Jlirmue £riltsctje(tfourant U HOUTHANDEL U j, VAM SCHIJNDEL CO. ABONNEMENT: Per kwartaal 1 3.25 (Beschikkingskosten 0 15.) Per week 0*25 Voor het Buitenland bij Weke- lijksche rending 6*"" Bij dagelijksche zending 7.— Alles bij vooruitbetaling Losse nummers 5 cent met Zondagsblad TVz cent Zondagsblad niet afzonderlijk verkrijgbaar Daaeliiks verschijnend Nieuwsblad voor Leiden en Omstreken Bureau: Breestraat 123 Telefoon 2710 (na 6 uur 3166) Postbox 20 Postgiro 58936 N0 3455 ZATERDAG 12 SEPTEMBER 1931 \DVERTENTfEN: Van 1 tot 5 regels... K22Y, van 1—5 regels 230 Elke regel meerM5 Bij contract belangrijke korting. Voor het bevragen aan 't bureau wordt berekend 0.10 12e Jaargang Dit nummer bestaat uit VIER bladen EERSTE BLAD. DE DAAD De eenheid in hetnationale wordt misschien in geer. land sterker betracht, dan in Engeland. Tijdens den Boeren oorlog verzette Lloyd George zich wel tegen het imperialisme van Cecil Rhodes en Chamberlain, en in 1914 was Mac Donald een anti-oorlogsman, maar in geen van beide gevallen ging het vm het bestaan van Engeland zelf. Right or wrong, my country, geldt voor eiken zoon van Albion. Gelijk of ongelijk, voor mijn vaderland sta ik. De Engelsche socialist, misschien op een paar extremen na, zal er niet aan denken ten opzichte van de koloniën een houding aan te nemen als de Neder landsche sociaal-democraat gaarne dóet, wanneer het om onze overzeesche ge westen gaat. Elke Engelschman weet, dat de wel vaart van het rijk afhangt van de een heid van het geheel. Hoogstens is er een graadverschil bij het beantwoorden der vraag, hoe ver men kan gaan bij het verleenen van medebestuur aan de in- landsche bevolkingen. Een Engelsche socialistische regee ring doet de steunpunten van het Engelsche rijk, verspreid over alle werelddeelen, even stevig bewaken als 4 de meest conservatieve. In Kaïro'zagen wij vóór kort nog hoe de Engelsche militairen géreed stónden om de veilig heid der vreemdelingen daadwerkelijk te waarborgen. In ons land heult de sociaal-demo cratie met elke beweging, welke onze koloniën .los wil maken van het moeder land, al staat hierbij onze welvaart op het spel. Het is dus niets geen wonder, dat het in Engeland mogelijk: is politiek ver van elkaar afstaande staatslieden een tijdelijk verbond te zien sluiten om een dreigend groot gevaar te stuiten. Het is dit pogen, hetwelk op dit oogenblik het benauwende Duitsche vraagstuk in de publieke belangstelling heeft achteruit gedrongen. Engeland staat niet meer onbetwist aan het hoofd der voiken. 'Nog is het 't .grootste koloniale rijk. Nog heeft het de machtigste vloot der wereld. Nog houdt het de voornaamste handelswegen onder ziin hoede. Maar het is niet meer zoo, dat niemand tippen kan aan deze heer lijkheid. Hier is' het een deelen met anderen, en daar is het een beslist min der worden. Engeland heeft ontegenzeggelijk in het spel der volken een teruggaande beweging aangenomen. Misschien tijde lijk, misschien voor goed. Tijdelijk zal het zijn, als de in het volk aanwezige krachten evenals vroeger de eenheid des rijks als het hoogste goed beschou wen. Voor goed, wanneer de klassen tegenstellingen zich, als in andere lan den, steeds meer toespitsen. In onder linge vertering zal dan de eenmaal sterkste burcht der wereld steeds meer aan* aanzien verliezen. Dat zal zelfs in het ongunstigste geval een proces van jaren zijn. Zulke groote krachten van ondervinding, van diplomatiek beleid, van economisch ver mogen en ook van rijkdom schuilen in het Engelsche volk, dat hier nog lange tijden van kan worden geprofiteerd. Ditmaal lag een extra dreigend ge vaar