JMetttw geitad\t (ümtraul qéén qe!3 f ABONNEMENT: Per kwartaal 3.25 (Beschikkingskosten 015.) Per week 0.25 Bij dageJijksche zending 7«— Alles bij vooruitbetaling Losse nummers 5 cent met Zondagsblad 7V2 cent Zondagsblad niet afzonderlijk verkrijgbaar Daaeliiks verschijnend Nieuwsblad voor Leiden en Omstreken Bureau: Breestraat 123 Telefoon 2710 (na 6 uur 3166) Postbox 20 Postgiro 58936 VRIJDAG 11 SEPTEMBER 1931 No. 3454 ADVERT NTTEN: Van 1 tot 5 regelsj 45 F.Ike regel mepr0.22VS Ir.gez. Mededeelingen van 1—5 regels 2.30 Elke regel meer0.45 Bij contract belangrijke korting. Voor het bevragen aan 't bureau wordt berekend 0.10 12e Jaargang Uit nummer bestaat uit TWEE bladen EERSTE BLAD. IN AFWACHTING. Aller belangstelling gaat op dit oogenblik uit naar wat de landsbegrooting Dinsdag aanstaande zal te zien geven. Minister De Geer heeft altijd het oor der natie, wanneer hij zijn Millioenennota ten gehoore brengt, maar ditmaal zal dit zoo zijn in bijzondere mate. Verschillende geruchten beginnen d'e ronde te doen. Definitief weet niemand iets. 't Is afwachten, en men doet goed niet op de feiten vooruit te loopen. Maar dit is wel zeker, dat ook straks veel gevraagd zal worden van de verantwoorde lijkheid van het Nederlandsche parlement. Wij spreken met opzet van het Neder landsche parlement, omdat feitelijk elk ander parlement in elk ander land voor dezelfde verantwoordelijkheid staat. Mis schien dat Frankrijk hierop een uitzonde- ving maakt, maar dit heeft toch weer andere zorgen. Het handhaven van een abnormale machtspositie brengt ook heel wat zorgen mede. En straks komen hier ook zeker een maal dezelfde vraagstukken de aandacht vragen. Overigens, alom de dringende eisch, door het leven zelf gesteld, om terug te vallen op een anderen finantieelen grondslag. Hieraan ontkomt geen enkele maatschap pelijk» stand en geen enkel land. Dalende inkomsten en bijna vastgevroren vaste lasten. In dit laatste zit juist de groote moeilijkheid. Een verstandig geleid gezin kan, als de inkomsten dalen, besluiten wat goedkooper te gaan leven. Het loopt hier slechts over enkele personen. Een bedrijf vindt al meer bezwaren op zijn weg. Ook daar stuit men op periodiek teruckeerende lasten, welke nauw verbon den zijn met de belangen van de personen, aan het bedrijf verbonden. Maar bij gemeente en rijk is- het wel het allermoeilijkst. En toch moet van;hier af het voorbeeld gegeven worden aan de burgerij. Waar de rijksinkomsten snel; [zeer snel zijn gedaald on nog meer zullen dalen, zul len de vaste lasten niet op dezelfde hoogte kunnen worden gehandhaafd. Met kunst- en vliegwerk kunnen wellicht voor een enkel jaar de inkomsten worden opgeschroefd, doch dit beteekent meteen de verzwaring der toch al groote moeilijkheden van het maatschappelijk leven. Slechts door versobering van het geheele staatsbestuur zal het mogelijk zijn dit te doen aanpassen aan de nieuwe economische basis, waarheen de samenleving op. weg is. Nog enkele dagen, en wij zullen weten, of de begrooting voor 1932 de aanwijzigingen bevat, of onze regeering oog heeft voor den econoraischen ernst der tijden. BINNENLAND. officieele berichten NOTARISSEN. Bij Kon. besl. is benoemd tot notaris bin nen het arrond. Zwolle, ter standplaats Kampen, J. van Willigen, candidaat-nota- ris te Ammerzoden; is jjenoemd tot notaris binnen het arrond. 'Almelo, ter standplaats Haaksbergen, H. E. J. Berendsen, cand.