Commissaris der Ko ningin ons op voor een officieele avondmaaltijd in het Gouvernementsgebouw. Deze maaltijd begon met een dronk op Hare Majesteit de Koningin en had voorts het gewone verloop: eten, drinken en luiste ren naar redevoeringen. Eerst redeneerde de Commissaris, Mr. van Rijckevorsel, over de ontwikkelingsmogelijkheden van Noord-Brabant. Ook in deze tijden, aldus spr., dient zich rekenschap te geven van ontwikkelings mogelijkheden. Voor Noord-Brabant hangen zij natuurlijk in de eerste plaats af van den loop der wereldconjunctuur en de toekomst van Europa. Binnen dit kader is vertrouwen gerecht vaardigd in de capaciteit van Noord-Brabant, om in moeilijke omstandigheden te groeien. Noord-)Brabant, in het begin der vorige eeuw zeer verachterd tegenover de andere provincies, heeft dien achterstand ingehaald en dat onder weinig gunstige omstandig heden. Dit moet te danken zijn aan bijzondere eigenschappen zijner bevolking. De landbouw, nog steeds het fundament van zijn oeconomii h leven, staat op hoog peil. Deze zal zoo noodig de bakens verzet ten, maar mag middelerwijl niet bloedeloos gemaakt worden door de crisis. Als eenige gunstige perspectieven zijn te noemen: De verbetering van Maas en kleine rivieren in verband met werkverschaffing en de ophanden zijnde ontwikkeling van het verkeer. De» industrie is onmisbaar voor de sterk gegroeide bevolking. Levensvatbare takken moeten desnoods in den1 storm gesteund worden. Gelukkig pre cedent van het schoenenwetje. De bloeiende toestand van de Provinciale Elect riciteits voorziening ia een gunstige Er bestaat echter groote wenschelijkheid van uitbreiding der relaties met Ned.-Indië. Een groote wijziging der verkeersverhou- dingen is ophanden. Dit is van belang voor landbouw, industrie en handel. In verband hiermede is te noemen: Concentratie tram wegen; Samenwerking tusschen tram en bus; Verbinding Schelde-Rijn; De Zeehaven van Bergen op Zoom; Afwateringsbelangen; Verbetering der wegen, Rijkswegen en Pro vinciale wegen. Nieuwe moderne verbindingen met België zijn noodig. De bruggen over de groote rivie ren zijn onontbeerlijk. Hierdoor zal de ligging van Noord-Brabant als het ware veranderen. Noord-Brabant bereidt zich voor op zijn nieuwe bestemming. Het onderwijs staat gelukkig op hoog peil en waar het thans op kwaliteitswerk aan komt, is dat een groote zegen. Met Gods hulp gaat Brabant vooruit en door de crisis heen; maar Brabant moet Brabant blijven! Tweede spreker aan het diner was Minis ter Verschuur, en het was een genot er naar te luisteren. Hij sprak over Brabant en de wereldcrisis en liet duidelijk uitkomen, dat het uit is met nationale economie; de wereldconjunc tuur beheerscht alles. We werken voor de wereldmarkt en deze is een sfinx, die niet zegt, wat ze verlangt, maar schrikkelijk straft, wie te veel produceert. Dan volgt de wereldpaniek. En dan vergaat het landen, zooals Frankrijk, gelijk het koning Midas verging: zij verhongeren tusschen het goud. Juist daardoor groeit de idee, dat er een wereldorganisatie noodig is en maakt Enge land zich bezorgd over de mark en Frank rijk over het pond sterling. Daardoor ook, hoopt men dat de loonen in andere landen omhoog gaan. Intusschen, wie dat hoopt, mag binnen de landgrenzen niet op loons verlaging, als eenig middel tegen de crisis hopen. Ook hier geldt de wet der weder- keerigheid. Loonsverlaging