SCHOOL- EN KERKMEUBELEN FIRMA I. ROTHUIZEN EN ZONEN N.V. FABRIEKEN „WADDINXVEEN" TE KOOPad-roz-enlaan' H.R.LAUWAARS&ZONEN N.V. d'Agnolo&Co. H.D.VANOSNABRUGGE- Aannemer en Ovenhw Specialiteit in Heeteluchtovens BOUWBLAD No. US (Verschijnt eiken Maandag) BESCHERMT ALLE GEBOUWEN TEGEN HITTE - KOUDE - VOCHT - LAWAAI GRATIS DESKUNDIG ADVIES N.V. Producten- Grondstoffen Hmij. AMSTERDAMSarphatikade i - Tal. 34824 - 36824 ROTTERDAM: Stationsweg 37b - Telef. 11690 (Christelijke School te Hardenberg Toen de bij liet Bestuur van de Vereeni- ging voor Christelijk Nationaal Schoolonder wijs te Hardenberg aanhangige plannen om te geraken tot het oprichten van een school voor lager onderwijs vastere vorm begonnen aan te nemen, werd aan het Architectuur- bureau „Buvani" te Arnhem, met name aan den heer E. J;-Rothuizen, opgedragen om een schoolplan voor dit geval te ontwerpen. De vele voorbereidende werkzaamheden terreinbreedte beslaat. In verband met de ligging van het terrein, ten opzicht van .de windstreken, zijn de lo kalen aan de achterzijde en de gangruim ten, W.C.'s enz., aan de voorzijde van het gebouw geplaatst. De lokalen liggen dus vlak op het Zuiden en de gangen komen alzoo aan den voorgevel. Het hoofdgebouw heeft 2 verdiepingen en bevat de navolgen de ruimten: De school te Hardenberg. alsmede de terreinkeuze en de Inrichting van het schoolgebouw zelve werden in onder ling overleg opgemaakt en met bekwamen spoed de bestekteekeningen voor het plan gereed gemaakt, zoodat reeds op IS Juli '30 de aanbesteding van het schoolgebouw plaats had. Aan de laagste der inschrijvers, de heer G. Schippers te Almelo, werd het werk ge gund. In het volgende zullen wij in het kort na gaan, hoe in het algemeen deze school, zoowel in constructief als aesthetdsdh. op- zioht, is uitgevoerd. Het terrein, waarop het schoolgebouw is verrezen, is gelegen aan en ten Zuiden van de Laage Doelen, heel gunstig gelegen ten opzichte van de aansluitende gebouwen en de weg, die ter plaatse ook voldoende breed is. Een op het achterredn aanwezige sloot moest worden gedempt. Verder moest de grondslag gemiddeld plm. 1.25 M. worden opgehoogd. De afmetingen van het terrein zijn ongeveer 53 M. breed en 50 M. diep. De voor- en achtergrens van het terrein loopen ongeveer evenwijdig aan de richting Oost-West Om een mistige ligging van het school gebouw te waarborgen, is het gebouw plm. 8*4 M. van den weg teruggeplaatst, met den langen gevel evenwijdig aan den weg en tevens bijna de geheele terreinbreedte in beslag nemende, echter zoodanig, dat naai rechts uitbreiding met 2 lokalen mogelijk is, alsook het eventueel op het aohterrein aan bouwen van een flink gymnastieklokaal. Verder is achter de school een ruime speel plaats, die plm. 30 M. diep is en de geheele Allereerst een kelder. Verder op eten.be gan en grond 4 leslokalen, kamer hoofd, gar derobe personeel, entree, hall, gang, W.C.'s, bergplaats kleeren, enz. Op de verdieping 3 leslokalen, 1 overblijf lokaal, 1 kamer leermiddelen, kleerenber- ging, W.C.'s en verder een ruime zolder. We hebhen hier dus een zevenklassige school, die later kan worden uitgebreid met 2 lokalen en een gymnastieklokaal. Vanwege de bestaande hooge grondwater stand en het reeds gedane grondonderzoek was het maken van een bijzondere fundee ring noodzakelijk. Deze bestaat dan ook uit gewapend beton palen 40 X 40 en plm. 4 5 M. lang. De goede bouwgrond bevond zich op gemiddeld 4 