-notaris te Nijmegen. ONDERWIJS. Bij Kon. besl. zijn wederom benoemd tot leeraar aan de R.H.B.S. te Sappemcer G. J. van-der Linde en Dr. F. H. Cohen; is tijdelijk benoemd tot leeraar aan de R.H.B.S. te Oostbung G. Postma, te Am sterdam. POSTERIJEN. Bij Kon. besl. zijn, ingaande 1 September 1931, in vasten dienst benoemd tot adjunct commies bij het Hoofdbestuur der Poste rijen, Telegrafie en Telefonie H. C. G. Bek man, J. A. Spin, J. W. M. van der Putten en H. Hof, thans op voet van arbeidsover eenkomst .werkzaam bij genoemd Hoofd bestuur; is, met ingang van 1 November 1931, aan den commies bij den post-, telegraaf- en telefoondienst J. G. Hoekzema, te Dokkum, als zoodanig eervol ontslag verleend wegens ongeschiktheid voor de verdere waarneming van zijn betrekking tengevolge van ziekte vragen van kamerleden VRIJWILLIGE PACHTVERLAGING. Het Tweede Kamerlid Braat heeft den mi nister van Financiën de volgende vragen ge steld Is het den minister bekend, dat vele inspec teurs van de directe belastingen, die landeige naren, die vrijwillig pachtverlaging toeston den, of gedeelten van pachtgelden aan hun huurder(s) terug gaven, toch aanslaan in hun inkomstenbelasting, alsof zij de volle bedragen Acht de minister die behandeling, al is zy misschien juridisch juist, bevorderlijk voor een hernieuwing van een dergelijke goede daad van de landeigrraavs? Zoo niet, is dm d« minister bereid te bevor deren, dat van de hierboven aangeduide gelden geen inkomstenbelasting betaald behoeft te ■^orden DE BRABANTSCHE INDUSTRIEDAGEN een moderne expeditie DE EEKSTE AVOND (Van onzen eigen redacteur) De grondig voorbereide Brabantsche in dustriedagen zijn gisteravond te Eindhoven begonnen. Een breede schare van genoodig- den verzamelde zich om half negen in de mooie nieuwe aula van Philips Ont^pan- ningsgebouw der Gloeilampenfabrieken. Onder de aanwezigen bevonden zich o. a. Minister Dr. Deckers en Mr. Dr. Van Rijcke- vorsel, commissaris der Koningin, verschil lende burgemeesters van Brabantsche ge meenten en om bij eigen kring te blijven Mr. H. H. Steneker, Chr. Werkge\ers vereen., W. G. Scheeres, Chr. Industr. Middenstand en Mr. A. v .d. Deure, N. C. R. V. Openingsrede. De heer Ch. S t u 1 e m e ii e r, voorzitter van het algemeen comité hield de openings rede: getiteld „Het karakter van de In dustriedagen." Voor hij zijn rede aanving herdacht hij Dr. W. H. N o 1 e n s, die zoo gaarne zijn naam voor deze excursie gaf en thans reeds weggenomen is. De aanwezigen hoorden staande de woorden des Voorzitters aan. Vervolgens heette dé Voorzitter alle aan wezigen hartelijk welkom, inzonderheid de regeeringspersonen en de zestig vertegen woordigers der binnen- en buitenlandsche pers, waarna hij het karakter der industrie- dagen als volgt omschreef: O Brabant! let op U Saeck, Neemt acht op Uwer Landen Staet Beschut, beschermt, bewaert U land.' .(1576 - Naar Valerius' Gedenckclaack) Toch is niet uitsluitend „propaganda voor Brabant" het enge standpunt geweest van het Algemeen Comité der Brabantsche In dustriedagen. Alle chauvinisme is verre geweest. In de eerste plaats willen wij aldus de heer Stulemeijer de goede zaak van Nederland dienen, d.w.z. Neerland's handel en industrie En voor dit doel is Brabant genomen. Zoo denken wij Nederland te dienen met Brabant en Brabant met Nederland. Goede gemeenschapszin is drijfveer ge weest en dit blijkt duidelijk uit het. devies op de duizenden aanplakbiljetten en sluit zegels;. „KOOPT NEDERLANDSCH FABRIKAAT' Op een wijze, die zoo min mogelijk onge rief zal veroorzaken zal het ge zelschap door Brabant geleid wór den, om gewaar te worden wat bereikt is en wat provincie, gemeenten, corporaties en organisaties en last not least de indu- strieelen nog kunnen en willen bereiken. Wij zullen toonen wie en wat wij zijn, wat en hoe wii kunnen, hoe en