wel vlak bij de deur. In onze hedendaagsche samenleving geldt het meer dan ooit: Zonder geld geen Zwit sers. Zoolang het hart der finantieele wereld in Londen klopte, kon men hier door de stijgende economisch0 moeilijk heden althans het hoofd bieden. De steeds groeiende schaar van werkloozen kon door de natie gedragen worden, al ging het steeds meer knijpen. Een des kundige Engelschman verzekerde ons pas, dat een millioèn werkloozen zijn land niet onoverkomelijke bezwaren zou oplegger., maar thans loopt het tegen de drie millioen. Daar werd ineens duidelijk, dat het Engelsche pond begon te wankelen. Men moge dan nog zoo los zitten aan het geld, men moge terecht opmerken, dat alle geldelijke bezit slechts een be trekkelijke waarde vertegenwoordigt, er zal wel geen goed functionneerende maatschappij kunnen worden ingericht zonder het geld als ruilmiddel. Verliest het muntstelsel, hetwelk een land heeft, zijn vastheid, zoo wankelt alles. In Duitschland, Oostenrijk en Rusland is ellende op ellende gestapeld door het inzakken van mark, schilling en roebel. Waarschijnlijk heeft Engeland dit gevaar zelf bevorderd, door goedkoop geld op te nemen en het duur reit te zetten in Duitschland, waarbij het risico van een schuldenaar, die niet betalen en aflossen kan, uit het oog is verloren. Maar een minstens even voorname reden is, dat de staatshuishouding van Engeland zóó kostbaar was geworden, dat, met het zich voortzetten van de handelsinzinking, een débacle onver mijdelijk zou zijn, indien niet snel werd ingegrepen. Verlokt door de schijnwelvaart van eenige jaren, hebben talrijke groot bedrijven zich laten verleiden tot op slorpen van steeds grootere kapitalen, en zijn de overheidsinstituten haard steden geworden van bureaucratie. Zij zijn beide in hun soort hun bestuurders over het hoofd gegroeid, en zij zullen beide slechts door de koene daad kun nen worden gered. Het lag in allen gevalle geheel in de lijn der historie, toen men in Engeland besloot het der natie dreigend gevaar door een nationaal optreden, dat wil zeggen door tijdelijk de politieke ver schillen te overbruggen, terug te drin gen. Toen Mac Donald tot de erkenning kwam, dat slechts op deze wijze de in storting van het pond sterling viel te keeren, zal hij gehoopt hebben, dat ook zijn geestverwanten, de sociaal-demo craten, het oude beproefde Engelsche middel van samenwerking, althans in meerderheid, zouden willen in toepas sing brengen. Dit liep op teleurstelling uit. Bij ons werd eenmaal, wij nemen aan zonder dat men de volle beteekenis hiervan in zag, van socialistische zijde gezegd, dat een „beetje inflatie" niet zoo erg was. Dit hebben wij ook vernomen uit den mond van Mac Donalds vrienden, welke hem in den steek lieten, en dus gingen zij voor de daad in zijn volle conse quentie terugdeinzen. Hoe die daad moest worden gesteld in een ander land, kan van hieruit niet precies worden beoordeeld. Maar wel kan ge zegd worden, dat in het belang van het geheel, niet in het minst in het belang van den werkenden stand, paal en perk moet worden gesteld, in Engeland vooral, aan het uithollen van de wel vaart. En dit uithollen geschiedt, als de tering niet wordt gezet naar de nering. Vroeger heette het zoo vaak, op sociaal, op industrieel, op wetenschap pelijk terrein Germania docet, Duitsch land leert. Die tijd is voorbij, althans voorloopig. Germania is meer een baken in de woelige volkenzee. Thans hopen wjj wel, dat van Enge- lands voorbeeld leering uitgaat. Ook voor ons land, voor zijn landsregeering, voor zijn gemeentebesturen. De daad moet gesteld. En daarmede zal niet het minst het belang der kleinen, der ge ringen worden gediend. Al wil men het onder hen vaak anders voorstellen. Dat daarbij de rechtvaardigheid moet wor den betracht, spreekt overigens vanzelf. BINNENLAND. OFFICIEELS BERICHTEN DEPARTEMENT VAN ARBEID. Bij beschikking van den minister Arbeid is te rekenen van 8 Sept. 1931 aan mejuffrouw J J. van Eek wegens huwe lijk eervol ontslag verleend als adjunct commies bij het Departement van Arbeid, Handel en Nijverheid en is te rekenen van denzelfden datum bevorderd tot adj.