M. diepte. Op deze gewapend betonpalen een samenstel van gewapend betonbalken den vorm van een raam neergelegd. Van gewapend beton zijn verder de waterdichte kelder en die vloeren in de gebouwen, aie door een steenen bovenvloer worden afge dekt De muren van het hoofdgebouw zijn ge vormd uit baksteen in spouwmuren, 1 steens binnen- en *4 Steens buitenmuur. De overige muren 2 X */2 steens spouw. Het ver band uitwendig is kettingverband. De ge vels zijn opgetrokken van beste gevelklin- kers. Het dak is bedekt met roode verbeter de Hollandsche pannen - Verder zijn de ramen in de lokalen van ijzer en geplaatst in houten kozijnen. De vloeren in de lokalen zijn alle van houten balklagen, waarbij op de verdiepingsvloeren stroken celotex voor isolatie zijn aange bracht. De plafonds zijn van steengaas en gestucadoord. Verder is de rioleering op een septietank aangesloten, die op het gemeenteriooi loost. Voor waterleiding, bevindt zich in den kel der een vleugelpomp en op den zolder een reservoir, vanwaar het water door vertind koperen buizen naar de aftapinrichtingen wordt vervoerd. In het gebouw is centrale verwarming, waarvoor in den kelder de noodige ruimte is afgescheiden. Verder électrisch licht. De bouwkosten hebben in ronde cijfers bedragen voor den hoofdaannemer f 55.600, waarbij nog voor electrische installatie, cen trale verwarming, betonfundeering. Archi tectuur en toezicht een som van f 23.300 kwam, zoodat de kosten in totaal rond f 78.900 hebben bedragen. De ingebruikneming der school heeft plaats gehad op 2 September 1.L Betreffende buiten-architectuur kan het volgende opgemerkt worden: Aangezien het gebouw met de lange ge vels evenwijdig aan den weg staat is er een mooie afsluiting van den weg ontstaan en een beschermende wand voor de speelplaats op het achterrein. Het hoofdgebouw, dat de leslokalen plus de gangen omvat, is 2 verdiepingen hoog, het geeft den indruk van een kloek gebouw en is afgedekt met een eenvoudig schilddak Vóórgebouwd zijn alleen het trappenhuis, entree, garderobe personeel en kamer hoofd. Deze beide laatste zijn daarbij laag afge dekt, terwijl het trappenhuis hooger opgaat als dominant in de gevelpartij. Verder zijn vanaf de straat naar de entree alsook rechts van het gebouw, aansluitend op de lange gang, lage z.g. dakluifels aan gebracht. Deze aanbouwen geven schaal en contrast aan het hoofdgebouw, verlevendigen tevens de geheele massa en door hun lage afdek king vormen zij tevens goede overgangs motieven met het terrein. Plattegrond der School te Hardenberg Hoilth. v/h N.V. J. VAN SCHIJNDEL Co. OoaMdmiralltollskad. 47 - Rotterdam Opslagplaatsen, Zagerij en Schaverii: 1 1 A.NNO 1853 u a - NassauhavenBoerentag He. nieuwe Leidsche Raadhuis Een Polemiek in Putlieke Werken tegen een aanval van Henri Polak. Indertijd hebben wij aandacht geschon ken aan een artikel van den heer Henri Polak tegen Du dole's ontwerp van het nieuwe Leidsche Raadhuis. De schrijver keerde zich toen tegen de stapeling van groote en kleine kubussen en eindigde zijn artikel aldus: ,De Leidsche Raad moge bij het nemen „van zijn onherroepelijk besluit bedenken- „dat aan zijn zorgen is toevertrouwd een van „onze schoone oude steden en dat het zijn „plicht is. deze niet te laten schenden, ze- „ker er niet zelf de schennende hand aan te slaan. „Hij moge bedenken, dat een Stadhuis ^een eigen bijzonder karakter moet bezitten „en niet behoort van gelijke arohitectuur te „zijn, als een „warenhuis", een fabriek of „een bioscoop. Hij moge bedenken, dat de „bewering, als zou kubussenstapeling de „moderne bouwkunst zijn, de eenig moge lijke, de eenig passende - bij den tegen- „woordigen tijd, onzin is. „Hij moge bedenken, dat het mogelijk is „een in het oude stadsbeeld passend Raad huis te maken, zonder dat vervallen wordt „in nabootsing van oude stijlvormen.. „Hij moge een besluit nemen, dat Leiden „en Nederland zal verrijken met een schoon, „het te gronde gegane waardiglijk vervan gend tehuis voor het bestuur zijner histo rische stad". Naar aanleiding van dit beroep op den Leidschen Raad, schrijft Dixi in „Publieke Werken", hét officieele orgaan van de Ver. yan Directeuren van Gemeentewerken, het „Is het te verwondei-en, dat men even beduusd staat. Een viji en dertig jaar ge leden stond het in het hart van Oud Am sterdam te gebeuren, dat een handelsbeurs zou worden gebouwd. Een euvele modernist, een zekere Ber- Iage, had het onderstaan da schennende hand te slaan aan dit schoone oude stads gedeelte en had een ontwerp samengesteld, dat vierkant tegen dit stedeschoon inging. Verbeeld u, een volkomen rechten, langen ononderbroken gevel aan het Damrak en daarbij een vierkanten toren, e e n-v ier kanten-toren, vlak bij den pittigen en ranken Oudekerks-toren. Er ging een storm van verontwaardiging door al de harten en pennen van de schoonheidsminnaars van 1895. Nog hoort u, niet waar, de jammer klachten „waarheen zullen ons deze recht hoekige constructies voeren", enz. enz. (zie het artikel van Henri Polak.) Maar Berlage werd gedragen door de jeugd door het levend enthousiasme van een jonge generatie, die het wist, dat zij het recht aan haar zijde had. Door wie werd hij gesteund? Door den jeugdigen Henri Polak, door al die jongeren uit de 80er jaren, die zich nu, dertig jaren later, keeren tegen den bouwmeester van thans, die het nu aandurft een modern gebouw in een oud stadsgedeelte te bouwen. De Beurs staat nu dertig jaren. Aan wiens zijde was het gelijk? Stelt u eens voor, Henri Polak, dat de scherpe tegenkanting van toen tot gevolg zou hebben gehad, dat het Beursontwerp van Berlage van de baan zou zijn geraakt. Welk een onherstelbare schade zou zijn toe gebracht aan ons land en niet het minst aan zijn geestelijke kracht? Gelooft u, lezer, dat Dudoks Raadhuis plan meer revolutionnair tegen het oude stadsbeeld ingaat dan Berlage's beurs? Ik ontken dit ten sterkste. Het Amsterdamsche stadsbeeld, waarin Berlage's beurs staat., is van onschatbaar meer waarde, zoowel historisch als aesthe- tisch, dan het Leidsche stadsbeeld, waar Dudoks Raadhuis zou komen te verrijzen. Doch bovendien: Dudoks Raadhuis past meer in het Hollandsche stadsbeeld, dan Berlages beurs; zooals Dudoks persoon in 1930 van meer conventioneelen aard is, dan Berlages figuur in 1895. Wat mij echter ten sterkste treft, is de wijze, waarop Henri Polak tracht om de architectuur van Dudok uit te stooten. Moest het voorbeeld van de beurs hem niet tot leering strekken? Moet steeds de voorgaande generatie zich keeren tegen de volgende? Fiat, wanneer het dan een strijd moet zijn op het terrein van de architec tuur, dan kan dit versterkend zijn. Doch Polak wendt zich in een dagblad tot de bur gerij, tot de Gemeenteraadsleden, om op deze wijze Dudoks plan ten onder te bren gen. Dit acht ik in dezen ouden strijder te veroordeelen. Het Leidsche publiek, dat in meerderheid de