waar wij'heen willen. En wij vragen aller steun ter verwezen lijking van ó:is ideaal: „Bouwers te zijn eener toekomst, die (berekend is om) ge zien o.m. de aanwas van de bevolking, een steeds grootere industrialiseering. voor Ne derland in het algemeen en voor Brabant in het bijzonder, noodzakelijk maakt. Brabant is steeds Het toon eel van strijd geweest en het Brabantsche volk is wel be proefd tot in 1795 de lakenfabrikant Pieter Vreede uit „Tilborgh" een revolutionair ge luid deed hooren. Wat Brabant is geworden, dankt het aan de vastberadenheid en volharding van onze voorvaderen, wien een eerbiedige hulde niet mag worden onthouden. De naam van den grootsten ondernemer van Noord Brabant zal ons een waarborg zijn, dat hoewel Eindhoven ook de zware slagen van tegenspoed heeft gevoeld de Eindhovensche industrie niet alleen de eerste zal blijven in de rij der industrieën van Noord-Brabant, maar ook de eerste in de rij der industrieën van Nederland. Wij zullen U, zoo richtte spr. zich tot de gasten, voeren door uitgebloeide heidevlak ten. langs bosch en ven, naar oude cathe- dralen, die monumenten van geloof en liefde voor de kunst zijn. Langs moderne verkeers wegen zullen wij U voeren, industrieën zult gij bezichtigen, sprekers zullen wij be luisteren, die ons Brabant zullem doen kennen. Wie wij zijn zult gij ervaren. Wat wij kunnen zal de tocht van de licht stad naar de glanzende zijdestad getuigen. De ligging van de provincie voor indu- strieele doeleinden is geschikt, de onderne mingsgeest en arbeidzaamheid der Brabant sche bevolking is aanwezig, zoo is er slechts ten aanzien van de financieele behoefte voor vestiging van nieuwe en uitbreiding van be staande industrieën voorziening noodig. Een centrale provinciale organisatie ter bevordering van het vreemdelingenverkeer is gewenscht. De actie van de Brabantsche Industrie- dagen dient permanent te worden verklaard Wanneer de verbindingen van het Zuiden mét het Noorden gereed zijn, zullen wij ook geheel één zijn met onze Noorderbroeders. De actie der Brabantsche industriedagen zal met U en door U bewerken, dat de be langrijkheid der Provincie Noord Brabant zal worden uitgedragen over de geheel de wereld, dat Noord Brabant geen onbekende vergeten of veronachtzaamde Provincie van Nederland zal zijn, doch integendeel het ar beidzame, het schoone, het lachende Zuiden." Een dankbaar' applaus volgde op dit har telijk welkom, waarna het woord gegeven werd aan den heer Vincent Cleerdin, Griffier van de Provinciale Staten van N. Brabant, over: „Iets over de historie van Noord- Diep onder den bodem, aldus deze be gaafde spreker, ligt de eerste geschiedenis van Noord-Brabant versteend in krijtban- ken en kolenlagen. Honderden meters be neden de Pëel wacht het verkoolde oerwoud der voorhistorische tijden op ontginning. Van den invloed der Romeinen getuigt de eerste heirbaan van- Tongeren over Cu ijk naar Nijmegen. Lambertus en Willibrord predikten er in de achtste eeuw het Christen dom. Hertog Hendrik I van Brabant stichtte in 1185 de stad 's Hertogenbosch. Brabant's kinderjaren verliepen in strijd en arbeid. Gedurende d'e vijftiende eeuw, onder de regeering der Bourgondiërs, kwam het gewest tot grooten bloei. De stoffelijke welvaart stelde tot groote dingen in staat. De Bossche en Bredasche kerken werden ge bouwd, kastcelen en torens opgetrokken. Jeroen Bosch en Pieter Breughel luisterden lre>t openbare leven op met hun arbeid. Aartshertog Maximiliaan van Oostenrijk be legde in 1481 te 's Hertogenbosch het ka pittel van het Gulden Vlies, een vergadering van beteekenL voor de wereldpolitiek van dien