zij nooit dogma; noch te eener, noch te anderer zijde. Ook deze crisis zal wel eens verdwijnen, gelijk alle voorgaande en dan zal er heel wat te regelen overblijven. Tuist omdat zij zulk een uitzonderlijk karakter draagt. Doch hier zijn meer lichtstralen. Wij bezitten b.v. 7 pet. van de wereldrijkdom, wij zijn een degelijk volk; ons land ligt gunstig èn: er leeft bij velen een onwTikbaar vertrouwen in de goddelijke voorzienigheid en dat bui ten onze verdienste. Brabant staat er uitstekend voor; met hoop en vertrouwen gaan we de toekomst tegen. Laten de andere provincies bedenken, dat Brabant goede beleggingsmogclijkheden biedt; dat zal het geheele land en niet Bra bant alleen ten goede komen. De Minister van Arbeid oogstte groot ap- Nog spraken de heeren Charles Stule- m e y e r, voorzitter van het Comité, Henry A s s e 1 i n, voorzitter van de Buitenlandsche en J. B. Vesters, voorzitter van de R.-K. Journalisten; waarna de tafel opgeheven werd en het gezelschap op het Stadhuis kof fie ging drinken. Zoo ging de tweede dag, een mooie dag, öm! DE PRINSES TE PARIJS Op het tentoonstellingsterrein van de E. C. I. heeft de Prinses haar groote bewonde ring uitgesproken voor het fiere Nederland- sche paleis, dat in zoo korten tijd was op getrokken. Vervolgens heeft de Prinses de inzendin gen bezichtigd en zich eenigen tijd onder houden met maarschalk Lyautey. Daarna is het Balineesche dorp bezocht GEMEENTEBELANGEN Gisteren heeft de Nederlandsche Vereeni- ging voor Gemeentebelangen te Maastricht een vergadering gehouden onder voorzitter schap van Mr. S. J. R. De Monchy. Tot be stuursleden werden gekozen: in de vacature J. Kardux, die zich niet meer herkiesbaar heeft gesteld, Mr. Heerkens Thijssen, te Haarlem, verder de heeren Ubbel Meys te Rijswijk en Mr. K. Nieland te Groningen. DAGBLAD ..DE TIJD" Naar wij vernemen is gisteravond het definitief besluit gevallen, waarbij de aan- deelen der N.V. dagblad en drukkerij ,4e Tijd" aan de N.V. drukkerij da „Spaarne- stad" te Haarlem overgaan. Nadat in de komende weken de noodige formaliteiten zijn vervuld zal dus „de Spaarnestad" de exploitatie der dagbladen „De Tijd" en de „Amstelbode" en van de drukkerij „het Kasteel van Aemstel" ter hand nemen. GEREF. THEOL. HOOGESCHOOL TE PAPA Viering 400-jarig jubileum. Gelijk we reeds eerder berichtten, bestond de Geref. Theol. Hoogeschool te Papa, in Hon garije, iMaandag 1.1., vierhonderd jaar. By ge legenheid van de viering van dit feit, waren afgevaardigden uit verschillende landen aan wezig. Uit Nederland was o.m. gedeputeerd Prof. D r. Th. O b bin k, uit Utrecht. Hij bracht de hartelijke groeten over van H. M. de Koningin en zeide, dat H. M. de grootste belangstelling koestert voor het Hongaarsche volk. Na deze toespraak, verhieven zich alle aan wezigen, onder wie de Rijksbestuurder Horthy, van hun stoelen en brachten een „eljeu" uit j voor H. M. de Koningin. De bisschop Géza von Autal sprak vervol-1 gens den dank uit aan H. M. de Koningin en tot het Nederlandsche volk. De professoren Aaldcrs en Bouwman gaven een overzicht van den toestand der Nederl. Protestantsche Kerken. Gely'k men weet, zijn de hoogleeraren Dr. H. Bouwman en Dr. T. Hoekstra, naar Hongarije gereisd om de Theologisch School der Geref. Kerken te Kampen, te vertegenwoordigen by genoemde jubileumviering. Mede om met de ontwikkeling