- commies bij genoemd Departement W. H. L. Kasteel, thans schrijver le k. ONDERSCHEIDING. Bij Kon. besl. is de eere-medaille der Orde van Oranje-Nassau, bij bevordering, in goud toegekend aan J. Schuitmaker directeur van de Amsterdamsche Tram- Harmonie te Amsterdam. WATERSTAATSBESTUUR. Bij Kon. besl. zijn aan de Staatscommis sie. ingesteld bij Kon. besluit van 21 Apiil 1892. no. 4, ten einde de Regeenng van advies te dienen omtrent de wettelijke regels, die ten aanzien van het water staatsbestuur behooren te worden gesteld, togevoepd als leden, uitsluitend voor net onderzoek en het rapporteeren door die commissie omtrent het vraagstuk van re geling van de bebouwing in verband met het verkeer langs de wegen: Mr. L. I.Ip- taert Peerbolte, ir. H van der Kaa. hoofd inspecteur van de Volksgezondheid (Volks huisvesting), G. J. van den Broek, hoofd ingenieur-directeur van den Rijkswater staat in de directie Wegenverbetering, en H. P. J. Bloemers, burgemeester van Gro ningen. STOOMWEZEN. Bij Kon. besl. is met ingang van 15 Sept. 1931 benoemd tot technisch ambtenaar voor bet Stoomwezen de heer J. Tap, tc IJmuiden, gemeente Velsen. De benoemde technische ambtenaar voor het Stoomwezen J Tap. is met ingang van 15 Sept, 1931 werkzaam gesteld in het Gde district van het Stoomwezen, ter stand plaats Groningen. I I BUITENLANDSCHE ONDERSCHEIDING. Bij K. B is aan H. Ch. G. J. van de. Mandere te Wassenaar verlof verleend tot I het aannemen van het vreemde eere-t.ee- ken Officier der Orde van den Witten I Leetrw van Tsjecho-Slowakije: HET PETITIONNEMENT EINDTOTAAL: 2.438.908 Wij ontvangen het volgende communiqué ïn de Vereèniging „De Nederlandscne Dagbladpers". Het petitionnement voor Internationale Ontwapening is in totaal1 door 2.438.908 Ne derlanders boven de 18 jaar geteekerid. Dit resultaat heeft onze verwachtingen aanmer kelijk overtroffen. Reeds is op ondunnelzin nige wijze gebleken dat deze uitspraak van de groote meerderheid der rolwassen Neder landers zoowel in ons land als daarbuiten diepen indruk heeft gemaakt, en ook buften de grenzen een stimuleerenden invloed van beteekenis zal uitoefenen. Wij zijn er troxs-'h op dat door alle dagbladen van alle politie ke richtingen en door alle neutrale dagbla den eendrachtig en met overtuiging v deze groote zaak gestreden is. Wij zijn ook van' overtuigd dat de intense weken lange campagne, voor dit petitionnement in onze bladen gevoerd, een blijvende uit werking in den grooten strijd tegen aen oorlog zal hebben. In den loop der volgende week zal het petitionnement door een delegatie van de Nederlandsche Dagbladpers te Genève wor den aangeboden. De voorzitter van de N D. P. zal daarbij een rede houden en poe gecalligrafeerde oorkonde aanbieden. Zijn rede zal worden beantwoord door den pre sident van de Assemblee van den Volken bond, M. Tituiesco, die zich met groote in stemming en warmte bereid heeft ver klaard, het Nederlandsche petitionnement in ontvangst te nemen. Dat wij het thans reeds aanbieden, ter wijl de Ontwapeningsconferentie voor he bruari 1932 is vastgesteld, vindt zijn