tijd. Brabant werd bij de vereeniging der zeven tien provipciën onder één bestuur de kern yan het Rijk dér Nederlanden. In hét noor delijk deel ontwikkelden handel en nijver heid zich vooi"spoedig. Ook het schoolwezen, eerst door d'e broeders des gemeenen levens die in 1484 Erasmus van Rotterdam onder hun leerlingen telden, later (na 1610) door de Jezuieten die o.a. den blijmoedigen Bra- bantschen dichter Adriaan Poirters opvoed den. Terwijl de nieuwe Nederlandsche Staat ondfer leiding van Willem den Zwijger en zijn opvolgers werd opgebouwd, begon de afbraak van het tegenwoordige Noord Bra bant. De vrede van Munster in 164S maakte van Staats-Brabant een wingewest; de be volking verloor haar vrijheid. Anderhalve eeuw heeft Brabant geleden onder de ge volgen van den 80-jarigen oorlog. Lodevijk XIV van Frankrijk wist het lot der bevol king wat te doen verzachten. De Fransche Omwenteling was het begin der vrijmaking 'van het gewest. In 1794 joegen d'e Braban ders hun onderdrukkers weg. De Staatsregeling van 1798 gaf aan Bra bant voorgoed zijn vrijheid terug. Hoe zag het eruit? Een verannde boerenstand, een kwijnende middenstand, gien inheemsche fortuinen, bijna geen eigen intellectueele en staatkundige leiders. Nog ééns k\yam van buiten een stoot vooruit: Keizer Napoleon gaf aan Brabant nieuwe heirbanen, de we gen van Antwerpen over Bi'eda naar Moer dijk, en ever 's Hertogenbosch naar Nijme gen. De eerste Koning uit het Oranjehui? ver bond zijn naam aan den aanleg van dé, Zuid Willemsvaart, waardoor Brabant nieuwe ver bindingen kreeg met de groote rivieren en de zeehavens. De jonge. Staten van Brabant besloten, thans bi:na een eeuw geleden, tot den bouw van eigen wegen, een wegennet, dat nix. 900 kilometer .engte heeft en door de gebruikers geprezen wordt. De nijverheid versterkte zich met machi nes en gaf aan de snel-groeiende bevolking een welvaart die zij van den weerbarstiger, zandgrond niet ontvangen kon. De handel reikte aan de nijverheid de hand. Het herstel der economische kracht van Brabant omstreeks het midden der 19de eeuw ging samen met een i.e~stel van zijn intellectueele en artistieke kracht De boerenzoon, wijsgeer n geschiedken- ner, de Norbei-tijn van den Elzen bracht de bo.eren samen in den N. C. Boerenbond en bezorgde hun, door de stichting van leen banken en de bevordering "an kunstmest- gebruik, tastbare welvaart. Zooals de dor pen werden ook de steden sterk. Het volk bracht zijn eigen leiders voort Hier raakt het verleden aan het heden. Voor een deel zullen de deelnemers aar de Industriedagen het heden zien met eigen oogèn: een vërjongd volk, een ver jongd gewest; groote daden, volvoerd - in blijmoedig Godsvertrouwen en met taaie doorzettingskracht van een ras, dat leed en druk over on, zonder gewild. Daverend was het applaus, dat op deze i-ede volgde en hartelijk was het dank woord van den voorzitter. De Film. Op de redevoeringen volgde de vertoo ning van een Film d"er Philipsbedrijven; om bijzondere reden maken we thans geen melding van de inhoud daarvan. Het' was een mooi stuk werk. Daarna hield, buiten het program om, dr. A. F. Philips een causerie over de ont wikkeling van de Philipsbedrijven, waar na het Wilhelmus gezongen werd. Met een gezellig samenzijn, waarbij Philips' Harmonie medewerking verleen de, werd de eei-ste dag besloten. de chef van hti centraal station te amsterdam DE HEER MULLER MET PENSIOEN. De heer F. A. Muller, chef van het Cen traal Station te Amsterdam, heeft pensioen aangevraagd en zal ifa zijn verlof zeer waar schijnlijk zijn arbeid niet meer hervatten. De heer A. F. Muller is ruim een-en-veer- tig