aesthetischo en cultuur waarden niet vermag te beoordeelen, richt zich uiteraard naar vóórmannen. Daarom rust op deze mannen een zware verantwoordelijkheid, want zij zullen moe ten bedenken, dat hun steun voor de "toe komstige ontwikkeling van de Hollandsche cultuur (zie de Beurs) van niet te onder schatten beteekenis is. Daarom dienen zij met de uiterste voorzichtigheid te werk te gaan, wanneer zij zich niet op eigen ter rein bewegen. Dat deed Polak niet Zijn artikel is ontstellend van oppervlak kigheid. Hij zegt maar wat hem voor den mond komt, een persoonlijke meening op een gebied, dat het zijne niet is, waardoor hij onnoemelijk vee] kwaad kan stichten. Is Henri Polak beter dan de beursbestor- mers van vóór dertig jaren?"' De entree bevindt zich links van het ge bouw. Het feit dat zich de gangen en de W. C.'s aan den voorgevel bevinden is oor zaak, dat deze voorgevel vrij gesloten kon blijven. Deze geslotenheid is echter voor de begane grond opgeheven door een reeks zeer smalle ramen, die overwegend verti caal zijn ingericht. Alle ramen zijn daarbij gescheiden door breede muurdammen. Voor de verdieping is vlak onder de goot- lijst een doorgaande ramenreeks toegepast, zoodat door deze afwisseling een aardig ge heel is ontstaan en tevens voldoende duide lijk is aangegeven wat zich achter dezen ge vel bevindt. Die doorgaande ramenreeks is ook toegepast voor de garderobe en de ka mer Hoofd op de begane grond. Voor het hoofdgebouw wordt deze reeks alleen onder broken door den uitbouw van het trappen huis en door de hoog opgaande ramen van de leslokalen die zich aan den achtergevel bevinden. De ramenreeks van de leslokalen aan den achtergevel zijn opgesloten door 2 uitge bouwde gemetselde verticale kokers. Dit was noodzakelijk om een goede overgang en afsluiting te verkrijgen vAn de lokaalramen der verdieping, die hooger opgaan dan de gootlijst van het dak. Het metselwerk is uitgevoerd als volgt: Een zeer laag basement van zwarte steen, het opgaand werk is gemaakt van geel roode baksteen terwijl de voegen grijs zijn. De pannen zijn, zooals reeds vermeld, roode verbeterde Hollandsche. Al het houtwerk van de kozijnen enz., is in een crème toon gehouden, terwijl de ra men daarbij staalblauw zijn geverfd. Door deze kleurencombinatie verkrijgt het gébouw een aangenaam en vroolijk cachet, wat vooral met de latere beplanting, aan de eigenaardige bekoring van een lagere onder wijs school kan geven. Wat betreft het inwendige kunnen wij het volgende medeieelen: Vanaf de straat bereikt men door de reeds genoemde luifelafdekking de entree, links van het hoofdgebouw is gelegen. Links van de entree bevindt zich de garderobe van het personeel en de kamer Hoofd, die vanuit de hall toegankelijk zijn. Ook ls hierin de trap naar de kelder geprojecteerd. Rechts van de entree bevinden zich hoofdtrappen naar de verdieping. Door de entree komen we in de hall, waarop 2 gen aansluiting hebben. Het is n.l. zoo, dai recht voor de entree een leslokaal ligt, terwijl zich rechts van de hall de 3 andere leslokalen bevinden. Alle leslokalen zijn be grensd door de beide gangen. Deze gangen dienen dU9 ook weer later om bij de uit breiding dienst te doen. De afmeting der leslokalen zijn gemiddeld 7 x 7.30. m. kasten zijn zooveel mogelijk in de muren ingebouwd. De lokalen maken met het vele licht en de opgewekte kleuren een zeer aan genamen indruk. Z'e zijn alle verschillend geschilderd in de