reden in onze hoop dat het Nederlandsche voorbeeld in andere landen navolging zal vinden. De machtige aandrang van don internationale volkswil tot het doen wel slagen van de Conferentie zal nierdoor nog belangrijk worden versterkt. NEDERLAND-BELGIE DE ANTWERPEN-RIJNVERBINDING Aan het Hdbl. wordt uit Genève gemeld: Naar aanleiding van het bericht, dat ver schenen is in het „Dagblad v. Noord-Br." omtrent de Nederlandsch-Belgische onder handelingen en volgens hetwelk er sprake zou zijn van een Schelde—Rijnkanaal, dat zich niet zou houden aan de tusschen- wateren of de geografische scheiding, die tot dusver als grondslag van elke oplossing door de Nederlandsche regeering en de Nederlandsche publieke opinie werd gesteld hebben wij in bevoegde Nederlandsche kringen, alhier, naar de juistheid hiervan geïnformeerd. Hoewel men geen aanleiding aanwezig acht om alle berichten van dezen aard officieel tegen te spreken, kunnen wij met groote zekerheid melden, dat dit bericht volkomen ongegrond is en dat er geen enkele wijziging is gekomen in het regee- ringsstandpunt, zooals dat indertijd in de Eerste Kamer en in de nota's, die tusschen Den Haag en Brussel zijn gewisseld, door den Nederiandschen minister van buiten- landsche zaken is uiteengezet. Uit die stukken en redevoeringen blijkt voldoende ,dat de Nederlandsche regeering geenszins zal afwijken vari de grenzen, die zij zich gesteld heeft en waarbinnen een oplossing, zooals het „Dagblad van Noord- Brab.", die voorstelt, geenszins zou vallen. MOBILISATIESLACHTOFFERS Verschenen is de Memorie van Antwoord aan de Tweede Kamer over de wetsontwer pen tot wettelijke regeling inzake het ver leenen van geldelijke uitkeeringen aan du mobilisatieslachtoffers en tot wijziging en verhooging van het achtste hoofdstuk der Rijksbegrooting voor het dienstjaar 1931 (uitkeeringen aan de z.g. mobilisatie-slacht offers). Naar de raeening der regeering, die op het standpunt staat, dat de toekenning van financieele hulp afhankelijk dient te zijn van de persoonlijke omstandigheden van be trokkenen, kan op deze wijze niet alleen aan allen, die redelijkerwijs als z.g. mobilisatie- slachtoffers kunnen worden aangemerkt, financieele hulp uit 's Lands kas worden geboden, maar bovenal zal die hulp al doende kunnen zijn, nu de steunverleening beperkt zal blijven tot diegenen onder hen. die daaraan ook werkelijk behoefte blijken te hebben Uitvoering van de voorstellen der commis sie ad hoe zou ruim 21/£ millioen meer ge kost hebben dan tot dusver aan de z.g. mo- bilisatieslachtnffers werd ten koste gelegd. Gedurende het jaar 1930 zijn aan 7S8 per sonen uitkeeringen gedaan krachtens de wet van 13 Mei 1927 tot een gezamenlijk bedrag van f 206.300. BEMOEDIGENDE MINISTERIEELE WOORDEN In een gelukwensch aan den Raad van Beheer der Koninklijke Nederlandsche Jaar beurs schreef de Voorzitter van den Raad van Ministers Jhr. Mr. Ch. J. M. Ruys de Beerenbrouck de volgende voor geheel ons volk bemoedigende woorden: „Inderdaad zijn de tijdsomstandigheden niet alleen voor het bedrijfsleven, maar voor het geheele volk moeilijk. Wij mogen echter niet het geloof in een betere toe komst verliezen. De wereldgeschiedenis leert, dat de volken in de moeilijkste tijden van hun bestaan hun grootste kracht van willen en van kunnen hebben ontplooid. In onze eigen geschiedenis zijn zoovele voor beelden te putten, dat het Nederlandsche volk in dezen den toets van vergelijking met andere volkeren kan doorstaan". LANDBOUWONDERWIJS. Bij beschikking van den minister vat Binne-nlandsche Zaken zijn voor hoi tijo vak van 1 October 1931 tot 1 October