jaar in dienst van de Spoorwegen ge weest. Hij is begonnen als ambfenaar bij de H. IJ. S. M. en heeft op vex*schillende plaat sen dienst gedaan. Na eenigen tijd werd hij benoemd tot chet van het Centraal Station te Utrecht, in welke functie hij overging naar het Centi-aal Station te Amsterdam. Hij heeft de functie van stationschef te Amsterdam ruim zes jaar bekleed. De heer Mullei*, die het vorige jaar een operatie heeft ondergaan, heeft pensioen aangevraagd in verband met zijn gezond heidstoestand. Als een bekwaam chef heeft hij zich in den loop der jaren de vriend schap en sympathie van velen weten te ver werven. harderwijk 700 jaar DONDERDAG DERDE DAG. Gistenniddag werd door Dr. J. G. van de Putte, leeraar aan het Chr. Lyceum te Har derwijk, een orgelconcert gegeven in ue Ned. Herv. Kerk, met medewerking van mej. Corrie Stam, viool. Ten gehoore werden gebracht werken van J. S. Bach, Jan Zwart, Corelli, Handel enz. 's Avonds weder concert van Harmonie in de Plantage en werden ouden van dagen in welwillend ter beschikking gestolde auto's rondgetoerd door de schitterend vei'-, .sierde en geïllumineerde stad; BOND VAN CHR. BAKKERSPATROONS 3e algemeene vergadering te utrecht Gistei-en werd te Utrecht de derde alge meene vergadering gehouden van den Bond van Christelijke Bakkerspatroons. In zijn openingswoord hei-dacht de voor zitter. de heer J. Bakker, den heer W. Oosterbaan, in leven voorzitter van de afd. Amsterdam, die vorig jaar September over- Voortgaande besprak de heer Bakker de moeilijke toestanden. Wat er van de Tar we wet te verwachten is, weet spr. niet Het meel, dat de Regeering totnogtoe leverde, viel mee. De natte oogsttijd doet echter voor het komende jaar vreezen. De Bond groeide in den laatsten tijd flink en heeft thans tien afdeelingen, een Gewestelijke organisatie en 400 leden. Spr. wees op het „God regeert" en op de noodzakelijkheid om aan het bidd'en het werken te paren. De heer J. Bontekoe, voorzitter der afd. Utrecht, verwelkomde de aanwezigen. Aan hetjaarverslag van den secretaris, den heer A. K o 1 s t e i n, te Groningen, ont- leenen we. dat het ledental in 1930 steeg van 124 tot 174. Voor Fi-iesland werd een gewestelijke organisatie opgericht. In 1930 werd een nieuwe afdeeling opgericht, zoo dat er eind 1930 zes afdéelingen waren. Het jaarverslag van den penningmeester, den heer D. J. Gritter, te Kampen, loo pend over een bedrag van 865, sloot met een voordeelig saldo van 60.—. Beide vei-slagen werden goedgekeurd. De contributie werd bepaald op 6.—. De heer J. Bakker, van Gx-oningen, werd als voorzitter herkezen. Als plaats voor de volgende vergadering werd Amsterdam aangewezen. Bij de rondvraag werd o.m. besp'roken de vraag, of het toegelaten kan worden, dat een lid van den Christelijken Bond tevens lid is van den Neutralen Bond. Vanuit de vergadering gingen krachtige stemmen op, die zich daartegen vei-zetten, terwijl het anderzijds ook werd verdedigd. Ernstig werd er over geklaagd, dat. zon der overleg, weer 2Vfe pet. vita-meel aan het mengsel van meel wordt toegevoegd. De meelcentrale stoort zich aan niets of nie mand en van den vertegenwoordiger der Bonden in die Centrale hoort men niets. Besloten werd, over dit laatste met de an dere bonden samen te spreken. De voorzit ter wees er op, dat de Regeering niet buiten haar boekje is gegaan. Ze heeft machtiging, om tot 25 pet te gaan. Aan H.M. de Koningin werd een telegram ven heilbede verzonden. Het verkoopverbod. De hoofdschotel van de middagvergade ring was de behandeling van het onder werp: hoe staat onze bond tegenover het verkoopverbod. De heer K. K o 1 