van het Geref. leven in die lan den van nabij nader kennis te maken, waartoe ze ook reeds eenige jaren geleden een reis on dernamen. Tijdens de bovenvermelde festelijkheden wer- denbeelden van de groote Hongaarsche letter kundigen Petöfi en Mor Jokai, die vroeger leerlingen aan deze school waren, onthuld. ONDERWIJZERS BENOEMINGEN. Garderen (Hen'. School, hoofd E. van DonkeiMjoec1/ uit 27 sollicitanten, ing. 1 Oct., G. Visser te Baaim. T hol en (Schooj Geref. Gemeente), mej. N. Faasse, onderw. te Oostdijk (Z.-Bcv.). Z u t p h e n (School David Evekinkstr., hoofd J. Vogefl), voor vast. W. Selles te Am sterdam en voor tijdelijk N. G. de Vente te I Harderwijk. Apeldoorn, mej. M. A. Dorleyn (kw. m. acte) aldaar. Delft (Dr. H. Bavinckschool, hoofd L. van Klinken), mej. J. Kupérus te Leiden. P urmerend (hoofd A. Sorber) A. Kaars» onderw. te Nieuwer brug a. d. Rijn. A. DE GEUS. t Gelyk we Woensdag berichtten, is Dinsdag, te Loosduinen overleden, de heer A. de Geus, j in leven hoofd der Chr. School aldaar. We le- - zen nu over hem in het Corr.blad: S In al de jaren, dat hy sedert November 1920 1 hoofd was van de Chr. U.L.O.-School te Loos duinen, heeft hij geen schooltijd wegens ziekte verzuimd. Totdat hy, in 't begin van de groote vacantie, plotseling door een ernstige onge steldheid werd aangegrepen, zoodat hij na de vacantie zyn werk niet meer kon opnemen, hoe gaarne hij ook gewild had. Hoewel reeds onge steld, wilde hij toch de eerste vcaantie-week Mulo-examen in Nederlandsch afnemen, wat hy reeds eenige opvolgende jaren deed, doch den eersten morgen vóór zyn vertrek naar Den Haag begaven daartoe zyn krachten hem. Een vier- of vijftal jaren was de heer De Geus Bestuurslid van de afdeeling ,,'s-Graven- hage" van de Vereeniging van Chr. Onderw. en Onderwijzeressen, terwijl hij ook zyn tyd en krachten heeft gegeven als Secr. Kerkvoogd van de Ned. Herv. Kerk te Loosduinen. SCHOOLJUBILEA Te Burum (Friesl.) werd deze weeK het 60-jarig jubileum der Chr. School gevierd. Deze school, waarvan hoofd is de heer J. Gie- tema, is een der oudste Chr. Scholen in ons land. Onder leiding van Ds. H. van Hoogen, Chr. Geref. predikant, werd ze in 1871 opge richt, onder veel tegenstand. Ze betrok haar leerlingen 8 KJM. uit den omtrek, een terrein waar thans, de jubileerende meegerekend, zes Chr. Scholen staan. Het jubileum is op feeste lijke wijze gevierd; des middags werden kin derspelen gehouden en des avonds was een bijeenkomst belegd in de Geref. Kerk, waar Ds. I. K. Wessels, van Harlingen, tevoren te Burum, een gedachtenisrede uitsprak, waarby hij zyn uitgangspunt nam in Psalm 78. Vele andere sprekers, afgewisseld door zang en mu- ziek, hebben verder nog het woord gevoerd. ROFFEL-RIJMEN VEERE Voor het schoon stadhuis van Veere Is een steiger opgestaan; Dat wil zeggen: dat men aan de Restauratie is gegaan. 't Rijk, dat meestal In-trekt, trok nu Voor dat goede doel iets uit; Ach, je weet wat bij zoo'n werkje Honderdduizend pop beduidt. Maar we weten ook, hoe zuinig Ons berooide, arme Rijk Met de penninkjes moet wezen; 't Kan niet alles tegelijk. Pluk nu veeren van een kikker, 't Zij dun met of zonder steek, 't Zal je bitter weinig geven En je maakt jezelf van streek. 