iy.J2 wederom benoemd tot leeraar aan de RijksJlandbouwwinterschool te Dragten G de Groot, W. van Marie en D. Rijpkema, all Dn aldaar. NOODLANDING TE LEIDSCHENDAM VROUWEN IN POSITIE moeten trachten indien zij last hebben van moeilijken stoel gang, daaraan een eind te maken, door het gebruik van het natuurlijke „Franz-Josef*, bitterwater. Te Leidschendam had gisteren een noodlanding plaats van een militair verkennings vliegtuig uit Soesterberg. Bij het landen geraakte een wiel in een greppel, met het gevolg dat de machine op den neus kwam te staan. De schade was aanzienlijk. VEREEN. VOOR VOLKENBOND EN VREDE Het D. B. van bovengenoemde organisatie, bestaande uit de heeren Jhr. Mr. Dr. H. A. van Karnébeek, Voorzitter, Mevrouw Mr. C. Bakker—van Bosse, ondervoorzitster, Prof. Mr. A. Anema, Mej. L. C. A. van Eeghen, Mevr C. A Kluyver, Mr. J. Limburg, Mr. A. van Rijckevorsel, Prof. Dr. J. R. Slote- maker de Bruine, W. II. Vliegen, Mr. S. K. D. M. van Lier, Penningmeester, H. Ch. G. J. van der Mandere, algemeen-secretaris, Mr. A. A. Reepmaker, 2e secretaris, verzoekt ons onderstaand adres te publiceeren, aan welk verzoek we gaarne voldoen. Want naast de bekende petitiorinementsactie die kort ge leden door de pers zelf is gevoerd, heeft dit ondernemen weer zijn eigen beteekenis. Hoe meer materiaal aan de Ontwapeningsconfe rentie in handen wordt gegeven hoe beter. Ze kan zich dan te heter een oordeel vormen van helgeen onder de volkeren leeft en kan ha-ar vcordeel doen met de verschillende belichting, die door de onderscheidene ac ties op haar arbeid wordt geworpen. RECHTERLIJKE MACHT Het Bestuur van genoemden Bond heeft de plaats gehad hebbende audiëntie bij den Minister van Justitie besproken en naar aanleiding daarvan zich voorgenomen thans een adres tot de Tweede Kamer der Staten Generaal te richten, om le. wijziging in de werking der Bijzondere Dienst-Commis- sie 'te bevorderen en 2e. te. komen ,tot alge- heele gelijkstelling' met de Departements ambtenaren, HET MEMORANDUM VAN DEN RAAD VAN VLAANDEREN In „De Dietsche Gedachte" geeft H.M. een overzicht van het onlangs ook door ons uit voerig behandelde memorandum van den Raad van Vlaanderen over België's buiten- landsche politiek. Met instemming haalt hij daarna 't oordeel aan van Prof. Dr. J. de Lou ter over het memorandum, die schreef, deze weloverwogen manifestatie van een bevriend volk ook voor ons vaderland van het groot ste gewicht te achten, daar zij treffend open baart sommige veronachtzaamde factoren en verhoudingen en den onnadenkenden en argeioozen lezer of toeschouwer niet ver moede of miskende wondeplekken in onze onmiddellijke nabijheid ontdekt, Welka ook ons aangaan, zoo al niet bedreigen. „Het is, schrijft H. M. te wenschen, dat dit memorandum er toe moge bijdragen om de oogen te openen van de belanghebbende regeeringen, die nu bij hun voorbereiding van de a.s. Ontwapeningsconferentie o]>- nieuw worden gewezen op de noodlottige rol van de verdwaasde Belgische bewind voerders als werktuigen van Frankrijk. d.H door zijn nog steeds ten top gestegen mili tairisme den wereldvrede bedreigt; inzon derheid van de Nederlandsche regecring, nu de onderhandelingen voor een Nederlandsch- Belgische verdrag weer zijn hervat." Aangezien de Algemeene Raad van oordeel blijft, dat het in het belang van een be vredigende ontwikkeling van het zieken fondswezen moet worden geacht, indien tus schen de Ned. Maatschappij en de \lge- meene Raad een goed geregelde samenwer king tot stand zou kunnen komen, conclu deerde hij tot zijn voldoening, dat de Ned Maatschappij bereid is, het contact tus