s t e i n besprak de nadee- len van dit verbod. Naar spr. oordeel is het beste: geen ver koopverbod en een gelijk beginuur voor allen. De eiseh van het publiek: het brood direct te mogen koopeü als het gereed is, is niet onredelijk, doch zeer rechtmatig. Alles voor om den eisch in te willigen. De winkelverkoop zal er weer door aangroeien. Dreigt er dan geen vernieuwing van den nachtarbeid? Zou de Regeering niet bij machte zijn, de Ai-beidswet uit te voeren zonder verkoopverbod? Spr. meent van wel! Zal men ook niet weer vroeg moeten gaan bezorgen en een onrustigen toestand krijgen? Ook thans is het jagen in het be- di-ijf, omdat de meeste klanten het brood vóór 12 uur thuis willen hebben. De heer H. v. d. Veen van Leeuwarden, bezag de gevai-en van afschaffing van het verkoopverbod. Opheffing van het vei-koopverbod, aldus Spr. maakt een eind aan den rustigen ar beid. 't Zal 'n moordende jacht worden, om al vroeger klaar te zijn. Wordt al 't gewicht op die eerste uren gelegd, dan zal het noo dig zijn, meer menschen aan te stellen, wat het bedrijf economisch drukt. Meer dan met een opheffing van het ver bod zou het kleinbedrijf gediend zijn met verplaatsing van het verkoopuur naar 12 uur. Hierna volgde eenige bespreking. Een conclusie werd niet getrokken. Di-. H. K a a j a n, Geref. predikant te Utrecht, sprak een opwekkend slotwoord. Spr. staat stil bij de beteekenis van het zijn van Christen-patroon, om daarbij ook te wijzen op de bijzondere waarde van Christelijke organisatie. Onze eeuw is een eeuw van geweld, van anti-christelijke in- loeden en van revolutie. Zoo glijden wij heen naar d'e eeuw van den Anti-Christ. Als d i e komt. zal er komen naast het re ligieus ook een sociaal isolement. Bange tij den mogen aanbreken, maar eenmaal zal de laatste golfslag van den tijd breken op de kust der eeuwigheid. De strijd moge hier vaar zijn, wij steken 't hoofd omhoog en zullen de eerekroon dragen. De heer Van Rooy sprak de vergadering >e namens den R.K. Bakkerspatroonsbond, d'e heer Noordhof dankte den voorz. voor zijn leiding waarna de vergadering na dank gebed door Dr. K a a j a n werd gesloten. Brood wedstrijd. Aan de vei-gadei-ing was een broodwed strijd verbonden, waai-voor verschillende fraaie prijzen waren beschikbaar gesteld. De uitslag va-u den wedstrijd was als volgt: Kampioenspx-ijs in beide klassen: Ploe-g, Am sterdam; Klasse I melkbi-ood: le prijs Ploeg. .Amsterdam; 2e prijs Geemen, Diemen, en Schuilei- IJmuiden, 3e prijs Hoopendijk, Vlaai-dingen; 4e prijs Heetebrei, Laren, eer volle vermelding Moerman, Vlaai-dingen, Zomer Utrecht en v. d'. Meer, Beetgum. Klasse II waterbrood: le prijs Heetebrei, Lu- '2e prijs Ploeg, Amsterdam en dp Groot Boisward, 3e prijs Schuller, T'_. y _4e prijs Van Slooten Groningen. 1 ver meldingen Van Veen Leeuwarden, v. d. Sluis, Zunderdorp (gem. Amsterdam); Zo mer Utrecht. De jury bestond uit de heeren R. de Gooyer bedrijfsleider de Korenschoof Utrecht, E. Phoen, directeur Utr. Brood- en Meelfabriek, W. van Gendt van Utrecht en. H. W. van Altena van Amsterdam. wijziging der schepenwet CRITIEK OP WETSONTWERP. De bijzondere comn-.issie, in welker handen het voorstel tot wijziging van de Schepenwet is gesteld, is met eenige critiek voor den dag ge komen. Zy zou het aangenamer hebben gevonden als thans de Schepenwet in z'n geheel was her zien, in plaats van enkele onderwerpen, waar van de keuze bovendien eenigszins willekeu rig is. Er is eenige verwondering geuit dat nu niet eveneens is overgegaan tot opheffen van de onvereenigbaarheid van het voorzitterschap van den Raad voor de Scheepvaart en het lid maatschap