'k Wil het hier alvast maar zeggen: Als er straks wordt aangebeld, Sta als Hollander je portie In het restauratie geld. We zijn trotsch op het verleden. En dat zijn we dan met recht, Daarom gaan we samenspannen Dat die steiger wordt geslecht. Veere, met z'n mooi verleden, Afgetakeld en verweerd, Zal ervaren, dat we t geven Voor de kunst niet zijn verleerd. (Nadruk verboden). LEO LENS L. T. Nagel. Zeist: D. L. dam en J. Valk. NUkerk. EXAMENS-HOOFDAKTE DEN HAAG. Gel len hebben deelgeni EXAMENS-GYMNASTIEK UTRECHT. 11 Sept. Vrije- en orde-oefeningen. Akte L.O. Geslaagd de dames: C. M Molenaar. Twisk; H. M. Mulder, Leeuwarden; C. M. P. Huvera, Rotterdam; H. Q Hofman. Leeuwarden; J. Hoeflake, Den Haag; C. E. Groenendijk. Amsterdam en M. E. Geel. Buesum. Afgewezen 1 candid&at EXAMENS-ANALYST In October zal te Delft het chemisch—analyst en 2de gedeelte, diplw aanmelden btJ den secretaris van de centrale commissie voor het analyst-examen, Dr. J. van der Lee, W. Buytewechstraat 171 c. Rotterdam. EXAMENS-APOTHEKERSASSISTENT RECTIFICATIE. In de aankondiging gisteren van bovengenoemd e aangifte daarvoor i vóór 17 November. Dit moet zijn 24 September. EXAMENS-MACHINIST DEN HAAG. 11 Sept. Geslaagd voor diploma A da hear W. J G. Kleljn, Den Haag. A. Lastdrager. het „Diploma der Vereeniging van Raden van Arbeid" de heer C. v. d. Wolf te 'Rotterdam; mej. W. Jonkers en de heeren P. Sanders en W. J. Smeulers te SoPlA/a •-0O geurig als e«n sigaor maar zijn kan. Goedkoop door millioenenfabricage Nieuw fabrikaat. INDRUKKEN UIT EGYPTE VII. Ven geen enkel oud volk is zooveel be- end omtrent de zeden en .gewoonten, als de oud-Bgyptenaren. De graven hebben unne geheimen weergegeven en hierin indt men een getrouwe weerspiegeling vaji et leven aan den Nijl vóór vierduizend en ïeer jaren. De oude Egyptenaar leefde met zijn ge- achten blijkbaar altijd vlak hij den dood. let aardsche leven was niets, vergeleken lij het hiernamaals. Slechts een doorgang, en voorbereiding. In het graf werd' alles leegegeven, hetgeen een voortzetten van iet leven op dezelfde wijze zou mogelijk laken. Egoïstisch als de mensch ook toen tas evenals nu, maakten de rijken en de nachtigeji gebruik van hun invloed, om u n rustplaatsen, hijzonder te voorzien van Herlei hulpmiddelen. In deze religieuse ge- iruikcn kwam natuurlijk ook wijziging. In ene bepaalde periode werden de graven voorzien van teekeningen, welke het even van den dag weergaven, d'an van igenlijke gebruiksvoorwerpen Deze eigenschap der Egyptenaren, om alles te zien i,n het licht van den dood, schijnt ook een der oorzaken te zijn geweest van het snel voortschrijden van het Chris tendom in de tweede eeuw na Christus. Evenals in Rome voelden de maatschappe lijk laagste standen zich hijzonder tot de leer van Christus aangetrokken. Hier bene den met al zijn zorgen en moeiten was het niet. Het Christendom liet de heidensche religie direct verre achter zich en begees terde de scharen. Het leven na den dood, van kind-af opgenomen in den gedachten- gang, kwam in hooger, volmaakt licht te staan. Het was hierop, dat de geslachten zich blind hadden gestaard, maar het helaas niet hadden mogen grijpen. Ten zuiden van Kaïro aan den rand van het woestijngebied strekken zich over een lengte van veertig kilometer de piramiden- groepen uit. Daartusschen vindt men aller lei andersoortige begraafplaatsen. Het zand heeft deze laatsten gedurende eeuwen ver borgen voor het oog der menschen, maar steeds meer wordt ontbloot, onderzocht en kan dienen tot