combinaties: groen, grijs eh zwart Het sauswerk, Wat voor de plafonds en 'bovengedeelten van de wanden ia aange bracht, is ook verschillend van tint VgLder zijn de gangen afgewerkt als volgt: Voor het ondergedeelte electro-glazuur in geel oranje toon, blauwe beschildering en ver der, boven de lambrizeering en de plafonds is alles wit gehouden. Glas in lood is hier en daar spaarzaam aangebracht In de hall vinden we daarvan een aardige symbolische voorstelling „Jezus zegent de kinderen". Een zeer gezelligen indruk maakt die ka mer van het Hoofd, waarbij veel licht, ruim uitzicht en het donkere behang met de vroo lijke kleuren een aangenaam effect geeft Ook het overblijf lokaal ls van een gunsti ge verhouding en zeer geschikt om ook voor andere doeleinden te worden gebruikt Waar in dit schoolgebouw zoo'n geluk kige harmonie tusschen het nuttige en het schoone is bereikt zal, nadat de school in gebruik ls genomen en na eenigen tijd de beplanting er omheen het geheel wat zal hebben verlevendigd, het een goed geheel opleveren en kan reeds thans het School bestuur met dit gebouw van harte worden geluk gewenscht A rnhem en de Volkshuisvesting Onder de steden die steeds werkzaam zijn in het belang der volkshuisvesting mag Arnhem zeker niet in de laatste piiaats ge noemd worden. De Centrale Woningstichting aldaar, heeft indertijd er de aandacht op gevestigd, dat het middelste gedeelte van een terrein, be grensd door den Klarendalschenweg, de Vijverlaan, de Rosendaalschestraat en het Dragonderspad, zich bij uitstek Jeenen zou om het geschikt te maken voor den bouw van goedkoope woningen, teneinde deze .dienstbaar te maken aan de toepassing yan het z.g. opschuivingssysteem. Tevens zou van verwezenlijking van dat denkbeeld het gevolg zijn, dat willekeuri: over dat terrein verspreid liggende wou;:! gen, welke in verre van goeden staat ver- keeren, afgebroken zouden kunnen worden. Met betrekkelijk geringe kosten zou bouw terrein kunnen worden geformeerd, dat vooral wegens z'n ligging in de onmiddel lijke nabijheid van de stad bijzonder ge schikt zou zijn voor den bouw van eenvou dige woningen, terwijl uitvoering van het plan bovendien ten goede zou komen aan de afbraak van feitelijk ontoelaatbare woningen. In principe heeft de Raad van Gelre's hoofdstad reeds herhaaldelijk blijk gegeven, dat hij zich met dit deels saneerings-, deels opschuivingssysteem-plan kon vereenigen; want alle perceelen, die deel uitmaken van dit middenterrein, zijn van lieverlede reeds door de gemeente aangekocht. De saneeringskosten zullen de waarde, welke het te scheppen bouwterrein> zal ver tegenwoordigen, overtreffen. „Volkshuisvesting" helpt mee De Vereemging „Volkshuisvesting" heef HEELSUM BIJ ARNHEM,TEL 339 zich bereid verklaard de helft van de an nuïteit van een kapitaal, dat uitmaakt liet verschil tusschen de werkelijke kosten; die aan het terrein besteed zullen worden om het bouwterrein te formeeren en de geschat te waarde van dat bouwterrein, voor haar rekening te nemen. Desgevraagd heeft de Minister van Arbeid, na overleg met zijn ambtgenoot van Financiën medegedeeld voor het plan steun te zullen verleenen, o.m. in den vorm van het voor rekening van het Rijk nemen van der annuïteit, mits tegen het tijdstip van het gereedkomen van de 94 te bouwen woningen een gelijk aantal krotten blijvend zullen zijn of worden opge ruimd. Het resteerende deel van de an nuïteit zal de gemeente te haren