schen haar en de Algemeene Raad te her stellen. Verder besloot de Algemeene Raad, zich tot de Minister van Arbeid, Handel en Nij verheid te wenden, ten einde de Minister te bewegen, een spoedige behandelins der aanhangige Ziekenfondswet wel te willen bevorderen. VOLKS- EN SCHOOLBADEN De 29e conferentie van de Nederl. vereeni- ging voor volks- en schoolbaden wordt heden te Hilversum gehouden. Aan de conferentie zijn verbonden een officieele ontvangst door het .gemeentebestuur en een bezoek per auto aan het zwembad Uytwyck en de LoOs- dnechtsche plassen. DE INDIE POSTVLUCHTEN De „Ooievaar" vertrok gisteren te 6.30 uit Allahabad en arriveerde, na een tusschen- landing van 11.08 tot 11.43 te Calcutta, om 16.15 te Akvab. Het vliegtuig Raaf is gister om 4.17 uit Bushir vertrokken, van 9.17 tot 10.04 te Bag dad en van 16 uur 40 tot 17 uur te Gaza heeft het een tusschenlanding gemaakt en is om 18 uur 55 te Caïro geland. Aan boord alles wel. W. KOREVAAR t In het Rusthuis „Huize Rehoboth" te Drie- bergtn overleed de heer W. Korevaar, die jaren lang in de gemeente Alblasserdam eu-n vooraanstaande plaats innam. Als raads lid heeft hij zitting gehad vanaf 7 Dec. 1911 tot 1 Sept. 1931. Op 20 Mei 1924 werd hij gekozen tot wethouder en hij bleef dit tot het einde van zijn raadslidmaatschap. Verder was hij voorzitter van de commissie van het Grondbedrijf, lid der Gezondheidscommissie ta Sliedrecht er. bestuurslid van de Bouwver- eer.iging „Alblasserdam". Verder bekleedde hy nog een bestuursfunctie in den Bond van Aannemers en in de PlaatseL Patroonsbond. Ook was hy bestuurslid van de Chr. Hist, kiesvereeniging. Jarenlang heeft hy de Ned. Herv. Kerk gediend als diaken en daarna als kerkvoogd. Voorts was hy voorzitter van de vereen. Bond van Chr. Scholen voor Alblas serdam en omstreken en jarenlang bestuurslid en voorzitter van de vereeniging voor Chr. Nat. Schoolonderwijs te Alblasserdam. De overledene bereikte den leeftijd van ZIEKENFONDSWEZEN Donderdag vergaderde to Amsterdam de Algemeene Raad ter Bevordering van hot Ziekenfondswezen, welke wordt gevormd door vertegenwoordigers van het Neder landse!) Verbond van Vakvereenigingen. het Christelijk Nationaal Vakverbond in Neder land en de Landelijke Federatie ter Be hartiging van het Ziekenfondswezen. De Algemeene Baad hield zich in deze vergadering o.m. ook bezig met een be spreking van het antwoord, dat was inge komen naar aanleiding van het tot do Mi nister van Arbeid, Handel en Nijverheid gerichte verzoek, om in verband met de gerezen moeilijkheden tusschen de Nederl. Maatschappij tot Bevordering der Genees kunst en de Algemeene Raad wel bemidde ling te willen verleenen. Uit het antwoord, vanwege de Minister ontvangen, is gebleken, dat het Hoofdbe stuur der Maatschappij er op het oogen blik de voorkeur aan geeft, zijnerzijds te trachten het geregeld contact te herstellen en te streven naar een oplossing van het geschil. CHR. PH1LANTR. INRICHTINGEN Het bestuur van den Centraal Bond voor Inwendige Zending en Christelijk Philan- thropische Inrichtingen deelt mede. dat, we gens bijzondere omstandigheden, de Jaarver gadering, die aanvankelijk bepaald was op 12 en 13 October a.s. te Utrecht, wordt uit gesteld tot 1932. Tot dien tijd blijven der halve ook aangehouden het rapport van Mr. A. de Graaf over: „De verpleging van jon gens", in aansluiting waaraan Dr. L. Lam- merts van Bueren zou inleiden het onder werp: „De verpleging var meisjes" en het referaat van Prof. Dr. J. R. Slotemaker de Bruine over: „De sociale opleiding van pre dikanten". KOLONIALE TENTOONSTELLING GEDENKBOEK. Aan het door de