het heter leeren van de oude historie. Napoleon, die tot zoo veel den stoot heeft gegeven, opende ook feitelijk Egypte voor den speurzin der geleerden. In 1798 leverde hij slag aan den voet dei- piramiden van Giza. Bij zijn expeditie-legev De Sphinx. bevond zich een aantal geleerden, die direct begonnen met het onderzoek naar de ij ze, waarop de oude Egyptenaren hadden geleefd. Wel werden de Franschen na eenige jaren weer verdreven uit Egypte, maar voor de archeologie werd de poort niet meer ge sloten en alle Europeesche landen, en niet minder Amerika, hebben van hun zonen der wetenschap naar Egypte gezonden, om den sluier steeds verder op te lichten. Het. meest indrukwekkend zijn de pira miden van Giza. Wij hebben ze bij helderen maanavond bezocht, en op den heeten na middag. Maar verre staat de indruk van het bezoek op den laten avond boven dien van den dagtocht. Men moet den Egvptischen sterrenhemel piet zijn vollen gouden maan gezien hebben, om eenigszins de belofte te kunnen begrijpen: „de maan zal u des nachts niet steken, noch de zon d*es daags". Als dan in de woestijn de piramiden zich eerst vanuit de verte afteekenen tegen den diepblauwen hemel en daarna vlak vóór den bezoeker oprijzen, als men indenkt, dat die eindelooze zandvlakte zich uitstrekt honder den en honderden uren, en de gedachten verwijlen bij liet voorgeslacht, dat een ge heel leven ervoor over had. om zulk bouw werk te stichten ter voorbereiding voor den dood, dan voelt imen zich nietiger dan ooit. Een bezoek op den dag roept een kermis- 1 stemming op. Banaliteit vlak naast het diep ernstige. Benden Arabieren met ezels en ka- meelen om op te rijden jioor het mulle zand. Fotografen, die opdringen; bedelaars, die zeuren; en gidsen, die schreeuwen, j Deze allerberoemdste piramide is gebouwd [door Cheops omstreeks 2800 vóór Christus, j Rust heeft men zijn overschot echter niet ge gund. Hij stond op een gespannen voet met de priesters, wijl hij zijn werklieden zelfs geen tijd gunde om de tempeldiensten mee te maken. Nauwelijks begraven, toen men zijn. ijzeren hand niet meer voelde, is zijn lijk uit den grafkelder gehaald en prijs ge geven aan de vernietiging. Vrijwel de eerste daad van een pharao was zijn graf te doen bouwen. Zóó ver trouwd was men met den dood. De meeste menschen spreken er niet gaarne over. De pharao maakte echter dagelijks zijn inspec tie-tocht naar het monument, waarin lnj zou komen te rusten. Alen heeft de vraag gesteld, hoe elke vorst er in kon slagen zulk een grootsch graf monument gereed te krijgen, waar slechts weinigen een lange regeering werd gegund. Het blijkt, dat eerstvbegon,nen werd het vol ledige graf met zijn kamers af te doen wer ken. Daarna werd aangevangen met het zoogenaamde mantelwerk. Hoe langer de vorst bleef leven, hoe grooter dat mantel- werk kon worden. Aan de piramide van Gheops is twintig jaar gewerkt door 100.000 menschen. nadat eerst tien jaar was besteed aan den voor- arbeid, in welken tijd het eigenlijke graf gereed was gekomen. Horodotus deelt mede, dat per jaar drie maanden gewerkt werd, namelijk in den tijd van de N ij lo verst roo mingen, wanneer de landarbeid noodwendig stil moest staan. De grondoppervlakte be draagt vijf en een half hectare. Ongeveer twee millioen driehonderdduizend steenen van ruim 1 kubieke meter inhoud waren noodig voor den bouw. Voor het vervoer