van de rechterlijke macht, met het gevolg dat de Raad voor de Scheepvaart geen bezoldigden voorzitter heeft, maar deze functie slechts door plaatsvervangers is waargenomen. Voornaamste Nieuws. (blz. 1). De eerste avond van de Brabantsche In dustriedagen. (blz. 2.) Belangrijke rede van Lord Robert Cecil de prinses te parijs Half acht gisteravond is de Prinses te Parijs aangekomen, waar op het station ter begroeting aanwezig waren de vertegenwoor diger van den gezant, Mr. Carsten, de heer Labouchère. attaché, de heer I Voogt, namens het tentoonstellingscpmité en eenige andere waardigheidsbekleeders. j Direct na aankomst werden de aanwezige Fransche autoriteiten aan de Prinses voor gesteld. Daarop is Zij naar hotel Meurisse in de Rue Rivoli gegaan, waar Zij tijdens haar verblijf te Parijs zal vertoeven. Zaterdagmorgen half elf wordt de Kolo niale Tentoonstelling bezocht eerste kamer Bij het centraal stembureau is bericht in gekomen van den heer M. V i s s e r te Leeu warden, die, na het bedanken door minister Reymer, gekozen is verklaard tot lid van de Eerste Kamer in de vacature, ontstaan door het overlijden van den heer J. N. Hendrix, dat hij zijn benoeming aanvaardt onderwijsfonds voor scheepvaart Het 10-jarig bestaan van het Onderwijsfonds voor de Scheepvaart, zal Zaterdag a.s. op voudige wyze te Amsterdam worden herdacht Deze herdenking valt samen met de officieele indienststelling van het nieuwe instructievaar tuig „Prinses Juliana" van het Onderwijsfonds. De inspecteur-generaal van het Nyverheids- onderwys, de heer Ir. G. Hofstede, zal Zater dagmorgen 11 uur namens de minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen de „Prinses Juliana" officieel in dienst stellen. De „Prinses Juliana" zal Zaterdagmorgen ligplaats nemen aan steiger 5 aan de De Ruy- terkade. bestrijding der werkloosheid ADRES VAN „VRIJ NEDERLAND". Het genootschap „Vry Nederland" heeft een adres gericht aan het college van B. en W. alle groote gemeenten in Nederland, waarin de aandacht van deze colleges wordt gevestigd op de cumulatie van inkomens eenerzyds e nog steeds toenemende werkloosheid anderzijds Het genootschap geeft in overweging en ver zoekt by de gemeenteraden een voorstel aanhan gig te willen maken van strekking om c Iatie van inkomens te voorkomen, o.a. door het uitsluiten van de gehuwde (of daarmee gelijk te stellen) vrouwen, voor gemeentebetrekkin gen met uitzondering van diegenen, die als kostwinnares zyn te beschouwen. nederlandsch spoorweg personeel KINDERHUIS GEOPEND. Gisteren is aan den Boschweg te Nijmegen het Kinderhuis geopend van de Vereeniging „Herstellingsoord Villandry" van het Neder- laudsfh Spoorwegpersoneel. Het woord werd gevoerd door den voorzit ter, den heer J. G. Bclkestein, die zeide, dat binnenkort 40 h 50 kinderen kunnen worden opgenomen, door den wethouder van Onderwijs, Mr. A. Krootjes, namens het gemeentebestuur, door den heer Ketelaar uit Amsterdam namens het Centraal Genoot schap voor Vacantie-oorden, en eenige an- GROEH Te Dordrecht is gisteravond onder leiding van een voorloopig comité besloten tot oprichting van een tweetal A.R.J.A.'s, nadat door den heer H. van den Berg, van 'sGravendeel, doel en wezen der A.R.JA. uiteengezet was. De A.R.J.A. I (oude stad) komt 23 Sept. saam, met als inleider de heer H. Nee- rings. over het onderwerp: „Scnoolartscn" (Studieschets 7). Do A.R.J.A. II vergadert eveneens op dien datum, terwijl daar in leider is de heer T. Bakker, die behandelen zal ,Het Crisisvraagstuk" (Studieschets 9) internationale justitie De Deensche regeering heeft aan de griffie .an het Permanente Hof van