Vereeniging Oost en West, ten bate van het Steuncomité Parijs uit te geven Gedenkboek, dat zal heeten: „Nederland te Parijs in 1931", gedenkboek van de Nederlandsche deelneming aan de internationale koloniale tentoonstelling, ver leenen o. a. medewerking Prof. dr. J. C. van Porde, de heeren P. A. J. Moojen on R. Zui- derhoff. De redactie is opgedragen aan dr. H. II. Zeylstra Fzn„ te Deventer, lid van het hoofd bestuur der vereeniging. Voornaamste Nieuws. (blz. 1). Het eind totaal van het petitionnement der Nederl. Dagbladpers: 2.438.908 handteeke. ningen. (blz. 2.) Een rede van Briand in de Volkenboncis- irgadering kleedt het Franeche verzet te. gen ontwapening in schoons woorden. De neutralen dienen een resolutie in, waarin het bewapeningsvacantie-vooretel van Grandi is belichaamd. De bezuiniging in Engeland. Een cycloon heeft de stad Belize in Hon duras nagenoeg geheel verwoest Honderden dooden, nog meer gewonden en dakloozen. De cycloon ging gepaard met een vloedgolf, (blz. 3) Congres der Galv. Studenten Beweging te Hedenmiddag had de eluitingszitting plaats van de Vereenigde Kamers der Sul. ten-Generaal. (blz. 5.) De Brabantsche Industriedagen. Indrukken uit Egypte. (VII). (blz. 9). Te Zwolle werd opgericht de Jonge Chr, Boeren- en Tuinderebond. Harderwijk, door Dr. M. H. A. v. d. Valk. geen gek Dames en kinderkleeding ftrrt kijken f HOFWEG S DEN HAAG I BOTTERDAM Alléén: Hofweg 6 Hoogstraat h. Spnl PERSONEELE- EN WEGEN BELASTING Naar de Kon. Ned. Automobiel Club ons mededeelt, mag met zekerheid verwacht wor den, dat binnenkort op de wegenbelasting- kaart zal worden vermeld, dat de betaling van wegenbelasting den houder van een automobiel niet ontslaat van de verplichting tot het doen van aangifte binnen 14 dagen van die auto voor de Personeele Belasting; deze verplichting geldt natuurlijk alleen voor nieuw aangeschafte of overgenomen wagens. De vermelding is noodig gebleken, aangezien zich herhaaldelijk moeilijkheden hebben voorgedaan tengevolge van onbe kendheid met deze verplichting. ROTTERDAM DE BEVOLKING GAAT ACHTERUIT In de maand Augustus is de bevolking van Rotterdam met inbegrip van Hoek van Holland verder teruggeloopen. Op 31 Juli 1931 bedroeg het totaal 585480, tegen een maand later van 585.351, alzoo een achter uitgang van 129. Deze achteruitgang wordt nog geaccentueerd door het feit, dat het inwonertal van Hoek van Holland met 28 vooruitging en thans 3768 bedraagt, waar door dus de achteruitgang te Rotterdam 157 bedroeg. Te Rotterdam (zonder Hoex van Holland) vestigden zich in Augustus 1515 en vertrokken er 2247 personen. GEVAARLIJK PSYCHOPAAT AANGEHOUDEN De Rotterdamsche politie werd telefonisch gewaarschuwd, dat een gevaarlijk psycho paat uit het Asyl te Leiden was ontsnapt cn vermoedelijk in de richting Rotterdam vertrokken. De Rotterdamöche politie heeft de Over- eehïesche politie gewaarschuwd, die korten tijd daarna achter op een vrachtauto eon man zag zitten, wiens signalement overeen kwam met dat van den ontvluchte. Men is de auto tot Rotterdam gevolgd en heeft den psychopaat op den Cooleingel aan gehouden en naar het hoofdbureau van po litie overgebracht. ZWOLLE Dr. J. M. WENTZEL Dr. J. M. Wentzel, practiseerend genees heer alhier is benoemd tot Geneesheer-Direc teur van het ru;.thuis Moria en het sanato- Eriea te Nunspeet. Dat Dr. Wentzel stad gaat verlaten zal inzonderheid dcor zyn vele natienten, maar ook door ve len, die hy in stilte weldeed, worden betreurd HOOFDKANTOOR. OPSLACPLAATSCN OOSTZEEDIJK No 228. R'DAM ZAGERIJ CN SCHAVERU NASSAUHAVEN B0ERENGAT

Nieuwe Leidsche Courant | 1931 | | pagina 1