A an deze steenen had Cheops een aparten weg laten aanleggen van den Nijl naai' die grens van het woestijngebied. De piramide is gebouwd in den vorm van een trap. Zoo was het mogelijk de steenen van trap op trap omhoog te hijschen. Dit klaar te spelen zonder moderne hijsch- ïnachines onder brandende zon is een ver bazend kunststuk geweest. De steenen zelf werden uit de rotsen gehouwen, op maat ge maakt en voorzien van een soort witte kalk- specie. De piramide, hoog 150 M. of de helft van den Éiffeltoren, kan bestegen worovn. Ge makkelijk gaat dat niet. Zoo nu en dan ziet men echter een reiziger den tocht aanvan- gen met behulp van een paar Bedouïnen. Voor Alpen toeristen schijnt Ihierm nogal bekoring te liggen. Natuurlijk beproeft iedereen enkele treden mee te maken. Maar van de Hollanders is niemand boven aan geland. Het inwendige van de piramide is bereik baar door een donkere gang. Eerst komt men in een groote hal en daama in de zooge naamde koningskamer. Hierin is niets meer te vinden dan een enkele sarkophaag. Cheops stoffelijk overschot heeft er, als wij reeds vertelden, slechts korten tijd in ge weest en de meegegeven gebruiksvoorwerpen zijn gestolen geworden vóór de archeologen hu.ii wctenschappelijken arbeid konden aan vangen. Naast deze groote piramide bevinden zich twee kleinere en verder het koningskerkhof, waar de hooge d'ienaren der kroon en ook de bedienden begraven werden. Het is dit groote doodenrijk, dat geleerden van vele landen tot zich heeft getrokken, vooral Duit9che en Amerikaansehe. Naar allerlei musea zijn gevonden voorwerpen gezonden. Kaïro en Londen kunnen den groots ten rijkdom vertoonen. Talrijke boeken zijn gewijd aan de ge schiedenis en de schatten der piramiden en der overige oud-Egyptische begraafplaatsen. Van dit piramidenveld neemt niemand af scheid zonder eerst den Sphinx bezocht te hebben. De sphinx is een groote liggende leeuw met een koningskop en bedoelt wacli- ter te zijn van deze heilige omgeving. Zij rust op dien bodem van een put, waaruit steenen zijn gehouwen voor den piramidebouw. De lengte van den leeuw is 73 meter, de hoogte ruim 20, de niond 2*4 meter en het oor ruim 11/3. De kop is erg beschadigd. Meer dere malen is deze sphinx weer opnieuw uit gegraven geworden. Het woestijnzand had ze dan aan het gezicht onttrokken. In 1SS6 is dit voor de laatste maal geschied. Bij een sphinx-bezoek be hoort een kameelrit door het mulle zand. De meest koud bloedige reiziger is niet eer der voldaan of ook hij moet op het schip der woestijn ge troond hebben. Met dank baarheid verlaat hij echter ook weer gaarne den hoogen zetel. Het betreft een sport, waarmede de Europeaan nog niet vertrouwd is. Maar de Arabieren maken van de ge legenheid gebruik den ama teur-rijder geweldig to snij den. Er zijn vaste prijzen, heet het, maar in gunstigen zin mag hiervan worden af geweken en vooral de dames weten geen weg met de pias ters en zij worden het kind van de rekening. Tegen de handige schelmen, die om de piramiden zwerven, kan een tourist, die slechts een kort bozook aflegt, niet vaak op. Het in feuilleton V genoem de boek „der Islam in Ost- Afrika" door dr. tyrhard Reusch, is thans in ons bezit. Binnenkort zullen wij op dit interessante boek nader terug komen. Het zesde artikel stond In ons blad yan Woensdag 9 September.

Nieuwe Leidsche Courant | 1931 | | pagina 5