Internationale Justitie meegedeeld, dat haar agenten in de zaak betreffende het juridisch statuut van zekere gebieden op Oostelijk Groenland zul len zijn de heer Harald Scavenius, gezant van Denemarken te 's-Gravenhage en K Steglich-Petersen, advocaat bij het hoog gerechtshof in Denemarken. Tot nu toe wa ren de functies vonrlonpig vervuld door den heer M. A. Wassard, zaakgelastigde a. i. Denemarken, te 's-Gravenhage. Dames en kinderkleeding Eerst kijken HOFWEG DEN HAAG 1 ROTTERDAM Alléén: Hofweg 6 Hoogstraat h. Spui de opheffing van de flakkeesche tram Donderdagavond werd in de concertzaal van hotel Meyer, te Middelharnis, een groote protestvergadering gehouden, ge richt tegen de plannen der Rotterdamsciie Tramweg Mij. om de tramdien sten op Flak- kee op te heffen en daarvoor autobussen in dienst te stéllen. Op deze vergadering waren tegenwoordig afgevaardigden van den Flakkeeschen Boe renbond, den Chr. Boeren- en Tuindersbond burgemeesters en wethouders van verschil lende gemeenten, besturen van polders, de middenstandsvereenigingen, ambachtsschool en landbouwschool. Op deze vergadering werd de volgende motie aangenomen: „De afgevaardigden van (volgen de genoemde organisaties enz.); in vergadering bijeen te Middelharnis op Donderdag 10 September 1931; kennis genomen hebbende van het voor nemen der R. T. M. om de tramdiensten op het eiland te staken en het passagiersver voer in den vervolge te doen geschieden met autobussen; in aanmerking nemende, dat een autobus dienst (speciaal in den winter) belangrijk minder bedrijfszeker en ongetwijfeld gevaar lijker is dan een stoomtram en het stopzet ten van het goederenvervoer, vooral met het oog op het massavervoer der landbouw producten, een ramp voor het eiland zou beteekenen; overwegende bovendien, dat de door de R. T. M. voorgestelde regeling van het per sonenvervoer absoluut onvoldoende zal zijn; overwegende, dat de bedoelde verandering de belangen van het eiland in sterke mate zal schaden en de streek zal terugvoeren naar den tijd van voor 1D09: betreurt, dat de Minister van Waterstaat aan dp Tramweg Mij. de verleendp machti ging tot staking van de tramdiensten ver leende; dringen er bij heeren Gedep. Staten van Zuid-Holland op aan, de gevraagde conces sie voor het onderhouden van een autobus- dienst (welke trouwens voor het Westelijk deel van het eiland overbodig zou zijn. in verband met de aanwezigheid van een der gelijk vervoermiddel) te weigeren; besluiten deze motie ter bennis te hrengen van don Minister van Waterstaat, Gedepu teerde Staten van Zuid-Holland en de Pers. De vergadering besloot voorts een commis sie te benoemen en opdracht te verleenon in audiëntie te gaan bij den Minister van Wa terstaat en de belangen van Flakkee te ver dedigen bij Gedeputeerde Staten van Zuid- Holland. de indie-postvluchten DE OOIEVAAR EEN DAG VERTRAAGD. Het uitgaande postvliegtuig De Ooievaar zou nog een dag te Allahabad blijven, in verband met de gesteldheid van t terrein. de ..nautilus" HERHAALD VERZOEK TOT UITZENDING. Het hoofdbestuur der Reedersverecniging heeft een brief aan den Minister van Defen sie gezonden, waarin het z'n teleurstelling uitspreekt over bet feit. dat de Nautilus niet wordt uitgezonden. Zoodoende is aan bet verzoek van de vereen, om een kruiser, voor- en van sterken radiozender, niet voldaan. Het bestuur verzoekt den Minister op nieuw dringend de Nederland he isscherij belangen niet te verwnarloozen en ten spoe digste een kruiser, zoo mogelij!; vo-u-zieu an een sterken radiozender, naar de vis- scherijgronden in de Noordzee te zenden.

Nieuwe Leidsche Courant | 1931 | | pagina 1