laste nemen. Aangezien het hier woningen betreft, die voor de minst draagkrachtigen zijn bestemd zal een bijslag op de huren worden geg< van welken bijslag het Rijk de helft voor zijn rekening neemt, terwijl de andere hell't ten laste komt van de gemeente. Deze bij slag bedraagt ongeveer f 50.per woning per jaar. In verband met de omstandigheid dat de woningen huisvesting zullen moeten geven aan gezinnen, welke rechtstreeks, dan wel zijdelings bij de opruiming van slechte woningtoestanden in de binnenstad betrok ken zijn en bij welke gezinnen, naar de ervaring leert, doorgaans veel kinderrijke gezinnen zijn, zijn woningen van behoor lijke afmetingen ontworpen, waarin zelfs een 14-tal woningen voor de grootste gezin nen zijn opgenomen. Deze woningen heb ben 4 slaapvertrekken en bieden plaats ruimte voor 12 14 volwassen personen. De overige woningen verkrijgen 3 slaapver trekken, slaapruimte biedend voor 10 vol wassenen. Door het optrekken van de geve'.s en het toepassen van flauw hellende daken zijn ruimere slaapvertrekken geprojecteerd, dan in de gebruikelijke korvm'deiruimtea mat toepassing van dakkapellen mogelijk i: Alle woningen zullen worden vouzicn van gas- en waterleiding en electrisch licht, terwijl de huurprijs hoogstens f 4.— pei week zal bedragen. „Gezondheidswoningen.' Het ligt verder in de bedoeling een 4-tal woningen in te richten als „gezondheids woningen voor gezinnen in wier woningen het geboden is meer dan in andere, te zor gen voor extra toetreding van lucht en zon licht en voor een gelegenheid om thuis te kunnen baden. Met het oog op dit laatste zal in deze 4 woningen een eenvoudige douche-gelegenheid worden aangebracht. Ook de terreinen aan de oostzijde van den Hommelschen weg zullen een verande ring ondergaan. Daar bevindt zich nog een rij van oude huisjes, die geen behoorlijke woongelegenheid meer bieden en die ook niet meer passen in het stadsbeeld, dat zich daar in latere jaran heeft ontwikkeld. Het betreft hier een terrein van plm. 4287, M2 oppervlakte, dat zich over een lengte vaii. plm. 193 M, langs den Hommel - schen weg uitsteekt Het nieuwe terrein ls bestemd voor den bouw yan hoven- en benedenwoningen van winkelhuizen. Zonderlinge restauratie Volendam in glorie. In „Heemschut" trof ons de Volgende boutade van A. K. „Over behoud van oude bouwwerken heeft men toch nog vreemde begrippen. Bij de geveltjes in 't Groot Heiligland te Haarlem, het onovertroffen pittoresque straatje, kan men dit leeren. Eenige jaren geleden dreig den deze te vallen voor uitbreiding van het aangrenzend: ziekenhuis, de oude stichting waartoe die huisjes behoorden. Toen wer den ze gered, de toppen hersteld. Onlangs kwam het plan weer naar voren. Toen bleek dat de achtergelegen gebouwen reeds zoover gereed waren dat daarmede het bouwproject vast lag en de achtergevels en het interieur der huisjes moeten vallen. De Haarlemsche Schoonheidscommissie en de Vereenigingen deden wat ze konden, doch het mocht niet baten. De vrij gave rij ach tergevels, een serie tuitgevels, werd ge sloopt, de huisjes leeggebroken. Nu wor den ook die gevels gerestaureerd. Men moet dat gaan zien. Door 't smalle straatjo zijn het niet alleen de geveltjes doch het geheele silhouet dat do schoonheid vormt, of liever vormde. De dakpannen, de fraaie oude roode pannen worden eraf gehaald en hej-roode pannen neergelegd, van die beste; dat heet Hollandsche pan, verbeterd model. Daarmede is de kleur der dakvlak- ken bedorven. Voor verbetering der water afvoer zijn zinken vergaarbakken ea af voerbuizen aangebracht, elk huisje één zoodat het lang uitgerekte gevelsilhouet nu gearceerd is. De zitbanken zijn nieuw ge metseld van machinale waalsteen met blauw-grijze cementvoegcn. Hoe zijn zulko dwaasheden mogelijk; zijn er nu nog geen voorbeelden en is er nog geen leiding ge noeg om dergelijke fraaie objecten beter te doen behandelen, 't Is onbegrijpelijk. Een Zondagmiddag voerde ons onver hoeds naar Volendam. Daar was in een der schaarsche regenlooze dagen Volendam in glorie. Wat aan schoonheid van kleeder dracht en folklore bestond was uitgepakt. Een week te voren hadden we den Elsas doorkruist en daar geconstateerd, dat het eenig Elsasser kostuum, behalve op de Ko loniale Parijsche tentoonstelling, in het mu seum te Straatsburg te vinden was en voor de rest Kreymborg en C. A. Dan Volen dam! Welk een schoonheid; 't was gewel dig! En dat gaat nu straks alles weg. Te Edam, waaronder Volendam als één Ge meente behoort, is een ambachtsschool in aanbouw om die aardige Volcndammer pot- broekjes iets anders te leeren als straks de vrije zee weg is; dan worden ze óf fabrieks arbeider óf ze gaan weg. En toen de andere dag de „Hilversum Holland, Algemeene Vereeniging Radio Omroep, voordracht vaneen lezing gaf over de golvende graanvelden van de Zuiderzeepolders en er in de krant gestaan had dat in Zeeland de graanoogst van het vorig jaar nog in de schuur lag, toen trokken we nijdig de stop uit dat radioding en hoopten op een Nc- emberstorm. Als moeder natuur, die het aeer Flevo maakte, zich eens schrap zet, 1 misschien maakt de schoonheid van de boor den der Zuiderzee men leze er Henri I Havard ee-ns op na nog een kans," I v/h A. KEMPKES Co. Meubelen voor de tegenwoordige woning Toonkamers te GOUDA Crabethstraat 57 t/o het Station HANDEL MAATSCHAPPIJ N.V. „HET BOUWBEDRIJF" Handel in BOUWMATERIALEN DRIJFSTEEN-BETONBLOKJES voor BETONWERKEN Kantoor, Magazijnen en Industrie: AELBRECHTSKADE I Tel. 30933 ROTTERDAM HILLEGERSBERG van 10 M. breedte, be- PANDEN X huis en 2 Bovcnauizcn. Indeeling resp. 3 kamers, 2 slaapkamers. uit 1 Beneden- lndeeling resp. keuken^badkam 3 slaapkamers, badkamer, zolder over hef geheele huis. Te bevragen: L. D. SUNDERMEYER, IJsclubstraat 68, Telefoon 13866 Pijnackerplein 44 - Rotterdam Magazijnen: Schommelstr. 8-30 Waal-, IJssel-, Kalkzandsteen Handvorm In verschillend formaat Speciaal dunne gevelsteen Ia Schlebrock. groote zijkamer en badkamer. Bal- geheele buis een vliering:. geregelde r er- serre. late Verdiep. 2 flinke frli kon. Over kage belasting. Vlugge binding met Rotterdam, Maatschappij tot Exploitatie van On roerende Goederen „Scheepenwijck" N.V. Piaslaan 58 HUlegersberg. TERRAZZO - MOZATK KUNST. STEEN- EN BETONWERKEN 1 Scholen, Zieken- a kurkestrlch- Van der Doesstraat 14 LEIDERDORP Tel. 2232 (Leiden) Bureau van Ingen Vlietstraal Sb - Telefoon 11748 ROTTERDAM APELD00RNSCHE LAAN DEN HAAG WI] HEBBEN TE HUUR: Groote winkels, 70 M' met kelders onder den geheelen winkel, en achter uitgang. Winkels met woning, ook met achter uitgang. Alles gelegen op het mooiste gedeelte der Apeldoornsche laan, bij brug Regentesselaan en aansluitend aan liet ie bouwen Kleedingmagazijn der Firma LIJNKAMP. Inlichtingen op het werk en bij de Fa. J. MEULDIJK ZONEN Loosduinscheweg 681 - DEN HAAG Telefoon 334SII

Nieuwe Leidsche Courant | 1931 | | pagina 9